Skocz do zawartości
IGNORED

Audiolab 8000a/Rotel RP 1500/dali oberon 3- brak basu


Piotr835
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Powitać wszystkich forumowiczów!

Jest to mój pierwszy post w dziale z gramofonami ale sprzęt posiadam już parę lat. Ostatnio jednak zapadła decyzja o kupnie gramofonu. 

Pojawił się w moim torze Rotel RP 1500. Nabyłem go z pewnego źródła od kolegi z takim samym hobby tylko kilkaset poziomów wyżej 😉

Po podłączeniu to sekcji PHONO, podpięciu uziemienia i całego okablowania zapodalem płytę. Pierwsze minuty fascynacji kręcącym się talerzem minęły i stwierdziłem, że to totalnie nie ma mięcha, basu...no klops. 

Zaznaczyć chce, że już jakiś czas temu uporałem się z akustyka w pokoju: na CD mam piękna scenę, rozmieszczenie instrumentów jak i głębia dźwięków jest super. Przycisk 'Tone' wciśnięty a basik tylko czuję a nie dudni mi w głowie. Gra to pięknie i to na Monitorach!! Na ścianach mam i obrazy, dużo kwiatków o szerokich liściach ( moja połowica je uwielbia😁) a za sobą duże poduchy. Dywan na podłodze też jest. Jak pisałem akustycznie spoko. 

No ale winyl jednak nie brzmi....więc wypoziomowałem ramię, ustawiłem odpowiedni ciężar. Na ramieniu pokazuje dokładnie tyle samo co na wadze elektronicznej. Ustawiłem wkładkę, antyskating tez- igła czeka grzecznie na rowek a bas nadal mierny....wręcz go brak.

Co do headshella i wkładki. Sprawdziłem podpięcie przewodów i są prawidłowo. 

Ale zauważyłem jedną rzecz...gdy balance jest na zero Bas znika...ledwo jest wyczuwalny- ledwo. Natomiast po przekręceniu na jedną ze stron czuć odrazu jak stopa na perkusji pracuje i tłoczy decybele!

Gdzie jeszcze mogę szukać przyczyny w braku  basu? Czy winyl wymaga lepszej akustyki od CD?🤷🙆 

Wzmaka mam od paru lat, ale gramofon podpięty został przeze mnie pierwszy raz parę dni temu właśnie. 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jestem ekspertem ale gdzieś widziałem materiał o masteringu winyli, zrobienie basu w stereo nie każdemu wychodzi. Może u ciebie to kwestia tej konkretnej płyty?


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
14 minut temu, Olek_o napisał:

 Może u ciebie to kwestia tej konkretnej płyty?


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Posiadam parę płyt nowych w tym nowego Tool-a, parę płyt z Black metalową muzyka, Whitesnake 1983 ( i na tej rzeczywiście jest kopa z dźwiękiem) i Love over Gold Dire Strais, na wszystkich podobnie gra.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Piotr835 napisał:

Powitać wszystkich forumowiczów!

Jest to mój pierwszy post w dziale z gramofonami ale sprzęt posiadam już parę lat. Ostatnio jednak zapadła decyzja o kupnie gramofonu. 

Pojawił się w moim torze Rotel RP 1500. Nabyłem go z pewnego źródła od kolegi z takim samym hobby tylko kilkaset poziomów wyżej 😉

Po podłączeniu to sekcji PHONO, podpięciu uziemienia i całego okablowania zapodalem płytę. Pierwsze minuty fascynacji kręcącym się talerzem minęły i stwierdziłem, że to totalnie nie ma mięcha, basu...no klops. 

Zaznaczyć chce, że już jakiś czas temu uporałem się z akustyka w pokoju: na CD mam piękna scenę, rozmieszczenie instrumentów jak i głębia dźwięków jest super. Przycisk 'Tone' wciśnięty a basik tylko czuję a nie dudni mi w głowie. Gra to pięknie i to na Monitorach!! Na ścianach mam i obrazy, dużo kwiatków o szerokich liściach ( moja połowica je uwielbia😁) a za sobą duże poduchy. Dywan na podłodze też jest. Jak pisałem akustycznie spoko. 

No ale winyl jednak nie brzmi....więc wypoziomowałem ramię, ustawiłem odpowiedni ciężar. Na ramieniu pokazuje dokładnie tyle samo co na wadze elektronicznej. Ustawiłem wkładkę, antyskating tez- igła czeka grzecznie na rowek a bas nadal mierny....wręcz go brak.

Co do headshella i wkładki. Sprawdziłem podpięcie przewodów i są prawidłowo. 

Ale zauważyłem jedną rzecz...gdy balance jest na zero Bas znika...ledwo jest wyczuwalny- ledwo. Natomiast po przekręceniu na jedną ze stron czuć odrazu jak stopa na perkusji pracuje i tłoczy decybele!

Gdzie jeszcze mogę szukać przyczyny w braku  basu? Czy winyl wymaga lepszej akustyki od CD?🤷🙆 

Wzmaka mam od paru lat, ale gramofon podpięty został przeze mnie pierwszy raz parę dni temu właśnie. 

 

Jaka wkładka na Rotelu?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, Bartek Bartoszewski napisał:

Jaka wkładka na Rotelu?

Była wcześniej shure m75ed type 2 a obecnie wsadzona at-vm95e. 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, Piotr835 napisał:

Była wcześniej shure m75ed type 2 a obecnie wsadzona at-vm95e. 

 

Phono w Audiolabie ponoć dobre ale na twoim miejscu pożyczył bym jakieś zewnętrzne na porównanie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 7.06.2023 o 22:36, Bartek Bartoszewski napisał:

Phono w Audiolabie ponoć dobre ale na twoim miejscu pożyczył bym jakieś zewnętrzne na porównanie.

