Skocz do zawartości
IGNORED

Dziwny kolor lampy


opteron

Rekomendowane odpowiedzi

Ostatnio siedząc sobie w prawie mroku i sluchając sobie muzyki coś zwróciło moją uwagę, mianowicie dziwna poświata na jednej z lamp 6P3P. Bardzo ciekawie to wygląda, niebieski kolor zupełnie jak podświetlona jakimś ledem. Jest to nieregularnie rozmieszczone na szkle lampy. Na drugiej zaobserwowałem identyczny efekt ale w duzo mniejszej skali. Dopiero jak szukałem to gdzieś z tyłu lampy znalazłem taką poświatę, na pierwszej jest to bardzo widoczne (do okoła), nawet aparat uchwycił ten efekt (co prawda na zdjęciu widać ledwo ale w rzeczywistości jest to bardzo wyraźnie). Co to jest? Skąd to sie bierze? Czy to jakiś widoczny efekt zużywania się lampy? Wcześniej tego nie było na 100%.

 

P.S. Fajne :-D

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jeżeli coś jest głupie ale działa, to nie jest głupie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesli świeciloby w pobliżu anody lub katody, to dni twych lamp bylyby policzone (pojawiły się szkodliwe gazy). Ale skoro na szkle (nie widze niestety fotografii, bo przeglądarka tekstowa) to raczej nic groźnego - efekt uderzania elektronów w szkło.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dudivan, mozesz troszke rozwinąć temat? Dlaczego w jednej lampie efekt uderzania elektronów w szkło jest widoczne a w drugiej ledwo? Jeśli chodzi o konczenie zywotu lamp, jakie szkodliwe gazy tam się mogą pojawiać?

Pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jeżeli coś jest głupie ale działa, to nie jest głupie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

opteron:

 

Lampa kończy radosny żywot swój, szykuj się na smutne pożegnanie i szukaj następcy. W moim przypadku tak to się przynajmniej kończyło (lampy 6N13S), przy czym sam moment finalnego odejścia świecidełka w zaświaty potrafił być wręcz spektakularny ;)

 

BTW, za gwałt na gramatyce popełniony w pierwszym zdaniu wpisu padną ci kolejne lampy, zobaczysz!

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Opteronie, świecenie może wynikać z poprawnej pracy i kondycji lampy a w pewnych przypadkach wręcz przeciwnie ! Niektórzy tłumaczą ten fakt nieprzestrzeganiem sterylności podczas produkcji. Zwyczajnie - z "ręcami" od rosołu prosto ludzie idą te lampy w fabryce składać ;) Inni, że gaz, ktory ulega jonizacji pojawiający się w lampie to może byc po prostu śladowa ilośc powietrza, która wynika z minimalnej utraty próżni. Jesli katastrofa ma niewielką skalę getter powinien sobie z nią poradzić. Niektóre lampy zawierają wewnątrz małe ilości par rtęci, które świecą na niebiesko, ale to raczej nie dotyczy twoich lamp tylko prostowników. Dalej, parujący stront z pokrycia grzejnika może wywoływać taką atrakcję.

Generalnie jeśli trochę świeci okolica powierzchni wewnętrznej szklanej bańki (fluorescencja) i zewnętrznej powierzchni anody, to nie ma powodów do niepokoju a nawet mozna się cieszyć z dobrej próżni i miłego efektu. Przypatrz się anodom, czy świecenie układa się we wzorek będący jakby cieniem siatek bądź pulsuje w takt muzyki. Bywa tak w przypadku lamp zasilanych wysokim napięciem anodowym (a więc lamp końcowych). To, że zauważyłeś świecenie dopiero teraz i twierdzisz, że wcześniej go nie było może też świadczyć o zmianie prądu spoczynkowego lamp. Jesli masz mozliwość warto sprawdzić. Generalnie nie ma co się bać, nawet gdyby wystapił któryś z gorszych scenariuszy te lampy, które ci świecą są tanie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To zjawisko z angielskiego nazywa się glowing i jest zupełnie normalne. Moje 300b mają tak od zawsze i od dobrych 3 lat działaja bez problemu. Wpisz gdziekolwiek w wyszukiwarkę, a tak by nie być gołosłownym ( akurat ten link wyskoczył jako pierwszy )

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

TEO, przepraszam za błędy, poprawię się ;-)

Czy któryś z kolegów się orientuje czy mogę w miejsce tych 6P3P zastosować KT66?

dudivan, dziękuje za wyjaśnienie, nie znam się na lampach i jest to moj pierwszy wzmak tego typu ktorego posiadam od jakichś 3 miesięcy, trochę dziwne wydawalo mi się ze juz lampki miały by się konczyć. Fakt ze w weekendy wzmaka jak odpale rano to wyłączam poznym wieczorem no ale...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jeżeli coś jest głupie ale działa, to nie jest głupie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnosnie fluorescencji lamp. Cytat inzynierow z Sylvania:

 

"Blue Glow In Tubes FAQ

 

This document is intended to address the frequently asked questions reguarding the blue glow frequently seen in power electron tubes or valves. I welcome contributions, criticisms and corrections.

