Skocz do zawartości
IGNORED

Wasze ustroje.


Vinyl_pl
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Elberoth, gratuluje realizacji pomieszczenia - pieknie wpisane w domowy klimat...

 

Ps.

Sam to wszystko tak ladnie wymysliles, czy raczej jest to dzielo architekta wnetrz?

 

Pozdrawiam,

Lete

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>Gustaw

 

>Czyli, generalnie, 4soud się sprawdził ? Pytam bo znajomy, który wybudował pomieszczenia 80m2

>specjalnie do Audio będzie szukał dobrych rozwiązań.

 

No Panowie... Czyzby czasy, kiedy ludzie w Polsce zyli w biedzie odchodzily powoli w zapomnienie? :)

80 metrow kw. tylko dla audio... Eh... :)

 

Pozdrawiam,

Lete

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

lete, 22 Mar 2007, 11:30

 

 

>No Panowie... Czyzby czasy, kiedy ludzie w Polsce zyli w biedzie odchodzily powoli w zapomnienie?

>:)

>80 metrow kw. tylko dla audio... Eh... :)

 

80m2. Całość pod ziemią. Nie jest to piwnica domu (co by o dowolnej godzinie nie przeszkadzać innym). Z domu do studia prowadzi krótkie podziemne przejście. Pomieszczenie jest sześciobokiem w którym, o ile dobrze pamiętam nie ma ściany równoległej. Sufit i podłoga również nie są równoległe (sufit ze skosem). Samych prętów uziemiający wbito ok 150m. W centralnym miejscu jest platforma pod sprzęt (wielki, wkopany w ziemię blok) oddzielona od reszty podłogi szczeliną. Niezła jazda. Całość jeszcze w trakcie budowy/wykańczania.

Jeżeli właściciel kiedyś pozwoli to zamieszczę fotki. Eh ... :-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też chcę audio-ziemiankę, chlip-chlip... ;)

Trochę rozglądam się za nowym lokum i powiem, że na planach typowych mieszkań czy domków trudno od razu znaleźć fajne pomieszczenie w tym celu. Bez przeróbek się nie obejdzie.

Tym ciekawsze są takie bezkompromisowe rozwiązania.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Orzesz w mordkę jeża …

 

Toż to już sceneria rodem z Indiana Jones i Świątynia Zagłady :) ;)

Na ścianach lamp gazowe udające pochodnie, a na wprost systemu pod przeciwną ścianą słuchacze w mnisich habitach i kapturach zaciągniętych na głowę :) ;)

 

OK., trochę popuściłem wodze wyobraźni, a tak bardziej serio, projekt niesamowity, chętnie zobaczył bym jakieś zdjęcia i poczytał więcej jeśli właściciel zechciałby udostępnić informacje na ten temat oraz co najistotniejsze jak się to sprawdza w praktyce, po zakończeniu budowy. To już chyba absolutnie bezkompromisowe podejście do tematu, a panowie redaktorzy piszą o stagnacji, że hi-fi nie jest w modzie :) ;)

żesz

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PMD

Moje spostrzeżenia dotyczą moich obserwacji .W małych pokojach 17,5m2 ,25m2 i 30m2 ze skosami ,miałem o wiele mniej problemów , chociaż czas goi rany (obserwacje sprzed lat 7-10) ,a wrażliwość audiofilska przeważnie wzrasta.Paskudne wymiary bez wątpienia mnożą problemy i pewnie trochę "brzuszków" na charakterystyce im dodają.

W miom pomieszczeniu problem kaloryfera to spora zagwozdka,gra jak uczeń pierwszej klasy szkoły muzycznej na skrzypcach.Na charakterystyce czasu pogłosu od 250 do 400 Hz zaznacza dobitnie swoją obecność.

 

PMD- nieważne jakie mieliśmy problemy- z małym czy dużym- ważne że one znikają.

Przykładając się do szacunku dla 4sound pozdrawiam.Szczepan

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

szczepan,

 

odnośnie kaloryferów ciekawy pomysł podsunął mi mkorek (4sound, Marcin) zamiast takich blaszaków/konwektorów jak mam, czy widać na twoim zdjęciu, założyć starego typu ciężkie żeliwne. Ponieważ moje i tak są do wymiany, chyba się na to zdecyduję, zwłaszcza, że pokój jest tylko do odsłuchu, tudzież pracy własnej - papiery :). Pomalować je można na kolor ściany by nie rzucały się w oczy, a do odsłuchu i tak zaciągam zasłony które całkowicie ja maskują.