Jutro idę z gramofonem podłączyć go do innego wzmacniacza. 

Wczoraj siadłem i na spokójnie wyregulowałem ponownie wkładkę z szablonu. Myślałem, że może jednak złe ustawienie pozbywa basów. Po odpaleniu płyty niestety zero poprawy. 

Najbardziej nie daje mi spokoju to, że przekręcając balance na jedną ze stron dudni jak oszalałe a na równo wszytko ucieka.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 7.06.2023 o 17:43, Piotr835 napisał:

Ale zauważyłem jedną rzecz...gdy balance jest na zero Bas znika...ledwo jest wyczuwalny- ledwo. Natomiast po przekręceniu na jedną ze stron czuć odrazu jak stopa na perkusji pracuje i tłoczy decybele!

na CD jest tak samo?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na CD z wejścia CD jak i przez zew. DAC-a wszystko jest ekstra. Przycisk Tone wciśnięty bo basy i wysokie tony brzmią wtedy idealnie.

Tylko wejście PHONO krzaczy 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 7.06.2023 o 17:43, Piotr835 napisał:

 

Zaznaczyć chce, że już jakiś czas temu uporałem się z akustyka w pokoju: na CD mam piękna scenę, rozmieszczenie instrumentów jak i głębia dźwięków jest super. Przycisk 'Tone' wciśnięty a basik tylko czuję a nie dudni mi w głowie. Gra to pięknie i to na Monitorach!! Na ścianach mam i obrazy, dużo kwiatków o szerokich liściach ( moja połowica je uwielbia😁) a za sobą duże poduchy. Dywan na podłodze też jest. Jak pisałem akustycznie spoko. 

 

 

To nie jest prawda ponieważ: kolumny maja strojenie na 49 Hz a to nie może spowodować "czucie basu" nawet z podbitym basem, gdyby częstotliwość strojenia wynosiła 30-35 to inna bajka.

9 godzin temu, Piotr835 napisał:

Na CD z wejścia CD jak i przez zew. DAC-a wszystko jest ekstra. Przycisk Tone wciśnięty bo basy i wysokie tony brzmią wtedy idealnie.

Tylko wejście PHONO krzaczy 

To znów nie jest prawda bo jeśli "efekt" występuje na gramofonie to także występuje na CD, tyle tylko że na CD jest większy sygnał i jest więcej dynamiki. Masz w pokoju mody na basie tzn tak jak pisałeś wcześniej przy dwóch kolumnach jest mniej basu niż przy jednej. Ja sam w moim pokoju mam taką samą sytuację. Na marginesie napiszę że kiedyś zbudowałem układ phono MM - ten preamp gra bardzo słabo, grzeczny do bólu, mało rozdzielczy i mało zrównoważony raczej gra średnicą. Radziłbym sprawić sobie zewnętrzny preamp MM z "podbitym basem i wysokimi" oraz stosować wkładki z wyższym poziomem (shure)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez witek_z
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem z tyłu głowy obawy o dalsze problemy z akustyka. Właśnie to, że przy gramofonie jednak one wyjdą na powierzchnię. Ale nie myślałem, ze tak drastycznie. Bass trapów ani rozpraszaczy nie powieszę bo mi płeć przeciwna nie pozwoli.

Jedynie za głośnikami uda mi się na ścianie panele wstawić,.może to coś pomoże. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesli CD brzmi dobrze, a Phono zle, to wina nie moze byc akustyka

To bzdura.

Porownaj to przez dobre sluchawki. Sluchawki eliminuja „akustyke“.
„Panenele“ za glosnikami nie zmienia basu. Takie „panele“ nie dzialaja na bas

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie podłączyłeś przewodów wkładki polaryzacją na odwrót?

 

edit:  cholera kolega Przemak mnie uprzedził

 

Ponadto może gain MM jest niziutki w tym Audiolabie i mając porównanie do innych źródeł sprawia wrażenie zdechłego dźwięku.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez mcemsi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@przemak @mcemsi

Sprawdzałem kabelki w wkładce jak i w headshellu. Są poprawnie podpięte. Nawet je specjalnie odwróciłem na chwilę dla sprawdzenia ale efektu nie przyniosło żadnego. 

Podepne słuchawki do pieca dzisiaj i sprawdzę jak to chodzi. Jak tylko dostanę gdzieś w Lublinie przelotkę z małego Jacka na duży 🙃

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
43 minuty temu, Piotr835 napisał:

Nawet je specjalnie odwróciłem na chwilę dla sprawdzenia ale efektu nie przyniosło żadnego. 

Jeżeli były dobrze, to odwrócenie powinno przynieść efekt. Trzeba odwrócić tylko jeden kanał.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie co było na próbę odwrócone bo kabelki cztery. Tak jak wyżej, odwrócić należy kabelki w jednym kanale. Można też prościej mianowicie w ramach eksperymentu odwrócić przewody w jednej z kolumn.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, przmor napisał:

 Tak jak wyżej, odwrócić należy kabelki w jednym kanale.

No i Eureka! Mam dziada basa. Zmienilem tylko jeden kabelek we wkładce i poprawa ogromna. Problem rozwiązany!

Wzmaka mam na zero z basem i z wysokimi i jest tak, jak lubię. 

Aczkolwiek zastanawia mnie dlaczego zaczęło grać, jak podpięte inaczej niż w instrukcji od wkładki 🤔?..

No ale na to będę szukał odpowiedzi słuchając już w spokoju. 

Love over Gold zaczęła brzmieć a mam pierwsze wydanie od Taty...śmierdzi starą szafą ale gra!!😁

Panowie dziękuję za wszystkie podpowiedzi. Jak już ustalę wszytko ostatecznie napisze co i jak. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.