Skocz do zawartości
IGNORED

Wymiana KEF Q100 na coś nowego tylko co? 3000zł ~~ para.


bassfreak93
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

5 minut temu, SZROT napisał:

co ciekawe Q150 sa bardziej zrownowazone w tym zakresie niz Q350, chyba z tej trojki 100, 150 i 350 to wybralbym wlasnie 150

Wróć do pierwszej strony. Kolega wyraźnie pisze że z obecnymi kolumnami brakuje mu basu więc trzeba kolumny właśnie z podbitym basem i najlepiej takie żeby zrezygnować z suba.

Q150 mam, znam i nie polecam w tym przypadku.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@muda44

Rel HT 1205 MK II mam od tygodnia dopiero i nie zamierzam go sprzedawać (raty zero wyżebrałem)

Rel zjada SVS sb 1000 pro na śniadanie którego miałem poprzednio, wiem w która stronę zmierzasz ale od razu mówię T7x jest raczej "za słaby" na moje potrzeby a t9x jest za DROGI.

Nie szukam koniecznie czegoś z większym basem niż moje kef q100, tzn nie oczekuje różnicy 5" vs 8" mid-bas w kolumnie.

Troszkę więcej by mogły mieć ale nie dużo więcej skoro ma już rela, bardziej oczekuję "ogólnej" poprawy brzmienia. Tych kefów nie chcę bo to kloce są, na razie mam 3 kandydatów 

 

-dynaudio emmit 10

-polk r100

-Monitor audio silver 50 7g

Wzmacniacza na razie nie wymienię, chyba że znasz kogoś kto jest w stanie go "ulepszyć" czy poprawić za sensowne pieniądze? słyszałem że ten NAD lubi mieć problemy po 5 latach użytku i coś się w nim wymienia.

Ale od strony brzmienia nie wiem co by miało być na + ? mam go 2 lata z hakiem lekkim.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez bassfreak93
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
10 minut temu, bassfreak93 napisał:

@muda44

Rel HT 1205 MK II mam od tygodnia dopiero i nie zamierzam go sprzedawać (raty zero wyżebrałem)

Rel zjada SVS sb 1000 pro na śniadanie którego miałem poprzednio, wiem w która stronę zmierzasz ale od razu mówię T7x jest raczej "za słaby" na moje potrzeby a t9x jest za DROGI.

Nie szukam koniecznie czegoś z większym basem niż moje kef q100, tzn nie oczekuje różnicy 5" vs 8" mid-bas w kolumnie.

Troszkę więcej by mogły mieć ale nie dużo więcej skoro ma już rela, bardziej oczekuję "ogólnej" poprawy brzmienia. Tych kefów nie chcę bo to kloce są, na razie mam 3 kandydatów 

 

-dynaudio emmit 10

-polk r100

-Monitor audio silver 50 7g

Wzmacniacza na razie nie wymienię, chyba że znasz kogoś kto jest w stanie go "ulepszyć" czy poprawić za sensowne pieniądze? słyszałem że ten NAD lubi mieć problemy po 5 latach użytku i coś się w nim wymienia.

Ale od strony brzmienia nie wiem co by miało być na + ? mam go 2 lata z hakiem lekkim.

Miałem wiele kolumn a jeszcze więcej słuchałem. Dla mnie sprawa jest prosta, jak największe kolumny bo mała kolumna nigdy nie odda tej jakości basu, tej swobody brzmienia co dobra, duża podłogówka.

To samo monitory. Nie da się cudów uzyskać z małej membrany chyba że to ma być jakaś klitka i słuchanie w tle. Subwoofer do stereo wg mnie zdecydowanie nie.

Ja od lat modyfikuję niektóre modele wzmacniaczy NAD jak Twój przykładowo bo mają bdb końcówki mocy a skopane przedwzmacniacze które zastępuję swoimi pasywnymi co daje znacznie lepszą rozdzielczość, precyzję, dokładność itd oraz lepszą barwę. Nie gra już tak plastikowo, szaro, technicznie.

Jako że pre zostaje zmienione nieaktywne jest wyjście na subwoofer więc albo przejściówka, albo sub z wejściem wysokopoziomowym albo najlepiej bez subwoofera.

Na upartego da się też to wyjście zrobić przy okazji moda ale moim zdaniem nie tędy droga.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@muda44

Gdyby miał warunki na duże podłogówki to już bym je dawno miał, niestety 11m2 to praktycznie maleńkie pole manewru (w tej chwili to jedna pozycja w zasadzie)  no i akustyka takiego pomieszczenia.

