Skocz do zawartości
IGNORED

4 suby w pomieszczeniu, lek na cale basowe zło ? TESTY PRAKTYCZNE W KONCU :-)


T
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Mozliwe, ale widzielismy to juz tutaj (pomiary)?

W miedzy czasie mamy tyle konstelacji, ze sie gubie w tym, kto jak co usrawil i jaki byl wynik pomiaru

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, xajas napisał:

Ja w tym wypadku eksperymentowal bym z wariantem podobnym do Nuberta

No tak ale czy ten skos nie zaburzy symetrii? 

Ukrywając suby w suficie  ,tak te 18 tki, wytworzą jednolitą falę ...i zapobiegnie to ucieczce Basu z poddasza... 

Poza tym  dobrze wytłumić sufit i po odbiciu od stropu/podłogi  sufit pochłonie albo  nawet uleci to ...w  "siną dal ..."😅

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale najpierw musi dotrzec do podlogi i sie odbic, by powrocic do sufitu i tam byc pochloniete

Wtedy juz jest „po ptokach“. Bo to odbite od podlogi naklada sie na to bezposrednie z sufitu i juz masz mod. A dokladnie to chcemy wyeliminowac!

Celem jest wyeliminowac/pochlonac to pierwsze odbicie!

O jakiej ucieczce piszesz?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
6 godzin temu, Gmow1977 napisał:

Obawiam się ,że nie...U Ciebie ten system nie zadziała.Żeby  SBA /DBA działało potrzebne jest pomieszczenie "symetryczne " BEZ skosów.( Ewentualnie skos na froncie lub tyle) ...W formie prostokąta aby wytworzyła się jednolita fala frontowa,która przejdzie od przodu do tyłu.W twoim przypadku pewnie  Multisub....Lub tak jak Ci to już w innym wątku pisałem...90' w prawo i 2 suby jako SBA  w suficie... Ale ty uparty jesteś i nie dajesz się przekonać.😉 

Nie jestem uparty poprostu tego nie widzę lubię oglądać trochę z dalsza w kinie też siadam na końcu zawsze;) no i tyle głośnikow już kupiłem, będę za miesiąc tam zrobię Ci zdjęcie jak bym tam siedzial sam zobaczysz  to za blisko będzie 😭😂

6 godzin temu, xajas napisał:

Pamietaj SBA wymaga masywnego tlumienia tylnej sciany.

Ja w tym wypadku eksperymentowal bym z wariantem podobnym do Nuberta

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

De facto moj pierwszy setup DBA (i aktualny)

IMG_5008.thumb.jpg.034e31391352404d960c2d4c8f559f12.jpg
 


Czy na suficie to te 2x18?

No tak bym to widział właśnie Czyli tylne subwoofery też bardziej do środka tak jak przednie za ekranem?

Dzieki za link będę czytał:)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Rybens86
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
6 godzin temu, xajas napisał:

O jakiej ucieczce piszesz?

W większości na poddaszach  jest ten problem ,że ' niskie " frekfencje uciekają z pomieszczenia  przez przegrody  o słabej gęstości   w tym  przypadku  skos/ sufit z KG .Umiszczając suby w zabudowie sufitu ,mogłoby to pomóc....Fale po odbiciu od betonowej podłogi  w większości uleciały by przez sufit /skos . Inne pochłonie gruba warstwa wełny w suficie .Pytanie tylko...czy wystarczy to aby zniwelować Mody do minimum? Kolega jest w fazie budowy. Najlepszy czas na testy...😉

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Gmow1977
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, Gmow1977 napisał:

W większości na poddaszach  jest ten problem ,że ' niskie " frekfencje uciekają z pomieszczenia  przez przegrody  o słabej gęstości   w tym  przypadku  skos/ sufit z KG .Umiszczając suby w zabudowie sufitu ,mogłoby to pomóc....Fale po odbiciu od betonowej podłogi  w większości uleciały by przez sufit /skos . Inne pochłonie gruba warstwa wełny w suficie .Pytanie tylko...czy wystarczy to aby zniwelować Mody do minimum? Kolega jest w fazie budowy. Najlepszy czas na testy...😉

