Skocz do zawartości
IGNORED

TV z matrycą IPS w 2023 roku / Jaki jest wybór?


Wuelem
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Ciekawą lekturę dostarczają opinie na stronach sieciowych sklepów RTV - zamieszczane przez ludzi, którzy kupili dany model. To, o czym staram się pisać obiektywnie, jest DOKŁADNIE powielane przez wiele osób. Narzekają na obraz. Niektórzy być może po raz pierwszy trafili na matrycę VA, inni z zachwytem opisują obraz, bo być może po raz pierwszy trafili na matrycę IPS (po wcześniejszym TV na VA).

Wniosek jest jeden: spora grupa dostrzega odmienne cechy tych matryc.

Zresztą, w którymś sezonie GRY O TRON jest odcinek, który w całości rozgrywa się nocną porą (walczą obie strony - rozgrywka chyba finałowa). Zaskoczyły mnie wtedy TAK LICZNE głosy niezadowolonych widzów (np. na portalu Spider"s Web), że nic na ekranach nie widać, że się męczyli, że źle został nagrany ten odcinek. Mieli rację - w przewadze są matryce VA i w tych okolicznościach dostrzegli ich WADY.

Ja nie miałem najmniejszego problemu z tym (po ciemku) odcinkiem "Game of thrones". Muzyka jest świetna do tego serialu, a motyw przewodni z czołówki jest w klasie mistrzowskiej.

Jak dla mnie matryce VA się nie rozwinęły od czasu ich początków. Wtedy trzymałem TV kineskopowy jak długo się da, żeby ich uniknąć. Były nie do zaakceptowania (szczególnie zmiana obrazu w zależności od kąta patrzenia, ale też z uwagi na monotonne kolory bez gradacji), dziś jest lepiej, bo jest wybór. Podejrzewam, że technologia VA jest najtańsza, i tylko dlatego dalej funkcjonuje. A ludzie są ślepi na jakość (tak samo, jak głusi na jakość w dziedzinie audio), więc wystarcza im "płaski" odbiornik i interes się kręci. Tak samo, jak kiedyś wypromowany został zakrzywiony ekran. To po to SONY dziesiątki lat walczyło o płaski, żeby potem inne firmy go wykrzywiły w drugą stronę (wycinek walca). Śmiech na sali, a ludzie to łyknęli.

Nigdy bym nie kupił wygiętego TV. Przyznać się, kto taki kupił dla siebie?    {:-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
6 godzin temu, Wuelem napisał:

Ciekawą lekturę dostarczają opinie na stronach sieciowych sklepów RTV - zamieszczane przez ludzi, którzy kupili dany model

Zaraz się odezwą mądrale (zwłaszcza jeden) i wkleją (kultowe dla nich) wyniki testów, z których niezbicie będzie wynikało, że VA zajmują szczyty tabeli, a IPS - jakieś dalekie miejsca. Argument, że telewizor jest dla ludzi, a nie odwrotnie - do nich nie przemawia. Patrzymy wyłącznie na zmierzone w laboratorium parametry, a że nabywcom podoba się co innego - to tylko źle o nich (znaczy: nabywcach) świadczy - nie przeczytali rankingów i nie wiedzą co im się ma podobać.

6 godzin temu, Wuelem napisał:

Jak dla mnie matryce VA się nie rozwinęły od czasu ich początków.

Z tym się nie można zgodzić, gdyż jest to opinia krzywdząca. Rozwinęły się: lokalne wygaszanie, QLED, MiniLED. Tyle, że to samo dotyczy również IPS, które rozwinęły się jeszcze bardziej, gdyż tylko w nich stosowana jest technologia NanoCell.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
13 godzin temu, Wuelem napisał:

Zresztą, w którymś sezonie GRY O TRON jest odcinek, który w całości rozgrywa się nocną porą (walczą obie strony - rozgrywka chyba finałowa). Zaskoczyły mnie wtedy TAK LICZNE głosy niezadowolonych widzów (np. na portalu Spider"s Web), że nic na ekranach nie widać, że się męczyli, że źle został nagrany ten odcinek. Mieli rację - w przewadze są matryce VA i w tych okolicznościach dostrzegli ich WADY.

