Skocz do zawartości
IGNORED

Klub miłośników chińskich lampowców


McGyver
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Ile stopni mają puszki transformatorów? Mierzył ktoś?

 

Ja dziś zmierzę. Na zewnątrz gorąco, akurat idealnie na test.

 

Sent from my SM-N910F using Tapatalk

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po 3h grania temperatura puszki wynosiła około 48 stopni Celsjusza. Więc chyba nie tak tragicznie.

 

Sent from my SM-N910F using Tapatalk

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jak pucha ma ok 50 st. to ile stopni ma trafo?czytaj drut a jaką temperaturę mają wewn zwoje trafa?!

Jeżeli trafa są są słabe i cienkim drutem nawinięte to przy takich upałach różnice między normalną temp pracy a podsmażonym trafem będą już znaczące

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak się czyta niektóre Wasze wpisy o obawach to można odnieść wrażenie, że mieszkacie w jakichś PTTK-owskich szałasach gdzie temperatura w środku była niemal taka sama jak na zewnątrz. Nie chce mi się wierzyć że zimą macie w pokojach 5 stopni i się lampowce nie przegrzewają a już latem kisicie się w 35 stopniach w Waszych izbach i lampowcom rdzenie się topią. Oczywiście że latem temperatura jest wyższa i np. w komputerze trochę zwiększam obroty wentylatorów ... ale po to by nie pokazywał 40 stopni tylko 36....

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Jaca_re
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najważniejsze jest że producent daje gwarancję poprawnej pracy w dopuszczalnych warunkach pracy i jak zakładam 25st C to max temp latem w pomieszczeniu przy jednoczesnym założeniu powtarzalności produkcji bo chyba tu jest pies pogrzebany w produktach z państwa środka więc obawy raczej uzasadnione.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Rezyslaw
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

producent daje gwarancję poprawnej pracy w dopuszczalnych warunkach pracy i jak zakładam 25st C to max temp latem w pomieszczeniu przy jednoczesnym założeniu powtarzalności produkcji

masz jakiś przykład, np. instrukcje, w której jest taki zapis?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"...dźwięk oceniać dostępnym osobniczo aparatem do tego stworzonym a nie logiczna połówką mózgu." Ś.P. Mamel

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Każde urządzenie elektryczne z CE spełnia określone wymogi min zakres temperatur pracy a jeżeli nie ma certyfikatu to producent nie poda takich informacji

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Każde urządzenie elektryczne z CE spełnia określone wymogi min zakres temperatur pracy a jeżeli nie ma certyfikatu to producent nie poda takich informacji

 

 

No w tej kwestii można się naciąć...

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Każde urządzenie elektryczne z CE spełnia określone wymogi min zakres temperatur pracy a jeżeli nie ma certyfikatu to producent nie poda takich informacji

 

Niestety CE w tym kontekście to ślepa uliczka, ale mniejsza o to....

... może masz jakieś dane techniczne ze swoich wzmacniaczy lampowych z zakresem temperatury otoczenia min/max?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"...dźwięk oceniać dostępnym osobniczo aparatem do tego stworzonym a nie logiczna połówką mózgu." Ś.P. Mamel

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Moderatorzy

To jak pucha ma ok 50 st. to ile stopni ma trafo?czytaj drut a jaką temperaturę mają wewn zwoje trafa?!

Jeżeli trafa są są słabe i cienkim drutem nawinięte to przy takich upałach różnice między normalną temp pracy a podsmażonym trafem będą już znaczące

W yaqinach akurat puszka trafa jest bardziej rozgrzana niż samo trafo, wynika to z tego że lampy mocy są blisko puszki i ona nagrzewa się właśnie od lamp. Zresztą wystarczy do testu owinąć puszkę folią aluminiową kulinarną tak by odbijała temperaturę i wtedy puszka ma dużo mniejszą temperaturę. Yaqiny mają wiele wad ale trafa akurat są całkiem niezłe zarówno głośnikowe jak i zasilające. Jeśli ktoś bardzo martwi się temp trafa, może wywiercić w puszce otwory do wentylacji (np. od strony puszek traf wyjsciowych by otwory były nie widoczne), albo odciążyć trafo zasilania dodając osobne trafo do żarzenia - koszt 50-100zł. Tak czy siak jeszcze nie słyszałem by komukolwiek spaliło się trafo w jakinie, wg mnie nie ma sie czym przejmowac...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

