Skocz do zawartości
IGNORED

Gramofon vintage (Technics) kontra nowe gramofony Pro-Ject i Teac.


HTaudio
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Gramofon vintage (Technics) kontra nowe gramofony Pro-Ject i Teac.

Podczas Tydzień z winylem w HTaudio: 11-16 grudnia. Teac, Pro-Ject i Gold Note. "The Köln Concert" w salonie HTaudio w Poznaniu jeden z gości przyszedł z gramofonem Technics SL-M1 z wkładką Technics 207C (cena tego produkowanego w latach 80 gramofonu wraz z wkładką na Allegro to ok. 3900 zł+ wkładka 900 zł).

Najpierw porównaliśmy brzmienie tego gramofonu z dwoma nowymi gramofonami do 2500 zł: Pro-Ject Debut Carbon Evo i Teac TN 4D-SE z wkładką Ortofon 2M-Red. Tutaj Technics pokazał swoją wyższość - brzmienie było ciepłe, gęste i przyjemne -kwintesencja analogu.

Wszystkich ciekawiło co wyjdzie przy porównaniu z droższymi gramofonami już w cenie do 8000 zł: Teac TN 5BB-M i Pro-Ject The Classic Evo (też z wkładką Ortofon 2M-Red) -aby wprowadzać jak najmniej zmiennych). I niektórzy byli zaskoczeni bo Technics "poległ" w tym porównaniu. Oba nowe gramofony brzmiały jeszcze przyjemniej, bardziej rozdzielczo, pojawiły się głosy " dopiero teraz pojawia się magia winylu", "WOW". Przewaga nowych gramofonów na vintagowym Technicsem była bezdyskusyjna.

Z ciekawości zmieniliśmy jeszcze w gramofonie Technics SL-M1 wkładkę na Ortofon 2M-Red i brzmienie stało się o wiele gorsze niż z oryginalną Technicsa- co prawda bardziej rozdzielcze ale też paradoksalnie bardziej "cyfrowe" i bardziej męczące (czego nie było przy tej wkładce z nowymi gramofonami). Jak powiedział jeden z gości - nie byłby w stanie w takiej konfiguracji odsłuchać całej płyty.

Odsłuchy były robione na dwóch przedwzmacniaczach gramofonowych: Teac PE-505x (7699 zł)Gold Note PH10 (8415 zł)

technics1.jpeg

teac_project5.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
21 godzin temu, HTaudio napisał:

Gramofon vintage (Technics) kontra nowe gramofony Pro-Ject i Teac.

Wzięcie na ring gramofonu vintage i nowej konstrukcji może mieć sens tylko zabawowy, jako taka ciekawostka i jeszcze do tego ze starą 40 letnią wkładką 😉 

Jeżeli w ogóle porównywać to tylko nowe modele Technics z serii 1200 GR2 i takiego porównania jestem ciekawy.

Ten TEAC TN-5BB-M gdzie jest produkowany? To znaczy Made in... konkretnie? Czy jest to kolejny Hanpin Electron czy autorska konstrukcja?

Ile w ramieniu jest rzeczywiście jakości i konstrukcji firmy SAEC poza napisem? Nowy Luxman też ma ramię od SAEC, oczywiście zupełnie inne ale to też zupełnie inna liga i cena gramofonu.

Czy odsłuchiwaliście ten gramofon z wkładką MC a jeżeli tak to z jaką? Czy konfiguracja przy zakupie pozwala na zakup tego gramofonu od razu z wkładką MC?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jeno wyjmij mi z tych oczu szkło bolesne - obraz dni, które czaszki białe toczy przez płonące łąki krwi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
8 godzin temu, bluesboss napisał:

Ile w ramieniu jest rzeczywiście jakości i konstrukcji firmy SAEC poza napisem? Nowy Luxman też ma ramię od SAEC, oczywiście zupełnie inne ale to też zupełnie inna liga i cena gramofonu.

Dobre pytanie, jak dokładnie przyjrzeć się ramionom TEAC TN 5BB oraz Luxman PD-151 MARK II / ponad 28 tys zł /, to widać bardzo duże podobieństwo tych ramion.