Teraz to już rozpowszechniasz jakieś swoje domniemania. Oglądałem ten odcinek zarówno na projektorze jak i na TV z matrycą VA i na żadnym obraz nie był za ciemny - oczywiście było ciemno, bo taki był zamysł, ale wszystko było wyraźnie widać. Jeśli ludzie nie umieją sobie ustawić telewizora, a potem narzekają na kiepski obraz, to powinni winić samych siebie. Dla mnie te komentarze, na które się powołujesz to śmiech na sali.

A wracając do typów matryc to jakimś trafem ciągle widzę komentarze, że ludzie dopytują o matrycę w danym modelu, bo zależy im, żeby kupić TV z VA, a nie IPS. Ciekawe dlaczego, jak to takie słabe matryce i w ogóle taniocha...

14 godzin temu, Wuelem napisał:

Tak samo, jak kiedyś wypromowany został zakrzywiony ekran. To po to SONY dziesiątki lat walczyło o płaski, żeby potem inne firmy go wykrzywiły w drugą stronę (wycinek walca). Śmiech na sali, a ludzie to łyknęli.

Nie za bardzo łyknęli. Zobacz, że modeli z wygiętym ekranem już prawie nie ma, bo nikt tego nie chce kupować.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

projektor: Epson LS10000; procesor/blu-ray: Cambridge CXU; końcówka mocy: Arcam FMJ P7; kolumny: Polk Reserve R700 + Paradigm CC-590 v4 + Studio 10 v5; sub: Paradigm Seismic 110; DAC stereo: Loxjie D40 pro; wzm. słuchawkowy: Schiit Asgard 3; słuchawki: AQ NightOwl, AKG K550

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No te zakrzywione ekrany to był jakis niewypał. Sam się zastanawiałem kto to kupuje. Przez lata walczono o szerokie kąty patrzenia, a taki zakrzywiony tv to obraz dla jednego widza siedzącego w "ognisku", sweet spocie 😉

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Kolumny frontowe: Heco Celan XT701, Wzmacniacz: Yamaha AX900 - pracuje jako końcówka mocy, Amplituner: Marantz SR7010, Transport: Squeezebox Classic, Media player: Zidoo Z1000 Pro, Subwoofer: 2x Velodyne EQ-MAX12, Projektor: JVC DLA-X90R, Kolumny efektowe w konfiguracji 7.2.4: satelity 2×Quadral TSA300 (centralny) 4×Quadral TSA500 (surround) 4×Quadral TSA300 (atmos).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, qbakos napisał:

Teraz to już rozpowszechniasz jakieś swoje domniemania.

Nie. Dzieli się swoimi spostrzeżeniami. Klasyczny przykład deprecjonowania czyjejś wypowiedzi tylko dlatego, że zawiera ona poglądy odmienne od Twoich.

1 godzinę temu, qbakos napisał:

Dla mnie te komentarze, na które się powołujesz to śmiech na sali.

Większym śmiechem na sali jest zakładanie, że tylko Ty możesz mieć rację.

2 godziny temu, qbakos napisał:

zależy im, żeby kupić TV z VA, a nie IPS.

Jak widać choćby z tego wątku - niekoniecznie i nie wszyscy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
9 godzin temu, Bobcat napisał:

Zaraz się odezwą mądrale (zwłaszcza jeden) i wkleją (kultowe dla nich) wyniki testów, z których niezbicie będzie wynikało, że VA zajmują szczyty tabeli, a IPS - jakieś dalekie miejsca.

Jeszcze nie tak dawno te wyniki testów były kultowe właśnie dla Ciebie. Podpierając się właśnie ocenami rtings.com wyliczyłeś sobie, że współczynnik cena/jakość powoduje, że Nano na IPS "bije na łeb" całą konkurencję, a tymczasem okazało się zwykły Samsung ten współczynnik ma lepszy...

