Skocz do zawartości
IGNORED

lampy do amplifona WT30 czy warto zmieni


cichy70

Rekomendowane odpowiedzi

panowie moze ktos ma doswiadczenie ze zmianami lamp we wzmacniaczu ?? czy warto zmienic a jezeli tak to na jakie?? ja zmienilem tylko ECC82 philipsa zreszta za rada pana Piwowarczyka na ECC 82 JJ a co z reszta???? znacie li moze namiary na kogos zaufanego kto sprzedaje lampy??

ps

pogratulowac spotkania...ja niestety musialem z wawy wyjechac w piatek wieczorem..strasznie zaluje ze nie bylem...

www.cichykot.com

Oczywiście , że warto . Proponuję zacząć od ,,małych,, lampek stopni wstępnych . Proponuję zamienić je na ich zachodnie odpowiedniki . Czasem taka prosta wymiana daje zaskakujące rezultaty . Przy wymianie

lamp trzeba najpierw sprawdzić w jakim punkcie pracy lampa pracowała ,

bo może się zdarzyć , że katalogowe odpowiedniki mają np.większą emisję

katody , prądy popłyną większe i zostanie przekroczona moc admisyjna , coś się spali. Lampy wymieniane trzeba koniecznie przemierzyć i tak dobrać lampy na wymianę , żeby ich parametry były podobne - oczywiście w założeniu , że te stare były w 100 % sprawne. Co do lamp mocy to też można ruskie 6S13 ( chyba ? ) wymienić na zachodnie , ale tanio to chyba nie będzie . Do tego dochodzi problem dobrania lamp do pracy równoległej . O ile pamiętam WT 30 ma jakiś ,, myk,, w postaci źródła prądowego w układzie zasilania anody , który pozwala na ominięcie dobierania lamp. Trza by to sprawdzić .

Jeśli jesteś początkującym polepszaczem gotowych urządzeń , to na początek zatrzymaj się na etapie wymiany małych lampem , a potem ...

 

Powodzenia-Lisor.

Cichy - zaskoczyłeś mnie. Lampy philipsa na wejściu to dla mnie duzo lepsze rozwiązanie niż JJ - dźwięk bardziej szczegółowy, bez "woalki" jaką dają JJ, lepsza góra i dół pasma. JJ mam, ale uzywam tylko wtedy, gdy philipsy padają, co niestety następuje po ok. 10 miesiącach pracy (podczas, gdy inne lampy mają się dobrze). Andrzej Piwowarczyk wspominał o sovtekach w to miejsce, ale chyba ich jeszcze nie sprowadził... no cóż...

Pozdrawiam

>cichy70 - też jestem z Wawy i jednocześnie początkującym użytkownikiem Amplifona. Jeśli możesz to daj jakiś namiar na siebie, może mógłbyś mi pomóc w paru elementarnych sprawach.

Witam....

Chcialem się zapytac jak to jest z tym Amplifonem WT30II.

Jestem już prawie zdecydowany na kolumny JBL LX2004 a w przyszlosci chce kupic lampke.

I teraz mam problem Amplifon ma tylko wyjscia na kolumny 4 i 8 ohmowe a te kolumny maja 6ohm.

Jak podepne kolumny do tego wzmaka to czy stanie się cos zlego??(spli się wzmak/kolumny?)

 

Czy ktos eksperymentowal z takim podpieciem...

 

Pozdrawiam

  • Redaktorzy

Amplifon osobiscie pisal o tym pare dni temu. Generalne zalecenie: sluchac na nizszych odczepach. Praktyczne zalecenie - nic sie nie stanie, sluchac w takim polozeniu, w ktorym lepiej brzmi. Bo moga byc roznice w dzwieku.

Dzienki za podpowiedz....

THX

 

 

Dla szukajacych tego watku oto i on :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

no teoretycznie jak gralem na B&W mmialy ( pomiary w audio) 5 - ohm a gralem na odczepach 8 kach.duzo lepiej ...teraz mam pro`aci a one sa 8 spokojni wiec problemu nie ma.

www.cichykot.com

  • 1 rok później...

.. odświerzam z zapytaniem.. jakie doświadzenia po zmianach lamp w WT 30-kach ? Jakie lampy co dają, Jakie są różnice brzmieniowe pomiędzy lampami mocy 6N13S , 6AS7 a 6080 ?

  • 5 miesięcy później...

Witam

 

Co do lamp w WT30-II to jedyny sens zmian na coś lepszego jest w przypadku lamp wejściowych tzn. 5963 ( odpowiedniki ECC82, E82CC, E802CC, 12AU7, 5814, 6189 itp.) Wszelkiej maści odpowiedników różnych producentów tej lampy jest całe mnóstwo.

