Skocz do zawartości
IGNORED

Tuning Denon DCD 655


emesze2

Rekomendowane odpowiedzi

Czy warto inwestować w tuning Denon DCD 655? Leży nieużywany i zastanawiam się czy nie zlecić tuningu, czy to nie będzie wyrzucony pieniądz, może ktoś miał z tym doświadczenie? Proszę o radę.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiele tu mówiono o przetworniku Stelmacha, ponoć rewelacja.

 

Hmm... przy okazji pytanie do Ciebie. Wiem że śmieszne, ale mimo to będę wdzięczny jeśli podzielisz się swoimi wrażeniami. Masz DCD 655 to chyba coś podobnego do dostępnego na rynku DCD-685. Mało kto tutaj mówi o CD Denona tak jakby to była kompletna porażka. Ja szukam czegoś ciepłego, zniezłym basem, bez zwariowanego szelestu góry jasnej elektorniki. Pomału przymierzam się do Thule lub Cameo.

 

Czy możesz krótko opisać swoje wrażenia o DCD-655 ? Jak to w ogóle gra ? Ciepło, zimno, scena, szczegóły itp. ? Może to nie jest aż takie tragiczne.

 

Dzięki za ewentualna odpowiedź.

Sławek

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hmm... Odpowiem szczerze, nie pamiętam! Muszę posłuchać :-} Generalnie trochę "podrasowany" dzwięk ze szczególnym podbiciem basu. Tak bas byłłł, Teraz słucham " nieaudifilsko" bo na dvd... ale jest to najwyższy model Toshiby, który zjadł denona. Kiedyś scena wydawała mi sie niezła, jednak teraz przy Toshibie to już nie to. Lepsze wrogiem dobrego. A ten przetwornik Stelmacha chyba cudów nie zrobi. Czy może zrobi?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ok McGywer tylko czy sam Przetwornik Andrzeja Stelmacha zrobi te cuda? Discomaniac twierdzi, że szkoda czasu. Czy sam przetwornik to już wszystko, czy jeszcze inne rzeczy transport,... itd. Nie znam sie na tym tylko jestem dociekliwy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akurat przetwornik Andrzeja Stelmacha jest bardzo mało wrażliwy na jakość transportu. Zagra bardzo dobrze z byle czym, choć w zasilaniu części cyfrowej odtwarzacza nie zaszkodzi dać diody Schottky i dobre elektrolity. Reszta nie jest istotna, przetwornik ma własne zasilanie wraz z toroidalnym trafolkiem i ma też własną sekcję analogową na znakomitych opampach Analog Devices AD825.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli twierdzisz, że nie warto sprzedawać denona aby kupić coś innego do tuningu? Jaki koszt tych dodatków oprócz magicznego układu Pana Stelmacha? Czy Pan Stelmach to wykonuje na zamówienie?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pan Stelmach nie bawi się takimi drobiazgami. Może jak go poprosisz, to zrobi. Koszt samych części jest groszowy, ale jest przy tym trochę żmudnej dłubaniny więc jak potrafisz, to DIY.

Denon 655 przynajmniej jest ładny, a ludzie czasem każą sobie pakować te przetworniki do jakichś rozpadających się Akajców czy plastikowych Soniaków. Zgroza.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jezeli mowisz o najwyzszej Toshibie to czy masz na mysli SD-900E lub SD-9500 ? Bo jezeli tak, to tuningowac chcesz nie to urzadzenie :-) Przy pierwszej z w/w Toshib odpada w przedbiegach Denon 2560, dopiero lepszy jest Pioneer PD-75. W tej Toshibnie o ktorej mowie masz przetworniki Analog Devices (w tej chwili nie pamietam numerku) ale takie same jak siedzace w Marku Levinsonie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Denon 2560 jest solidny jak czołg, ale brzmi poniżej oczekiwań. To samo, choć w nieco mniejszym stopniu dotyczy Pioneera PD75. Jednego z nich chętnie kupiłbym w dobrej cenie po to, by tam zainstakować DAC Andrzeja Stelmacha. Oba nadają się znakomicie ze względu na dobre napędy, pancerną konstrukcję i solidne zasilanie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 3 lata później...

minęło kilka lat, zebrało się trochę nowych doświadczeń. A ponieważ wpadł mi w ręce Denon DCD655, to go zbadałem. Przetworniki Burr-Brown PCM1702 na pokładzie wysoko ustawiają oczekiwania, ale Denonek ich nie spełnia. Szary, stłamszony dźwięk, powierzchowny przekaz bez blasku, bez smaczków, bez feelingu. Zwykle przyczyną jest stopień analogowy na opampach oraz jego zasilanie. Zatem odłączyłem ten stopień w całości, i zrobiłem nowy, w całości na lampach, i z własnym, niezależnym zasilaniem z osobnego trafa. DACe PCM1702 są typu prądowego, konwersję I/V zrobiłem jako pasywną na rezystorach. A oto efekt prac:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

post-3550-100005353 1233263825_thumb.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 3 tygodnie później...

