Skocz do zawartości
IGNORED

Jaki jest obecnie najlepszy OS oraz program do obsługi plików muzycznych z komputera natywnego?


Piotr Bień
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

14 godzin temu, Piotr Bień napisał:

No więc na tą chwilę wasze propozycje to : Daphile, Volumio, Roon, Audirvana.

Audirwana raczej odpada, bo chodzi tylko na Win 10, a na ten system nie mogłem zainstalować sterowników do mojego DAC-a M2tech Young MK I i z tego co wyczytałem na zagranicznych forach to nie ma sterowników na Win10. Na domowym laptopie z Win7 poszły sterowniki i jak pisałem grało bdb z Jrivera, ale instalowanie Win7 na tym kompie do muzyki to chyba krok wstecz, więc traktuję to jako ostateczność. Problem w tym, że potrzebuję systemu, którego interfejs ogarnę bez dogłębnej znajomości Linuxa, bo nie jestem w nim biegły. Kiedyś tam na studiach miałem styczność z Linuxami i coś tam klepałem w wierszu poleceń. Chętnie odświeżę te wiadomości ale nie mam czasu na naukę programowania i dopisywania skryptów do każdej trudności na jaką się natknę...

Z pozostałych propozycji podoba mi się na pierwszy rzut oka Daphile. Może jutro go zainstaluję zamiast tego LibreElec Kodi i zobaczę jak działa. Może podpowiecie mi która z w/w propozycji będzie najprostsza w instalacji i obsłudze.

Swoją drogą na tym domowym laptopie z Win7 zainstaluję jeszcze raz Jrivera i porównam te same pliki jak odtwarza je Kodi LibreElec, a jak Jriver lub Foobar z Windowsa7, potem spróbuję tego Daphile i znów porównam...

Zacznij od Daphile, to na początek dobry system i instalacja jest prosta, jeżeli chcesz mieć dobrą integrację bibliotek i słuchasz tidala i chcesz wsparcie MQA, to proponuję potestować roon-a (masz 14 dni na testy), jeżeli zależy ci docelowo na dobrym dźwięku to proponuję dokupić sobie malinę RPI 4 z 2gb ram-u (rozsądnie cenowo ok 200zł-230 zł) i zainstalować na niej volumio i uruchomić wtyczkę roonbridge i malina będzie działała z roon-em (jak już będziesz miał malinę, to dokup sobie drugą kartę mSD  i zainstaluj na niej dla porównania moode - moodeaudio.org i porównaj do tego co myślałeś testować jako niezależny system - w przypadku problemów z konfiguracją pisz PW pomogę). Niestety z moich doświadczeń wynika, że transport ma znaczący wpływ na jakość końcową muzyki, ale zauważy to ktoś kto ma lepszej jakości cały system i przede wszystkim przejrzysty wzmacniacz. I nie chce mi się z kolegami sceptykami polemizować, najpierw niech posłuchają sobie lepszych systemów, bo faktycznie na niektórych systemach, wpływ transportu czy źródła może być niezauważalny, a na niektórych zmiany będą bardzo znaczące. Ja doradzam w oparciu o moje doświadczenia, w moim opisie jest co miałem osobiście, a staram się sporo słuchać i mam fajnych znajomych, którzy mają różne systemy i często robimy wspólne odsłuchy. Kwestią odmienną jest czy zmiany które wnoszą poszczególne komponenty są tyle warte i czy jest sens wydawania określonych pieniędzy na dany element. Ale to każdy musi sam  rozważyć sam po odsłuchu bo nikt nikogo na siłę przecież nie chce uszczęśliwiać, tylko wskazać drogę, którą można pójść.

Audirvanana jest fajna ale mi nie przypadła do gustu - może że odpalałem na Windowsie a nie Mac-u, miałem już spore odniesienie (przerobiłem większość programów na Windows) i jak się posłucha odtwarzaczy na Malinie (RPI) to jakość brzmienia jednak przemawia za Maliną i darmowymi programami. Roona używam, ze względu za fajną integrację bibliotek a odtwarzaczem końcowym u mnie jest Allo USBridge signature z allo digione signature lub Malina RPI 4, w  zależności od dac-a, którego słucham.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez RobG1974
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oddzielenie dac-a od transportu to proszenie się o kłopoty bo 90% tych sprzętów nie jest zgodna ze standardami przesyłania cyfrowego dźwięku, używają złych złączy, kabli, miejsca gdzie jest kluczowego taktowania przesyłanego sygnału, braku buforowania itd.  

