Jump to content
IGNORED

UPS ON-LINE do zasilenia sprzetu audio, ma ktos doswiadczenia ?

T
 Share

Recommended Posts

Dobrydzien 馃檪 Ma ktos moze doswiadczenie z zasilaniem systemu audio UPSem, ale TYLKO TYPEM ON-LINE ? Mam strasznie "brudny" prad w sieci - buczy mi transofrmator we wzmaku, jednym subie, buczenie w kolumnach komputerowych, wiec nawet bez pomiarow wiem ze jest ZLE 馃檪 Probowalem filtrow Tomanka i PS Audio (starszy model, nie te nowe aktywne) ktore kompletnie nic nie daly 馃檪 Poczytalem聽nieco o UPSach ON-LINE i z tego co wyczytalem, separuja one w 100% od sieci zewnetrznej i jest to praktycznie mala prywatna elektrownia produkujaca idealna czysta sinusoide 馃檪聽Kino domowe mam w wolnostojacym garazu do ktorego idzie kabel 5x4mm2 pod ziemia i przez piwnice, mogl bym wiec postawic go w piwnicy i puscic jedna faze i zero przez UPS tylko do wzmacniaczy i urzadzen audio 馃檪聽Oswietnienie, klime i czesc gniazdek聽mam w kinie聽na jednym obwodzie i dwa osobne z gniazdkami pod wzmacniacze i suby, wiec jest to bez problemu do zorganizowania (z wyksztalcenia jestem elekromechanikiem) 馃檪

Model ktory chodzi mi po glowie konkretnie to

Hidden Content

Give reaction or reply to this topic to see the hidden content.
Zaloguj si臋, aby zobaczy膰 tre艣膰 (mo偶liwe logowanie za pomoc膮 ) i w opisie jest taki tekst: "Zasilacz awaryjny zapewnia zawsze czyst膮 i pozbawion膮 zak艂贸ce艅 moc elektryczn膮. Dzi臋ki budowie w technologii On-Line o podw贸jnej konwersji napi臋cia wej艣ciowego, pod艂膮czone urz膮dzenia podlegaj膮 najwy偶szej ochronie. W pierwszej fazie sygna艂 wej艣ciowy AC jest konwertowany na sygna艂 DC. Nast臋pnie w drugiej fazie nast臋puje ponowna konwersja sygna艂u z DC na AC poprzez falownik. Dzi臋ki temu obci膮偶enie pod艂膮czone do UPS jest w pe艂ni odseparowane od sieci zasilaj膮cej i jej niedoskona艂o艣ci, a w rezultacie na wyj艣ciu otrzymujemy zawsze czyst膮 i stabiln膮 moc, oraz zerowy czas prze艂膮czania w tryb bateryjny." 馃檪

Tak wiec w teorii brzmi to zacnie, szukam kogos kto w praktyce korzysta z takiego rozwiazania i moze sie podzielic opinie z pierwszej reki, z聽gory dziekuje 馃檪

• 2 weeks later...

Posiadam kilka do r贸偶nych urz膮dze艅 w domu, mi臋dzy innymi stary wiekowy APC SMART 2000, online - mierzyli艣my konkretnym miernikiem przed i za, i za jest zdecydowanie lepiej, sinusoida idealna, wersja z kart膮 sieciow膮 pozwala na monitorowanie stanu, sieci, powiadomienia o zaniku itp - jedyn膮 wad膮 jest to 偶e te upsy zaje偶d偶aj膮 szybko baterie - przyk艂adowo w ups-ie przy piecu czy akwarium bateria wymienia艂em raz, po oko艂o 5 latach, w online co 2-3.

9 hours ago, janciownik said:

jedyn膮 wad膮 jest to 偶e te upsy zaje偶d偶aj膮 szybko baterie - przyk艂adowo w ups-ie przy piecu czy akwarium bateria wymienia艂em raz, po oko艂o 5 latach, w online co 2-3.

Hmmm, ciekawe.

Co prawda nie w domu, ale w pracy mam kilkadziesi膮t UPS贸w online, od 1.5kVA do 20kVA. We wszystkich baterie 偶yj膮 spokojnie ok. 5 lat bez znacz膮cej utraty pojemno艣ci. Pami臋tam 2 przypadki uszkodzenia baterii wcze艣niej. W jednym UPS baterie po prostu spuch艂y i nikt nie wie czemu (by膰 mo偶e wadliwa partia), w drugim... No c贸偶, le偶a艂 na szafie jako zapas przez 7 lat i wszyscy o nim zapomienili 馃檪聽Baterie oczywi艣cie roz艂adowa艂y si臋 tak g艂臋boko, 偶e nie da艂o si臋 ich na艂adowa膰.

UPSy s膮/by艂y r贸偶ne, ale tylko Eaton (g艂贸wnie) lub APC (kilka sztuk).

