Skocz do zawartości
IGNORED

Adaptacja pokoju - rozmieszczenie paneli akustycznych


acid1234
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witaj,

Planuję adaptację pokoju i proszę o poradę co do rozmieszczenia i rodzaju paneli.

Moje pomieszczenie to 5,6m długość x 3,3m szerokość x 2,37m wysokość. Sprzęt stoi na ścianie dłuższej i naprzeciwko pod ścianą kanapa.  Wiem, że to nie korzystne ustawienie ale to pokój użytkowy :).

1. Planowałem dać  dyfuzory schroedera 1x 11n 50x100cm na ścianie miedzy kolumnami (pod TV, które jest na wysokości 90cm) oraz za kolumnami nad nimi 2x 11N 50x50cm.

Nad TV będą trzy obrazy 40x40cm.

2. Za kanapą na ścianę planowałem dać tłumienie, ale nie wiem czy to dobre podejście.

Powinien być dyfuzor, ale wtedy jest za mała odległość do słuchacza. 

Ma podbicie basu pod ścianą z kanapa i trochę chaosu z pozostałymi zakresami(odbicia bocznych ścian - front tył).

Chciałbym zbudować trzy panele tłumiące 120x 60 i umieścić na ścianie za kanapą ale nie z wełny 🙂

Proszę o polecenie dobrych materiałach tłumiących jakie mogę zastosować zamiast wełny mineralnej , której zwolennikiem nie jestem(mile widziane linki).

3. Miałem frontową ścianę z kamienia i bas był lepiej kontrolowany, a reszta sam nie wiem(dużo wysokich i średnich). 

Wystarczyło się o metr przesunąć do przodu z pozycją odsłuchową i było już dużo lepiej. Czyli trzeba coś z tylna ścianą zrobić...

 

Jeśli mogę prosić o poradę, wskazówki to byłbym wdzięczny.

Pozdrawiam Paweł

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Moderatorzy
5 godzin temu, acid1234 napisał:

1. Planowałem dać  dyfuzory schroedera 1x 11n 50x100cm na ścianie miedzy kolumnami (pod TV, które jest na wysokości 90cm) oraz za kolumnami nad nimi 2x 11N 50x50cm.

Nad TV będą trzy obrazy 40x40cm.

2. Za kanapą na ścianę planowałem

To zły pomysł. Powinieneś dać na odwrót. Jakieś grube absorbery daj za kolumny ale nie pomiędzy nimi. Za słuchaczem daj dyfuzory - nie przejmuj się minimalną odległością w praktyce nie ma ona żadnego znaczenia. Dyfuzorów daj tyle ile tylko możesz. Dobrze gdyby były z wąskich elementów czyli miały wysoki zakres działania (nisko też dobrze by było bo im szersze działanie tym lepiej ale wiadomo, że głębokość jest często ograniczona. W róg za kanapą możesz wstawić duży absorber, a przeciwnym rogu za zasłonę też.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Staram się być melomanem ale zamiłowanie do DIY czyni czasem ze mnie audiofila.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
6 godzin temu, Seyv napisał:

Jakieś grube absorbery daj za kolumny ale nie pomiędzy nimi.

Dziękuję radę... Ściśle, że mam kolumny zamknięte o szerokości 30cm na podstawach o wysokości 30cm.Odległość od ściany to 30-50cm. Przesyrzeń i głebia w muzyce jest na w miare dobrym poziomie...  

Tak myślę co  da tłumienie za kolumną  zamkniętą o takiej szerokości i wysokości... może faktycznie dać dwa panele 120x60 na ścianę (boki TV - za kolumnami)ale na 30cm od podłogi.

Problem stanowią odbicia i mody pomiedzy ściana frontową a tylna gdzie jest kanapa.

Co zamiast paneli z wełny zastosować ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez acid1234
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
8 hours ago, acid1234 said:

Co zamiast paneli z wełny zastosować ?