Pamiętacie absurd w postaci synchronicznego wejścia usb? Np hegel go bardzo sobie chwalił i zaprzęgał marketing do wytłumaczenia że to jest dobre i oni z specjalnie z niego korzystają pomimo że na rynku już dawno były interfejsy asynchroniczne.

Jest za dużo audiofilskich bajek a za mało poprawnej inżynierii.  Jeżeli firma uważa, że Spdif można bezproblemowo przepuścić przez RCA to ma w dupie klientów bo zamiast tego może użyć 0,5$ droższe poprawne złącze BNC i jeden problem miała by mniej. 

Potem jak się złoży przypadkowo działające oprogramowanie, transport wysyłający bez trzymania specyfikacji, kabel nienadający się do tego typu transmisji, dac projektowany w oderwaniu od transportu a skupiający się na kHz, DSD, MQA i innych chwytliwych hasłach to w efekcie mamy gówniane granie i forumowe stwierdzenia że pliki nie grają. 

Grają i to lepiej niż nośnik fizyczny bo nie mają jego ułomności.

Zauważył to dawno Linn, trochę później Lumin ale jako jedni z nielicznych mają odwagę się tylko tego trzymać.

Zachęcam aby przygodę z plikami zacząć od odtwarzacza zintegrowanego, bez zabawy w osobne klocki, zasilania, kable itd. Wtedy łatwiej będzie docenić korzyści z tego co daje rezygnacja z fizycznego nośnika na rzecz np streamingu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, staropolanka2000 napisał:

Czyli waszym zdaniem nie ma znaczenia co jest transportem pliku cyfrowego...? 

Teoretycznie mieć nie powinno, a jeśli w praktyce ma, to albo należy poszukać usterki technicznej, albo na etapie programowym ktoś sobie z nas zrobił jaja. Tak czy inaczej doszukiwanie się brzmienia w transporcie cyfrowym, wynika tylko i wyłącznie z braku zrozumienia tematu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Głowa jest dla mnie najważniejsza, bo nią jem."

Muzyki słucham na kinie domowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro to są stare okna to nie ma sensu wchodzić w nic poza Foobarem, który jest sensowną darmową opcją. Roon jako player pod Win ma dość przeciętną jakość brzmienia. Zresztą zaleca Win 10 więc może być różnie ze starszymi wersjami w przyszłości. Najlepsze softy - Audirvana i HQPlayer wymagają Win 10. Nie wiem jak jPlay Femto ale on ma problemy za starszymi DACami u mnie grał tylko w trybie WASAPi.

 

 

Wysłane z mojego LG-H870 przy użyciu Tapatalka

 

 

 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
6 godzin temu, piotrek7 napisał:

Bardzo zabawne ale niezbyt trafione. Porównaj sobie działanie różnych programów OCR. Czy wszystkie działają tak samo? Dla ułatwienia, przetestuj kilka programów na tym samym komputerze. Z czego wynikają różnice? Z czego wynikają różnice w szybkości działania? Czy będą różnice w ilości błędów odczytu? Czy będą działały z taką samą szybkością?

Odpowiem tak,ostatnio mój system PC audio został mocno odchudzony,negatywnego efektu na to co wychodzi z głośników nie słyszę,natomiast jest znacznie mniej pałętających śię kabli i cudownych zasilaczy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
6 godzin temu, staropolanka2000 napisał:

 

Czyli waszym zdaniem nie ma znaczenia co jest transportem pliku cyfrowego, bo to tylko bit i na wszystkim zagra tak samo? 

''Mieć wątpliwości, to znaczy żyć!''

Jak tam konwerter i daczek się sprawują?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Kupię Exposure xxviii (28) poweramp dual mono 🇬🇧 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Cezary_58669 napisał:

''Mieć wątpliwości, to znaczy żyć!''

Ja nie mam wątpliwości, że transport ma znaczenie, nawet bym powiedział że bardzo duże. ? 

Podpuszczam niewiernych bitowców-kitowców-zero jedynkowców. ? 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Dzień bez muzyki dniem straconym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 4.07.2020 o 04:24, staropolanka2000 napisał:

Skoro bit jest bit, to dlaczego dwa różne laptopy z tym samym systemem operacyjnym, sterownikami i tym samym odtwarzaczem brzmią inaczej? Reszta toru taka sama.

