Skocz do zawartości
IGNORED

TV z matrycą IPS w 2023 roku / Jaki jest wybór?


Wuelem
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

17 minut temu, Bobcat napisał:

Skoro są takie ostrzeżenia to znaczy że jest również problem. Logiczne. Gdyby nie istniał - to by ich nie umieszczono.

Dlatego jest napisane czego nie robić, aby problemu nie było.

Ostrzeżenie meteo np. o wysokich upałach lub mrozach oznaczają, że jak wyjdziesz z domu to padniesz z gorąca albo zamarzniesz?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale takie ostrzeżenie zmusza do konkretnego postępowania. Wymusza coś.

Np. zmienianie kanałów co 12 godzin, a ja lubię raz włączyć po zakupie i już nie wyłączać 🙂

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
48 minut temu, konradskala napisał:

Dlatego jest napisane czego nie robić, aby problemu nie było.

Są technologie w których Instrukcjach Użytkownika takich ostrzeżeń nie ma, gdyż wiadomo że tego typu problemu nie będzie. Niemożliwy. Z definicji.

51 minut temu, konradskala napisał:

Ostrzeżenie meteo np. o wysokich upałach lub mrozach oznaczają, że jak wyjdziesz z domu to padniesz z gorąca albo zamarzniesz?

To są informacje. Niczego nie wymuszają.

5 minut temu, Wuelem napisał:

Ale takie ostrzeżenie zmusza do konkretnego postępowania. Wymusza coś.

Tego nie rób. Tu pamiętaj o... Tam zachowaj szczególną uwagę. Ówdzie miej się na baczności.

Telewizor specjalnej troski. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
14 minut temu, Wuelem napisał:

Ale takie ostrzeżenie zmusza do konkretnego postępowania. Wymusza coś.

Np. zmienianie kanałów co 12 godzin, a ja lubię raz włączyć po zakupie i już nie wyłączać

U mnie niczego nie wymusza bo nie oglądam statycznych obrazów.

11 minut temu, Bobcat napisał:

Są technologie w których Instrukcjach Użytkownika takich ostrzeżeń nie ma, gdyż wiadomo że tego typu problemu nie będzie. Niemożliwy. Z definicji.

Prawda.

11 minut temu, Bobcat napisał:

To są informacje. Niczego nie wymuszają.

Oczywiście, że nie wymuszają. Ale informują, że np. będzie huragan i wyjście na spacer w góry nie jest dobrym pomysłem.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, konradskala napisał:

U mnie niczego nie wymusza bo nie oglądam statycznych obrazów.

"Wolność jest to uświadomienie sobie konieczności".

Fryderyk Engels - "Anti-Dühring"

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
14 minut temu, Bobcat napisał:

Tego nie rób. Tu pamiętaj o... Tam zachowaj szczególną uwagę. Ówdzie miej się na baczności.

Telewizor specjalnej troski. 

Telewizor ustawiłem RAZ i nic więcej nie robię. Używam codziennie. Wypaleń w OLED brak.

Natomiast w LCD po pół roku użytkowania - 3 martwe piksele (dwa zimne, jeden gorący).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapis w instrukcji obsługi jest po to, żeby wyłączyć odpowiedzialność producenta w razie wypalenia w konkretnym miejscu.

Zagrożenie polega na tym, że może być spór, czy przestrzegałeś zaleceń z instrukcji.

Jaki problem gwarantowi napisać, że uważa, iż je zaniedbałeś?

59 minut temu, konradskala napisał:

Wypaleń w OLED brak.

Do czasu, aż wypalenie się pojawi.

Wtedy patrz - jak wyżej.

Ciekawe, czy sprzedawcy w sklepach informują, że taką cechę mają te ekrany. Że są wrażliwe na niektóre codzienne sytuacje. Bo przecież nikt nie czyta instrukcji przed wybraniem - instrukcji wyłożonych w sklepach, przy telewizorach, nie widziałem.

W zastosowaniach komercyjnych często TV wyświetla tylko np. logo firmowe cały czas. 
Mogą mieć problem, kiedy po 5 latach postanowią... zmienić logo.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, Wuelem napisał:

Zapis w instrukcji obsługi jest po to, żeby wyłączyć odpowiedzialność producenta w razie wypalenia w konkretnym miejscu.

