Skocz do zawartości
IGNORED

No więc ile prądu bierze kino domowe przy 115dB ? :-)


T
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Zapewne wielu z Was zastanawiało się nad tym ile prądu pobiera mocne kino, słuchając na prawdę głośno ? Ja tez się nad tym zastanawiałem, ale po co się zastanawiać jak można sprawdzić ? 🙂

Instalacja u mnie zrobiona jest tak, ze jedna faza zasila tylko wzmacniacze, druga faza tylko suby, trzecia faza wszystko inne, więc dość łatwo można podejść do pomiaru - wystarczyło pożyczyć miernik od sąsiada elektryka 😄

Co więc mierzyłem, z czego składa się kino i jak głośno zagrało ? 🙂 Jak słychać na filmie, do testu użyłem testowego filmiku THX który jest idealny do tego celu, jako ze długo trzyma dźwięk na wysokim poziomie natężenia 🙂 Suby nieco mniej pracują niż na innych testowych filmikach które mam, ale nadal wystarczyło aby wyciągnąć 115dB w miejscu odsłuchu, a to już jest na prawdę na prawdę głośno 🙂

Tak więc co jest zasilane, jak i czym ?

- przednie głośniki to 3x Klipsch THX 8000 L
- boki i tył to 4x Klipsch THX 8000 S
- wzmocnienie to Arcam AVR600 zasilający przód i boki w klasie A/B – 5 x 110W
- tyły zasila Arcam AVR850 w klasie G, który służy także jako procesor – 2x 110W
- suby przednie to 2x SVS PB2000PRO w klasie D po 550W każdy
- suby tylne to 2x Onkyo SKW940 w klasie D po 230W każdy

W teorii więc głośniki maja dostępne 770W i suby 1560W, razem 2330W w 20m2 🙂 Ale oczywiście ustawienia poszczególnych urządzeń są rożne, tym bardziej ze używam amplitunera AVR600 jako końcówki mocy 🙂 Tak więc:

- główna głośność w Arcamie AVR600 jest ustawiona na 66, plus pojedyncze głośniki są ustawione na 0dB
- główna głośność w procesorze AVR850 w chwili odsłuchu była na 75, pojedyncze głośniki ustawione na +7dB, suby na 0dB
- SVSy PB2000PRO ustawione są na -10dB w aplikacji
- Onkyo SKW940 maja ustawione pokrętło głośności na 3/4

No więc jak z tym prądem, co się wydarzyło ? 😄 Napięcie w sieci w chwili pomiaru wynosiło 232V, zacznijmy od tego co pobrały głośniki:

GLOSNIKI: chwilowy skok natężenia skoczył do 3,06A, ale oscylował wokół 3A, więc to uznajmy za wynik pomiaru 🙂 3A x 232V daje nam 696W 🙂 Sprawność wzmacniaczy klasy A/B wynosi pomiędzy 50 a 70%, uznajmy więc ze środek będzie OK, tak więc na głośniki poszło 418W dzielone na 7 kanałów daje nam 60W na kanał rzeczywistej mocy aby osiągnąć taka głośność 🙂 Zaznaczę ze Klipsche, jak to Klipsche, maja wysoka skuteczność 🙂 Głośniki innych firm potrzebowały by więc więcej mocy aby osiągnąć ten sam poziom głośności 🙂

SUBY: chwilowy skok natężenia skoczył do 4,37A, ale oscylował głównie wokół 3,6A, więc to uznajmy za wynik pomiaru 🙂 3,6A x 232V daje nam 835W 🙂 Sprawność wzmacniaczy klasy D wynosi 90%, tak więc na głośniki poszło 751W rzeczywistej mocy aby osiągnąć taka głośność 🙂 Zaznaczę ze nie mierzyłem osobno SVSow i Onkyo, ale myślę ze większość tego poszła na SVSy jako ze schodzą o wiele niżej niż Onkyo 🙂

Tak więc suma sumarum aby osiągnąć 115dB w 20m2 potrzeba było 1169W 🙂

Jeśli coś pokręciłem, to proszę wytknąć 🙂 Dziękuję za uwagę i kłaniam się 🙂
 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Arcam AVR850 + AVR600 / Klipsch THX 8000L x3 + THX 8000S x4 / SVS PB3000 x2 / NVidia Shield / Panasonic PT-AT6000E / Adeo Plano Reference 120"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
On 1/2/2023 at 9:13 PM, T said:

