Skocz do zawartości
IGNORED

GS-424 Tuning optyczny i nie tylko...


Gość G.Mark

Rekomendowane odpowiedzi

Czy do Adama można zamontować ramię Regi? Długość ta sama (9 cali, czyli 22,8cm). Jak widać na zdjeciach powyżej sposób mocowania (okrągły otwór w podstawie) przypomina mocowanie Regi. Jaka jest jego średnica?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość G.Mark

(Konto usunięte)

Ten duży otwór w chassis "Adama", służy jedynie do przeprowadzenia na drugą stronę chassis, elementów powrotu ramienia na podstawkę. Do zamocowania podstawy ramienia, służą dwie śruby M4 po prawej stronie, pokazane na załączonym zdjęciu.

 

GM

post-3254-100002294 1170276248_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi i o wymiar otworu widocznego na zdjęciu.

Na pewno trzeba by dorobić lepszy uchwyt do ramienia. Można pokusić się o regulację VTA.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość G.Mark

(Konto usunięte)

No i jest problem niestety. Zostałem na razie wstrzymany z pracami, przez kawałek blachy mosiężnej o grubości 4mm. Z niej mam zamiar wykonać podstawę pośredniczącą pomiędzy obudową gramofonu, a podstawką od GS-434. Okazało się, że w warunkach i narzędziami, którymi dysponuję nie dam rady tego wykonać :-( Dlatego muszę się rozejrzeć za jakimś warsztatem, w którym będę mógł tę podstawę wykonać. Dzięki tej podstawie, zmieni się VTA ramienia i będzie ono w końcu równoległe do talerza.

Poza tym wpadłem na pomysł, jak można wprowadzić płynną regulację VTA w tym gramofonie. W zakresie ok. 3mm, ale to wystarczy aby zniwelować wpływ różnych gum lub slipmat położonych na talerzu.

 

GM

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

G.M

W wątku przejawia się problem VTA. Nie tyle istotną jest rownoległosć ramienia do płaszczyzny płyty , a wlaściwy kąt igły. Jełśi porównasz headshelle z Bernarda (aluminiowe z katownika) i z Daniela , fonomastera

(perforowane ) to zauważysz `żę ten pierwszy jet pochylony od osi poziomej . Z koleji perforowane, zapewniają rownoległość z osią ramienia . Dlatego należalo by dokonac "standaryzacji "ogłówkowania. Nawet w 601a , gdzie jest suża mozliwość regulacji VTA z główką bernarda jest trudno zejść do zalecanych 22st.dla igły.Dlatego headshele pracuką z "dedykowanymi ramionami. Alumy z J-ką Bernardo pochodną a blaszaki z S-ką fonomastro danielową.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość G.Mark

(Konto usunięte)

Dlatego postanowiłem "urównoleglić" ramię w moim "Adamie", pod kątem stosowania główek, których płaszczyzna styku z wkładką, jest równoległa do ramienia. A takimi główkami są chyba wszystkie zachodnie koszyki, które można dostać na rynku. Ich jakość jest nieporównywalna z jakością polskich aluminiowych - pochylonych w dół.

 

GM

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Papamek, 2 Paź 2005, 15:38

 

>Chodzi i o wymiar otworu widocznego na zdjęciu.

>Na pewno trzeba by dorobić lepszy uchwyt do ramienia. Można pokusić się o regulację VTA.

 

Z mechanicznego punktu widzenia to pewnie jest to możliwe - dobry adres Twoich pytań to jjp.

 

Ale automatykę wtedy szlag trafi, z drugiej strony jak to zrobisz to będzie na pewno jedyny taki TT na świecie, niedościgniony wzór tunerów Adasia;-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja w swoim Adamie używam m.in. "główki" reloopa, tylko musiałem dociążyć bo jest dużo lżejsza od fabrycznej, zwłaszcza z lekką wkładką ortofona, i nie można było ustawić nacisku

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość G.Mark

(Konto usunięte)

Mam dwie "główki" tej firmy, ale nie muszę ich dociążać, poniewać używam ciężkich wkładek: AT3600L i M44MB. Problem natomiast był z równoległością koszyka i talerza. W moim "Adamie" nie dało się ich zastosować, bo po ich założeniu na ramię, wkładka szorowała "tyłkiem" po płycie. Oryginalne mocowanie ramienia, wymuszało stosowanie polskich koszyków pochylonych w dół o czym pisał "conri". Po przeróbkach ramię będzie równoległe do płyty.

