Skocz do zawartości
IGNORED

Kondensatory elektrolityczne NAD - pytanie


Czlowiek82
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie. Nie jestem pewien czy postuje w odpowiednim miejscu więc jak źle to przepraszam. Kupiłem ostatnio wzmacniacz Nad c300. Używany ale bardzo ładny stan z pilotem. Po otwarciu zauważyłem, że przy kondensatorach są ślady wycieków (zdjęcia). Wzmacniacz gra bez zastrzeżeń i zastanawiam się czy powinienem go wysłać do serwisu czy nie ma się czym przejmować. Czym to grozi a czym nie grozi?

Z góry dziękuję za pomoc!

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

IMG20230522180401~2.jpg

IMG20230522180425~2.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie wycieki tylko klej, jak najszybciej do usunięcia

Druga kwestia że te kondensatory są badziewne i na 100% wymagają wymiany, wszystkie bez wyjątku 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedź. Czyli sugestia jest taka, że powinienem wymienić wszystkie 20 czy 30 kondensatorów jakie mam w tym wzmacniaczu?

Co grozi wzmacniaczowi jesli ich wszystkich nie wymienie?

Jaki to może być mniej więcej koszt?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wspomne jeszcze, że mam też cambridge audio axa25. Ten jest prawie nowy. Myslalem by go sprzedać ale skoro Nad wymagał będzie kosztownych napraw to może jednak lepiej na odwrót? Proszę uprzejmie o radę.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziwne pytanie. Słuchałeś obydwu, więc chyba łatwiej samemu sobie odpowiedzieć, który bardziej dźwiękowo pasuje i który bardziej się opłaca zostawić, uwzględniając różnice w cenie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W jednym z dobrych zakładow elektronicznych usłyszałem (na podstawie zdjęć), że to bedzie 400 - 800 zł a wzmak kosztowal 450!! Chyba go sprzedam i zostawie ca.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz zauważyłem, myślałem cały czas że chodzi o recapping Nad S300 ;)

W przypadku C300 te 400zł za recapping, jeśli zamierzałbyś go zatrzymać to w miarę przyzwoite pieniądze jeśli gra lepiej od CA, jeśli miałbyś go robić i później go sprzedać to odzyskasz może 2/3 wartości, ludzie są uczuleni na "grzebane" sprzęty.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A z czego wynika konieczność wymiany tych kondensatorow?

Skoro to jest klej to rozumiem że poprostu taki który stabilizuje kondensator. Dopiero sie w tym zorientowalem. Myślalem, że to jakiś wyciek kleju.

To w tej sytuacji nie jest podstawą by stwierdzic, że są do wymiany. Dlatego nie rozumiem dlaczego one są do wymiany?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To robi klej jak zczernieje u ciebie już się zaczyna korozja pobliskich elementów 

 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez jarekb
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 24.05.2023 o 23:32, Czlowiek82 napisał:

A z czego wynika konieczność wymiany tych kondensatorow?

Skoro to jest klej to rozumiem że poprostu taki który stabilizuje kondensator. Dopiero sie w tym zorientowalem. Myślalem, że to jakiś wyciek kleju.

To w tej sytuacji nie jest podstawą by stwierdzic, że są do wymiany. Dlatego nie rozumiem dlaczego one są do wymiany?

To wynika z doświadczenia i praktyki. NAD niestety stosuje bardzo niskiej jakości komponenty, a w szczególności kondensatory elektrolityczne. Nie lubię tego słowa, ale to najgorsza z najtańszych "chińszczyzna". Kolega z #2 przerobił setki tych urządzeń, wie co pisze.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez StachMuszel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 23.05.2023 o 16:27, Czlowiek82 napisał:

 

Dziękuję wszystkim za udział w dyskusji.

Nie rozumiem tylko jednego: skoro wzmacniacz działa. Gra lepiej od nowego Cambridge Audio. Nie widać żadnych błędów, nie grzeje się, nie bierze więcej prondu niż powinien. Po co robić remont ktory jest w cenie jego wartości a byc może nawet znacząco drożej?

Nie lepiej poprostu słuchac? Moze zepsuje sie za tydzień ale może za 5 lat! 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słuchać, ale jeśli jest dobry dostęp to bym się starał usunąć ile tylko

można z tego nadmiaru kleju, żeby nie powodował korozji i ew. przemyć.

Kolega kiedyś sprzedawał malucha z nowym silnikiem, bo stary się zużył.

