Skocz do zawartości
IGNORED

Głośniki podłogowe do Yamahy RN 800 A


jacekj
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

@Tokina

No, no, nie takiej znowu budżetówki 😉 bo jak wczołgała się na rynek w 2005 kosztowała

więcej, niż pensja netto. Poza tym, to bdb. wzmacniacz bez śladu ostrości z pięknym,

obfitym i dobrze kontrolowanym basem. Ponad 100 W ale z 11 kg też dobrze świadczy.

Ale wiadomo, że nie o to chodzi ... 😉 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ring radiator rules

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, audioburak napisał:

@Tokina

No, no, nie takiej znowu budżetówki 😉 bo jak wczołgała się na rynek w 2005 kosztowała

więcej, niż pensja netto. Poza tym, to bdb. wzmacniacz bez śladu ostrości z pięknym,

obfitym i dobrze kontrolowanym basem. Ponad 100 W ale z 11 kg też dobrze świadczy.

Ale wiadomo, że nie o to chodzi ... 😉 

Może więcej. niż pensja netto to nie, ale tez niewiele mniej  🙂

Ja wiem, że Yamaha RX-797 to bdb wzmacniacz, ale jak próbowałem kupić kolumny Pylon Sapphire 30 i przy okazji pytałem o Diamondy 30, usłyszałem  w salonie audio, ze nie "napędzi" ona tych kolumn 🙂

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kosztowała jak znalazłem 1990 a brutto było 2380 więc arytmetyka jest prosta ...

Mam ją i bardzo chwalę.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ring radiator rules

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 30.12.2023 o 15:22, J4Z napisał:

Może coś o charakterze tego lyngdorfa? Jakie są góra, dół, środek? Jakie źródła pozorne? Jak budowanie sceny? W porównaniu do czegoś. Slogany typu hi-end rodem z reklamy też do mnie nie trafiają. 

Lyngdorf gra dość jasno. Chodź to wynika raczej z czystości brzmienia. Ma bardzo rozdzielcza i dokładną górę. Ale nie ostra. Środek jest obecny chodź nie wysuwa się na pierwszy plan. Dół szybki , mocny chodź nie głęboki. Chodź tam w kalibracji można na prawdę sporo zmienić.

W dniu 30.12.2023 o 15:42, Tokina napisał:

No tak, jak wzmacniacz nie kosztuje ponad 10 tys zł to nie ma o czym gadać 🙂

Nie rozumiem o co Ci chodzi? Porównywałes ta rn800-803-as701 to wyżej wymienionych? Bo to nie pozostaje kwestii sporu. Widzę że ostatnimi czasy wziąłeś sobie za cel zaczepki.

Twoje posty wyjątkowo mało wnoszą do dyskusji. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, piotrek7 napisał:

A raczej - nic

To prawdopodobnie dlatego do tej pory nie zauważałem jego postów.

Natomiast ostatnio sam padłem ofiarą kąśliwych uwag i przyglądnąłem się dokładniej. No i faktycznie masz rację nic 😞

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 30.12.2023 o 18:52, Tokina napisał:

Zadałem pytania, bo Ty tych pojęć ani nie znasz, ani nie tym bardziej nie rozumiesz!

Pisałem o tym choćby na tym forum dziesiątki rzazy przez lata. To są podstawy podstaw i nie chce mi się tego kolejny raz tłumaczyć...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
45 minut temu, muda44 napisał:

Pisałem o tym choćby na tym forum dziesiątki rzazy przez lata. To są podstawy podstaw i nie chce mi się tego kolejny raz tłumaczyć...

Kolejny Twój post o niczym.

Tak pisze ktoś, kto nie ma elementarnej wiedzy na temat tematów, o których pisze.

2 godziny temu, Piotr Sonido napisał:

Nie rozumiem o co Ci chodzi? Porównywałes ta rn800-803-as701 to wyżej wymienionych? Bo to nie pozostaje kwestii sporu. Widzę że ostatnimi czasy wziąłeś sobie za cel zaczepki.

Twoje posty wyjątkowo mało wnoszą do dyskusji. 

Za to powielanie sloganów reklamowych i niczym nie podpartych "opinii" oczywiście wiele. 🤣

1 godzinę temu, Piotr Sonido napisał:

To prawdopodobnie dlatego do tej pory nie zauważałem jego postów.

