Skocz do zawartości
IGNORED

Tannoy M1 tuning


tomek-21

Rekomendowane odpowiedzi

na bas cewka z drutu co najmniej 1mm, kondensatory foliowe MKT, MKP są tutaj nieco lepsze ale wyraźnie droższe, więc sami decydujcie. To tyle, bez cudów.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamówiłem części. Rozkręciłem kolumny. Zobaczę jak to będzie pracowało na oryginalnym okablowaniu. Jakieś sugestie?

Niestety nie mogę wzmocnić obudowy, bo kompletnie nie znam się na stolarce :), zresztą to i tak zmieniłoby objętość i strojenie.

Zastanawiam się skąd wyczasnąłeś parametry głośników? Wiem, że można zmierzyć, ale to nie łatwa sprawa. No bo bez tych parametrów zwortnicy nie da się (chyba) zaprojektować.

Jak upgrade będzie zrobiony to powiem co się zmieniło. Aha, będzie je trzeba trochę wygrzać przed końcowym osądem.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też wybebeszyłem te kulumny M2, wyklejaliscie je cale w srodku, przednia sicanke tez i tylna czy tylko gore, dol i boki. I czy tunel bass reflexu jest jakos przyklejony czy tylko wcisniety, bym go chcial wyjac na czas oklejania ale nie chce na sile szarpac jak on jest przyklejony. Acha kabelki chce wymienic na jakies lepsze, mysle nad Cordialami, bo tanie i te tez mam podlaczone do wzmaka, rozumiem tez ze nalezy wymienic wszystkie, te prowadzace od gniazd do zwrotnicy tez a nie tylko same prowadzace do glosnikow.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje wrażenia z odsłuchu:

- jest troszkę więcej wysokich tonów

- lepsze wychwytanie szczegółów

 

Zmiany, jakie wprowadziła wymiana zwrotnic są w moim przypadku trudne do uchwycenia.

Od razu zaznaczam, że nie kombinowałem z okablowaniem ani z wytłumieniem. (Poza kablami od gniazd do zwrotnicy - oryginalne były żałośnie cienkie)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie żebym był wielkim konstruktorem kolumn, ale chwilę przy tym dłubałem i czytałem. Więc mnie trochę dziwi i sceptycyzmem napawa, że każdy, kto na forum wymienił cokolwiek w fabrycznych kolumnach zauważył poprawę. Niektórzy ogromną, inni niewielką, ale zawsze na plus. Jak to jest, że ja miałem zawsze bardzo mieszane odczucia, w tym, co wszyscy podają jako pewną receptę na sukces. Przykład - mata bitumiczna - w moich eksperymentach powodowała często "zduszenie" dźwięku i kanibalizację tzw. przestrzeni i "otwartości" dźwięku. Sorry, że dorzucam dziegciu do powszechnej uczty przy beczkach miodu, ale mam wrażenie, że w dziedzinie ulotnych wrażeń audio, wielu ludzi słyszy to, co chce usłyszeć. Przynajmniej ze mną tak było. Zmieniałem jakąś konfigurację zwrotnicy, zawsze dźwięk się zmieniał i zawsze można było znaleźć jakąś pozytywną zmianę. Tylko, że typowo coś innego się kisiło i po pewnym czasie (typowo po 1-2 dniach) znowu pojawiał się delikatnie mówiąc niedosyt. Moje przesłanie, w szczególności dla tych, którzy jako zupełni amatorzy chcą coś "w ciemno" zmienić, jest, że nie wchodziłbym w to bezkrytycznie i nie inwestowałbym zbyt dużej kasy, np. w drogie cewki, kondensatory, itp.

Ale może przesadzam, może cały ten fun z kolumnowego DIY na tym polega, żeby się dać słodko oszukać i poczuć się choć w tej małej działeczce lepszym od kapitalistycznych producentów i udowodnić, że za tą małą kaskę mam te poprawione kolumny, gdy ci wszyscy inni frajerzy słuchają dźwięku, który nie może być dobry, bo przecież tam w środku są takie cienkie druciki, cewki ferrytowe (jak tak można ?) lub kondensatory elektrolityczne (dziw, że to w ogóle gra ?).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tuningu kolumn ,nie wątpliwą satysfakcję ma ten kto na tym zarabia !

 

Moim zdaniem koszt tuningu przekraczający 10 % (Tannoy M1-M2)ich rynkowej wartości, jest bez sensu.

