Skocz do zawartości
IGNORED

Goodmans Axiom 301 obudowy....


Piterek80
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

1 minutę temu, Piterek80 napisał:

Sławku myślę że OB nie spełni moich oczekiwań odnośnie basu. Oczywiście nawet w tej chwili ten bas jest niezły jeżeli chodzi o barwę stopa wybrzmiewa naprawde autentycznie, natomiast nie schodzi nisko i obawiam się że w OB będzie podobnie więc raczej będę szedł w duży litraż.

Zastanawiam się tylko nad tym co napisał @rochu, jeżeli obudowy do goodamnsów mają "grać" to może zastosować materiał przeciwny do tych stosowanych współcześnie które mają być "głuche", patrząc na tą wielka skrzynię którą wysyłał @pmcomp to mam wrażenie że ta obudowa powinna bardziej przypominać pudło rezonansowe aniżeli wytłumioną skrzynię. Dlatego też rozważam użycie zwykłej klejonki liściastej a może nawet iglastej aby uzyskać rezonans.

Dobry kierunek z litrażem jeśli chodzi o swobodę zejścia w dół pasma

Jeśli zrobisz pudło rezonansowe np. z klona amerykańskiego to zrobisz kolejny instrument z długim wybrzmieniem (chcesz tego?) a nie będzie to ten dźwięk co masz w sygnale. Może być "ciekawie" inaczej ale czy dobrze i czy z każdą muzyką? Na dodatek jak Ci się rezonans takiego już w sumie dużego instrumentu zacznie generować tylko na jakichś  nie koniecznie parzystych harmonicznych to rozbieranie i zamienianie w trociny tak dużej konstrukcji będzie trochę męczące

 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Duże osiągnięcia pojawiają się wyłącznie wtedy gdy oczekiwania są duże

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
23 minuty temu, Piterek80 napisał:

Sławku myślę że OB nie spełni moich oczekiwań odnośnie basu. Oczywiście nawet w tej chwili ten bas jest niezły jeżeli chodzi o barwę stopa wybrzmiewa naprawde autentycznie, natomiast nie schodzi nisko i obawiam się że w OB będzie podobnie więc raczej będę szedł w duży litraż.

Zastanawiam się tylko nad tym co napisał @rochu, jeżeli obudowy do goodamnsów mają "grać" to może zastosować materiał przeciwny do tych stosowanych współcześnie które mają być "głuche", patrząc na tą wielka skrzynię którą wysyłał @pmcomp to mam wrażenie że ta obudowa powinna bardziej przypominać pudło rezonansowe aniżeli wytłumioną skrzynię. Dlatego też rozważam użycie zwykłej klejonki liściastej a może nawet iglastej aby uzyskać rezonans.

Patrząc na te wszystkie paczki goodmansa mam wrażenie ze były wykonane po prostu z drewna, na oko rożanego.

generalnie jestem absolutnym przeciwnikiem robienia z zespołu głośnikowego instrumentu muzycznego

dlatego nie popieram tego typu porad tym bardziej , że opierają się one raczej na wnioskach subiektywnych niż na wiedzy z zakresu konstrukcji kolumn

jeśli nie chcesz OB to rzeczywiście obudowa stratna lub typowy prostszy w projektowaniu wariovent

może być dobrym rozwiązaniem, ale musisz brać pod uwagę , że jest to bardzo nieliniowy układ

opiera się on na zasadzie .... przy małych poziomach sygnału obudowa działa jak zamknięta więc przy cichym słuchaniu basu niskiego nie będzie, przy wyższych poziomach odsłuchu będzie lepiej a ciśnienie fali pokona barierę tłumienia obudowy stratnej i będzie wydostawać się na zewnątrz

jeśli chodzi o TL to jest to najtrudniejsza do opanowania technologia i trafienie z konkretnym projektem w oczekiwania jest jak wygrana w lotto

to tyle z mojej strony

pozdrawiam i powodzenia w projekcie

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

ten świat na trzeźwo jest nie do przyjęcia 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
59 minut temu, Piterek80 napisał:

Zastanawiam się tylko nad tym co napisał @rochu, jeżeli obudowy do goodamnsów mają "grać" to może zastosować materiał przeciwny do tych stosowanych współcześnie które mają być "głuche", patrząc na tą wielka skrzynię którą wysyłał @pmcomp to mam wrażenie że ta obudowa powinna bardziej przypominać pudło rezonansowe aniżeli wytłumioną skrzynię.