Nie słuchałem tego Luxmana , a mam TEACa i moim zdaniem jest to naprawdę niezły gramofon. Założona wkładka Nagaoka MP 200 na headshellu Micro Seiki daje dużo przyjemności ze słuchania płyt. Gramofon mam od 7 miesięcy, wszystko działa, jak należy. Przed TEACem miałem przez kilka tygodni Victora QL-A7 . Niby ceniony, w super stanie, ale miał dziwne brumienia podcas przesuwania ramienia, gubił sygnał w jednym kanale. Miałem go naprawdę dosyć. Zmieniałem Prempy, ustawienie gracmofonu, aby był dalej od wzmacniacza i nic nie pomogło, wrócił do sprzedającego. Nowy TEAC nie brumi, jest ok.

Jakość dźwięku - moim zdaniem TEAC w żadnym aspekcie nie jest gorszy, nie porównywałem płyta po płycie, bo nie chciałem już słuchać tych wrednych trzasków z Victora. 

Czy będzie działał bezawaryjnie przed dziesiątki lat, nie wiem, czas pokaże.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

luxman pd-151.jpg

8 godzin temu, bluesboss napisał:

Czy odsłuchiwaliście ten gramofon z wkładką MC a jeżeli tak to z jaką? Czy konfiguracja przy zakupie pozwala na zakup tego gramofonu od razu z wkładką MC?

Ten aspekt także mnie mocno interesuje, myslę o wkładce MC , pytanie jaka będzie mogła współpracować z tym ramieniem ? 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To znaczy, że masz i używasz ten model gramofonu TEAC TN-5BB-M?

Jestem obecnie w takiej sytuacji, że pozbyłem się prawie nowej ZET-ki z Jelco bo ostatecznie stwierdziłem, że to jednak nie moja bajka i szukam czegoś bardziej tradycyjnego i prostego i chętnie z ramieniem z wymiennym headshellem.

Albo teraz kupię coś nowego co mnie korci: może Technics 1200GR2 a może ten Teac albo wyjmę ze zbiorów  jakiegoś Thorensa TD166 MKI albo MKVI lub Telefunkena S600 w oryginale.

Rozważałem nawet wyjście z analogu ale ... jakoś mi tak szkoda 😉

W międzyczasie ustaliłem, że:

"Gramofon jest produkowany/montowany dla TEAC Corporation przez tajwańską firmę Ya Horng Electronic Co. Ltd. - według specyfikacji TEAC oraz z aplikacją dostarczonych części konstrukcyjnych (ramię TEAC, trójwarstwowa plinta, silnik, etc.). Należy podkreślić, że Ya Horng Electronic Co. Ltd. z Tajwanu to jest dobry adres - renomowany! Tej samej fabryce japoński Technics zleca produkcję swoich gramofonów SL-1200... "

żródło:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Gramofon wizualnie mi się podoba

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez bluesboss

Jeno wyjmij mi z tych oczu szkło bolesne - obraz dni, które czaszki białe toczy przez płonące łąki krwi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bluesboss 

Temat do przemyslenia, ja szukałem prostego w obsłudze, półautomatycznego gramofonu o bardziej kompaktowych wymiarach, ale o klasycznym wyglądzie. Znalazłem Teaca w atrakcyjnej cenie, więc zaryzykowałem. Skupiam się teraz na dopracowaniu wkładkami, testuję lepszej jakości interconekty phono / polskiego producenta /. Do kabli podchodzę zawsze z dystansem, ale zauważyłem, że dobrze dopasowane RCA mają wpływ na dalszą poprawę przesyłanego sygnału, bez zakłóceń, z poprawą sceny, itd. Kilka przesłuchałem, czekam teraz na wykonanie dla mnie tego, który mi odpowiada.

Poza tym - dla Nagaoki MP 200 / u mnie body MP 150 z igłą od MP 200 / poprawę przyniosło dociażenie ramienia headshellem 10 gramowym Micro Seiki i do tego z cięższymi śrubami. Razem komplet waży 20 gram. Testowałem preampy Vincent PHO 700, LAR LPS 1 oraz docelowo teraz gram z Keces Ephono - najlepszy z tej trójki. Założyłem matę Teaca na talerz. 

