Skocz do zawartości
IGNORED

Bezprzewodowa transmisja dźwięku, AptX HD vs AirPlay 2


paww
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Mam niby dosyć proste pytanie, czy zamiana transmitera bluetooth pracującego w standardzie AptX HD na transmisję AirPlay 2 wpłynie w jakiś sposób na poprawę dźwięku przy tym samym przetworniku DAC?

Z tego co wyczytałem AirPlay wykorzystuje sieć WiFi i możliwości przesyłowe są większe, włącznie z tym, że może to być transmisja bezstratna w standardzie płyty CD. Teoretycznie więc powinno być lepiej ale dobrze wiemy, że teoria a praktyka w audio nie zawsze idą w parze. Stąd moje pytanie, czy ktoś może słuchał, porównywał i czy w ogóle taka zamiana transmisji ma jakikolwiek sens?

Poza pytaniem, zapraszam znawców tematu do dyskusji na temat bezprzewodowej transmisji audio bo to chyba jednak jakby nie patrzeć przyszłość audio.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
14 minut temu, paww napisał:

Poza pytaniem, zapraszam znawców tematu do dyskusji na temat bezprzewodowej transmisji audio bo to chyba jednak jakby nie patrzeć przyszłość audio.

Jest standard WiSA. Niestety ograniczony do 24/96. Zapomnij o DSD czy 24/192. 

BT to generalnie nieporozumienie w stacjonarnym audio. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Buchardt A500 + ARCAM CDS50

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mysle ze to pierwsze podejscie jest troche „ogolne/uproszczone“ i wrzuca zbyt wiele aspektow do jednego garnka

- maksymalna Data Rate
- zasieg BT vs WiFi
- rozpowszechnienie (ktore odtwarzacze/aplikacje wspomagaja ktory standard)
- itd.

Tylko specyficzny przypadek moze decydowac o tym, ktory z nich sie nadaje.

Przyklad.

Jesli mam Samsunga, to AirPlay odpada
Jesli mam Apple, to AptX odpada

I nie mam wyboru, obojetnie co bym wolal

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 13.04.2023 o 09:19, xajas napisał:

Jesli mam Samsunga, to AirPlay odpada
Jesli mam Apple, to AptX odpada

Niby tak jest, ale jeden z moich odtwarzaczy ma możliwość transmisji AptX lub do wyboru AirPlay, stąd było pytanie czy wogóle warto wymieniać transmiter? Niestety z uwagi na wygodę nie zamierzam rezygnować z transmisji bezprzewodowej.

A może po prostu lepiej nic nie zmieniać i słuchać muzyki, czasami najprostsze rozwiązania są najlepsze 🙂  

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

AirPlay może przesyłać bezstratnie.

5 godzin temu, paww napisał:

A może po prostu lepiej nic nie zmieniać i słuchać muzyki, czasami najprostsze rozwiązania są najlepsze 🙂  

Racja. Przede wszystkim muzyka. Ale jeśli jest wybór to ja wolę lepszą jakość.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Airplay 2 przesyła audio z jakością AAC 256 kbps, chociaż teoretycznie możliwości ma znacznie większe (w końcu przesyła też video). Ale Bluetooth to chyba ostateczność...

Dość uniwersalnym standardem jest UPnP/DLNA, ale czy można go użyć zależy od sprzętu i oprogramowania.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

AirPlay 2 przesyła bezstratnie w sytuacji gdy streamujesz z Mac-a (jak wysyłasz wszystko co pojawi się na wyjściu audio). Z telefonu leci AAC@256kbps.
Nie wiem czy są urządzenia inne niż od Apple które potrafią streamować w jakości CD.

AptX niby działa, ale to nie jest tak że zawsze na maksymalnych parametrach, zależne to jest od źródła, odbiornika i możliwości transmisji (czy nie ma zakłóceń, jak daleko są od siebie).

Można do tematu dorzucić jeszcze 3 opcje:

1. Chromecast - ten się wydaje najmniej psujący bo działa o ile dobrze pamiętam po WIFI i do 96kHz 24bit
2. Roon (RAAT) - format zamknięty dla urządzeń RoonReady i soft grubo płatny, działa po wifi
3. UPNP - lekko hejtowany bo mało kto trzyma się standardów i są problemy z kompatybilnością, ale możliwości ma wykraczające poza to co potrzebujemy (w sensie że HiRes to nie problem), działa po wifi, otwarty standard, n.p. Audirvana

