Skocz do zawartości
IGNORED

Tannoy M1 tuning


tomek-21

Rekomendowane odpowiedzi

A zlutujże sobie sam. To parę elementów, skleić później silikonem i po sprawie. Mieści się nawet na oryginalnej płytce. Po to wkleiłem schemat opracowanej zwrotnicy żebym nie musiał sam tego robić, wolę się teraz bawić Seasami i ScanSpeakami.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 3 miesiące temu...

Kilka dni temu pozyczyłem sobie M1, podpiąłem toto do GC i szczerze mówiąc pierwsze wrażenie było nienajlepsze. Dźwięk jak to się mówi "zmulony", ale tak sprytnie, że chociaż brakowało bezpośredniosci to słuchało sie całkiem znośnie, chociaz nie powiedziałbym "wciągająco". No to do rzeczy: kolumnę pozyczyłem od kuzynki, której wspomnialem, że może coś przy nich pokombinuję. Rozkręcam, a tam widzę zwrotnicę z ceweczka dla midwoofera wyglądajacą jak DIY:) Kabelki wewnątrz o grubości w sam raz dla wysokotonówki, cinkie to i liche. Kolumny nie należały do drogich, ale producent mogł zafundować klientom grubszy drut i porządną cewkę na woofer. Postanowiłem zapakować zwrotkę wg. pomysłu McGyvera. Niestety w domu miałem tylko 0,82uH fi 0,7. Na górę najbliższa wartość do tej, którą proponuje Adam to 0,39uF, żeby było zabawniej tą akurat miałem nawinietą drutem 1,4. Wyjąłem jeszcze ponad polowę tego wypełniacza wnętrza. Efekt? Bomba, lepsze jest chyba wszystko, w każdym razie góra i środek klarowniejsze i barwniejsze, a bas zaczął bywac, nie jest to jakaś estradowa bestia, wiadomo, ale w tej chwili słucham sobie Dire Straits i dxwięk jest naprawdę niezły, patrząc na punkt wyjścia dużo bardziej muzykalny, przejrzysty. Polecam kazdemu, kto ma takie kolumienki sprobowac, koszt niewielki, a efekt naprawdę nie na granicy percepcji, tylko wyraźnie słychać, że gra to lepiej.

Wykleję jeszcze wnętrze jakąś wykładziną, dam cewke na midwoofer fi 1,2-1,4 i zrobimy test. Dziewczyna porówna kolumnę fabryczną ze zrobioną, pokręci sobie pokrętłem balance w swoim Denonku i niech sama zadecyduje. Napiszę o jej wyborze.

Gratulacje Adam, małe a cieszy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam

 

przy głośnym słuchaniu, gdy występuje głównie niski bas słychać wydobywający się z otworu bass reflex nieprzyjemny dzwięk (pęd powietrza), który troche denerwuje.

Czy da się to jakoś zminimalizować ?

 

pozdr

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawdopodobnie trzeba będzie wymienić rurę bass-reflex na profilowaną, ew. zajrzyj najpierw do środka, czy nie ma jakiegoś zabłąkanego kabla, czy fragmentu wytłumienia.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w środku jest wszystko cacy(zero wytłumienia tylko maty bit.) nic nie ma możliwości, żeby drgało

chodzi właśnie o te podmuchy powietrza

przed chwilą doczytałem się w innym watku o tym profilowaniu o ktorym wpomniałeś

poszukam takich, lub te spróbuje jakoś przerobić i zobacze co z tego będzie

thx za info

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 10 miesięcy temu...

Jestem już po tuningu M1 i po pierwszych wrażeniach.

 

Zmienione zostały kondensatory 4,7uF na Jantzen, twetery połączyłem ze zwrotką srebrzonym Jantzenem 1,5mm2, woofer przewodem vivanco (MediaM) 1,5mm2 splecionym z cieniutkich jak włos ocynowanych drucików.

Od zwrotki do gniazd połączyłem w/w Jantzen + w/w vivanco. Dodatkowo wewnątrz na ścianki poszła mata bitumiczna (poza przednią).

 

Okazało się, że kondensatory "grają":). Ten Jantzena "uwolnił" dźwięk kopułki. Wcześniej góra była "Zduszona". Oczywiście jest wyrażniej, przestrzenniej i nie pojawiły się przy tym żadne wyostrzenia. Tak, że zmiana kondensatora daje w tym przypadku świetne rezultaty.