 

Please send your comments to: [email protected]

 

Q: "My tubes are glowing blue. Should I worry?"

 

A: No. Blue glow is perfectly normal. It's an artifact of operation of the tube. If the amp is otherwise working fine, relax and don't worry about it all.

 

Q: "Does the blue glow mean my tubes are 'gassy'?"

 

A: No. Gassy tubes are characterized by excessive grid currents and other poor performance characteristics. Extremely gassy tubes may glow with a pinkish cast throughout the entire tube. A faint blue glow on the glass, or inside the plate structure is completely normal. In fact tubes exhibiting this glow are frequently lower in residual gas.

 

Q: "My amp cuts out sometimes. When it does, I see the tubes stop glowing momentarily. Does this mean I should change my tubes?"

 

Q: "My tubes glow blue when the standby switch is on, and stop glowing when it is off. Is something wrong?"

 

A: Tubes will usually glow blue when the tube is in operation with voltage applied. When you cut the standby switch off, this interrupts the voltage applied to the output tubes, and they stop glowing. If your amp has a problem and the sound cuts out, taking the glow with it, the problem is not caused by the glow. The glow interruption is merely a symptom of whatever is causing your amp to cut out in the first place

 

From "Sylvania Engineering Data Service", vol. 1, pg 23 (1960?)"

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takim razie nie ma się czym martwić. Dzięki Wam za info.

koteczek, KT88 też są z rodziny 6l6 ale ktoś mi kiedyś odradził je, jako by nie były zamiennikami dla 6p3p. Jak to jest, nie wszystkie z rodziny 6l6 będą pasować? :-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jeżeli coś jest głupie ale działa, to nie jest głupie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

opteron,

Nie, KT88 to nie jest rodzina 6L6. KT88 to calkiem inna lampa, inny punkt pracy, inne zasilanie, etc.

Mozesz wymienic 6P3P na 6L6 na KT66 ( nie sa identyczne, ale sa bliskie siebie). KT88 to inna bajka.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 1 rok później...

A jeżeli jedna z KT88 "z dnia na dzień" zaczęła świecić jaśniej od pozostałych lamp z kwartetu?

Chodzi o zwiększenie intensywności światła żółtego/pomarańczowego przy cokole lampy.

 

Zdycha bidula?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

cynamon,

na tym, co poszczególne kolory lamp oznaczają, to ja się nie bardzo znam, ale moje 6p3s świecą na rdzeniami na żółto-pomarańczowo i z niebieską poświatą ;-) wszystkie cztery, tak mają od nowości do teraz. i grają ;-D

 

a tak w ogóle, to jest tak zapomniany temat "lampowy", że nawet nie został przeniesiony do zakładki "LAMPA", gdy takowa powstała ;-D

x.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rzecz w tym, że ten efekt nie jest "od nowości", ale pojawił się nagle - po roku bardzo intensywnego grania (10h/d). Brzmieniowo OK.

Pozostałe lampy bez zmian.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jestem wrogiem lamp, ale postuluję o przeniesienie tego wątku do właściwej zakładki. O to chyba wszyscy lampiarze walczyli, nieprawdaż?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rolandsinger,

bądź łaskaw zauważyć datę powstania wątku; mogło się tak zdarzyć, że został on pominięty w przenosinach innych lampowych wątków do zakładki "lampa", nieprawdaż?

ale śpij spokojnie, lukar w końcu przeniesie go w stosowne miejsce. powiedz tylko, czy to dla ciebie było tak wielkie nieszczęście, że aż musiałeś o tym porozmawiać na forum? ;-)

x.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

troche obok tematu ale dotyczy ,,zjawisk świetlnych w lampach" . Wczoraj dotarły do mnie Tungsramy ecc82. W moim wzmacniaczu pracuja cztery takie lampki . zamieniłem je z obecnie pracującymi EHarmonix i włączyliśmy wzmacniacz -

Niesamowity błysk - pomyśleliśmy ,że lampy padły ale nie- grały prawidłowo. EHarmonixy nie maja tego błysku ani inne jakie stosowałem do tej pory ( Elektron Tube, Jan Philips itp).

