Skocz do zawartości
IGNORED

Zmiana wkładki na ...


Rosomak19
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

  • Moderatorzy
7 minut temu, daru0105 napisał:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Wszystko na temat.

W moim pre Gold Note oprócz, że mogę zmienić w dość dużym zakresie wartość obciążenia wkładki, co już zmienia charakterystykę częstotliwościową, to jeszcze mam opcje zmiany charakterystyki dla płyt z korekcję RIAA, DECCA,ZOLUMBIA.. Świetna sprawa.

Dosyć często właśnie tym ustawieniem reguluje sobie pod moje ucho, gdy płyta gra za jasno lub za ciemno   🙂

Gold Note.jpg

Nie używasz zasilacza PSU?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Marcinus napisał:

Nie używasz zasilacza PSU?

Mam PS 10  🙂

4 minuty temu, daru0105 napisał:

Mam PS 10  🙂

Ta fotka to nie moja z netu

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ty -- wódkę za wódką w bufecie...

Oczami po sali drewnianej -- i serce ci wali (Czy pamiętasz?)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Moderatorzy
Godzinę temu, daru0105 napisał:

Mam PS 10  🙂

Ta fotka to nie moja z netu

NO właśnie pamiętam, ze masz PSU-10 a na monitorku nie widać ikonki.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, Marcinus napisał:

NO właśnie pamiętam, ze masz PSU-10 a na monitorku nie widać ikonki.

U mnie tak wygląda   🙂

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ty -- wódkę za wódką w bufecie...

Oczami po sali drewnianej -- i serce ci wali (Czy pamiętasz?)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Moderatorzy
16 minut temu, daru0105 napisał:

U mnie tak wygląda   🙂

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Podobnie jak u mnie 😀image.thumb.jpg.97ef2df7fc08fbc01635021e3cf5dc6f.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Redaktorzy

Kumpel mój miał Korga DS DSC 10R i po zgraniu winyli do plików mógł "bawić się" brzmieniem wg 5-ciu różnych krzywych RIAA. Ciekawa sprawa, bo winyle nacinane były wg różnych krzywych. Czasami naparza wściekle "górą" i człowiek nie wie dlaczego.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Screenshot_2024-03-08-17-28-10-701_com.android.chrome-edit.jpg

Screenshot_2024-03-08-17-26-49-273_com.android.chrome-edit.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Life is too short for boring HiFi..."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do 1954r. była nieco wolna amerykanka co do korekcji i każdy sobie rzepkę skrobał jak chciał. RIAA dopiero ujednoliciła no ale to oczywista informacja.

 

Po aktualizacji Audiogate KORG dołożył jeszcze innych standardów.

Urządzonko bardzo sprytne , używam jako interfejsu audio w komputerze i do m.in. słuchania LP na kompku

 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez mcemsi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 27.02.2024 o 17:46, Rosomak19 napisał:

Chyba ,że jest coś bardziej dostępnego na wzór AT120Eb  do 600zł ? Co byście jeszcze pocili ?

AT VM520EB.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Byś mógł mnie obrazić, najpierw muszę cenić Twoje zdanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No Pany  ,że tak powiem , znalazłem parę godzin spokoju i założyłem w końcu nową wkładkę AT 120Eb😎 . Żeby mieć porównanie , a nie że mi coś tam się wydaje , to zgrałem sobie po 3 utwory z róży płyt . Dwa kawałki tak za środkiem płyty i jeden z pierwszej pozycji . Zgrywałem z przedwzmacniacza w trybie direct na kompa w 9k6 Hz 32bit,  najpierw rzecz jasna Reda 2M , a potem po 2 godzinach walki z ustawieniem z AT120Eb . Wkładki ustawione tak samo . Już podczas zgrywania było słychać różnicę. Red nie ma podjazdu do AT . Na AT brzmi to czyściej , wydobywane są nowe smaczki , jest fajniejsza stereofonia . Także Red po kilkunastu godzinach grania idzie w odstawkę  , a ja biorę się za odsłuch płyt i odkrywanie ich na nowo . Jeszcze co , to może przydało by się kiedyś z azymutem powalczyć odrobinę , bo już dziś nie mam sił , ani czasu . Ogólnie balans L-R to jakieś 0,5dB , ale przy przesłuchach jest trochę więcej . Na lusterku ,raczej talerzu z dysku HDD i lupie igła wygląda, że leży prostopadle . Ogólnie jestem bardzo zadowolony 😃.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
53 minuty temu, Rosomak19 napisał:

No Pany  ,że tak powiem , znalazłem parę godzin spokoju i założyłem w końcu nową wkładkę AT 120Eb😎 . Żeby mieć porównanie , a nie że mi coś tam się wydaje , to zgrałem sobie po 3 utwory z róży płyt . Dwa kawałki tak za środkiem płyty i jeden z pierwszej pozycji . Zgrywałem z przedwzmacniacza w trybie direct na kompa w 9k6 Hz 32bit,  najpierw rzecz jasna Reda 2M , a potem po 2 godzinach walki z ustawieniem z AT120Eb . Wkładki ustawione tak samo . Już podczas zgrywania było słychać różnicę. Red nie ma podjazdu do AT . Na AT brzmi to czyściej , wydobywane są nowe smaczki , jest fajniejsza stereofonia . Także Red po kilkunastu godzinach grania idzie w odstawkę  , a ja biorę się za odsłuch płyt i odkrywanie ich na nowo . Jeszcze co , to może przydało by się kiedyś z azymutem powalczyć odrobinę , bo już dziś nie mam sił , ani czasu . Ogólnie balans L-R to jakieś 0,5dB , ale przy przesłuchach jest trochę więcej . Na lusterku ,raczej talerzu z dysku HDD i lupie igła wygląda, że leży prostopadle . Ogólnie jestem bardzo zadowolony 😃.

Jaki masz gramofon?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 11.03.2024 o 22:50, Rosomak19 napisał:

Metz TX4963 , to samo co NEC AUP7300E .

...Palladium, Universum...

W dniu 11.03.2024 o 20:32, Rosomak19 napisał:

Jeszcze co , to może przydało by się kiedyś z azymutem powalczyć odrobinę , bo już dziś nie mam sił , ani czasu .

Ten gramofon chyba nie ma regulacji azymutu.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, audioburak napisał:

Najczęściej zupełnie wystarczają "fasolki" a headshell ma wydłużone szczeliny.

Podkładki pomiędzy wkladkę i headshel?  Ale to juz nieco "wyższa szkola jazdy"...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, audioburak napisał:

Nie wysokość ramienia, ale kąt wkładki, a tak właśnie rozumiem regulację azymutu.

Wysokości ramienia mającxej wpływ na VTA, nie wyreguluje podkladkami pomiedzy headshelem i  wkladką, lae raczej podkladkami pod mocowanie ramienia, gdy gramofon nie ma takiej regulacji

Azymut to jest kąt igły w stosunku do pyty (90stopni), gdy headshel nie ma takiej regulacji, można go zmienić podkladjąc coś pod którąś z bocznych  stron wkladki. Ale "fasolek" nie znam, dlatego pytam.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Różni się podłużnymi otworami do wkładki, które umożliwiają ustawienie kąta.

Dla przykładu - w starych Fonica'ch trzeba było otwory wypiłować, bo był źle wykonany

profil ramienia - błąd sięgał pewnie 8 - 10 stopni 😉 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ring radiator rules

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tymi otworami ustawisz kąt styczności, ale to nie jest do regulacji azymutu.

