Jump to content
IGNORED

Jakie głośniki do kina?


Szczepi
 Share

Recommended Posts

Witam wszystkich.

Temat już pewnie powielany ale dla mnie dość ważny. Jakiś czas temu na forum prosiłem o pomoc w wyborze projektora do kina domowego. Koniec końców stanęło na Epsonie 9400 i ekranie projekcyjnym Magic Screen. W porównaniu do starej Optomy to kosmos i nie spodziewałem takiej jakości. Do szczęścia potrzebuje jeszcze zrobić kalibrację i zadbać o dźwięk. Ostatnio wymieniłem amplituner na Arcama 550 ale głośniki zostały mi ze starego zestawu i gram na Maudio 5.1 z zestawu dodawanego kiedyś do Onkyo. Chciałem zmontować jakiś zestaw 5.1.2 żeby mieć atmosa. Tu pojawia się pytanie co wybrać bo będzie to zakup na dluuugie lata i zastanawiam się pomiędzy Monitor Audio albo Klipsch. Generalnie nie posiadam jaskini tylko zestaw jest w salonie który jest pokojem w którym przebywamy najczęściej. Muzyka leci w praktyce cały dzień, a filmy odpalamy wieczorami. Może ktoś doradzić co wybrać?

Link to comment
Share on other sites

Jak tylko kino to Klipsch, muzyki na nich można posłuchać ale tylko w tle czyli muza leci a my se robimy coś w kuchni czy gdzieś tam. Jeżeli siedzimy w trojkącie podczas odsłuchu na pewno w muzyce sprawdza się zaje…cie Monitor Audio z piękna stereofonia, scena 3D w szerz i w głąb, piękne kobiece wokale z ciepłą średnica w połączeniu z Arcamem, w kinie tez dodadzą od siebie coś w wokalach ale Klipsch odda więcej niuansów w kinie. Ciężki orzech do zgryzienia, ja bym wybierał Klipsche ze względu na kino a muzyka jako dodatek w postaci 10-15%. 

Link to comment
Share on other sites

16 minut temu, Szczepi napisał:

gram na Maudio 5.1

U mnie w pracy mamy set od kina M-AUDIO HTS-700 na hali porozstawiany żeby sobie muzyka w tle przygrywała

 

19 minut temu, Szczepi napisał:

Może ktoś doradzić co wybrać?

Określ wielkość salonu i budżet jaki możesz przeznaczyć na głośniki. Subwoofer masz?

Amp - Denon AVC-X4700H; Końcówka mocy - ATOLL AM 200se; FL/FR - 2x Klipsch RP6000F; C - Klipsch RP504C; SL/SR 2x Klipsch THX-502-L; SBL/SBR - 2x Klipsch PRO-250RPW ; TFL/TFR/TRL/TRR 4x Klipsch PRO-18RC; sub 2x SVS-SB3000

Link to comment
Share on other sites

Klipsch nie nadaje się do słuchania muzy na poważnie. Góra jest zbyt natarczywa. Do kina jest jak najbardziej ok, ale jeśli chcesz połączyć jedno i drugie to już lepiej Monitor Audio. Poza tym czemu rozważasz tylko te dwie marki? Mało to jest dobrych kolumn?

Epson LS10000; Cambridge CXU + Arcam FMJ P7; Paradigm Monitor 9 v7 + Center 3 v7 + Studio 10 v5 + sub Paradigm Seismic 110; Schiit Asgard 3

Link to comment
Share on other sites

3 godziny temu, Butler napisał:

 

Określ wielkość salonu i budżet jaki możesz przeznaczyć na głośniki. Subwoofer masz?

Salon 20m2 i subwoofer z Maudio aktywny. Nad budżetem się jeszcze zastanawiam. Nie celuje w najniższą półkę ani najwyższą. Ostatnio na sprzęt wydałem ponad 20k więc nie będę dziadował na głośnikach ale nie lubię przepłacać bez sensu.

Godzinę temu, qbakos napisał:

 Poza tym czemu rozważasz tylko te dwie marki? Mało to jest dobrych kolumn?

Coś tam poczytałem i posłuchałem paru głosów stąd ten wybór. Poza tym wiem ze lepiej zawęzić wybór na forach 😉

Jak są jakieś inne propozycje to z chęcią wysłucham

Link to comment
Share on other sites

2 godziny temu, qbakos napisał:

Klipsch nie nadaje się do słuchania muzy na poważnie. Góra jest zbyt natarczywa.

Tu wychodzą gusta i osobiste preferencje, dlatego najlepiej osobiście dokonać odsłuchu. Odsłuchałem dziesiątki różnych kolumn w bardzo krótkim czasie i kupiłem Klipsch serii RP na fronty dlatego że właśnie te w muzyce mi najbardziej odpowiadają. Dla Ciebie może być coś natarczywe, a dla mnie Twoje mogą być zbyt mdłe i w ogóle nie zainteresować.