Poza tym nie ma sensu niczego wklejać i o czymkolwiek dyskutować jeśli ktoś opowiada o telewizorach-widmach. Ciężko jest napisać JAKI MODEL telewizora się oglądało? I konkretnie z JAKIM INNYM MODELEM się porównywało?

2 godziny temu, qbakos napisał:

Dla mnie te komentarze, na które się powołujesz to śmiech na sali.

Czy zdarzyło Ci się po zakupie jakiegoś urządzenia (mikrofala, odkurzacz, pralka, telewizor, zamrażarka, głośniki komputerowe, robot kuchenny czy blender) choć raz w życiu napisać opinię na stronie sklepu?

Taką zaczynającą się np. od słów: "Długo szukałem młynka do kawy..."

Jeśli nie, czas zacząć - wielka kasa czeka:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Bez nazwy 2 kopia.jpg

kartapodarunkowamediamarkt.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez konradskala
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
10 minut temu, konradskala napisał:

Jeszcze nie tak dawno te wyniki testów były kultowe właśnie dla Ciebie.

Ale pracowali w pocie czoła aby to zepsuć. Zmieniłem swoją o nich opinię gdy zobaczyłem, że za lepszą wartość danego parametru dostaje się gorszą ocenę.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, brewka87 napisał:

No te zakrzywione ekrany to był jakis niewypał. Sam się zastanawiałem kto to kupuje. Przez lata walczono o szerokie kąty patrzenia, a taki zakrzywiony tv to obraz dla jednego widza siedzącego w "ognisku", sweet spocie 😉

Temat wraca... i to z regulacją:

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
13 minut temu, konradskala napisał:

Jeśli nie, czas zacząć - wielka kasa czeka:

Czyli rozumiem, że opinie stanach sklepu są bezwartościowe, gdyż:

- pozytywne są podkupione i opłacone;

- negatywnych nie będzie, bo administrator strony (czyli sklep) nie wpuszcza.

Teraz, konradskala napisał:

Temat wraca... i to z regulacją:

Nieistotna nisza. Podobnie jak ambilight Phillipsa.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, Bobcat napisał:

Czyli rozumiem, że opinie stanach sklepu są bezwartościowe, gdyż:

- pozytywne są podkupione i opłacone;

- negatywnych nie będzie, bo administrator strony (czyli sklep) nie wpuszcza.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

5 minut temu, Bobcat napisał:

Ale pracowali w pocie czoła aby to zepsuć. Zmieniłem swoją o nich opinię gdy zobaczyłem, że za lepszą wartość danego parametru dostaje się gorszą ocenę.

A zwróciłeś uwagę na fakt, że zmieniła się i ewoluowała także metodologia testów?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na przykład tu:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

con1.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
53 minuty temu, konradskala napisał:

A zwróciłeś uwagę na fakt, że zmieniła się i ewoluowała także metodologia testów?

Lewa kolumna dotyczy testów przeprowadzanych do którego roku? A prawa od którego?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Bobcat
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
10 minut temu, Bobcat napisał:

Lewa kolumna dotyczy testów przeprowadzanych do którego roku? A prawa od którego?

Lewa to metoda ver 1.6 (telewizory 2020 i 2021 ) natomiast prawa to najnowsza ver. 1.11 - 2022 i 2023 rok.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś Native Contrast miał wagę 75.0%, a Contrast with local dimming - 25.0%. 

Teraz Native Contrast ma wagę 80.0%, a Contrast (tak teraz nazywają z włączonym local dimming) - 20.0%.

Już taka zmiana dowodzi tego, o czym wspominałem: Native jest mało istotny, liczy się efekt końcowy. Jest to także uznanie coraz większej doskonałości działania układów lokalnego wygaszania. 

W tym kontekście, skoro tak dużą rangę nadano efektowi końcowemu (nawet więcej niż zwykłe odwrócenie proporcji, gdyż zmieniono wagi z 75/25 na 20/80) - tym bardziej niezrozumiałe jest, że model mający lepszy kontrast (QN90C) dostaje niższą ocenę od modelu mającego ten parametr gorszy (QN90B). Sprawa brzydko pachnie.