Z testami jeszcze chwila narazie zabieram się za elewację domu itd ,🙂 ale po prostu chciałem już mieć pompowane prawie wszystkie rzeczy jak będę na urlopie w Polsce chce sobię wykleić miekscey na ekran resztę sprayem na czarno zobaczyć jak to będzie wyglądać rozstawić przednie kolumny zrobić podstawki pod nie itd

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W większości na poddaszach  jest ten problem ,że ' niskie " frekfencje uciekają z pomieszczenia  przez przegrody  o słabej gęstości   w tym  przypadku  skos/ sufit z KG .Umiszczając suby w zabudowie sufitu ,mogłoby to pomóc....Fale po odbiciu od betonowej podłogi  w większości uleciały by przez sufit /skos . Inne pochłonie gruba warstwa wełny w suficie .Pytanie tylko...czy wystarczy to aby zniwelować Mody do minimum? Kolega jest w fazie budowy. Najlepszy czas na testy...

Nie rozumiem tej argumentacji.

Przeciez „dudnienie“ (mody) powstaja przez nakladanie sie fali odbitej na bezposrednia. Wiec aby wyeliminowac dudnienie, misimy wyeliminowac odbicie.
A ty chcesz dokladnie to odbicie (od podlogi) sprowokowac, by odbita fala powrocila do sufitu i dopiero tam zostala pochlonieta.
To jest bez sensu i kontraproduktywne. Przeciez dokladnie to odbicie chcemy wyeliminowac.Moze jeszcze raz na chlopski rozum o co chodzi

bez jakiegolwiek systemu fala bezposrednia(zielona) sumuje sie z odbita (czerwona)



A teraz SBA

Rownomierny front fali bezposredniej (zielony) dociera do tylnej sciany i jest pochlaniany przez welne. Nie ma odbicia!



A teraz DBA

Rownomierny front fali bezposredniej (zielony) dociera do tylnej sciany i jest pochlaniany przez tylne subwoofery. Nie ma odbicia!



A to jest ten rownomierny front fali


Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

IMG_7165.thumb.jpg.30b5c7b4059735b1b6c15189139dc56d.jpg

IMG_7169.thumb.jpg.4ce83ee172814ea0413825d95e770403.jpg

IMG_5005.thumb.jpg.584c608ba8e396ebb22ce0c28c17e5c0.jpg

IMG_6259.thumb.jpg.17ae4edabc254f750997b46c98a265a3.jpg

IMG_0488.jpg.bd78f701541104a71dc352319b850227.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Administratorzy

 

 

Panowie nie trollujcie tematu, bo jest on częścią czegoś większego niż samo pytanie, czy się da i czy tak można.

Bo odpowiedz oczywiście, nie jest jednoznaczna.

To ciekawy pomysł i mega fajny eksperyment.

 

To, że w audio powiedziano już wszystko i każdy wie już wszystko, a samo zbaczanie z torów dawno temu utartych nie jest powodem do trollowania i zgłaszania się nawzajem. 

Forum jest przede wszystkim miejscem do dyskusji na różne tematy. 

 

Miłego dnia.

 

 

premiumLogo.png.4898b6efb5f58c29de38035906862b7a.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie rozumiem tego komentarza. Gdzie jest trolowanie?

Na konkretnych specyficznych przykladach mozemy rozpatrzyc sens/bezsens dzialania okreslonych pomyslow

Bardziej sensowne bylo by przedluzenie czasu na edycje poszczegolnych odpowiedzi. Czesto zostaje w polowie poprawki/uzupelnienia tematu i nie moge zapisac uzupelnien.
To jest prawdziwy syf

Krotkie czasy na edycje sa dobre dla leniwych odpowiadajacych polslowkami typu tak, albo nie. Ale nie dla tych, ktorzy zadaja sobie trudu i pisza obszerne odpowiedzi
To jest totalnie demotywujace!

A efekt widzimy powyzej, nie moge ustawic zalacznikow w poprawnej sensownej kolejnosci

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
8 godzin temu, Gmow1977 napisał:

Ukrywając suby w suficie  ,tak te 18 tki, wytworzą jednolitą falę ...i zapobiegnie to ucieczce Basu z poddasza... 