Prawidłowe ustawienie azymutu zapewnia prostopadlóść igły do płyty (eliminuje ew. błąd w produkcji igły -krzywe osadzenie itp)

12.jpg.3e7c31091e5a3772e075578ec3875499.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj posłuchałem sobie trochę i z tą wkładką już chyba osiągnąłem na tym gramofonie to, co chciałem . Aż wróciła radość słuchania . Red to była po prostu katastrofa ! AT ściągnęła tę kołdrę z kolumn i co najważniejsze , sybilanty odeszły razem z Red2M ! Teraz czeka mnie dużo słuchania i odkrywania płyt na nowo .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, Rosomak19 napisał:

Wczoraj posłuchałem sobie trochę i z tą wkładką już chyba osiągnąłem na tym gramofonie to, co chciałem . Aż wróciła radość słuchania . Red to była po prostu katastrofa ! AT ściągnęła tę kołdrę z kolumn i co najważniejsze , sybilanty odeszły razem z Red2M ! Teraz czeka mnie dużo słuchania i odkrywania płyt na nowo .

Chyba troszkę przesadzasz. Ortofon M2 red wcale aż taki zły nie jest, róznice w stosunku do AT120 są w sumie niewielkie, kwestia gustu co sie komu bardziej podoba.   Sybilanty w jego wykonaniu to chyba już przesada, prędzej dotknie to wkladek AT120 niż Ortofona M2. 

Używałem Ortofona M2 red, M2 blue, AT 120eb, AT VM520eb, używam AT VM540ml...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
15 godzin temu, Andrzej100 napisał:

Chyba troszkę przesadzasz. Ortofon M2 red wcale aż taki zły nie jest, róznice w stosunku do AT120 są w sumie niewielkie

Niewielkie ? Może u Ciebie , albo mi wcisnęli jakąś gó....ną sztukę Red2M . U mnie mówię poważnie , różnica jest bardzo duża , to całkiem inne granie, to nie są jakieś kosmetyczne różnice . Poza tym ,Red sypie sybilantami jak z rękawa , AT póki co , gra czyściutko . W ogóle tam, gdzie AT się rozkręca , to Red nie istnieje .

Co do azymutu , to może w przyszłości zakupię któryś z headshelli z możliwością jego ustawiania . Po co się denerwować z jakimiś podkładkami i kombinować cuda niewidy .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, Rosomak19 napisał:

Niewielkie ? Może u Ciebie , albo mi wcisnęli jakąś gó....ną sztukę Red2M . U mnie mówię poważnie , różnica jest bardzo duża , to całkiem inne granie, to nie są jakieś kosmetyczne różnice . Poza tym ,Red sypie sybilantami jak z rękawa , AT póki co , gra czyściutko . W ogóle tam, gdzie AT się rozkręca , to Red nie istnieje .

Sorry, ale to opinia mocno naciagana.... 

Wkładki AT 120Eb i Ortpfon 2M red to porównywalne wkładki tej samej, przyzwoitej, "popularnej" klasy. Brzmienie jest nieco różne, ale  zależy co sie komu podoba. Ortofon ma dźwiek nieco cieplejszy, AT nieco bardziej "krzykliwy", jednak nie sa to różnice bardzo duże. Ortofon 2M red nie ma problemów z sybilantam, prędzej w pewnych sytuacjach AT 120eb, choć tego nie zauważyłem.

Przy stosowaniu trzeba zwrócić uwagę na wysokości wkladek:  At120eb - 17,3 mm, Ortofon 2M red - chyba 19 mm

 

5 godzin temu, Rosomak19 napisał:

Co do azymutu , to może w przyszłości zakupię któryś z headshelli z możliwością jego ustawiania . Po co się denerwować z jakimiś podkładkami i kombinować cuda niewidy .

Regulacja azymutu igły to zadanie dla raczej bardzo doświadczonych użytkowników gramofonów, nie piszę o regulacji azymutu związnego z "krzywym" headsahelem, bo w dobrym, sprawnym gramofonie nie powinno to mieć miejsca.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja  wiem, co słyszę i zdania nie zmienię ,że Red  to badziew . Przy AT czystość dźwięku , ilość detali jest bez porównania lepsza , a i reszta pasma jest fajniejsza . AT ma szersze pasmo i lepszą separację kanałów.                                                         Pokaż wkładkę w której na 100% jest idealnie prosto wklejona igła ? Nawet te bardzo drogie wkładki mają krzywo powklejane igły . Nie wiem ,czemu z regulacji azymutu robisz jakąś wiedze dla wtajemniczonych ? Spokojnie mam płytę testową i oscyloskop , ale nawet wystarczy karta dźwiękowa i audacity . A żeby być jeszcze bardziej dokładnym zrobiłem pomiar balansu kanałów w przedwzmacniaczu. Ja  się nie będę wykłócał, po prostu mówię, co słyszę i dla mnie na moim systemie , AT wypada duuuużo lepiej  .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
17 minut temu, Rosomak19 napisał:

Ja  wiem, co słyszę i zdania nie zmienię ,że Red  to badziew . Przy AT czystość dźwięku , ilość detali jest bez porównania lepsza , a i reszta pasma jest fajniejsza . AT ma szersze pasmo i lepszą separację kanałów.                                                         Pokaż wkładkę w której na 100% jest idealnie prosto wklejona igła ? Nawet te bardzo drogie wkładki mają krzywo powklejane igły . Nie wiem ,czemu z regulacji azymutu robisz jakąś wiedze dla wtajemniczonych ? Spokojnie mam płytę testową i oscyloskop , ale nawet wystarczy karta dźwiękowa i audacity . A żeby być jeszcze bardziej dokładnym zrobiłem pomiar balansu kanałów w przedwzmacniaczu. Ja  się nie będę wykłócał, po prostu mówię, co słyszę i dla mnie na moim systemie , AT wypada duuuużo lepiej  .

Nie wiem w jakim celu piszesz, ale wiem, ze piszesz bzdury. Nie masz zielonego pojecia o gramofonach i nie próbuj zaistnieć w tym temacie.

Podejrzewam, że nie masz żadnego gramofonu, albo kupiłeś jakiegoś starego rupiecia za parę zlotyzh i chcesz troche "pobłyszczeć" na forum.

Załącz zdjęcie tego Metza z wkładką AT 120 i tego badziewnego Ortofona 2M red....

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli tyle emocji budzą wkładki z, niemalże, samego dołu katalogów to strach pomyśleć co będzie przy wysokich modelach 😳

Niemniej dziwi mnie odczucie OGROMNEJ zmiany na lepsze. Być może ten Red już dożył swoich dni lub od początku był felerny?

A co do azymutu to zawsze warto powalczyć i zminimalizować przesłuch pomiędzy kanałami. Ale przy szlifie eliptycznym nie spodziewałbym się istotnych różnic. Ale warto poćwiczyć na czymś tańszym zanim zaczniesz ustawiać Shibatę.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
22 minuty temu, arpeggione napisał:

Jeżeli tyle emocji budzą wkładki z, niemalże, samego dołu katalogów

Ja podstawową zmieniłem na Microline i dźwięk był bardziej dynamiczny ale jak by z za koca na wysokich… instalując na innym headshell-u Shure góra nabrała blasku, było jej znacznie więcej ale bez symbilantów, głośniej, trochę mniej dołu ale zmiana kolosalna… aż se w mordę plułem że kupiłem tą MicroLine… 

1 godzinę temu, Andrzej100 napisał:

Załącz zdjęcie tego Metza z wkładką AT 120 i tego badziewnego Ortofona 2M red....

W takim razie pochwal się i Ty bo cwaniaczysz w każdym temacie… 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
13 godzin temu, Stary200 napisał:

W takim razie pochwal się i Ty bo cwaniaczysz w każdym temacie… 

Jak bedziesz miał coś sensowenego do napisania w temacie, to wtedy napisz.

Jak chcesz pooglądać sobie wymarzony sprzęt najlepiej udaj sie do sklepu ze sprzetem audio, z reguły ogladajacych  nastolatków nie przepędzają.

13 godzin temu, Stary200 napisał:

Ja podstawową zmieniłem na Microline i dźwięk był bardziej dynamiczny ale jak by z za koca na wysokich… instalując na innym headshell-u Shure góra nabrała blasku, było jej znacznie więcej ale bez symbilantów, głośniej, trochę mniej dołu ale zmiana kolosalna… aż se w mordę plułem że kupiłem tą MicroLine… 

Piszesz o swoich marzeniach? 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.