 

GM

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy ktoś może wie jak bardzo różnią się wagą te przeciwwagi?, i czy gwint wewn. jest zawsze ten sam ?http://www.allegro.pl/show_item.php?item=66909171

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

-->>rtocki

Często kupowałem u Hartmanna_1, m in porzeciwawgi. Generalnie jesli podasz do jakiego typu , on jako znawca prod PRL dobierze właściwą. Niemniej w naszym sprzęcie bylo dość dużo róznych obciażnikow. Róznią się poza masą, także średnicami gwintów.A wlaściwie nacięciami wewnątrz, Były 7 mm z gramofonów serii 464. o większe z bernardopodobnych. Najlepiej znać mase ukladu wkładka headshell,ramie i dobierać pod kątem zrównoważenia tych mas.Istnieje tez mozliwośc zakladania "odwrotnie "jesli zapas wagi jest zamały do zrownoważenia + nacisk. Bywa jednak ,że przy b. ciezkich wkladkach koncowka ramienia jest za krótka i należyszukac innego lżejszego headshella., lub szukac równie ciężkiej p.wagi.Dobrze jest miec ew kilka p-wag o tej samej średnicy wewnętrznej , ale o różnych masach. jesli lubi się eksperymentować z brzmieniowo z rónymi wkładkami.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość G.Mark

(Konto usunięte)

Etap IV Montaż podstawy pośredniczącej.

 

Jak wcześniej pisałem, powstał problem z wykonaniem podstawy pośredniczącej, która miała podnieść do góry podstawę i zasłonić otwór po starej podstawie ramienia. Ponieważ nie miałem czasu na szukanie warsztatu, w którym mógłbym wykonać ten element z blachy mosiężnej, postanowiłem zamiast niej, zastosować sklejkę o grubości 3mm.

 

Po wykonaniu odpowiednich otworów, w które trafiają elementy na spodzie podstawy ramienia i wyprofilowaniu całości, sklejka została przeszlifowana i pomalowana dwukrotnie akrylowym lakierem bezbarwnym. Do jej zamocowania na podstawie gramofonu służą mosiężne wkręty do drewna 2,5x16mm.

 

Jaki jest sens stosowania takiego rozwiązania?

1. Zamaskowanie otworu montażowego w podstawie gramofonu, pozostałego po starej podstawce ramienia.

2. Pozwala na pewne zamocowanie do podstawy gramofonu nowej podstawy ramienia, pochodzącej z GS-434 - antyskating ciężarkowy.

3. Zwiększa wysokość ramienia nad talerzem i pozwala na jego równoległe ustawienie w stosunku do płyty.

 

Aby uzyskać prawidłowe położenie ramienia w stosunku do talerza, należy ponadto:

1. Usunąć jeden z płaskowników, który znajduje się pomiędzy metalową podstawą ramienia, a chassis gramofonu i zastąpić go dwoma podkładkami pod śruby M4 o grubości ok. 0,5mm. Usuwamy "cieńszy" płaskownik.

2. Pomiędzy obejmę łożysk "pionowych" ramienia a podstawę ramienia, należy włożyć dwie podkładki na śruby mocujące. Podkładki o grubości 4mm i średnicy ok. 8-9mm.

3. Zamienić oryginalną śrubę dolnego łożyska kulkowego na śrubę łożyska, która oryginalnie pracowała jako jedna ze śrub łożysk poziomych. W połączeniu z górną śrubą łożyska pionowego, pozwoli to na precyzyjne ustawienie wysokości ramienia.

 

Po umiejscowieniu podstawy ramienia na podstawie pośredniczącej, jest ona mocowana do chassis gramofonu, za pomocą dwóch śrub M4x20. Dodatkowo, podstawa ramienia jest w dwóch punktach przykręcona do podstawki pośredniczącej.

 

Pomiary dokonane za pomocą szablonu wykazały, że zachowana jest prawidłowa geometria prowadzenia wkładki, a ramię po jego opuszczeniu na płytę jest równoległe do płyty.