Jeśli coś pokręciłem, to proszę wytknąć 🙂

Oczywiście, ze tak policzona moc, to jedynie fantazje 😉 o ile pobór prądu z sieci policzyłeś w miarę dokładnie, to juz przeliczona moc, która poszła w głośniki jest bardzo zawyzona. Przyjąłeś błędne załozenia. Sprawnośc teoretyczna wzmacniaczy w klasie AB to około 50-70% ale odlicz od tego sprawność transformatora zasilającego, podobnie z resztą jak sprawnosc zasilacza we wzmacniaczach w klasie D. Jesli chcesz liczyć moc, która poszła w głosniki musiałbys zmierzyć wartosc True RMS  (ang. Root Mean Square) napięcia na zaciskach głosników i policzyć moc uwzględniając ich impedancję. 

Btw zmierzyłeś jedynie chwilowy pobór prądu z sieci zasilającej, przez wszystkie urządzenia zasilane z danej fazy. Nie mozesz z mocy pobieranej np przez procesor AV obliczac mocy dostarczanej do głosnikow. Moc została jedynie zaszacowana i to bardzo niedokładnie ☺

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez brewka87

Kolumny frontowe: Heco Celan XT701, Wzmacniacz: Yamaha AX900 - pracuje jako końcówka mocy, Amplituner: Marantz SR7010, Transport: Squeezebox Classic, Media player: Zidoo Z1000 Pro, Subwoofer: 2x Velodyne EQ-MAX12, Projektor: JVC DLA-X90R, Kolumny efektowe w konfiguracji 7.2.4: satelity 2×Quadral TSA300 (centralny) 4×Quadral TSA500 (surround) 4×Quadral TSA300 (atmos).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
25 minut temu, brewka87 napisał:

Oczywiście, ze tak policzona moc, to jedynie fantazje 😉 o ile pobór prądu z sieci policzyłeś w miarę dokładnie, to juz przeliczona moc, która poszła w głośniki jest bardzo zawyzona. Przyjąłeś błędne załozenia. Sprawnośc teoretyczna wzmacniaczy w klasie AB to około 50-70% ale odlicz od tego sprawność transformatora zasilającego, podobnie z resztą jak sprawnosc zasilacza we wzmacniaczach w klasie D. Jesli chcesz liczyć moc, która poszła w głosniki musiałbys zmierzyć wartosc True RMS  (ang. Root Mean Square) napięcia na zaciskach głosników i policzyć moc uwzględniając ich impedancję. 

Btw zmierzyłeś jedynie chwilowy pobór prądu z sieci zasilającej, przez wszystkie urządzenia zasilane z danej fazy. Nie mozesz z mocy pobieranej np przez procesor AV obliczac mocy dostarczanej do głosnikow. Moc została jedynie zaszacowana i to bardzo niedokładnie ☺

No przeciez wiadomka ze to jest z grubsza na oko, myslalem ze to oczywiste oczywistosci 🙂 Nie mam jak zmierzyc tego dokladnie, bardziej chcialem zobaczyc ile pradu kino pobiera z sieci 🙂 Mam inteligetne gniazdko ktore ma ponoc 16A przepustowosc, wiec jak bede mial chwile to polacze wszystkie fazy i podlacze na miesiac, aby dokladnie zobaczyc jak to jest z tym pradem 🙂 Do zmierzenia ile rzeczywiscie idzie na glosniki nie mam narzedzi, wiec jedynie takie mniej wiecej jest, mozna samemu policzyc/wyciagnac wnioski z pomiarow 🙂

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Arcam AVR850 + AVR600 / Klipsch THX 8000L x3 + THX 8000S x4 / SVS PB3000 x2 / NVidia Shield / Panasonic PT-AT6000E / Adeo Plano Reference 120"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 hour ago, T said:

No przeciez wiadomka ze to jest z grubsza na oko, myslalem ze to oczywiste oczywistosci 🙂

Chciales zeby ktos wytknął, jesli cos pokręciłes, to wytknąłem 😆 ja wiem, ze to było oszacowane ale mimo wszystko chciałem Cie uswiadomic, ze nawet te szacunkowe obliczenia obarczone są duzym bledem, poniewaz nie uwzględniłes w nich istotnych parametrów, ktore w znaczny sposób wpływają na koncowe wyniki. 