No tego REL-a mam podłączonego z LFE na wyjście subwoofer we wzmacniaczu niestety. Inaczej się chyba nie da. (jak by to wyglądało jak byś przerobił ten wzmacniacz? )

 

Nie wiem czy jest sens się w to bawić.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez bassfreak93
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli już się decydujesz na mniejsze woofery, to może coś z BR na froncie

i tu od razu przykład - Usher S 520 - dokładnie w budżecie, a bywają używane.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ring radiator rules

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
23 minuty temu, bassfreak93 napisał:

@muda44

Gdyby miał warunki na duże podłogówki to już bym je dawno miał, niestety 11m2 to praktycznie maleńkie pole manewru (w tej chwili to jedna pozycja w zasadzie)  no i akustyka takiego pomieszczenia.

No tego REL-a mam podłączonego z LFE na wyjście subwoofer we wzmacniaczu niestety. Inaczej się chyba nie da. (jak by to wyglądało jak byś przerobił ten wzmacniacz? )

 

Nie wiem czy jest sens się w to bawić.

 

Mógłbym zrobić dodatkowe wyjście na tego suba w środku czyli by działało jak obecnie.

24 minuty temu, bassfreak93 napisał:

Nie wiem czy jest sens się w to bawić.

Wszystko jak zawsze jest kwestią kasy. Modyfikacja to niewielkie pieniądze za takie zmiany w brzmieniu. A jak jest kasa to można lepiej ale i też kilka razy więcej trzeba wydać ( niż 326BEE z modem ).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
49 minut temu, audioburak napisał:

Jeśli już się decydujesz na mniejsze woofery, to może coś z BR na froncie

i tu od razu przykład - Usher S 520 - dokładnie w budżecie, a bywają używane.

Wiesz mogę dozbierać i kupić coś większego ostatecznie np zamiast dynaudio emmit 10 to 20, ale czy jest sens jak mam suba?

 

@muda44 pw zobacz

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, bassfreak93 napisał:

Wiesz mogę dozbierać i kupić coś większego

Skup się na jakości a nie na wielkości ...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Buchardt A500 + ARCAM CDS50

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, muda44 napisał:

Subwoofer do stereo wg mnie zdecydowanie nie.

Na szczęście jest w dziale hifi wątek nt subwoofera w stereo i tam można się czegoś sensownego dowiedzieć:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Głowa jest dla mnie najważniejsza, bo nią jem."

Muzyki słucham na kinie domowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, audioburak napisał:

i tu od razu przykład - Usher S 520 - dokładnie w budżecie, a bywają używane.

O! Dobry przyklad - to mogloby fajnie zagrac z dolaczonym subwooferem.

23 minuty temu, Piopio napisał:

Skup się na jakości a nie na wielkości

Dokladnie, majac dobry subwoofer ma sie ten komfort ze mozna myslec o reszcie pasma, a wtedy juz niekoniecznie duze obudowy.

 

1 godzinę temu, muda44 napisał:

Subwoofer do stereo wg mnie zdecydowanie nie.

Zbyt duze uogolnienie. Mowiac prosciej - nieprawda.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie modele q150 grają równie ale to wynika bardziej z tego że ich poziom basu jest zauważalnie niższy niż w modelu q350

Średnica jednak też jest inna.

Mając dobry subwoofer faktycznie śmiało można postawić na dobry środek i otwartą górę.

Ls50, Silver 50, choć tych modeli było tu już zaproponowane naprawdę wiele. 

Najlepiej wypożycz kolumny do domu i tak podejmij decyzję. Akurat jesteś w komfortowej sytuacji że zamierzasz wybrać monitory które nie są problematyczne w transporcie

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Piotr Sonido napisał:

Faktycznie modele q150 grają równie ale to wynika bardziej z tego że ich poziom basu jest zauważalnie niższy niż w modelu q350

nie, to nie dlatego, dlatego ze bassreflex w 350 jest zle dostrojony i bas ponizej 80 Hz mocno opada za to na 150 Hz wystepuje widoczne podbicie, Q150 graja w miare rowno do 55 Hz, sa lepiej zaprojektowane

2 godziny temu, Piotr Sonido napisał:

Średnica jednak też jest inna.

srednica do 3 kHz jest bardzo podobna w obu modelach, dopiero powyzej 3 kHz w q350 spada ponizej poziomu q150

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, SZROT napisał:

Zbyt duze uogolnienie. Mowiac prosciej - nieprawda.

Na niedostatek basu, zamiast dostarczającego bas suba, polecono przedwzmacniacz niedostarczający basu, za to własnej konstrukcji - co najmniej dziwnie to wyszło.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Głowa jest dla mnie najważniejsza, bo nią jem."

