Skocz do zawartości
IGNORED

Kolumny podstawkowe do R-N602 - mała sypialnia


Boogle
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie. 

Zakupiliśmy okazyjnie amplituner Yamaha R-N602. Chcielibyśmy odświeżyć sypialniany zestaw stereo - obecnie słuchamy muzyki na leciwej, ale pięknie grającej wieży Sony Ex66 z trójdrożnymi kolumnami podstawkowymi z zestawu z BR od frontu. 

Pokój 9m2, rozstaw kolumn na dłuższej ścianie ok. 3-3,5m. Głosniki bedą stać blisko ściany, max 5-10 cm jeśli będą bardzo głebokie. Lubimy generalnie chyba jasne granie z kontrolowanym, niedudniącym basem, wyrazistość, przestrzeń i piękną stereofonię. 90% muzyki słuchamy ze Spotify - obecnie po BT z Logitecha Aduio Adaptera. Gatunki: Pop, lżejszy rock, Jazz, blues, trochę muzyki klasycznej.  Poczytaliśmy, popytaliśmy i właściwie nie wiemy nic. 

Jak to zazwyczaj bywa zaczęliśmy od budżetu 1200 za parę. Dziś już oglądam kolumny nawet za 2200 za parę. Więcej niż 2500 nie wydamy w życiu, ale żeby tyle wydać musielibyśmy mieć efekt wow. W salonie przy zakupie amplitunera słuchaliśmy Nota 260 X , ELAC Debut 2.0 B5.2, Elac 6.2. 5.2 odrzucaliśmy. Pozostałe dwie pary grały bardzo różnie i część utworów brzmiała nieco lepiej na jednych, cześć na drugich kolumnach. Ale na pewno nie lepiej niż na naszej starej wieży, mimo że odsłuch był w profesjonalnej, dość małej salce.

Wiedząc że odsłuch jest kluczowy chcemy zawęzić poniższy wybór i poprosić o poradę, którymi kolumnami zainteresować się w pierwszej kolejności zważając na nasze potrzeby. Ja nie umiem opisywać słuchanej muzyki audiofilsko. Lubimy wyraziste wokale, "cykanie", przejmujący dźwięk talerzy perkusji i gitarę elektryczną, która brzmi jakbym siedziała obok grającego. Nie akceptuję grania jak spod koca i dudniących podłóg w rezonansie. Słuchamy dośc głośno muzyki, ale nie lubimy też jak wysokie kłują w uszy. 

 

W rozmowach w różnych wątkach i na innym forum, w salonach i ze sprzedawcami pojawiają się:

Dali Oberon 3
KEF Q350 
Klipsch RP-500M
Elac DBR62
Monitor Audio Bronze 100
Q ACOUSTICS QA 3030
Polk Audio Reserve R100
Polk S20e
Tesi 261
Pylon Audio Pearl Monitor.
Pylon Audio Opal Monitor

Połowę z nich jedni polecają, a drudzy odradzają 🙂 Na pytanie o kolumny do max 2 tys złotych otrzymałam wczoraj propozycje Focal chora 806 🙂 I taka to rozmowa.

Czuję się nieco zniechęcona. Zaczynam się zastanawiać, czy ja w ogolę jestem w stanie uzyskać lepszy dźwięk w takim budżecie jaki założyliśmy. Pokój jest mały, nie za korzystny akustycznie, ale z drugiej strony obecna wieża gra momentami przepięknie.  Bardzo bym chciała użyć nowy amplituner bo to wielka wygoda, starą wieżę zostawię dla córki. Drugim raz już tak okazyjnie Yamahy nie kupimy. Miracasta znamy bo mamy już kino domowe Yamahy. Mąż uwielbia piękne granie, ale jak ma czytać fora i jeździć po salonach to już ma nerwa na samą myśl, że będzie słuchał znów opowieści ze ma kable kupić za 20% wartości sprzętu. 

Krótko pisząc: co byście polecili posłuchać z powyższych? Estetycznie byśmy chcieli kolumny białe, ale nie zawężamy tym wyboru, raczej dodatkowy to byłby atut. 