3 minuty temu, konradskala napisał:

Lewa to metoda ver 1.6 (telewizory 2020 i 2021 ) natomiast prawa to najnowsza ver. 1.11 - 2022 i 2023 rok.

Czyli wyżej wymienione porównanie wątpliwej rzetelności dotyczy obydwu modeli ocenianych według ver 1.11: modelu z 2022 (QN90B) oraz modelu z 2023 (QN90C), kiedy liczył się bardziej efekt końcowy. Tzn bardziej dziwi i niezrozumiały jest gorsza ocena tego nowszego. Matematycznie jest to niewytłumaczalne.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem kiedyś projektor. Podejrzewam, że w walce na parametry by przepadł z kretesem.

A chętnie bym kupił TV z takim obrazem, jaki z niego miałem.

Dość podstawowy model Benq, z 10 lat temu pozbyłem się kina domowego z nim.

Parametry mówią o technologii, nie o skorzystaniu z tej technologii. A zmiany barw w matrycach VA w zależności od kąta patrzenia są niepodważalne (chyba że jednak?) i nie do zaakceptowania.

***

Dlaczego w smartfonach nie ma ekranów VA?
A są ekrany IPS.
Apple też chyba stworzyło swój ekran inny od VA - czy się mylę?

Wymagające zastosowanie (kąty, dokładność przy patrzeniu z bliska) i mamy naturalny test jakości.

Praktyczny, a nie z tabelek.

Telefon zweryfikował technologię. A ludzie kupią wszystko, wystarczy tylko marketingowo to obudować.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, Wuelem napisał:

Parametry mówią o technologii, nie o skorzystaniu z tej technologii. A zmiany barw w matrycach VA w zależności od kąta patrzenia są niepodważalne (chyba że jednak?) i nie do zaakceptowania.

Cały czas piszesz o standardowych, przez lata utartych opiniach na postawie ówcześnie dostępnych TV. Tak, w zwyczajnych matrycach VA kolory degradowały pod kątem znacznie szybciej aniżeli w zwyczajnej matrycy IPS. Natomiast w zwyczajnej matrycy IPS pod kątem to kontrast spadał znacznie szybciej aniżeli na VA.

Jeszcze raz podaję parametry "widzialności" nowoczesnej matrycy VA (po lewej) oraz IPS (po prawej). Pod wykresami jest wyszczególnione jakie elementy obrazu giną pod coraz to większym kątem:

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

24 minuty temu, Wuelem napisał:

Wymagające zastosowanie (kąty, dokładność przy patrzeniu z bliska) i mamy naturalny test jakości.

Żartujesz, prawda?

Znajdź mi dowolny smartfon "dla wymagających" z jakikolwiek innym ekranem jak zamiast AMOLED czy iPhonową Retiną.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
35 minut temu, Bobcat napisał:

Czyli wyżej wymienione porównanie wątpliwej rzetelności dotyczy obydwu modeli ocenianych według ver 1.11: modelu z 2022 (QN90B) oraz modelu z 2023 (QN90C), kiedy liczył się bardziej efekt końcowy. Tzn bardziej dziwi i niezrozumiały jest gorsza ocena tego nowszego. Matematycznie jest to niewytłumaczalne.

Przecież ver. 1.6 nie skoczyła od razu na ver 1.11. Obydwa w/w modele testowano metodą 1.10.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Zresztą masz tu link - zmiany np. w sprawie sposobu pomiaru kontrastu weszły w wersji 1.9

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Bobcat napisał:

Większym śmiechem na sali jest zakładanie, że tylko Ty możesz mieć rację.

Ja nic nie zakładam. Sprawdziłem to o czym pisze @Wuelem w rzeczywistości, nie powołuję się na jakiś śmieszny artykulik z sieci. A co do komentarzy na temat matryc, wystarczy że przejdziesz się po kilku znanych forach o tej tematyce, gdzie ktoś wybiera TV i sam się przekonasz - większość szuka modeli właśnie z matrycami VA. Nie mówię, że jest do wyznacznik czegokolwiek, ale jednak daje do myślenia.

