Skocz do zawartości
IGNORED

GS-424 Tuning optyczny i nie tylko...


Gość G.Mark

Rekomendowane odpowiedzi

  • 1 miesiąc temu...

Panowie, przepraszam , że się wtrącam w wątek, ale mam problem właśnie z ADAMEM gs424, kupiłem wkładke ortofon super om 10 i strasznie mi syczy góra pasma a bas jakby się ulotnił, czasmi tylko zamruczy, natomiast na starej igle foniki jest ok, czym to może być spowodowane, mam przedwzmacniacz monacor spr6, prosze o radę i dziękuje

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość G.Mark

(Konto usunięte)

A czy założyłeś ciężarek dociążający wkładkę? Jeśli nie to całość, wkładka + koszyk, może być za lekka. Ten ciężarek umieszcza się w górnej części wkładki, tej która dotyka do koszyka.

 

GM

post-3254-100007101 1170284413_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość G.Mark

(Konto usunięte)

To znaczy, że wkładka jest zbyt lekka. Aby prawidłowo ustawić nacisk przy pomocy istniejącej przeciwwagi w GS-42..., wkładka powinna ważyć, przy zastosowaniu oryginalnego - płaskiego koszyka, ok. 6g, a koszyk z wkładką ok. 14g.

 

GM

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cóż waga jest ok, kable podpiąłem analogicznie jak w innym adamie, a do wkładki zgodnie z kolorami, i nadal mam zbyt jaskrawe soprany i wysofany bas, m a może to wkładka jest trefna?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 4 miesiące temu...

Czy ktoś zajął się problemem zamulacza w Adamie?

 

Jest tam "rewolucyjny" jak na polskie gramofony układ wyciszania sygnału przy opuszczeniu ramienia. Całość w puszce metalowej w pobliżu wyjścia kabli z wkładki (daleko od trafo). Gdy zmostkowałem toto przestało buczeć, a sygnał ma nieco lepsze stereo. Kiedyś układ ten zwrócił moja uwagę po tym jak w mikroswitchu urwał się metalowy języczek który go włącza. Po wymianie układ zaczał działać, choć stała czasowa była za duża (po włączeniu czekałem 7 sekund na dźwięk) i zmniejszyłem elektrolit.

 

Oparto go na wysokoszumnych rezystorach węglowych i BC148B. Połączono z masą gramofonu (masę wkładki) - aby lepiej brumiło. Obecnie, po odłączeniu mam lepszy dżwięk a igły nie spuszczam z 1 metra tylko kłade delikatnie - więc obecność układu była dyskusyjna. Podobne mody robi się w CD-kach (tam też jest wyciszanie na tranzystorach).

 

Sami spróbujcie. Ja byłem zaskoczony.

 

Adama lubię i mam 12 lat. Używam wkładki ADC K9 - dzwięk nieporównywalnie lepszy od MF104. Wymiana - koszt 60 zł na Allegro.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 2 miesiące temu...

witam. wszystkich Adamowców i gratuluję tak pięknej zmiany tych gramofonów.

Ja sam posiadam gs 424 adama, zakupionego w strasznym stanie wizualnym , np. ktoś go sobie pomalował na czarno nierówno ze zgrubieniami, uwaga... zdejnmując do operacji tylko talerz :- Wszystkie elementy były oczywiście ubarane do połowy w farbie . Na szczeście Adam trafił do mnie. Efekty mojej pracy będzie można niedługo podziwiać, muszę tylko zdobyć aparat.

 

O ile wizualnie gramek wygląda ok, to z dźwiękiem nie jesttak różowo.

Do oryginalengo wyjścia din5 dorobiłem przejściówkę na czincze i to podłączam do miksera. efekt to dość poważne buczenie zanikające troszeczkę po dotknięciu wtyku uzimienia miksera lub ramienia adama.

 

Kierując się wskazówkami z tematu, odseparowałęm masę audio L i P od masy gramofonu i ramienia . Mase gramofonu i ramienia wyprowadziłem kabelkiem do mixera. No i buczenie spadło tak o 40 % , a uziemiając mixer, do 50%. A z kolei dotykając ramienia troszkę się nasila.