 

Przy zbyciu ,fakt ,ze były przerabiane może tylko zmniejszyć ich wartość.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam kolumny ztuningowane przez McGyvera. Nie było drogo, ale to rzecz drugorzędna. Najważniejsze jest, że osiągnąłem całkowitą satysfakcję, i wiem (bo odsłuchiwałem w sklepach szukając czegoś dla siebie), że za kwotę równą sumie ceny zakupu moich kolumn oraz kosztu modyfikacji nie byłbym w stanie kupić w sklepie czegoś równie dobrze grającego. Szukając używek pewnie też w tej cenie nie byłoby nic na takim poziomie. A przecież w wypadku M1 McGyver opublikował schemat zwrotnicy zupełnie bezinteresownie, i każdy może sobie samodzielnie zmodyfikować swoje M1. Choć nie słuchałem jestem przekonany że to rzetelny projekt i prawidłowo wykonany przyniesie poprawę. Tutaj więc węszenie czyjegoś interesu jest nie na miejscu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Choć nie słuchałem jestem przekonany że to rzetelny projekt i prawidłowo wykonany przyniesie poprawę."

 

Wiara czyni cuda.

 

To jak tuning 126 P ,spojlery i.t.p.

 

Za kasę ze sprzedaży M1 ,plus koszt tuningu lepiej kupić głośniki i ...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koszt tuningu M1 to kilkadziesiąt złotych za części. M1 można sprzedać za niecałe 400zł. Jakie kolumny można zmontować za powiedzmy niecałe 500zł? Obudowy, przetworniki, terminale, części? Że o potrzebnych narzędziach i wiedzy nie wspomnę?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Koszt tuningu M1 to kilkadziesiąt złotych za części.

Miałem się nie odzywać, ale nie dałem rady. Jeżeli to tylko kilkadziesiąt PLN i znakomity efekt, to dlaczego, kurna, dlaczego Tannoy na to nie wpadł ? Mógłby np. wypuścić wersję M1 SE o 30-40% droższą. Dlaczego, moi szanowni ZTS (zrób to sam), zakładamy, że zdecydowana większość producentów kolumn to dyletanci i kapuściane łby ? Bardzo jestem ciekaw odpowiedzi !

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PawelP

A dlaczegu durny VW robi swoje TDI w wersji 110KM skoro można bez problemu (jednym chipem) mieć z niego 130 czy też 150KM. Owszem są wersje 130 konne ale z tych można mieć znów 150KM.

 

Jak robić - to raz a dobrze. A jak wyjdzie za dobrze to cosik zmienimy i będzie oferta dla każdego.

Do tego można dołożyć Product Placement i wiele innych teorii........

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Słuchając rozumu....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość _avw_

(Konto usunięte)

M1 - to najwyżej "Trabant" techniki audio, made in ChRL. Dobry w zestawie do kominka (będzie się ładnie palił).

Skomplikowanie zwrotnicy i wartości elementów przypominają kolumny Unitra sprzed 30 lat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PawelP, Tannoy nie taki durny. Zrobił wersję z tymi samymi głośnikami, ale na lepszych częściach i w fornirze naturalnym. Nazywało się to R1 i kosztowało znacznie, znacznie więcej niż M1.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Ja zaczynałem od kolumn Dali 505 dużo droższe niż M1.Później miałem kilka konstrukcji jeszcze droższych.Aktualnie jestem na etapie szukania odpowiednich kolumn do zestawu.Muzyki słucham właśnie na M1, gdyż inne kolumny duzo droższe jakos wypadały blado.tannoye mam lekko przerobione bez grzebania w zwrotnicy.Z elektroniką dużo droższą naprawdę kolumny te grają bardzo dobrze, są kulturalne,nigdzie się nie speszą i jak na tak małe skrzynki grają poprostu ogromnymi instrumentami.Średnica wielokrotnie była większa niż odsłuchiwane Virgo II.Być może jest tak z racji tego że Virgo mają malutkie głośniczki- ale co poczać jak słyszy się talerze,dzwonki,i inne przeszkadzajki w sposób bardziej namacalny tzn są duzo większe.Mówię tu o połączeniu Virgo z lampą 12W w SE.Kolumn tych słuchalismy około roku i kolega postanowił je sprzedać.Także nie widzę żadnej przesady w pisaniu że moze być lepiej nawet po wymianie tylko okablowania.Również nie zaprzeczam,że przekombinowanie może tylko pogorszyć efekt końcowy.Swoją drogą zauważyłem ostatnio ,że powróciło zainteresowanie tymi kolumnmi.Ja swoje kupowałem w Komisie i musiałem dopłacic znajomemu , gdyż nie chciał mi ich sprzedać hehehe-twierdził ,że to lipa .Raczył mnie innymi, które poprostu brzmiały okropnie- oczywiście dużo droższe.

Pozdr

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Wszystkich modyfikatorów Tannoy-ek!

 

Postanowiłem i ja!