Niech ucieka i nie wraca, nie masz wtedy odbić i jest lepsza czytelność

Tu nie chodzi o to żeby głównie Ci masowało wątrobę tylko był czysty przekaz muzyki i jak odkręcisz te 1000-4000Wat to dalej ma być czysto i klarownie...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Duże osiągnięcia pojawiają się wyłącznie wtedy gdy oczekiwania są duże

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
27 minut temu, xajas napisał:


Nie rozumiem tej argumentacji.

Przeciez „dudnienie“ (mody) powstaja przez nakladanie sie fali odbitej na bezposrednia. Wiec aby wyeliminowac dudnienie, misimy wyeliminowac odbicie.
A ty chcesz dokladnie to odbicie (od podlogi) sprowokowac, by odbita fala powrocila do sufitu i dopiero tam zostala pochlonieta.
To jest bez sensu i kontraproduktywne. Przeciez dokladnie to odbicie chcemy wyeliminowac.

Tak wiem ,że brzmi to irracjonalnie... z tym sufitem 

Ale są firmy profesjonalne ,które stosują te rozwiązania z powodzeniem....😉 

Być może nie jest to SBA a tylko Multisub.... od 1.23 min

Uprzedzę komentarze ....Filmik kręcony w trakcie budowy pomieszczenia....

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Gmow1977
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
21 minut temu, xajas napisał:


Nie rozumiem tej argumentacji.

Przeciez „dudnienie“ (mody) powstaja przez nakladanie sie fali odbitej na bezposrednia. Wiec aby wyeliminowac dudnienie, misimy wyeliminowac odbicie.
A ty chcesz dokladnie to odbicie (od podlogi) sprowokowac, by odbita fala powrocila do sufitu i dopiero tam zostala pochlonieta.
To jest bez sensu i kontraproduktywne. Przeciez dokladnie to odbicie chcemy wyeliminowac.Moze jeszcze raz na chlopski rozum o co chodzi

bez jakiegolwiek systemu fala bezposrednia(zielona) sumuje sie z odbita (czerwona)



A teraz SBA

Rownomierny front fali bezposredniej (zielony) dociera do tylnej sciany i jest pochlaniany przez welne. Nie ma odbicia!



A teraz DBA

Rownomierny front fali bezposredniej (zielony) dociera do tylnej sciany i jest pochlaniany przez tylne subwoofery. Nie ma odbicia!



A to jest ten rownomierny front fali


Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

IMG_7165.thumb.jpg.30b5c7b4059735b1b6c15189139dc56d.jpg

IMG_7169.thumb.jpg.4ce83ee172814ea0413825d95e770403.jpg

IMG_5005.thumb.jpg.584c608ba8e396ebb22ce0c28c17e5c0.jpg

IMG_6259.thumb.jpg.17ae4edabc254f750997b46c98a265a3.jpg

IMG_0488.jpg.bd78f701541104a71dc352319b850227.jpg

To taka idee fix z tym DBA w warunkach dokładnie laboratoryjnych może i coś tam było by na rzeczy

 

Ludzie mają drzwi okna, asymetrię, meble i masę innych rzeczy w pomieszczeniach odsłuchowych i odbicia załamania, interferencje, etc. są poza zasięgiem DBA które czyści z podłogi duże rzeczy typu ugryzione jabłko kawałek zmiętej gazety czy starą skarpetę. Całe drobniejsze śmieci pył  i brud w dźwięku zostaje

Bardziej jest istotne ustawienie wyżej głośnika między podłogą a sufitę zwalczające efekt SBIR

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Duże osiągnięcia pojawiają się wyłącznie wtedy gdy oczekiwania są duże

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale są firmy profesjonalne ,które stosują te rozwiązania z powodzeniem.... 
Być może nie jest to SBA a tylko Multisub.... od 1.23 min
Uprzedzę komentarze ....Filmik kręcony w trakcie budowy pomieszczenia....


Z jakim „powodzeniem“ nie widac.