Ps. Tytul watku ile pradu bierze kino, to dolicz jeszcze projektor 😉 sam dzwięk to jeszcze nie kino ☺

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Kolumny frontowe: Heco Celan XT701, Wzmacniacz: Yamaha AX900 - pracuje jako końcówka mocy, Amplituner: Marantz SR7010, Transport: Squeezebox Classic, Media player: Zidoo Z1000 Pro, Subwoofer: 2x Velodyne EQ-MAX12, Projektor: JVC DLA-X90R, Kolumny efektowe w konfiguracji 7.2.4: satelity 2×Quadral TSA300 (centralny) 4×Quadral TSA500 (surround) 4×Quadral TSA300 (atmos).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, brewka87 napisał:

Chciales zeby ktos wytknął, jesli cos pokręciłes, to wytknąłem 😆 ja wiem, ze to było oszacowane ale mimo wszystko chciałem Cie uswiadomic, ze nawet te szacunkowe obliczenia obarczone są duzym bledem, poniewaz nie uwzględniłes w nich istotnych parametrów, ktore w znaczny sposób wpływają na koncowe wyniki. 

Ps. Tytul watku ile pradu bierze kino, to dolicz jeszcze projektor 😉 sam dzwięk to jeszcze nie kino ☺

Ok, spoko 🙂 Nie no to mam swiadomosc ze jest nieco dokladniejsze niz wrozenie z fusow 😄 Nie znam ani wydajniosci wzmakow dokladniej, ani ile elektronika bierze wiec to takie mniej wiecej jest :- Jam elektryk z wyksztalcenia, nie praktykujacy ale cos tam jeszcze w glowie zostalo 😄 A co do projektora, zmierzylem osobno, 205W 🙂 Dzieki 🙂

image.png.2ed408045b1e8926569348c262846311.png

3 minuty temu, przmor napisał:

Czym mierzyłeś głośność?

UMIK1 na miejscu odsluchu plus REW 🙂

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Arcam AVR850 + AVR600 / Klipsch THX 8000L x3 + THX 8000S x4 / SVS PB3000 x2 / NVidia Shield / Panasonic PT-AT6000E / Adeo Plano Reference 120"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
3 minutes ago, T said:

Jam elektryk z wyksztalcenia, nie praktykujacy

Jam elektronik, praktykujący 😉 przy czym w pracy zawodowej juz od 15 lat, a hobbystycznie od zerówki 😆

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Kolumny frontowe: Heco Celan XT701, Wzmacniacz: Yamaha AX900 - pracuje jako końcówka mocy, Amplituner: Marantz SR7010, Transport: Squeezebox Classic, Media player: Zidoo Z1000 Pro, Subwoofer: 2x Velodyne EQ-MAX12, Projektor: JVC DLA-X90R, Kolumny efektowe w konfiguracji 7.2.4: satelity 2×Quadral TSA300 (centralny) 4×Quadral TSA500 (surround) 4×Quadral TSA300 (atmos).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, brewka87 napisał:

Jam elektronik, praktykujący 😉 przy czym w pracy zawodowej juz od 15 lat, a hobbystycznie od zerówki 😆

No to wiesz o niebo wiecej w temacie niz ja 🙂 To taki tam luzny pomiar, z ciekawosci 🙂 Kino mam na trzech fazach, ale moze jak mi sie bedzie nudzic to je polacze i puszcze przez inteligetne gjniazdko na miesiac i zmierze dokladnie pobor 🙂 Acz ile idzie na glosniki dokladnie nie mam jak zmierzyc 🙂

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Arcam AVR850 + AVR600 / Klipsch THX 8000L x3 + THX 8000S x4 / SVS PB3000 x2 / NVidia Shield / Panasonic PT-AT6000E / Adeo Plano Reference 120"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 minutes ago, T said:

Kino mam na trzech fazach, ale moze jak mi sie bedzie nudzic to je polacze i puszcze przez inteligetne gjniazdko na miesiac i zmierze dokladnie pobor 🙂

