Skocz do zawartości
IGNORED

MARANTZ CD50 Tuning


kolczas
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Wymiana pojemności przy zasilaniu na nowe (Panasonic FC) i przy okazji większe chyba przygasiła górę. I to chyba nieco zbyt mocno - muszę posłuchać jutro świeżymi uszami.

Pewnie najlepjej jest zachować oryginalne pojemności.

Teraz na liniach +-15V jest 1000uF zamiast 470, na 6V jest 2200uF zamiast 1000 ale na 5V jest 2x2200uF zamiast 6800.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli z jednej strony jest nienaturalnie krystalicznie to sprawdz czy aby na pewno wlutowałeś przewody w dobre miejsce - być może po wylucie z jednej strony masz więcej ścieżki niż z drugiej. Natomiast takie coś również mi się zdażyło i wszystko się wyrównało po wymianie kabla do nowych rca i nowych lutach.

Co do pojemności to wiele osób się tutaj wypowiadało żeby zachować w miarę rzeczywiste, więc też nie przesadz. Co do samego dźwięku to spodziewam się że masz za zimny i zbyt ostry ze względu na lm6172, natomiast co do tz nienaturalnie krystalicznego jeszczę troche brakuje - wierz mi.

 

 

Ponadto jestem nowy xD możę dlatego że niedawno dopiero stwierdziłem żeby dołączyć do grona, natomiast na forum byłem jakieś 2-3 lata jako czytelnik.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Użyłem kabla Cordial microflex CMK 209.

Ścieżki są równe - zrobiłem to podobnie jak na zdjęciach prezentował kolczas (z tym, że kolczas miał zdaje się drobną skuchę - w jednym kanale kabelek był przed a w drugim za bipolarem).

 

WO mogę jeszcze zmienić na BB, ale z pojemnościami chyba faktycznie przesadziłem.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>czupet

poczytaj wpisy Bartka1 w tym wątku:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

może pomogą.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w pośpiechu włożyłem jednego OPA odwrotnie...

zaśmierdziało i jeden kanał nie gra :(

 

co mogłem popsuć?

da się jeszcze coś z tego sprzętu zrobić czy na złom?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

uff - Jeśli tylko to...

trochę serca włożyłem w ten sprzęt i przydałoby się go przywrócić do życia ;)

gdzie znajdę te rezystory?

W okolicach WO?

Czy to będzie jakiś SMD na spodzie płyty?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakie zmiany w dźwięku daje OPA627 versus np. OPA2604 lub OPA2134 lub LM6172?

Wg moich subiektywnych odczuć LM6172 jest przyjemniejszy od dwóch poprzednich.

Daje gładszy, bardziej uporządkowany dźwięk.

 

Jeszcze jedno mnie ciekawi, jak duże zmiany w brzmienu i w jakim kierunku daje:

1. wymiana kondensatorów SMD pod TDA? - wygląda to na sporą akrobację i zastanawiam się czy warto się męczyć,

2. wymiana stabilizatorów napięcia w zasilaniu?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamiast wymieniać kondensatory SMD możesz zwiększyć ich wartość lutując dodatkowe np. 220nF MKP Najwyższe modele CD np. Philipsa z tamtych lat posiadających TDA1541 na pokładzie miała właśnie 220nF - spójrz na zdjęcia i schematy tych urządzeń na stronie ŁukaszaF

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marvis, możesz jeszcze podpowiedzieć jak bardzo to wpływa na brzmienie?

Czy zmiany są z kategorii:

- oczywistych,

- zauważalnych,

- prawdopodobnych?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>czupet

 

Odradzam wymianę smd pod 1541.

 

Jeżeli już musisz , to możesz je podmienić na nowsze smd z mniejszym rozrzutem.

Najlepiej z szeregu 50V.

 

Poza tym przed zabawą wylutuj 1541 aby zainstalować podstawkę DIL ,precyzyjną.

Będzie grzany raz, a gdy będziesz kleił smd to już tda termicznie w kość nie dostanie.

