Skocz do zawartości
IGNORED

Najtańszy dobry amplituner Atmos/DTS-X który dekoduje 4 głośniki górne


mttj
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Problem rozbiję na 2 tematy, ale chodzi o dobry Atmos/DTS-X "po taniości".

Około rok temu trza było zbudować jakiś system z dźwiękiem sferycznym do pokoju konferencyjnego w firmie, jako że dookoła jest "zamiłowanie" (czytaj jakość/cena/rozsądek a dla nie których również i design) do marki Denon to bez większego zastanawiania się wybrany podstawowy klocek:

Denon X3700h, po chwili się okazało że na HDMI 2.1 nie ma pełniej przepustowości i że nowy ulepszony model będzie zaraz (wyszedł pod koniec 2021) i on pociągnie 4k HDR 120Hz bez kompresji obrazu - co było niezbędne do tego zastosowania.

W między czasie konfiguracja głośników się wyklarowała, czyli absolutne minimum żeby sfera była - 4.0.4, no więc popędziliśmy do sklepu i kupiliśmy to:

  Dali Oberon 9, 4 sztuki jako doły
  Dali Fazon Sat, 4 sztuki jako sufity

Tutaj nie było reserchu ale Dali miały dobrą opinię, trochę zakup na pałę ale miało być bez suba i nasze "ulubione" Tannoy nie wchodziły w grę (poza tym były by sporo droższe).

No i tak, jako że było czekanie na wzmacniacz z poprawnym HDMI 2.1 to wszystko sobie śmigało w konfiguracji 4.0.0 na Denonie 3803, chwilę później odkryliśmy ze nam w szafie leży 3805. Grało to bardzo dobrze (pomijając odbicie od okien które słychać) no i pomijając drugą sprawę Oberony 9 płaskie nie są - "Audiofilsko" Tannoy M3/M2.5 lepszy (chyba sporo)

No i przyszedł Denon X3700h z dobrym HDMI 2.1 - o jak super!! podłączamy no i dramat, tz .dość podobnie (i Atmos/DTS-X super) tylko ni cholery dołu nie ma, mocy mu brakuje żeby te Oberony 9 wysterować (fakt one mają 4 omy) - ale ogólnie gra to jakoś #$owo. Na szybko wykombinowaliśmy metodę że się dokupiło jeszcze jeden 3805 (bo one mają tylko 7 wzmacniaczy a trzeba 8 do dźwięku 4.0.4) no i teraz jest tak: Denon X3700h robi za dekoder, jeden Denon 3805 jest za lewą stronę a drugi za prawą (po 4 wzmacniacze każdy) - no i w końcu gra!

Tylko setup trochę karkołomny "monobloki" i dekoder - do tego ten X3700h lekko szumi na wyjściach przedwzmacniaczowych (przynajmniej tak się wydaje, jak Denony 3805 są ustawione na 0db)


Do brzegu:
Jaką znacie najtańszą metodę co by grała Atmosa 4.0.4 dobrze (na 4omach) w jednym klocku (i miała HDMI 2.1 lub w sumie eARC chyba wystarczy)?


Pozdrawiam!

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość

(Konto usunięte)

Zostawić tego Denona do obsługi górnych kanałów i dokupić mocną końcówkę mocy na dolne kanały. Około 10 tys trzeba by wydać na Emotive 4kanaly, amplituner lub wzmacniacz AV w tych pieniądzach nie pociągnie tych kolumn nawet taki Denon 4700 czy Marantz 7015 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
3 hours ago, Groot said:

Zostawić tego Denona do obsługi górnych kanałów i dokupić mocną końcówkę mocy na dolne kanały.

No właśnie ten pomysł do końca nie wypalił z dziwnej przyczyny - najpierw jako taką końcówkę mocy używaliśmy Denona 3803 (potem 3805) i o dziwo (w przeciwieństwie do X3700h) bez problemu oba sobie radziły z czterema Oberonami 9 tylko za łatwo było przypadkowo ustawić za głośno na dole a za cicho na górze i na odwrót. 