Ja szczerze wole tego nie mierzyc 😆 po prostu korzystam i nie dbam o pobór prądu, bo wlasciwie bez wzgledu na wyniki tych pomiarów i tak wazniejsza jest przyjemnosc czerpana podczas oglądania filmow albo słuchania muzyki ☺ kiedys z ciekawosci zmierzyłem moj jeden subwoofer Velodyne EQ-MAX12 i się okazało, ze włączony ale niewysterowany (cisza na wyjsciu) pobiera z sieci około 15W. Zmierzyłem takze w trybie stand-by i ku mojemu zaskoczeniu wynik... 15W 😂 od tamtej pory w zasadzie ich nie wyłączam (mam 2 sztuki).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Kolumny frontowe: Heco Celan XT701, Wzmacniacz: Yamaha AX900 - pracuje jako końcówka mocy, Amplituner: Marantz SR7010, Transport: Squeezebox Classic, Media player: Zidoo Z1000 Pro, Subwoofer: 2x Velodyne EQ-MAX12, Projektor: JVC DLA-X90R, Kolumny efektowe w konfiguracji 7.2.4: satelity 2×Quadral TSA300 (centralny) 4×Quadral TSA500 (surround) 4×Quadral TSA300 (atmos).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, brewka87 napisał:

Ja szczerze wole tego nie mierzyc 😆 po prostu korzystam i nie dbam o pobór prądu, bo wlasciwie bez wzgledu na wyniki tych pomiarów i tak wazniejsza jest przyjemnosc czerpana podczas oglądania filmow albo słuchania muzyki ☺ kiedys z ciekawosci zmierzyłem moj jeden subwoofer Velodyne EQ-MAX12 i się okazało, ze włączony ale niewysterowany (cisza na wyjsciu) pobiera z sieci około 15W. Zmierzyłem takze w trybie stand-by i ku mojemu zaskoczeniu wynik... 15W 😂 od tamtej pory w zasadzie ich nie wyłączam (mam 2 sztuki).

Hehe, no to faktycznie oszczednosc na standby 😄 Ja w sumie tez sie nie przejmuje, mam fotowoltaike i spory zapas ale grzebalem przy bezpiecznikach i tak wiec pomyslalem ze zmierze, z ciekawosci 🙂 Mnie ogolnie duzo rzeczy ciekawi 😄

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Arcam AVR850 + AVR600 / Klipsch THX 8000L x3 + THX 8000S x4 / SVS PB3000 x2 / NVidia Shield / Panasonic PT-AT6000E / Adeo Plano Reference 120"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Każdy  czegoś szuka ? Zmierzyłem  pobór prądu  różnych wzmacniaczy stereo (niestety bez pomiaru głośności) i Amplitunera KD Yamahy( ten potrafi pociągnąć) 

Wzmacniacze 2 kanałowe  przy bardzo  głośnym graniu . Pobierały od  ~ 100 wat do max. poniżej 200 wat . Mimo deklarowanych przez producenta poboru  mocy ponad  400Wat  ?  Różne wzmacniacze ? Tranzystory i Lampy .

Jeśli chcemy znać prawdę to po prostu trzeba samemu zmierzyć  . Taki " watomierz" to nawet nie 100zł. A Zawsze można wypożyczyć. 

Pozdrawiam  

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez bogus18
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, bogus18 napisał:

Każdy  czegoś szuka ? Zmierzyłem  pobór prądu  różnych wzmacniaczy stereo (niestety bez pomiaru głośności) i Amplitunera Yamahy( ten potrafi pociągnąć) 

Wzmacniacze 2 kanałowe  przy bardzo  głośnym graniu . Pobierały od  ~ 100 wat do max. poniżej 200 wat . Mimo deklarowanych przez producenta poboru  mocy ponad  400Wat  ?  Różne wzmacniacze ? Tranzystory i Lampy .

Jeśli chcemy znać prawdę to po prostu trzeba samemu zmierzyć  . Taki " watomierz" to nawet nie 100zł. A Zawsze można wypożyczyć. 