2 godziny temu, konradskala napisał:

Czy zdarzyło Ci się po zakupie jakiegoś urządzenia (mikrofala, odkurzacz, pralka, telewizor, zamrażarka, głośniki komputerowe, robot kuchenny czy blender) choć raz w życiu napisać opinię na stronie sklepu?

Taką zaczynającą się np. od słów: "Długo szukałem młynka do kawy..."

Jeśli nie, czas zacząć - wielka kasa czeka:

Takie praktyki powinny być zabronione. Serio, dziwię się że jeszcze nikt się za to nie wziął.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

projektor: Epson LS10000; procesor/blu-ray: Cambridge CXU; końcówka mocy: Arcam FMJ P7; kolumny: Polk Reserve R700 + Paradigm CC-590 v4 + Studio 10 v5; sub: Paradigm Seismic 110; DAC stereo: Loxjie D40 pro; wzm. słuchawkowy: Schiit Asgard 3; słuchawki: AQ NightOwl, AKG K550

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, qbakos napisał:

A co do komentarzy na temat matryc, wystarczy że przejdziesz się po kilku znanych forach o tej tematyce, gdzie ktoś wybiera TV i sam się przekonasz - większość szuka modeli właśnie z matrycami VA. Nie mówię, że jest do wyznacznik czegokolwiek, ale jednak daje do myślenia.

Bo w stosunku do VA ilość telewizorów na rynku w z matrycą IPS jest o wiele, wiele mniejsza. Do tego aby znaleźć dobry telewizor (dopracowany soft local dimming), z dobrą matrycą IPS (jasność, kontrast) trzeba się naprawdę dobrze naszukać, żeby się nie nadziać i tak naprawdę wybór pozostaje w najdroższych modelach.

Dokładnie to samo dotyczy VA, tez są szroty i świetne modele, ale wybór jest zdecydowanie większy.

13 minut temu, qbakos napisał:

Takie praktyki powinny być zabronione. Serio, dziwię się że jeszcze nikt się za to nie wziął.

Generalnie to możesz kupić co chcesz i napisać co chcesz. Metody "wzmocnienia" są jednak dość kontrowersyjne.

Godzinę temu, Bobcat napisał:

W tym kontekście, skoro tak dużą rangę nadano efektowi końcowemu (nawet więcej niż zwykłe odwrócenie proporcji, gdyż zmieniono wagi z 75/25 na 20/80) - tym bardziej niezrozumiałe jest, że model mający lepszy kontrast (QN90C) dostaje niższą ocenę od modelu mającego ten parametr gorszy (QN90B). Sprawa brzydko pachnie.

Żeby było sprawiedliwiej: w linku, który podałem przed chwilą na końcu znajduje się lista telewizorów, które zostały ponownie zbadane.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, qbakos napisał:

wystarczy że przejdziesz się po kilku znanych forach o tej tematyce, gdzie ktoś wybiera TV i sam się przekonasz - większość szuka modeli właśnie z matrycami VA. Nie mówię, że jest do wyznacznik czegokolwiek

Czyli wpisy szukających VA to wiarygodny vox populi, a wpisy szukających IPS - to konfabulacje? 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy mogę poprosić o choć jeden wpis nie forumowy, ale zwykłego człowieka, który poszukuje telewizora na matrycy VA?
Jakoś trudno mi sobie wyobrazić, że ktoś sam z siebie aktywnie takiego namierza.

Link albo wklejka zrzutu ekranowego.

