Skocz do zawartości
IGNORED

Tannoy M1 tuning


tomek-21

Rekomendowane odpowiedzi

Jak zmienisz cewkę rdzeniową na powietrzną o takim samym DCR to na wykresie nic nawet nie drgnie. Podobnie z wymianą z MKP na drogiego MKP i rezystorami. A grać będzie zupełnie inaczej.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

masz rację, wierzę, że to działa i jest lepie

Czytam te Twoje wpisy w prawie każdym wątku o modyfikacjach kolumn i dochodzę do wniosku że Ty w życiu nie miałeś sprzętu nawet z klasy średniej .

Co to znaczy wierzę ? To nie jest zakładka dla wierzących tylko chłopaki szukają porad od PRAKTYKÓW .

 

tylko zarówno wspomniane Kefy 900, jak Amstaffy mają TWARDE kopułki, których charakterystyki w pasmie do 20 kHz, a często tuż poza tą granicą mają jakość naszych GDWT z Altusów ( piszę o równomierności i poziomie zniekształceń )

Widziałeś pomiary Amstaffów i R900 ?

Bo takich bzdur to dawno nie czytałem. Wnioskuję że swoją edukację zakończyłeś na Tonsilkowskich tubach słuchanych na Radmorze .

Poszukaj sobie wykres Seasa 27TBC/G i coaxa Kefa z serii R .

R900 w paśmie 80Hz-20kHz mają poniżej 0,4% ( 2 i 3 harmoniczna dla 90dB ) . Przekłada się to na to że można grać na nich na maxa i jest czysto do końca skali .

Tweeter w R900 przy -6dB dochodzi do 45kHz i rezonans jest przeniesiony poza pasmo słyszalne .

 

WYMAGA KONIECZNIE ingerencji cudownych, najdroższych nawet kondensatorów czy okablowania taśmą o szerokości 2 cm. Ważne, że to działa; niewielu to podważa, ale powtarzam, że jest to leczenie chorych kolumn, a nie uzyskiwanie lepszego dźwięku w kategoriach obiektywnych. Dobieranie maskownicy o różnej strukturze, albo i koca o różnej grubości nakładanego na kolumnę przyniesie identyczny rezultat...

Bajkopisarz ....

No tak , producenci BARDZO DROGICH kolumn leczą ich brzmienie wstawiając drogie elementy. Ty czytasz czasem co piszesz ?

I taki B&W w topowych kolumnach daje Supreme bo im nie wyszło :)

 

Mogę Ciebie zrozumieć jedynie dlatego że to co piszesz to tylko Twoje gdybania w oparciu o sprzęt i kolumny budżetowe . Tam faktycznie ( zwłaszcza X lat wstecz ) działy się różne rzeczy . Ale nadal piszemy o budżetówce . Natomiast niczym nowym nie jest że sprzęt tani zamula się różnymi kiepskimi elementami żeby to jakoś grało .

 

Ciekawe też, że często charakterystyki sprzedawanych luzem głośników są bardziej wiarygodne niż to, co podają producenci kolumn, używający ( często się chwaląc ) tych samych przetworników.

Poczytaj sobie o pomiarach głośnika w wolnej przestrzeni i wkręconego w obudowę.

Od tego proponuję zacząć .

 

I nie mąć ludziom w głowach czymś o czym nie masz pojęcia a jedynie " wierzysz "

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W wolnej to się co najwyżej rezonans woofera mierzy; reszta już nie - odgroda.

A sam muda44 niech sobie obejrzy tu cytuję: "Poszukaj sobie wykres Seasa 27TBC/G"

- świetny wybór - lepiej strzelić sobie w stopę, muda44 chyba nie mogłeś.

Życzę wszystkim poprawiaczom takich charakterystyk pasma przenoszenia wzmacniaczy, CD-ków i co tam jeszcze chcecie a będziecie się mogli wykazywać inwencją w wynajdywaniu olejaków czy cudownych, uspokajających, a może i usypiających barwę kondensatorów z podstacji na parę kV za parę setek czy nawet tysięcy złotych...Wydając taką kasę na tzw. tuning lepiej by zrobili kupując od razu dobry głośnik. Chociaż z drugiej strony to gonienie króliczka też jest w końcu rzeczą nie do pogardzenia. Może też część tych poszukiwań się powiedzie, czego wszystkim życzę. W końcu każdy lubi inny dźwięk i tak pozostanie.

Piszę to wszystko nie po to, by podważać wpływ elementów, który sam znam. Podobne działanie zaobserwowałem też instalując zamiast np. jednego 4,7 uF pięciu po ok 1 uF - też było łagodnie, analogowo i bezbarwnie. A im większy, tym bardziej to słychać, bo pełną barwę; przynajmniej na moich XT 25 to dają elementy na 63; no góra 100V a już na 250V było gorzej.

