Skocz do zawartości
IGNORED

SRPP -przedwzmacniacz , układ do konwersji pasywnej I/U itp. - projekt i zamówienia płytek , schematy , opisy i przykłady zastosowania


Rekomendowane odpowiedzi

UWAGA! 

Na płytce hybrydowego mu-followera dla lamp nowalowych wdarł się błąd . Program projektowy sam sobie wstawił połączenie punktu lutowniczego z masą . Program EasyEDA robi takie numery , automatycznie , aby użytkownikom tego wynalazku było łatwiej. Czasem zmienia całą sieć ... i można projektować od nowa 😆. Podczas uruchomienia następuje zwarcie ( w jednym kanale ) do masy i uszkodzenie IRF710 . Gołym okiem tego nie widać . Dopiero po zbliżeniu i wyłączeniu widoku górnej warstwy . Punkt oznaczyłem żółtym kółkiem . Jeśli ktoś zamawiał te płytki to musi odciąć ten punkt od masy . Nie wpływa to na pracę układu , masa jest nadal bardzo szeroka , z dużym zapasem .  

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

poprawka2.thumb.jpg.18b0eaf3a859dfe121068c61504bb74c.jpg

Załączam plik Gerber z poprawką . 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Tak to trzeba zrobić :

POPRAWKA3.thumb.jpg.e556416fcaa75a9e615f580a51fcc297.jpg

Odcinamy jeden punkt lutowniczy jednego rezystora 47R od masy . Nie można przeciąć linii zasilania biegnącej od IRF710 . Poprawka jest malutka i od spodu płytki więc nawet tego nie widać . 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez arturp

...there is no spoon...

Po poprawce układ działa prawidłowo . Na ,,pierwszy ogień" poszły lampy 7AU7 ( które w układzie SRPP zagrały marnie ) - czyli odpowiedniki 12AU7( ecc82 ) , które mają niższe napięcie żarzenia ( 7V ) i kosztują 10-20% ceny popularnych 12AU7 . Za 20-50zł/szt. można kupić egzemplarze z lat 50 i 60 minionego wieku . Brzmienie bardzo zróżnicowane : RCA z getterem na górze bańki zagrały bardzo ciepło i kremowo z potężnym , poluzowanym basem ( pierwszy plan jest blisko , dalsze plany giną , góra wycofana ) , GE z lat 60 nie eksponują żadnego podzakresu ( równe , ładna przestrzeń  ) i mają ładne barwy natomiast słynne RCA Clear Top to bardzo klarowny , czysty , jasny ( bez lampowego ocieplenia ale nadal ciepłe ) i przestrzenny dźwięk ( dobrze oddaje plany i lokalizację ) z lekkim niedostatkiem niskich tonów ( ale reszta cech nadrabia ten niewielki niedostatek ) . Wszystkie opisane wyżej lampy pracujące w układzie hybrydowego mu-followera dają lekką metaliczność na przełomie średnicy i wysokich tonów ale w RCA Clear Top jest to niemal niezauważalne , mimo , że ma najwięcej góry . Można też poszukać i zastosować lampy 9AU7 ( żarzenie 9V ) , równie tanie . Zmiany/ustawienie napięcia żarzenia dokonujemy rezystorami przy stabilizatorze LM317 . Układ potrzebuje min kilku godzin wygrzewania , na początku jest szorstko i sucho a potem dźwięk nabiera pełni i soczystości barw . Aby usłyszeć prawdziwe nasycenie barwowe warto stosować kondensatory z folią miedzianą .  

 

Edytowane przez arturp

...there is no spoon...

Dane do punktu pracy lamp 7AU7 ( lub 9AU7 i 12AU7 pod warunkiem zmiany wartości rezystorów przy LM317 i ewentualnie wymiany transformatora żarzenia na typ z wyższym nap. na uzwojeniu wtórnym )

- transformator nap. anodowego - nominalnie na 235v/min.30mA - w przykładzie zastosowałem Indel TE66/221 , który pod obciążeniem ma nap. zmienne na uzwojeniu wtórnym wyższe od nominalnego - czyli 262V. Po wyprostowaniu - 348V.

- transformator żarzenia - 9V/1,33A , rezystory przy LM317 120R ( standard aplikacji LM317 ) oraz 499R+51R ( połączone szeregowo , w miejscach oznaczonych na płytce jako 470R i 22R ) - napięcie żarzenia 7V . 