Dokładnie o to właśnie chodzi. Tak się budowało obudowy, w czasach gdy Goodmans był dostępny w sklepach.

Jeżeli dodasz jakiś inny niskotonowiec by wzmocnić bas albo zamkniesz goodmansy w głuchej obudowie  to zabijesz te głośniki. Tych głośników nie da się uwspółcześnić. Taka ich uroda i albo bierzesz je z dobrodziejstwem inwentarza albo musisz poszukać czegoś innego.

Dlatego musisz się głęboko zastanowić.  Bo kasa wtopiona w taki projekt jest w zasadzie nie do odzyskania. Ja 20 lat temu zapłaciłem za skrzynie z materiałem i wytłumieniem jakieś 3000zł. Teraz pewnie trzeba tę kwotę podwoić.

Natomiast efekt jest w zasadzie nieprzewidywalny do końca.

W czasie gdy bawiłem się goddmansami, za podobnie pieniądze zbudowałem back loaded horn z Fostexem wg fabrycznych planów. Zagrały od pierwszego kopa. Może to byłaby lepsza droga dla Ciebie?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez rochu

"Są audiofile i melomani jak i audiodebile..."  -  darkul w wątku 11299 "Co ma w sobie Garrard ?"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
34 minuty temu, Piterek80 napisał:

Możecie sobie posłuchać:)

 

To jest ta cienka sklejka?  LOL

Super film

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Duże osiągnięcia pojawiają się wyłącznie wtedy gdy oczekiwania są duże

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Teraz, slawek.xm napisał:

na start 🙂

Obejrzyj sobie i się ucz, stare rozwiązania ale dalej w najnowszych konstrukcjach mogą działać no i obśmiewana znienawidzonego przez rocha słoma Senicza w ciut innym wykonaniu a działa

Rano zerknę, puszcza czeka i bobry w niej wołają

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Duże osiągnięcia pojawiają się wyłącznie wtedy gdy oczekiwania są duże

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, ASURA napisał:

Obejrzyj sobie i się ucz, stare rozwiązania ale dalej w najnowszych konstrukcjach mogą działać no i obśmiewana znienawidzonego przez rocha słoma Senicza w ciut innym wykonaniu a działa

bardzo dziękuję , już jestem na innym etapie

ale Ty jako fan konstrukcji z połowy 20 wieku możesz się dowartościowywać 🙂

zresztą ja już kończę z eksperymentami w zakresie zespołów głośnikowych

mam to czego chciałem i tylko wq......y jestem na siebie , że praktycznie na początku drogi miałem rozwiązania na wyciągnięcie ręki gapiłem się na nie a konstruktor mi tłumaczył każdy detal i zależność a ja nie potrafiłem tego docenić

dopiero po latach i przerobieniu wszystkiego wróciłem do początków i to dzięki impulsowi Sylwestra

i już nic więcej mi do szczęścia nie trzeba 🙂

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

ten świat na trzeźwo jest nie do przyjęcia 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
8 godzin temu, slawek.xm napisał:

bardzo dziękuję , już jestem na innym etapie

ale Ty jako fan konstrukcji z połowy 20 wieku możesz się dowartościowywać 🙂

zresztą ja już kończę z eksperymentami w zakresie zespołów głośnikowych

mam to czego chciałem i tylko wq......y jestem na siebie , że praktycznie na początku drogi miałem rozwiązania na wyciągnięcie ręki gapiłem się na nie a konstruktor mi tłumaczył każdy detal i zależność a ja nie potrafiłem tego docenić

dopiero po latach i przerobieniu wszystkiego wróciłem do początków i to dzięki impulsowi Sylwestra

i już nic więcej mi do szczęścia nie trzeba 🙂

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez ASURA

Duże osiągnięcia pojawiają się wyłącznie wtedy gdy oczekiwania są duże

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

obraz.thumb.png.fc740be793a6f7b49e6bac488af5de39.pngobraz.thumb.png.79d015f9b1cc94e8760a4b499240047e.png

 