 

Pomożecie? Mi szukanie sprawiało ogromną frajdę do pewnego momentu, ale czuję że się staję niewolnicą forówi zamiast delektować sie muzyką, gonię króliczka :)

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Boogle

Sam używam monitorów z pierścieniówką i słychać wszystko, więc dopisz do listy

coś takiego - białe, w budżecie i dadzą radę:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Co do kabli za 20 % to sam używam kabli za cenę 0,1 % ceny tych monitorów i jeśli jak

zwykle kobieta ma lepszy słuch w tym stadle, to powinna to połączenie wypróbować ...

To jednak wymaga przełamania czasem poważnej bariery mentalnej 😉 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ring radiator rules

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kable kupimy na pewno zwykłe beztlenowo lub jakieś tanie z żyłą basową. Mamy ze cztery komplety w domu i będziey patrzeć czy słyszymy różnicę. 

 

@audioburak @quatross

Piekne te quadrale, spróbujemy je przesłuchać. Czy z mojej listy mogłabym definitywnie coś wyrzucić? Bo listę miałam zamiar skrócić a nie rozbudowywać.  🙂

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może się zdarzyć, że wywalimy z listy Twojego "Świętego Graala" i co wtedy 😉 

Moim zdaniem odpada Klipsch, Bronze, Opal też bo trochę za duży ale musisz mieć

świadomość, że kilka cm od ściany może być mało i jeśli kolumna jest płytka nie będzie

problemów, bywają jednak czasem dość głębokie.  Ważne ile ma cm w głąb.

Krótki odsłuch bywa pułapką i tego się trzeba trzymać. Często właśnie pierwsze wrażenie

to miód w uszach 😉 ale bywa, że po godzinie macie ich dość, a efekt się pogłębia

szczególnie przy cichszym słuchaniu. Stąd nadreprezentacja wielu firm na allegro ...

Z BR na froncie np. białe Triangle Borea 03 ale głębokość 32 cm wobec 26 cm Quadrali,

więc trzeba znać też możliwości co do ich ustawienia. Nobody's perfect 😉 

Bo teoretycznie T15 Polka mógłby pasować, ale nie dość, że jest za tani,

to jeszcze nie ma białych ...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez audioburak

Ring radiator rules

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolumny stoją na biurku i szafce w narożnikach. Mniejsza jest szafka i ma ona głębokość 54 cm i szeroka jest na 37 cm. Dosunięta całkiem do narożnika. Zero opcji na zmianę ustawienia.  Zakładając że głośniki skręcę lekko do środka miejsca za duża nie ma.  Głośniki głębokie na 30cm szacuje jako max, jeśli ma zostać trochę miejsca z tyłu.  30 cm w KEF wydaje się mi się już na grancy akceptowalności, ale dopóki nie postawię i nie włączę to też nie będę wiedziała. Dłuższe wiążą się już z ograniczeniem ustawienia kąta, a ten z obecnych doświadczeń musi być spory, ok. 45 st. Także im płytsze tym większe pole manewru. Problem w tym że te kolumny ci wybrałam to w wiekszości głebokośc ponad 30 cm. 

Z tą bielą nie przesadzajmy. Czarny też przejdzie. Po prostu mamy białe meble i jakoś tak mi to pasuje do koncepcji, ale czarny też ładnie się wkomponuje. Telewizor jest też czarny, komputer z monitorem na biuru też czarne. Nie chciałąbym jedynie wprowadzać ciemnego orzecha . Nawet jasne drewno z bielą zaakceptuję. Ma to przede wszystkim grać. Obecna wieża jest srebrna, a kolumny szare i żyję. 😄

 

@audioburakJeśli w każdym poście dodasz i jeden model więcej do odsłuchu jak teraz z Triangle to ja chyba najbliższe 5 weekendów spędzę na odsłuchach...a wtedy pewnie na jakiejś wizycie usłyszę coś dużo droższego i pójdziemy z torbami haha

Czy mała efektywność w Signum to jakiś problem? 602 nie gra zbyt głośno z tego co zauważylam...

