Skocz do zawartości
IGNORED

czarny osad lampa prostownicza svetlana 5c3s


czuguri
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Czesc, ostatnio zauwazylem czarny osad na lampie prostowniczej w moim wzmacniaczu 300b. Lampa konczy swoj zywot ?

 

Zmian w samym dzwieku czy funkcjonowaniu wzmacniacza nie ma. Zakladam, ze jak lampa padnie, to po prostu uklad sie nie wlaczy i trzeba bedzie nowy prostownik ?0bdf14219ac3a8e5502c4f6d2de332d5.jpgc1041e98725e3e7a982a1cd0348fb60a.jpg

 

Wysłane z mojego SM-F946B przy użyciu Tapatalka

 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest to normalny objaw zużywającej się lampy, ale czy jest zużyta to już trzeba zmierzyć.

Ponoś prostowniki prostują nawet przy 10% emisji ale wymienić lepiej dużo wcześniej

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Jest to normalny objaw zużywającej się lampy, ale czy jest zużyta to już trzeba zmierzyć.
Ponoś prostowniki prostują nawet przy 10% emisji ale wymienić lepiej dużo wcześniej
brak wymiany dopoki gra czyms grozi ? np lampy mocy dostaja po "tylku" przy wlaczeniu wzmacniacza ?

jak sprzet gra, wszystko jest cacy, to szkoda mi ja wymieniac


Wysłane z mojego SM-F946B przy użyciu Tapatalka

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co się stanie w układzie - tego nie wiem.

Wiem że nowy, z zapasem dobrany, prostownik powinien dać radę te 10000h grania i więcej

 

jak się mylę niech ktoś poprawi

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem kiedyś wzmacniacz 300B z tymi prostownikami i używałem dokładnie tych samych lamp (szaraków jak i black plate). Z tego co pamiętam to ten ciemny nalot pojawiał się już po okresie ok. 300-500 godzin (przerobiłem ze 4-5 zestawów z takim samym skutkiem). Z obawy żeby nic się nie stało wymieniałem je właściwie co ok. 500 godzin, ale wtedy lamy te kosztowały grosze (między 30 a 60 zł za parę).  Mam jeszcze gdzieś mały kartonik tych lamp w różnym stanie ilości tego czarnego nalotu. Nigdy jednak nie dawałem ich do pomiaru. Nie wiem czy słusznie, ale podejrzewałem że nalot ten może być wywołany nie do końca idealną szczelnością tych lamp.

Dodam jeszcze, że mój obecny wzmacniacz 300B za prostowniki ma GZ37 i nic takiego się nie dzieje pomimo iż lamy mają już przepracowane ok 2000 godzin.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez W_Waw
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Moderatorzy

Należy pamiętać, że lampa 5c3s nie jest bezpośrednim zamiennikiem popularnych 5u4g. 5c3s pracuje z pierwszym kondensatorem max 4uF a dla 5u4g może on być 10x większy. Zbyt duży pierwszy kondensator będzie powodował szybsze zużycie lampy. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Staram się być melomanem ale zamiłowanie do DIY czyni czasem ze mnie audiofila.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
14 hours ago, W_Waw said:

Miałem kiedyś wzmacniacz 300B z tymi prostownikami i używałem dokładnie tych samych lamp (szaraków jak i black plate). Z tego co pamiętam to ten ciemny nalot pojawiał się już po okresie ok. 300-500 godzin (przerobiłem ze 4-5 zestawów z takim samym skutkiem). Z obawy żeby nic się nie stało wymieniałem je właściwie co ok. 500 godzin, ale wtedy lamy te kosztowały grosze (między 30 a 60 zł za parę).  Mam jeszcze gdzieś mały kartonik tych lamp w różnym stanie ilości tego czarnego nalotu. Nigdy jednak nie dawałem ich do pomiaru. Nie wiem czy słusznie, ale podejrzewałem że nalot ten może być wywołany nie do końca idealną szczelnością tych lamp.

Dodam jeszcze, że mój obecny wzmacniacz 300B za prostowniki ma GZ37 i nic takiego się nie dzieje pomimo iż lamy mają już przepracowane ok 2000 godzin.

a mogę podpytać jaki to był wzmacniacz ?

mój to Haiku Sensei 300B

odnośnie prostowników w nim stosowanych, mam takie info od Haiku: 

"Zamienniki dla prostownika. 
Proszę zmierzyć napięcie w sieci, jeśli jest 230V i wyżej to:
– 5C3S, 5R4G - generalnie wszystkie warianty 5R4xx, oraz 247, ale z ta ostatnią trzeba uważać tania jest bardzo 
wadliwa, a droga jest droga 🙂

jeśli jest poniżej 230V to można się pokusić o lampę:
GZ34, 
Ale nie wolno jej dawać gdy napięcie jest wyższe niż 230V !!!"

