Skocz do zawartości
IGNORED

Wzmacniacz mosfet o mocy 500W/4 omy, w oparciu o układ firmy ANALOG DEVICES


silver_sound
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Obiecałem i macie

bardzo dobry na tanich mosfetach o mocy 500-600W/4Omy. układ jest dla zaawansowanych elektroników. Aby pozyskać tą moc trzeba zastosować oddzielne zasilanie dla wzmacniacza napięcia sterującego ezmacniacz prądu i niższ o ok +

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) /-7-10 V napięcie zasilania dla wzmacniacza prądu..

na rysunku jest tylko 2 pary, ale może być nawet do6 par mosfetów

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez silver_sound
dopisanie informacji o ilości tranzystorów mocy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 2 miesiące temu...

"Przekierowałem" się tu z tematu @Bogdan wzmacniacza niemal ostatecznego , ponieważ zauważyłem , że @silver_sound zachwala projekty firm Bose i Analog Devices. Znalazłem w tamtym wątku również link do recenzji wzmacniacza Analog Devices z HiFi 96 rok , czyli trochę leciwy , jednak zmierzam do tego , że recenzje tam zamieszczone wcale nie są zbyt pochlebne i stawiają ten projekt raczej w segmencie sprzętu średniej klasy , niż top nie mówiąc już o tzw. hiendzie. 

W innym temacie widziałem , że autor oferował PCB do tego projektu i tu pytanie czy ktoś już to poskładał i uruchomił i jakie są odczucia na temat tego wzmacniacza?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Tak na marginesie zauważyłem , że jest dwóch użytkowników używających  nicku silver sound , więc może recenzja z HiFi96 dotyczy innego projektu?

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, alt napisał:

"Przekierowałem" się tu z tematu @Bogdan wzmacniacza niemal ostatecznego , ponieważ zauważyłem , że @silver_sound zachwala projekty firm Bose i Analog Devices. Znalazłem w tamtym wątku również link do recenzji wzmacniacza Analog Devices z HiFi 96 rok , czyli trochę leciwy , jednak zmierzam do tego , że recenzje tam zamieszczone wcale nie są zbyt pochlebne i stawiają ten projekt raczej w segmencie sprzętu średniej klasy , niż top nie mówiąc już o tzw. hiendzie. 

W innym temacie widziałem , że autor oferował PCB do tego projektu i tu pytanie czy ktoś już to poskładał i uruchomił i jakie są odczucia na temat tego wzmacniacza?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Tak na marginesie zauważyłem , że jest dwóch użytkowników używających  nicku silver sound , więc może recenzja z HiFi96 dotyczy innego projektu?

 

nie mam tu drugiego życia na dodatek pod takim samym nickiem, ta recenzja dotyczy mojej pierwszej konstrukcji, gdzi dopiero się uczyłem co i jak. tam były zbyt małe prądy spoczynkowe bo ok 30-50 mA na  4 pary mosfetów.  co do obudowy, zobacz jakie to lata... i mam pytanie podaj choć połowe tych plusów które tam wymieniono pośród nie ukrywam minusów, czegoś co ty zrobiłeś...... być może bawiłeś się drewnianymi klockami... lecz jak dotrzesz do opinii innych sprzętów w tym numerze to zrozumiesz dlaczego jest taka surowa. dziś mam o te 26 lat większą wiedze, w porównaniu do tamtych czasów, i do ciebie kolego..

moja druga konstrukcja popełniona w życiu jest obecnie u jednego z userów tego forum.

 a inne konstrukcje poznacie w odpowiednim czasie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez silver_sound
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie rozumiem tej agresji ale patrząc na Twoje inne wypowiedzi masz to chyba w genach.

W 96 kończyłem podoficerkę tzw bażanciarnię i z klockami raczej nie miałem do czynienia. Elektroniką zajmuję się hobbystycznie, szukałem wzmacniacza do zbudowania , raczej klona , a ponieważ oferowałeś płytki pomyślałem , że może to coś ciekawego...  jednak po Twoim wpisie odechciało mi się dalszego kontaktu i budowy czegokolwiek co z twoją osobą ma wspólnego. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czyli wolisz okraść jakiegoś innego konstruktora, producenta, dystrybutora.... dlatego nie jest mi przykro, bo raczej nie chce mieć do czynienia z ludźmi co nie szanują innych, bo klonowanie to brak szacunku. szanując, kupujesz gotowy wyrób

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 minute ago, silver_sound said:

czyli wolisz okraść jakiegoś innego konstruktora, producenta, dystrybutora.... dlatego nie jest mi przykro, bo raczej nie chce mieć do czynienia z ludźmi co nie szanują innych, bo klonowanie to brak szacunku. szanując, kupujesz gotowy wyrób

To tylko kolegi opinia. Klonujac nie tworzy się wartości ani nie zarabia pieniędzy więc taka to kradzież jakby sobie kolega namalował kopie damy z łasiczką - wtedy też jest się złodziejem?