 

Wpływu mat jakoś za bardzo wyraźnie nie odbieram. Wcześniej Tannoje i tak miały szybki bas, jeśli coś się tuataj poprawiło to pewnie subtelnie. Może na razie wpływu mat nie słychać, bo standy mam liche. Porządne w trakcie produkcji. Po postawieniu na solidnych i tak różnicy nie wychwycę, bo wcześniej stały na lichych więc trudno będzie ocenić, czy wpływ na dalszą poprawę miało zastosowanie mat czy też postawienie kolumn na solidnych standach.

 

Przewody. Srebrzony JAntzen spisuje się znakomicie. Ale miałem mieszane wrażenia co do zakresu średnicy i niskich po zastosowaniu w/w vivanco. Słychać było, że ze z tą częścią pasma dzieje się coś niedobrego, trochę zmuliło, wcześniej było dużo lepiej. Więc dzisiaj wyrzuciłem te kable z połączeń woofera ze zwrotką i zwrotki z gniazdami. Założyłem na powrót te fabryczne. Dźwięk wrócił do normy, wszystko co w Tannoiach było dobre przed zostało plus poprawa czytelności wysokich. Z innymi kablami na woogerze jużchyba nie będę eksperymentował, bo zakres zmian mnie zadowala i nie chcę10 razy rozkręcać i skręcać aby szukać lepszego kabla. Z tym jest ok.

 

Ciekaw jestem, czy wszyscy którzy polecają zmiany tych wszystkich elementów w komplecie swoje kolumny modyfikowali "na raty" aby posłuchać wpływu każdego z etapów tuningu, czy wykonywali od razu komplet? Bo może same maty i zmiana przewodów należy tylko do kosmetyki? Wiem na pewno, że złym kablem można trochę "napierniczyć" w średnicy, a z tym fabrycznym wydaje się ok.

 

A propos przewodów fabrycznych wewnątrz M1. Czytałem opinie o ""cienkich drucikach". Wewnątrz moich (assembled in hungary) wcale nie były to żadne druciki tylko kable. Może nie "węże ogrodowe", jednak na pewno kable a nie druciki. Żeby było ciekawiej a propos zalecania grubszych przewodów: od membrany kopułki do

do blaszki połączeniowej głośnika biegną dwa druciki grubości cienkiego włosa. Zastanawiam się w takich okolicznościach co niby ma dać zastosowanie dalej przewodu który byłby grubszy od standardowego, skoro do

samej membranki sygnał biegnie tymi "włoskami"?

 

Końcowy wniosek tylko jeden: mam nowe, świetne kolumny!:)

Przeniosłem dziś finalnie do pokoju 9m2 z większego. W pomieszczeniu o takiej powierzchni mają także bas, który jest wystarczjąco "szybki" i nie robi żadnego "zamieszania" w zakresie średnicy. Jeśli ktoś ma M1 gorąco polecam zmianę w/w kondka a reszta modyfikacji wg uznania.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 1 miesiąc temu...

oto zwrotnica wykonana wg. schematu MG. Wszystkie elementy zakupione w audiosklepie, kable ProCab 2,5mm2. Kolumny odzyly, basy raczej bez zmian. Pozytywne roznice wyczulem w sredio-wyzszym pasmie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

post-5604-100007318 1170298719_thumb.JPG

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszyscy mamy jakieś uzdolnienia do pewnych rzeczy.

Niestety moje nie obejmują elektroniki itp. :((

Dlatego usilnie poszukuję "czarodzieja" w okolicach Warszawy, który pomoże mi w tuningu moich M2.

Pozdrawiam

MG

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

~McGyver

 

Moze ujawnisz jak wg Ciebie powinna byc przerobiona zwrotnica M2?

Wiem ze kiedys o to prosilem ale czas nie byl najlepszy..., moze teraz?

Chenie bym odnowil brzmienie swoich skrzynek:-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz też dać w szereg z cewką filtru gornoprzepustowego(kopułka)mały rezystor(0,2-0,4ohm).

Najlepiej pomierzyc RDC starej cewki i RDC nowej, a nastepnie to odpowiednio skompensować...albo wlutowac starą;), bo akurat w tym miejscu raczej nic nie psuje.