No i bądź tu mądry:)

obraz.thumb.png.151cf7322ad543416f10a3e825cbffee.pngobraz.thumb.png.721687a790b230b4f1152c388d779751.png

obraz.thumb.png.c5cdc2712e0b86f801e8219ede9ef83c.png

 

obraz.thumb.png.a82f7359775ac6c1bbce028748221b64.png

 Ciekawa jest ta z tym gumokorkiem ale to chyba nie do moich goodmansów:)

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, Piterek80 napisał:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

obraz.thumb.png.a43474e5570e2c4407c0a3cbf4dc422e.png

obraz.thumb.png.27e9653c18025a1f948a60359f3fda8f.png

obraz.thumb.png.7184f605c1a323a4f336a00d13f3b042.png

obraz.thumb.png.12e46267ca1a77d8a2648a72ab1e7f7e.png

sklejka bukowa

jeśli chcesz napisz do @sly30 niedawno jeszcze miał na sprzedaż niewykorzystane arkusze

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

ten świat na trzeźwo jest nie do przyjęcia 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
20 godzin temu, rochu napisał:

Dokładnie o to właśnie chodzi. Tak się budowało obudowy, w czasach gdy Goodmans był dostępny w sklepach.

 

Z moich doświadczeń z głosnikami vintage z lat 60-80 wynikają podobne spostrzeżenia jak @rochu'a.

Żadne nowoczesne super-duper wzmacniane obudowy robione na maszynach CNC. Tylko wg. oryginalnych rysunków.

Spróbuj przełożyć zawartość tj. przetworniki i zwrotnice  np. Harbetha do takiej obudowy i porównaj obie wersje. Nie wiem czy te super-duper będą ci sie podobać.

 

 

20 godzin temu, Piterek80 napisał:

Sławku myślę że OB nie spełni moich oczekiwań odnośnie basu. Oczywiście nawet w tej chwili ten bas jest niezły jeżeli chodzi o barwę stopa wybrzmiewa naprawde autentycznie, natomiast nie schodzi nisko i obawiam się że w OB będzie podobnie więc raczej będę szedł w duży litraż.

 

Moim zdaniem będzie gorzej bo głośnik Goddmansa to nie jest przetwornik basowy tylko ... szerokopasmowy. Jeśli "wyciagniesz" z niego bas typem czy rodzajem obudowy to "zabijesz" resztę jego pasma.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez pmcomp

Muszę przewietrzyć mój system…

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
17 godzin temu, pmcomp napisał:

Z moich doświadczeń z głosnikami vintage z lat 60-80 wynikają podobne spostrzeżenia jak @rochu'a.

Żadne nowoczesne super-duper wzmacniane obudowy robione na maszynach CNC. Tylko wg. oryginalnych rysunków.

Spróbuj przełożyć zawartość tj. przetworniki i zwrotnice  np. Harbetha do takiej obudowy i porównaj obie wersje. Nie wiem czy te super-duper będą ci sie podobać.

 

 

Moim zdaniem będzie gorzej bo głośnik Goddmansa to nie jest przetwornik basowy tylko ... szerokopasmowy. Jeśli "wyciagniesz" z niego bas typem czy rodzajem obudowy to "zabijesz" resztę jego pasma.

Zdecydowałem że będzie to obudowa bardzo zblizona do oryginału może jedynie trochę zmieniona pod kątem wyglądu natomiast same parametry czyli litraż + otwór stratny pozostaną  zachowane. Obudowy zrobię ze sklejki, tak jak oryginały w środku wełna + kołderka. Ogólnie postanowiłem iść w trapez tak jak na załączonym projekcie.

Uważam że to będzie lepszy kształt dla tych przetworników.

obraz.png.0f727947b40f7400472522457a96c32a.png

 

3 minuty temu, Piterek80 napisał:

Zdecydowałem że będzie to obudowa bardzo zblizona do oryginału może jedynie trochę zmieniona pod kątem wyglądu natomiast same parametry czyli litraż + otwór stratny pozostaną  zachowane. Obudowy zrobię ze sklejki, tak jak oryginały w środku wełna + kołderka. Ogólnie postanowiłem iść w trapez tak jak na załączonym projekcie.

Uważam że to będzie lepszy kształt dla tych przetworników.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) obraz.thumb.png.777ee2991d23c36f3d3785809b3db063.png

 

Rozważam jeszcze taki zabieg w środku:) Zbadam eksperymentalnie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szkoda.

Ale to ty się z tym będziesz męczył.