Dlatego dokupiliśmy kolejnego 3805 żeby wszystkie 8 kanałów szło przez zewnętrzne które mają mieć taką samą głośność ustawioną.

 

To co mi chodzi po głowie to może kupić jakieś stare tanie A1 HD albo coś co ma ponad 7 kanałów i podpiąć, tylko cholera wie który z nich da radę? - tylko to znowu to są 2 klocki, wiec postęp będzie niewielki zamiast 3 będą 2 a nie jeden.

Mogę potestować jak działa Denon AVC A1 XVA, on ma chyba 10 wzmacniaczy - ale podejrzewam będzie grało jak 3805 tylko mniej szumów a ciężkie to to jest i nie chce go nosić.

==
a zresztą szumów chyba będzie tyle samo bo X3700h szumi nie 3805, bo jak lec z DACa 3805 to szumi a tak z 5x mniej (chyba że kable tak łapią na odcinku 0.5metra).

O mam:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

widzę że 9 i 11 kanałów kosztuje tyle samo, ale to już jest (bardzo) drogo

3805 kosztował 600pln (wart swej ceny) , X3700h z nowym hdmi 2.1 koło 5200pln (nie wart ceny 😉

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość

(Konto usunięte)

To są paczki które potrzebują wydajnych prądowo końcówek mocy. Żaden amplituner temu nie sprosta. I takie podłączenia jakie kolega stosuje to są jeszcze gorsze niż typowa końcówka mocy w której nie ma dodatkowego preampa, wchodzi się sygnałem bezpośrednio na końcówki mocy. Nie dziwi mnie to że są szumy😂bo powoduje je preamp w 3803/05 a co do wysterowania góry z dołem, gdy będzie końcówka mocy to będzie wszystko ok teraz to trzeba by było ustawić moc w 3803/5 za pomocą decybelomierza i ustawić poziom wyjściowy na 75dB a nie na pałę i dopiero wtedy zrobić kalibrację( telefonowe apki są do bani tylko specjalistycznym urządzeniem się ustawia ) ale to i tak nie będzie to samo co Amplituner+Końcówka mocy. 

Mówiłem o tej 

https://sklep.soundclub.pl/pl/products/kino-domowe/koncowki-mocy/emotiva-xpa-four-gen3-wzmacniacz-mocy-4-kanalowy-9.html

można tez kupić inna innej firmy ale trzeba się liczyć z wydatkiem do 10 tys za nową

Godzinę temu, mttj napisał:

Mogę potestować jak działa Denon AVC A1 XVA, on ma chyba 10 wzmacniaczy - ale podejrzewam będzie grało jak 3805 tylko mniej szumów a ciężkie to to jest i nie chce go nosić.

ale co to da? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
14 minutes ago, Groot said:

a co do wysterowania góry z dołem, gdy będzie końcówka mocy to będzie wszystko ok

Problem był tylko i wyłącznie praktyczny, że można sobie było przez przypadek pokręcić głośnością dolnych kolumn i "nie widomo jak było" i potem się ustawia na ucho. Dlatego zostało podzielone nie na góra/dół tylko lewo/prawo i dołożony drugi 3805.

18 minutes ago, Groot said:

Mówiłem o tej 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Wiem wiem, tylko zobaczyłem model 9/11 kanałowy który rozwiązuje problem że nie wiadomo na jakiej głośności były dolne głośniki jak ktoś przyjdzie i pokręci (chyba że przykleić karteczkę "doły ustawiać na -12db bo inaczej nie gra" czy coś takiego) 

 

20 minutes ago, Groot said:
1 hour ago, mttj said:

Mogę potestować jak działa Denon AVC A1 XVA, on ma chyba 10 wzmacniaczy - ale podejrzewam będzie grało jak 3805 tylko mniej szumów a ciężkie to to jest i nie chce go nosić.

ale co to da? 