Najlepszy dostępny materiał w Polsce, niebędący wełną, to chyba Basotect. Więc poszukaj paneli na Basotect-ie - znajdziesz napewno, tylko szukaj w opisach. 
 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Znalazłem coś takiego z Basotect:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )   

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

2. PIANKA AKUSTYCZNA 140 KG/M3 - 4 CM - coś takiego się nada(może jako druga warstwa )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Może połączyć oba materiały w jednym panelu 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )  + PIANKA AKUSTYCZNA 140 KG/M3 - 4 CM(tylna warstwa) ?

443.jpg

bass.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez acid1234
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Moderatorzy

Takie pianki 3-4 cm nie nadają się do niczego innego jak wygłuszania pomieszczeń lektorskich. Na basie niewiele pomogą a górę przetłumią. Za kolumnami potrzebujesz absorberów grubości 15 cm - możesz je wykonać z tej pianki np. 3 x 5 (zrób takie w rozmiarze 50x250 cm, możesz pomyśleć o takich samych w rogach pomieszczeń) . Na ścianę za kanapą daj dyfuzory Skyline lub inne na jakie Cię będzie stać bo najlepiej jak będzie tego kilka metrów - jeden czy dwa w rozmiarze pół na pół metra niewiele wniosą więc lepiej dać dużo słabszych dyfuzorów niż jeden dobry. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Staram się być melomanem ale zamiłowanie do DIY czyni czasem ze mnie audiofila.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
39 minutes ago, acid1234 said:

PIANKA AKUSTYCZNA 140 KG/M3 - 4 CM

Nie, o tym zapomnij - to materiał do izolowania a nie do pochłaniania.

Ja bym wziął panel na bazie Basotecta o grubości co najmniej 5 cm, (bo cieńsze działają już dopiero od średnicy). Najlepiej gotowy a nie samą gąbkę z klejem - bo lepiej dać kilka cm odstępu od ściany niż kleić do ściany - wtedy pochłanianie jest bardziej skuteczne pochłanianie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez avilla
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PIANKA AKUSTYCZNA 140 KG/M3 - 4 CM - a basu nie pochłonie choć trochę lepiej - ma dużą masę Waga 2 m2 pianki akustycznej o gęstości 140 kg/m3 i grubości 4 cm to około 12 kg.  

Basotec - jest chyba dużo lżejszy ale ma strukturę bardziej otwartą.

 

Znalazłem jeszcze Panel akustyczny z melaniny

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę o zastosowaniu:

1. Dyfuzory z tej firmy: 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

2. Mają gotowe panele 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

raczej nie Basotec, ale czy gorsze?

3. Rozważam zbudować absorber, panel oparty na ramie meblowej i pokryty materiałem w środku 10cm BASOTEC.

Ma to sens?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Moderatorzy
15 minut temu, acid1234 napisał:

Rozważam zbudować absorber, panel oparty na ramie meblowej i pokryty materiałem w środku 10cm BASOTEC.

To już zrób 15cm, to i stabilniej będzie stał. Dobrze gdyby miał że 2 metry wysokości.

15 minut temu, acid1234 napisał:

Ma to sens?

Tak.

17 minut temu, acid1234 napisał:

Dyfuzory z tej firmy: 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jeśli znalazłbyś węższe było by lepiej - daj 3 takie za kanapą powinna pojawić się  większą głębia na scenie co z dość dużą szerokością przy Twoim ustawieniu powinno dać dobre efekty przestrzenne 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Staram się być melomanem ale zamiłowanie do DIY czyni czasem ze mnie audiofila.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
4 hours ago, acid1234 said:

3. Rozważam zbudować absorber, panel oparty na ramie meblowej i pokryty materiałem w środku 10cm BASOTEC.

Ma to sens?