- napięcie wychodzące z IRF710 ( nap zasilania lamp ) - ustalamy rezystorami oznaczonymi na płytce jako R5/220K ale lutujemy tam rezystor 320K ( 470K i 1M połączone równolegle, 0,6W wystarczą ) . Reszta elementów przy IRF-ach zgodnie z opisami na płytce . Otrzymujemy nap. około 312V .

- rezystory Rl - potrzebne są po 3 rezystory na kanał o mocy min. 0,6W . Ich wartość to 33K co w połączeniu równoległym daje 11K . Spadek napięcia na tych rezystorach wynosi około 85-90V ( w zależności od lampy)

- punkt pracy lampy ;

- spadek nap. na rezystorach oznaczonych Rl daje nam nap. anodowe około 225V .

- rezystory katodowe - 1K/0,5W , spadek nap. na rezystorach katodowych wynosi około 8V czyli polaryzacja siatki wynosi -8V .

- prąd płynący przez każdą triodę 7AU7 wynosi około 8mA .

...there is no spoon...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

- maksymalna dopuszczalna emisja z anody każdej triody lamp 7/9/12AU7 wynosi 2,75W . W przykładzie wyszło 1,8W czyli około 2/3 nieprzekraczalnej wartości . 

- dzięki zastosowaniu układu hybrydowego mu-followera uzyskano maksymalne wzmocnienie lampy przy ,,komfortowych" warunkach pracy , dzięki temu zmniejszy się tempo zużycia lampy . 

W układzie SRPP wzmocnienie napięciowe wyszło mi około 8- krotne a to zbyt mało do wzmocnienia sygnałów z konwersji pasywnej dac-ów typu AD1865 , PCM58 czy PCM1701P (prąd +/-  1-1,2mA ) . Po zastosowaniu hybrydowego mu-followera testowałem go w roli wzmacniacza po konwersji pasywnej i wzmocnienie jest wystarczające ( około 17 ) a efekt brzmieniowy opisałem wyżej.

PS 

Przydźwięku sieciowego nie ma ale lampy typu 12AU7 szumią , taka ich ,, uroda" . Przy odsłuchu ( nawet bardzo głośnym ) te szumy są niesłyszalne ( nawet w przerwach między utworami ) ale bez sygnału muzycznego i z maksymalną głośnością wzmacniacza słychać je wyraźnie w głośnikach . 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

...there is no spoon...

Opis do wykonania hybrydowego mu-followera na lampie 6021 . 

Punkt pracy lampy jest taki , jaki rekomenduje producent , w tym przypadku Sylvania .

Założenia :

  • nap. anodowe 100V
  • prąd 6,5mA
  • emisja z anody - około 650mA ,  czyli nieco ponad połowę nieprzekraczalnej wartości 1,1W .

- Płytka ta sama co do opisywanej wcześniej lampy 6111WA .

- Transformator do żarzenia 9V , min 500mA. Typowa aplikacja LM317 , wartości elementów podane na płytce .

- Transformator do nap. anodowego - nominalnie około 160V na min. 40mA . Zastosowałem Telto TSTL 15/T02 230/160V ( 0.05A 7.5V 1A ) i dla takiego trafa podaję wartości elementów . Nap. po wyprostowaniu około 238V . 

- IRF710 ustawiamy tak aby na ich wyjściach było około 190V ( w przykładzie wyszło  191V ) , czyli rezystory opisane na płytce jako  R5/220K ( od spodu płytki ) muszą mieć wartość 470K/0,6W . Pozostałe elementy przy IRF-ach są opisane na płytce i tych wartości nie zmieniamy .

- Rezystory oznaczone jak Rl ( po 3 na każdy kanał ) powinny mieć moc około 0,6W każdy i montujemy/lutujemy po dwa rezystory 47K i po jednym 33K . Ich wartość z połączenia równoległego wyniesie około 13726R , na każdy kanał . Spadek napięcia na tych rezystorach wynosi około 95V . 

- Napięcie na anodach lamp ( anodowe ) powinno być 100V a w przykładzie wyszło 95V ( zastosowałem wartości elementów dostępnych w sprzedaży więc jest niewielka odchyłka od założeń , bez wpływu na działanie i brzmienie ) . 