Powodzenie widac na pomiarze a nie na filmiku

Nie wierze w zadne filmowe i werbalne zapewnienia typu „a u mnie dziala“. Ja wierze tylko w „czarne na bialym“ i porownania „przed i po“. Reszta sie dla mnie osobiscie nie liczy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, Gmow1977 napisał:

Tak wiem ,że brzmi to irracjonalnie... z tym sufitem

Kombinujesz jak łysy z grzebieniem, jeśli masz takie skosy jak na filmiku dostałeś ekstra bonus od pomieszczenia. obniż jeszcze od tyłu główny sufit w stronę frontu i żadnych fal stojących nie będziesz miał i nie będziesz musiał kombinować.... Mieszkałem w takim 40m2 na poddaszu, co do basu  i nie tylko było super!

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Duże osiągnięcia pojawiają się wyłącznie wtedy gdy oczekiwania są duże

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
38 minut temu, Espectro napisał:

do trollowania i zgłaszania się nawzajem

 

Ale kto na kogo zgłasza  ...?🙄🤔

Napewno nie ja. Ludzie .... co wy ? Przecież temat jest o Subach...x4  ....I pisane  jest o subach.... w różnych konstelacjach.... jako lek na całe zło.... Także luzik....😅

17 minut temu, ASURA napisał:

Kombinujesz jak łysy z grzebieniem, jeśli masz takie skosy jak na filmiku dostałeś ekstra bonus od pomieszczenia.

Ja nic nie kombinuję . Ja mam zupełnie inne pomieszczenie i u mnie SBA jak najbardziej działa.

Przytoczyłem tylko inny przykład umieszczenia Subów na poddaszu....Jak ktoś pakuje tyle kasy w sprzęt i profesjonalną firmę...  to powątpiewam ,żeby to nie miało działać....  

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, Gmow1977 napisał:

Przytoczyłem tylko inny przykład umieszczenia Subów na poddaszu....Jak ktoś pakuje tyle kasy w sprzęt i profesjonalną firmę...  to powątpiewam ,żeby to nie miało działać....  

Lepiej zobacz jakie koszmarki sobie budują w PL ludzie a kasy ładują od 10milionów w górę...

4 minuty temu, Gmow1977 napisał:

Ja mam zupełnie inne pomieszczenie i u mnie SBA jak najbardziej działa.

Opisywane przeze mnie zjawiska też, poza tym nie pisałem że SBA nie działa tylko na co nie działa...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Duże osiągnięcia pojawiają się wyłącznie wtedy gdy oczekiwania są duże

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Administratorzy
18 minut temu, Gmow1977 napisał:

Ale kto na kogo zgłasza  ...?🙄🤔

Napewno nie ja. Ludzie .... co wy ?

a kto napisał że Pan ? 

Godzinę temu, xajas napisał:

Nie rozumiem tego komentarza. Gdzie jest trolowanie?

Na konkretnych specyficznych przykladach mozemy rozpatrzyc sens/bezsens dzialania okreslonych pomyslow

Bardziej sensowne bylo by przedluzenie czasu na edycje poszczegolnych odpowiedzi. Czesto zostaje w polowie poprawki/uzupelnienia tematu i nie moge zapisac uzupelnien.
To jest prawdziwy syfemoji779.png

Krotkie czasy na edycje sa dobre dla leniwych odpowiadajacych polslowkami typu tak, albo nie. Ale nie dla tych, ktorzy zadaja sobie trudu i pisza obszerne odpowiedzi
To jest totalnie demotywujace!

A efekt widzimy powyzej, nie moge ustawic zalacznikow w poprawnej sensownej kolejnosci

Trollowanie w tym przypadku polega na pisaniu "to nie będzie działać" "bezsensu" "tak się nie robi" itd 

Temat wtedy traci sens i nabiera bezsensownych wpisów że coś na pewno nie będzie działać choć nikt nie próbował pewnie i nigdy nie sprawdził. 

Jak ktoś nie chce brać udziału w dyskusji to niech nie bierze.

Krucjaty anty kablarzy i anty wszystkiemu nowemu czy nowym drogom w audio dziękujemy. 

 

Pisze ogólnie. I nikogo nie wytykam i nie wskazuję.

Miłego dnia.

 

 

premiumLogo.png.4898b6efb5f58c29de38035906862b7a.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dyskusje o grubosci portfela pozostawie innym (pieniadze to nie moja specjalnosc) i powroce do tematu uzycia wielu subwooferow.