Na próby odzyskania choć części swych nakładów usłyszał:

No, to Pan mocno przeinwestował 😉    więc lepiej nie przesadzać ...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ring radiator rules

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy, nie zapominajcie, że ten NAD ma ponad 20 lat, więc jak na tak " parszywe" elektrolity trzyma się niekiepsko 👍

Zeskrobać ten klei, przemyć izopropanolem i nie przejmować się 🤗

 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

*****Sprzęt: Bezprzewodowy Boombox Hykker Sound Storm z Biedronki*****

                                 Idź Pod Prąd. Z prądem płyną śmieci.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 29.05.2023 o 09:15, marian.ch napisał:

Koledzy, nie zapominajcie, że ten NAD ma ponad 20 lat, więc jak na tak " parszywe" elektrolity trzyma się niekiepsko 👍

Zeskrobać ten klei, przemyć izopropanolem i nie przejmować się 🤗

 

 

Dokładnie. Badziewie a od 20 czy więcej lat działają dobrze.

Jako że modyfikuję wzmacniacze tej firmy miałem ich u siebie ponad 640 sztuk i tylko w 4 egzemplarzach wymieniłem po kilka kondensatorów. Należy też brać pod uwagę że całkowity recaping to i zmiana brzmienia wzmacniacza. Umiejętny może to brzmienie poprawić a na pałę - zepsuć niezależnie od jakości użytych elementów. 

 

Ja bym nie ruszał, nie są spuchnięte, nic nie cieknie więc dać mu dobrą wentylacje i raz w roku zrobić oględziny.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 22.05.2023 o 18:32, Bumpalump napisał:

To nie wycieki tylko klej, jak najszybciej do usunięcia

Druga kwestia że te kondensatory są badziewne i na 100% wymagają wymiany, wszystkie bez wyjątku 

 

4 godziny temu, muda44 napisał:

Dokładnie. Badziewie a od 20 czy więcej lat działają dobrze.

Jako że modyfikuję wzmacniacze tej firmy miałem ich u siebie ponad 640 sztuk i tylko w 4 egzemplarzach wymieniłem po kilka kondensatorów. Należy też brać pod uwagę że całkowity recaping to i zmiana brzmienia wzmacniacza. Umiejętny może to brzmienie poprawić a na pałę - zepsuć niezależnie od jakości użytych elementów. 

 

Ja bym nie ruszał, nie są spuchnięte, nic nie cieknie więc dać mu dobrą wentylacje i raz w roku zrobić oględziny.

Panowie, jak żyć! 😉 Dwie zupełnie inne opinie na ten sam temat, dwóch doświadczonych ludzi.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To proste 🙂

Jak ten co wymienia gwarantuje że zachowa brzmienie lub je zmieni w oczekiwanym kierunku to dlaczego nie. Przeliczyć sobie czy warto i działać lub nie 😉

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, na pewno zagwarantuje. Wymieni na pałe żeby działało i do widzenia. Chyba nikt nie oczekuje że fachman zjadł zęby na tych wzmacniaczach, montował przeróżne kondensatory różnych marek - w poszukiwaniu najlepszej opcji, najlepiej aby miał też oryginalny egzemplarz do porównania :) 

Znajdzie się taki co tyle pracy i czasu odda na wzmacniacz za kilkaset zł ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
13 godzin temu, muda44 napisał:

ależy też brać pod uwagę że całkowity recaping to i zmiana brzmienia wzmacniacza. Umiejętny może to brzmienie poprawić a na pałę - zepsuć niezależnie od jakości użytych elementów. 

@BumpalumpNo wg tej opinii wyżej wychodzi że chyba przypadek z cyklu 'jak się trafi'. Wymieni na dobre jakościowo elementy, które gdzieś się sprawdziły ale akurat w tym Nadzie brzmienie i tak może zmienić się na gorsze... Chyba że człowiek zrobi inaczej kilkanaście takich samych wzmacniaczy i będzie miał porównanie. Ale wątpliwe że ktoś naprawiał / upgrejdował bo to się nie kalkuluje, chyba że bawi się eksperymentalnie na swoim własnym egzemplarzu... 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam żadnego interesu w tym aby Cie przekonywać do swojej racji, od dawna wgl nie przyjmuje nadow na serwis bo ich serwis jest nie opłacalny dla klientów bo kilkuletnie wymagają już takich nakładów czasu co ko kurencja w wieku 30+

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
16 godzin temu, don111 napisał:

Tak, na pewno zagwarantuje. Wymieni na pałe żeby działało i do widzenia. Chyba nikt nie oczekuje że fachman zjadł zęby na tych wzmacniaczach, montował przeróżne kondensatory różnych marek - w poszukiwaniu najlepszej opcji, najlepiej aby miał też oryginalny egzemplarz do porównania 🙂 

Znajdzie się taki co tyle pracy i czasu odda na wzmacniacz za kilkaset zł ?

I większość wymienia na pałę. Żeby zrobić dobrze recaping jednego modelu wzmacniacza to trzeba na to poświęcić minimum kilka miesięcy pracy i poświęcić wzmacniacz który po takich wielokrotnych wymianach będzie złomem. To samo dotyczy innych urządzeń. 

Oczywiście trzeba mieć drugi egzemplarz do porównań.