Drugi ciekawy pomysł podsunął mi Elberoth, jako że małżonka uskarża się iż w sypialni (2 piętra wyżej) i tak słychać po kaloryferach granie. Pomysł polega na wycięciu krótkich odcinków rurek centralnego – jak myślę jak najbliżej miejsca w którym opuszczają pokój przechodząc przez strop/ścianę i wstawieniu odcinków rurek plastikowych (aktualnie stosuje się takie m.in. do wody, tzn. środek miedziany na zewnątrz gruba rurka plastikowa) na których drgania by się wytłumiły. Sądzę, że powodem jest też sama konstrukcja kaloryfera – duża membrana z cienkiej stali, czy aluminium. Tak więc przejście na żeliwniaki samo w sobie powinno wnieść poprawę + wstawienie takich odcinków i po temacie jak mam nadzieję. Czy ktoś jeszcze ma w tej materii jakieś doświadczenia i może się podzielić ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

szczepan -->

 

Gratuluję pokoju :)

Mam nadzieję że to dopiero początek w dopracowywaniu tego pomieszczenia.

Na chwilę obecną zabrakło mi dodatków, dodatków które swiadczyłyby o charakterze właściela pokoju.

Jest tak trochę beznamiętnie i mało przytulnie :(

Zbyt surowo jak dla mnie :(

... no i ten samotny fotel na środku pokoju :( .... czy naprawdę nie masz z kim dzielić się swoją pasją?

 

pozdrawiam,

 

zdezintegrowany_3PO

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PMD

Żeliwny kaloryfer to chyba najlepsze rozwiązanie z dużym prawdopodobieństwem skutecznośći.

Ja myślę ja zastosować

 

Pozdr.Szczepan

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gustaw

Namów właściciela tego pomieszczenia do jak najszybszego kontaktu z 4sound.

Ja też mam sciany boczne i sufit podłoga nierównoległe.ok 40 cm różnicy.

Opinie akustyków na ten temat były bardzo niejednoznaczne.

Projektujący gabaryty zaprojektował to jako bardzo wspomagające,inny akustyk powiedział że jest to wręcz szkodliwe,inny ze 40 cm to za mało ,a jeszcze inny że nie ma to żadnego znaczenia.

A czepiamy się polityków.

 

Pozdr.Szczepan

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zdezi

 

Przedwczoraj zaprosiłem architekta wnętrz ,który ma coś w tym temacie wymyślić.

Pewna surowość mi odpowiada , jednak sam tez widzę niedostatki estetyczne .

 

Dzielę często z moją drugą połową pasję słuchania muzyki , jednak moje miejsce jest wtedy u Jej stóp.

 

Pozdrawiam

Szczepan

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

szczepan, 22 Mar 2007, 12:58

 

Projekt pomieszczenia zaproponowali akustycy z JMLab. Samego kształtu już się nie zmieni ale sądzę, że duża adaptacja wnętrza będzie konieczna. Tak jak wspomniałem, do etapu adaptacji akustycznej jeszcze trochę brakuje i z pewnością Twoje sugestie przekażę znajomemu (szczególnie w odniesieniu do 4sound).

 

pozdrawiam

Gustaw

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To powinnisie miec tam loze..co do kalaryferu to ja k dlamnei przesadza z tym wydziwianiem i wymienianiem kaloryferow bo w jakism tam przediale co troche gra innaczej...moge sie zalozyc ze 90% fotumowizow jak by usiadla w fotelu o nawet by nie zwrocila uwagi ze jakis tam kaloryferek wplywa negatywnie na dzwiek...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja od początku załozyłem ogrzewanie powietrzne tego pokoju,2 małe nawiewy przy podłodze załatwiają sprawę ogrzewania nawet mrożną zimą.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Szanuj zdrowie należycie, bo jak umrzesz, stracisz życie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Blady99

 

w tym problem, że to nie fobia czy udziwnianie, gorzej, trochę trwa za nim zidentyfikujesz co odpowiada za różne problemy z dźwiękiem, bo że coś jest nie tak słychać wyraźnie. Oczywiście gdy przychodzi do mnie szwagier, który na co dzień słucha muzyki z głośników przy komputerze to mu się nawet podoba tak jak jest. Lecz już ktoś kto ma troszkę wytrenowany słuch (nieważne czy ma jakiś względnie przyzwoity system Hi-fi, czy np.: gra na jakimś instrumencie), wyłapuje od razu to co ja też słyszę, że jest zamglony dolny środek, że męczące podbicie w jakiejś części midbasu (posługujemy się oczywiście konkretnym instrumentem i momentem w nagraniu w jakim to słychać – nikt nie słyszy tak z marszu że to np.: 200Hz czy 330Hz :) ).