 

Moje pytanie , a właściwie nie pytanie tylko teza do potwierdzenia przez Was brzmi:

-To jest już wina marnych, najtańszych kabli ze słabym ekranowaniem. Po wymianie ich na lepsze buczenie zniknie

 

 

jeśli ktoś też sądzi że wymiana kabli jest niezbędna, proszę o polecenie jakiegoś kabla w cenie do 30zł

 

dodam ze kabelki ramienia są sprawne bez przebić i przetarć, sprawdzanie miernikiem.

 

Pozdrawiam wszystkich szczęsliwych posiadaczy adama :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość G.Mark

(Konto usunięte)

"Do oryginalengo wyjścia din5 dorobiłem przejściówkę na czincze i to podłączam do miksera. efekt to dość poważne buczenie zanikające troszeczkę po dotknięciu wtyku uzimienia miksera lub ramienia adama.

 

Kierując się wskazówkami z tematu, odseparowałęm masę audio L i P od masy gramofonu i ramienia . Mase gramofonu i ramienia wyprowadziłem kabelkiem do mixera. No i buczenie spadło tak o 40 % , a uziemiając mixer, do 50%. A z kolei dotykając ramienia troszkę się nasila."

 

Ja rozumiem, pozostawiłeś oryginalny kabel sygnałowy, zakończony wtykiem DIN5, do którego podłączasz przejścówkę na cinch?

Jeśli tak, to ekrany kabla sygnałowego, są połączone ze sobą we wtyku DIN5. Została utworzona pętla dla prądów zakłócających.

Jeśli łączysz obudowy gramofonu i miksera pojedynczym przewodem, to ekrany kabli sygnałowych nie mogą się ze sobą łączyć.

 

"Moje pytanie , a właściwie nie pytanie tylko teza do potwierdzenia przez Was brzmi:

-To jest już wina marnych, najtańszych kabli ze słabym ekranowaniem. Po wymianie ich na lepsze buczenie zniknie"

 

To może być ta przyczyna.

 

"jeśli ktoś też sądzi że wymiana kabli jest niezbędna, proszę o polecenie jakiegoś kabla w cenie do 30zł"

 

Używam przewodów mikrofonowych Bespeco z wtykami Nakamichi. Dwie żyły we wspólnym ekranie.

 

GM

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

G.M.

>Jeśli łączysz obudowy gramofonu i miksera pojedynczym przewodem, to ekrany kabli sygnałowych nie

>mogą się ze sobą łączyć.

 

>Używam przewodów mikrofonowych Bespeco z wtykami Nakamichi. Dwie żyły we wspólnym ekranie.

 

piszesz że ekrany kabli sygnałowych nie mogą się ze sobą łączyć , a używasz kabla dwużyłowego ze wspólnym ekranowaniem. rozumiem ze na jeden kanał przypada dwużyłowy kabel?

 

na oku am już ten kabel , czy to jest to?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

i te rca

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

tak adam wyglądał zaraz po kupnie...

 

 

niedługo dam aktualne fotki.

 

Pozdraiwam.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

taki był. zdjęcie tylko trochę oddaje paskudny wygląd gramofonu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

aktualne zdjęcia z dzisiaj. talerz jest narazie u tokarza. właściwie "tuning' polegał za zmianie koloru. o oryginalnym nie było mowy. na fotkach bardziej widać załamania lakieru..

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

post-4011-100006105 1170300541_thumb.jpg

post-4011-100006106 1170300539_thumb.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jedna sprawa

G.Mark

Napisałeś w wątku

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) że Twój adam startuje od 0 do 33rpm w 3,4 sek. Wydaje mi się że to trochę za wolno. Mój po złożeniu też mniej więcej tyle się zbierał do 33rpm, ale po przysunięciu cewek ( chyba już maksymalnie do paska magnetycznego talerza) start to ok 1 sek a do 45 niecałe 2 sek. Poza tym przytrzymując talerz ręką czuć tą siłę jak w gramofonach z tradycyjnym direct drive.

 

Ponawiam też pytanie co do tego kabla bespeco.

 

Pozdrawiam

Piotek F

freeman

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość G.Mark

(Konto usunięte)

> G.M. Jeśli łączysz obudowy gramofonu i miksera pojedynczym przewodem, to ekrany kabli sygnałowych nie

>mogą się ze sobą łączyć.