Zagrożenie polega na tym, że może być spór, czy przestrzegałeś zaleceń z instrukcji.

Jestem tego samego zdania.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, konradskala napisał:

Telewizor ustawiłem RAZ i nic więcej nie robię. Używam codziennie. Wypaleń w OLED brak.

Natomiast w LCD po pół roku użytkowania - 3 martwe piksele (dwa zimne, jeden gorący).

I tak tego nikt nie sprawdzi, więc możesz pisać co dusza zechce.

W jakim LCD? Przecież programowo nie masz, gdyż ich nie lubisz.

Mam znajomych na pęczki. Prawie wszyscy mają różne typy LCD. Od takich zwykłych po górną półkę wyposażoną w najnowsze technologie. Jakoś problem martwych pikseli trapił tylko Ciebie. Pechowiec.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
26 minut temu, Wuelem napisał:

Ciekawe, czy sprzedawcy w sklepach informują, że taką cechę mają te ekrany. Że są wrażliwe na niektóre codzienne sytuacje. Bo przecież nikt nie czyta instrukcji przed wybraniem - instrukcji wyłożonych w sklepach, przy telewizorach, nie widziałem.

Sprzedawcy są od tego żeby... sprzedawać. A klient nie ma myśleć, ma kupować.

Powiedzmy sobie otwarcie - do niedawna klientów na OLED-y nie było za wielu. A jak już się jakiś pojawił, domyślam się, że był świadomy dlaczego i do czego chce OLED. Sytuacja się zmienia, paleta modeli jest coraz większa, technologia potaniała i wypłynęła na szersze wody. Nie ma już takiej cenowej przepaści pomiędzy OLED a LCD, szczególnie w najbardziej popularnych rozmiarach 55 i 65 cali.

A instrukcje warto czytać. Do niedawna nie wiedziałem, że nawet głupia pralka na konkretnych programach ma zupełnie inną dopuszczalną wagę wsadu. Jak przeładujesz, to nie dość, że nie dopierze, ale i szybciej się trafi na złom.

20 minut temu, Bobcat napisał:

I tak tego nikt nie sprawdzi, więc możesz pisać co dusza zechce.

W jakim LCD? Przecież programowo nie masz, gdyż ich nie lubisz.

Właśnie w takim co pracuje po 12 godzin dziennie w studio i pracowni fotograficznej. Pisałem wcześniej, że kupiłem QN90 na IPS.

Dobre LCD lubię, bo używam.

20 minut temu, Bobcat napisał:

Mam znajomych na pęczki. Prawie wszyscy mają różne typy LCD. Od takich zwykłych po górną półkę wyposażoną w najnowsze technologie. Jakoś problem martwych pikseli trapił tylko Ciebie. Pechowiec.

A ja mam masę znajomych po serwisach. Chcesz zobaczyć sterty LCD do utylizacji?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez konradskala
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
10 godzin temu, konradskala napisał:

Chcesz zobaczyć sterty LCD do utylizacji?

Skoro LCD stanowią 98% rynku to z prostego rachunku prawdopodobieństwa wynika że sterty do utylizacji będą większe. Logika Drogi Watsonie. 

Rzetelny obraz da tylko porównanie ile idzie do utylizacji sztuk LCD a ile OLED na (powiedzmy) 100000 sprzedanych w danej technologii, w tym samym okresie N lat od dnia zakupu. Masz takie dane?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
34 minuty temu, Bobcat napisał:

Skoro LCD stanowią 98% rynku to z prostego rachunku prawdopodobieństwa wynika że sterty do utylizacji będą większe. Logika Drogi Watsonie. 

Rzetelny obraz da tylko porównanie ile idzie do utylizacji sztuk LCD a ile OLED na (powiedzmy) 100000 sprzedanych w danej technologii, w tym samym okresie N lat od dnia zakupu. Masz takie dane?