Według mnie jeśli chcesz zrobić z pełnej płyty to nie za bardzo - jeśli zrobisz pełne ścianki to pozbawisz taki absorber możliwości pochłaniania gdy fala pada na boki. Jeśli chcesz sam budować to daj boki z możliwie dużymi dziurami - np zrób takie otwornicą - tylko wtedy musisz to jakoś ładnie wykończyć 🙂

BTW. Jak chcesz zaoszczędzić to wystarczy jak dasz 5 cm pianki i 5 cm pustki za nią - będzie działało niewiele gorzej a będziesz miał kasę na większą ilość paneli. Oczywiście wtedy te dziury trzeba dać z w przedniej części - tam gdzie pianka.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Moderatorzy
1 godzinę temu, avilla napisał:

jeśli zrobisz pełne ścianki to pozbawisz taki absorber możliwości pochłaniania gdy fala pada na boki. Jeśli chcesz sam budować to daj boki z możliwie dużymi dziurami - np zrób takie otwornicą - tylko wtedy musisz to jakoś ładnie wykończyć 🙂

Robiłem takie z nie zabudowanymi bokami i takie w drewnianej ramie. Większej różnicy nie zauważyłem. Otwory nie zaszkodzą ale roboty trochę z tym jest więc odpuściłem - może kiedyś jak będę się nudził jeszcze zrobię...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Staram się być melomanem ale zamiłowanie do DIY czyni czasem ze mnie audiofila.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Na ścianę za kanapą daj dyfuzory Skyline lub inne na jakie Cię będzie stać bo najlepiej jak będzie tego kilka metrów - jeden czy dwa w rozmiarze pół na pół metra niewiele wniosą więc lepiej dać dużo słabszych dyfuzorów niż jeden dobry. 

Jaki sens maja dyfuzory skoro siedzi bezposrednio pod sciana

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Moderatorzy
19 minut temu, xajas napisał:

Jaki sens maja dyfuzory skoro siedzi bezposrednio pod sciana

Bardzo duży.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Staram się być melomanem ale zamiłowanie do DIY czyni czasem ze mnie audiofila.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Moderatorzy

Przecież fala akustyczna odbije się od niego co najmniej 50 razy zanim wygaśnie, od ściany za kolumnami też. 

Nie chce mi się przedstawiać teorii dyfuzorów od nowa, zwłaszcza, że niedawno w innym wątku była ona już omawiana - przynajmniej po części.

Widziałeś pewnie nie raz jak są zaadoptowane profesjonalne studia, gdzie liczna dyfuzorów jest naprawdę duża. Gdyby znaczenie miało tylko to gdzie się siedzi wystarczyło by zrobić dyfuzor na pół metra szeroki za słuchacza i gitara. Aby w pełni docenić wpływ dyfuzorów trzeba nimi pokryć co najmniej kilkanaście procent powierzchni pomieszczenia (chyba, że robimy adaptacje w bibliotece 😁  ). Dwa dufuzorki pół na pół metra są jak dwa ziarna soli w kocioł zupy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Staram się być melomanem ale zamiłowanie do DIY czyni czasem ze mnie audiofila.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie, nie wytlumaczylismy teorii, jak dziala dyfuzor

i nie, to ile razy fala sie odbije zanim „zaniknie“ nie zalezy od dyfuzji, tylko sbsorbcji

i nie, siedzenie bezposrednio pod sciana, na ktorej jest umocowany dyfuzoror (czyli de facto kilka centyetrow od niego) nie jest sensowne, obojetnie jaki jest wielki.
A przytaczanie studia jako przykladu tego nie zmieni, bo tam nikt pod sciana nie siedzi
Jedna sciana (przod) absorbujaca, jedna sciana (tyl) rozpraszajaca (patrz LEDE czyli Live End Dead End)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Moderatorzy
4 minuty temu, xajas napisał:

nie, to ile razy fala sie odbije zanim „zaniknie“ nie zalezy od dyfuzji, tylko sbsorbcji

@xajas wiesz, że dzwonią ale jak zwykle nie wiesz w którym kościele. Przecież nie pisałem o tym jak wpływają dyfuzory na wygaszanie fali tylko jak wygaszanie fali wpływa na umiejscowienie dyfuzorów. 