Sprawdzasz czy aby na pewno bit to bit?

Taki przywoływany parokrotnie program jak Audirvana na windowsie ma problem z przejściem testu na poprawność bitową przy plikach 24 bitowych. Na macu tego problemu nie ma. Żeby nie było ten problem nie dotyczy tylko jednego interfejsu a wszystkich jakie sprawdzałem. 

No to jak to jest z tym sprawdzaniem czy aby na pewno bit perfekt?

Sprawdzane było?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Sprawdzasz czy aby na pewno bit to bit?
Taki przywoływany parokrotnie program jak Audirvana na windowsie ma problem z przejściem testu na poprawność bitową przy plikach 24 bitowych. Na macu tego problemu nie ma. Żeby nie było ten problem nie dotyczy tylko jednego interfejsu a wszystkich jakie sprawdzałem. 
No to jak to jest z tym sprawdzaniem czy aby na pewno bit perfekt?
Sprawdzane było?
Audirvana nie jest bit-perfect! Jejku jej! A każdy nowoczesny aparat fotograficzny ingeruje w RAWy. Ło Motko!
Jak to mawiał komiksowy Tytus - moi biedni przodkowie całe życie jedli witaminy i nic o tym nie wiedzieli.

Wysłane z mojego LG-H870 przy użyciu Tapatalka

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, dzarro napisał:

udirvana nie jest bit-perfect!

Jeśli nie potrafi poprawnie przesłać pliku 24bitowego nie ważne czy to  w trybie WASAPI czy ASIO, to chyba jest to spory feler. 

Wielka szkoda bo funkcjonalnie to program bliski ideału. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Jeśli nie potrafi poprawnie przesłać pliku 24bitowego nie ważne czy to  w trybie WASAPI czy ASIO, to chyba jest to spory feler. 
Wielka szkoda bo funkcjonalnie to program bliski ideału. 
Ja bym tam pił przez tydzień z tego powodu...

Wysłane z mojego LG-H870 przy użyciu Tapatalka

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, dzarro napisał:

Ja bym tam pił przez tydzień z tego powodu...

Widzisz jak ktoś uczepia się twierdzenia, że mimo zgodności bitowej dźwięk potrafi się różnić to wypadało by najpierw wiedzieć czy aby ta zgodność bitowa zachodzi.

 No chyba że bit perfekt nieistotny. No ale tego że niezgodnie bitowo pliki mogą, brzmieć różnie, nie będzie kwestionował nawet największy sceptyk.  

Dla naszego hobby jedną z ważniejszych rzeczy to widzieć co może mieć wpływ na dźwięk. Dlatego wspomniałem o przypadku wychwalanej Audirvany. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Widzisz jak ktoś uczepia się twierdzenia, że mimo zgodności bitowej dźwięk potrafi się różnić to wypadało by najpierw wiedzieć czy aby ta zgodność bitowa zachodzi.
 No chyba że bit perfekt nieistotny. No ale tego że niezgodnie bitowo pliki mogą, brzmieć różnie, nie będzie kwestionował nawet największy sceptyk.  
Dla naszego hobby jedną z ważniejszych rzeczy to widzieć co może mieć wpływ na dźwięk. Dlatego wspomniałem o przypadku wychwalanej Audirvany. 
Ja tam muzyki słucham. Jak brzmi lepiej niż gorzej to znaczy, że jest lepiej.

Wysłane z mojego LG-H870 przy użyciu Tapatalka

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
17 minut temu, dzarro napisał:

Ja tam muzyki słucham. Jak brzmi lepiej niż gorzej to znaczy, że jest lepiej.

Ja tak samo. Tyle że nie cieszę się ze zmian, których być nie powinno. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Ja tak samo. Tyle że nie cieszę się ze zmian, których być nie powinno. 
Ja tam nie wiem co być powinno i mam to w dużym poważaniu. Z mojej strony EOT.

Wysłane z mojego LG-H870 przy użyciu Tapatalka

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
10 minut temu, dzarro napisał:

...mam to w dużym poważaniu.

Bo najlepszy sposób na kontrargumenty, to udawać, że ich nie ma.