Nie mam takich danych o ilości padniętych LCD czy wypalonych OLED. Zdaje sobie sprawę o dysproporcji sprzedanych czy użytkowanych sztuk, ale wcale nie o to chodzi. Martwe piksele mogą przecież równie dobrze trafić sie w OLED, jednak kwestia była typu "włączam LCD na cały dzień i nic się nie stanie".

Guzik prawda. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
28 minut temu, konradskala napisał:

Guzik prawda. 

Na lotniskach i dworcach kolejowych wszystkie wyświetlacze z informacją dla pasażerów to LCD. Pracują w systemie 24/7 całymi latami.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, Bobcat napisał:

Na lotniskach i dworcach kolejowych wszystkie wyświetlacze z informacją dla pasażerów to LCD. Pracują w systemie 24/7 całymi latami.

Ekrany lub banery reklamowe LCD o innej, trwalszej konstrukcji, z podwyższoną jasnością i dużo słabszych parametrach obrazu.

Nie telewizory.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Bobcat napisał:

Nieważne jak nazwiesz. Technologia LCD.

Oczywiście, że nieważnie bo przemysłowe banery nie są do użycia w domu ani w żadnych zastosowaniach profesjonalnych, gdzie liczy jest jakość.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 3 miesiące temu...

Odgrzebie stary kotlet. 2 lata temu kupiłem TV LG 55SM8050PLC za 2200 zł w sieciówce. Pełen zachwyt. Nawet na siłę nie byłem w stanie się do czegoś przyczepić. A w dodatku dostałem jeszcze pilot który wymiata wśród konkurencji. Po jego obejrzeniu w domu kupiłem drugi dla jednej osoby z rodziny. Teraz na pewniaka polazłem do tego samego sklepu po kolejny TV do innego pokoju bo stary 10 letni PANASONIC nie ma DISNEY-a i tu polecany Bestseler sprzedaży model 43NANO763QA na matrycy VA doprowadził mnie do szewskiej pasji. Kilka godzin siedząc lekko z boku próbowałem ustawić obraz i ręce mi opadły po czym przesiadłem się na wprost i patrze EUREKA!!!!! Nie jest problem z ustawieniami tylko wspaniałą matrycą VA która nawet po niewielkim przesunięciu się od środka osi ekranu powoduje że kolory całkiem zmieniają barwy, kontrast zamienia się w mleko. Na szczęście mogłem go zwrócić i to uczyniłem. Wówczas zacząłem wydzwaniać po wszystkich świętych z tej branży i niestety usłyszałem że LG jak i inni producenci ze względu na problemy z dostępnością komponentów pchają matryce VA do wszystkich telewizorów z półki cenowej poniżej 4 tyś. Żaden sprzedawca na infolinij czy to Euro czy Media nie był w stanie powiedzieć mi kluczowej informacji jaką jest rodzaj zastosowanej matrycy. To jakbyś poszedł po auto do salonu mógł wybrać kolor, felgi tapicerkę, system audio i resztę bajerów ale jaki silnik czy Diesel czy Benzyka to nie wiadomo. Odbierze pan se z salonu to będzie pan wiedział jaki ma silnik. Przypominał mi się MIS Barei. Ja pie...e. Jakich czasów doczekałem.

Na chwilę obecną doszedłem do wniosku ze kupię Xiaomi BOX-a a stary TV Panasonic-a dam do wyczyszczenia i będę cierpliwie czekał aż trafi mi się używany 55SM8050PLC albo coś jego pokroju. Reszta tego co dziś jest na półkach sklepowych nie nadaje się do oglądania. No może jeszcze TCL i HISENSE jakieś modele były na IPS-ie ale pozostałe TV z tego roku to słabe wersje VA które można oglądać tylko swędząc na wprost TV.

Jutro ostatni rekonesans za TV po 4 sklepach w mieście i jak nie znajdę nic co się nadaje zostaje przy 10 letnim PANASONIC-u z budżetowej półki. Owszem ma słaby kontrast i kiepską czerń. Ale pod kątem 30 stopni i tak miażdży dzisiejsze TV do 3000 zł. No chyba że ktoś ma fotel na wprost TV i mieszka sam lub po prostu jest egoistą i nie obchodzi go co inni będą widzieć. Ważne że on siedząc na wprost widzi dobrze.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez JAREKMAX
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
10 godzin temu, JAREKMAX napisał:

Ja pie...e. Jakich czasów doczekałem.