Pozdrawiam  

 

115dB to jest bardzo bardzo glosno, wiec i pobor wyzszy 🙂 Watomierz mam, bardziej mowie o tym ile rzeczywiscie idzie na kolumny mocy, a to juz inna para kaloszy 🙂

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Arcam AVR850 + AVR600 / Klipsch THX 8000L x3 + THX 8000S x4 / SVS PB3000 x2 / NVidia Shield / Panasonic PT-AT6000E / Adeo Plano Reference 120"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, przmor napisał:

Watów nie Wat. Wata do czego innego służy 🙂

Masz rację .(Watów) Szanujmy Język polski. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez bogus18
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te wasze kino to o kant... skoro nie bierzecie pod uwagę, ekspresu do kawy, młynka, kostkarki do lodu i lodówki, no i oczywiście klimy. Niektórzy mają maszynę do popcornu; może teraz policzcie...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Duże osiągnięcia pojawiają się wyłącznie wtedy gdy oczekiwania są duże

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chyba wypożyczę coś do pomiaru od znajomych elektryków. niestety na jednym obwodzie mam sporo sprzętu...

ale bardziej ciekawi mnie prąd przy rozruchu. podłączyłem sobie nową końcówkę mocy rotela rb-1582mk2 i zbijało zabezpieczenie na obwodzie (nie za każdym razem ale często) - eska typu B16. może to stara i niedobra eska była 😉

dziwne, bo mam też 5cio kanałową końcówkę, teoretycznie o większej mocy i nigdy nie wywaliło zabezpieczenia

 

2 godziny temu, ASURA napisał:

skoro nie bierzecie pod uwagę, ekspresu do kawy

jak ktoś ma małą gastronomię w domu i ekspres chodzi na okrągło to mógłby policzyć...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, ro35 napisał:

chyba wypożyczę coś do pomiaru od znajomych elektryków. niestety na jednym obwodzie mam sporo sprzętu...

ale bardziej ciekawi mnie prąd przy rozruchu. podłączyłem sobie nową końcówkę mocy rotela rb-1582mk2 i zbijało zabezpieczenie na obwodzie (nie za każdym razem ale często) - eska typu B16. może to stara i niedobra eska była 😉

dziwne, bo mam też 5cio kanałową końcówkę, teoretycznie o większej mocy i nigdy nie wywaliło zabezpieczenia

 

Rozruchowy jest zawsze duzo wiekszy, jak wlaczam obydwa arcamy to potrafi wywalic 20A ktory mam w kinie do nich 🙂 Dla tego wlaczam osobno 🙂

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Arcam AVR850 + AVR600 / Klipsch THX 8000L x3 + THX 8000S x4 / SVS PB3000 x2 / NVidia Shield / Panasonic PT-AT6000E / Adeo Plano Reference 120"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
9 hours ago, ro35 said:

podłączyłem sobie nową końcówkę mocy rotela rb-1582mk2 i zbijało zabezpieczenie na obwodzie (nie za każdym razem ale często) - eska typu B16.

To jest tak zwany prąd rozruchowy i jest on w tym przypadku bardzo zalezny od zastosowanej pojemności kondensatorów za mostkiem prostowniczym. Rozładowany kondensator po przyłozeniu do niego napięcia przez pewien ułamek sekundy stanowi niemal zwarcie w obwodzie, po czym prąd szybko maleje gdy kondensator naładuje się do wartosci przyłozonego napięcia. Prąd udarowy, który ładuje baterię kondensatorów po włączeniu wzmacniacza do sieci płynie takze przez transformator zasilający, powodując czasem zadziałanie zabezpieczeń. Oczywiście prąd ten zalezy takze od budowy transformatora, rezystancji i indukcyjności uzwojeń ale nie ma co się w to az tak zagłębiac.

Rozwiązaniem problemu zadziałania zabezpieczeń nadprądowych moze być układ tzw miękkiego startu (soft-start). Układ ten ogranicza przez krótką chwilę prąd pobierany przez podłączone obciązenie, a po chwili jest zwierany przekaznikiem przekazując do obciązenia pełne napięcie. Wykorzystuje się takie układy własnie do miękkiego rozruchu transformatorów, silników elektrycznych itp.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Kolumny frontowe: Heco Celan XT701, Wzmacniacz: Yamaha AX900 - pracuje jako końcówka mocy, Amplituner: Marantz SR7010, Transport: Squeezebox Classic, Media player: Zidoo Z1000 Pro, Subwoofer: 2x Velodyne EQ-MAX12, Projektor: JVC DLA-X90R, Kolumny efektowe w konfiguracji 7.2.4: satelity 2×Quadral TSA300 (centralny) 4×Quadral TSA500 (surround) 4×Quadral TSA300 (atmos).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak najbardziej ogarniam ten temat i wiem że wzmacniacz ma kondensatory jak szklanki i sporej mocy trafo. więc aby je naładować musi pociągnąć sporo w chwili.