 

Załączone zdjęcia pokazują podstawkę pośredniczącą, gramofon z zamontowanym ramieniem, oraz widok ramienia nad płytą.

 

W kolejnym odcinku... Końcowy montaż "uzbrojonego" ramienia, układu powrotu na podstawkę i regulacje mechaniki ramienia.

 

c.d.n.

post-3254-100001911 1170276853_thumb.jpg

post-3254-100001912 1170276852_thumb.jpg

post-3254-100001913 1170276850_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

G.Mark

Gratuluję dobrej roboty!

Patrząc na zakres wykonanej pracy, obejmującej nowe mocowanie ramienia nie mogę jednak powstrzymać się od pytania: Dlaczego nie zdecydowałeś się zamontować ramienia Regi?

Napęd Adama nie jest doskonały, to wiadomo. Zaletą jest to, że jest bardzo cichy. Wadą jest nierównomierność obrotów.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość G.Mark

(Konto usunięte)

Dlaczego nie Rega? Bo takiego ramienia nie posiadam :-) Powiem szczerze, że nawet nie wiem jak takie ramię wygląda!? Ale jeśli jest proste i czarne, to odpada bo wizualnie bardziej mi "pasują" krzywe i srebrne :-) Gdybym miał Micro Seiki od "Daniela", to je bym właśnie zastosował. Niestety dysponowałem jedynie nowym, kompletnym ramieniem od 434 i takie wykorzystałem jako źródło "organów" czyli podstawy, środkowej kolumny i układu antyskatingu.

A co do stabilności obrotów to, jeśli wierzyć wskazaniom stroboskopu, w moim egzemplarzu nie występowały wachania prędkości wokół pewnej wartości, ale pewien dryft prędkości - w górę - w trakcie odtwarzania. Nie jestem do końca pewien, ale krecią robotę w tym wzglęcie, robi mi chyba potencjometr regulacji obrotów. Będę je wymieniał i wtedy się zobaczy.

 

Pozdrawiam,

GM

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

G.Mark, czy ramię nie jest zbyt odalone od talerza? Napisałeś, że sprawdziłeś ustawienie za pomocą szablonu i pewnie wszysko jest OK, ale w moim GS 438 podstawa ramienia, wyglądająca tak samo jak ta zastosowana przez Ciebie, znajduje się dużo bliżej talerza. No chyba że samo ramię od Adama jest dłuższe niż w Bernardzie.

 

Pozdrawiam.

BRob.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rega RB-250 jest prosta :) Ale może być w srebrnym kolorze :)

Sam zastanawiałem się nad jej zamontowaniem do GS-420A. Ale to nadal będzie G-420A :(

Sporo myślałem nad wymianą TT. Sprzed nosa zniknął mi NA Horizon w promocji AudioFastu. Odebrałem to jako "znak", że jednak trzeba mierzyć wyżej ;) Więc znowu się rozglądam.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość G.Mark

(Konto usunięte)

"No chyba że samo ramię od Adama jest dłuższe niż w Bernardzie."

I to jest odpowiedź na Twoje pytanie :-) Tak jest istotnie. Długość prostego odcinka, łącznie z fragmentem "schowanym" w pierścieniu, to: ok. 130mm w "Adamie" i ok. 115mm w GS-434.

 

GM

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość G.Mark

(Konto usunięte)

Od jakiegoś czasu chodzi za mną jakiś vintage'owy DD :-) Miałem parę na oku na Allegro, ale jakoś nie mogłem zdecydować się na konkretny egzemplarz. Jak odsapnę po przeróbkach "Adama", który mam nadzieję będzie po nich działał, to podejdę do tematu ponownie.

 

GM

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 3 tygodnie później...