W praktyce to ile się siedzi od dyfuzora nie ma większego znaczenia. Możesz zrobić sobie pomiary, odsłuch porównania i samemu się przekonać.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Staram się być melomanem ale zamiłowanie do DIY czyni czasem ze mnie audiofila.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
[mention=1239]xajas[/mention] wiesz, że dzwonią ale jak zwykle nie wiesz w którym kościele. Przecież nie pisałem o tym jak wpływają dyfuzory na wygaszanie fali tylko jak wygaszanie fali wpływa na umiejscowienie dyfuzorów. 
W praktyce to ile się siedzi od dyfuzora nie ma większego znaczenia. Możesz zrobić sobie pomiary, odsłuch porównania i samemu się przekonać.
 

co chcesz mierzyc? ktory parametr?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
18 minut temu, xajas napisał:

nie, nie wytlumaczylismy teorii, jak dziala dyfuzor

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

i nie, to ile razy fala sie odbije zanim „zaniknie“ nie zalezy od dyfuzji, tylko sbsorbcji

Nie trać czasu  ,  wystarczy przeczytać dobrą książkę na temat dyfuzorów .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
3 hours ago, xajas said:

nie, nie wytlumaczylismy teorii, jak dziala dyfuzor

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

My? Zdaje się że to chyba ja w innym wątku tłumaczyłem jak ja rozumiem zasadę działania dyfuzorów, a Ty podałeś uproszczony przypadek i zadawałeś pytania. Nota bene nie odniosłeś się do moich interpretacji, więc nie do końca rozumiem skąd takie stwierdzenie …

Dodatkowo, po dłuższym zastanowieniu, wydaje mi się że koledzy mają sporo racji z tą odległością - o ile na miejscach pierwszych odbić na bocznych ścianach (tak, pierwszych a nie wczesnych!) dasz absorbery to siedząc przy tylnej ścianie usłyszysz dwa dźwięki: bezpośredni i odbity zaraz zza pleców. Te dźwięki dojdą praktycznie zaraz po sobie, zapewne różnica będzie wynosić ok. 1 ms, jeśli ściana jest blisko kanapy. Co prawda dyfuzor nie rozproszy fali odbitej od ściany na tak krótkim dystansie, ale ciekawy jestem czy ucho wogóle to uchwyci czy raczej dojdzie do pozornego wzmocnienia dźwięku.
 

Tak czy inaczej zgaduję że nie będzie bardzo dużej różnicy w takim przypadku, choć masz rację, że dyfuzor nie zadziała w tym przypadku dla pierwszych odbić w punkcie odsłuchu. Napewno nie będzie to też optymalne. Ale czy różnica będzie słyszalna? Tu by trzeba było to potestować i posłuchać.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
i Za słuchaczem daj dyfuzory - nie przejmuj się minimalną odległością w praktyce nie ma ona żadnego znaczenia.


W dalszym ciagu uwazam, ze te dyfuzory bezposrednio za sluchaczem to bezsens

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
My? Zdaje się że to chyba ja w innym wątku tłumaczyłem jak ja rozumiem zasadę działania dyfuzorów, a Ty podałeś uproszczony przypadek i zadawałeś pytania. Nota bene nie odniosłeś się do moich interpretacji, więc nie do końca rozumiem skąd takie stwierdzenie …
Dodatkowo, po dłuższym zastanowieniu, wydaje mi się że koledzy mają sporo racji z tą odległością - o ile na miejscach pierwszych odbić na bocznych ścianach (tak, pierwszych a nie wczesnych!) dasz absorbery to siedząc przy tylnej ścianie usłyszysz dwa dźwięki: bezpośredni i odbity zaraz zza pleców

Te argumenty tez sa w tym konkretnym przypadku bez sensu. Gdzie chcesz te dyfuzory na „pierwsze“ odbicia na bocznych scianach umiescic? Na komodzie i na oknie?
IMG_1488.thumb.png.0b4243389b3480da85fb3ef4d183c29d.png

Czy wy wogole ogladacie zalaczone plany?

BTW.
Proponuje obejrzec jeszcze raz przytoczony powyzej plan studia -> ktore powierzchnie (przednie tylne, czy boczne) sa absorbcyjne aktore dyfrakcyjne.