Ciesze sie, ze ten temat spotyka sie z coraz wielszym zainteresowaniem, ale odnosze wrazenie, ze wiekszosc towarzystwa ciagle jeszcze nie dostrzegla i nie pojela zasady i podstawy dzialania takich systemow i co jest NAJWAZNIEJSZE aby poprawnie zadzialaly - > TIMING

Timing, czyli poprawne czasowe zgranie wszystkich uzytych subwooferow -> wyznaczenie takich opoznien/delays, ktore gwarantuja optymalne sumowanie sie sygnalu z tych wielu subwooferow w miejscu odsluchu.

I ten problem musi byc rozwiazany dla kazdej metody uzycia wielu subwooferow, objetnie czy to SBA, DBA, czy 4 suby ustawione w katach.

Nie wystarczy wyjac suby z opakowania, postawic je w kacie, ustawic polaryzacje na 0° i liczyc ze zadziala

Czyli zasadnicza sprawa, ktora dotychczas byla zupelnie ignorowana:

jak chcecie wyznaczyc te poprawne opoznienia i czy macie mozliwosc ich zrealizowania?

1. Najprostszy przypadek to SBA.

Wszystkie subwoofery maja to samo opoznienie.
Wszystkie subwoofery maja ten sam poziom glosnosci
Wszystkie subwoofery pracuja w tym samym zakresie czestotliwosci
Opoznienie musi byc dopasowane do glownych glosnikow

2. Sredni przypadek to DBA

Wszystkie przednie subwoofery maja to samo opoznienie.
Wszystkie przednie subwoofery maja ten sam poziom glosnosci
Wszystkie przednie subwoofery pracuja w tym samym zakresie czestotliwosci
Wszystkie tylne subwoofery maja to samo opoznienie.
Wszystkie tylne subwoofery maja ten sam poziom glosnosci
Wszystkie tylne subwoofery pracuja w tym samym zakresie czestotliwosci
Zakresy czestotliwosci przod/tyl moga byc rozne
Poziomy glosnosci przod/tyl moga byc rozne
Opoznienie przednich subwooferow musi byc dopasowane do glownych glosnikow
Opoznienie tylnych subwooferow musi byc dopasowane do przednich subwooferow

3. Skomplikowany przypadek to dowolne uzycie kilku subwooferow rozstawionych w pomieszczeniu

De facto kazdy pojedynczy subwoofer w zaleznosci od jego miejsca ustawienia wymaga indywidualnego dopasowania opoznien i poziomu glosnosci (a w optymalnym wypadku nawet czestotliwosci granicznej).

Oczywiscie, przy symetrycznych ustawieniach (cztery katy, cztery srodki scian, itd…) jest to troche ulatwione, tym nie mniej musi byc dopasowane, bo uzycie „out od the box“ nie funkcjonuje.


Long speech short

1. jak chcecie sprawdzic/wyznaczyc te wymagane opoznienia i poziomy glosnosci -> pomiary?

2. jak/gdzie chcecie nastawic te wyznaczone opoznienia (w subwooferze, w DSP, w amplitunerze) dla kazdego subwoofera?

3. Czy kazdy jest w stanie opanowac te pomiary i dobrac wlasciwe parametry?
Nie wierze. Dlatego przy podejmowaniu decyzji, ktory system jest dla mnie wlasciwy, uwzglednil bym tez to, czy jestem w stanie opanowac wlasciwa instalacje takiego systemu. Bo wypakowanie skrzynek z kartonu i podlaczenie kabelkow nie wystarcza by to zagralo.


Uwaga:
Zmiana polaryzacji na subwooferze albo plynna regulacja fazy moze byc niewystarczajaca, a Amplitunerowi moze brakowac mozliwosc ustawienia roznych parametrow dla kilku subwooferow.

I co teraz?

Trollowanie w tym przypadku polega na pisaniu "to nie będzie działać" "bezsensu" "tak się nie robi" itd 
Temat wtedy traci sens i nabiera bezsensownych wpisów że coś na pewno nie będzie działać choć nikt nie próbował pewnie i nigdy nie sprawdził. 
 