Tak dla potomności napomknę że taki z kolegi "spec", że nie odróżnia usz prądowego od napięciowego a wzmacniacze potrafią spalić głośniki więc może lepiej na tym klonowaniu człowiek wyjdzie lepiej? 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, silver_sound napisał:

czyli wolisz okraść jakiegoś innego konstruktora, producenta, dystrybutora.... dlatego nie jest mi przykro, bo raczej nie chce mieć do czynienia z ludźmi co nie szanują innych, bo klonowanie to brak szacunku. szanując, kupujesz gotowy wyrób

No dobra , okradam innych z rozwiązań powszechnie znanych , które były w sprzęcie od lat nieprodukowanym, z drugiej strony nawet gdybym chciał kupić oryginał to jak to zrobić , cofnąć się w czasie ? Majaczysz człowieku , zejdź na ziemię.

Jeszcze prośba , nie pisz więcej do mnie , proszę 🙂

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
4 minutes ago, silver_sound said:

dzisiaj praktycznie każdy wzmacniacz ma zabezpieczenia chroniące głośniki..

5 minutes ago, silver_sound said:

 

 

Przeciez ja miałem na myśli kolegi płytki i brak zwykłej ludzkiej reakcji na to zdarzenie. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 płytek już nie mam, a były testowe z niedoróbkami i  małymi błędami , dlatego za friko oddawałem.

5 minut temu, Daniel_68412 napisał:

Przeciez ja miałem na myśli kolegi płytki i brak zwykłej ludzkiej reakcji na to zdarzenie. 

ja ostro pisałem do usera alt... chyba że masz dwa konta, i pomyłka nastąpiła... z którego chciałeś napisać.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, Grzegorz7 napisał:

Ten schemat ma błędy.

 

 

a jakie to błędy ma?

czekam na wyjaśnienie jakie to ma ten schemat błędy... i  nic..

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
26 minut temu, panterka napisał:

A ja się zastanawiam czy diody zenera szeregowo z diodami są we włąściwym miejscu.

Mogą tu być, podobnie jest w denonach.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, panterka napisał:

A ja się zastanawiam czy diody zenera szeregowo z diodami są we włąściwym miejscu.

teoretycznie tak, ale wtedy trzeba zrezygnować z jednego wtórnika i zrobić jak na ostatnim schemacie

ten analog devices musi mieć oba wtórniki, wtedy lepiej gra,

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 23.02.2023 o 17:20, Grzegorz7 napisał:

Ten schemat ma błędy.

 

 

...i to wszystko ? Fajnie byłoby wiedzieć jakie, zawsze to nauka dla innych

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ślepi jesteście?

Ten rysunek jest niechlujny i już to go dyskwalifikuje.

Co robi ten wzmacniacz operacyjny na dole?

Jeślibym stosował zabezpieczenia (2 dwójniki szeregowe diody i diody Zenera) to przed mosfetami (jeśli te ich by nie miały). Tu gdzie są, są zbędne. Potencjały ustala tu źródło napięciowe narysowane jako zener z odczepem.

 

Jak chcesz wykonywać taką topologię to przejrzyj filmik w linku, który na tę okoliczność wkleiłem w innym wątku. Dokładnie ta sama konfiguracje. 

Dodam, że topologia znana od pierdyliona lat, tak długo jak długo istnieje monolityczny wzmacniacz operacyjny. Żaden to wynalazek. We wspomnianym linku wiele cennych informacji. Kiedyś budowałem tę topologię i w pełni zgadzam się z tezami we wspomnianym linku.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 taak,,, niewłaściwa kreda....

 ten wzmacniacz jest zasilany równolegle do pierwszego opampa. nie rysuje  dokładnie aby układ był bardziej czytelny, widze że kolega nie kuma jak działa w tym rozwiązaniu dc-serwo, i wypisuje durnoty.

