Jump to content
IGNORED

Czy ktoś mierzył M18WH08 ??


jarekt

Recommended Posts

Czy ktoś z was wykonywał pomiary Vify M18WH-08-08 ??

Dzisiaj ja pomierzyłem i wyniki parametrów T/S są inne niż podane w katalogu.

Skalibrowany system (SW+jig) był prawidłowo, mierzyłem metodą masy dodanej.

Parametry T/S wyliczone na podstawie pomiarów:

Fs = 38,12 Hz (wg Akustyka ma być 29Hz)

Vas = 32,65 litrów

Qts = 0,492 (wg Akustyka ma być 0,35)

Qms = 2,24

Qes = 0,63

 

Jakie są wasze doświadczenia z tymi głośnikami ??

Mogą być takie odchyłki od danych katalogowych, czy też ja mam coś nie tak z pomiarami.

Link to comment
Share on other sites

skoro już o tym głośniku ktoś raczył napisać to chciałbym się dowiedzieć o wszystkich możliwych parametrach T/S tego głośnika oprócz tych które podaje Aksutyk czy Artonaudio tzn. Mms, Cms,BL, itd...... niestety nie udało mi się ich nigdzie znaleźć chyba dlatego że powoli wchodzą jego zamienniki....

Link to comment
Share on other sites

Ja dostałem oto takie paremetry od Rolpha:

"""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""

Re 5.6 Ohm

Sens. 89 dB/W/m

Pnom 60 W

Fs 29.5 Hz

Sd 136 cm2

Mmd 12 g

Bl 5.4 T.m

Vas 63 liter

Qms 1.48

Qes 0.44

Qts 0.34

 

Optimized for 14-22 liter bassreflex

 

best regards,

Rolph Smulders

''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''

Link to comment
Share on other sites

igod, mógłbyś rozwinąć temat mocowania, bo to może być to ?

Masa to 10 g plasteliny rozmiękczonej i przymocowanej do nakładki przeciwpyłowej. Głośnik przykręcony był do płyty sklejki o wym. 23cm*23cm*1,5cm. Sklejka z głośnikiem skierowanym w strone podłogi podparta krzesłami.

Może być to ten powód??

Jak prawidłowo zamocować głośnik do pomiarów free air??

Link to comment
Share on other sites

mówi się o tym, że głośnik musi być bardzo solidnie umocowany np. magnes w imadle drewnianym lub pomiędzy dwoma ciężkimi stołami silnie ściskanymi. membrana powinna być skierowana do góry i to chyba wszystko żeby wyszły dobre pomiary. U mnie był magnes pomiędzy dwiema solidnymi szafkami. Wyszło ok.

"Jakkolwiek będzie - będzie inaczej, aniżeli sobie wyobrażamy - ponieważ między Dobrem a Złem znajdujemy się w życiu i w świecie

wielowymiarowym,w którym dokumentnie pomieszane jest Przypadkowe z Nieuchronnym."(S. Lem 1999)

Link to comment
Share on other sites

 • Moderatorzy

Jarekt:

 

Takie wyniki pomiarów wskazują na około 2 razy mniejszą (niż katalogowa) podatność zawieszeń, co nie jest jakimś wielkim problemem - możesz stroić BR tak jakby głośnik miał katalogowe parametry - dostaniesz minimalnie gorszy impuls, za to obciążalność głośnika poniżej strojenia BR się poprawi. To drugie zjawisko sprawia że większość producentów deklaruje pewien zestaw parametrów (dla klientów trzymających się niewolniczo teoretycznych modeli strojenia obudów) a następnie robią mniej podatne zawieszenie (zresztą jest to najtrudniejszy do kontroli podstawowy parametr) żeby poprawić bezpieczeństwo głośnika. Takie rzeczy wychodzą w pomiarach całkiem często.

 

A mocowanie tylko do sklejki raczej nie wprowadziło dużych błędów - masa ruchoma tego głośnika jest niewielka w porównaniu do masy całego głośnika i jeszcze płyty ze sklejki.

Link to comment
Share on other sites

mierzyłem tylko f rezonansową i wyniosła prawie dokładnie 30Hz, głośnik był nowy, nie grzany, impedancję mierzyłem również, najniższa w okolicach 180 - 220 Hz wynosiła 6,41 ohma. Pomiar generatorem i miernikami, głośnik nie był zamocowany i dlatego pomiar był dokonany małym napięciem.