10 hours ago, janciownik said:

Posiadam kilka do r贸偶nych urz膮dze艅 w domu, mi臋dzy innymi stary wiekowy

Hidden Content

Zaloguj si臋, aby zobaczy膰 tre艣膰 (mo偶liwe logowanie za pomoc膮 ) 2000, online - mierzyli艣my konkretnym miernikiem przed i za, i za jest zdecydowanie lepiej, sinusoida idealna, wersja z kart膮 sieciow膮 pozwala na monitorowanie stanu, sieci, powiadomienia o zaniku itp - jedyn膮 wad膮 jest to 偶e te upsy zaje偶d偶aj膮 szybko baterie - przyk艂adowo w ups-ie przy piecu czy akwarium bateria wymienia艂em raz, po oko艂o 5 latach, w online co 2-3.

27 minutes ago, felix said:

Hmmm, ciekawe.

Co prawda nie w domu, ale w pracy mam kilkadziesi膮t UPS贸w online, od 1.5kVA do 20kVA. We wszystkich baterie 偶yj膮 spokojnie ok. 5 lat bez znacz膮cej utraty pojemno艣ci. Pami臋tam 2 przypadki uszkodzenia baterii wcze艣niej. W jednym UPS baterie po prostu spuch艂y i nikt nie wie czemu (by膰 mo偶e wadliwa partia), w drugim... No c贸偶, le偶a艂 na szafie jako zapas przez 7 lat i wszyscy o nim zapomienili 馃檪聽Baterie oczywi艣cie roz艂adowa艂y si臋 tak g艂臋boko, 偶e nie da艂o si臋 ich na艂adowa膰.

Dziekuje bardzo za opinie. Ja tak na prawde nie potrzebuje podtrzymania bateryjnego, chodzi mi tylko o stabilizacje napiecia i czysta sinusoide. Dla tego mysle ze kupie model bez baterii bo z tego co rozumiem bedzie dzialal tak samo, minus podtrzymanie ? Czy sie myle i baterie musza byc dla prawidlowego dzialania ? Mysle o tym konkretnie modelu:聽

Hidden Content

Zaloguj si臋, aby zobaczy膰 tre艣膰 (mo偶liwe logowanie za pomoc膮 )

52 minuty temu, felix napisa艂:

Hmmm, ciekawe.

Ja mam w firmie same galaxy/VTS 15-40, cz臋sto w klastrze, i wygl膮da to tak, 偶e jak kiedy艣 wymienili艣my ca艂e bloki po oko艂o 5 latach na ori, to faktycznie ci膮gle s艂u偶a, ale kiedy艣 wymienia艂em same baterie w blokach na jakie艣 zamienniki (co艣 tam markowego) to po 3 latach pad艂y, ups zg艂asza艂 b艂膮d, jednak finansowo wymiana 128 baterii z "marketa"聽stanowi艂a 1/3 ceny 16 blok贸w ori APC, a wymiana oko艂o 3-4 godzin...A w domu wk艂adam do ups-贸w jakie艣 tanie aku kupione w sklepach w kt贸rych akurat mam rabat, zni偶k臋, co tam upoluje z 7,2, czasem jaki艣 odzysk si臋 trafi to i co p贸艂 roku wymieniam聽馃槈聽Powiedzmy 偶e ori komplet do takiego staruszka to oko艂o 800-1000 zeta, a 4 aku 7,2 kupisz po 70 zeta/szt 馃槈聽godzinka majsterkowania, i gotowe聽

21 minut temu, T napisa艂:

Dziekuje bardzo za opinie. Ja tak na prawde nie potrzebuje podtrzymania bateryjnego, chodzi mi tylko o stabilizacje napiecia i czysta sinusoide. Dla tego mysle ze kupie model bez baterii bo z tego co rozumiem bedzie dzialal tak samo, minus podtrzymanie ? Czy sie myle i baterie musza byc dla prawidlowego dzialania ? Mysle o tym konkretnie modelu:聽

Hidden Content

Zaloguj si臋, aby zobaczy膰 tre艣膰 (mo偶liwe logowanie za pomoc膮 )

Kup co艣 z podtrzymaniem, we藕 pod uwag臋, 偶e gwa艂towne zaniki itp te偶 za dobrze sprz臋towi nie s艂u偶膮 - nie wiem ile w tym prawdy, ale kolega pracuj膮cy w serwisie Samsunga powiedzia艂, 偶e z 30% awarii, uwale艅 itp to og贸lnie "pr膮d". Z podtrzymaniem zawsze masz te kilka-kilkana艣cie minut 偶eby doko艅czy膰 serial i bezpiecznie wy艂膮czy膰 sprz臋t 馃槈

Edited by janciownik

38 minutes ago, janciownik said:

Kup co艣 z podtrzymaniem, we藕 pod uwag臋, 偶e gwa艂towne zaniki itp te偶 za dobrze sprz臋towi nie s艂u偶膮 - nie wiem ile w tym prawdy, ale kolega pracuj膮cy w serwisie Samsunga powiedzia艂, 偶e z 30% awarii, uwale艅 itp to og贸lnie "pr膮d". Z podtrzymaniem zawsze masz te kilka-kilkana艣cie minut 偶eby doko艅czy膰 serial i bezpiecznie wy艂膮czy膰 sprz臋t 馃槈