NADy modyfikuję od 2007r i przez pierwsze KILKA LAT wprowadzałem ulepszenia. Lat, przy dziesiątkach egzemplarzy jednego modelu, kolejnych testach, porównaniach, moich i klientów wnioskach.

Ja całkowitych recapingów nie robię, do tej pory w urządzeniach które modyfikuję nie widzę takiej potrzeby. Przy innych odmawiam a zajmuje się tylko urządzeniami które znam na wylot albo zmiany uniwersalne dla danych urządzeń ale wtedy bez głębokich ingerencji bo i nie wszędzie warto.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem kiedyś swój preamp NAD106. Bardzo fajnie grający i nawet dobrze zbudowane urządzenie. 1% rezystory, niebieski alps, sporo dobrych polipropylenów. Męczyły mnie tylko kondensatory TAEPO, które w 20. paro letnim urządzeniu wydawało się, że będą już do wymiany. Ku mojemu zdziwieniu wszystkie jak jeden trzymały parametry pojemnościowe i ESR. "Profilaktycznie" wszystkie wymieniłem na Nichicony Fine Gold. Oj dużo czasu upłynęło, aż dźwięk się odpowiednio ułożył, ale czy grało to lepiej od pierwowzoru, nie wiem. Może trochę inaczej, ale lepiej chyba nie.

Od tamtej pory z pokorą podchodzę do takich zabiegów.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez StachMuszel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 1.06.2023 o 22:28, Bumpalump napisał:

...od dawna wgl nie przyjmuje nadow na serwis bo ich serwis jest nie opłacalny dla klientów bo kilkuletnie wymagają już takich nakładów czasu co ko kurencja w wieku 30+

chcesz powiedzieć przez to @Bumpalump, że NAD od jakiegoś czasu robi "jednorazówki" ? 🤔

byle przeciagnał okres gwarancji a potem ....

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, mniej więcej od czasu serii BEE, chociaż tak naprawdę beż różnicy co to za sprzet, notorycznie sypia się nawet "M" 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
21 godzin temu, Bumpalump napisał:

Tak, mniej więcej od czasu serii BEE, chociaż tak naprawdę beż różnicy co to za sprzet, notorycznie sypia się nawet "M" 

Jak z serwisem nowych. W klasie D. Podejmujesz się?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 4.06.2023 o 19:59, StachMuszel napisał:

Miałem kiedyś swój preamp NAD106. Bardzo fajnie grający i nawet dobrze zbudowane urządzenie. 1% rezystory, niebieski alps, sporo dobrych polipropylenów. Męczyły mnie tylko kondensatory TAEPO, które w 20. paro letnim urządzeniu wydawało się, że będą już do wymiany. Ku mojemu zdziwieniu wszystkie jak jeden trzymały parametry pojemnościowe i ESR. "Profilaktycznie" wszystkie wymieniłem na Nichicony Fine Gold. Oj dużo czasu upłynęło, aż dźwięk się odpowiednio ułożył, ale czy grało to lepiej od pierwowzoru, nie wiem. Może trochę inaczej, ale lepiej chyba nie.

Od tamtej pory z pokorą podchodzę do takich zabiegów.

Fine Gold to dobre kondensatory ale mają swój charakterystyczny wpływ na brzmienie. Barwne ale przygaszone. Można je wstawiać ale z 2, 4, może kilka ale nie więcej.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 4.06.2023 o 20:16, Elbing napisał:

chcesz powiedzieć przez to @Bumpalump, że NAD od jakiegoś czasu robi "jednorazówki" ? 🤔

byle przeciagnał okres gwarancji a potem ....

Nie robi. Owszem, to nie wykonanie Accuphase ale Accuphase jest wielokrotnie droższy więc łaski nie robi. Jak prześledzisz internet to może znajdziesz kilka wpisów o awaryjnych sztukach wzmacniaczy NAD ale na tle dziesiątek tysięcy egzemplarzy to normalne. Zwłaszcza jak ktoś nie dba o ich prawidłową wentylację albo mają za sobą ogromne ilości przepracowanych godzin. To są bardzo tanie i dobre wzmacniacze, niestety są wzmacniacze kosztujące kilkanaście, kilkadziesiąt tysięcy które mają wady konstrukcyjne, burczą trafa czy się psuja ale o nich cisza...

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 5.06.2023 o 10:10, Bumpalump napisał:

Tak, mniej więcej od czasu serii BEE, chociaż tak naprawdę beż różnicy co to za sprzet, notorycznie sypia się nawet "M" 

 

3 godziny temu, muda44 napisał:

Nie robi...

 

No to mocno się różnicie @muda44 zdaniem w tym temacie z @Bumpalump 🤔

I pomyśleć, że przymierzałem się kiedyś do NAD-a z serii BEE. Na szczęście jego suche, plastikowo - metaliczne brzmienie bez życia zupełnie mi nie przypadło do gustu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.