Po nowym roku pewnie coś zdziałam z wkładkami MC , tak dla sprawdzenia. Nigdy nie miałem MC, więc sprawdzić warto. Czytałem, że wkładka MC pełnię możliwości uzyskuje z preampem Teac PE-505 lub innym z połączeniem XLR. Jednak nie wiem, czy chcę znowu wydać pod 10 tys zł. Na pewno bez odsłuchów, w ciemo nie kupię.

Wejdź na giełdę HIFI.pl , tam jest super promocja na TN 5BB 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez wig
błąd
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
9 minut temu, wig napisał:

Po nowym roku pewnie coś zdziałam z wkładkami MC , tak dla sprawdzenia.

Miło, że się odezwałeś 😉

Przy wyborze wkładki nie pomiń Denona MC DL-103. Nie wiem na ile on się nadaje do tego ramienia bo wymaga raczej cięższych ramion ale jest to prawdziwy evergreen w rozsądnych jeszcze pieniądzach. Wkładka cały czas produkowana w Japonii.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jeno wyjmij mi z tych oczu szkło bolesne - obraz dni, które czaszki białe toczy przez płonące łąki krwi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie ale skoro piszecie tu o solidnych, nowych gramofonach to polecam Thorensa, ale nowego. Nie wiem skąd nagły pomysł że starymi modelami, skoro można za niewielkie pieniądze bo około 11kzł kupić nowego TD 1600.

Do tego polecana przez producenta MC Microline AT.

Pisałem już tu kilka razy o tym gramiaku, dodatkowym plusem jest możliwość prawdziwego podłączenia w pełnym XLR, czego jeszcze nikt na naszym Forum nie zrobił. Oczywiście potrzebny jest do tego hiendowy pre Phono z wejściem XLR wprost z wkładki. Jest kilka modeli na rynku, można już zejść poniżej 10kzł czyli hiend za niewielkie pieniądze.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za tydzień po 8 stycznia zrobimy porównanie tego gramofonu Teac TN-5BB z przedwzmacniaczem Teac PE-505x na kilka różnych sposobów:

  • standardowa wkładka Ortofon 2M-Red, jakaś wkładka za ok. 1000 zł aby sprawdzić na ile i o ile polepszy się brzmienie po zmianie wkładki,
  • na wkładce MC np. Hana MH lub  Hana ML sprawdzenie czy jest różnica w brzmieniu przy połączeniu zbalansowanym i zwykłym.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 1 miesiąc temu...
W dniu 22.12.2023 o 20:49, bluesboss napisał:

Przy wyborze wkładki nie pomiń Denona MC DL-103. Nie wiem na ile on się nadaje do tego ramienia bo wymaga raczej cięższych ramion

Nie pominąłem Denona, ale DL-103 byłby nieodpowiedni do ramienia Teaca. Waga ramienia nie ta.

Wybrałem DL - 301 mk2. Dotarła niedawno z Hongkongu. Ustawiona, rozgrzewa się / za mną niecałe 20 płyt /. Na tym etapie już jestem bardzo zadowolony z jej sposobu grania. Moim zdaniem , w moim zestawie , zgrywa się doskonale. Preamp, to Keces Ephono. Do tego doszły interkonekty phono od M.Brożka , wybrałem najnowszą edycję Hybrid v.2 . Testowałem także kolejną edycję Aurora 2, jednak Hybrid najlepiej wpasował się do tego kompletu. Jest to bardzo przestrzenne granie, bez zadyszki, wypełniony dźwięk, wokale wypadają doskonale, a bas także jest dobry, sprężysty, nie przerysowany. Podobno możliwości wkładki pojawią się po dłuższej rozgrzewce, jak będzie jeszcze lepiej, to mi takie granie na tym etapie wystarczy. Dodam, że to moja pierwsza wkładka MC, a ten Denon, to taki solidny starter.