po prostu ciekawi mnie ile w impulsie bierze. i czy to mieści się w charakterystyce zabezpieczenia typu "B"

na razie wymieniłem na C16. ale może moje wyłączniki już tak są zużyte że wystarczy nowa B16

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najprostszym zabezpieczeniem moze być odpowiednio dobrany termistor NTC (negative temperature coefficient), którego rezystancja maleje wraz ze wzrostem temperatury, włączony szeregowo z uzwojeniem pierwotnym transformatora (czyli od strony sieci zasilającej). Jest to rezystor o rezystancji kilku-kilkunastu omów w temperaturze pokojowej. Rezystancja ta powoduje ograniczenie przepływającego prądu w podłączonym odbiorniku, a po chwili od włączenia odbiornika na skutek przepływającego prądu przez termistor i wydzielane na nim ciepło następuje spadek jego rezystancji, co sprawia ze jest on własciwie "niezauwazalny" dla odbiornika. Termistor musi być jednak dobrany pod względem rezystancji i maksymalnego prądu.

2 minutes ago, ro35 said:

jak najbardziej ogarniam ten temat i wiem że wzmacniacz ma kondensatory jak szklanki i sporej mocy trafo. więc aby je naładować musi pociągnąć sporo w chwili.

po prostu ciekawi mnie ile w impulsie bierze. i czy to mieści się w charakterystyce zabezpieczenia typu "B"

na razie wymieniłem na C16. ale może moje wyłączniki już tak są zużyte że wystarczy nowa B16

 

Napisałem dokładniej to moze innym ta wiedza się przyda ☺ prąd w impulsie jest trudno dokładnie zmierzyc domowymi metodami. 

Gdybyś dysponował oscyloskopem cyfrowym, mogłbys podłączyc wzmacniacz poprzez rezystor o wartosci ułamków oma, tzw bocznik i obejrzec na nim przebieg. Prosty miernik tego nie zmierzy.

Napisałeś

9 hours ago, ro35 said:

dziwne, bo mam też 5cio kanałową końcówkę, teoretycznie o większej mocy i nigdy nie wywaliło zabezpieczenia

A no własnie nic w tym dziwnego. Być moze w tej teoretycznie mocniejszej końcówce zastosowano np mniejszą pojemnosc filtrującą w zasilaczu albo układ miękkiego startu jest juz wbudowany w urządzenie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Kolumny frontowe: Heco Celan XT701, Wzmacniacz: Yamaha AX900 - pracuje jako końcówka mocy, Amplituner: Marantz SR7010, Transport: Squeezebox Classic, Media player: Zidoo Z1000 Pro, Subwoofer: 2x Velodyne EQ-MAX12, Projektor: JVC DLA-X90R, Kolumny efektowe w konfiguracji 7.2.4: satelity 2×Quadral TSA300 (centralny) 4×Quadral TSA500 (surround) 4×Quadral TSA300 (atmos).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
36 minut temu, ro35 napisał:

jak najbardziej ogarniam ten temat i wiem że wzmacniacz ma kondensatory jak szklanki i sporej mocy trafo. więc aby je naładować musi pociągnąć sporo w chwili.

po prostu ciekawi mnie ile w impulsie bierze. i czy to mieści się w charakterystyce zabezpieczenia typu "B"

na razie wymieniłem na C16. ale może moje wyłączniki już tak są zużyte że wystarczy nowa B16

 

Może po prostu wolna 16A C zamiast 16B

Jak porównasz charakterystyki zwarciowe to też jest ciekawie

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Duże osiągnięcia pojawiają się wyłącznie wtedy gdy oczekiwania są duże

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
3 minutes ago, ASURA said:

Może po prostu wolna 16A C zamiast 16B

No przeciez @ro35 napisał, ze

42 minutes ago, ro35 said:

na razie wymieniłem na C16.