-----------------

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli temperatura na puszkach jest generowana zewnętrznymi źródłami ciepła jak lampy to nie ma co się przejmować,pewnie przy podwyższonych temperaturach otoczenia latem te elementy bardziej się grzeją

 

Nie pamiętam czy w instrukcji jest wprost podany zakres pracy temperatur ale są podane normy więc trzeba pogrzebać która norma czego dotyczy a może Chińczycy mają to w dupie i nie podają

 

Na przykładzie instrukcji Unison Research S9 można prześwietlić te normy,zakładam że dotyczą one wszystkich wzmacniaczy lampowych tylko czy są stosowane u braci z dalekiego wschodu ? bo to raczej dotyczy europejskiej produkcji

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Moderatorzy

Jeżeli temperatura na puszkach jest generowana zewnętrznymi źródłami ciepła jak lampy to nie ma co się przejmować,pewnie przy podwyższonych temperaturach otoczenia latem te elementy bardziej się grzeją

 

Nie pamiętam czy w instrukcji jest wprost podany zakres pracy temperatur ale są podane normy więc trzeba pogrzebać która norma czego dotyczy a może Chińczycy mają to w dupie i nie podają

 

Na przykładzie instrukcji Unison Research S9 można prześwietlić te normy,zakładam że dotyczą one wszystkich wzmacniaczy lampowych tylko czy są stosowane u braci z dalekiego wschodu ? bo to raczej dotyczy europejskiej produkcji

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jakieś tam instrukcje w jakinach były, ale złamanego grosza bym nie postawił na to, że informacje tam zawarte mają jakiekolwiek odzwierciedlenie w rzeczywistości. Mówiłem to wiele razy ale powtórzę jeszcze raz: jakiny są spoko jeśli traktujemy je jako półprodukt DIY: trafa+solidna obudowa z pilotem i komplet lamp, a resztę trzeba zrobić od nowa. Gdy tak na to patrzymy to trzeszczące potencjometry, źle ustawione napięcia i punkty pracy itd. nie są kłopotem bo i tak robimy to od nowa.

Natomiast, jeśli ktoś traktuje yaqiny jako pełnoprawne hi-fi to niestety muszę go rozczarować - ciut lepszy tranzystorek za 1000zł go zje pod każdym względem (chociażby Brytyjski audiolab 8000A apple to apple zjada mc10l i ms34d pod każdym względem imo. nie tyczy się to nowych ming el34 i cayinow el34 i kt88 one sa wykonane bardzo OK). Dopiero jak się takiego jakina zrobi porządnie na solidnych elementach wtedy zaczyna grać i to bardzo fajnie. Ale by to zrobić trzeba się na tym znać, a jak się zleca to komuś to finansowo wychodzi jak fabryczna mingda, więc po co kombinować tjuningami?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

-----------------

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co rozumiesz przez "audiolab 8000A apple" ?

Może słabo szukałem ale nie znalazłem konkretów co rozumiesz przez :

"Brytyjski audiolab 8000A apple to apple zjada"...

nie rozumiem twojego wpisu...nie piszę złośliwie, zwyczajnie doprecyzuj co miałeś na myśli. Zdaję sobie sprawę, że wyroby Yaqina nie są idealne ale za to są w miarę tanie ...dla tych co nie boją się lutownicy :)

 

Dla ścisłości, korzystam m.in. z Yaqina mc-100b z obniżonym (DIY) napięciem żarzenia i z radzieckimi i rosyjskimi lampami

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Jaca_re
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Natomiast, jeśli ktoś traktuje yaqiny jako pełnoprawne hi-fi to niestety muszę go rozczarować - ciut lepszy tranzystorek za 1000zł go zje pod każdym względem (chociażby Brytyjski audiolab 8000A to apple zjada mc10l i ms34d pod każdym względem imo.