Ponad to im lepsza akustyka pomieszczenia (czyt. im mniej rzeczy psujących dźwięk) tym łatwiej usłyszeć że jakiś aspekt jest nie tak. Niedawno wymieniłem oba skrzydła drzwiowe, oczywiście nikt nie potrafił przewidzieć jaki wpływ mogą mieć na to co słychać, choć logicznie na to patrząc na pewno miały – lekkie drzwi pilśniowe, które wibrowały już pod wpływem dźwięków średnicy (można było to wyczuć po przyłożeniu dłoni). W tej chwili są z litego drewna grubości 4cm i nie wibrują :) W efekcie zauważalnie zmniejszyło się pewne rozmycie jakie występowało na tym zakresie, zrobiło się czytelniej. To tylko 2 skrzydła, 2mx80cm i 2mx90cm – znacząca czy nie znacząca powierzchnia do wpływu na akustykę ? Trochę mniejszą powierzchnię łączną mają okna ale z nimi nic nie zrobię. Kaloryfery to łącznie ok 2m kw płaskiej lekkiej powierzchni. Choć w ich przypadku bardziej chodzi mi o przenoszenie dźwięku do sypialni po przez pion, ale kto wie co jeszcze się zmieni jak je zastąpić żeliwnymi? Na razi wyłapałem że to one odpowiadały za ewidentny metaliczny przydźwięk (a w zasadzie Marcin to wyłapał), który słychać było gdzieś pod sufitem (żeby nie było łatwiej zlokalizować :) ). Okazało się że jeden miał minimalny luz na haku który go trzymał i sobie rezonował, zblokowałem zapałkami i jest cisza :)

No i taka to zabawa, bynajmniej nie mówimy o aspektach na granicy percepcji.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurczę , ludzie całe życie gonią za sprzętem , budują ziemianki , wydają ciężkie pieniądze na mega hajend(który i tak w końcu nie daje im tej nirwany) , architektów, ustroje itp...

A tu w jednej sekundzie serce przestaje bić i co wtedy to wszystko jest warte?

 

 

Ot taka refleksja mnie naszła , nachodzi mnie coraz częściej.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

marko3T, 22 Mar 2007, 14:56

wtedy to własnie jest nirwana i kończy się ten bajzel

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Duże osiągnięcia pojawiają się wyłącznie wtedy gdy oczekiwania są duże

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skibus

 

 

Nie chodzi o analizowanie na kilku płaszczyznach , refleksja to ta jedna myśl.

W życiu trzeba dążyć , nie wolno spocząć na laurach , bo to jest jedna szansa do osiągnięcia celu , tylko co to za cel i gdzie leży.

To tyle , bo to bardziej na bocznice.

 

Pzdr.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Da się zauważyć brak hydraulików na forum (powtarzam: hydraulików, nie psychiatrów). Ja elektryk, jakby co, ale radzę przed wymianą grzejników na żeliwne udać się do wzmiankowanych, tych hydraulików, po radę. Nowoczesna instalacja CO to małe objętość wody. Grzejniki żeliwne to inna bajka, dużo wody i inna bezwładność cieplna, gdy pracuje to z automatyką.

 

Pokój Szczepana pewnie wymaga dopieszczenia patrząc okiem estety, a najprościej byłoby zabudować te boczne dyfuzory przykrywając je cienką tkaniną. Ciekawe jak to wszystko gra?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grzesz,

 

hydraulicy nie są zgodni co do rozwiązania. Jedni uważają, że przy instalacjach na małych przekrojach z wymuszonym obiegiem tylko konwektory, bo mała bezwładność cieplna równa się w sumie oszczędzanie energii. Inni do owych instalacj zostawiają stare żeliwniaki bo dłużej odają ciepło i coś tam jeszcze. Przychylam się do opinii pierwszych, wydaje mi się, że duża bezwładność to jednak większe straty - bo grzeje też wówczas gdy nie potrzebuję, i uciążliwość bo jest jeszcze zimne gdy ja chcę już ciepłe, czyli wymagały by wcześniejszego grzania. To tyle w kwestii ekonomii. W praktyce spotkałem sie z rozwiązaniami nowoczesnych instalacji i pozostawionych żeliwnych grzejników w całym obiekcie - choć wydaje mi się, że to głównie brak funduszy był przyczyną do takiego postępowania.

2 żeliwniaki nie wpłyną zasadniczo na funkcjonowanie CO. Sterowanie i tak jest ze sterownika w pokoju stołowym na piętrze, tam jest ustalana temp, dla ogrzewania obiektu, w innych pomieszczeniach można co najwyżej skręcić termostaty.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i bądź tu człowieku mądry! I tak wszystkiego trzeba doświadczyć na własnej skórze. Zostawienie żeliwnych grzejników ma jedną świetną zaletę: latem włączasz sam obieg wody i masz klimę za darmo:)

O rozbieżnych opiniach różnych fachowców można długo, zwłaszcza w naszym pięknym kraju, ale podany tu wcześniej przykład braku zgody co do wpływu nierównoleglych ścian pomieszczenia ma swoją historię. W teorii powinno to działać (tak jak w obudowach glośników), ale w praktyce bywa różnie. Może to tylko kwestia niedoskonałych programów do zaprojektowania takiego "krzywego" pomieszczenia. Bezpieczniej i łatwiej trzymać się sprawdzonych proporcji, a dopieszczanie akustyki zostawić na koniec. Ja budując swój pokój miałem ochotę na taki eksperyment, ale zabrakło mi odwagi:)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

lete, 22 Mar 2007, 11:27

 

>Elberoth, gratuluje realizacji pomieszczenia - pieknie wpisane w domowy klimat...