10 minut temu, dzarro napisał:

Z mojej strony EOT.

Trzymamy za słowo.

Ps.

10 minut temu, dzarro napisał:

Ja tam nie wiem co być powinno...

Stawianie własnej niewiedzy ponad czyjąś wiedzą też jest mocne.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez szymon1977

"Głowa jest dla mnie najważniejsza, bo nią jem."

Muzyki słucham na kinie domowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zainstalowałem Daphile. Trochę się z tym pomęczyłem, bo ustawienie stałego adresu IP oraz sam fakt, że to trzeba zrobić trochę mi zajęło, ale jest sukces.

Za krótko użytkuję ten program i nie mam jeszcze ostatecznych wniosków, ale jest od niebo lepszy niż Kodi.

Dac od razu został wykryty i zainstalowany. Wyświetla gęstość próbkowania i gra z taką z jaką jest nagrany plik.

System wydaje się bardzo stabilny.

Może ktoś ma linka do instrukcji jak podpiąć pod to Tidala?

Jaki jest najlepszy program na telefon do sterowania Daphile (bo teraz steruję programem z drugiego laptopa przez przeglądarkę)?

Może jest jakiś program na telewizor (choć to mi najmniej potrzebne)?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
21 minut temu, Piotr Bień napisał:

Zainstalowałem Daphile. Trochę się z tym pomęczyłem, bo ustawienie stałego adresu IP oraz sam fakt, że to trzeba zrobić trochę mi zajęło, ale jest sukces.

Za krótko użytkuję ten program i nie mam jeszcze ostatecznych wniosków, ale jest od niebo lepszy niż Kodi.

Dac od razu został wykryty i zainstalowany. Wyświetla gęstość próbkowania i gra z taką z jaką jest nagrany plik.

System wydaje się bardzo stabilny.

Może ktoś ma linka do instrukcji jak podpiąć pod to Tidala?

Jaki jest najlepszy program na telefon do sterowania Daphile (bo teraz steruję programem z drugiego laptopa przez przeglądarkę)?

Może jest jakiś program na telewizor (choć to mi najmniej potrzebne)?

Tidal odpalasz np. z Logitech Media Serwer, logujesz sie w LMS i później w ustawieniach daphile na dole jest przycisk mediacostam. Otwierasz podstronę i logujesz się do LMS i tidala. Reset i gra. Apka squeezer jest wystarczająca. Masz tidal, dyski, radia. U mnie program był bardzo stabilny.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, wtsz napisał:

Tidal odpalasz np. z Logitech Media Serwer, logujesz sie w LMS i później w ustawieniach daphile na dole jest przycisk mediacostam. Otwierasz podstronę i logujesz się do LMS i tidala. Reset i gra.

Myślisz, że ktoś coś z tego zrozumiał?

2 minuty temu, wtsz napisał:

Apka squeezer jest wystarczająca.

Też używam, jest ok.

2 minuty temu, wtsz napisał:

...radia.

O tak, Daphile to setki stacji radiowych gratis!

37 minut temu, Piotr Bień napisał:

Może ktoś ma linka do instrukcji jak podpiąć pod to Tidala?

Jest wątek o Daphile, tam zapytaj.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Głowa jest dla mnie najważniejsza, bo nią jem."

Muzyki słucham na kinie domowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
30 minut temu, szymon1977 napisał:

Myślisz, że ktoś coś z tego zrozumiał?

Też używam, jest ok.

O tak, Daphile to setki stacji radiowych gratis!

Jest wątek o Daphile, tam zapytaj.

Sądzę, że tak. Rejestracja w LMS i logowanie, wybór aplikacji tidal i logowanie.

W daphile w ustawieniach na dole drugi przycisk od lewej, pojawi się podstrona. Logujemy się najlepiej za pomocą tego samego adresu email do LMS i  logowanie do tidala. Wracamy na podstronę na dole przycisk add. Zamykam podstronę i reset. Lopatologicznie.

Jak coś to można pytać i czytać. 

Starałem się pomóc nie wymadrzac bo mam problem z Moode i nie mam czasu na tym siedzieć.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez wtsz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam iphona. Znalazłem iPeng - kosztuje 42 zł. Nie mogę znaleźć Squeezer. Czy to o to chodzi. Może ktoś podać całą nazwę apki na Iphone, którą można sterować Daphile...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 3 lata później...
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.