Nie tylko Ty.

Dla mniej świadomego, mało wymagającego klienta będzie taki TV będzie OK. Natomiast dla kogoś kto wie czego chce to jest dramat. Ja rozumiem, że za 3 tys. złotych ciężko oczekiwać niewiadomo jakiej jakości, ale jednak chyba taka kwota do czegoś zobowiązuje. Tymczasem wiele modeli (nawet dla laika) to zupełna porażka. W porównaniu z podobnej klasy telewizorami sprzed kilku lat nierzadko jest jakościowa przepaść.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
14 godzin temu, JAREKMAX napisał:

pchają matryce VA do wszystkich telewizorów z półki cenowej poniżej 4 tyś.

Rozumiem, że mówimy o wielkości 55"?

Faktycznie do Nano z serii 7xx dają matryce jak popadnie. W sąsiednim wątku dyskutowaliśmy z @konradskalajak oni godzą matryce VA (LG Display) takich nie robi z warstwą kwantową NanoCell (wyłączny patent LG, nieudostępniany przez nich nikomu) i do żadnych wniosków nie doszliśmy. 

Nano z serii 8xx mają wyłącznie matryce IPS.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Bobcat napisał:

Rozumiem, że mówimy o wielkości 55"?

Faktycznie do Nano z serii 7xx dają matryce jak popadnie. W sąsiednim wątku dyskutowaliśmy z @konradskalajak oni godzą matryce VA (LG Display) takich nie robi z warstwą kwantową NanoCell (wyłączny patent LG, nieudostępniany przez nich nikomu) i do żadnych wniosków nie doszliśmy. 

Nano z serii 8xx mają wyłącznie matryce IPS.

Powinno być tak jak piszesz.

Ale jeśli jest jak kolega wyżej wspominał? Że brakuje komponentów i stosują matryce VA nic o tym nie wspominając? Dla przykładu np. telewizor wyższej półki od Nano, taki QNED80 akuratnie w wersji 65" ma także matrycę IPS lub VA:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Domyślam się, że matryce które stosuje LG musi zamawiać w LG Display. Logicznym by było, że skoro ma patent na NanoCell, to LG Display ma wyprodukować matrycę IPS albo VA z warstwą Nano. Przecież wszystkie telewizory serii Nano, czy lepsze czy gorsze, mają mieć warstwę Nano, bez względu rodzaj zastosowanej matrycy.

Wspominałeś, że LG Display nie produkuje matryc VA, a to daje do myślenia...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 7 miesięcy temu...

Dzisiaj chyba nie szukamy IPS w telewizorach, a raczej ADS, co jest rozwinięciem technologii IPS.

Oczywiście, w DisplaySpecifications może widnieć taki TV jako IPS.

Np Sony KD-43X75WL czy X80L, powinny mieć matryce ADS, ale w jednym jest IPS, a w drugim nie ma takigo info.

Samsungi też mają TV na takich matrycach (ADS), np Samsung TQ65QN90D (tu jest stosowne info)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 11.04.2024 o 22:13, LukaszCzarek napisał:

Dzisiaj chyba nie szukamy IPS w telewizorach, a raczej ADS, co jest rozwinięciem technologii IPS.

Oczywiście, w DisplaySpecifications może widnieć taki TV jako IPS.

Np Sony KD-43X75WL czy X80L, powinny mieć matryce ADS, ale w jednym jest IPS, a w drugim nie ma takigo info.

Samsungi też mają TV na takich matrycach (ADS), np Samsung TQ65QN90D (tu jest stosowne info)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
 

W zależności od rejonu, nawet w obrębie tego samego modelu, telewizory są sprzedawane z matrycami VA, IPS, ADS... Samsung nie jest wyjątkiem.

Pierwszy kłopot w tym, że testowany za oceanem i otrzymujący dobre oceny jakiś telewizor z matrycą VA, w Europie może mieć (i często ma) matrycę IPS. Często rozmiar 55" jest na IPS a 65" to VA, 75" znowu IPS... albo na odwrót.