 

11 minutes ago, ASURA said:

Może po prostu wolna 16A C zamiast 16B

A tak przy okazji C16 nie jest "wolnym" bezpiecznikiem. Ma po prostu inną charakterystykę czasowo-prądową. Zabezpieczenie B16 można w czasie 0.2s przeciązyc pięciokrotnie, a C16 dziesięciokrotnie. Mowiąc inaczej C16 wytrzyma większy prąd chwilowy (w tym przypadku rozruchowy), natomiast w przypadku np zwarcia w obwodzie oba zabezpieczenia będą tak samo szybkie (w teorii).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Kolumny frontowe: Heco Celan XT701, Wzmacniacz: Yamaha AX900 - pracuje jako końcówka mocy, Amplituner: Marantz SR7010, Transport: Squeezebox Classic, Media player: Zidoo Z1000 Pro, Subwoofer: 2x Velodyne EQ-MAX12, Projektor: JVC DLA-X90R, Kolumny efektowe w konfiguracji 7.2.4: satelity 2×Quadral TSA300 (centralny) 4×Quadral TSA500 (surround) 4×Quadral TSA300 (atmos).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, brewka87 napisał:

No przeciez @ro35 napisał, ze

 

Wymienił rozumiem z 10A a to raptem 2300Wat i jest na styk jak coś poza wzmacniaczami jest podpięte na linii to prawie zawsze jest pech😉

 

U mnie tak potrafi wywalić 20A Carlingtona konfekcjonowanego przez Gigawata jak jednocześnie idzie indukcja, mikrofala, ekspres do kawy i czajnik panie w domu tak potrafią uskuteczniać multitasking 🤭

 

p.s. linię do audio mam na osobnej linii, za licznikiem 20A Carlington a w domu w rozdzielce 16A Carlington ( po drodze bezpieczniki od pioruna CCS01 Bemko)

Te Rebrandowane na Gigawata bezpieczniki powinny mieć charakterystykę wolną C ale są trochę spitolone i działają jak B 😞

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Duże osiągnięcia pojawiają się wyłącznie wtedy gdy oczekiwania są duże

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tu raczej chodzi o krotność prądu znamionowego zabezpieczenia, co ładnie widać na poniższym obrazku

jak poleci 5 razy więcej w pół sekundy to B wywali, C nawet nie zauważy 🙂

dlatego to jest znany problem tych co mają spore monobloki a jedną fazę (1 obwód)

chwilowy prąd ładowania kondensatorów potrafi wywalić "korki" - jak już to się załączy po kolei i gra to nie ma problemu

w mojej opinii, poniważ rb-1582 to sprzęt domowy ale nie jakieś monstrum to powinien nie wywalać B16. chyba że uszkodzony... ale też wiem, że sprzęt zabezpieczeniowy typu eska degraduje się z czasem i warto wymieniać po latach mimo że "pracuje".

dzięki za dyskusję

 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
12 minutes ago, ASURA said:

Wymienił rozumiem z 10A

Gdzies Ty to wyczytał? 😉 Wymienił B16 na C16. Nigdzie nie widzę wzmianki o 10A..

14 minutes ago, ASURA said:

powinny mieć charakterystykę wolną C ale są trochę spitolone i działają jak B 😞

Jeszcze raz napiszę

C16 nie jest "wolnym" bezpiecznikiem. Ma po prostu inną charakterystykę czasowo-prądową. Zabezpieczenie B16 można w czasie 0.2s przeciązyc pięciokrotnie, a C16 dziesięciokrotnie. Mowiąc inaczej C16 wytrzyma większy prąd chwilowy (w tym przypadku rozruchowy), natomiast w przypadku np zwarcia w obwodzie oba zabezpieczenia będą tak samo szybkie (w teorii).

Ja wiem, ze to forum o tematyce audio, a nie elektryczne ale mimo wszystko proszę nie propagować pseudo wiedzy w tej dziedzinie.

Piszę to jako elektronik ale posiadający uprawnienia SEP do 1kV.