Bez odbioru.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Są audiofile i melomani jak i audiodebile..."  -  darkul w wątku 11299 "Co ma w sobie Garrard ?"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawa koncepcja - "zabijanie reszty pasma" jak się to skonfrontuje choćby

z takim wynalazkiem jak Visaton BG 200. Producent zaleca dla tego głośnika FR

aplikację wręcz "po Bożemu" bo przy 110 litrach Vas i 38 Hz proponuje

obudowę BR o objętości połowy Vas i strojonej na 42 Hz. Pewnie wyjdzie

w praktyce nieco wyżej, ale zasada jakoś działa. Ja bym spróbował nawet

tylko w jakiejś próbnej skrzynce ... czyli nawet te 120 litrów i ok. 45 Hz.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ring radiator rules

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Giocondę" też byś konturował i podkolorował akrylem bo za mało współczesna, rysunek taki mało wyrazisty a kolory jakieś takie blade?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Są audiofile i melomani jak i audiodebile..."  -  darkul w wątku 11299 "Co ma w sobie Garrard ?"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
42 minuty temu, rochu napisał:

"Giocondę" też byś konturował i podkolorował akrylem bo za mało współczesna, rysunek taki mało wyrazisty a kolory jakieś takie blade?

Gdybym miał oryginalne paczki to zapewniam Cię że bym ich nie modyfkował i zostawił je w oryginale, ale już samo wprowadzenie Tweetera Audaxa HD3P do tego ustrojstwa jest koloryzowaniem i modyfikacją oryginału. Skoro nie mam oryginalnej paczki i wprowadzam dodatkowy przetwornik to już z zasady jest zupełnie coś innego niż oryginał. Nie chce również robić kopii, gdyby to było ideą kupiłbym całe kolumny na OLX - są wystawione.

Podchodzę do tego bardziej na zasadzie zupełnie nowego projektu, czysto dla zabawy aby mieć z tego fun.

Może coś z tego wyjdzie a może i nie ale mam poczucie że chyba dzięki temu ludzkość generuje postęp.

Rohu może masz racje a ja wymyślam koło na nowo i nic się nie wyciśnie więcej niż z oryginału.

Jednak doputy istnieje prawdopodobieństwo że coś może z tego wyjść ja chętnie podejmę wyzwanie.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Gdyby ktoś chciał orginalne są dostępne.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) obraz.thumb.png.7cc6a3ee606a6b5ed9b0c1712f3ffd38.pngobraz.thumb.png.9eeba44074ad5babed7af9d1446db16e.pngobraz.thumb.png.59fb82d2463d211df6c67571d73d27c6.pngobraz.thumb.png.1c21f06ae616a96b5ca5c210c39cccd9.pngobraz.thumb.png.bcf090d74178e681ebd3c185c96c4f1e.pngobraz.thumb.png.a8be0e60f1b7d7e64efc57b5426898c2.pngobraz.thumb.png.4a265e6e706e913092c66a176e1abd6c.png

Kolory są na tą chwile nie ważne bardziej chciałem wymodelować bryłą. @rochu jak się przyjrzysz to zauważysz wiele wspólnego. To będzie duża paczka około 120 cm wysokości 40 cm szeroka, 45 cm głęboka

 

obraz.png

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Piterek80
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie ma nic wspólnego.

Jak wyliczysz pochylenie ścianki, tak by zachować koincydencję czasową przetworników?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Są audiofile i melomani jak i audiodebile..."  -  darkul w wątku 11299 "Co ma w sobie Garrard ?"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, rochu napisał:

To nie ma nic wspólnego.

Jak wyliczysz pochylenie ścianki, tak by zachować koincydencję czasową przetworników?

Nie będę jej wyliczał.....Po prostu skręce skrzynkę, będe pochylał ściankę do momentu aż mój słuch powie to jest to. Uważam że zajmie mi to mniej czasu niż liczenie koincydencji, odbitych fal i bóg wie jeszcze ilu zmiennych.

Podobnie zrobię z wytłumieniem.

Tak chyba będzie prościej i szybciej.

Może się mylę.

 

 

 

4 minuty temu, Piterek80 napisał:

Nie będę jej wyliczał.....Po prostu skręce skrzynkę, będe pochylał ściankę do momentu aż mój słuch powie to jest to. Uważam że zajmie mi to mniej czasu niż liczenie koincydencji, odbitych fal i bóg wie jeszcze ilu zmiennych.