Link to comment
Share on other sites

 • Moderatorzy

Jaro4444:

 

W 9.5dm3 dostaniesz Fc=80Hz i Qtc=0.9-1 (wartości przybliżone). Wytrzymałość mocowa będzie bardzo dobra(niskie zniekształcenia i zredukowana modulacja średnich niskimi), f3 będzie rzędu 65Hz, poniżej spadek dość ostry jak na obudowę zamkniętą, impuls raczej średni, choć lepszy niż w większości bassreflexów. A jak to zagra, to już zależy od pomieszczenia (małe wskazane, pomiary szumem tercjowym również) i preferencji słuchacza. Tak czy siak dobroć nie przekracza wartości 1 uważanej za graniczną dopuszczalną a f3, choć nie bardzo niska jest jeszcze akceptowalna (pomieszczenie może jeszcze trochę pomóc).

 

Ciekawą opcją mogłoby być zastosowanie aktywnego filtru highpass 1st order butterworth na 80Hz, razem z charakterystyką głośnika dałoby to zbocze 3rd order butterworth. Do tego sub(y) filtrowany(e) aktywnym filtrem 3rd order butterworth (lowpass) na 80Hz lub trochę niżej, połączony(e) w odwrotnej polaryzacji i mamy bardzo dobre impulsowo połączenie satelitów z subem/subami. Do tego dojdzie jeszcze dodatkowe odciążenie midwooferów od dużych wychyleń, a w absolutnie bezkompromisowym setup'ie suby mogłyby być podstawkami dla monitorków (kandydatem na woofery mogłyby być nowe i drogie scany 23W o dużym wychyleniu objętościowym i niskim zejściu w małej skrzynce kosztem niskiej efektywności - wraz z mocą dobrze dopasowanej do pojedynczego M18WH).

Link to comment
Share on other sites

hmmm ja tez szukałem jego parametrów ale wiele nie znalazłem , moze mi ktos powiedziec jaka bedzie optymalna obudowa dla dwóch M18WH08 ?? bo kazdy program pokazuje mi co innego przy tej samej obietosci ... i tez mam wontpliwosci czy br czy closed .. sam nie wiem .

Link to comment
Share on other sites

jarekt

Jak glosnik wygrzales, niespodziewanych pikow na wykresie impedancji nie masz, mase masz bardzo dokladnie zmierzona i pomiary wykonales starannie to chyba wyglada to na rozrzut tych vif.

Sprobuj przykleic np jakies monety np 1zł (5g) 5zł (6,54g) i powtorz pomiar.

Mi pomiary wychodza z monetami zawsze dokladnie. Jak bys jeszcze dal rade zalaczyc plik z SW to mozna bylo by zerknac.

iAMP, iPSU, iSMPS i kto tam wie co jeszcze :D

Link to comment
Share on other sites

Misiomor dzięki.

Grać to ma w małym pomieszczeniu, rzędu 12 m2. Zależy mi raczej na ładnej dynamice i szczegółach przy cichym słuchaniu. Z dużymi poziomami głośności to nigdy raczej nie będzie grało. To będą typowe monitorki do pobrzękiwania w sypialni. Szczegóły ma zapewnić Seas KT28F a od tej Vify w takiej obudowie oczekuję głównie miłej, pastelowej barwy dźwięku i jak wspomniałem troszkę głębi na basie przy spokojnej muzyczce. Jak myślisz, czy jest to do osiągnięcia w takim zestawieniu? A jeszcze jedno. Zasilać będzie to dość słaby wzmacniacz.

Link to comment
Share on other sites

 • Moderatorzy

Jaro4444:

 

Takie coś nadawało się będzie raczej do głośniejszego słuchania jako że niskiego basu będzie mniej niż w większej obudowie, za to wytrzymałość mocowa będzie większa (do tego dojdą jeszcze krzywe fletchera-munsona). Ważny jeszcze jest rodzaj muzyki i preferencje słuchacza. Na początek można puścić zestaw głośników w istniejącej obudowie a jeżeli basu będzie za mało to dopiero pomyśleć o nowych większych paczkach.