Co taki rozbłysk może oznaczać ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

...there is no spoon...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6P3S to lampa bardziej zbliżona do 6L6 niż EL34. EL34 jest lampą "mocniejszą". Trudno powiedzieć czy gra lepiej od 6P3S, skoro ma inne możliwości pracy np. wyższe napięcia anodowe. Znów powraca stary dylemat - co "gra": sama lampa czy lampa w konkretnym układzie?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

arturp, 25 Kwi 2007, 09:32

 

>troche obok tematu ale dotyczy ,,zjawisk świetlnych w lampach" . Wczoraj dotarły do mnie Tungsramy

>ecc82. W moim wzmacniaczu pracuja cztery takie lampki . zamieniłem je z obecnie pracującymi

>EHarmonix i włączyliśmy wzmacniacz -

>Niesamowity błysk - pomyśleliśmy ,że lampy padły ale nie- grały prawidłowo. EHarmonixy nie maja tego

>błysku ani inne jakie stosowałem do tej pory ( Elektron Tube, Jan Philips itp).

>Co taki rozbłysk może oznaczać ?

 

Może nie oznaczać nic złego. Np. enerdowskie ECC83 słyną z tego że oferują fajerweki tuż po załączeniu żarzenia, ale w ogóle to naprawdę bardzo dobre lampki! Po prostu specyficzna budowa żarnika. Ale o Tungsramach z tego typu atrakcjami nie słyszałem. Może Węgrzy też eksperymentowali z nowymi typami grzejników? A może nie? Graj na nich i obserwuj. Wzmacniaczowi nic nie grozi a w razie czego - lampki są tanie,

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chick,

nie słuchaj "fachowców" tylko zapytaj konstruktora wzmacniacza S&Audio, on będzie widział najlepiej do których jego układ został skonstruowany i co ew. trzeba pozmieniać (ustawić bias itd. ;-) by zamiast 6p3s stosować el34; popróbuj też ze zwykłymi 6l6 - efekty mogą być interesujące ;-)

w przypadku mojego amplifona wl25 (z "autoboasem") radzieckie 6p3s (cywilne) grają najlepiej i lepiej niż el34 z rft i 6p3s-ew (wersja wojskowa); co ciekawe el34 z ddr-u brzmią lepiej od... 6p3s-e; z kolei na 6l6 wzmacniacz gra niemal "tranzystorowo". i bądź tu mądry ;-)

x.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

w/g mojej skromnej wiedzy RFT produkował lampy dla innych. "Haltron" ECC 82 (12AU7) też rozbłyska. Jest to cecha charakterystyczna tych lamp i nie ma wpływu na zużycie czy dźwięk - tak wynika z moich dośw. Zresztą wyglądaja bardzo podobnie , a właściwie identycznie. Może ta ECC 82 Tungsrama to też RFT ? Pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taka lampa długo nie posłuży. Z tandetnymi lampami mocy często tak miałem. Lampa pomału traciła próżnię by stać się w końcu żarówką. Pewnie że będzie grała sobie ale do czasu potrafiac w koncu zmylić własciciela ad. usterki, której mógł z tym nie kojarzyć. Dobra sprawna w 100% lampa lekko sie żarzy a nie wytwarza poświatę.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mozna taka lampe wsadzic do piecyka na jakas tam temp i wygrzac, geter wylapie co trzeba i bedzie super. Ale jak ma bakelyt na cokole to dupa. Geter dziala tylko rozgrzany. lecz rozgrzewac lampe przez jej podniesienie mocy to szkoda katody. lepszy piecyk. Nie pamietam do jakiej temp trzeba ja nagrzac 300-500 st?. Tak mozna reperowac rozne lampy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

senicz, 25 Kwi 2007, 15:34

...

>mozna taka lampe wsadzic do piecyka na jakas tam temp i wygrzac, geter wylapie co trzeba ......

>Geter dziala tylko rozgrzany. lecz rozgrzewac lampe >przez jej podniesienie mocy to szkoda katody. lepszy >piecyk. Nie pamietam do jakiej temp trzeba ja nagrzac 300-500 st?. Tak mozna reperowac rozne lampy.

 

Taa.... a w piecyku szkło zmięknie i próżnia spowoduje zapadnięcie się balonu (no i lampa do śmietnika)...

Geter działa najlepiej po rozgrzaniu do ponad 600 stopni (czerwony żar). Grzania dokonuje się WYŁĄCZNIE metodą indukcyjną (grzanie prądami wysokiej częstotliwości).

Wracaj do szkółki miszczu .....

P.S.

teraz się nie dziwię, że na forum Triody dostałeś dożywotnio bana .......

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.