Piszę po to, by ci, którzy kupują kolumny różnych producentów i próbują je leczyć szamańskimi metodami uświadomili sobie kiedyś, że zamiast kupić od razu np. używanego Golfa czy Lexusa, starają się przerobić starą Syrenkę na Polskiego125, ale z turbinką Kowalskiego... Niepotrzebnie traktują ewidentnie źle wybrane kolumny czy tylko głośniki jako punkt odniesienia. A ten "wzorzec" jest często jedyną przyczyną długich i bezsensownych poszukiwań, bo o wydatkach to już nie wspomnę...Ale szukanie z drugiej strony też jest przyjemnym i pożytecznym zajęciem.

Pozdrawiam. R.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ring radiator rules

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A sam muda44 niech sobie obejrzy tu cytuję: "Poszukaj sobie wykres Seasa 27TBC/G"

- świetny wybór - lepiej strzelić sobie w stopę, muda44 chyba nie mogłeś.

Ta , jasne .

Poczytaj :

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Góra z SEAS-a jest fenomenalna i trudno ją czymś pobić.

Ale Ty ze swoim mocno przeciętnym XT 25 wiesz lepiej :)

 

Bzdury piszesz jakich mało . Poprawiacze ? A czym były wersje MKII , SE i KI Marantza jak nie właśnie poprawionymi fabrycznie klockami na lepszych częściach ?

Zahaczasz o motoryzację ? A co to jest AMG choćby ? Jak i masa innych firm tunerskich modyfikujących fabryczne samochody i nikt nie narzeka .

 

Pooglądaj sobie rozebrane fotki najlepszych kolumn i zobacz co tam siedzi a swoimi " wierzeniami " nie mąć ludziom w głowach .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze raz powtórzę: co kto lubi, to kupi: znam jeszcze parę osób, które byłyby skłonne zamordować za złą opinię o Altusach - i co z tego. Ludzie popełniają sprzętowe błędy obsadowe, jak specjaliści od castingu, niestety.

Nie będę wymieniał całkiem niezłych kolumn paru firm jak Sonus, Audio Physic, Lecontoure czy Lipinski, stosujących te cienkie XT, wobec Twej wszechwiedzy to bezsensowne. Nie chciałem dać się sprowokować, ale niestety dałem i skutkiem tego może być tylko nawiązanie do odpowiedzi ( bez słów ) na posty użytkownika jędrek z innego tematu:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

- bardzo śmieszny, choć rustykalny post nr. 76 i tyle, bo zamiast rzeczowych argumentów najczęściej występują inwektywy niczym nie poparte.

A co do recenzji góry z seasa, to sam byś znalazł wiele różnych entuzjastycznych recenzji z gratów zarówno akceptowalnych, jak i nie do przyjęcia i co z tego wynika ?

Problem zaczyna się wtedy, gdy uwierzymy i kupimy. A że jesteśmy zawiedzeni zmusza nas do kolejnych eksperymentów czy niespodziewanych wysokich wydatków; żeby jakoś zagrało. A trudno się czasem przyznać to wtopy nawet przed samym sobą i ja to rozumiem. Tylko po co tę frustrację przelewać na innych?

A z tego co pamiętam, Syrena nigdy nie była obiektem zainteresowania AMG.

Życzę Wesołych Świąt. R.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ring radiator rules

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie będę wymieniał całkiem niezłych kolumn paru firm jak Sonus, Audio Physic, Lecontoure czy Lipinski

Sam sobie strzelasz w kolano . Sonus Faber daje w wysokich modelach białego Mundorfa , ostatnio widziałem czerwonego Jantzena , AP Clarity Cap .

Czyli co ? Maskują bdb elementami kiepską górę ?

stosujących te cienkie XT, wobec Twej wszechwiedzy

Bo to są przeciętne tweetery :)

A bzdury wyssane z palca piszesz o metalowych głośnikach .

 

Problem zaczyna się wtedy, gdy uwierzymy i kupimy. A że jesteśmy zawiedzeni zmusza nas do kolejnych eksperymentów czy niespodziewanych wysokich wydatków; żeby jakoś zagrało. A trudno się czasem przyznać to wtopy nawet przed samym sobą i ja to rozumiem. Tylko po co tę frustrację przelewać na innych?

Od lat nie wierzę - sprawdzam. I jak coś jest g...nem to o tym piszę . Tak pisałem o NAD C521BEE który gra fabrycznie jak DVD Manta za wtedy 100zł i choćby tak tu wychwalany Krell 280CD który po RCA gra po prostu przeciętnie . Modyfikowany NAD C320 gra lepiej niż wszystkie pozostałe " szare " NADy za ułamek ich ceny .

Przykłady można mnożyć .

To co teraz mam to lata prób i wymian. Stać mnie na to i mam to do czego od lat dążyłem . Gdyby nie to to bym dalej szukał a nie bujał w wyobraźni .

 

A z tego co pamiętam, Syrena nigdy nie była obiektem zainteresowania AMG.

Gubisz się.

Pisaliśmy na temat wymiany elementów / modyfikacji fabrycznych urządzeń i to Ty nawiązałeś do motoryzacji . Podałem przykład nie koszmaru samochodowego tylko samochodów dobrej marki , a jednak da się je poprawić poza fabryką .

 

Nie ma sensu tego dalej ciągnąć .

Również życzę Wesołych Świąt .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 1 rok później...