Bo w nieświadomość albo że komuś wszystko jedno, to daję wiarę z góry. Ale tak celowo, z namysłem, pod kątem tej matrycy...? Mam pod ręką dość drogi Sony na VA - dramat dokładnie jak z Panasoniciem. jak widać w zakupach nie celuję w no-name firmy, a same wpadki. To po nich tak się wyczuliłem, choć świadomy byłem już dawniej. Sony oddałem, więc prawie o nim zapomniałem. Ale jest u rodziny i czasem ponownie "postraszy" : )

Mam nadzieję, że jakiś wpis ze stron laika-konsumenta zakochanego w VA się trafi i to mi zamknie usta.

Pamiętajmy, że IPS jest drogi w produkcji w stosunku do VA, a rynek telewizorów jest ogromny, każdy dolar na sztuce przynosi milionowe dodatkowe zyski, więc parcie na VA jest zrozumiałe. Niezrozumiałe jest przyklaskiwanie temu. Ale jeśli są przykłady i nie są stronnicze - oglądnę za karę coś na tym Sonym. Obiecuję uroczyście!

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
19 minut temu, Bobcat napisał:
2 godziny temu, qbakos napisał:

wystarczy że przejdziesz się po kilku znanych forach o tej tematyce, gdzie ktoś wybiera TV i sam się przekonasz - większość szuka modeli właśnie z matrycami VA. Nie mówię, że jest do wyznacznik czegokolwiek

Czyli wpisy szukających VA to wiarygodny vox populi, a wpisy szukających IPS - to konfabulacje? 

Jak dla mnie "szukanie" jednego czy drugiego wynika także z błędnych wniosków nt. obrazu danego telewizora (IPS lub VA) albo z nieświadomości co właściwie jest na rynku.

14 minut temu, Wuelem napisał:

Czy mogę poprosić o choć jeden wpis nie forumowy, ale zwykłego człowieka, który poszukuje telewizora na matrycy VA?

Ja kiedyś szukałem na VA, przywiozłem do domu na IPS, a w końcu kupiłem OLED-a.

Ale jakiś czas później do zakładu fotograficznego kupiłem IPS. Pierwotnie miał być VA ze względu na jasność i kontrast (wyświetlanie zdjęć i filmów w jasnym hollu) ale trafiła się okazja na IPS-a, który sprawdza się świetnie bo jest niemal równie jasny co VA.

28 minut temu, Wuelem napisał:

Bo w nieświadomość albo że komuś wszystko jedno, to daję wiarę z góry.

Takich nie brakuje - jak ze wszystkim.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
28 minut temu, Wuelem napisał:

Mam pod ręką dość drogi Sony na VA - dramat dokładnie jak z Panasoniciem.

Żadna nowość, akuratnie Sony są chyba najdroższe, bez względu na typ matrycy.

33 minuty temu, Wuelem napisał:

Pamiętajmy, że IPS jest drogi w produkcji w stosunku do VA, a rynek telewizorów jest ogromny, każdy dolar na sztuce przynosi milionowe dodatkowe zyski, więc parcie na VA jest zrozumiałe.

Jak coś jest faktycznie drogie to trafia do półki premium, a matryce IPS można spotkać zarówno w TV z górnej półki jak i w taniutkich budżetowcach. Możliwe, że IPS są droższe w produkcji aniżeli VA, jednak nie znam takiego przypadku gdy jeden i ten sam TV tylko na innej matrycy miałby inną cenę. To tak nie działa.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
15 godzin temu, Bobcat napisał:
22 godziny temu, Wuelem napisał:

Jak dla mnie matryce VA się nie rozwinęły od czasu ich początków.

Z tym się nie można zgodzić, gdyż jest to opinia krzywdząca. Rozwinęły się: lokalne wygaszanie, QLED, MiniLED. Tyle, że to samo dotyczy również IPS, które rozwinęły się jeszcze bardziej, gdyż tylko w nich stosowana jest technologia NanoCell.

O czym Ty znowu mówisz? Nano Cell występuje tak samo w IPS jak i w VA.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, Wuelem napisał:

Czy mogę poprosić o choć jeden wpis nie forumowy, ale zwykłego człowieka, który poszukuje telewizora na matrycy VA?
Jakoś trudno mi sobie wyobrazić, że ktoś sam z siebie aktywnie takiego namierza.