>

>Ps.

>Sam to wszystko tak ladnie wymysliles, czy raczej jest to dzielo architekta wnetrz?

 

Jeżeli chodzi o mój pokój, to jest to wpólny projekt mój i Audile.

 

Resztę mieszkania projektował architekt i to jemu należą się słowa uznania (niestety sam nie mam takiej wyobraźni/pomysłów).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Don't trust opinion on forums.... every time I bought something based on online opinion and without listening in advance, it ended up being a big disappointment."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem co Wy tak się uparliście przy przy tych kaloryferach.już starożytni Rzymianie doszli do wniosku że najnowocześniejsze i najbardziej ekonomiczne jest ogrzewanie podłogowe.Zapewnia równomierną temperaturę w całym pomieszczeniu a nie tylko w rejonie "ozdoby"poniewaz jest mniejsza konwekcja (unoszenie powietrza )mniej kurzu i roztoczy wdychamy z powietrza.Nadmienię tylko że ogrzewanie podłogowe jest tylko wtedy nowoczesne gdy jest typu kapilarnego,rurki o przekroju wewnętrznym ok 3mm takie n.p. ma nowy Niemiecki Bundestag w Berlinie,także nie dajcie sobie wcisnąć rur po 15 i wiecej mm grubości. gdyż one grzeją tylko punktowo i trzeba o wiele bardziej grzać żeby mieć ten sam komfort cieplny.Drugą ważną informacją jest czynnik grzewczy żadna tam woda są odpowiednie preparaty które nie osadzają się w rurach i ich nie izolują a co za tym idzie instalacja ma większe straty i z czasem jest do wymiany.Preparaty te przedewszystkim mają wyższy współczynnik oddawania ciepła także pomieszczenie można szybciej nagrzać chyba to nazywają entropią i jeszcze wazne nie zamarzają w temperaturze nawet poniżej 0 stopni --nie ma ryzyka że pęknie nam rura w ścianie pod naszą nieobecność.i zaleje nam drogi sprzęt.Ogrzewanie podłogowe można stosować nawet przy cieńkich drewnianych panelach podłogowych i takie jako dobry materiał akustyczny polecam, nie bawcie się w żadne płytki bo wam latem reumatyzm powykręca stawy w kostkach.Dobrze ustawiona automatyka powinna pilnować żeby temperatura podłogi ze wzgledów zdrowotnych nie przekraczała 24 stopni.

Zobaczcie jak zwiększy wam się ustawność nawet dużych pokojów bez tych ozdób na ścianach ,ile plumkania i hałasów z żle odpowietrzonych rur Was ominie

pozdrawiam

Rafaell

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Duże osiągnięcia pojawiają się wyłącznie wtedy gdy oczekiwania są duże

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

.....>>>Szczepan

No bardzo ładne pomieszczenie i duże.Powiedz ni z czego masz zrobiona ścianę bo wygląda na panela sufitowe takie jak w pierwszej wersji sam chciałem zastosować i chyba do niej powrócę plus płytka gipsowa imitująca piaskowiec oraz jak się dogadam z 4sound to może ich panele boczne .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Samej konstrukcji scian nie będę opisywał , bo nawet na tym forum z dużą dawką tolerancji na dziwadła,grzecznie to nazywając mógłbym zostaż niezrozumiany.

 

To co widzisz na scianie za głosnikami to panele wytłumiające firmy Ecophon o gr.4cm i z założenia spełniają funkcję estetyczną wpływając także na akustykę pomieszczenia.Przymocowane są na konstrukcji jak do mocowania regipsów , za nimi jest 10cm wełny mineralnej .Te panele to też wełna mineralna tylko o zagęszczonej strukturze i pomalowana na biało.Poprzez nakładanie kolejnych warstw farby uzyskuje się założony stopień chłonności.Nazywają się chyba Wall Panel.

U góry jest sufit podwieszany też firmy Ecophon ,ale tam są płyty odbijające i tłumiące.Mimo że są zamocowane na firmowej konstrukcji w niskich rejonach kilkudziesięciu hercy troche rezonują.

 

Pamiętaj że płytka gipsowa imitująca kamień ,czy też inna o nieregularnej powierzchni ma bardzo ograniczony zakres działania akustycznego.

 

 

 

Pozdrawiam

szczepan

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.