Link to comment
Share on other sites

Misiomor zrobię coś innego. Sklecę paczki z wiórówki o takiej pojemności i spróbuję. Jeśli będzie do przyjęcia to w paczkach z MDF+drewno tylko może lepiej zagrać. A jak będzie do d.... to idę ciąć MDF ;) Powstanie co najwyżej kolejny "mutant" a'la Proac a ja będę miał okazję znów z sąsiadem piwo pić w jego warsztacie udając roboty stolarskie;)

Link to comment
Share on other sites

Dzisiaj powtórzyłem pomiary, ale zamiast 10g plasteliny przylepiłem 2 monety 1 zł. NIestety pomiary wychodzą takie same jak wczoraj czyli Fs w okolicach 38Hz :(. Z tego wniosek, że albo źle wygrzany głośnik albo po prostu takie ma parametry.

 

Czy moglibyście podac mi sprawdzona procedurę wygrzewania głośnika? tzn taką, którą jak wykonam dokładnie to na pewno głośnik będzie dobrze przygotowany do pomiarów. Do tej pory głośniki grały od ok miesiąca kilka godzin dziennie z normalną głośnościa, taką do słuchania. Może to za mało?

 

>borysgo2

Plik z SW jest duży nawet po spakowaniu. Moge ci go przesłać na priva - podaj adres.

Link to comment
Share on other sites

Panowie wiem że mowa tu o akustyce ale przedmiot ten sam o który mi chodzi.M18wh 08-08 - macie może jakiegoś pdf z jego dokłądnymi wymiarami (śred otworu,śred frezu głebokość itp) i jeszcze do kompletu pl27tg ??

Może posiadacie w zbiorach jakieś dokumenty?? w necie z tym ciężko a jeśli już mam robić na podstawie planów innych vif-ek to musze mieć 100% pewności że jak głośniki otrzymam to sie nie rozczaruję!!!

 

Dziękuję i pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

oto opis instrukcji pomiaru Qts Fs i Vas za pomoca programu "bassreflex"

====

Co będzie potrzebne:

- wzmacniacz,

- miernik,

- opornik ok. 5W odpowiednio 4 lub 8 om,

- obudowa zamknięta o pojemności ok 10 - 20 litrów.

Ustaw wszystkie regulatory barwy dźwięku w komputerze oraz we

wzmacniaczu na 0 (najlepiej jeżeli użyjesz samej końcówki mocy.

Zmierz opór głośnika Re.

Zmierz opór rezystora Rs.

Przenieś te dane do formularza 1, naciśnij F1.

Podłącz wyjście liniowe karty dźwiękowej do wejścia wzmacniacza.

Podłącz woltomierz do wyjścia głośnikowego wzmacniacza (napięcie

zmienne).

Włącz generator na 100Hz.

Regulując potencjometrem głośności ustaw na mierniku napięcie Vs.

Następnie podłącz:

a) jedną nóżkę rezystora do plusa na wyjściu wzmacniacza,

b) drugą nóżkę rezystora przyłącz do plusa w głośniku,

c) przewadoem połącz minus na wyjściu ze wzmacniacza do minusa w

głośniku,

d) przyłącz zaciski miernika do każdej z nóżek rezystora,

e) ustaw tak częstotliwość generatora tak aby napięcie przechodzące przez

rezystor osiągneło minimum, częstotliwość ta to Fs a minimum napięciowe to

Vm,

f) zmierz częstotliwości F1 i Fh, dla których napięcie przechodzące przez rezystor

jest jednakowe jak Vr,

g) Do pomiaru Vas potrzebna będzie obudowa zamknięta o znanym litrażu.

Wkręć głośnik do obudowy i zmierz częstotliwość rezonansową w obudowie

(Fb).

Wszystkie zmierzone parametry przenieś do formularza 2, naciśni F2.

========

 

jak coś to program na priva wysyłam

Link to comment
Share on other sites

 • 2 weeks later...

Placek z tego co wiem to M18WH i M18WO mają ten sam kosz. Załączę więc wymiary M18WO (WH ma mniejszy magnes)

 

180 mm CD: 145 mm

FT: 5 mm ID: 80 mm

MD: 113 mm HD: 6xř5.2@ř167

Hidden Content

  Give reaction or reply to this topic to see the hidden content.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Hidden Content

  Give reaction or reply to this topic to see the hidden content.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Link to comment
Share on other sites

Misiomor do Ciebie pytanie (oczywiście i do innych obeznanych z tematem).