Ps. O uziemienie adaptera pytam dlatego, że przy dotykaniu palcem talerza słyszę trzaski. Zwykle się go nie powinno dotykać, ale też i trzasków nie powinno być.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ad. 1 niezbyt zrozumiałem, ale myślę, że chodzi Ci o ustawienie nacisku igły- przy mf-100 to jest chyba właśnie coś koło 1,5 - 1,75 g. Robi się to w uproszczeniu tak: musisz zgrać podziałkę na tym czarnym kółku przeciwwagi na końcu ramienia tak aby "0" to faktycznie było "0" czyli stan równowagi (ramię ani się nie podnosi, ani nie opada-oczywiście po opuszczeniu tej wajchy i nie na podpórce) , kręcąc przeciwwagą znajdujesz takie ustawienie, a wtedy trzymając tę metalową ciężką srebrną część przeciwwagi, przekręcasz samym czarnym kółkiem z podziałką tak aby zero pokryło się z kreską na rurce ramienia, sprawdzasz poprawiasz itd. Potem po prostu kręcisz całością na taką wartość jaki ma być nacisk i spokój. Antyskating to całkiem co innego-to to małe pokrętło z podziałką obok podstawy ramienia, w czasie tych wszystkich opracji powinien być na zero, bo ramię bedzie Ci uciekać w bok, a potem gdy już wszystko gotowe ustawiasz go na taką samą wartość jak naciskk igły czyli też 1.5-1.75. Sorry za łopatologię i uproszczenia ale może się przyda i innym "dziewicom" gramofonowym.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość G.Mark

(Konto usunięte)

>>>G.Mark 2. adaptery się powinno uziemiać. W Marantzu mam nawet specjalną śróbkę ale gdzie się podłączyć z tym uziemieniem w "Adamie"?

 

Takiego zacisku nie ma. Można go dorobić i podłączyć do metalowej podstawy gramofonu. Ale wtedy należy zmienić sposób wyprowadzenia sygnału z wkładki. Przewody sygnałowe i przewody masy podłączone do wkładki, należy podłączyć do odizolowanych od siebie i od metalowej podstawy gniazd cinch.

 

> 3. pomiędzy główką go której przykręcona jest wkładka a ramieniem, jest (była) gumka. Niestety wiek zrobił swoje i musiałem ją zeskrobać. Jaka jest jej rola? Coś izoluje, czy tylko sobie jest (była)?

 

Może jej nie być. Ona uelastycznia połączenie główki i ramienia.

 

> 4. Piszecie, że wadą "Adama" są nierówne obroty. Jeżeli jednak przed słuchaniem ustawiam obroty na stroboskopie, i trzymają się one przez cały czas, to oznacza to, że ten egzemplarz jest O.K., czy że mimo wszystko pływają, tylko stroboskop tego nie pokazuje?

 

W takim razie ten problem Cię nie dotyczy :-)

 

 

> 5. Jeżeli bym chciał porównać muzykalność "Adama" do innego gramofonu ze średniej półki, to jest to jak porównywanie Poloneza z Toyotą Avensis? :) czy poprostu wszystko zależy od wkładki i z dobrą, jest w stanie zagrać lepiej, niż niejeden np. Thorens?

 

Moim zdaniem "Adam" z dobrą "budżetową" wkładką, potrafi zagrać nieźle. Mój egzemplarz po modyfikacjach, o których pisałem wcześniej z Shure M44MB gra na moje ucho bardzo przyjemnie.

 

>A tak wogóle, to wyprowadziłem sygnał na zewnątrz (zamontowałem gniazda czincz) i teraz mogę podłączać jakiekolwiek kable.

 

Patrz wyżej.

 

> Pierwsze wrażenie jest pozytywne. Gra bardzo ładnie, nie ma żadnego przydźwięku. Po włączeniu, (ale bez opuszczania igły na płytę) cichusieńkie buczenie da się usłyszeć dopiero gdy wzmacniacz jest na full. Myślę, że to wybaczalne.

Tak więc ogólnie jestem bardzo zadowolony z zakupu.

 

I tak powinno być. Następny etap... modyfikacje :-)

 

GM

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

G2021 -Czyli Adam w sowieckiej skórze po reikarnacji.Czarny glans- lak dodał szlachetności.Szkoda że nie w brzmieniu w stopniu równym jak na zewnątrz.Wyprowadzone gniazda RCA z pominięciem układu miekkiego załączania sygnału z wkładki( niestety nie widać). Ogólnie duuuża satysfakcja

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

post-3405-100001193 1170277977_thumb.JPG

post-3405-100001194 1170277976_thumb.JPG

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.