Podobnie zrobię z wytłumieniem.

Tak chyba będzie prościej i szybciej.

Może się mylę.

Aż musiałem sprawdzić....

"Wolfgang Pauli określił koincydencję jako „widzialne ślady niedających się znaleźć zasad”. Pauli i Carl Gustav Jung doszli do wniosku, że koincydencje są manifestacją trudno zrozumiałej dla nas uniwersalnej zasady, która działa całkowicie niezależnie od znanych nam praw fizyki. Stąd niektórzy badacze usiłują wysnuć wniosek, że telepatia, prekognicja, jak i koincydencje są jakoby manifestacjami tej samej tajemniczej siły, która dąży do tego, żeby chaotycznemu życiu nadać własny porządek (Naturerklärung und Psyche). Idąc dalej Jung wprowadził pojęcie znaczącej koincydencji (synchroniczność).

Jednakże powyższe podejścia do interpretacji koincydencji są obecnie krytykowane, jako wychodzące poza standardową naukę, a w szczególności jako wyolbrzymianie normalnych zjawisk, tyle że o niskim prawdopodobieństwie[7][8].

Do badania koincydencji stosuje się prawa rachunku prawdopodobieństwa, bywa, że są one w charakterze paradoksów – stąd wynika nieintuicyjność – więc pojawiają się aspekty psychologiczne, które są podstawą subiektywnej interpretacji danego zjawiska jako koincydencji. Zdarza się, że dana osoba interpretuje jako koincydencje zdarzenia, których podobieństwo jest dość bliskie, które jednak po dokładniejszym zbadaniu, okazują się nie być ściśle naukowo identyczne[5], David Hand nazywa to zjawisko "prawem mniej więcej"[8]. Innym wyjaśnieniem może być fakt istnienia wspólnej nieodkrytej przyczyny łączącej pozorny zbieg okoliczności[5] (por. zmienna zakłócająca). Autentyczne, a mało prawdopodobne koincydencje wyjaśniane są za pomocą podstawowych praw rachunku prawdopodobieństwa, gdy bierze się pod uwagę naprawdę wielką liczbę zdarzeń, które nas spotykają[8] (por. prawo naprawdę wielkich liczb).

Zjawiska, które przy zgrubnym badaniu noszą ślady anomalii, czy rzekomych zjawisk paranormalnych, przy poprawnej metodologii (grupa kontrolna, podwójnie ślepa próba) okazują się właśnie zwykłymi koincydencjami, które mieszczą się w ramach praw statystyki[5]."

Tak z filozoficznej strony....

4 minuty temu, Piterek80 napisał:

 

 

 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I jeszcze mój dekalog....a w zasadzie Dietera Ramsa:)

Przenosząc się do lat 70-tych ubiegłego wieku spotkamy Dietera Ramsa pogrążonego w rozmyślaniach nad otaczającym go światem, pełnym „pomieszania form, kolorów i dźwięków”. Traktując siebie jako jednego z twórców tego świata, zaczął sobie zadawać pytanie, czy jego design jest dobry? Czym jest dobry design? Odpowiedzią na stawiane wtedy pytania jest lista 10 przykazań dobrego designu, które niezwykle trafnie definiuje zadanie projektów i projektanta we współczesnym świecie. Podsumowując 10 zasad dobrego designu:

Dobry design jest innowacyjny (z ang. Good design is innovative). Możliwości innowacji w żadnym wypadku nie są wyczerpane. Rozwój technologiczny zawsze oferuje nowe możliwości innowacyjnego projektowania. Ale innowacyjny projekt zawsze rozwija się w parze z innowacyjną technologią i nigdy nie może być celem samym w sobie.

Dobry design czyni produkt użytecznym (z ang. Good design makes a product useful) Produkt jest kupowany w celu użycia. Musi spełniać określone kryteria, nie tylko funkcjonalne, ale także psychologiczne i estetyczne. Dobry projekt podkreśla użyteczność produktu, pomijając wszystko, co mogłoby go osłabić.

Dobry design jest estetyczny (z ang. Good design is aesthetic) Estetyka produktu jest integralną częścią jego użyteczności, ponieważ produkty, których używamy na co dzień, wpływają na naszą osobę i samopoczucie. Ale tylko dobrze wykonane przedmioty mogą być piękne.

