Skocz do zawartości
IGNORED

MARANTZ CD50 Tuning


kolczas
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Ogarnalem dzis temat i orzy okazji wymienilem kondensatory dalsze tj przy tda oraz orzy opamach oraz opamy na op2604. Gra to dosc szczegółowo lecz jednocześnie plasko dosc tak jakby. Tetaz nie wiem czy trzeba by dac wygrzac sie kondensatorom i opamom?? Jedyne co to w cedeku trzeba kilkukrotnie nacisnac eject zeby olyta wyjechala bo jak nacisne raz chce stsrtowac od pierwszego kawalka. Nastepne co to wlutuje sie kabelkami bezposrednio w plytke zibsczymy ci to da.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

opamy na op2604

Jak już pisałem tylko LM4562. OP 2604 to porażka. Były LM833 z wejściem na bipolarach to podobne się wkłada a nie kombinuje z operacyjnymi na FETach.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 2 lata później...

Odkurzę trochę temat. Przypadkowo wpadł mi w ręce CD50 i sobie w nim grzebię.

Wymieniłem kondensatory w zasilaczu, posłuchałem, wymieniłem przy opach, posłuchałem itd

Po którymś rozłożeniu i złożeniu sprzętu odtwarzacz przestał czytać płyty :/

Zakręci silnikiem (wygląda to trochę jak scratchowanie winyla) i staje. Na wyświetlaczu same zera, nie ma informacji "no disc" jeżeli płyty nie włożę. Laser przesuwa się w okolice TOC i wygląda jak gdyby próbował łapać focus (przesuwa się w górę i w dół), ale żadnej informacji o odczycie nie wyświetla. Tacka otwiera się i zamyka jak trzeba.

Patrząc na niego przez aparat w telefonie i wciskając "Play" widzę bardzo lekkie czerwone światełko, więc laser chyba martwy nie jest. Tasiemka jest cała i wygląda na włożoną do końca.

Może ktoś miał podobny problem?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Pan_Borowik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja bym tą taśmę sprawdził raz jeszcze sprawdził - wyciągnął i sprawdził czy coś nie pękło czy się przetarło

 

w innym cd miałem tak jak uszkodziła się właśnie teśma łącząca laser z płytą główną

 

kondensatory przy układach związanych z laserem też są dobrze zamontowane i nie są to osiowe philipsy (ale w tym przypadku miałby problem z czytaniem płyt i raczej by tak nie wariował)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź. Oglądałem taśmę z bliska i nie widać żeby gdzieś była uszkodzona, ale jeżeli nie znajdę żadnego innego problemu to może spróbuję gdzieś wyrwać inny 4/19 i podmienić.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Patrząc na niego przez aparat w telefonie i wciskając "Play" widzę bardzo lekkie czerwone światełko

a bezpośrednio patrząc co widać?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a bezpośrednio patrząc co widać?

Bezpośrednio się starałem w laser nie patrzeć, ale lekko pod kątem nic nie widzę - sprawdziłem też w ciemności. Nic. Czyżby laser wziął i umarł?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale laser się porusza tj ogniskuje ? bo to robi najpierw a później dopiero płyta się zaczyna kręcić

 

nie wiem czy tak się powinno robić ale ja poprostu podnoszę a raczej zdejmuję klapkę (tą dociskową) otwieram i zamykam tackę i pod kątem widać czerwoną plamkę a tym bardziej pracę lasera

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale laser się porusza tj ogniskuje ? bo to robi najpierw a później dopiero płyta się zaczyna kręcić

Przesuwa go w okolice początku płyty (na oko) i widać ruch soczewki w górę i w dół kilka razy. Samo "kręcenie" to dosyć dziwny ruch, tak jak wspomniałem wyżej - jak gdyby chciał "skreczować" płytą, po czym obraca się tylko chwilę i zapala zera na wyświetlaczu. Może jak wrócę do domu nagram to aparatem dla zobrazowania.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podlacz oscyloskop na wyjscie wzmacniacza RF i zobacz czy pokazuje sie sygnal na wyjsciu gdy laser probuje ogniskowac, jeśli nie, to szukac bledu w połączeniu lasera z układem jeśli wszystko ok to laser is dead, one sa wyjatkoow delikatne, bez zachowania zasad ESD jest prawie pewne ze padnie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podlacz oscyloskop na wyjscie wzmacniacza RF i zobacz czy pokazuje sie sygnal na wyjsciu gdy laser probuje ogniskowac, jeśli nie, to szukac bledu w połączeniu lasera z układem jeśli wszystko ok to laser is dead, one sa wyjatkoow delikatne, bez zachowania zasad ESD jest prawie pewne ze padnie.