Natomiast ostatnio sam padłem ofiarą kąśliwych uwag i przyglądnąłem się dokładniej. No i faktycznie masz rację nic 😞

Jeżeli ktoś pisze z sensem i przedstawia rzetelne informacje, to do tego nie mam uwag, w przeciwnym przypadku dlaczego mam o tym nie pisać?

Może napiszesz tez w odpowiedzi na co "padłeś ofiarą kąśliwych uwag" ???

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie będę wchodził z Tobą w dyskusję. No wybacz. Nie ten poziom. Ale nabij sobie puste posty, nabij. Prestiżu to nie podniesie. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Teraz, Piotr Sonido napisał:

Nie będę wchodził z Tobą w dyskusję. No wybacz. Nie ten poziom. Ale nabij sobie puste posty, nabij. Prestiżu to nie podniesie. 

Tu się z Tobą zgodzę, ale pracuj, a może w końcu osiągniesz należyty, jak to piszesz,  "poziom" 🙂

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z zarzutem dotyczącym nabijania postów to może nieco ostrożniej, bo mało komu

na forum wychodzi ponad 40 i to każdego dnia 😉 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ring radiator rules

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, Tokina napisał:

Tu się z Tobą zgodzę, ale pracuj, a może w końcu osiągniesz należyty, jak to piszesz,  "poziom" 🙂

Hehe. Odwracaj kota, ale to nie pomoże. 😛

3 godziny temu, audioburak napisał:

Z zarzutem dotyczącym nabijania postów to może nieco ostrożniej, bo mało komu

na forum wychodzi ponad 40 i to każdego dnia 😉 

Jak już pisze to pisze sporo to fakt. Ale potem bywa że nie odpalam forum przez parę dni. 🙂 tak zdrowiej

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, Piotr Sonido napisał:

Ale potem bywa że nie odpalam forum przez parę dni. 🙂 tak zdrowiej

Coś w tym jest.

 

Sorry za OT.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez J4Z

Node 2i lps, Adi-2 lps, UR Unico Gold Lion, Harbeth 7ES-3

z Bogiem, dzielny audiofilu 🫡

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 3 tygodnie później...

Jak już cię ostatecznie przekonaja, że ta Yamaha to syf, to napisz za ile będziesz ją sprzedawał. Bo ja pozbywam się Cyrusów i innych pierdół audiofilskich i kupuję właśnie tą Yamahę. Co prawda mam już zamówioną, ale mogę odmówić.

Generalnie popełniłeś błąd szukając tu porady, bo to jest forum ludzi ceniących sprzęt na zasadzie, im bardziej prymitywny i droższy tym lepszy. Do tego żyją marzeniami, że im bardziej prymitywny tym lepiej gra. Można i tak.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Misio38

Byś mógł mnie obrazić, najpierw muszę cenić Twoje zdanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, Misio38 napisał:

Generalnie popełniłeś błąd szukając tu porady, bo to jest forum ludzi ceniących sprzęt na zasadzie, im bardziej prymitywny i droższy tym lepszy. Do tego żyją marzeniami, że im bardziej prymitywny tym lepiej gra. Można i tak.

Coś w tym jest 🙂

Jest to nieco  podobne jak swego czasu w fotografii tzw "lomografia"

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Misio38 napisał:

Jak już cię ostatecznie przekonaja, że ta Yamaha to syf, to napisz za ile będziesz ją sprzedawał. Bo ja pozbywam się Cyrusów i innych pierdół audiofilskich i kupuję właśnie tą Yamahę. Co prawda mam już zamówioną, ale mogę odmówić.

Generalnie popełniłeś błąd szukając tu porady, bo to jest forum ludzi ceniących sprzęt na zasadzie, im bardziej prymitywny i droższy tym lepszy. Do tego żyją marzeniami, że im bardziej prymitywny tym lepiej gra. Można i tak.

Skąd taka zmiana? 🙂  Ale na poważnie to końcówka mocy w r-n800a jest chyba podobna do a-s501 albo a-s701 i chyba dobrze świadczy o tym modelu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Yamaha z QR 5 gra bardzo dobrze, a może i rewelacyjnie. Jest bardzo precyzyjna, szeroka scena, głęboki bas (w sumie nie wiem jak go opisać ale schodzi bardzo nisko,  nie epatuje  mocnym uderzeniem -jak Focale- w klatkę), tony średnie pełne, wreszcie słyszę to co w słuchawkach BW PX8. Reszta rodziny twierdzi, że przy oglądaniu filmów jest "jak w kinie".