- Rezystory katodowe 0,5w ( z dużym zapasem bo moc tracona na nich to 6,5mW  ) . Ich wartość to 150R - zgodnie z tym co podaje producent . Spadek napięcia na nich ( czyli polaryzacja siatki ) około 1V ( czyli polaryzacja -1V ) .

- Prąd około 6,5mA . Emisja z anod zgodna z założeniami .

O dźwięku napiszę niedługo .

Edytowane przez arturp

...there is no spoon...

6021 w hybrydowym mu-followerze to ,, rasowa" lampa . Ocieplenie niższej średnicy , blask wyższej średnicy , nieco wycofana ale subtelna góra , dużo basu ale lekko rozjechany najniższy bas , soczyste barwy , zaskakująco detaliczna ( szczególnie w niższej średnicy ) , wyraźne kontury dźwięków , instrumenty wydają się większe , dobra dynamika , poukładana przestrzeń z planami . Niektóre instrumenty brzmią rewelacyjnie - np saksofony , które dosłownie wychodzą przed słuchacza . Natomiast fortepian zabrzmiał trochę  ciężko i grubo . W kawałkach gdzie jest wokal i kilka instrumentów będzie trudna do pobicia . Odsłuchiwana jako analog w nos-dacu na PCM1701P z kondensatorami Mundorf Supreme Evo Aluminium ( bez oleju ) . Lampa ma średnie wzmocnienie napięciowe ( w hybrydowym Mu-followerze osiąga maks. czyli 35 ) więc wystarczający jest rezystor konwersji 100R aby osiągnąć poziom sygnału wyjściowego zbliżony do typowego odtwarzacza CD ( przy jednym dac-u z wyjściem prądowym na poziomie około +/- 1mA ) .

...there is no spoon...

Dane do punktu pracy lamp 6N2P-EW :

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

- transformator nap. anodowego - nominalnie na 235v/min.30mA - w przykładzie zastosowałem Indel TE66/221 , który pod obciążeniem ma nap. zmienne na uzwojeniu wtórnym wyższe od nominalnego - czyli około 260V . Po wyprostowaniu i pod obciążeniem wyszło - 351V.

- transformator żarzenia - 9V/1,33A , rezystory przy LM317 : 120R ( standard aplikacji LM317 ) oraz 470R+20R ( połączone szeregowo , w miejscach oznaczonych na płytce jako 470R i 22R ) - napięcie żarzenia około 6,3V . 

- napięcie wychodzące z IRF710 ( nap zasilania lamp ) - ustalamy rezystorami oznaczonymi na płytce jako R5/220K ale lutujemy tam rezystor 390K,  0,6W wystarczą ) . Reszta elementów przy IRF-ach zgodnie z opisami na płytce . Otrzymujemy nap. około 276V .

- rezystory Rl - potrzebne są po 3 rezystory na kanał o mocy min. 0,6W . Ich wartość to 100K co w połączeniu równoległym daje około 33,3K . Spadek napięcia na tych rezystorach wynosi około 75V .

- punkt pracy lampy ;

- spadek nap. na rezystorach oznaczonych Rl daje nam nap. anodowe około 200V .

- rezystory katodowe - 450R/0,5W ( 820R i 1K połączone równolegle ) , spadek nap. na rezystorach katodowych wynosi około 1V czyli polaryzacja siatki wynosi -1V .

- prąd płynący przez każdą triodę 6N2P-EW wynosi około 2,2mA .

- maksymalna dopuszczalna emisja z anody każdej triody lamp 6N2P-EW wynosi 0,8W . W przykładzie wyszło 0,44W czyli nieco ponad połowa nieprzekraczalnej wartości . 

- dzięki zastosowaniu układu hybrydowego mu-followera uzyskano maksymalne wzmocnienie lampy ( 100 +/-15 ) przy ,,komfortowych" warunkach pracy , dzięki temu zmniejszy się tempo zużycia lampy . 

- ten hybrydowy mu-follower będzie pracował jako wzmacniacz sygnału po konwersji pasywnej dla przetwornika AD1865P . Bardzo duże wzmocnienie ( około 100 )  pozwala na zastosowanie rezystora konwersji o niskiej wartości ( zacznę testy od 47R ) a to oznacza zmniejszenie zniekształceń i poprawę warunków pracy przetwornika . 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

...there is no spoon...