Dobry design czyni produkt zrozumiałym (z ang. Good design makes a product understandable) Wyjaśnia strukturę produktu. Co więcej, może sprawić, że produkt będzie mówić. W najlepszym przypadku jest to oczywiste.

Dobry design jest dyskretny (z ang. Good design is unobtrusive) Produkty spełniające cel są jak narzędzia. Nie są to ani przedmioty dekoracyjne, ani dzieła sztuki. Dlatego ich projekt powinien być zarówno neutralny, jak i powściągliwy, aby pozostawić miejsce na wyrażanie siebie przez użytkownika.

Dobry design jest szczery (z ang. Good design is honest) Nie czyni to produktu bardziej innowacyjnym, potężnym ani wartościowym, niż jest w rzeczywistości. Nie próbuje manipulować konsumentem obietnicami, których nie można dotrzymać.

Dobry design jest ponadczasowy (z ang. Good design is long-lasting) Unika bycia modnym i dlatego nigdy nie wydaje się przestarzały. W przeciwieństwie do modnego designu utrzymuje się przez wiele lat – nawet w dzisiejszym społeczeństwie jednorazowego użytku.

Dobry design jest przemyślany w najmniejszym detalu (z ang. Good design is thorough down to the last detail) Nic nie może być arbitralne ani pozostawione przypadkowi. Staranność i dokładność w procesie projektowania są wyrazem szacunku dla użytkownika.

Dobry design jest przyjazny środowisku (z ang. Good design is environmentally-friendly) Design w istotny sposób przyczynia się do ochrony środowiska. Oszczędza zasoby i minimalizuje fizyczne i wizualne zanieczyszczenie przez cały cykl życia produktu.

Dobry design jest tak minimalistyczny jak to tylko możliwe (z ang. Good design is as little design as possible) Mniej, ale lepiej – ponieważ koncentruje się na istotnych aspektach, a produkty nie są obciążone zbędnymi rzeczami. Powrót do czystości, powrót do prostoty.

 

 

 

Polecam również tą metodę.

Perspektywa użytkownika

 

Proces Design Thinking zaczyna się od empatii. Pierwszym etapem jest głębokie zrozumienie potrzeb i problemów użytkownika. Kluczowe jest rozpoznanie problemów i motywacji, które mają wpływ na ludzkie wybory i zachowania.

W tym celu używa się takich narzędzi jak mapy empatii, wywiady etnograficzne, obserwacje użytkowników, ankiety rozpoznawcze wraz z dokładną analiza środowiska (hit the streets) i potrzeb w kontekście funkcjonalności. Należy przy tym zwrócić uwagę, iż tradycyjny focus group się tu nie sprawdza, ponieważ ludzie mają tendencję do racjonalizowania swoich wypowiedzi i unikania komentarzy krytycznych. Dyskretna obserwacja zachowania czy service safari mogą wykazać, że użytkownicy stosują jakieś własne amatorskie usprawniania, które mogą stać się inspiracją dla nowych produktów.

Definiowanie właściwego problemu

 

Na tym etapie zespół dokonuje syntezy informacji zebranych podczas Fazy Empatii w celu zdefiniowania co jest właściwym problemem. Etap ten wymaga przełamania ram myślowych i przyzwyczajeń, które ograniczają pole widzenia.

Z(re)definiowanie problemu może diametralnie zmienić kierunek poszukiwanych rozwiązań.  Etap ten bywa olbrzymim wyzwaniem, ponieważ większość osób woli od razu pracować nad konkretnym rozwiązaniem a nie poruszać się w niepewności wielu możliwych kierunków. Zbyt szybkie zdefiniowanie problemu zawęża pełny obraz. Może się okazać, iż zainwestowane  pieniądze, czas i energia nie adresują właściwego problemu. Porażka!

Przy definiowaniu problemu można się wspomagać takimi technikami  jak re-framing the problem, technika 5x why, mapowanie problemu na osi jak? vs po co?

Generowanie pomysłów

 

Na tym etapie zespół koncentruje się na wygenerowaniu jak największej ilości możliwych rozwiązań dla zdefiniowanego problemu. Wymaga to nie tylko silnego zaplecza merytorycznego, ale przede wszystkim odwagi w kreowaniu nowych, nieszablonowych rozwiązań oraz powstrzymywania oceny i krytyki pomysłów pozostałych członków zespołu. Etap powinien zakończyć się oceną i demokratycznym wyborem najlepszego pomysłu, na bazie którego powstanie prototyp.