Obawiałem się, czy obciążenie w moim preampie wystarczy, bo ma maksymalnie 220 ohm dla MC. Jednak przy wzmocnieniu 60 dB nic moim zdaniem nie brakuje. Niektórzy sugerują używanie DL 301 mk2  z SUtem, ale nie mam żadnego, aby porównać.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szkoda, że nie pokuszono się o zestawienie TEAC-a i Pro-Ject z nowymi Technicsami. Myślę, że byłoby to o wiele ciekawsze porównanie 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
15 godzin temu, piotrek7 napisał:

Szkoda, że nie pokuszono się o zestawienie TEAC-a i Pro-Ject z nowymi Technicsami. Myślę, że byłoby to o wiele ciekawsze porównanie 

Pewnie masz rację, jednak takie porównanie zaintreresowany zakupem nowego gramofonu, przy swoim zaangażowaniu może zrealizować w salonie, bo nowe są tam dostępne. Porównanie nowych konstrukcji z gramofonami z epoki w takim miejscu jest już mało prawdopodobne. Chyba, że samemu przywiezie się taki gramofon, co łatwe nie jest. 

Gramofony vintage są dosyć powszechnie uważane za lepsze, bardziej dopracowane , dające lepszą jakość odtwarzania winyli. To powszechny trend w komentarzach na różnych forach. Ich ceny systematycznie rosną, to też widać. Sam uległem temu tokowi myślenia, kupiłem Victora zadbanego, po przeglądzie, ale się niestety zawiodłem. Opisałem to wcześniej.

Jednak szansy na bezpośrednie porównanie gramofonu z dawnych lat z nowym nie miałem, bo i gdzie. Stąd przeszykiwanie róznych forów, porad, a każda inna. Łatwo nie było.

Wybrałem nową konstrukcję, jestem zadowolony z jakości odtwarzania, kolejne kroczki robię zmieniając preampy, wkładki, itp. Czy taki gramofon za 10 lat będzie w formie, nie wiem, ale jakąś decyzję chciałem podjąć. Mogę, na boazie mojej własnej oceny , w moim systemie powiedzieć, że Teac TN 5BB patrząc na jakość odtwarzania w niczym nie jest gorszy od Victora QL-A7. 

Dorzucę jedynie, że autor tego tematu, czyli HTaudio kusił porównaniami z wkładkami Hana, ale od tego wpisu zapadła cisza, więc może jednak warto wrócić i pokazać efekty porównań.

W dniu 28.12.2023 o 13:29, HTaudio napisał:

na wkładce MC np.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) lub 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )  sprawdzenie czy jest różnica w brzmieniu przy połączeniu zbalansowanym i zwykłym.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Moderatorzy
3 godziny temu, wig napisał:

Victora zadbanego, po przeglądzie

Stare gramofony nie są złe. Problem jest taki, że mają często po kilkadziesiąt lat, a ich stan może być bardzo różny. Ponieważ w ostatnich latach zrobiła się moda na takie gramofony, to wykorzystują ten fakt różnej maści handlarze. Sprzedają jako stan idealny i po serwisie. Niestety jest niewiele osób w kraju, które to potrafią serwisować i robią to uczciwie 😞 .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
6 godzin temu, wig napisał:

Pewnie masz rację, jednak takie porównanie zaintreresowany zakupem nowego gramofonu, przy swoim zaangażowaniu może zrealizować w salonie, bo nowe są tam dostępne. Porównanie nowych konstrukcji z gramofonami z epoki w takim miejscu jest już mało prawdopodobne. Chyba, że samemu przywiezie się taki gramofon, co łatwe nie jest. 

Pełna zgoda. Niemniej zastanawia mnie dlaczego Technics jest traktowany u nas nieco pogardliwie a na zachodzie cieszy się opinią doskonale grającego gramofonu. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
15 godzin temu, piotrek7 napisał:

Pełna zgoda. Niemniej zastanawia mnie dlaczego Technics jest traktowany u nas nieco pogardliwie a na zachodzie cieszy się opinią doskonale grającego gramofonu. 

Bo u nas większość to szrot ściągnięty z zagranicy , na dodatek są to modele mało popularne nawet na zachodzie.

Nie jestem fanem Technics-a co nie znaczy że nie mogę mieć jednego , jednak musi to być odpowiedni model 🙂

Mój kiedyś dogorywał gdzieś w piwnicy a teraz wygląda tak .

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

17066078600676415554721110585063.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.