No właśnie chyba niewiele, ale i dużo - tyle co 9/11 kanałowy Emotiva - że chcąc zrobić głośniej kręci się jedną gałką a nie dwiema 😉 Nie wiem czy bardzo się różnią te wzmacniacze Denon A1 XVA od 3805 bo to ta sama epoka, na papierze przepaść jakościowa ale pewnie tutaj niesłyszalna, oba chyba mocowo ok są?

 

12 minutes ago, max720 said:

Moje Onkyo RZ 830 ? Da radę ? 

O, a to jak by się miało do Denon X3700h + Emotiva ?

Może zagra lepiej i nie będzie szumieć bo w jednym puełku to siedzi i nie ma ośmiu kabli 0.5metra co je łączy ?

Na przykład Denon 3803 sam z siebie nie szumiał jak grał po światłowodzie w trybie 4.0.0 (tz. szumiał, ale słychać do 23bita, szumy są na około 20bicie) - a jak się łączy kablem pół metra to szumi na z grubsza 15-16bicie (koło tych 90db).

41 minutes ago, Groot said:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

A jeszcze jedno pytanie, ta 4 kanałowa jest w jakiś sposób lepsza od tej 9cio ? (szukam spec)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ok mam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

ten chyba dobry, bo ma 5x pojedyncze wzmacniacze (te mocne, dobre mało szumiące) - do Oberonów 9
i 2x stereo płytkę (słaba i zła) - do sufitów

Spec "jakościowy" to coś pomiędzy Denon 3805 a AVC-A1 XVA, czyli chyba ok.

tylko cholernie drogo

==

może ten Onkyo będzie porównywalny 😉 tylko je to widziałem z daleka przez szybę

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość

(Konto usunięte)

Ja wysiadam z tego tematu. Rynce opadły mi do samego dołu. Nie ważne jaki amplituner zastosujesz dalej będziesz miał szumy. Czy ty kolego rozumiesz co to jest przedwzmacniacz/procesor a końcówka mocy. W amplitunerach nie ma wejścia bezpośrednio na końcówki mocy! Zawsze idzie to przez pre! Które degraduje dźwięk! 
 

Masz dobrą bazę (X3700) do rozbudowy. Nie stać Cię na takie koszta to kup profesjonalne dwie końcówki mocy stereofoniczne i po problemie, nie będzie jakości ale za to będzie Power. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sek. bo nie łapie, czyli jak się zepnie interkonektem (nie XLR) to zawsze szumi ?

35 minutes ago, Groot said:

W amplitunerach nie ma wejścia bezpośrednio na końcówki mocy!

Sorki bo dawno w temacie nie siedziałem i nie wiem jak się co nazywa 😉 jak elektronicznie zrobione w środku to wiem.

A właśnie X3700h ma takie specjalne, na przykład X2700h nie ma - ale XLR oba nie mają.

narysuję, to nie szumiało (powiedzmy koło 110db szum), światłowód 96/24 4ch (DTS 96/24):

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )




 

to szumiało (na ucho 90db) HDMI 4.0.4:
image.thumb.png.facfd1fd641a1a2ed4fc7583e80dedb8.png

czyli to też będzie podobnie szumieć ?

image.thumb.png.0dfe26d25f509e54b4cdea0e0a9a834e.png

35 minutes ago, Groot said:

Nie stać Cię na takie koszta to kup profesjonalne dwie końcówki mocy stereofoniczne i po problemie, nie będzie jakości ale za to będzie Power. 

Sek. bo nie łapie czyli Denon X3700h po prostu nie ma dobrego wyjścia i to musi szumieć. 
(i żeby nie szumiało a wyrobiło to trzeba Denon 8500h lub proponowane Onkyo?).

I jakie by końcówki nie dawać to będzie źle,
czy inaczej 3700h jest wystarczająco dobry i przy zakupie dobrych wzmacniaczy będzie ok ?