Tego, co się dzieje nie można w żaden sposób nazwać "istotnymi zmianami w brzmieniu. DCD655 w oryginale to mulasty, szary posklejany i nudny dźwięk, a po przebudowie uczestnicy odsłuchów wyżej ocenili Denona niż Unison Research Unico CD.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz jestem dopiero co po tuningu PD8500 i... tak samo w oryginale to przeciętniak, "szarak" . Bardzo niechętnie go słuchałem. Z wymienionym stopniem zaczął grać. Jest barwa i muzykalność, których naprawdę nie było. Trzeba by było ruszyć też inne rzeczy ale nawet z wymianą stopnia wyjściowego efekt jest b. znaczący i rzadko można spotkać sprzęt w oryginale tak dobrze grający.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Jakkolwiek będzie - będzie inaczej, aniżeli sobie wyobrażamy - ponieważ między Dobrem a Złem znajdujemy się w życiu i w świecie

wielowymiarowym,w którym dokumentnie pomieszane jest Przypadkowe z Nieuchronnym."(S. Lem 1999)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jestem wielkim znawcą po tunningach cedeków,ale:

Dokładnie zmodernizowałem DCD910.Zastosowałem AD825 dwa pojedyńcze SMD na stoliczku,pozbyłem się wszystkiego co zbędne za Daciem,czyli usunąłem tor słuchawkowy,tor z regulowanym wyj.,filtr za radą Molibdena,kondy wyjściowe,mute.Wstawiłem jocko-clocko,szybkie diody w zasilaniu i Nichicony,oscony w cyfrówce i panasy na AD i analogu DACa,wimy też na zasilaniu równolegle z elektrolitami i styrofleksy w pętli sprzężenia opampów.Wszystkie rezystory 1% za Daciem.Kupa roboty i kosztów.Każdy ten mod okupiłem godzinami czytając to forum i wiele tematów poświęconych tunningowi cedeków.Okazało się to wszystko zbędne,gdy zakupiłem Lampucerę i zmodernizowałem wg Fikusa a tor analogowy całkowicie ominąłem sygnałem prosto z DACa CS.Różnica w dźwięku kolosalna na rzecz opcji z Lampucerą.A co się stało po zlampizowaniu Lampucery:))) to wszyscy wiedzą.

Kolega ma Marantza 63SE po full tunningu (też z jocko i kupa innych modów) po przesłuchaniu mojej Lampucery bez Lampizacji zamówił od razu tego DACa (który przyszedł zwalony) i musiał kupić drugiego Z 63SE +kupa modów zostanie mu tylko transport.

 

Możliwe że koszty tych modernizacji były podobne,wyniki już znacie a mam dodatkowo świetnego DACa,którego mogę podpiąć do innego transportu w razie awarii DCD 910.

 

Moja rada więc daj spokój grzebaniu w tym cedeku bo wiele z niego nie wyciśniesz,tylko zakupuj lampucerę,przeczytaj wątek jej poświęcony i zrób z nią co trzeba, będziesz dopiero zadowolony.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ty -- wódkę za wódką w bufecie...

Oczami po sali drewnianej -- i serce ci wali (Czy pamiętasz?)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

daru0105, 19 Lut 2009, 23:41

 

>Nie jestem wielkim znawcą po tunningach cedeków,ale:

>Dokładnie zmodernizowałem DCD910.Zastosowałem AD825 dwa pojedyńcze SMD na stoliczku,pozbyłem się

>wszystkiego co zbędne za Daciem,czyli usunąłem tor słuchawkowy,tor z regulowanym wyj.,filtr za radą

>Molibdena,kondy wyjściowe,mute.Wstawiłem jocko-clocko,szybkie diody w zasilaniu i Nichicony,oscony w

>cyfrówce i panasy na AD i analogu DACa,wimy też na zasilaniu równolegle z elektrolitami i

>styrofleksy w pętli sprzężenia opampów.Wszystkie rezystory 1% za Daciem.Kupa roboty i kosztów.Każdy

>ten mod okupiłem godzinami czytając to forum i wiele tematów poświęconych tunningowi cedeków.Okazało

>się to wszystko zbędne,gdy zakupiłem Lampucerę i zmodernizowałem wg Fikusa a tor analogowy

>całkowicie ominąłem sygnałem prosto z DACa CS.Różnica w dźwięku kolosalna na rzecz opcji z

>Lampucerą.A co się stało po zlampizowaniu Lampucery:))) to wszyscy wiedzą.