Muzyki słucham na kinie domowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Większość nie rozumie że subwoofer jest do rozciągnięcia pasma w dół a nie do zwiększania średniego i wyższego basu do którego jest robiony. Jeżeli kolumny mają mało średniego i wyższego basu to subwoofer tego nie poprawi. We wzmacniaczach które umożliwiają odcięcie najniższego basu od kolumn i przekierowanie go do subwoofera nastąpi pewne odciążenie wooferów kolumn ale to i tak nie da tego co konkretny garnek na basie. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, muda44 napisał:

Większość nie rozumie że subwoofer jest do rozciągnięcia pasma w dół a nie do zwiększania średniego i wyższego basu do którego jest robiony.

My o rozumiemy.

1 godzinę temu, muda44 napisał:

Jeżeli kolumny mają mało średniego i wyższego basu...

Wiemy co te kolumny mają a czego nie.

1 godzinę temu, muda44 napisał:

...mało średniego i wyższego basu to subwoofer tego nie poprawi.

W tym przypadku jest nieco inaczej, natomiast na pewno nie poprawi ilości żadnego basu przedwzmacniacz i inne mody wzmacniacza.

1 godzinę temu, muda44 napisał:

We wzmacniaczach które umożliwiają odcięcie najniższego basu od kolumn...

Zasadniczo przy tak małych kolumienkach nie potrzeba odcinać czegoś, czego i tak zbyt wiele nie ma.

1 godzinę temu, muda44 napisał:

...to i tak nie da tego co konkretny garnek na basie. 

I tu pojawia się subwoofer aktywny, z którym w gratisie dostaniem dedykowaną dla basu końcówkę mocy. Jak kogoś męczy skojarzenie z plastikowym KD zsupermarketu, to może suby kupić dwa i ustawić zamiast podstawek pod monitorami.

Chyba już wszystko jasne?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez szymon1977

"Głowa jest dla mnie najważniejsza, bo nią jem."

Muzyki słucham na kinie domowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
10 minut temu, szymon1977 napisał:

W tym przypadku jest nieco inaczej, natomiast na pewno nie poprawi ilości żadnego basu przedwzmacniacz i inne mody wzmacniacza.

Modyfikacja poprawia brzmienie w znacznym i znaczącym stopniu całego pasma a w tym też jakość basu. Z jednostajnej buły budżetowego wzmacniacza za niewielkie pieniądze dostajemy zróżnicowanie, dynamikę, szybkość itd

11 minut temu, szymon1977 napisał:

Zasadniczo przy tak małych kolumienkach nie potrzeba odcinać czegoś, czego i tak zbyt wiele nie ma.

Każdy midwoofer odciążony od najniższego basu przeniesie większą moc na średnim i wyższym basie.

14 minut temu, szymon1977 napisał:

I tu pojawia się subwoofer aktywny, z którym w gratisie dostaniem dedykowaną dla basu końcówkę mocy. Jak kogoś męczy skojarzenie z plastikowym KD zsupermarketu, to może suby kupić dwa i ustawić zamiast podstawek pod monitorami.

Subwoofer nie da średniego i wyższego basu więc może mieć i 20 cali i nic to nie da.

15 minut temu, szymon1977 napisał:

Jak kogoś męczy skojarzenie z plastikowym KD zsupermarketu, to może suby kupić dwa i ustawić zamiast podstawek pod monitorami.

Nie wiem jak grają plastikowe KD  z supermarketu, wiem jak grają takie z powiedzmy średniej klasy czyli do topowych Yamahy, Denona itp. To samo subwoofery  w różnych konfiguracjach i cenach.

17 minut temu, szymon1977 napisał:

Chyba już wszystko jasne?

Posłuchaj kiedyś czegoś innego niż to swoje 

" Daphile, Onkyo A-5VL, B&W 606+ASW608 i gra muzyka! "

Wtedy możemy podyskutować 😉

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Głowa jest dla mnie najważniejsza, bo nią jem."

Muzyki słucham na kinie domowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, szymon1977 napisał:

My o rozumiemy

Tja, widać. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Node 2i lps, Adi-2 lps, UR Unico Gold Lion, Harbeth 7ES-3

z Bogiem, dzielny audiofilu 🫡

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
15 minut temu, J4Z napisał:

Tja, widać. 

Masz coś bardziej konstruktywnego do powiedzenia w temacie niż dostrzeżenie braku "t"?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Głowa jest dla mnie najważniejsza, bo nią jem."