@arturp czy "próbowałeś" kiedyś nuvistory (np. 7586), ciekawe lampki, bardzo miniaturowe, długowieczne, niskie anodowe, do tego całkowicie odporne na mikrofonowanie, niezbyt liniowe, ale przy tak małych sygnałach może to nie mieć znaczenia.

25 minut temu, namor napisał:

czy "próbowałeś" kiedyś nuvistory

Nie , nie próbowałem . Głównie dlatego , że niewiele jest informacji o ich brzmieniu . 

Przed chwilą testowałem 6N2P-EW w hybrydowym . Lubię tą lampę chociaż jej charakterystyka nie jest liniowa . Podkreśla niższą średnicę ale na szczęście nie zamula i nie mam wrażenia , że jest lekka mgiełka i brak konturów , jak z wielu innych lamp . Szczegółów jest dużo ale np identyczny dac z analogiem na opampach Staccato zagrał klarowniej . Za to ,,namacalność" , plastyczność i barwy z 6N2P-EW są trudne do pobicia  . No i klimat jaki tworzy , przestrzeń , dynamika ... Takich ,, cudów" nie słyszałem z żadnej triody małej mocy .  Dobre kondensatory miedziane na wyjściach i jest ,,soczyście" . 

...there is no spoon...

Potwierdzam. 6n2pew to świetna stosunkowo tania lampa ..nie ma się co dziwić była mocno doinwestowana w latach świetności kiedy to wojsko używało tylko lamp 🙂. Teraz to oddaje. 
U mnie grała z Miflexem - i to była najlepsza konfiguracja. A jak ktoś porównuje kondensatory silnikowe do tych w wersji audio to …nie ma to sensu. Miflex robi obecnie naprawdę świetne kobdensatory. 

3 godziny temu, micha7n napisał:

Miflex robi obecnie naprawdę świetne kobdensatory. 

małe sprostowanie, nie robi bo firma zbankrutowała i nie prowadzi produkcji, sprzedawane są resztki produkcji ;]

3 godziny temu, micha7n napisał:

A jak ktoś porównuje kondensatory silnikowe do tych w wersji audio to …nie ma to sensu.

No Twoim zdaniem kolego sensu nie ma - moim zdaniem np ma - ten sam zestaw kierunków biznesowych, te same inżyniery, ci sami księgowi - jak ktoś nie umie upiec chleba to i bułek nie będzie umiał - takie moje zdanie bożenko ;]

Edytowane przez Daniel_68412

Urządzenia lampowe ( służące do celów związanych z odtwarzaniem dźwięku ) dedykowane są tym użytkownikom , którzy oczekują od brzmienia swoich systemów czegoś więcej niż tylko przekazania sygnału ze źródła do głośników lub słuchawek . Brzmienie ma być zbliżone do tego , co słyszymy w naturze . Uzyskanie takiego efektu jest łatwiejsze dzięki zastosowaniu lamp w torze sygnału , bez względu na techniczne/naukowe uzasadnienie ponieważ ocena/opinia opiera się na wrażeniach słuchowych , bo temu służą urządzenia audio . Natomiast elementy pasywne mogą całkowicie zniwelować/zniekształcić ten oczekiwany efekt . Aby tego uniknąć należy stosować elementy pasywne ( głównie rezystory katodowe i anodowe oraz kondensatory separujące ) wykonane z materiałów wiernie/dobrze przewodzących prąd i przy zastosowaniu technologii umożliwiających jak najlepsze warunki prawidłowego działania elementów . I tu nie ma żadnej rozbieżności między ,, audiofilskim" i ,, technicznym" punktem widzenia . Wystarczy się przyjrzeć temu jakie materiały zastosowano np w kondensatorze ( miedź , srebro, aluminium, cynk, tantal lub ich tlenki ) i w jakiej technologii zostały użyte ( folia , napylanie , materiał dielektryka , technologia nawijania , technologia zastosowana do kontaktu/połączenia okładzin z wyprowadzeniami , materiał wyprowadzeń itp itd ) . Wpływ zasilania i samych lamp celowo pomijam bo dyskusja dotyczy elementów pasywnych. A to , że dobrze zrobione rzeczy są drogie to żadna tajemnica , więc albo tania masówka albo dobre/odpowiednie materiały i technologie .

I nawiązując do pieczywa - jeśli komuś odpowiadają lub stać go tylko na bułki z gotowej mrożonej pulpy , podpiekane na zapleczu marketu , to nigdy nie pozna smaku pieczywa z piekarskiego pieca . 