Rezystancja cewki ma wpływ dobroc filtru(może być pomijalna...ale).

Pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 1 rok później...

Pozwole sobie odkopać temacik :) Otoz przy okazji zakupow kabla glosnikowego w klepie audiosklep, postanowilem przy okazji zakupic sobie kondensatory i kabelek do wewnetrzego tunungu kolumn. Wpadłem na pomysł aby cale wewnętrzne okablowanie zastąpic srebrzonym jantzenem 1x1,5 + teflon. Czy ktos moze probowal takiego rozwiązania ? Czy lepiej jednak zastosować go tylko do podłączenia wysokotonówki, a reszte zrobic zwykłym ofc 2x1,5 ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 10 miesięcy temu...

Pozwolę sobie trochę odświeżyć wątek. Chodzi mi ostatnio po głowie mod Tannoi M1 wg McGyvera (zwrotnica + kable). Alternatywą jest zakup moniorków do 1000 PLN do pokoju 12m2. W kręgu zainteresowń są Siesty Sat. Ciekawi mnie jak sie mają modyfikowane Tannoye do Siest Sat z pudełka. Proszę o wrażenia osoby, które mają/miały modyfikowane M1. Czy gra warta zachodu czy może lepiej kupić Siesty i je później zmodyfikować. Jak sluchałem Siest to miałem mieszane uczucia, może za dużo sie spodziewałem, fakt nie wygrzane były. Tannoye M1 mam od 6 lat ale służyly głownie jako tyły do KD wiec się nie nagrały przy tych paru filmach na rok. Ostatnio skuszony opiniami, że są najciekawsze z całej serii Mercury, zamieniłem M4, które i tak są za duże do 12m2 i wstawiłem M1. Na poczatku sząłu nie było ale dałem im pograć kilka dni i musze stwiedzić, że to wygrzewanie to chyba nie taka ściema jak to niektórzy mówią. Graja teraz całkiem przyjemnie, można słuchać godzinami, przestrzeń jest większa niż przy M4, bas tez nie najgorszy. Nie jestem za bardzo osłuchany więc nie wiem czego sie spodziewać. Nie mam też możliwości odsłuchu niewiadomo ilu kolumn, po prostu w 3mieście kiepsko.

McGyver miałeś na warsztaciei M1 i Siesty Sat, znasz obie jak mniemam dobrze. Napisz proszę co myślisz.

Siesty czy grzebać w Tannoyach?

Prosze o opinię oczywiście wszystkich, którzy mieli styczność i coś wiedzą o tych monitorkach.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czołem

Siesty mają lepszy woofer, ale niestety ultragówniany tweeter. Chyba najgorszy obecnie przez nich produkowany. IMHO lepiej kopać w Tannoyach, siedzi w nich całkiem dobry tweeter i nienajgorszy w sumie woofer.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak z ciekawości jakby wymienić tweeter w Siestach + zwrotnicę (pewnie w 500 PLN się da) to co... Czy te kolumny mają potencjał, chodzi mi o stolarke, sztywność, grubość ścianek itp. Czy tak jak cała taśmowa produkcja, cienkie gówno. Słyszałem, że stolarka OK, sam nie rozbierałem. Mają też inną konstrukcję, tzn tweeter nie w osi w wooferm. ProAc cos takiego robi. Na co to ma tak właściwie wpływ? Jeśli to rzeczywiście przemyślana konstrukcja i wadą jest tylko tweeter, to może warto i w nich podłubać. Łatwiej mi coś polutować, coś mi sie już w tym zakresie udało, niż bawić się ze skrzynkami.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pamiętaj, że jak już zmieniasz tweeter, to leci zaraz za tym zwrotnica. Ja bym użył aluminiowej Vify. Wtedy faktycznie zagra dużo lepiej od Tannoyów.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) sa gotowe zwrotnice do M2. Wysylalem do nich maila w sprawie rozmiarow i montazu ale cos niekomunikatywni sa. Mam nadzieje ze mozna ja wkleic na miejsce starej zwrotnicy dolutowac kable wkleic wytlumienie i tuning gotowy...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko że to są zwrotnice zrobione na zasadzie "tuning na małpę", czyli dokładnie to samo co siedzi w oryginale, tylko z użyciem lepszej jakości elementów. Nawet schemat zwrotnicy zerżnęli z naszego forum. W ten sposób to każdy sobie może zrobić sam, wartości elementów są nadrukowane na płytce pod elementami.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 2 miesiące temu...