 

bulba

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>czupet,

Zmodyfikowałem CD-ka poprzez dodanie dodatkowych 220nF oraz zamontowałem FETisha a'la ŁukaszF w miejsce wzmacniaczy operacyjnych jednak jak to brzmi to niestety jeszcze nie wiem bo z nowymi kolumnami jestem na etapie bejcowania i po prostu nie mam na czym zrobić odsłuchu :/

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podsumujmy aktualne dokonania:

- Wylut Mute (zostały Nichicon Muss do usuwania składowej stałej)

- Opamy: OPA2134 (LM6172 po dłuższym obcowaniu okazał się nieco sztuczny i robił płaską scenę)

- Kondensatory przy Opamach: FC 100uF - orygnalna pojemność

- Kondensatory przy TDA: OS-CON SP - dwa 33uF i jeden 2x100uF (wcześniej były: 33,47 i 330)

- Kondensatory przy filtrze SAA: OS-CON SP 33uF

- Kondensatory w zasilaniu:

Sekcja +/- 15V: FC 1000uF (wcześniej był jeden 470uF i jeden 330uF)

Sekcja 5V: 2xFC 2200uF (wcześniej był jeden 6700uF)

Sekcja 6V: FC 1000uF (wcześniej był 1000uF)

Garść małych Nichicon 33 i 47 zamienione na 47uF Panasonic FC

 

Rezultaty:

- Dźwięk się otworzył i rozjaśnił (bardzo wyraźnia zmiana)

- Poprawiła się dynamika (wyraźna zmiana - dźwięk przestał się tak ociągać; tutaj pierwotnie było słabiutko)

- Przestrzeń i scena: drobniejsze zmiany na plus, które być może wynikają też z rozjaśnienia

- Stereofonia: zauważalna zmiana na plus, która może również częściowo wynikać z rozjaśnienia

- Wg mojej małżonki dźwięk zgubił przy okazji to coś za co Phlipisa CD830 się lubiło. Za ten efekt najprawdopodobniej odpowiedzialne jest nadmierne rozjaśnienie, które mi też się nie podoba. Dalsze zmiany będę prowadził w kierunku lekkiego dociążenia dźwięku.

 

Zastanawiam się też czy da się w tym układzie dalej poprawiać scenę i stereofonie, czy przy tym sprzęcie można sobie to już darować? - mam na myśli czy da się osiągnąć wyraźne zmiany czy tylko kosmetykę?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

rozjasnienia mozesz sie latwo pozbyc zakladajac inne kondki w zasilaczu niz Fc. Polecam LXY za grosze...

Co do sceny to latwo to osiagnac poprawiajac zasilanie dla LPF/daca. Jesli potrafisz wytrawic sobie plytke to moge ci podeslac czarna wersje prostego i bardzo dobrego stabilizatora. Jest na tyle prosty ze mozesz go zrobic tez na pajaku.

Popraw tez mase. Jesli zalozyles dodatkowy stabilizator to mase ciagnij do jednego pkt a napiecia -+ do miejsc docelowych. z zasilacza mase bierz z pkt sprzed stabilizatorow zeby nie sialy na plyte glowna.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

marosik, 7 Wrz 2008, 20:42

 

>rozjasnienia mozesz sie latwo pozbyc zakladajac inne kondki w zasilaczu niz Fc. Polecam LXY za

>grosze...

 

A co sądzisz o powiększaniu pojemności w zasilaniu?

Jeszcze zamierzam zmienić kondensatory przy Opamach na Elna Silmic II tej samej pojemności (Już je zamówiłem - może to coś da)

 

>Co do sceny to latwo to osiagnac poprawiajac zasilanie dla LPF/daca. Jesli potrafisz wytrawic sobie

>plytke to moge ci podeslac czarna wersje prostego i bardzo dobrego stabilizatora. Jest na tyle

 

Podeślesz mi ten projekt?