Link albo wklejka zrzutu ekranowego.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

image.thumb.png.b7b05c6a6cef5897aea4f5134340a37b.png

image.thumb.png.9a35dfe4eb4da5d23daa3c8bb7bdf288.png

Szukałem tego z 3 minuty, więc sam znajdziesz więcej bez problemu. Chociaż teraz temat bardziej dominują wybory OLED vs LED.

2 godziny temu, konradskala napisał:

Możliwe, że IPS są droższe w produkcji aniżeli VA, jednak nie znam takiego przypadku gdy jeden i ten sam TV tylko na innej matrycy miałby inną cenę. To tak nie działa.

Powiem nawet więcej. Jeszcze kilka lat temu sporo TV miało w tych samych modelach (bez żadnej zmiany oznaczeń) montowane różne panele - jedne miały VA inne IPS i trzeba było się nieźle nakombinować, żeby do tego dojść. Jedni analizowali numery seryjne, inni patrzyli na układ pikseli pod powiększeniem. Ogólnie niezła była z tym zabawa, mam nadzieję, że teraz producenci takich niespodzianek już nie robią.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez qbakos

projektor: Epson LS10000; procesor/blu-ray: Cambridge CXU; końcówka mocy: Arcam FMJ P7; kolumny: Polk Reserve R700 + Paradigm CC-590 v4 + Studio 10 v5; sub: Paradigm Seismic 110; DAC stereo: Loxjie D40 pro; wzm. słuchawkowy: Schiit Asgard 3; słuchawki: AQ NightOwl, AKG K550

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
9 godzin temu, konradskala napisał:

Nano Cell występuje tak samo w IPS jak i w VA.

Proszę o przykład VA z NanoCell.

6 godzin temu, qbakos napisał:

Szukałem tego z 3 minuty

Równie łatwo znaleźć opinie przeciwne.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
21 minut temu, Bobcat napisał:

Proszę o przykład VA z NanoCell.

Proszę bardzo: Nano75 z 2022 r.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

oraz Nano oczko wyżej w QNED80 - także występuje z matrycą VA

qned.jpg

7 godzin temu, qbakos napisał:

Powiem nawet więcej. Jeszcze kilka lat temu sporo TV miało w tych samych modelach (bez żadnej zmiany oznaczeń) montowane różne panele - jedne miały VA inne IPS i trzeba było się nieźle nakombinować, żeby do tego dojść.

Doskonale znam temat, ale czy dzisiaj nie jest podobnie - nie jestem pewien... 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez konradskala
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 3.05.2023 o 22:08, konradskala napisał:

Ja kiedyś szukałem na VA, przywiozłem do domu na IPS, a w końcu kupiłem OLED-a.

Cytuję z dzisiaj:

"Zjawisko wypalenia matrycy dotyczy paneli OLED i może pojawić się w wyniku długotrwałego wyświetlania statycznych obrazów na ekranie telewizora, takich jak plansze z napisami czy paski telewizji informacyjnych.

Czy zgłasza się wielu klientów, którzy skarżą się na taki problem?
- Nie możemy podać szczegółowych danych. Możemy natomiast potwierdzić, że na pewno nie jest to dominująca usterka wśród napraw gwarancyjnych.
"
_______________________________________________________________

Ciekawe, czy jest o tym w instrukcji OLED-ów (np. Sony, LG).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Wuelem napisał:

Ciekawe, czy jest o tym w instrukcji OLED-ów (np. Sony, LG).

Oczywiście, wszystko jest napisane w instrukcji. I to nawet dość dokładnie jakie obrazy i w jakich okolicznościach mogą spowodować wypalenia. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
11 minut temu, konradskala napisał:

Oczywiście, wszystko jest napisane w instrukcji. I to nawet dość dokładnie jakie obrazy i w jakich okolicznościach mogą spowodować wypalenia. 

Skoro są takie ostrzeżenia to znaczy że jest również problem. Logiczne. Gdyby nie istniał - to by ich nie umieszczono.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.