Po drugie - matryca IPS/APS przy dobrym podświetleniu i sterowaniu śmiało może konkurować z VA, tylko że takich matryc jest jak na lekarstwo.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez konradskala
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem w tym, że branża i środowisko recenzenckie postanowiło obrzydzić IPS-y ludziom.
To przykład artykułu:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ale wystarczy przeczytać komentarze pod takim artykułem, żeby zacząć prawidłowo (czyli samemu) myśleć...

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
10 godzin temu, Wuelem napisał:

Problem w tym, że branża i środowisko recenzenckie postanowiło obrzydzić IPS-y ludziom.
To przykład artykułu:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ale wystarczy przeczytać komentarze pod takim artykułem, żeby zacząć prawidłowo (czyli samemu) myśleć...

 

Prawda jest chyba bardziej oczywista... Błędne wnioski wynikają z faktu porównywania szmelcu, a nie wysokiej klasy telewizorów na porządnych matrycach IPS/ADS lub VA.

Facet napisał, że "VA to szmelc" bo porównywał dwa telewizory Philipsa po 2.500 zł... Litości...

A komentarze typu mam "starą plazmę i zeszłoroczny telewizor z matrycą VA ze "średniej" półki można sobie wsadzić w buty.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
10 godzin temu, konradskala napisał:

Facet napisał, że "VA to szmelc" bo porównywał dwa telewizory Philipsa po 2.500 zł...

Całkowicie inne ma przekonanie, bo...

10 godzin temu, konradskala napisał:

Prawda jest chyba bardziej oczywista...

Technologia powstająca dla TV powstaje zasadniczo dla zwykłych ludzi. Takich, wydających na niego 2500 - 3000 zł.
Nie ma sensu porównywać samochodów sportowych (czyli najdroższych), gdy ludzie zasadniczo kupują auta miejskie.

Tak więc technologia VA zatriumfowała tylko dlatego, że towarzyszyła przejściu na płaskie ekrany. Dlatego ludzie kiedyś wybaczali jej słabości (po wycofaniu kineskopowych TV w sumie nie mieli wyboru...), a potem producenci stwierdzili, że skoro ludzie takie kupują, to można przy tym trwać. DO czasu aż pojawiła się technologia IPS (ogólnie droższa), która od startu była traktowana jako ta lepsza (np. słynne TV Pioneera). Potem, ponieważ kilku dużych producentów wolało wydawać na marketing niż droższą technologię, rynek "łyknął" bajkę o wysokiej jakości VA. Bo czerń itd., tak jakby na IPS-ie nie było czerni na ekranie. A jakoś przemilcza się, że w zaciemnionych scenach VA w zasadzie nadaje się tylko do wyłączenia. Ale w sklepie obrazy prezentacyjne są jasne. I mocno nasycone. Żeby przypadkiem te wady VA nie wyszły przed oczy.

Dla mnie ten podlinkowany artykuł to dawanie dupy przez autora poprzez pisanie na zlecenie. Wiadomo, że na takim portalu nie ma artykułów pisanych bezinteresownie, każdy jest reklamą. Ale tu mamy dodatkowo wprowadzenie czytelników w błąd.

Powtórzę, to podstawowy segment decyduje o tym, czy sprzęt warto kupić. Bo dla tych mniej zamożnych ludzi dobry zakup znaczy relatywnie więcej. Oni za 2 lata nie kupią następnego telewizora. Oni nie gonią za nowinkami. Z szacunku należałoby napisać, że IPS jest lepszy : -)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
16 minut temu, Ajothe napisał:

Po co mi telewizor, który zamiast czerni wyświetla szare plamy?

Też uważam, że VA nie ma po co kupować : -)

Mało ważny jest kontrast - ważniejsze są naturalne kolory.

Dlatego tzw. obraz kinowy jest w cenie.
Łagodny, miły, odprężający - piękny!

Takie cechy się wiążą z IPS.
Takim cechom przeczy VA.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, Wuelem napisał:

Też uważam, że VA nie ma po co kupować : -)

Mało ważny jest kontrast - ważniejsze są naturalne kolory.

Dlatego tzw. obraz kinowy jest w cenie.
Łagodny, miły, odprężający - piękny!