Ja jestem pierwszy, ktory te zwroty uzywa, i to wlasnie dlatego ze to sprawdzilem!

To nie trollowanie, to sedno tematu i wymiany doswiadczen

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, xajas napisał:

Dyskusje o grubosci portfela pozostawie innym (pieniadze to nie moja specjalnosc) i powroce do tematu uzycia wielu subwooferow.

Ciesze sie, ze ten temat spotyka sie z coraz wielszym zainteresowaniem, ale odnosze wrazenie, ze wiekszosc towarzystwa ciagle jeszcze nie dostrzegla i nie pojela zasady i podstawy dzialania takich systemow i co jest NAJWAZNIEJSZE aby poprawnie zadzialaly - > TIMING

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Timing, czyli poprawne czasowe zgranie wszystkich uzytych subwooferow -> wyznaczenie takich opoznien/delays, ktore gwarantuja optymalne sumowanie sie sygnalu z tych wielu subwooferow w miejscu odsluchu.

I ten problem musi byc rozwiazany dla kazdej metody uzycia wielu subwooferow, objetnie czy to SBA, DBA, czy 4 suby ustawione w katach.

Nie wystarczy wyjac suby z opakowania, postawic je w kacie, ustawic polaryzacje na 0° i liczyc ze zadziala emoji6.png

Czyli zasadnicza sprawa, ktora dotychczas byla zupelnie ignorowana:

jak chcecie wyznaczyc te poprawne opoznienia i czy macie mozliwosc ich zrealizowania?

1. Najprostszy przypadek to SBA.

Wszystkie subwoofery maja to samo opoznienie.
Wszystkie subwoofery maja ten sam poziom glosnosci
Wszystkie subwoofery pracuja w tym samym zakresie czestotliwosci
Opoznienie musi byc dopasowane do glownych glosnikow

2. Sredni przypadek to DBA

Wszystkie przednie subwoofery maja to samo opoznienie.
Wszystkie przednie subwoofery maja ten sam poziom glosnosci
Wszystkie przednie subwoofery pracuja w tym samym zakresie czestotliwosci
Wszystkie tylne subwoofery maja to samo opoznienie.
Wszystkie tylne subwoofery maja ten sam poziom glosnosci
Wszystkie tylne subwoofery pracuja w tym samym zakresie czestotliwosci
Zakresy czestotliwosci przod/tyl moga byc rozne
Poziomy glosnosci przod/tyl moga byc rozne
Opoznienie przednich subwooferow musi byc dopasowane do glownych glosnikow
Opoznienie tylnych subwooferow musi byc dopasowane do przednich subwooferow

3. Skomplikowany przypadek to dowolne uzycie kilku subwooferow rozstawionych w pomieszczeniu

De facto kazdy pojedynczy subwoofer w zaleznosci od jego miejsca ustawienia wymaga indywidualnego dopasowania opoznien i poziomu glosnosci (a w optymalnym wypadku nawet czestotliwosci granicznej).

Oczywiscie, przy symetrycznych ustawieniach (cztery katy, cztery srodki scian, itd…) jest to troche ulatwione, tym nie mniej musi byc dopasowane, bo uzycie „out od the box“ nie funkcjonuje.


Long speech short

1. jak chcecie sprawdzic/wyznaczyc te wymagane opoznienia i poziomy glosnosci -> pomiary?

2. jak/gdzie chcecie nastawic te wyznaczone opoznienia (w subwooferze, w DSP, w amplitunerze) dla kazdego subwoofera?

3. Czy kazdy jest w stanie opanowac te pomiary i dobrac wlasciwe parametry?
Nie wierze. Dlatego przy podejmowaniu decyzji, ktory system jest dla mnie wlasciwy, uwzglednil bym tez to, czy jestem w stanie opanowac wlasciwa instalacje takiego systemu. Bo wypakowanie skrzynek z kartonu i podlaczenie kabelkow nie wystarcza by to zagralo.


Uwaga:
Zmiana polaryzacji na subwooferze albo plynna regulacja fazy moze byc niewystarczajaca, a Amplitunerowi moze brakowac mozliwosc ustawienia roznych parametrow dla kilku subwooferow.