Jeżeli chodzi o brzmienie to polecam ECC82 firmy Ei (dawna Jugosławia obecnie to chyba Bośnia) z tego co wiem są nadal produkowane i nie takie drogie. Niestety do Polski chyba ich nikt nie sprowadza. Jakby ktoś coś takiego miał proszę o kontakt. Niestety z przyczyn ekonomiczno zdrowo-rozsądkowych odradzam Telefunkeny świetnie grają ale kosztują tyle że.... a w dodatku coraz częściej spotyka się podróbki. O

 

Lampy sterujące to radzieckie 6N1P nie mające ścisłego zachodniego odpowiednika. A obecnie oferowana lampa 6N1P przez Svetlanę niczym się nie różni od stosowanych w WT30 a wołają za nią jakieś śmieszne pieniądze.

 

Co do lamp mocy to odpowiedników jest mnóstwo (6AS7, 6080)niestety ceny też są różne od 10$ do nawet 50$ za lampę. Co nie oznacza że te za 50$ będą lepiej grały od radzieckich 6N13S które są orginalnie montowane. No chyba że komuś świadomość że wydał na lampy ponad 200 papierów sprawi przetkanie uszu. Odradzam w tej kwestii eksperymenty ponieważ z doświadczenia wiem że przynoszą mizerne efekty. Zwłaszcza że lampy te trzeba dobierać i stawiam krzynkę piwa że ładnej szóstki nie uda się dobrać nawet z 15 sztuk.

 

Kondensatory sygnałowe jeśli ktoś chce to proszę bardzo. Orginalnie montowałem Francuskie SCRy a od ponad 2 lat montuję przemysłowe ICELe według mnie choć nie audiofilskie dużo lepsze od 80% pseudoaudiofilskiego badziewia, (dla sceptyków ich jakości podaję że identyczne są stosowane również w najdroższych wzmacniaczach Jadisa). Poeksperymentować czasami warto ale nie dajmy się zwariować. Wymiana lampy ECC82 może dać 10x więcej niż kondensatorów.

 

 

Apropo kondensatorów to nie tak dawno dostałem z Austrii WT40 do naprawy z wymienionymi kondensatorami. Jak się okazało z 8 sztuk 3 miały zwarcie. Wymieniłem i odesłałem wzmacniacz. Tydzień później wybuchła afera że nie odesłałem uszkodzonych kondensatorów. Problem był w tym że sztuka kosztowała około 100EUR to były jakieś olejowe Audio Note i nie mogli uwierzyć że to one właśnie padły. Potwierdza to tylko moją niechęć do audiofilskich elementów. Nikt mnie nigdy nie przekona do kupienia kondensatora za 100EUR ba nawet 20EUR bo wiem że jest to pierwszy element który padnie i tak naprawdę nic nie warta.

amplifon w tej cenie co sprzedajesz wzmaki bez łachy powinieneś stosować audiofilskie kondzie, a nie tłumaczyć że wojskowe są lepsze, Ty je stosujesz i tak mówisz,jak zresztą wielu zachłannych konstruktorów .Po prostu są tańsze a nie lepsze,co automatycznie obniża koszty.Co do lamp to jugosłowiańskie lampy typu ECC 82 to najwieksza tragedia jakie miałem i mam !!!

Robtango, krytyka polskich producentów przez ludzi, którzy próbują być ich konkurentami... to trochę śliskie.

Nikt nie broni Ci robić twoich konstrukcji na superkondensatorach na większą skalę - jeżeli są tak świetne jak piszesz to na pewno się sprzedadzą.

Pisałem o tym na forum nie dawno, polecam lampy od Amplifona. Kupowałem i czasami kupuje lampy z różnych źródeł , ale Amplifon sprzedaje lampy po jeszcze rozsądnych cenach

dobrze dobrane, pewne. Zalecam ostrożność przy kupowaniu lamp , niestety sam kilka razy wpadłem. Pisze o 6C33,6550, EL34, 6SN7, ECC82, ECC83, ECC88 itp., Jeżeli mowa o kondensatorach sprzęgających w torze audio to można wymienić SCR MKP na SCR KP.

ICEL na pewno są lepsze od SCR MKP, a przy tym bardziej trwałe. Jako kondensatory odsprzęgające w zasilaniu dobrze się spisują WIMA MKP i ICEL.

đ robtango

 

Napisałeś cytuję: „amplifon w tej cenie co sprzedajesz wzmaki bez łachy powinieneś stosować audiofilskie kondzie, a nie tłumaczyć że wojskowe są lepsze, Ty je stosujesz i tak mówisz,jak zresztą wielu zachłannych konstruktorów”

Napisałeś również że przerabiasz moje wzmacniacze.

 

I w związku z tym nie bardzo rozumiem o co ci chodzi.

Nigdy nie stosowałem jakiś „wojskowych elementów”. Poza lampami które były defakto robione głównie dla potrzeb armii oraz podstawkami pod te lampy, nigdzie nie znajdziesz w moich urządzeniach innych „wojskowych elementów”. Nigdy też nie stosowałem „wojskowych kondensatorów”. Nigdy też nie tłumaczyłem ani na tym forum ani na swojej stronie firmowej że wojskowe kondensatory są lepsze bo po prostu omijałem ich szerokim łukiem. Skoro przerabiasz moje wzmacniacze powinieneś o tym doskonale wiedzieć.