Ale najdziwniejsze jest to , że zjadacze bylejakości nazywają laikami tych , którzy wiedzą jak zdrowe/smaczne pieczywo jest zrobione i poznali jego smak . To już totalne odwrócenie ,, kota ogonem ". Pytanie - w jakim celu zakłamywać rzeczywistość i skąd się bierze taka uporczywa nagonka na to co jest wysokiej jakości i na dodatek polskie ? 

...there is no spoon...

 A taki spokój był ...  Są jeszcze lepsze kondensatory od Miflex , sam wymieniłem na Duelund Alexander, a rezystory mam  głównie Milss i Armig w wzmacniaczu lampowym. Niestety ma to wpływ ale dobry układ tak naprawdę potrafi zagrać dobrze na tanich elementach moim zdaniem. 

18 minut temu, rysiu126 napisał:

A taki spokój był ...

Nadal jest , to tylko wymiana opinii , która w wątku o układach lampowych musi być , bo to słyszymy . 

19 minut temu, rysiu126 napisał:

Duelund Alexander

A jakie różnice brzmieniowe są między nimi i z którym Miflexem porównywałeś ? 

...there is no spoon...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Załączam plik Gerber do płytki SRPP , która zawiera :

- zasilacz żarzenia stabilizowany LM317

- zasilacz nap . anodowego z filtrem aktywnym na mosfecie ( np IRF840 ) - to nie jest stabilizacja , mosfet służy do wstępnego ustawienia nap. anodowego a jego korekty ( do oczekiwanej wartości ) dokonujemy rezystorami w filtrze RCRC 

- sam układ SRPP 

Na tej płytce jest miejsce na wlutowanie kondensatora MKP ( pionowo ) jako ostatniego elementu filtra RCRC o średnicy maksymalnej około 40mm . Zalecana pojemność 22uF/400V ale 6,8uF też wyraźnie wpływa na brzmienie w całym paśmie słyszalnym. 

Jest też miejsce na kondensatory wyjściowe o wymiarach max. - średnica 25mm , długość 40 mm . Większe można zamontować pod płytką a tylko ich wyprowadzenia przewlec przez otwory montażowe/punkty lutownicze - otwory mają średnicę 3 mm więc przejdą wyprowadzenia od większości kondensatorów . Można też kondy wyjściowe ustawić pionowo jeśli są długie a wąskie ( np Mundorf Supreme ) . 

Główna różnica między tą płytką a płytką SRPP , którą załączyłem na początku wątku , dotyczy zasilacza anodowego - ta ma zasilacz , w którym mosfet ( IRF840 ) pełni tylko rolę aktywnego filtra wstępnie obniżającego napięcie i tłumiącego tętnienia / płytka z początku wątku ma stabilizację zasilania , którą wykonuje stabilizator napięcia LR8N3-G a mosfet ( również IRF840 ) służy jako element wykonawczy ,,wspomagający" stabilizator , ponieważ sam LR8N3-G nie jest w stanie dostarczyć wymaganego prądu przy wysokich napięciach . 

Wadą tej płytki jest brak zaplanowanych/zaprojektowanych punktów lutowniczych na elementy do elewacji potencjału grzałek ale wystarczy wlutować ,, na pająka" jeden rezystor , poprowadzić napięcie niewielkim odcinkiem izolowanego drutu i sprawa załatwiona .

Wielkość ( 10x16 cm ) a co za tym idzie wyższy koszt wykonania . Obecnie około 150zł za 5 sztuk z tańszą wysyłką , cłem i podatkiem - JLCPCB z Chin . 

Niedługo będzie drożej bo UE chce znieść limity opłat na towary z Chin ( obecnie chyba do 150 EUR po obniżonych opłatach ). 

Układ cichy , sprawdzony , łatwy w montażu  .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

...there is no spoon...

W dniu 2.02.2025 o 10:37, arturp napisał:

Nadal jest , to tylko wymiana opinii , która w wątku o układach lampowych musi być , bo to słyszymy . 

A jakie różnice brzmieniowe są między nimi i z którym Miflexem porównywałeś ? 

Porównałem z Miflex KPCU , Aleksander lepiej oddał barwę i detale , szczególnie bas zyskał na jakości i to nie były małe różnice. 