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Istnieje mnóstwo mniej przyjemnych sposobów marnowania czasu, niż odsłuchy 😉 

A poważnie, to sądząc z Twoich doświadczeń z centymetrem 😉 np. te Quadrale

mogły by tam spokojnie stanąć, a do tego ustawienie "po skosie" dałoby więcej,

niż 10 cm do ściany. Tym bardziej trzeba szukać raczej maluchów, bo to i basu

jednak mniej i gabaryty bardziej odpowiednie.

A na białym kurzu nie widać, bo sam mam białe meble i przy czarnych sprzętach

to szalony kontrast w konieczności odkurzania ... a z szarymi kolumnami można 

żyć, tylko co to za życie 😉 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ring radiator rules

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A pomijając gabaryt,  jakbyście porównali te Quadrale z Kefami i Dali Oberon 3?

Ta trójka jakoś tak mi chodzi po głowie i je bym chciala chyba stestować w pierwszej kolejności.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dużo połączeń jest z Indianą Line, Pylonami i Elacami. Najlepszą opcją będzie jak udasz się do salonu i sobie posłuchasz. mniej czytać, więcej słuchać!

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Elektronikę Yamahy z reguły łączy się z cieplej brzmiącymi kolumnami takimi właśnie jak Dali Oberon, Polk, Pylon, Indiana Line Tesi 261 również brzmi dobrze, ale pamiętajmy o ograniczeniach samej Yamahy. Musisz pamiętać, że nikt za ciebie nie dokona wyboru chyba, że tego oczekujesz. Zapraszam na odsłuchy mamy większość z wymienionych kolumn

Pomagamy, doradzamy, wypożyczamy, zapraszamy na indywidualne odsłuchy.

Najlepsze ceny dla forumowiczów magazynu Audiostereo - zapytaj o ofertę! Pełna oferta na stronie www.Q21.pl.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego zaprosiłem cię na odsłuch byś sama dokonała wyboru. Jeśli napisałbym, że np. Dali to najlepszy wybór to połowa ludzi się z tym nie zgodzi i dalej niczego to nie rozwiąże.

Pomagamy, doradzamy, wypożyczamy, zapraszamy na indywidualne odsłuchy.

Najlepsze ceny dla forumowiczów magazynu Audiostereo - zapytaj o ofertę! Pełna oferta na stronie www.Q21.pl.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko, że my mamy do Was daleko. Jedynie wysyłka.  A u nas lokalnie w każdym salonie mogę znaleźć maksymalnie po dwa, trzy modele z tego. A polowy z listy w ogóle nie mają. 

I to się zaczyna robić problematyczne. Pomijam, już fakt że słuchać w domu a słuchać w salonie to też inna bajka, no ale ogólnie brzmienie można wychwycić i coś wyeliminować.

Dobra, ruszam w trasę odsłuchową, posłucham co mają i najwyżej z jeden model czy dwa modele wypożyczę wysyłkowo. Chciałam bardziej ustalić od czego zacząć bo jak mnie coś zachwyci w tym budżecie to nie będę raczej szukała na siłę dalej...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@waldek3miasto Tych obu modeli słuchałam w salonie z rn602 właśnie. 6.2 było dużo efektywniejsza i brzmiała dość poprawnie, bezpiecznie. 5.2 brzmiało trochę poniżej moich oczekiwań. Ale pupska nie urywały. Pytanie czy to właśnie nie zaleta, ale nie grało to tak jak sobie wymarzyłam. Powiedziałabym, że wolę jednak nieco jaśniejsze granie. 

5 minut temu, waldek3miasto napisał:

Polecam Elac Debut 2.0 B6.2 ( więcej basu ) lub Elac Debut B5.2 ( mniej basu ).

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy po drodze trafiły się jakieś modele B&W, Focal czy Paradigm - to bardziej

szczegółowe i można określić właśnie "cykające" kolumny. Warto sprawdzić.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ring radiator rules

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Boogle napisał:

@waldek3miasto Tych obu modeli słuchałam w salonie z rn602 właśnie. 6.2 było dużo efektywniejsza i brzmiała dość poprawnie, bezpiecznie. 5.2 brzmiało trochę poniżej moich oczekiwań. Ale pupska nie urywały. Pytanie czy to właśnie nie zaleta, ale nie grało to tak jak sobie wymarzyłam. Powiedziałabym, że wolę jednak nieco jaśniejsze granie. 