 

Po głębszych przemyśleniach, analizach finansowych i konsultacjach postanowiłem nie pakować pary Vifa M18WH i Seas KT28F do zamkniętego 9,5 dm3. Przekonała mnie głównie Twoja uwaga o słabym niskim basie w takiej obudowie. Więc co postanowiłem: zbudować coś a'la klon Proaca 2,5 ale z innymi nieco rozwiązaniami i proporcjami paczki. Moje założenia:

- obudowa z szerokością frontu 200 mm (oryginał 225 mm),

- głębokość 300 mm (oryginał 255),

- wysokość łącznie z podstawą 1020 mm (jak oryginał)

- komora do pracy niskotonowca - 15 dm3 netto,

- przegroda skośna pod kątem 45 stopni zamykająca przestrzeń woofera,

- zwrotka w osobnej komorze pod przegrodą skośną,

- basrefleks przedni,

- ofset wysokotonówki.

- materiał całości MDF 25 mm, przód 30 mm,

- wykończenie - obłóg z drewna egzotycznego.

 

Proszę o wszelkie uwagi na temat planowanych proporcji wymiarowych, jak one wpłyną na dźwięk. Jak rozmieścić głośniki na ścianie przedniej? Myślałem o takim rozmieszczeniu jak w ProAc oczywiście w uwzględnieniem mniejszej szerokości ściany przedniej. Czy przy tak masywnych ścianach wyklejać je bitumem, jedną czy więcej warstw, a może bitum z filcem? Tłumic dodatkowo będę watą lateksową (watexem). Jakiejś średnicy wewnętrznej przyjąć basrefleks? A może obudowa zamknięta?

 

Za wszelkie uwagi serdecznie dziękuję.

Link to comment
Share on other sites

Jak dla mnie OK, dał bym jednak otwór b-r do tyłu i zwiększył Vb do 25l. To jest optymalna objętość dla tego głośnika, uzyskamy wtedy pięknie rozciągnięty bas i można użyć otwóru o większej średnicy. Maty bitumiczne są niepotrzebne.

Link to comment
Share on other sites

Dzięki!

Właśnie tak sobie dalej kombinuję i chyba nie dam mat a w to miejsce pastę wygłuszającą + filc techniczny 4 mm + wata. Co do BR musi być z przodu bo kolumny będą stały koło samej ściany (mają zastąpić moje sypialniane monitory na Magnatach 130). Właśnie myślałem o tej objetości i wybiorę chyba coś w przedziale 15-18 dm3 (25 to juz chyba za dużo nieco będzie) A jak coś to mam do dyspozycji 35 dm3 ;) Właśnie mam w sumie dylemat, bo przy głośnym słuchaniu za duża paczka ta "kluchę" a nie bas, a przy cichym mała nie da odpowiedniej głębokości. Jednak przedkładam szybkość i moc nad niskość basu. Więc pewnie będzie coś w przedziale 15-18 dm3.

 

Swoją drogą Placek dzięki za namiar na "kornika" - to spoko gość ;)

Link to comment
Share on other sites

Samo postawienie kolumn przy samej ścianie już wzmocni bas, więc większa objętość jest niewskazana. W objętości tak dużej jak 25 litrów trzeba się też liczyć z wyraźnym spadkiem wytrzymałości mocowej. Jaro, jak chcesz poeksperymentować, to sobie zrób dużą obudowę z wieńcem umieszczonym tak, by po wklejeniu na niego deski pozostało 15 litrów. W ten sposób sprawdzisz sobie dużą skrzynkę i będzie Ci łatwo ją zmniejszyć do optymalnej objętości. Ale moim zdaniem szkoda na to czasu, jestem przekonany że i tak pozostaniesz na końcu, po eksperymentach, przy 15 litrach.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.

                  wykrzyknik.png

AdBlock blocking software detected!


Our website lives up to the displayed advertisements.
The ads are thematically related to the site and are not bothersome.

Please disable the AdBlock extension or blocking software while using the site.

 

Registered users can disable this message.