My? Zdaje się że to chyba ja w innym wątku tłumaczyłem jak ja rozumiem zasadę działania dyfuzorów, a Ty podałeś uproszczony przypadek i zadawałeś pytania. Nota bene nie odniosłeś się do moich interpretacji, więc nie do końca rozumiem skąd takie stwierdzenie …
 

Nie. Zatrzymalismy sie na twojej hipotezie, ze te rozne katy odbicia sa ewentualnie wynikiem efektu Beam Forming.
A nie odnioslem sie do tego, bo sam zaproponowales, by zaprzestac dalszej teoretycznej dyskusji.
No to co? Zaprzestajemy czy odnosimy sie?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 hour ago, xajas said:

Te argumenty tez sa w tym konkretnym przypadku bez sensu. Gdzie chcesz te dyfuzory na „pierwsze“ odbicia na bocznych scianach umiescic? Na komodzie i na oknie?

No z oknem to będzie ciężko, ale nad komodę to absorbery (bo pewnie je miałeś na myśli) powinny się zmieścić.

Z zaprzestaniem teoretycznej dyskusji to bardziej chodziło mi o dyskusję z tymi mocami i energiami - bo pewnie mało kto rozumie co i jak, to takie inżynierskie   uczelnianie ćwiczenia w dużej mierze - jak ktoś jest po polibudzie to wie co mam na myśli.

Ale owszem zasadę działania to można dokładniej omówić bo z tego wynikają bardziej praktyczne wnioski.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moj praktyczny wniosek

W takim multifunkcyjnym pomieszczeniu nic bym na pale na scianach nie wieszal. Nie lubie obszpeconych living roomow.

A wieszanie czegokolwiek na sile (tylko dlatego ze inni tez tak robia), jest malo pomocne. To jak wystawianie recepty bez diagnozy.

Moim zdaniem, aby jakiekolwiek ustrojstwa zadzialaly (obojetnie czy dyfuzory czy absorbery), musza pokryc znaczna powierzchnie scian.
Ile % powierzchni pomieszczenia pokryje te kilka „panelikow“ umieszczonych za glowa albo za glosnikami? Jakiej efektywnosci mozna sie po nich spodziewac (a szczegolnie w relacji do „zdeprawowanej“ optyki)?

Moj stary szef mial dobre powiedzenie:
„Robmy to, co jest potrzebne/wymagane, a nie to, co jest mozliwe“

A moi koledzy „za wielka woda“ maja jeszcze lepsze:
„Don‘t fix it, if it ain’t broken“

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale nikt tu nie mówi o wieszaniu „na pałę” tylko o pokryciu tych miejsc gdzie ma to sens. 
 

Np. nad komodą można dać duży panel w formie „obrazu” (można nadrukować dowolny widok na pokrycie panela).

I ja bym nie przesadzał z tym podejściem, że kilka paneli nic nie da - bo to by oznaczało, że w typowych pokojach mieszkalnych wogóle nie warto robić adaptacji. Kilka m2 paneli umieszczonych w odpowiednich miejscach w pokoju potrafi sporo poprawić, co sam nausznie sprawdziłem.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę, że dyskusja się rozwija...

Z mojego doświadczenia odsłuchowego w tym pomieszczeniu problem to głównie odbicia od ściany frontowej i tylnej gdzie stoi kanapa szczególnie powyżej 1,5 - 2m ( + sufit pod ścianą). Na ścianie tylnej jest obraz ale nie wiele on pewnie daje.

Obecnie płaskie ściany w odległości 3,3m od siebie powodują trzepoczące echo na łączeniu ścian i sufitu.

Miałem Kamień na frontowej ścianie o 4-5cm głębokości i rozpraszał na pewno w jakiś sposób dźwięk i pochłaniał bas co dziwne. W miejscu odsłuchowym dźwięk był rozjaśniony co obecnie jest ale w mniejszym stopniu. Czy dźwięk był lepszy z kamieniem na ścianie jednoznacznie nie stwierdzę, na pewno bas był lepiej kontrolowany. 

Zauważyłem, że obniżając głowę na wysokość poduch kanapy jest lepiej(lub kładąc poduchy po bokach powyżej linii kanapy) jest też lepiej.