Osobiście preferuję tidal/spotify connect bo stream leci bezpośrednio z serwerów serwisu, bez żadnej konwersji.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
AirPlay 2 przesyła bezstratnie w sytuacji gdy streamujesz z Mac-a (jak wysyłasz wszystko co pojawi się na wyjściu audio). Z telefonu leci AAC@256kbps.
Nie wiem czy są urządzenia inne niż od Apple które potrafią streamować w jakości CD.
AptX niby działa, ale to nie jest tak że zawsze na maksymalnych parametrach, zależne to jest od źródła, odbiornika i możliwości transmisji (czy nie ma zakłóceń, jak daleko są od siebie).
Można do tematu dorzucić jeszcze 3 opcje:
1. Chromecast - ten się wydaje najmniej psujący bo działa o ile dobrze pamiętam po WIFI i do 96kHz 24bit
2. Roon (RAAT) - format zamknięty dla urządzeń RoonReady i soft grubo płatny, działa po wifi
3. UPNP - lekko hejtowany bo mało kto trzyma się standardów i są problemy z kompatybilnością, ale możliwości ma wykraczające poza to co potrzebujemy (w sensie że HiRes to nie problem), działa po wifi, otwarty standard, n.p. Audirvana
Osobiście preferuję tidal/spotify connect bo stream leci bezpośrednio z serwerów serwisu, bez żadnej konwersji.

Skąd te informacje, że AirPlay 2 dla audio to tylko 256 kbs? Z tego co słyszałem to nawet w ekosystemie Apple przesył po BT wzrasta w przypadku AAC do ok. 380 kbs., a AirPlay to jednak insza inszość.
W necie trudno znaleźć jednoznaczne informacje. Do tej pory byłem przekonany, że AP2 zamienia wszystko na 24/48 a słabsza jakość w porównaniu z Chromecastem wynika z faktu, że iPhone ma wpływ na przesył danych.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Niby tak jest, ale jeden z moich odtwarzaczy ma możliwość transmisji AptX lub do wyboru AirPlay, stąd było pytanie czy wogóle warto wymieniać transmiter? Niestety z uwagi na wygodę nie zamierzam rezygnować z transmisji bezprzewodowej.
A może po prostu lepiej nic nie zmieniać i słuchać muzyki, czasami najprostsze rozwiązania są najlepsze   

Ja uzywam wszystkie, jak/gdzie wygodniej i po prostu slucham muzyki

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
10 godzin temu, dzarro napisał:

Skąd te informacje, że AirPlay 2 dla audio to tylko 256 kbs?

Tak mi wyświetla odtwarzacz na który puszczam muzę. Poza tym w necie można znaleźć takie informacje.
AirPlay2 zmienia chyba tyle że wogóle wspiera bezstratny streaming (są też dodatkowe rzeczy, ale nie pamiętam jakie, multiroom?).

W przypadku streamu całego audio z Mac-a leci ALAC.

W AirPlay(2) źródłem jest urządzenie które "rzuca" stream, czyli n.p. telefon, tablet, apka Music na Mac-u itp. W Chromecast telefon tylko wskazuje co player ma grać. Oczywiście może też działać jak w AirPlay, ale standardowo tylko wskazuje co odtwarzacz ma grać.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przesiadłem się z Roon'a i Tidala przez Zen Streama na Air Play z Apple Music i Amazon Music. Jest taniej i wg mojej opinii w lepszej jakości. Fakt, brakuje mi ergonomii obsługi Roon'a, ale można się przyzwyczaić. BT tylko jeśli nie ma innej możliwości - np. samochód, chociaż tutaj iPhone podpięty po kablu USB do systemu audio również gra lepiej. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Tak mi wyświetla odtwarzacz na który puszczam muzę. Poza tym w necie można znaleźć takie informacje.
AirPlay2 zmienia chyba tyle że wogóle wspiera bezstratny streaming (są też dodatkowe rzeczy, ale nie pamiętam jakie, multiroom?).
W przypadku streamu całego audio z Mac-a leci ALAC.
W AirPlay(2) źródłem jest urządzenie które "rzuca" stream, czyli n.p. telefon, tablet, apka Music na Mac-u itp. W Chromecast telefon tylko wskazuje co player ma grać. Oczywiście może też działać jak w AirPlay, ale standardowo tylko wskazuje co odtwarzacz ma grać.

Ale rozumiem, że w aplikacji na iPhone masz ustawioną jakość bezstratną w aplikacji stremingowej? Mój Arcam pokazuje tylko częstotliwość próbkowania dla wszystkiego poza AirPlay. Z drugiej strony nie wiem dlaczego smartfony miałby przesyłać strumień z inną jakością niż laptopy używając tę samą technologię.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie Lyngdorf pokazuje w jakiej jakości przesyłany jest sygnał. Przy Airplay2 jest to 16bit 44.1kHz z jakości Losless. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
11 godzin temu, dzarro napisał:

Ale rozumiem, że w aplikacji na iPhone masz ustawioną jakość bezstratną w aplikacji stremingowej? Mój Arcam pokazuje tylko częstotliwość próbkowania dla wszystkiego poza AirPlay. Z drugiej strony nie wiem dlaczego smartfony miałby przesyłać strumień z inną jakością niż laptopy używając tę samą technologię.