Co do samej Yamahy: mam to czego oczekiwałem. System Musicast funkcjonuje fajnie, czyli radio internetowe działa sprawnie, wifi od miesiąca się nie wykrzaczyło, co zdarza się niestety Tidalowi. Spotify działa perfekcyjnie. Wysterowanie kolumn - moim zdaniem bez zarzutu, na odsłuchach nawet z QR7 nieźle sobie radziła. Przy QR 5 producent podaje 50 godzin grania do uzyskania pełnej barwy, więc jeszcze trochę czekam. Z tego powodu nie kombinowałem jeszcze z IPAO - tu plus dla Yamahy przy,  moich starych kolumnach (nomen omen też Yamahy), poprawiło ale musiałem porzeźbić w ustawieniach. Mam na myśli, to że nie było to takie proste, że odpala się IPAO po kalibracji i już -na zasadzie zero jedynkowej.

Moim zdaniem w tej kategorii cenowej trudno znaleźć konkurenta, sensowni rozpoczynają się od około 9 tysięcy złotych.

Nie próbowałem jeszcze słuchawek BW PX8 połączyć z Yamahą kablem, używam ich jak na razie do telefonu -rewelacja.

 I tu urodziły się dwa pytania:

Czy jakiś wzmacniaczem słuchawkowym np. Mojo2 połączonym kablem, poprawię jeszcze jakość słuchawek Bowers Willkins PX8? Czy też przy słuchawkach, w zasadzie stworzonych jako bezprzewodowe, to nie ma sensu?

Tu się podzielę jedną uwagą o nich: to nie są słuchawki by podrzemać przy muzyce, dźwięk jest tak precyzyjny, energetyczny i żywy, że obiecałem sobie nie słuchać ich w łóżku przed snem - przy nich się nie da wyciszyć, a wiadomo budzik o 6.20.

I drugie  pytanie: czy wzmacniacz słuchawkowy i słuchawki do amplitunera Yamahy mają sens? Wiem, że to trochę filozoficzne, bo naprawdę PX8 z Iphonem wymiatają...

 

p.s. Skażony pomysłem o Lyndorfie itp. nadal knuję jak tu coś poprawić😉

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
7 godzin temu, paww napisał:

Skąd taka zmiana? 🙂  Ale na poważnie to końcówka mocy w r-n800a jest chyba podobna do a-s501 albo a-s701 i chyba dobrze świadczy o tym modelu.

Ano stąd, że ojciec ma RN602, gra to dobrze moim zdaniem (z MA u niego), nie słyszę tych strasznych rzeczy, przed którymi koledzy audiofile na forum z uporem godnym lepszej sprawy ostrzegają chętnych na Yamahę. Do tego funkcjonalnie bajka. Te wszystkie audiofilskie rozwiązania z manufaktur (często klepane w szopie) zawsze mają coś niedopracowanego. Znowu Daphile jako streamer też już mnie męczy. Ktoś napisze ROON, ale jest to dość drogi soft, a wątki z problemami z nim zajmują na forach audio po kilkadziesiąt stron, a poza tym nie podoba mi się rozwiązanie z podziałem programu na dwie części. Także, dlatego. 

Miałem kiedyś okazję posłuchać 501 z dość dobrymi jak mi się wydaje kolumnami Diamond 28 i było bardzo dobrze. W związku ze znajomością sprzętu ojca kupiłbym może i RN600, ale kusi YPAO.

W dniu 31.12.2023 o 14:58, audioburak napisał:

No, no, nie takiej znowu budżetówki 😉

Chciałem kiedyś kupić ten ampli, ale wtedy jeszcze nazwa była za mało audiofilska dla mnie, brak poważania huehue. Dziś mam to gdzieś i jestem na etapie przejścia na ampli Yamahy właśnie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Misio38

Byś mógł mnie obrazić, najpierw muszę cenić Twoje zdanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 2 tygodnie później...
Na pewno zmiana kolumn na odpowiedni model w podanym budżecie to ogromny skok do przodu. Ale w takim przypadku na pewno Yamaha R-N800 będzie dużym ograniczeniem. Natomiast jeśli potraktujesz to jako kolejny etap rozbudowy systemu i bierzesz pod uwagę w przyszłości wymianę wzmacniacza, jak najbardziej polecam.



Dokladnie tak bym zrobil

Kupil bym najlepsze zestawy glosnikowe, na jakie mnie stac, a z czasem aktualizowal bym elektronike.