 

Możesz rozwinąć? W czym jest lepszy a w czym gorszy 8000A od w/w yaquinów? Miałeś okazję porównać do MS-100B?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"...dźwięk oceniać dostępnym osobniczo aparatem do tego stworzonym a nie logiczna połówką mózgu." Ś.P. Mamel

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Moderatorzy

Co rozumiesz przez "audiolab 8000A apple" ?

Może słabo szukałem ale nie znalazłem konkretów co rozumiesz przez :

"Brytyjski audiolab 8000A apple to apple zjada"...

 

apple to apple - chodziło mi o porównanie bezpośrednio jeden do drugiego, w sensie odsłuch jakina i przełączenie na audiolaba w tym samym czasie, źródle, pomieszczeniu. Brytyjski Audiolab, bo jest wersja robiona w Chinach i starsza z UK która gra lepiej, ja słuchałem na tym Brytyjskim.

Zdaję sobie sprawę, że wyroby Yaqina nie są idealne ale za to są w miarę tanie ...dla tych co nie boją się lutownicy :)

Dokładnie to samo twierdzę, natomiast na forum czasem pojawiają się głosy jakoby to chinskie lampowce zjadały wszsytko do 10tyś jak leci... Prawda jest taka, że po odpowiednim "dopieszczeniu" grają naprawdę b. dobrze (zwłaszcza te na el34 IMO) ale nie ma co ukrywać, że hi end to nie jest. Natomiast seryjne MS34d ms20, mc10l grają pod każdym względem (IMO) gorzej niż taki chociażby audiolab - słaba kontrola przepompowanego i dudniącego basu, beznadziejna góra lub jej brak wręcz, brak stereofoni i głębi dźwięku - tak grają seryjne jakiny (imo) i nie rozumiem zachwytu ludzi którzy po odpakowaniu jakina zaliczają przysłowiowy opad szczeny, tzn. rozumiem po prostu w wielu przypadkach nie słyszeli żadnych porządnych wzmacniaczy i przejście z plastikowego technisca czy radmora na jakina może być pozytywnym zaskoczeniem.

 

Dla ścisłości, korzystam m.in. z Yaqina mc-100b z obniżonym (DIY) napięciem żarzenia i z radzieckimi i rosyjskimi lampami

lampa kt 88 wogóle nie zgrywa się z moimi głośnikami, ponadto nie podoba mi się jej barwa, a słyszałem ją w kilku rożnych wzmacniaczach. Siłą rzeczy wiec jakinami na tej lampie się za bardzo nie interesowałem. Natomiast te jakiny na el34 z którymi miałem do czynienia po takiej modyfikacji jak Twoja nie pokazywały nawet 50% tego na co je stać, myślę że z mc100b będzie podobnie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

-----------------

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Natomiast, jeśli ktoś traktuje yaqiny jako pełnoprawne hi-fi to niestety muszę go rozczarować - ciut lepszy tranzystorek za 1000zł go zje pod każdym względem (chociażby Brytyjski audiolab 8000A apple to apple zjada mc10l i ms34d pod każdym względem imo.

hmm... a to ciekawe muszę sobie kupić do posłuchania tego cudownego taniego audiolabka bo jakoś u mnie mojego Yaqina nie zjadły takie tranzystorki jak Primare I21 , Exposure 3010 , UGODA DIY czy też Baltlab Epoca 2 chociaż tego ostatniego w ogólnej ocenie uważam za lepszy wzmacniacz od Yaqina MC-10L .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez sebolx
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie rozumiem zachwytu ludzi którzy po odpakowaniu jakina zaliczają przysłowiowy opad szczeny, tzn. rozumiem po prostu w wielu przypadkach nie słyszeli żadnych porządnych wzmacniaczy i przejście z plastikowego technisca czy radmora na jakina może być pozytywnym zaskoczeniem.