 

Mam oba zestawy w pokoju 10 m2.

Ustawienie boczne bo inaczej się nie da. Blisko ściany ( 10 cm ).

Duże grają z Yamaha R-N602 a małe z wzmacniaczem lampowym SE o małej mocy.

Ja jestem zadowolony ale czy można lepiej?

Pewnie tak.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez waldek3miasto
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, waldek3miasto napisał:

Mam oba zestawy w pokoju 10 m2.

Ustawienie boczne bo inaczej się nie da. Blisko ściany ( 10 cm ).

Duże grają z Yamaha R-N602 a małe z wzmacniaczem lampowym SA o małej mocy.

Ja jestem zadowolony ale czy można lepiej?

Pewnie tak.

@waldek3miasto

Możliwe że w domu by to zagrało całkiem inaczej. Powiem szczerze, że akurat w tamtej salce odsłuchowej wszystko mi brzmi niemrawo 🙂 Nawet coś co mam w domu w salonie i gra pięknie 🙂

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak szukasz lekko jaśniejszego grania to zwróć uwagę na Triangle Borea BR03, jak mocniejszego to Klipsch Klipsch RP-500M/600M

Sprawdź nasze wyprzedaże, zapytaj o rabaty dla forumowiczów. 

https://sklep.rms.pl/wyprzedaz-promocje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 21.03.2022 o 13:04, Boogle napisał:

 Tych obu modeli słuchałam w salonie z rn602 właśnie. 6.2 było dużo efektywniejsza i brzmiała dość poprawnie, bezpiecznie. 5.2 brzmiało trochę poniżej moich oczekiwań.

Tylko znając życie sala odsluchowa była zdecydowanie większą niż twój pokój. Przy mniejszym pomieszczeniu elac b5.2 spisze się lepiej.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli warunki były zbliżone to okej, natomiast weź pod uwagę akustykę pomieszczenia to robi także sporą robotę. Jeżeli masz okazję to wypożycz wcześniej takie elaci do domu i porównaj ze sobą. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego też mogło parę modeli przegrać już przy wyjściu z bloków 😉 

Mnie się lepiej słucha w niezbyt tłumionym; musi być żywo; nawet pogłos

lepiej znoszę, niż przetłumienie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ring radiator rules

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
28 minut temu, audioburak napisał:

Dlatego też mogło parę modeli przegrać już przy wyjściu z bloków 😉

Jak dla mnie najlepiej do domu brać te które zrobiły największe wrażenie juz na starcie. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 22.03.2022 o 13:48, Soomi napisał:

Tylko znając życie sala odsluchowa była zdecydowanie większą niż twój pokój. Przy mniejszym pomieszczeniu elac b5.2 spisze się lepiej.

Lepszą opcją byłby model Debut Reference B6.2 . W necie w bezpośrednim w starciu, ten większy model pod każdym względem wypada lepiej. Jak synek wróci do zdrowia, to gońcie na odsłuchy 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tej małej salce Debut B6.2 wypadał dużo lepiej niz 5.2 i nie chodzi w ogóle o bas ale o coś co ja nazywam powietrzem ale nie wiem czy Wy też to tak rozumiecie. Chodzi mi o głębię dźwięku i jego wybrzmiewanie. Brzmiało to po prostu ładniej. Może to też lekkie złudzenie bo 6.2 są efektywniejsze i głośniejsze przy takich samych nastawach, ale tak czy inaczej brzmiało to pełniej. 

 

Ja by chciała przesłuchać na pewno jeszcze DBR62, może to jeszcze ładniej zagra...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Boogle
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Tonnii99 napisał:

Lepszą opcją byłby model Debut Reference B6.2 .

Może i lepszą ale i droższą, wyższa seria różni się dość sporo od niższego modelu brzmieniowo ale jeżeli jest okazja to warto sprawdzić. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.