 

Zatem w tym co napisałeś mijasz się z prawdą i dla przyzwoitości mógłbyś to sprostować.

Twoim zdaniem jakie powinienem stosować?

Ampliifon przejezyczylem się .Chodzi o te kondensatory przemyslowe ktore stosujesz a nie wojskowe ???Nie wmówisz mi że sa lepsze od sygnałowych np SCR ,chyba że modelujesz dźwięk i Ci bardziej pasują.A jeśli twierdzisz że sa lepsze z checią bym je odsłuchał w jednym ze swoich wzmacniaczy .Wtedy podzielę się wrażeniami na tym forum .Pozdrawiam.

>robtango

To może mozna by było posłuchac Twojej lampy u nas w klubie audifila w Wawie? Amplifona już słuchaliśmy....deltę studio też. Ostatnio nowe monobloki Pana Maćka. Ciekawe, jak te Twoje wypadną.

Postawilibyśmy obok WT 30II bez modyfikacji. (Nie ma to jak bezpośrednie porównanie.) Chętnie bym posłuchał, zwłaszcza gdyby to był jakiś "poprawiony" przez Ciebie egzemplarz tego właśnie wzmacniacza.

Problem w tym że przez ponad 6 lat stosowałem niby audiofilskiego SCRa i to we wszystkich wzmacniaczach. Od 2 lat stosuję ICELa z serii MPW. Pomimo że nie są to kondensatory audiofilskie nie są znowu takie tanie i nawet w ilościach hurtowych cena jest podobna do SCRa. Dźwiękowo są naprawdę bardzo dobre i nie ma z nimi problemów technicznych. Identyczne kondensatory stosuje Jadis nawet w najdroższych urządzeniach a jakby poszukał to i inne firmy by znalazł bo są to elementy bardzo dobre. Pomimo że nie jest to typowy element do audio według mnie deklasuje on większość kondensatorów typowo audiofilskich zarówno ceną jak i jakością.

Nie próbowałem nigdy ICELa z serii PHC ale z tego co słyszałem od znajomego są rewelacyjne.

 

Może teraz powiem czemu zrezygnowałem z kondenstorów firmy SCR. Najważniejszym problemem z jakim w ich przypadku miałem było przebijanie napięcia czyli zwarcia pomiędzy okładzinami. Pomimo dużego zapasu napięciowego (nawet 400V) nagminnie zdarzały się zwarcia. Nie mówię tutaj o zwarciach takich że się one paliły czy coś takiego lecz o puszczaniu dodatniego napięcia z odwracacza fazy (80V) na wejście stopnia sterującego (siatka lampy z opornikiem siatkowym do masy 220K). Czasami na drugiej stronie takiego układu pojawiało się napięcie stałe powiedzmy 2V skutecznie rozwalając punkty pracy. Po prostu kondensatory te zachowywały się tak jakby miały równolegle dołączony opornik o bardzo dużej rezystancji. Często również powodowały silne zakłócenia w postaci charakterystycznego szelestu zgniatanej kartki papieru.

 

Osobnym tematem jest że mają normę temperaturową 85 stopni C we wzmacniaczach występuje max 65 stopni. A więc mają zapasu 20 stopni i powinny bez problemów pracować. W sumie to pracowały i parametry trzymały tylko po kilku miesiącach wyglądały jakby (przepraszam za określenie) były psu z gardła wyjęte. Po prostu zewnętrzna folia to nic innego jak zwykła taśma klejąca która się kurczyła i rozklejała. Pomimo że były w 100% sprawne wglądały jak kompletny złom.

 

Nikt mnie nie przekona że tak powinien zachowywać się wysokiej klasy kondensator.

No chyba że audiofilski.-)

jar1 jak znajdziesz sponsora na mój przyjazd i pobyt w stolicy z checią przyjadę.A tak na marginesie bedzie pokaz u mnie w mieście i zarazem premiera kilku urzadzeń rodzimych marek, więc będzie ku temu okazja aby przy okazji posłuchać moich monobloków zapraszam.Szczegóły podam w najbliższym czasie.

amplifon dla mnie Jadis nie jest wzorem do naśladowania lecz stereotypem którego przerabiałem kilka lat temu i już do tego nie wrócę.

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Biuletyn

    Chcesz być na bieżąco ze wszystkimi naszymi najnowszymi wiadomościami i informacjami?
    Zapisz się
  • KONTO PREMIUM


  • Ostatnio dodane opinie o sprzęcie

    Ostatnio dodane opinie o albumach

  • Najnowsze wpisy na blogu

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat oraz na ukrycie połowy reklam wyświetlanych na forum.