Ja również porównywałem . To są kondensatory grające w innych ligach. Alexander bas sprężysty nisko schodzący barwny 

Miflex bas bułowaty szary . Srednica przestrzeń holografia mikrodetale barwa . Wysokie efekt koca . Róznice bardzo duże słyszalne natychiast po zamianie. 

Ciekawy pomysł na preamp , analog do daców lub wzmacniacz słuchawkowy . Lampy pcl82 (triodo-pentoda podobna do ecl82 tylko inne nap. żarzenia i nap. przebicia katoda -żarnik ) - jedna pracuje jako stabilizator napięcia a druga jako WK-WA . Pentoda w trybie triodowym. Lampy są tanie tylko chyba potrzebne będą dwa transformatory do anadowego bo układ pobiera około 40mA na kanał a tanie trafa są słabowite . Wrażenia z odsłuchów opiszę po lekkiej rozgrzewce . Załączam tłumaczenie opisu/tekstu autora ze schematami i widoczek jednego kanału podczas pierwszego odpalenia ( egzemplarz testowy buduję jako dual mono ) . Płytki nie mają błędów ale dla bezpieczeństwa lekko je zmodyfikuję przed opublikowaniem . Napięcia w zasilaczu około 400V , trzeba uważać . Podkładka do pracy z lekka zasmarkana topnikiem , sorka . 🤭

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

...there is no spoon...

8 minut temu, arturp napisał:

chyba potrzebne będą dwa transformatory do anadowego bo układ pobiera około 40mA na kanał

Ts80 od ogonowskiego na uzwojeniu anodowym mają 150 ma. Jest moc, jakość i porządne wykonanie i są praktycznie za darmo jak się odpuści 2 kondensatory z folii miedzianej 🙂 Czy Ty Arturze masz 400v kondensatory w zasilaczu około 400v ? 

1 minutę temu, waco napisał:

Czy Ty Arturze masz 400v kondensatory w zasilaczu około 400v ? 

Kondy są na 450V . 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

...there is no spoon...

7 minut temu, waco napisał:

Ts80 od ogonowskiego na uzwojeniu anodowym mają 150 ma

Znalazłem tylko LO TS80-2 za 220 zł - ma250V/200mA . No to taniej niż dwie sztuki ( są po około 150zł/szt ) , pewnie lepiej wykonanie i do tego spory zapas mocy .  Ale trzeba zwrócić uwagę na to co jest w tekście autora - ,,When the maximum current is needed from this regulator, B+ unregulated must be at least 70 Volts higher than the regulated output. This condition is progressively relaxed as current requirements are lessened, i.e. the less current you need, the fewer volts have to be thrown away across the regulator."

W tym projekcie potrzebujemy napięcia 300V dla WK-WA  czyli napięcie wyprostowane powinno być min. 370V . Ja mam dwa trafa toroidalne 260V mocy znamionowej 80VA i po wyprostowaniu mam około 390V , czyli tylko 20V zapasu . Ten układ trochę prądu pobiera - około 25-30mA idzie tylko na samą pentodę w WK-WA . 40mA to chyba absolutne minimum jakie trzeba zapewnić na jeden kanał .

...there is no spoon...

Czesc

 

Uruchomiłem dziś SRPP na 6N16B na podstawie PCB , ktora Artur wrzucił tu w temacie( wpis #19)

Układ działa bez żadnych problemów , uruchomienie bezproblemowe .

Artur był dość sceptyczny co do tej lampy , postanowiłem spróbować mimo wszystko

Zmieniłem napięcia / punkty pracy i NIE ŻAŁUJE !

Polecam !

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Cześć

 

Dojechało trochę gratów wiec MuFollower na 6n2P-EW

Prace w toku Jutro uruchomienie i odsłuchy 😁

 

 

 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
3 godziny temu, Scott L.F. napisał:

Prace w toku

Te czerwone kondensatorki powinny być na min 250V i około 100nF pojemności , najlepiej MKP bo trochę je słychać . 

...there is no spoon...

  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    • Biuletyn

      Chcesz być na bieżąco ze wszystkimi naszymi najnowszymi wiadomościami i informacjami?
      Zapisz się
    • KONTO PREMIUM


    • Ostatnio dodane opinie o sprzęcie

      Ostatnio dodane opinie o albumach

    • Najnowsze wpisy na blogu

    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

     

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat oraz na ukrycie połowy reklam wyświetlanych na forum.