1 minute ago, ro35 said:

tu raczej chodzi o krotność prądu znamionowego zabezpieczenia, co ładnie widać na poniższym obrazku

jak poleci 5 razy więcej w pół sekundy to B wywali, C nawet nie zauważy 🙂

Dokładnie tak jest i juz to wczesniej wytłumaczyłem ☺

Mowiąc na "chlopski rozum" bezpiecznik z charakterystyką C jest mniej "wrazliwy" na chwilowe przeciązenia w porównaniu do B, natomiast nie ma to nic wspólnego z jego szybkością, więc nazywanie go "wolnym" jest nieprawidłowe i wprowadza w błąd.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Kolumny frontowe: Heco Celan XT701, Wzmacniacz: Yamaha AX900 - pracuje jako końcówka mocy, Amplituner: Marantz SR7010, Transport: Squeezebox Classic, Media player: Zidoo Z1000 Pro, Subwoofer: 2x Velodyne EQ-MAX12, Projektor: JVC DLA-X90R, Kolumny efektowe w konfiguracji 7.2.4: satelity 2×Quadral TSA300 (centralny) 4×Quadral TSA500 (surround) 4×Quadral TSA300 (atmos).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
11 minut temu, brewka87 napisał:

C16 nie jest "wolnym" bezpiecznikiem. Ma po prostu inną charakterystykę czasowo-prądową. Zabezpieczenie B16 można w czasie 0.2s przeciązyc pięciokrotnie, a C16 dziesięciokrotnie. Mowiąc inaczej C16 wytrzyma większy prąd chwilowy (w tym przypadku rozruchowy), natomiast w przypadku np zwarcia w obwodzie oba zabezpieczenia będą tak samo szybkie (w teorii).

Tu się w jednym nie zgodzę, C16 w przypadku zwarcia szybciej zadziała i wystarczy poczytać charakterystyki producenta

Nazwa C jako wolne przyjęła się z racji tej że np przy grzaniu i długotrwałym obciążeniu nie wyłączały się niepotrzebnie co potrafiły zrobić B

 

p.s. nie jestem elektronikiem ale też mam SEP takie życie....

Pracowałem swego czasu w firmie elektronicznej gdzie na 14 konstruktorów elektroników tylko trzech miało SEP plus ja 🤭

Na gaz wtedy też miałem papiery 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Duże osiągnięcia pojawiają się wyłącznie wtedy gdy oczekiwania są duże

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
3 minutes ago, ASURA said:

Nazwa C jako wolne przyjęła się

To, ze cos się powszechnie przyjęło, nie znaczy ze jest prawidłowe. Większosc zwykłych zjadaczy chleba ma o elektryce nikłe pojęcie dlatego tez u większosci w domach wywalają "korki" podczas gdy u tych pozostałych wyłączają się zabezpieczenia nadprądowe 😆

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Kolumny frontowe: Heco Celan XT701, Wzmacniacz: Yamaha AX900 - pracuje jako końcówka mocy, Amplituner: Marantz SR7010, Transport: Squeezebox Classic, Media player: Zidoo Z1000 Pro, Subwoofer: 2x Velodyne EQ-MAX12, Projektor: JVC DLA-X90R, Kolumny efektowe w konfiguracji 7.2.4: satelity 2×Quadral TSA300 (centralny) 4×Quadral TSA500 (surround) 4×Quadral TSA300 (atmos).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do bezpieczników Gigawata z domu Carlingtona to dajcie znać jakie poza audiofilskie ale użytkowe wrażenia...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Duże osiągnięcia pojawiają się wyłącznie wtedy gdy oczekiwania są duże

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Teraz, brewka87 napisał:

To, ze cos się powszechnie przyjęło, nie znaczy ze jest prawidłowe. Większosc zwykłych zjadaczy chleba ma o elektryce nikłe pojęcie dlatego tez u większosci w domach wywalają "korki" podczas gdy u tych pozostałych wyłączają się zabezpieczenia nadprądowe 😆

Ja nie wiem co wywala jak panie nie uprawiają multitaskingu

 

Rozumiesz przekaz?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Duże osiągnięcia pojawiają się wyłącznie wtedy gdy oczekiwania są duże

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 minutes ago, ASURA said:

panie nie uprawiają multitaskingu

Czyli pieczenie ciasta w piekarniku elektrycznym, prasowanie, pranie i odkurzanie jednoczesnie? 😆

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Kolumny frontowe: Heco Celan XT701, Wzmacniacz: Yamaha AX900 - pracuje jako końcówka mocy, Amplituner: Marantz SR7010, Transport: Squeezebox Classic, Media player: Zidoo Z1000 Pro, Subwoofer: 2x Velodyne EQ-MAX12, Projektor: JVC DLA-X90R, Kolumny efektowe w konfiguracji 7.2.4: satelity 2×Quadral TSA300 (centralny) 4×Quadral TSA500 (surround) 4×Quadral TSA300 (atmos).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.