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez mttj
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość

(Konto usunięte)

Ostatni raz to pisze😡

X3700 do górnych głośników + do tego podłączona końcówka mocy pod pre X3700  na dolne kanały, żaden amplituner! 
 

to dołożony amplituner powoduje te szumy wchodząc na kolejny przedwzmacniacz nie X3700, zrozum to w końcu! 
 

sprzedaj te stare klocki, dołóż do końcówki i ją kup, jeżeli dysponujesz gotówka to weź wypożycz i sam się przekonasz! 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Otóż to, amplitunerów się w ten sposób nie łączy. Amplituner + 2 końcówki (lub jedna, zależy jaką kupisz) jest do zaakceptowania. A najlepsze połączenie to osobny procesor + końcówka, ale to najdroższe rozwiązanie.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

projektor: Epson LS10000; procesor/blu-ray: Cambridge CXU; końcówka mocy: Arcam FMJ P7; kolumny: Polk Reserve R700 + Paradigm CC-590 v4 + Studio 10 v5; sub: Paradigm Seismic 110; DAC stereo: Loxjie D40 pro; wzm. słuchawkowy: Schiit Asgard 3; słuchawki: AQ NightOwl, AKG K550

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
On 4/25/2022 at 2:09 AM, qbakos said:

A najlepsze połączenie to osobny procesor + końcówka, ale to najdroższe rozwiązanie.

A jakie są sensowne procesory Atmos/DTS-X ? i czy wypuszczą tylko analog czy potrafią też "zdekodować" na  światłowód albo np. 2x HDMI 4ch w zależności od konfiguracji.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
A jakie są sensowne procesory Atmos/DTS-X ? i czy wypuszczą tylko analog czy potrafią też "zdekodować" na  światłowód albo np. 2x HDMI 4ch w zależności od konfiguracji.
Hehehe
Chłopie, zero pojęcia masz.
Doczytaj, doucz się.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, mttj napisał:

Bardziej chodziło mi o cos takiego jak dekoder co wejdzie HDMI z Atmosem a wyjdzie 4x światłowód 

Ale co jak gdzie byś chciał tak podłączyć? Masz amplituner lub procesor. Źródła podłączasz do niego poprzez HDMI. Amp dekoduje ścieżkę na poszczególne kanały które są wzmacniane przez wbudowany wzmacniacz do wyjść głośnikowych, lub do wyjść tzw. pre-out (chinch) gdzie można podłączyć zewnętrzny wzmacniacz. Procesory mają najczęściej wyjścia Cannon (XLR).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 3 tygodnie później...

Nie widzę opcji, aby amplitunera ogarnął setup 7.2.4 chyba, że jakieś słabe wymagania.

Do tego jest konieczna końcówka mocy i to na poziomie i wtedy bez żadnego stresu odtwarzamy film / koncert. Sprawdziłem to już  kilkoma amplitunerami.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Kolumny: Monitor Audio PL500II oraz Franco Serblin Accordo Essence ::: Wzmacniacz: VTL MB 185 Series 2 Monoblock ::: PRE: Lamm LL2.1 :: DAC: DIY by Pan Waldemar + Audiobyte Black Dragon ::: IC: Audioquest SKY DBS 72V, Van Den Hul The D-102 III XLR Głośnikowe: Transparent Audio Reference 2x4m, Coaxial: Apogee Wyde Eye + WBT Nextgen 0110Cu::: Zasilające: Shunyata Sidewinder + 4x Wireworld Aurora 7.2, Ekran: Adeo Velvet 135" Projektor:JVC X7900/RS540 4K::: Amplituner:Onkyo TX-RZ50 + NAD M25 + NAD C352 Kolumny Dolby Atmos 7.4.2: Monitor Audio PL500II (front) ,Franco Serblin Accordo Essence (boki) Focal Chorus 806(tył, sufit), Monitor Audio PLC3500II (centralny), 4x SW800V (Subwoofer)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.