 

Barwa lampy czaruje, oczywiście w budżecie do 5000 z kompromisem na szczegółowości i szybkości, kwestia preferencji, co kto lubi.

Ja przygodę z lampą zacząłem po Audio Show 2013. Lampa mnie zaczarowała i póki co żaden tranzystor mnie nie odczarował.

KT88 w Yaquin 100b z podpiętym preampem Audiolaba, w trybie triody dał dobrą szczegółowość i poukładaną scenę wraz z zachowaniem maniery lampowej. Jestem daleki od stwierdzeń "coś zjada coś", co kto lubi.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"...dźwięk oceniać dostępnym osobniczo aparatem do tego stworzonym a nie logiczna połówką mózgu." Ś.P. Mamel

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hello.

Panowie chyba Wam coś umknęło z tymi temperaturami.

Włączacie lampowca i czekacie aż się rozgrzeje do optymalnej temperatury w której najlepiej gra.

A tu jak się trochę cieplej , jak to w lecie zrozumiałe zrobiło to już lamentujecie że za gorący będzie sprzęt.

Przecież jak jest w pomieszczeniu 30 stopni to Yanek jedynie szybciej osiągnie swoją optymalną/finalną temperaturę a bardziej gorący niż zwykle nie będzie.

Jak sobie pomierzycie termometrem na podczerwień jakie ma taki Yanek temperatury to sami się z siebie uśmiejecie.

Na moim Citrone vel MC 10L pomiary wyszły że

lampy sterujące miały 45-50 stopni

Obudowa na trafach nie zmierzyłem .

Lampy mocy u góry to tak miedzy 80-90 stopni

a na dole w cokole to 97 -107 ! stopni po 3 godzinacvh grania .

Pomiary wykonywane w marcu

Lampy sterujące -Jan Philips 5963

Lampy mocy -EL 34 TGL 9649

Więc jest to o wiele wyższa temperatura niż otoczenie nawet w upały i nie wiem czym się tu przejmować.

 

Panowie zacznijcie słuchać muzyki i radością z tego faktu się napawajcie.

 

Ps z tym zjadaniem chińskich lampowców przez tranzystory to trzeba trochę z metodyka podejść.

Gra cały tor i kolumny i napęd i połączenia.

Z nie każdymi kolumnami lampa się zachowa muzykalnie .

Druga sprawa to jak wiele takich porównań wykonaliśmy i jaki mamy bagaż doświadczeń z tym związany.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@ plastik1989

 

OK co do audiolaba i apple.

Nie słuchałem dłużej lamp mocy innych niż KT88 więc nie będę partnerem w dyskusji o walorach sonicznych innych lamp. A już na pewno dyskusji, zainicjowanej przez nie pamiętam kogo, typu "zjada na śniadanie", bo nie wzbudzają mojego zaufania. Co do moda napięciowego o którym wspominałem to nie demonizuj :) gdyż nie miał wcale poprawić brzmienia a jedynie zwiększyć żywotność lampy poprzez skorygowanie napięcia żarzenia. Dopiero w te wakacje pozmieniam co nieco w bebechach to zobaczę czy coś się zmieni na ciekawiej ( nie piszę "na lepiej" bo lubię aktualne brzmienie)

Pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Moderatorzy

Barwa lampy czaruje, oczywiście w budżecie do 5000 z kompromisem na szczegółowości i szybkości, kwestia preferencji, co kto lubi.

Ja przygodę z lampą zacząłem po Audio Show 2013. Lampa mnie zaczarowała i póki co żaden tranzystor mnie nie odczarował.

KT88 w Yaquin 100b z podpiętym preampem Audiolaba, w trybie triody dał dobrą szczegółowość i poukładaną scenę wraz z zachowaniem maniery lampowej. Jestem daleki od stwierdzeń "coś zjada coś", co kto lubi.