Podstawowym narzędziem jest tutaj proces burzy mózgów – Brainstorming. Należy pamiętać, iż burza mózgów nie jest celem samym w sobie, a jedynie punktem wyjścia do określenia kolejnych kierunków działań. Głównym wyzwaniem jest  przestrzeganie podstawowych zasad brainstormingu: proponuj nawet najbardziej szalone rozwiązania, nie oceniaj, buduj na pomysłach innych, nie przyzwyczajaj się do swojego pomysłu, pozbądź się ego, nie koncentruj się na ograniczeniach. Przysłowiowe “kolorowe karteczki na ścianie” służą do zmapowania procesu myślowego, są tymczasowe, można je swobodnie przeklejać, układać w różnych konfiguracjach przez co przypominają, że proces wymaga sporej elastyczności i dystansu do własnych pomysłów.

Budowanie prototypów

 

Na tym etapie powstaje fizyczny prototyp, ale celem nie jest tworzenie skomplikowanych modeli o cechach zbliżonych do produktu końcowego. Najważniejsza jest możliwość wizualnego zaprezentowania pomysłu użytkownikom i szybkie zebranie opinii na temat rozwiązania. Lepiej szybko dowiedzieć się, że nasz pomysł rozmija się z realnymi potrzebami i zmienić kierunek niż brnąć w kosztowną budowę czegoś wg. naszej własnej „idei fixe”. Nigdy nie można mieć pewności, że produkt końcowy będzie sukcesem, ale częste budowanie udoskonalonych prototypów, oddawanie ich w ręce użytkowników i słuchanie co mają do powiedzenia zmniejsza ryzyko końcowej porażki.

Do budowania szybkich prototypów można użyć kartonu, drewna, styropianu… właściwie czegokolwiek. Prototyp nie zawsze musi być przedmiotem – w przypadku usług można się posłużyć storyboardem czy rysunkiem ścieżki użytkownika.  Ważne, żeby zrobić krok dalej niż słowny opis i w dowolny sposób zwizualizować nasz pomysł.

Testowanie

 

Na tym etapie wybrane rozwiązanie jest testowane w środowisku użytkownika. Ważne jest przede wszystkim określenie parametrów koniecznych do spełnienia, tak aby jednoznacznie określić wynik przeprowadzonego testu. Etap ten wymaga zaangażowania wielu stron i wsparcia od strony technicznej, formalnej, administracyjnej, prawnej.

Ważne, aby proces testowania odbył się w realnym środowisku, w którym produkt będzie używany. Dopiero po testach zakończonych pozytywnym wynikiem możemy mówić o tym, iż dany produkt, usługa są gotowe do ostatecznego wdrożenia. Niestety etap testowania jest często pomijany przy realizacji wielu przedsięwzięć, co powoduje, iż  z pozoru dobre pomysły i rozwiązania są bezpośrednio implementowane do codziennego użytku i dopiero tam okazuje się, iż nie spełniają one wymaganych założeń i oczekiwań odbiorców.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Piterek80
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaczynasz konfabulować.

Dobranoc.

EOT

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Są audiofile i melomani jak i audiodebile..."  -  darkul w wątku 11299 "Co ma w sobie Garrard ?"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 2 miesiące temu...
W dniu 21.03.2023 o 13:18, rochu napisał:

Aż się prosi o Decca London do tego PS1000.

Długo decca na tym braunie nie pogra.

W dniu 21.03.2023 o 22:08, rochu napisał:

IMO Axiom w ogóle nie nadaje się do TL.

Po czym to wnioskujesz ?

Głośniki o dużej dobroci tylko tl.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 24.03.2023 o 13:01, Piterek80 napisał:

Podchodzę do tego bardziej na zasadzie zupełnie nowego projektu, czysto dla zabawy aby mieć z tego fun.

Polecam w ramach fanu obudowy tqwt , grały u mnie kiedyś z zieolonymi sabami , lomo , arz-em od tesli .

są to bardzo uniwersalne i łatwe do budowy. Cała ta zabawa ma sens jak napędzić musisz kolumny słabowitym wzmacniaczem lampowym. Do tranzystorów nie ma za bardzo sensu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.