Witam

 

(Na temat kolumn TANNOY serii M, F i R – dla tych co nie chcą czytać wszystkiego pytanie to ostatni akapit)

 

Przekopałem całe forum i nie na wszystkie pytania udało mi się znaleźć odpowiedz :(

Pokuj odsłuchowy (sypialnia) ma 9,5m. Elektronika obecnie Yamacha Wzmacniacz + CD CDX-590 (planowana zmiana na coś z serii powyżej 1030 lub S1000).

Kierując się opiniami forumowiczów zakupiłem owe M1 i w momencie pierwszego odsłuchu przyznaję szczęka mi opadła :) Na początku grały z Denonem PMA-725R źródło DCD-735 ale czegoś mi brakowało tak jakby jakiś koć na głośnikach, wokale cofnięte, góra bez detali, po przesiadce na Yamahe AX-870 było już znacznie lepiej, głos ludzki stał się bardziej naturalny i doszło więcej elementów w górnym zakresie choć z czasem i tu zacząłem odczuwać braki.

 

Zastanawiałem się nad tuningiem skrzynek i zwrotnic M1 ale w miedzy czasie zakupiłem do salonu TANNOY Revolution 3 i powiem szczerze strzał w 10 :) Dla mnie rewelacja nie ma nawet porównania do M4 które niektórzy z nimi porównują, może i przetworniki są takie same ale wykonanie skrzynek + dociążenie je piaskiem (mają sporą komorę balastową w dolnej części skrzynek która po zapełnieniu daje masę kolumny około 30kg szt.) i nieco inna zwrotnica w efekcie końcowym brzmi bardzo przyjemnie. Mam też F4 i różnica jest naprawdę spora na plus R3 całkiem inna klasa kolumn. Idąc za ciosem zakupiłem do sypialni TANNOY Revolution 1 ( nie było łatwo znaleźć ale udało się dopaść je w angli :)) i M1 przy nich teraz wypadają blado no może nie aż tak strasznie blado ale różnica jest odczuwalna natychmiast. Skrzynka wykonana perfekcyjnie i odpowiednio masywniejsza, bas jest bardziej kontrolowany i jest go odrobinę więcej, góra bardziej szczegółowa, scena zachwyca jest szeroka i bardzo namacalna, głośniki po prostu znikają z pokoju a zostaje sama muzyka :).

 

Teraz do rzeczy coś mi się ubzdurało że troszeczkę czasami brakuje kopa tym R1 (słucham od czasu do czasu rocka) i jako że nie chce kupować podłogówek do sypialni a z serii Revolution nie ma już większych monitorów jak R1 zakupiłem najpierw parę kolumn Tannoy F2 a następnie M2. I tu jakaś porażka na całej linii F2 scena marna bas bez zachwytu przy cichym słuchaniu jeszcze ok. ale odrobione głośniej i jest utrata kontroli po prostu jest i tyle (zmieniałem ustawienie kolumn, przeniosłem też do większego pokoju 12m i było bardzo podobnie) , M2 już lepiej bas ma ciut lepszą kontrole i jest go więcej ale znowu kuleje góra no i jak dla mnie znikły detale w porównaniu do R1. Decyzja zapadła aby tuningować M2 i pytanie czy da to efekty przynajmniej na poziomie R1? Wiem że użytkownik McGyver chyba miał okazje słuchać wszystkich wymienionych kolumn a nawet je ulepszać stąd chyba pytanie najbardziej kierowane jest do niego ale każdego kto miał styczność z nimi i jest w stanie podpowiedzieć coś więcej będę wdzięczny. A może lepiej zamiast M2 zmodyfikować F2 ? Co da lepszy efekty ?? Ma może ktoś schemat nowych zwrotnic do M2 do M1 znalazłem na forum ale o M2 nie ma ani słowa poza sugestiami wymiany elementów na lepszej jakość w fabrycznej zwrotnicy :(

 

Pozdrawiam i z góry dziękuje za pomoc.

 

PS. Jakby był ktoś chętny mam do sprzedania F4 nóweczki komplet kolor jasny, i F2 czarne stan idealny też komplet.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.