Pewnie, że czaruje - sam słucham teraz wyłącznie na sprzętach lampowych i nie ciągnie mnie do tranzystora już w ogóle. Jednak parę tych sprzętów (yaqinów) mi się przewineło przez ręce i pomimo że sam jestem fanem chinskich lampowców to jednak nie mam zamiaru podzielać przesadzonego hurraoptymizmu osób piszących w "klub miłośników chinskich lampowców" ani sceptycyzmu przeciwników wszystkiego co Chińskie... Ja to widzę w taki sposób w jaki przedstawiłem w poście powyżej i nie zamierzam się z tego tłumaczyć ani wycofywać. Wszędzie wyraznie pisałem IMO by była jasność, że nie rzucam żadnych praw objawionych tylko po prostu piszę z perspektywy osoby która miała kilka janków w rękach, zna się na DIY nie jest uprzedzona do chinszczyzny ale też sporo innych sprzętów przesłuchała i trochę pokory do audio już ma. A skoro zwykły tranzystorek, ale bardzo przemyślnie wykonany (audiolab) gra fajniej niż taki mc10l którego teorytycznie powinienm klasyfikować jednak półkę wyżej niż audiolaba bo to w końcu pełnoprawna lampa, to uważam że jednak go "zjadł".

 

Natomiast co do podłączania preampów do janków, to jest to bardzo mądre rozwiązanie bo to właśnie przedwzmacniacz jest w tych urządzeniach najbardziej skopany. Końcówki mocy są to klasyczne rozwiązania i tam chinczyki zastosowali znane i cenione rozwiązania i to jak najbardziej OK, niestety niepotrzebnie kombinowali nad stopniami wstepnymi tworząc jakieś dziwne rozwiązania które ograniczają potencjach ty urządzeń. Nawet do takiego wzmacznicza jak ms34d można śmiało podłączyć preamp - pomimo że to niby integra, to jak przeanalizujemy schemat okazuje się że to końcówka mocy z pasywką na wejściu...

Krzysztof Tobie polecam również w swom janku wymianę kondesatrow sprzęgających (jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś) nawet czerwone jantzeny po 20zł, złote obligatto w podobnej cenie czy ruskie k40 dadzą wyraźną poprawę w sotsunku do tego co masz tereaz.

 

Seblox - jesteś od lat znanym piewcą teorii jakoby mc10l był lekarstwom na wszystko, cieszę się że znalazłeś docelowy wzmacniacz i na tym pozostańmy.

 

Jaca-re - nie demonizuję :) po prostu myślałem że twierdzisz że ustawienie napięcie żarzenia miało pozytywny wpływ na to jak wzmacniacz gra, ale widzę że wiesz o co chodzi w temacie więc OK (wbrew pozorom jak przejrzysz ten wątek było tu parę osób którzy "słyszeli" ustawienie napięcie żarzenia lamp...). W każdym razie skoro taki aduiolab (IMO!!!!) zagrał lepiej pod każdym względem od mc10l to napisałem że go zjadł, po prostu w tym starciu okazał się lepszy na każdej płaszczyźnie, do tego jest dwa razy tańszy i nie wymaga drogich lamp. Oczywiście do dobrze zrobionego janka z fajnymi lampami taki audiolab nie ma szans - wtedy z kolei pod każdym względem jest słabszy (IMO!).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

-----------------

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie. Nie raz spotkałem się z opinią że sekcja pre+sterująca w MC-100b niepotrzebnie jest przekombinowana oraz ma za duże wzmocnienie. Można odnieść wrażenie że projektanci za priorytet uznali osiągnięcie maksymalnie dużej ( mi nie potrzebnej) mocy. Nie jestem elektronikiem więc nie potrafię lekką ręką przerobić pre na 12AX7 na łagodniejsze 12AU7 tak by reszta toru nie ucierpiała na jakości. W necie niczego odpowiedniego nie znalazłem.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Moderatorzy

Faktycznie. Nie raz spotkałem się z opinią że sekcja pre+sterująca w MC-100b niepotrzebnie jest przekombinowana oraz ma za duże wzmocnienie. Można odnieść wrażenie że projektanci za priorytet uznali osiągnięcie maksymalnie dużej ( mi nie potrzebnej) mocy. Nie jestem elektronikiem więc nie potrafię lekką ręką przerobić pre na 12AX7 na łagodniejsze 12AU7 tak by reszta toru nie ucierpiała na jakości. W necie niczego odpowiedniego nie znalazłem.