Takie cechy się wiążą z IPS.
Takim cechom przeczy VA.

Może dla Ciebie, miałem kiedyś IPS Philipsa za około 5k i jak zobaczyłem wieczorem ten obraz to wpadłem w panikę i się załamałem. 

Cieszyłem się jak dziecko, że udało się oddać i wziąłem Oleda. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, Wuelem napisał:

Technologia powstająca dla TV powstaje zasadniczo dla zwykłych ludzi. Takich, wydających na niego 2500 - 3000 zł.

No nie wiem...

Przy takim podejściu i w tej cenie, to z bidą można kupić najwyżej jakiegoś podstawowego QLED-a na badziewnej matrycy VA albo IPS. A wyciąganie wniosków oraz wygłaszanie opinii nt. jakości obrazu po obejrzeniu takiej "technologii" jest śmieszne.

Porównujmy DOBRE telewizory na matrycach VA i IPS, a nie TANIE, bo to do niczego nie prowadzi.

Przecież idąc tym tropem to wszelkie MiniLED-y należało by uznać za fanaberię, bo przecież kosztują 2x tyle, a lud ponoć szuka TANICH telewizorów...

4 godziny temu, Wuelem napisał:

Nie ma sensu porównywać samochodów sportowych (czyli najdroższych), gdy ludzie zasadniczo kupują auta miejskie.

Kupują także suv-y, limuzyny, terenówki... Kwestia zasobności portfela to jedno, a realnych wymagań i potrzeb to drugie.

4 godziny temu, Wuelem napisał:

Tak więc technologia VA zatriumfowała tylko dlatego, że towarzyszyła przejściu na płaskie ekrany. Dlatego ludzie kiedyś wybaczali jej słabości (po wycofaniu kineskopowych TV w sumie nie mieli wyboru...

Płaskie były jeszcze plazmy... Ale faktycznie rezygnacja z CRT i później z plazm spowodowała wysyp płaskich telewizorów LCD. Tylko ciężko to nazwać triumfem, szczególnie patrząc na jakość obrazu jaki wtedy prezentowały...

4 godziny temu, Wuelem napisał:

rynek "łyknął" bajkę o wysokiej jakości VA. Bo czerń itd., tak jakby na IPS-ie nie było czerni na ekranie. A jakoś przemilcza się, że w zaciemnionych scenach VA w zasadzie nadaje się tylko do wyłączenia. Ale w sklepie obrazy prezentacyjne są jasne. I mocno nasycone. Żeby przypadkiem te wady VA nie wyszły przed oczy.

Kontrast natywny matrycy IPS to max. jakieś 1600:1, a pierwszej z brzegu VA to jakieś 5000:1. Matryca VA ma lepszy kontrast, ale słabe kąty widzenia. Natomiast układ pikseli w matrycy IPS powoduje, że jest bardziej dziurawa aniżeli VA i przepuszcza więcej światła - stąd słabszy kontrast i słynne "świecenie" czerni.

I do niedawna technologicznie cokolwiek z tym zrobić było bardzo trudno, natomiast odnaleźć "wiedzę" gawędziarzy, jak to sobie 15 lat temu kupili telewizor - o to jest już łatwiej...

I gdyby tak kontynuować wątek wspomnieniowy "jak to kiedyś było" i przypatrując się rzekomym upodobaniom "zwykłych ludzi" można by uznać, że taka sytuacja trwa nadal. Tylko, że świat poszedł do przodu i pojawiły się świetne MiniLED-y gdzie różnice VA i IPS zacierają się, bo w pewnym stopniu wyeliminowano wady i jednych i drugich. Mało tego - lepsze (choć bez przesady) oceny zbierają telewizory z matrycami VA.

4 godziny temu, Wuelem napisał:

Mało ważny jest kontrast - ważniejsze są naturalne kolory.

Z całym szacunkiem, ale po takim stwierdzeniu chyba nikt nie będzie traktował Twoich wpisów poważnie... Kontrast jest najważniejszym parametrem  wpływającym na jakość wyświetlanego obrazu. Nie masz dobrego kontrastu, nie masz nic...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez konradskala
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.