Muzyki słucham na kinie domowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czepianie się literówek jest zagrywką tanią i bezsensowną. Nie zdarza mi się i zdarzać nie będzie.

16 godzin temu, SZROT napisał:

srednica do 3 kHz jest bardzo podobna w obu modelach, dopiero powyzej 3 kHz w q350 spada ponizej poziomu q150

Na nasz odbiór średnicy mają wpływ pasma sąsiadujące. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez J4Z

Node 2i lps, Adi-2 lps, UR Unico Gold Lion, Harbeth 7ES-3

z Bogiem, dzielny audiofilu 🫡

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
6 godzin temu, muda44 napisał:

Większość nie rozumie że subwoofer jest do rozciągnięcia pasma w dół a nie do zwiększania średniego i wyższego basu do którego jest robiony. Jeżeli kolumny mają mało średniego i wyższego basu to subwoofer tego nie poprawi. We wzmacniaczach które umożliwiają odcięcie najniższego basu od kolumn i przekierowanie go do subwoofera nastąpi pewne odciążenie wooferów kolumn ale to i tak nie da tego co konkretny garnek na basie. 

Zależy kto co rozumiem średni i wyższy bas. Dla mnie podział jest taki

sub bas 20-50 hz

mid bas 50-100hz

wyższy 100-200 hz

Dla mnie te kef q100 z nie zatkanym BR grają "szłyszalnie" do 55-60hz?

i tak jest gdzieś dziura albo niedobór basu bo REL-a mam odciętego na 100 hz ( ale spadek filtra nie jest jakiś duży chyba 10-12 db na okt max) bo mając na 100hz jakoś nie dokucza "buczenie"

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez bassfreak93
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sory za post pod postem ale nie mogę edytować

Nie wiem czy prawidłowo robię na "ucho" ale gdzie są doły i góry w basie stwierdzam po tym jak gra dany kawałek na słuchawkach a potem na głośnikach (mam IEM-y dla bass headów ale generalnie grają ładnie całym pasmem mim że bas definitywnie na 1 planie). Na słuchawkach mam przycięte 100-180 hz o -3 db na eq. (kwestia preferencji)

 

Zaraz pewnie padnie pytanie skoro mam swój święty gral słuchawkowy to czemu brnę dalej w głośniki na 11m2. Odpowiedź jest bardzo prosta siedzenie w słuchawkach cały czas jest męczące i mało zdrowe dla higieny ucha tym bardziej jeśli to IEM-y )

 

Do tego odsłuch na głośnikach jest inny ale to każdy wie, niektóre kawałki brzmią gorzej na słuchawkach np.

 

12263691.png

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez bassfreak93
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
33 minuty temu, bassfreak93 napisał:

i tak jest gdzieś dziura albo niedobór basu bo REL-a mam odciętego na 100 hz

No dokladnie tak jak na wykresie? Nie widac? 5-6 dB od 55 do 155 Hz to dosyc duzo

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
20 godzin temu, SZROT napisał:

nie, to nie dlatego, dlatego ze bassreflex w 350 jest zle dostrojony i bas ponizej 80 Hz mocno opada za to na 150 Hz wystepuje widoczne podbicie, Q150 graja w miare rowno do 55 Hz, sa lepiej zaprojektowane

srednica do 3 kHz jest bardzo podobna w obu modelach, dopiero powyzej 3 kHz w q350 spada ponizej poziomu q150

Ale ty mi analizujesz wykres a nie mówisz jak one brzmią teraz 🙂

A weź nie patrząc na wykres opowiedz o swoich odczuciach z odsłuchu obu tych modeli

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, bassfreak93 napisał:

Dla mnie te kef q100 z nie zatkanym BR grają "szłyszalnie" do 55-60hz?

i tak jest gdzieś dziura albo niedobór basu bo REL-a mam odciętego na 100 hz ( ale spadek filtra nie jest jakiś duży chyba 10-12 db na okt max) bo mając na 100hz jakoś nie dokucza "buczenie"

Bo te 55-60Hz masz ze spadkiem pewnie -5dB (a może i większym, więc sub ma co robić). Swoją drogą gdy patrzę na charakterystykę KEF,.to zatkanie BR i uzupełnienie braku subem wydaje się być idealnym pomysłem na poprawę JAKOŚCI basu.

2 godziny temu, SZROT napisał:

No dokladnie tak jak na wykresie? Nie widac? 5-6 dB od 55 do 155 Hz to dosyc duzo

A jeszcze wsadź gąbki w BR i będzie git.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez szymon1977

"Głowa jest dla mnie najważniejsza, bo nią jem."