Raz dobrze dobrane zestawy glosnikowe przezyja kilka generacji elektroniki

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, xajas napisał:

 


Dokladnie tak bym zrobil

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Kupil bym najlepsze zestawy glosnikowe, na jakie cie stac, a z czasem aktualizowal elektronike.

Raz dobrze dobrane zestawy glosnikowe przezyja kilka generacji elektronikiemoji779.png

 

Pytanie tylko, co to są najlepsze zestawy głośnikowe?

Czy to te, które polecają sklepy ze względu na wyższą prowizję od producentów/dystrybutorów czy te które polecają portale internetowe publikujące opłacone "testy"?  🙂

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I drugie  pytanie: czy wzmacniacz słuchawkowy i słuchawki do amplitunera Yamahy mają sens? Wiem, że to trochę filozoficzne, bo naprawdę PX8 z Iphonem wymiatają...
 
p.s. Skażony pomysłem o Lyndorfie itp. nadal knuję jak tu coś poprawić


Jesli korci cie zarowno wzmacniacz sluchawkowy, jak i wzmacniacz z mozliwosciami korekcji akustyki, to ja bym proponowal dosc niecodzienne rozwiazenie

Kupil bym RME ADI 2 i do tego stereofoniczna koncowke mocy (ICE albo nCore, 250-400W)

RME to dobry przetwornik DAC, przedwzmacniacz dla koncowki mocy i wzmacniacz do sluchawek. A do tego dochodzi znakomity zabudowany procesor DSP umozliwiajacy korekcje akustyki, zestawow glosnikowych i sluchawek.

BTW.
Dokladnie taka kombinacji stoi obok mnie
Napedza zestawy glosnikowe (B&W804) i sluchawki (Beyery)

Genialna kombinacja!

Szczegolnie z iPadem i Apple Music jako zrodlo. Pelny HighRes.

PS.

Alternatywa do wspomnianego Lyngdorfa jest NAD z zabudowanym Dirac Life.
Ja bym bral NAD C399
Pytanie tylko, co to są najlepsze zestawy głośnikowe?


Odpowiedz jest bardzo prosta

To te, ktore w moim pomieszczeniu DLA MNIE, NA MOJ GUST, najlepiej brzmia

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proponujac RME zapomnialem dodac, ze akceptuje tylko zrodla cyfrowe, wiec jesli ktos potrzebuje wejscie analogowe, pozostaje NAD C399

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 29.01.2024 o 16:33, Piotr Sonido napisał:

Mówisz o 701 i 801?

Ja uważam że fajne modele zaczynają się od tysiączki w górę

Popieram, miałem Yamahę rn 602,teraz mam as 1100, między nimi jest przepaść pod każdym względem 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
46 minut temu, zibi69 napisał:

Popieram, miałem Yamahę rn 602,teraz mam as 1100, między nimi jest przepaść pod każdym względem 

A co masz pisać, jak zapłaciłeś za wzmacniacz 3-4 razy więcej niż za wcześniejszy amplituner?

Nawet gdybyś kupił RN 800A zamiast RN 602, pewnie też byś pisał o "przepaści" 🙂

Mam od wielu  lat  RX 797, używałem przez ok. 2 tygodnie AS-1200, wielkiej - istotnej , różnicy nie słyszałem, ale ja to pewnie głuchy jestem 🙂 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Tokina
literówka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
22 godziny temu, zibi69 napisał:

Popieram, miałem Yamahę rn 602,teraz mam as 1100, między nimi jest przepaść pod każdym względem 

Względem wyższej 701 także.

21 godzin temu, Tokina napisał:

Mam od wielu  lat  RX 797, używałem przez ok. 2 tygodnie AS-1200, wielkiej - istotnej , różnicy nie słyszałem, ale ja to pewnie głuchy jestem 🙂 

Może 797 gra podobnie do as1200. Tego nie kwestionuje.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach




Mam od wielu  lat  RX 797, używałem przez ok. 2 tygodnie AS-1200, wielkiej - istotnej , różnicy nie słyszałem, ale ja to pewnie głuchy jestem  


Tego się nie da wykluczyć.
Gdybyś odnosił się do AX-497 to można by przyjąć, że różnicy brak.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

„If you don't like the weather, wait a minute.” -- Scottish proverb

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
9 minut temu, romeksz napisał:

Gdybyś odnosił się do AX-497 to można by przyjąć, że różnicy brak.

To chyba jednak nie ja głuchy jestem 😀

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.