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
12 godzin temu, czuguri napisał:



jeśli jest poniżej 230V to można się pokusić o lampę:
GZ34, 
Ale nie wolno jej dawać gdy napięcie jest wyższe niż 230V !!!"

 

... bardzo ciekawa teza, a z czego wynika ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
11 hours ago, Lisor said:

... bardzo ciekawa teza, a z czego wynika ?

niestety nie wiem, nie znam się 😕

takie info dostałem bezpośrednio od Haiku od Pana Jarka Łukaszewicza. Nie zadawałem więcej pytań.

Temat sie pojawił przy okazji zakupu 5c3s na zapas, wtedy okazało się ze 2 sztuki błyskały, o czym pisałem tutaj 

 

dla mnie najważniejsze aby

- wzmacniacz się nie uszkodził

- lampy mocy czy sterujące nie uległy uszkodzeniu

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... widzę, że obecny temat ma /?/ związki z ikrzącymi lampami sprzed roku. Jak rozumiem, ,,iskrzący problem,, jest rozwiązany. Dobrze, bo brzydko to wyglądało.

Obecny, kopcący jest marginalny. Słuchaj w spokoju i nie przejmuj się kopciem w bańkach.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie w klonie SunAudio gdzie w prostowniku miałem 5C3S z kondensatorem 47uF (czyli dziesięć razy za duża pojemność) też miałem kilka razy efekt iskrzenia. Później wsadziłem 5U4G Sylvania i efekt ustąpił. Co do ciemnego nalotu to po kilku latach wyglądało to u mnie bardzo podobnie. Chociaż mam gdzieś używaną 5C3S z niewiadomego pochodzenia to ona jest dopiero czarna, co prawda działa i różnicy w parametrach które mierzyłem nie widać. Sylvania 5U4G mimo kilku lat użytkowania efektu zadymienia nie ma. Wymieniałem w tym wzmacniaczu kondensator za lampą na 4 uF PIO żeby 5C3S miała lżej, ale efekt brumienia był bardzo słyszalny. Dokładałem też większą pojemność za dławikiem ale to za bardzo nie pomagało. Zauważyłem też że z lampami 5U4G chińskimi jest tak że w dokumentacji podają jako pierwszy kondensator 4uF. Więc to nie do końca taka 5U4G która ma 40uF.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 26.10.2023 o 00:22, czuguri napisał:

a mogę podpytać jaki to był wzmacniacz ?

mój to Haiku Sensei 300B

odnośnie prostowników w nim stosowanych, mam takie info od Haiku: 

"Zamienniki dla prostownika. 
Proszę zmierzyć napięcie w sieci, jeśli jest 230V i wyżej to:
– 5C3S, 5R4G - generalnie wszystkie warianty 5R4xx, oraz 247, ale z ta ostatnią trzeba uważać tania jest bardzo 
wadliwa, a droga jest droga 🙂

jeśli jest poniżej 230V to można się pokusić o lampę:
GZ34, 
Ale nie wolno jej dawać gdy napięcie jest wyższe niż 230V !!!"

 

To była Jolida 300B, wersja robiona oczywiście w Chinach, ale jeszcze pod dużym "nadzorem" Jolidy USA. Później wszystko poszło na żywioł, łącznie z rozprowadzaniem w Europie egzemplarzy z rynku wewnętrznego Chin. Jeśli dobrze pamiętam to w tym wzmacniaczu 5C3S były oryginalnymi prostownikami.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez W_Waw
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja 5c3s dość szybko się zakopciła, ale gra już ze 2 lata i nie zauważyłem jakiegokolwiek pogorszenia w jej działaniu. Może to być spowodowane nieczystościami na tej górnej płytce, wszak była wyprodukowana w latach 50 w sowieckiej CCCP, jeszcze za Stalina... Przynajmniej tak to sobie tłumaczę, że tam czysto nie było i jakieś tlenki mogły się osadzić na bańce. W każdym razie, mój kopciuszek działa doskonale, zaś jeśli moja teoria jest błędna, to mnie sprostujcie. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.