Muzyki słucham na kinie domowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, szymon1977 napisał:

Bo te 55-60Hz masz ze spadkiem pewnie -5dB (a może i większym, więc sub ma co robić). Swoją drogą gdy patrzę na charakterystykę KEF,.to zatkanie BR i uzupełnienie braku subem wydaje się być idealnym pomysłem na poprawę JAKOŚCI basu.

A jeszcze wsadź gąbki w BR i będzie git.

Tak też większość czasu miałem zatkane fabrycznymi gąbkami of KEF-ów.

Tylko teraz pytanie czy w każdych monitorach gdy mam suba zatykać im BR? czy to zależy od kolumny?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 16.02.2024 o 19:42, bassfreak93 napisał:

Tak też większość czasu miałem zatkane fabrycznymi gąbkami of KEF-ów.

Tylko teraz pytanie czy w każdych monitorach gdy mam suba zatykać im BR? czy to zależy od kolumny?

A ja w swoich B&W606 mam trzy opcje: BR otwarty, BR zatkany i taka rurka z gąbki, która zmniejsza średnicę, ale zostawia otwór. Wybrałem tę środkową. Dlaczego? Bez główkowania, po prostu gra mi najfajniej.

A teraz zerknij na wykres:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Nie znam się a tym, ale mam wrażenie, że w moich B&W606 tak dostrojono BR, żeby zrobić górkę około 100Hz. A teraz porównaj z wykresem KEF Q100

1583909028950-png.53781

Tu szczyt jest około 105Hz ale górki nie ma, jest za to łagodny wzrost w zakresie 50-100Hz. Z założenia powinno się unikać dublowania subem pasma granego przez kolumny, a w przypadku KEF Q100 w zasadzie całe użyteczne pasmo suba dublowałoby się z kolumnami. Obstawiam jednak, że BR został tak dostrojony by rozciągnąć pasmo, co za tym idzie gąbki w BR wyostrzą wzrost i ułatwią dostrojenie suba.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Głowa jest dla mnie najważniejsza, bo nią jem."

Muzyki słucham na kinie domowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wykresu omawianych tu Q nie znalazłem, ale zobacz na R3

66576-kef-r3-audiocompl-lab1.jpg

Zatkanie BR minimalnie (-1dB) wpłynie na pasmo powyżej 100Hz, za to wyrówna wzrost 0-100Hz i usunie schodek 25-60Hz/-5dB, który przy dostrajaniu suba może być poważnym problemem. Nie znam się na tym, ale synchronizację suba z KEF zacząłbym od wsadzenia gąbek w BR i pozbycia się tego, co i tak docelowo grać będzie sub.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez szymon1977

"Głowa jest dla mnie najważniejsza, bo nią jem."

Muzyki słucham na kinie domowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 16.02.2024 o 12:23, bassfreak93 napisał:

Zależy kto co rozumiem średni i wyższy bas. Dla mnie podział jest taki

sub bas 20-50 hz

mid bas 50-100hz

wyższy 100-200 hz

Dla mnie te kef q100 z nie zatkanym BR grają "szłyszalnie" do 55-60hz?

i tak jest gdzieś dziura albo niedobór basu bo REL-a mam odciętego na 100 hz ( ale spadek filtra nie jest jakiś duży chyba 10-12 db na okt max) bo mając na 100hz jakoś nie dokucza "buczenie"

Tu 20Hz, tam 50Hz, gdzieś 200Hz a gdzie indziej 100Hz. Liczby nie wydają się duże, bo mówimy o częstotliwościach dochodzących do 20.000Hz Ale jak zaśpiewamy do-re-mi-fa-sol-la-si-do, to drugie do ma dwukrotnie wyższą częstotliwość od pierwszego do. Więc (takie moje autorskie spostrzeżenie) 20 pomiędzy 20 a 40, to taka sama różnica w dźwięku, jak 10.000 pomiędzy 10.000 a 20.000 - jest o co walczyć!

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez szymon1977

"Głowa jest dla mnie najważniejsza, bo nią jem."

Muzyki słucham na kinie domowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@szymon1977

Zrobiłem kilka testów apką z telefonu generując sweepa z kompa 20-300 hz i optymalnie dość wygląda opcja taka

BR otwarty w kef q100

sub na 60 hz odcięty i faza na 0 standardowo

ale od 70 hz gdzie jest ta mega dziura do 300 hz cuda na kiju xD na to chyba tylko wpłynie przestawienie zestawu.

423062767_967241068108265_84954442785539

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.