zastosowanie diod zenera za wtórnikiem, skończy sie uwaleniem tych diod, i tranzystorów wtórnika, bo etórnik może wypluć dość duży prąd, dlatego są te elementy przed pierwszy wtórnikiem. tym wpisem kolega udowadnia też że nie rozumie dokładnie jak działają tam lustra prądowe, ale wie jaki układ ma wady.... ciekawe...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Silver_sound.Schemat ma nie kompletny opis wartości elementów i z tego coś tam wypisał jest zasilany napięciem -7-10V.Co oznacza czerwony kolor ?Elementy palą się w pierwszej kolejności?Jak według Ciebie amator może zbudować wzmacniacz na podstawie czegoś takiego?Ma się domyślać co miałeś na myśli?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie, powinno być że wzmacniacz napięcia ma być zasilany, plus więcej o 7-10 v, a ujemne niżej o tyle samo., czyli inne napięcia, większe  niż wzmacniacz prądu

nie podałem wartości, ani typów opampów, aby utrudnić, a dla niektórych uniemożliwić jego wykonanie.

jak ktoś zrozumie dokładnie jak on działa, sam dojdzie jakie opampy, i jakie wartości elementów dobrać.

 układ nie jest dla amatorów a dość zaawansowanych elektroników, z odpowiednim warsztatem i doświadczeniem

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez silver_sound
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

i prosze nie zrozumieć że chce obrazić amatorów, szkoda mi ich kasy i czasu bo nie dadzą sobie rady nawet gdyby mieli wartości elementów i inną wiedze, bo na początku puki nie zrozumiałem do czego służy każdy element, sam miałem kłopoty.

ta zasada tyczy także chętnych tzw klonowania, którego jak wiecie nie pochwalam, ale bez zrozumienia jak układ działa, i np dlaczego te diody zenera są tam gdzie są w tym układzie a inne elementy w innych układach, niemożliwe jest wykonanie jakijkolwiek kopii..

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

doskonale to wiedzą zachwalacze pewnych marek-modeli. a udostępniają schematy z wartościami, bo jak przy próbach samodzielnego wykonania klona stracicie kilka stówek, z zerowym efektem  to w akcie rozpaczy kupicie u nich gotowego klona, i o to im chodzi.... kaska, kaska..

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
15 godzin temu, silver_sound napisał:

zastosowanie diod zenera za wtórnikiem, skończy sie uwaleniem tych diod, i tranzystorów wtórnika, bo etórnik może wypluć dość duży prąd,

Dokładnie tak samo uwalą się wtórniki bo MOSFETY miewają z reguły zabezpieczane bramki dokładnie podobnymi co do zasady działania diodami w podobny sposób.

Jak coś pójdzie nie tak, bo nie miałyby zabezpieczonych bramek to uwali się bramka. Jakie znaczenie ma przy tym jakiś wtórnik? Wystarczy dać ograniczenie prądu we wtórniki od strony kolektorów.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Grzegorz7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja proponuje napisać do siedziby analog devices, i pouczyć ich, że mają niedouczonych inżynierów aplikacyjnych. kto i gdzie stwierdził że zastosowane tam tranzystory mają takie parametry.  każdym wpisem ośmieszasz sie kolego, kończ waść..

zastosowane w tym układzie lustra są równocześnie ogranicznikami prądu, zatem nawet w skrajnie niekorzystnej sytuacji przez te diody nie popłynie prąd inny niż przez wzmacniacz operacyjny, zatem dlatego te diody ulokowane są w najlepszym możliwym miejscu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
6 minutes ago, silver_sound said:

ja proponuje napisać do siedziby analog devices, i pouczyć ich, że mają niedouczonych inżynierów aplikacyjnych. kto i gdzie stwierdził że zastosowane tam tranzystory mają takie parametry.  każdym wpisem ośmieszasz sie kolego, kończ waść..

Ja się natomiast dziwię, że ktoś w tak zaawansowanym wieku nadal stosuje "argumentację" ad personam. Przecież kolega się tym wpisem ośmiesza.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, Daniel_68412 napisał:

Ja się natomiast dziwię, że ktoś w tak zaawansowanym wieku nadal stosuje "argumentację" ad personam. Przecież kolega się tym wpisem ośmiesza.

przecież to personalnie ty podważasz kompetencje tych konstruktorów, zatem stwierdzenie faktu,  że nie rozumiesz działania tego układu, i wypisujesz durnoty, nie może być samoośmieszeniem..

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
10 minutes ago, silver_sound said:

przecież to personalnie ty podważasz kompetencje tych konstruktorów, zatem stwierdzenie faktu,  że nie rozumiesz działania tego układu, i wypisujesz durnoty, nie może być samoośmieszeniem..

Ja to może koledze zostawię do analizy [1]  - co ma moje rozumienie jakiegoś układu do uwagi na temat poziomu dyskusji? Grzegorz podał konkrety a kolega nie umiejąc zripostować leci ad personam.

[1] 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Daniel_68412
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
16 godzin temu, silver_sound napisał:

nie rysuje  dokładnie aby układ był bardziej czytelny

W zasadzie godne mistrza 😉

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.