Czy zmiany po wprowadzeniu stabilizatora określibłyś jako istotne czy raczej zauważalne?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mowa o zasilaniu jakie stosowala Yamaha w swoich klockach. wszystko dzieje sie na 2 tranach i jednym zenerku... razem wydatek jakies 6zl dla obu napiec. schemat zamiescilem w watku Molibdena PCM56 nos dac

trany i ich zamienniki to bd243/44 bc550/560

co u siebie uslyszalem opisalem w watku. napisze tez i tu. poprawa stereofonii/sceny. z latwoscia pokazuje rzeczy ktorych nie mogl pokazac ze zwyklymi LM'ami.

Kazda wymiana kondka jest rytualem. musisz wszystko przesluchac. nawet staby roznych firm o tych samych parametrach roznie graja.

Co do pojemnosci w zasilaczu to zalezy co chcesz uzyskac. wieksze pojemnosci spowalniaja bas. mniejsze go przyspieszaja. Wieksze napiecia dodaja masy nie wplywajac na szybkosc i odwrotnie z mniejszymi. Nichocony muse itp graja szeroka scena ale potrafia szelescic. Fc graja prawie zawsze zimno i bezplciowo. Moga czasem dawac sybilanty/podbijac wyzsze czestotliwosci.

Ogolnie moge Ci napisac co oczywiscie mozesz sprawdzic ze Fc w zasilaczu sie nie sprawdzaja. Dzwiek jest zimny i bezplciowy pomimo ze ma duuuzo wieksza ilosc detali niz kazdy inny kondek.

Podstawa do modow jest otrzymanie poziomu z ktorego mozna okreslic czy dzwiek jest lepszy czy gorszy. Najwiekszym krokiem wbrew temu co wszyscy pisza o tranach mutujacych jest dobre zasilanie i od tego powinno sie zaczynac. Usuwanie tranow mutujacych bardzo czesto nic nie daje poniewaz te trany nie sa w torze audio. Co do otaczajacych je rezystorow (ktore sa w torze audio) to nigdy w zyciu nie uwierze ze uslyszysz roznice po ich wymontowaniu (jesli masz sprzet grajacy warty do 5kzl i interkonekty za pare zl).

Nie oszukujmy sie ale taka jest prawda. Ja tez uleglem sile sugestii i pierwsze co zrobilem w moim cd to wyrzucilem trany mutujace.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zachęciłeś mnie by się pobawić z zasilaniem.

Co do FC duże prawdopodobieństwo, że masz rację - zmiana tych kondensatorów w zasilaniu właśnie dała pewną bezpłciowość.

Być może chwalone bardzo OS-CONy dają podobny efekt?

Jakkolwiek ominięcie sekcji mutującej dało bardzo wyraźną zmianę (Philips CD830) brzmienia.

Sama w sobie była mało przyjemna - dźwięk stał się jak fotografia nieco prześwietlona i ze zbyt dużym kontrastem.

Bez rezystorów na wyjściu (nie wiem czy to ma takie znaczenie) sygnał oscyluje wokół 5mV zamiast zera, co więcej przyłożenie miernika zaraz po starcie daje wynik 150mV i dopiero zwarcie do masy sprowadza napięcie do tych 5mV.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jesli masz tam jakies kondki na wyjsciu to sprawdz rezystor okolo 100kR do masy za takim kondkiem. Co do tego 150mV to wlasnie po to sa te trany mutujace...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zloz sobie ten zasilacz i sprawdz jak gra. daj znac bo sam jestem ciekaw czy sie u ciebie sprawdzi. dioda zenera powinna byc o .6V wieksza od pozadanego napiecia. (czyli 5.6V dla 5V) Ten stab jest bardzo dobry do czesci cyfrowej. Mozesz go przetestowac i dla analogu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marosik,

Zmieniłem właśnie 4 elektrolity przy opamach na Elna Silmic II 100uF.

Jestem bardzo, bardzo pozytwnie zaskoczony zmianami!

Pojawiła się piękna barwa, z której tak skutecznie ociosałem ten sprzęt poprzednimi zmianami.