 

>Używam przewodów mikrofonowych Bespeco z wtykami Nakamichi. Dwie żyły we wspólnym ekranie.

 

piszesz że ekrany kabli sygnałowych nie mogą się ze sobą łączyć , a używasz kabla dwużyłowego ze wspólnym ekranowaniem. rozumiem ze na jeden kanał przypada dwużyłowy kabel?

 

Dokładnie tak. Po jednym kablu na kanał. Żyły środkowe to masa i sygnał danego kanału. Oplot/ekran jest podłączony do styku masy we wtyku podłączanym do gramofonu. W drugim wtyku ekran jest niepodłączony.

 

> na oku am już ten kabel , czy to jest to?

http://www.allegro.pl/item126926764_kabel_mikrofonowy_bespeco_5m.html

 

Po raz drugi, dokładnie tak. :-) Używam niebieskiego.

 

> i te rca

http://www.elektroland.com.pl/product_info.php/products_id/1005?osCsid=6348d62d0

 

Jak najbardziej OK. Używam takich http://www.allegro.pl/item125657440_wtyk_rca_nakamichi_na_kabel_6mm.html

 

Zakładam, że są to oryginalne wtyki tej firmy. :-)

 

Pozdrawiam,

GM

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość G.Mark

(Konto usunięte)

Zwróć uwagę tokarzowi na pasek magnetyczny umieszczony pod talerzem. Jeśli zostanie on uszkodzony lub rozmagnesowany, to nie da się go zastąpić dowolnym paskiem magnetycznym. Np. z drzwi lodówkowych. On jest namagnesowany w dość specyficzny sposób i jeśli ulegnie rozmagnesowaniu, to albo napęd w ogóle nie ruszy, albo będą problemy ze stabilnością obrotów.

 

GM

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żyły środkowe to masa i sygnał danego kanału. Oplot/ekran

>jest podłączony do styku masy we wtyku podłączanym do gramofonu. W drugim wtyku ekran jest

>niepodłączony.

 

ciekawe podłączenie. nie do końca rozumiem dlaczego oplot od strony wzmacniacza ma być odłączony, ale zrobię tak.

tylko poczekam na ten talerz czy będzie sprawny, bo narobiłeś mi niezłego stracha a przynajmniej sprawileś że powrócił :)

 

ps .co instrukcja mówi o ustawieniu cewek? niestety nie posiadam

 

Pozdrawiam.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość G.Mark

(Konto usunięte)

>Żyły środkowe to masa i sygnał danego kanału. Oplot/ekran

>>jest podłączony do styku masy we wtyku podłączanym do gramofonu. W drugim wtyku ekran jest

>>niepodłączony.

>

>ciekawe podłączenie. nie do końca rozumiem dlaczego oplot od strony wzmacniacza ma być odłączony,

>ale zrobię tak.

 

Przy takim podłączeniu, ekran kabla stanowi zaporę dla sygnałów zakłócających pochodzących z zewnątrz, a jego jednostronne podłączenie, eliminuje wystąpienie pętli prądowej dla sygnałów zakłócających.

 

 

>tylko poczekam na ten talerz czy będzie sprawny, bo narobiłeś mi niezłego stracha a przynajmniej

>sprawileś że powrócił :)

>

>ps .co instrukcja mówi o ustawieniu cewek? niestety nie posiadam

 

Według instrukcji, którą posiadam, "szczelina pomiędzy powierzchnią czołową statora (z zębami) i paskiem magnetycznym, powinna być równomierna i zawierała się w granicach 1 do 1,3mm."

 

Pozdrawiam,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 1 rok później...

Generalnie mam pytanie.