Tak.

Bo to Apple 😄

13 minut temu, ferszcik napisał:

U mnie Lyngdorf pokazuje w jakiej jakości przesyłany jest sygnał. Przy Airplay2 jest to 16bit 44.1kHz z jakości Losless. 

Jak puszczasz z telefonu?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyczytałem, że rzeczywiście Apple Music przez AP2 chodzi tylko w AAC. Jest pytanie czy tylko AM czy każdy stream.
Dla mnie to nie problem bo u mnie to źródło 3 wyboru. Uderzyło mnie tylko, że po AP2 Dezeer jakby trochę lepiej grał niż AM, a na Chromecast jest odwrotnie(w Arcamie AM chodzi tak samo jak Deezer - tylko 44 khz) .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
13 godzin temu, dzarro napisał:

Wyczytałem, że rzeczywiście Apple Music przez AP2 chodzi tylko w AAC. Jest pytanie czy tylko AM czy każdy stream.
Dla mnie to nie problem bo u mnie to źródło 3 wyboru. Uderzyło mnie tylko, że po AP2 Dezeer jakby trochę lepiej grał niż AM, a na Chromecast jest odwrotnie(w Arcamie AM chodzi tak samo jak Deezer - tylko 44 khz) .

Też gdzieś czytałem, że Apple Music konwertuje ALAC na AAC przy streamowaniu przez Airplay2. W Airplay1 podobno jest jakość CD. Swego czasu ludzie nawet robili doktoraty na ten temat 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ale np. Amazon Music pokazuje prawidłowo na iPadzie, po wybraniu Airplay wprost z aplikacji, czyli np. przy 24/192 pokazuje, że AP2 obsługuje 24/48 i gra 24/48. Na Macbooku z kolei, po wybraniu Airplay globalnie, pokazuje przy 24/192, że AP2 obsługuje 24/44.1, ale gra 16/44.1 (kodek FLAC).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Klimkr
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 4 tygodnie później...
W dniu 14.04.2023 o 09:30, paww napisał:

A może po prostu lepiej nic nie zmieniać i słuchać muzyki, czasami najprostsze rozwiązania są najlepsze 🙂  

Tak właśnie.

Poza tym w dobie LDAC gadać o aptX?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Byś mógł mnie obrazić, najpierw muszę cenić Twoje zdanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, Misio38 napisał:

Tak właśnie.

Poza tym w dobie LDAC gadać o aptX?

Nie wiem co to jest LDAC ale mam takie ustawienie na odtwarzaczu i przełącza mi się z automatu na transmisję AptX HD

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
10 godzin temu, marek666 napisał:

LDAC to kodek BT opatentowany przez SONY, przepływność 990 kbps.

Maksymalny transfer to jedno, ale jeszcze jest kwestia zasięgu. Przy maksymalnej prędkości odległość raczej musi być minimalna (jak kiedyś mówiono: bluetooth służy do łączenia ucha z paskiem).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
10 godzin temu, Klimkr napisał:

kwestia zasięgu

Jasne, tu przewaga AirPlay jest największa, limituje nas tylko typ i zasięg wifi.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 8 miesięcy temu...

Ostatnio z racji szukania słuchawek bezprzewodowych, czytania o standardach transmisji bluetooth, przyłączyłem do transmitera na chwilę, zamiast mojego standardowego odtwarzacza Shanling, walkman Sony. Transmiter pokazuje, że niby transmisja odbywa się w AptX HD, to jednak w porównaniu do Shanlinga dźwięk jest gorszy, nie ma tej rozdzielczości i jest taki bardziej "zlany", chociaż i tak nie jest źle. Robiłem kiedyś próby z telefonem, nie pamiętam jaka była transmisja, chyba SBC, ale utrata jakości była ogromna, brakowało basu, przestrzeni i powietrza, dźwięk był płaski jak deska. 

Specjalnie piszę te spostrzeżenia, aby pokazać, że pozornie te same standardy, te same urządzenia, a jakość może się bardzo różnić. Dlatego doświadczenia różnych osób w tym zakresie, mogą w zależności od uzyskanych wyników / zadowolenia, dawać bardzo różne odczucia, a tym samym bardzo różne opinie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.