Godzinę temu, Szczepi napisał:

Jak są jakieś inne propozycje to z chęcią wysłucham

Nie ma złotej rady. Ja Ci polecę Klipsch bo sam na nim składam system. Drugi poleci Monitor Audio, trzeci Focale... itd. Kupować coś w ciemno polegając na tym co ktoś napisał na forum, blogu czy często opłacanej recenzji jest mocno ryzykowne względem własnych oczekiwań. 

20m2 to dość uniwersalna wielkość zarówno dla podłogówki jak i solidnych monitorów. Przemyśl więc jakiego rodzaju głośniki przewidujesz, szczególnie na surround i atmos. Chodzi mi o to czy widzisz monitory na standach, naścienne, a może instalacyjne jak ja. Podobnie atmos. Masz podwieszany sufit żeby instalacyjny głośnik zamontować, czy w grę wchodzą wyłącznie naścienne/nasufitowe opcje?

Popatrz na wytyczne Dolby, czy ustawisz tak głośniki a może musisz iść na kompromisy?

Hidden Content

    Give reaction or reply to this topic to see the hidden content.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jeśli chodzi o mnie to w systemiie 7.1.4 na 18m2 w dedykowanym pomieszczeniu wybrałem na fronty RP6000F, center RP504C, surround PRO-250RPW LCR, atmos PRO-18RC. 

Hidden Content

    Give reaction or reply to this topic to see the hidden content.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edited by Butler

Amp - Denon AVC-X4700H; Końcówka mocy - ATOLL AM 200se; FL/FR - 2x Klipsch RP6000F; C - Klipsch RP504C; SL/SR 2x Klipsch THX-502-L; SBL/SBR - 2x Klipsch PRO-250RPW ; TFL/TFR/TRL/TRR 4x Klipsch PRO-18RC; sub 2x SVS-SB3000

Link to comment
Share on other sites

akurat mam taką sytuację że mogę sufitowe głośniki schować. Co do rozstawu to głośników to niestety surround mam dokładnie po bokach i nie ma opcji żeby były trochę z tyłu. Absolutnie mi to nie przeszkadza bo w tej chwili tak mam i działa bardzo dobrze. Układ głośników mam sprawdzony i z tym problemu nie mam tylko zastanawiam się na co wymienić.

11 godzin temu, qbakos napisał:

 

Link to comment
Share on other sites

14 godzin temu, Szczepi napisał:

Muzyka leci w praktyce cały dzień, a filmy odpalamy wieczorami.

Domyślam się, że pod pojęciem "cały dzień" masz na myśli muzykę, która leci w tle podczas różnych zajęć. Nie wiemy jednak, czy w tym wszystkim znajdujesz czas, aby muzyki słuchać zgodnie ze sztuką (układ: baza stereo - słuchacz), czyli tak jak w niejednym poradniku to opisano. Jeżeli jednak tak, to kolumny o rodowodzie kinodomowym (jak Klipsch właśnie) mogą się u Ciebie nie sprawdzić.

Ja dawno temu wybierając kolumny do swojego KD, wybrałem takie, które lepiej sprawdzą się w muzyce, niż w KD.  Po prostu wyszedłem z założenia, że na tym sprzęcie o wiele częściej słucham muzyki i to właśnie w tym zadaniu mają sprawdzić się najlepiej, czyli jak u większości. Przy wyborze ważnymi aspektami było m.in.: przestrzeń, otwartość, detal, ogólnie - przyjemność ze słuchania. Ważna też była dla mnie podstawa basowa, toteż wybrałem większe podłogówki w serii. Jak się okazało, podczas oglądania filmów te zalety zaprocentowały, a kolumny pokazały też swoje ciemniejsze oblicze, tak bardzo pożądane w filmowych scenach, gdzie dużo się dzieje.

Muzyka jednak stawia przed kolumnami (i elektroniką - głównie amplituner) większe wymagania, więc można w dużym uproszczeniu przyjąć, że jeśli sprawdzą się w muzyce, to w filmach również. Nawet jeśli mówimy o podstawkowcach, to i tak za fundament basowy odpowiada przecież subwoofer. Innymi słowy: dźwiękowe ścieżki filmów są tak spreparowane, że dla kolumn są bardziej łaskawsze niż w przypadku słuchania muzyki. Masz amplituner, który zasługuje na dobre, uniwersalne kolumny. Klipsch zdecydowanie najlepiej prezentuje się w KD, czyli tylko w jednym z Twoich zastosowań.

Edited by koperko
Link to comment
Share on other sites

46 minut temu, Szczepi napisał:

Co do rozstawu to głośników to niestety surround mam dokładnie po bokach i nie ma opcji żeby były trochę z tyłu

Ale po bokach to jest przecież prawidłowe ustawienie dla 5.1. Grafika grafiką, popatrz na kąty opisane - 90 do 110 stopni więc ok. Gorzej jak ludzie stawiają je gdzieś na tyłach bo wydaje im się że tak ma być.