Ale to nie wszystko - poprawiła się stereofonia.

Instrumenty nabrały jakby bardziej konkretnych kształtów.

Być może Elny dobrze się zgrały z OS-Conami i FC?

Ale chyba chętnie jeszcze pokombinuję z elnami w innych miejscach ;)

 

Odnośnie stabilizatora pewnie będę miał do Ciebie jeszcze wiele pytań - bo tak za bardzo nie wiem gdzie się go wpina - poczytam najpierw twoje wcześniejsze wpisy

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

elny u siebie nie mialem. Pozwol sie im wygrzac i dopiero cos pisz. Moze sie okazac ze zmula dzwiek. Jesli tak bedzie to zmieniasz pojemnosc. 100uF to dosc popularna wartosc. Moze sie okazac ze 47uF lutowane bezposrednio na nogi scalakow/podstawek graja lepiej. (BGN 1uF tez sa dobre)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marosik,

Dzięki za nadruk płytki.

Zerknąłem też na schemat w wątku Molibdena.

 

Rozumiem, że napięcie z tego zasilacza mam pociągnąć do: TDA, SAA7310, SAA7220?

 

Co się daje na wejściu w takim zasilaczu?

 

 

Co do Mute, to z tego co powiedziałeś wnioskuję, że służy on do eleganckiego traktowania głośników przy włączaniu /wyłączaniu CD? Ostatnio zauważyłem, że muszę najpierw włączać CD a potem wzmacniacz bo głośniki dostają mocne uderzenie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czupet nie pisz ze wylutowales mutujace nie znajac nawet ich przeznaczenia ;)

Dlatego wlasnie sie nazywaja mutujace. Wylaczaja one stuk przy wlaczaniu i wylaczaniu cd. Jak nie masz takiego urzadzenia to najpierw cd pozniej wzmak. Wylaczajac kolejnosc odwrotna. Najlepszym rozwiazaniem jest przekaznik mutujacy ktory nie wplywa na dzwiek (pokazane na gorze strony).

Jak sam widzisz zasilacz jest bardzo prosty. Na plyteczce masz 3x+ i 1x- zasilania. Mozesz wiec zasilic 3 rozne uklady napieciem dodatnim i 1 ujemnym. Przejrzyj sobie note katalogowa DAC'a jakiego masz u siebie (TDA1541) zebys wiedzial gdzie sie podpiac. Pamietaj ze mase podpinasz tam gdzie lacza sie wszystkie masy w cd. Jak zrobisz zdjecie plyty od strony druku to ci powiem gdzie to. Do scalakow doprowadzasz tylko kable + i -.

Mozesz rozdzielic napiecia dla czesci analogowej (Analog) i cyfrowej (Digital) daca (rada dla wszystkich/jesli dac takie napiecia ma rozdzielone) co poprawi znacznie scene i detal.

Kondensatory przy odbiornikach uzywaj male max to 47uF (wieksze lubia mulic ale najlepiej sam sprawdz na swoim zestawie. U mnie 10uF Fc lubily mulic).

Zanim podlaczysz zasilacz sprawdz miernikiem co masz. Moze sie okazac ze masz duzy rozrzut zenerkow i napiecia odbiegaja od pozadanego. Pamietaj tez ze .2V nie jest problemem.

Napiecia bierzesz ze srodkowych nog tranow BD a mase z 1 pkt w okolicy kondensatorow filtrujacych (gwiazda). Dobrze zeby masa byla dosc gruba. zasilajace dowolne.

Ps. zalacz schemat i pcb zasilacza. Moze ktos bedzie chcial porownac z LM317/337.

rezystory w zasilaczu sa .4W i dlugosci okolo 3mm.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

marosik, 9 Wrz 2008, 22:37

 

>czupet nie pisz ze wylutowales mutujace nie znajac nawet ich przeznaczenia ;)

 

w tym momencie zarumieniłem się ;)

Z wykształcenia jestem mechanikiem i to od płynów... może to mnie trochę usprawiedliwi...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.