Witam

Posiadam Tannoy M1. Czy moglibyście mi podać wartości elementów oryginalnej zwrotnicy. Chciałbym wymienić elementy na lepsze, a star nie wszystkie są opisane. Miernika nie mam. Proszę o dokładne opisy cewek,itd. Czy elektrolit, który tam jest można wymienić na zwykły kondensator?

Z góry bardzo dziękuję.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może lepiej skorzystaj z poprawki McGyvera z postu nr. 28 i 29 w temacie:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

powinno być tylko lepiej - inaczej nie byłoby tak obszernego tematu...

W torze wysokich wymieniać, ale na niskich McGyver nawet wywalił

to, co było w filtrze II rzędu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ring radiator rules

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odpowiedzą tylko ci, co ją zainstalowali,

ale zmiana podziału i uproszczenie powinno dźwięk poprawić.

Mimo wszystko trzeba sobie zdać sprawę, że co dla jednego gorzej,

dla kogoś innego znaczy lepiej - takie są różne uszy i potrzeby ;-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ring radiator rules

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak podpiąć cewki? Czy do gniazda ma być podpięty koniec cewki ze środka czy z zewnętrznej części uzwojenia? I czy w obu zwrotnicach tak samo?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raczej nie ma to znaczenia, jednak w obu robiłbym tak samo.

Do zacisku ja dałbym raczej zewnętrzną końcówkę ;-)

Z kondensatorami poliestrowymi jest jakaś szkoła,

zalecająca okładzinę zewnętrzną do plusa, ale nie chce mi się

przypominać, jaki jest tego powód...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ring radiator rules

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 1 rok później...

Właśnie będę przerabiał Tannoye M1 na Surroundy, ale chcę też centralny Tannoy MC, czy ta zwrotnica będzie podobnie do zbudowania? wiem- są dwa woofery. ale może jednak?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem zdjęcia zwrotnicy z MC centralnego. Co sądzicie? wymienić kondensator i cewki na nowe lepsze ? cewki Jantzen i kondziole Mundorf bialy? Zamówiłbym od razu z zestawem do M1. Dodałem też zdjęcie koszyka samego do M1 ze strony

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Macie może inne strony z lepszymi cenami czy polecacie tą?

post-34254-0-52335100-1490276945_thumb.jpg

post-34254-0-51704300-1490276950_thumb.jpg

post-34254-0-68344100-1490276954_thumb.jpg

post-34254-0-40552800-1490277102_thumb.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak sie zastanawiam a przyznaje, ze nie znam sie na tym. W moich m1 jedna trabke bassreflex mialem luzno wiec ja wysunalem. Bas oczywiscie zaczal buczec i dudnic ale ilosciowo go przybylo. Czy jest mozliwe przestrojenie bassreflex?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Głowa jest dla mnie najważniejsza, bo nią jem."

Muzyki słucham na kinie domowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak.

Dobrze byłoby jednak znać parametry głośnika; przynajmniej Fs i wybrać:

albo rozciągnięcie bez podbić w pasmie z dobrą kontrolą,

albo więcej basu za to często słabo kontrolowanego lub w ogóle wręcz bez melodii.

Żeby to dobrze zrobić przydały by się pełne dane głośnika do ew. symulacji programem.

Czasem trzeba zmienić też średnicę BR, a nie tylko długość,

również wytłumienie które potrafi symulować większą objętość itd...

Temat dość rozległy, wbrew pozorom.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ring radiator rules

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, wiem A czy jest jakas prosta zaleznosc zwiazana z dlugoscia rurki? Niestety skrocic sie da, wydluzyc juz nie wiec pytam raczej z ciekawosci.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Głowa jest dla mnie najważniejsza, bo nią jem."

Muzyki słucham na kinie domowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dłuższa obniża strojenie i odwrotnie ;-)

Więcej wytłumienia to jakby większy litraż i trzeba stroić niżej, czyli np.

albo zmniejszyć średnicę,

albo zwiększyć długość tunelu.

Kiedyś próbowałem tak przestrajać, wsuwając zwiniętą rurkę z cienkiego ( 1,5mm ) PCV.

To właśnie zmniejsza średnicę ( tu o 3 mm ) i czasem to powinno wystarczyć.

Efektów u mnie nie było, bo katalogowe Fs i zmierzone różniło się o 16 Hz :-(((

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ring radiator rules

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dłuższa obniża strojenie i odwrotnie ;-)

Czyli skrocenie rurki spowodowaloby podbicie przez BR wyzszych czestotliwisci a wydluzenie nizszych?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Głowa jest dla mnie najważniejsza, bo nią jem."

Muzyki słucham na kinie domowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, wiem A czy jest jakas prosta zaleznosc zwiazana z dlugoscia rurki? Niestety skrocic sie da, wydluzyc juz nie wiec pytam raczej z ciekawosci.

Wydłużyć też da się bez problemu- wystarczy założyć kolanko :-)

Inna sprawa, że rurka "zabiera" objętość wewnętrzną obudowy.

 

Właśnie będę przerabiał Tannoye M1 na Surroundy

Najprościej to zrobić, montując wieszak i zatykając bass-reflex gęstą pianką.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.