Godzinę temu, koperko napisał:

Klipsch zdecydowanie najlepiej prezentuje się w KD, czyli tylko w jednym z Twoich zastosowań.

Dotyczy to szczególnie tańszej linii Reference, Reference Premier są dużo bardziej przyjazne dla muzyki, choć nie ma co zaprzeczać że to nadal charakter grania z podkreślonymi skrajami pasma.

1 godzinę temu, Szczepi napisał:

Układ głośników mam sprawdzony i z tym problemu nie mam tylko zastanawiam się na co wymienić.

No to moja propozycja.

Przody. Skoro czasem muzyka to na fronty pełno zakresowe podłogówki RP6000F. Rp8000F mogą być trochę za duże, ale nie wykluczaj ich. Zapewniam Cię że 6000 to by był dobry wybór, ale zdecydowanie trzeba je posłuchać przed kupnem.

Centralny RP-404C lub większy RP-504C. Akurat w tej kwestii Klipsch ma jedne z lepszych rozwiązań do kina, ciężko coś lepszego zaproponować w podobnym przedziale cenowym.

Surround to na ścianę możesz powiesić RP-502S, ich dźwięk fajnie się rozchodzi w kinie. Jeśli wolisz klasyczne podstawkowe to RP-400M lub większe RP-500M.

Atmos - PRO-16RC wydaje się optymalnie wielkościowo do powyższych.

Amp - Denon AVC-X4700H; Końcówka mocy - ATOLL AM 200se; FL/FR - 2x Klipsch RP6000F; C - Klipsch RP504C; SL/SR 2x Klipsch THX-502-L; SBL/SBR - 2x Klipsch PRO-250RPW ; TFL/TFR/TRL/TRR 4x Klipsch PRO-18RC; sub 2x SVS-SB3000

Link to comment
Share on other sites

2 godziny temu, koperko napisał:

Domyślam się, że pod pojęciem "cały dzień" masz na myśli muzykę, która leci w tle podczas różnych zajęć(.......) Masz amplituner, który zasługuje na dobre, uniwersalne kolumny.

Potwierdzam że głównie leci w tle choć zdarzają się chwilę że relaksuje się z książką czy bez w układzie stereo jak pisałes zgodnie ze sztuką. Co do amplitunera to nie widziałem że może być taki skok w jakości odsłuchu i nawet moja żona, która nie była zadowolona z zakupu była w szoku i teraz nie zamieniła by go na nic innego.

Generalnie zwróciliście mi uwagę na to, że pełni najczęściej wykorzystam ten układ w KD. Właśnie dlatego napisałem na tym forum ponieważ jako amator nie zwrócę uwagi na wszystko.

Link to comment
Share on other sites

Zapraszam na odsłuch do naszego salonu będziesz mógł porównać Klipsch z Monitor Audio a jak starczy czasu to kolumn jest u nas dostatek i będzie możliwość posłuchania czegoś jeszcze - jeszcze raz zapraszam.

Pomagamy, doradzamy, wypożyczamy, zapraszamy na indywidualne odsłuchy.

Najlepsze ceny dla forumowiczów magazynu Audiostereo - zapytaj o ofertę! Pełna oferta na stronie www.Q21.pl.

Link to comment
Share on other sites

5 godzin temu, Q21 napisał:

Zapraszam na odsłuch do naszego salonu będziesz mógł porównać Klipsch z Monitor Audio a jak starczy czasu to kolumn jest u nas dostatek i będzie możliwość posłuchania czegoś jeszcze - jeszcze raz zapraszam.

Dziękuję bardzo ale ze Śląska do Was mam kawałek i narazie nie po drodze. Jak się coś zmieni to na pewno się odezwę.

Link to comment
Share on other sites

7 godzin temu, Szczepi napisał:

Dziękuję bardzo ale ze Śląska do Was mam kawałek i narazie nie po drodze. Jak się coś zmieni to na pewno się odezwę.

W samych Katowicach masz do dyspozycji kilka salonów ze sprzętem AV, jak chociażby: Audio Styl, Mega Hz, Top Hi-Fi. Każde z nich ma stronę internetową. W każdym z nich znajduje się pomieszczenie odsłuchowe, do którego możesz zabrać swój sprzęt (w tym przypadku sam amplituner wystarczy), swoje płyty (CD/BD itp.) lub flash-kę 😉 i odsłuchać porównawczo zestawy kolumn. Tylko miej świadomość, że inaczej zagra to wszystko w sklepie, a inaczej w domu. Co więcej, starym zwyczajem pracowników tego typu salonów, jest polecanie tego, co ma się na stanie. Zaufanie do własnego słuchu - to jest coś, czym powinno się kierować.

 

 

Edited by koperko
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.

                  wykrzyknik.png

AdBlock blocking software detected!


Our website lives up to the displayed advertisements.
The ads are thematically related to the site and are not bothersome.

Please disable the AdBlock extension or blocking software while using the site.

 

Registered users can disable this message.