Niestety przed świętami nie będę miał możliwości skorzystać z oscyloskopu. Nagrałem krótkie filmiki obrazujące jak wygląda praca lasera:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Udało mi się też załatwić zastępczy laser, "podobno" sprawny, a że za darmo to spróbuję później podmienić i przetestuję.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety, po wymianie CDMa objawy dokładnie te same. Zaczynam się zastanawiać czy problemem nie jest SAA7310, bo to przy nim przeprowadzałem ostatnie "operacje" i z ciekawości odciąłem mu zasilanie (podniosłem nóżki VDD i VSS). Objawy dokładnie te same, więc albo w obecnym stanie jego działanie nie robi różnicy, albo układ nie żyje.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Pan_Borowik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bezpośrednio się starałem w laser nie patrzeć, ale lekko pod kątem nic nie widzę - sprawdziłem też w ciemności. Nic. Czyżby laser wziął i umarł?

prawidłowo procesor wysyła polecenie na nodze 5 do układu start laser w tda8808, laser

Ci ewidentnie nie działa.

saa7310 masz dobry bo obraca silnikiem, jeśli odłączymy zasilanie (7310) nie będzie obracał płytą.

takie skreczowanie miałem w momencie złego nastawienia potencjometrów fokus i power laser

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez witek_z
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

prawidłowo procesor wysyła polecenie na nodze 5 do układu start laser w tda8808, laser

Ci ewidentnie nie działa.

saa7310 masz dobry bo obraca silnikiem, jeśli odłączymy zasilanie (7310) nie będzie obracał płytą.

takie skreczowanie miałem w momencie złego nastawienia potencjometrów fokus i power laser

Kurde, tylko ja ich nie ruszałem ani na milimetr pomiędzy rozłożeniem a złożeniem odtwarzacza po raz kolejny... Same by się chyba nie poprzestawiały?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dopoki nie sprawdzisz obecnosci sygnalu rf to mozemy gdybac, sygnal sterujacy LD_on jest skoro widzisz emisje lasera

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurde, tylko ja ich nie ruszałem ani na milimetr pomiędzy rozłożeniem a złożeniem odtwarzacza po raz kolejny... Same by się chyba nie poprzestawiały?

nie twierdze że je ruszałeś, twierdzę że CD tak się zachowuje a nie inaczej (skreczuje) ponieważ ma zbyt mało światła

 

Dopoki nie sprawdzisz obecnosci sygnalu rf to mozemy gdybac

jak nie ma światła to nie ma rf

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak nie ma światła to nie ma rf

 

Oj bzdury kolega pisze, kss190 nie swieci nigdy np. Wlasnie przez to ze ktos sie nie zna te odtwarzacze trafiaja na smietnik.

 

Kiedys wlasnie przyjechal sony cdp 555esd z diagnoza poprzednich serwisow ze jest padnięty laser bo nie swieci, nic bardziej mylnego.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj bzdury kolega pisze, kss190 nie swieci nigdy

Pan_Borowik ma CD50 (myślę że to Philips) a tam nie ma kss

 

Każdy laser świeci, no chyba że jest rentgenowski, nadfioletowy itp

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 2 lata później...

Przeczytałem cały wątek... nie wiem czy będę brał się aż tak głęboko za modyfikacje - moze tylko kwarc lub caly zegar z zasilaniem, zasilanie do dac-a i tytlumienie obudowy. I tak ma pracować jako transport tylko

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
11 godzin temu, LunaticAllegro napisał:

nie wiem czy będę brał się aż tak głęboko za modyfikacje

Jak się zastanowić trochę to z tego odtwarzacza tylko kilka rzeczy jest wartościowe :

1 . przetwornik TDA1541A - dobrze zaaplikowany gra świetnie 

2. napęd Philips CDM 4/19

3. trafo ( nic szczególnego ale nie gorsze niż tanie trafa Indela , można zawsze wykorzystać jedno uzwojenie  do zasilania sekcji analogowej lub cyfrowej ) 

Modyfikowałem już kilkadziesiąt odtwarzaczy Marantz CD40/50/60 oraz Philipsów i Grundigów , które mają w środku te same elementy - wymiana elementów na nowe ( głównie kondensatory i stabilizatory LDO ) , przestawienie w tryb no oversampling , wymiana kondów w decouplingu TDA1541A , wymiana opampów , zamiana oryginalnego analogu na różne lampowe i dyskretne , dodatkowe zasilanie dla poszczególnych sekcji , wytłumienie drgań itd itp . Wszystko to przynosi słyszalną zmianę i zwykle poprawę brzmienia ( chociaż nie zawsze ) ale nigdy nie uzyskałem tak dobrego brzmienia jak z porządnego dac-a zrobionego na tej kości . I właściwie to nie wiem dlaczego . Skoro wstawiałem wszystko to co w zewnętrznym dac-u to nawet powinno grac lepiej bo w dac-u mamy jeszcze odbiornik ( stosuje WM8804 ) a przerabiając odtwarzacz ten problem pomijamy . 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

...there is no spoon...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
7 godzin temu, LunaticAllegro napisał:

A zrobisz moj??