Takie przeróbki nie mają sensu finansowego - po prostu stworzysz nieodsprzedawalny wzmacniacz a efekt będzie niepewny... Taka przeróbka to pewnie koszt w granicy 1000-1500zł jeśli to komuś zlecisz, w takiej sytuacji ja bym wolał sprzedać za 1500-2000 mc100b dołożyć drugie tyle i kupić cayina na kt88 - słuchałem tego wzmacniacza i gdybym szukał czegoś na lampie kt88 to długo bym nad nim się nie zastanawiał. Projekt jest 100 razy lepiej przemyślany niż mc100b, do tego ładniejszy (imo) dużo lepiej wykonana obudowa (choć ta za mc100b też jest porządna) bardzo ładnie złożony w środku (nie potrzeba żadnych poprawek ani tjuningów). Naprawdę solidna maszyna.

 

Można odnieść wrażenie że projektanci

Wczesne chinskie wzmacniacze nie były wogóle projektowane. Serio. Niektóre z tych schematów były żywcem ściągane z for DIY audio. Inne to klasyczne rozwiązania do których ktoś na siłę dodaj jakiś przedwzmaniacz wogóle nie pasujący do reszty konstrukcji. Wszystkie wczesne jakiny mają np. identyczne trafa wyjściowe a całkiem różne lampy... To tak jakbyś jedną skrzynię biegów montował do różnych samochodów - ciężarówek, osobówek itp. Szczytem głupoty był jakiś CD Yaqina lampowy który był kopią jakiegoś CD gdzie stopień wyjściowy był skopiowany na opamapch a następnie po nim był jeszcze jeden na lampach (oczywiście nie nadających się wogóle do takiej aplikacji). To mniej więcej tak jakbyś w samochodzie zamonotwał skrzynię biegów, potem jeszcze jedną skrzynię biegów i jeszcze do tego wszystkiego reduktor. Totalna głupota. Dopiero nowe mingdy i cayiny to przemyślane konstrukcje które już naprawdę można traktować jako pełnoprawny produkt.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

-----------------

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Seblox - jesteś od lat znanym piewcą teorii jakoby mc10l był lekarstwom na wszystko, cieszę się że znalazłeś docelowy wzmacniacz i na tym pozostańmy.

 

Nigdy nie napisałem że MC-10L jest lekarstwem na wszystko to po 1 a po 2 to napisałeś że zwykły tranzystorek za 1000 pln zjada Yaqina to bardzo ciekawe bo Primare I21 Exposure 3010 Baltlab Epoca 2 i jeszcze zapomniany Roksan Kandy K2 które miałem nie kosztowały używane 1000 pln a jakoś Yaqina żaden z nich nie zjadł jedynie Baltlab E2 w ogólnej ocenie wypadł trochę lepiej ale zostawiłem sobie Yaqina bo Baltlab E2 miał trochę za słaby bas jak dla mnie . Po 3 każdy ma inne preferencje jeśli chodzi o dźwięk więc nie ma co więcej się spierać chociaż nie tylko ja porównywałem MC-10L z tranzystorami kosztującymi dużo dużo więcej i nie tylko ja stwierdziłem że Yaqin gra lepiej .

Ps. jak trafię takiego starego Audiolaba to kupię i sprawdzę co to za "cud" :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak sie sklada, że Audiolaba 8000A ma mój znajomy. Kilka lat temu był u mnie na przeglądzie, grał u mnie ze 3 dni i nie pamiętam aby mnie coś w nim szczególnie urzekło. Natomiast MC-10L którego miałem później do dzisiaj mile wspominam.