Właśnie nabyłem gramofon gs-420 i zamierzam go przerobić tak by osiągnąć jak najlepszy dźwięk tzw mam w planach poza wymianą okablowania np wymianę podstawy na granitową (generalnie lub z innego ciężkiego materiału) ale póki

co potrzebuje schematów instrukcji.... tzw wszystko co o Adamach można znaleźć. Wy chyba sie na tym znacie więc może wiecie gdzie coś takiego można zdobyć ...:) pozdrawiam i czekam na odpowiedź.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zacznij od wkładki .Jeżeli masz tam MFxxx, to odrazu się z nią pożegnaj.Do zmiany okablowania ramienia schemat raczej nie potrzeby. Robota P2P.A więcej z niego nie wyciśniesz.Można wyprowadzić RCA z okablowania ramienia , pomija się wtedy łączówki , ale trzeba dać ekranowanie skrętki R+L+MR+MRL +GND

Z mechaniki umyć stare smarowidła i odnów smarowanie wspólczesnymi środkami.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

heh wkładka at 3600 na początek okablowanie ramienia na pewno będę wymieniał i resztę gdzieś ktoś polecał jakieś kable (tzw znajdę ten wpis) o smarowaniu nie myślałem ale fakt dzięki to ważne ale... gdy juz posiadam tego Adama to warto wiedzieć co to jest tzw głównie po to mi schemat :) pozdrawiam ale z rej podstawy nie zrezygnuje... mam nawet prawdopodobnie osobe która jest w stanie profesjonalnie i równo mi to wykonać.

Pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>>>skorek,

Ta Audio-Technica AT 3600 "klasą" brzmienia nie odstaje generalnie od polskich MF-ek. Powiedziałbym, że "zamienił stryjek siekierkę na kijek". Popróbuj chociażby z jakimiś lepszymi Audio-Technicami, np. AT-110E, AT-120E.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z całym szacunkiem ale gdy posłucha sie na mf i włoży nawet te taniutką at 3600 to słychać różnice ogromną ...:) natomiast tą wkładkę dostanie za miesiąc kolega którego gramofon będę uruchamiał a chwilowo brak i pieniędzy wiec kupiłem na miesiąc tę tzw docelowo at 110 chyba ze jakiś ortofon

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>>>skorek,

"...ale gdy posłucha sie na mf i włoży nawet te taniutką at 3600 to słychać różnice ogromną ..."

 

Hmm...??? Ogromna różnica ? Tego tak bym nie nazwał. Może miałeś tę MF-kę już trochę wyeksploatowaną ?

Porównywałem już dość dawno temu tzw. NOS-a Foniki (MF-102) z AT 3600 L (nowa) i miałem wrażenie, że obie wkładki grają dosyć podobnie, tzn. kiepsko, brzmieniem stłumionym z rozmazaną stereofonią (takie jakby "rozciągnięte" mono).

Co by jednak nie powiedzieć o ofercie Audio-Techniki, to mi się ona wydaje uczciwa. Weźmy pod uwagę dół cennika. Dokładając parę złotych do ceny AT 3600 L mamy już lepszy szlif (eliptyczny - AT 95 E). Dokładając znów pare złotych mamy cewki nawinięte długokrystaliczną, oczyszczoną miedzią (LC-OFC, AT 110 E). I to wszystko w przedziale 70-120 zł. Dalej jest nieco większa różnica w cenie - ale kolejny model (AT 120 E) zawiera już glówny patent firmy: Dual Magnet. Za kilkadziesiąt złotych więcej można kupić już AT 440 MLa z lepszym szlifem (Microline), czystą miedzią w cewkach i zdublowanymi magnesami. I to jest bardzo pozytywne ! Inni producenci (np. Ortofon, Goldring) już tak nie rozpieszczają klientów. Chcesz mieć lepszy szlif - nie ma problemu - ale musisz dołożyć z 3-4 stówki do ceny tańszego modelu.

Właśnie skończyłem słuchać ZZ Top "Afterburner" na AT 110 E. Typowa "patatajka", ale grało bardzo fajnie - z wielką energią, optymizmem (?), kapitalnym rytmem. Noga "podawała" cały czas, oj ! "podawała", aż mnie łydka rozbolała. Było czysto, krótko i na temat - tak powinien brzmieć zespół rockowy. AT 110E jest najtańszą wkładką na jakiej mogę słuchać prostszej klasyki (barok, składy kameralne) bez oczekiwania z utęsknieniem na zakończenie strony płyty. Brzmienie jest dobrze poukładane, "przymilne", czas na słuchaniu upływa szybko. AT 110E nie sprawdzi się natomiast na monumentalnej symfonice i współczesnych, analitycznych, ambitniejszych realizacjach. Jej główny mankament to pewne braki w analityczności i rozdzielczości przekazu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.