To nie jest trudne ale czasochłonne . Zejdzie się cały dzień dłubania + koszt elementów do wymiany . Ja tego nie zrobię bo nawet nie wiem ile musiałbym wziąć od Ciebie pieniędzy . Ale na forum są ludzie , którzy to robią ,, zawodowo " .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

...there is no spoon...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
22 minuty temu, arturp napisał:

To nie jest trudne ale czasochłonne . Zejdzie się cały dzień dłubania + koszt elementów do wymiany . Ja tego nie zrobię bo nawet nie wiem ile musiałbym wziąć od Ciebie pieniędzy . Ale na forum są ludzie , którzy to robią ,, zawodowo " .

No tylko zawodowo Ci co robia to za dlubniecie paru kondow... diod i wkletowanie podstawek krzycza ze 350 zl.. ja potrzebuje podpiac nowy zegar i odseparowac zasilania do dac i innych rzeczy... za to krzykna pewnie ze 7 stówek

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, LunaticAllegro napisał:

za to krzykna pewnie ze 7 stówek

700 to chyba nie ale 350 z pewnością . Jeśli policzysz czas potrzebny na zrobienie takich modyfikacji to okaże się ,że to długo trwa  . Ja niechętnie modyfikuję czy buduję dla kogoś bo ludzie nie zdają sobie sprawy z tego ,że to po prostu czasochłonna dłubanina . Do tego niemal zawsze potrzebne jest indywidualne podejście bo przecież nikt nie modyfikuje 10 takich samych CD-eków jednocześnie  .

Co trzeba zrobić :

- pakowanie i wysyłka 

- analiza schematu i opracowanie co i jak trzeba wymienić , zbudować i poskładać 

- dobór i zmówienie elementów 

- rozebranie , wylutowanie starych elementów tak aby nie uszkodzić ścieżek , oczyszczenie

- montaż nowych elementów ( kondy , rezy , diody , gniazda , wytłumienie itp )

- wykonanie dedykowanego zasilania dla poszczególnych sekcji 

- czasem wykonanie płytek zegara , analogu , zasilaczy 

- upakowanie tego do obudowy , wiercenie otworów , prowadzenie okablowania 

- złożenie i sprawdzenie czy działa - napięcia , poziom sygnału itd 

- i znowu zapakować i gnać na pocztę , inpost czy kuriera 

Dobra modyfikacja takiego CD to cały dzień pracy . Jeśli ktoś z tego żyje to niestety musi być drogo . 350 PLN .Czy to jest dużo za dzień pracy człowieka prowadzącego działalność ? Policzmy - 22 dni pracy w miesiącu po 350 PLN to jest 7700 brutto . Odlicz ZUS , podatek dochodowy , Vat , energię , lokal  , księgowość itd . Jak zostanie 4 tys. netto to będzie sukces . 

Jeśli ktoś sam nie potrafi lub nie ma czasu to nie ma to sensu bo za 500 kupisz lepiej brzmiący CD na aukcji .

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

...there is no spoon...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, arturp napisał:

(...)
- dobór i zamówienie elementów 

- rozebranie , wylutowanie starych elementów tak aby nie uszkodzić ścieżek , oczyszczenie

- montaż nowych elementów ( kondy , rezy , diody , gniazda , wytłumienie itp )

- wykonanie dedykowanego zasilania dla poszczególnych sekcji 

- czasem wykonanie płytek zegara , analogu , zasilaczy 

- upakowanie tego do obudowy , wiercenie otworów , prowadzenie okablowania 

- złożenie i sprawdzenie czy działa - napięcia , poziom sygnału itd 

- i znowu zapakować i gnać na pocztę , inpost czy kuriera 

Dobra modyfikacja takiego CD to cały dzień pracy  (...)

Konia z rzędem takiemu, co zdoła tak zamówić elementy żeby mu je dostarczono jeszcze tego samego dnia, tuż po wylutowaniu starych. 
Może i modyfikację cedeka da się ogarnąć w ramach ośmiu roboczogodzin, ale na pewno nie jednym cięgiem tylko w kilku etapach.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.