>Kolega ma Marantza 63SE po full tunningu (też z jocko i kupa innych modów) po przesłuchaniu mojej

>Lampucery bez Lampizacji zamówił od razu tego DACa (który przyszedł zwalony) i musiał kupić drugiego

>Z 63SE +kupa modów zostanie mu tylko transport.

>

>Możliwe że koszty tych modernizacji były podobne,wyniki już znacie a mam dodatkowo świetnego

>DACa,którego mogę podpiąć do innego transportu w razie awarii DCD 910.

>

>Moja rada więc daj spokój grzebaniu w tym cedeku bo wiele z niego nie wyciśniesz,tylko zakupuj

>lampucerę,przeczytaj wątek jej poświęcony i zrób z nią co trzeba, będziesz dopiero zadowolony.

 

 

Tak się składa, że od około roku jestem użytkownikiem zlampizowanej lampucery. Mam więc porownanie. Denon DCD655 po zlampizowaniu prezentuje ten sam poziom co zlampizowana lampucera. Nie podzielam zatem poglądu jakoby nie dało się z niego za wiele wycisnąć.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W DCD-910 wykorzystany jest wewnętrzny opamp PCM56 do konwersji I/V a po drodze są chyba 2-3 opampy. To za dużo.

Wykorzystując to, co już tam zostało zrobione proponuję pasywną konwersję na R ok 500-680ohm, oraz wzm. napięciowy 5-7x albo aktywną z wykorzystaniem OPA825 (tylko R konwersji w NFB i nic więcej) - sygnał prosto na wyjście. Oryginalna filtracja jest pewnie za mocna, do tego dochodzą po drodze przełączniki sygnału 4053. Robiąc w ten sposób lub za radą McGyvera DCD-910 zagra tak, że zmiecie większość CD do kilku kzł.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...na przykład tak:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przesada z tą filtrcją.

Na schemacie jest błąd, który powoduje złą pracę przetwornika.

Rezystor konwersji (130 ohm, czemu tak mało?) powinien być wpięty prosto do wyjścia prądowego I_out (13) DACa a nie za filtrem. Przy tak dużym kondensatorze 4.7nF te stopnie LC można wywalić a jego pojemność zmniejszyć do około 200-400pF lub z niego zrezygnować. Po co stosować filtr 5 rzędu?! Poprawniej byłoby dać między wyjście DACa obciążone umiarkowanej wartości R konwersji a siatkę lampy filtr dolnoprzepustowy I rz. RC 1k i ok. 390pF-1nF (-3dB @ 400kHz-160kHz zależnie od wartości C).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Schemat zaczerpnięty stąd:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Mnie się nie chciało samodzielnie tego nabazgrać ;-))

Zgadzam się że ta filtracja jest overkill. W dodatku na słabo dostępnej i niepopularnej lampie 6111. Ponadto ten układ nadaje się w zasadzie wyłącznie do współpracy z lampowcami. Zdecydowana większość tranzystorowców będzie miała za niską impedancję wejściową dla tego układu, i będzie go zbytnio obciążać, a dźwięk "zdechnie".

Ja osobiście widziałbym tu WK-WA lub SRPP.

Wklejając ten schemat miałem na celu zobrazowanie sposobu podłączenia się do wyjścia prądowego DACa, z pominięciem wewnętrznego opampa.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>McGyver i Molibden

Dzięki za porady dotyczące zlampizowaniu DCD 910.Jestem bardzo zadowolony z lampucery na lampach,ale jeżeli PCM56 na lampach mogą zagrać lepiej to oczywiście warto spróbować.

W najbliższym czasie biorę się do roboty

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ty -- wódkę za wódką w bufecie...

Oczami po sali drewnianej -- i serce ci wali (Czy pamiętasz?)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

daru0105, 20 Lut 2009, 01:32

 

>>McGyver i Molibden

>Dzięki za porady dotyczące zlampizowaniu DCD 910.Jestem bardzo zadowolony z lampucery na lampach,ale

>jeżeli PCM56 na lampach mogą zagrać lepiej to oczywiście warto spróbować.

>W najbliższym czasie biorę się do roboty

 

Nie twierdzę że lepiej niż zlampizowana lampucera, ale na pewno o wiele lepiej niż obecnie gra DCD910.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.