Tłumienie z przodu kładąc poduchy z kanapy pod TV powoduje efekt, ale czy pozytywny. Kładąc na kolumny na wysokości 1m do 1,6 jest nieco lepiej. Same wybrzmienia są niby bardziej chropowate, ale jakby dźwięk tracił otwartość.

Wiem to tylko poduchy 😉

 

Czy nie lepiej tłumić bezpośrednie odbicie od tylnej ściany i rozpraszać z przodu (ściana frontowa) w tym konkretnym przypadku ? Boki to tyko strona nad komodą. bo okno jest daleko i w miarę tłumione zasłony firana i rolety...

 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
51 minut temu, acid1234 napisał:

Widzę, że dyskusja się rozwija...

Z mojego doświadczenia odsłuchowego w tym pomieszczeniu problem to głównie odbicia od ściany frontowej i tylnej gdzie stoi kanapa szczególnie powyżej 1,5 - 2m ( + sufit pod ścianą). Na ścianie tylnej jest obraz ale nie wiele on pewnie daje.

Obecnie płaskie ściany w odległości 3,3m od siebie powodują trzepoczące echo na łączeniu ścian i sufitu.

Ano wlasnie.

Sciany boczne sa daleko (w relacji do odleglosci miedzy sluchaczem a glosnikami), wiec bym je zignorowal i skupil sie tylko na przedniej i tylnej scianie. A to, co bym zrobil z tymi scianami (jakiego typu ustrojstwo na ktorej scianie) uzaleznil bym od tego, co jest problemem/co checsz poprawic:

A) Przestrzen / precyzja odwzorowania sceny

B) Problemy z modami, podkolorowaniem, rownowaga tonalna 

 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A) Jest na dobrym poziomie zarówno szerokość jak i głębokość choć zawsze może być lepiej... może wysokosc  mogła by kilkanaście centymetrów wzrosnąć.

B) Problemy z modami, podkolorowaniem, równowaga tonalna - to są właśnie te problemy 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Moderatorzy
Godzinę temu, acid1234 napisał:

Czy nie lepiej tłumić bezpośrednie odbicie od tylnej ściany i rozpraszać z przodu (ściana frontowa) w tym konkretnym przypadku ?

Tego jednoznacznie nie da się stwierdzić. W innych przypadkach jakie mogłem osobiście porównać zawsze było na odwrót.  Dlatego zaproponowałem absorbery bezpośrednio za kolumnami a nie pomiędzy nimi, przestrzeń pomiędzy kolumnami spróbuj zostawić gładką.

Godzinę temu, acid1234 napisał:

Czy dźwięk był lepszy z kamieniem na ścianie jednoznacznie nie stwierdzę, na pewno bas był lepiej kontrolowany. 

To co uważamy za dobrą kontrolę to najczęściej wyższe harmoniczne jakiegoś instrumentu, one też odpowiadają za lokalizację instrumentu na scenie - jeśli w wyższym paśmie nie ma szkodliwych odbić również bas będzie wydawał się lepszej jakości. 

Godzinę temu, avilla napisał:

ja bym nie przesadzał z tym podejściem, że kilka paneli nic nie da - bo to by oznaczało, że w typowych pokojach mieszkalnych wogóle nie warto robić adaptacji. Kilka m2 paneli umieszczonych w odpowiednich miejscach w pokoju potrafi sporo poprawić, co sam nausznie sprawdziłem.

Im bardziej pusty pokój tym wpływ pojedynczego panela jest większy - im bardziej zaadoptowany tym wpływ mniejszy. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Staram się być melomanem ale zamiłowanie do DIY czyni czasem ze mnie audiofila.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nic chyba bez pomiarów lub prób się nie obejdzie.

Kupie niedługo panele i popróbuje z dwoma, trzema tłumiącymi 100x50x10  i z czterema rozpraszającymi  60x60x11cm.

Zobaczymy bo może opcja Seyv okaże się lepszym rozwiązaniem niż tłumienie tylnej ściany.

 

Profesjonalne firmy znacie do pomiarów i wykonania adaptacji?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez acid1234
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.