I co teraz?

 


Ja jestem pierwszy, ktory te zwroty uzywa, i to wlasnie dlatego ze to sprawdzilem!

To nie trollowanie, to sedno tematu i wymiany doswiadczen

 

Pamiętam taki post Magog'a i jego salki kinowej tam były 2 subwoofery frontowe blisko siebie i właśnie 2 które były gdzieś w połowie długości ścian bocznych jako suby balansujące? Projekt robił mu ktoś z USA i też niby wszystko było super... 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powtorze sie juz chyba setny raz. Oczywizda ze to funkcjonuje! Ale zobacz na podobnym przykladzie co to znaczy (pomieszczenie/obliczenia Floyd Toole)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

To jest to co powyzej opisalem jako

3. Skomplikowany przypadek to dowolne uzycie kilku subwooferow rozstawionych w pomieszczeniu

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, xajas napisał:

Powtorze sie juz chyba setny raz. Oczywizda ze to funkcjonuje! Ale zobacz na podobnym przykladzie co to znaczy (pomieszczenie/obliczenia Floyd Toole)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )


To jest to co powyzej opisalem jako

3. Skomplikowany przypadek to dowolne uzycie kilku subwooferow rozstawionych w pomieszczeniu

Dobra wszystko jasne nie denerwuj się 🙂 poprostu w tym temacie poruszam się po macoszemu a chce żeby było w miarę dobrze wiem ze przez ten skos nie będzie idealnie no ale truenkt na jakis kompromis musze iść

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja sie nie dynerwuje, never

Gdym sie dynerwowal, to bym nie przezyl 20 lat na tym forum

Popieram chec poruszania/startowania po macoszemu (kazdy zaczyna od zera), ale zaczynal bym od czegos co moge stopniowo ogarnac.

Ale dobre w tym calym interesie jest to, ze jak juz wszesniej pisalem, wraz z doswiadczeniem i zaangazowaniem mozesz wyprobowac rozne i coraz bardziej zaawansowane techniki, bez koniecznosci zmiany sprzetu. Wystarczy je przestawic, na nowo przemierzyc i inaczej skonfigurowac.
A front (te dwa przednie) pozostaje niemalze bez zmiany

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, xajas napisał:

Ja sie nie dynerwuje, never

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Gdym sie dynerwowal, to bym nie przezyl 20 lat na tym forum emoji6.png

To reasumując...na dzień dzisiejszy wiem że kupię jeszcze 2 x Dayton RSS 12 cal ustawie je w rogach albo tak jak w linku który mi wysłałes a  potem tylko skalibrować to wszystko jak na dzień dzisiejszy nic o tym nie wiem😂😭

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obojetnie, z ktorym konceptem wystartujesz, poniewaz wyglada na to, ze masz na to miejsce, uzyl bym cala tylna sciane na welne (tak jak to zrobil inny kolega z tego watku, juz sie pogubilem kto)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

I od tego bym zaczal
A te tylne suby zawsze mozesz dokupic

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, xajas napisał:

Obojetnie, z ktorym konceptem wystartujesz, poniewaz wyglada na to, ze masz na to miejsce, uzyl bym cala tylna sciane na welne (tak jak to zrobil inny kolega z tego watku, juz sie pogubilem kto)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Tam mam okno.... myślałem żeby zrobić 2 ścianki z lewej i prawej bo w nich chce jeszcze schować tylne sorround i wtedy w tych rogach subwoofery a za ściankami byłby cały osprzęt 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co pamietam ten „kolega“ tez tak mial

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie wełna z tyłu raczej nie przejdzie z uwagi na drzwi, które będą około 50 cm od tylnej ściany. Niestety, nie mam możliwości przesunięcia drzwi bardziej. Ewentualnie zrobić drzwi max 50 cm szerokości 😄 Właściwie, to teraz wnęka jest na równo z tylną ścianą salki 😏 Muszę ją przestawić.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Adi777
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
19 minut temu, xajas napisał:

Z tego co pamietam ten „kolega“ tez tak mial

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Coś takiego z tą różnicą że tylne suby dać przed tą ściana na niebiesko 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.