Przekalkuluje jeszcze, moze po prostu kupie male baterie i podlacze do tego modelu, jako ze ma wyjscie na zewnetrzne baterie. 3x 24V/7Ah to kolo 100zl, wystarcza zeby wylaczyc go po zaniku pradu.聽

11 hours ago, janciownik said:

Ja mam w firmie same galaxy/VTS 15-40, cz臋sto w klastrze, i wygl膮da to tak, 偶e jak kiedy艣 wymienili艣my ca艂e bloki po oko艂o 5 latach na ori, to faktycznie ci膮gle s艂u偶a, ale kiedy艣 wymienia艂em same baterie w blokach na jakie艣 zamienniki (co艣 tam markowego) to po 3 latach pad艂y, ups zg艂asza艂 b艂膮d, jednak finansowo wymiana 128 baterii z "marketa"聽stanowi艂a 1/3 ceny 16 blok贸w ori APC, a wymiana oko艂o 3-4 godzin...

I tu jest pies pogrzebany 馃檪

My zawsze u偶ywamy ori i pewnie dlatego nie mieli艣my z tym problem贸w. Ale to 艣rodowisko przemys艂owe/produkcyjne, w fabrykach pracuj膮cych 24/7. W zwi膮zku z tym nie my艣l臋 o oszcz臋dzeniu kilku tysi臋cy z艂otych raz na 5 lat, bo to si臋 po prostu nie kalkuluje. Dowolna awaria mo偶e nas kosztowa膰 znacznie wi臋cej.

Komplet akumulator贸w (144 sztuki) do Eatona 9355 20kVA kosztuje nas z wymian膮 ok. 12k netto. My艣l臋 偶e nie jest to du偶a kwota raz na 5 lat. Oczywi艣cie z punktu widzenia firmy, bo w domu ju偶 bym pewnie kombinowa艂 馃槃

Inna sprawa, 偶e nie wiem na ile to jest powi膮zane z samym UPS online. W ko艅cu te urz膮dzenia same zarz膮dzaj膮 bateriami, 偶eby nie skraca膰 czasu 偶ycia i przez wi臋kszo艣膰 czasu baterie s膮 od艂膮czone od prostownika, w艂a艣nie 偶eby ich nie zu偶ywa膰.

U nas r贸偶nica by艂a na poziome 5 (plus czas pracownika 4 g) a 19 tysi,聽 w sumie tylko w jednej maszynie na razie zdecydowali艣my si臋 na wymian臋 samych baterii a nie ca艂ych blok贸w - pos艂u偶y艂y 3,5 roku, ale wtedy wstawili艣my baterie nie markowe, po oko艂o 40 zeta/szt, teraz kupi艂em teoretycznie takie same jak by艂y w ori blokach, po 90/szt, zobaczymy jak pos艂u偶膮, na razie maja 2 lata 馃槈 dodatkowo wszystkie upsy robi膮 za bufor, jak zabraknie pr膮du po 15 sekundach szr prze艂膮cza nas na zasilanie z agregatu聽聽馃槈

45 minut temu, 2A3_fan napisa艂:

kiedy艣 jak by艂em najarany na regenerator pradu PS AUDIO albo PURE POWER, to kupilem sobie UPS firmy APC 2kV online.

Powiem tak - do sprz臋t贸w vintage nie polecam, ale do nowych ju偶 tak.

Czemu z ciekawo艣ci do sprz臋tu vintage nie ? Mam troch臋 starych stereo i te偶 pod upsem dzia艂aj膮 ...

poniewaz wg moich doswiadcze艅 sprzet vintage gra najlepiej bez audiofilskich wynalazk贸w i bez ulepszaczy.

nowoczesny sprzet wymaga kabli za 20ty艣 i kondycjonera za 15ty艣 zeby zagrac na miare swoich mozliwosci.

oczywiscie to moje zdanie, mozna sie z nim nie zgadzac, mi to rybka.

Wydaje mi si臋 偶e zwyk艂y UPS online to nie audiofilski wynalazek, tylko zasilacz awaryjny dedykowany do wszelakiej elektroniki, kt贸ry nic nie ulepsza tylko daje "czysty" pr膮d, bez zak艂贸ce艅, strachem przed zanikiem itp, na zwyk艂ych kablach bez wodotrysk贸w ... st膮d moje pytanie co mo偶e szkodzi膰 w starym sprz臋cie

1 hour ago, 2A3_fan said:

poniewaz wg moich doswiadcze艅 sprzet vintage gra najlepiej bez audiofilskich wynalazk贸w i bez ulepszaczy.

nowoczesny sprzet wymaga kabli za 20ty艣 i kondycjonera za 15ty艣 zeby zagrac na miare swoich mozliwosci.

oczywiscie to moje zdanie, mozna sie z nim nie zgadzac, mi to rybka.

Zgadzam sie, slyszalem ze prawdziwi pasjonaci sprzetu wintyd偶 szukaja po zlomowiskach i innych miejscach starych akumulatorow czy kondensatorow ktore maja w sobie jeszcze ladunek z lat 70tych czy 80tych, aby zasilic Swoj sprzet wintyd偶 pradem. Bo kiedys nie tylko sprzet robili lepszy, ale prad tez.

Edited by T