Kabelki na miedź beztlenową i takie tam... :))))

Kondensatorek SRC 4,7 uF, góra spokojniejsza, bardziej do ucha, cewki 0,82mH z drutu 1mm i maty bitumiczne!

Co zauważyłem, to to, ze po wyłozeniu matami, boki i tył, bas osłabł i to zauważalnie!

Nie wiem, czy popełniłem jakis błąd w sztuce, ale fakt jest faktem.

Czy spotkaliście się z podobnym efektem?

 

Pozdrawiam

 

Krzysiek

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnie istnienia wersji M1 SE : natknąłem się na eBayu na takową, opisaną jako "Limited Edition"

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

więc Tannoy sam też potrafi z tych kolumienek wycisnąć coś więcej niż standardowo.

Ciekawe tylko co tam w środku teraz siedzi.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamiast retorycznych pogaduszek proponuję poddać pod osąd forum fakt (mam wrażenie, że z wiarygodnych źródeł), który wydaje mi się dość ciekawy: ProAc w swoim szeroklonowanym modelu 2.5 (nie wiem jak teraz ake kiedyś kosztował ponad 15 tys. PLN) zastosował cewki rdzeniowe. Wydaje się, że koszt elementów w tym przypadku nie był krytyczny, a ProAc to nie dyletanci, więc jak to jest z tym audiofilskim uszlaczetnianiem ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest dokładnie tak jak pisze Qubric. W M1 na basie pracuje ceweczka nawinięta drucikiem 0,5 mm chyba na rdzeniku długości z 5 cm a średnicy mniejszej od ołówka. To już jest kpina i wstyd, na śmietnik toto natychmiast !!!

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

foni: VW nie jest durny i nigdy nie byl!!!! silniki 110KM sa oszczedniejsze i bardziej zywotne, nie pisz takich glupot jak sie nie znasz.

sorki za odp. nie na temat, ale nie moglem wytrzymac!

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Qubric, McGyver,

panowie, nie chodzi o rozważania co do parametrów elektrycznych drutu cewek rdzeniowych tylko o to, że zdecydowana większość audiofili - niedzielnych przerabiaczy myśli, że cewka rdzeniowa z natury zabija dźwięk, że tylko powietrzne i to drutem 2 mm, a najlepiej taśmą za grube setki PLN. A dlaczego ProAc we jednym z flagowych modeli tak nie myślał ?

A z tym VW też mi się wydawało, że w życiu nie ma nic za darmo (no free lunch, baby), ale tu nie jestem ekspertem.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ,

Ja już jestem po tuningu moich tannoy'ek.

Dzięki radom szanownych kolegów skompletowałem potrzebne akcesoria i oddałem to wszystko w ręce fachowca (ja nie czułem się na siłach

samodzielnie to wykonać) ..i bardzo dobrze bo jak widziałem co ten gość wyczyniał z tymi kolumnami to ja w życiu bym tak nie zrobił fachowo i porządnie.

Wcześniej było dużo mowy o kosztach więc je przedstawię .

na allegro zakupiłem:

BOLL - MATY WYGŁUSZAJĄCE z WARSTWĄ FILCU - BOLL -

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) 2 x 17,99 = 35,98

www.audiosklep.com.pl (2 x 7,50) kond. + (2 x 9 kabel) = 33

+ 122 (robocizna + wymiana cewek) u fachowca = 190,98 + koszty przesyłki = 200 zł

 

Efekt końcowy ?

 

R E W E L A C J A A A !!!

 

Szczęka na ziemi.. i na prawdę warto !

Kolumienki grają o klasę lepiej , wszystkiego jest więcej w całym paśmie, poprawiła się przestrzeń jednym słowem super ,

efekt przerósł moje oczekiwania.

(jak na tannoy'ki oczywiście bo z innymi kolumnami nie porównywałem).

 

ps.

pozostałym kawałkiem maty wytłumiłem górną pokrywę mojego CD-ka (yamaha 596) - też pomogło :).

 

Jescze raz wszystkim dziękuję za przekazaną wiedzę i doświadczenie

 

pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niedość, że zaczną żreć więcej prądu to jeszcze zmniejszyłeś ich żywotność. A to że użytkownik odczuwa radykalną poprawę nie ma najmniejszego znaczenia.

Szkoda gadać........

 

 

A tak poważnie to gratuluję decyzji i życzę ogromnego zadowolenia z jazdy. :-)

Pzdr

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Słuchając rozumu....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) - na tej stronie mozesz zamowic praktycznie wszystko co ci jest potrzebne, nawet jest napisane ze wykonaja ci zwrotnice jaka chcesz. podejrzewam ze od nich McGywer bierze kondensatory do kolumn - jantzen.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.