 

Za kilka dni przyjedzie do mnie MC - 10 L na przegląd bebechów i konserwację potencjometru .Razem z nim przyjadą trzy komplety lamp. Przytaszczę Audiolaba i porównam. Akurat w tej chwili mam na pokładzie trzy komplety kolumn i trzy źródła.

 

MC-10L sprzedaje się na świecie dobrze i to w krajach w których ludzie mają kasę i mogliby kupić coś lepszego.

Jego dźwięk mimo wad jest kompromisem, jest dość uniwersalny w doborze kolumn (nie moga mieć zbyt mocno zaznaczonego basu). Bardzo ważna jest jakość źródła. Solidne trafa głośnikowe (nie takie jak w pewnym modelu będacej teraz na topie firmy gdzie są trafa wielkości piąstki sześciolatka) i stosunkowo duża moc. Kilkoma ruchami można przerobić go na lampy ecc81 w sterowaniu.

 

Znam ludzi osłuchanych, którzy po długiej drodze i wydaniu niemałej kasy do MC-10L powrócili i są zadowoleni.

 

MC-100 B jest od "dziesiątki" wyraźnie lepszy mimo nieco innej barwy dźwięku. (nie tak dosłodzonej) , a dynamika wyrywa z obuwia. Żre jednak o ok. 30-35 procent więcej prądu i i wymaga o wiele droższych lamp.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez chudar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Moderatorzy

OK, niech Wam będzie co mi tam. Ja wiem że świat nie kończy się na jakinie, a mc10l z prosto z pudełka gra słabo i tyle.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

-----------------

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No zaraz. Nie idź jeszcze spać. Z tych Cayinów KT88 chciałbym coś szwagrowi polecić . Ma grać i być jak najprostszy . Szwagier jest na wczesnej emeryturze i ma czas słuchać ale musi skompletować sprzęt od nowa czyli AMP plus kolumny w 30 m2. Zacznijmy od Cayina :)... który model znasz i polecasz ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja wiem że świat nie kończy się na jakinie, a mc10l z prosto z pudełka gra słabo i tyle.

Pewnie że się nie kończy sam może kiedyś zmienię 10L na coś innego i nie koniecznie lampowca . Yaqin z pudełka faktycznie nie gra idealnie na tych chińskich lampkach mocy i sterujących bas jest dominujący słabo kontrolowany i ogólnie dźwięk taki trochę zamulony za to wokale ładne i barwy dźwięku też no ale to lampowiec więc lampki trzeba wymienić i już jest spora poprawa . U mnie po zmianie kondensatorów na Mundorfy Supreme Yaqin zyskał bardzo dużo dźwięk jest teraz zrównoważony basu jest trochę mniej ale ma dużo lepszą kontrolę i jest zróżnicowany .

 

Tak sie sklada, że Audiolaba 8000A ma mój znajomy. Kilka lat temu był u mnie na przeglądzie, grał u mnie ze 3 dni i nie pamiętam aby mnie coś w nim szczególnie urzekło. Natomiast MC-10L którego miałem później do dzisiaj mile wspominam.

 

Za kilka dni przyjedzie do mnie MC - 10 L na przegląd bebechów i konserwację potencjometru .Razem z nim przyjadą trzy komplety lamp. Przytaszczę Audiolaba i porównam. Akurat w tej chwili mam na pokładzie trzy komplety kolumn i trzy źródła.

Czekam na porównanie fajnie by było gdyby Audiolab zjadł Yaqina bo bym uplował sobie go za 1000 pln Yaqina sprzedał i kasy sporo w portfelu by zostało ale nie ukrywam że raczej w to nie wierzę chociaż w audio różne cuda się zdarzają .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam brata marantza pm6005 na testach..i nic mi nie odpowiada w tym dźwięku..wokale się drą.. Orkiestra wyciszona..jakby grala na innej sali..całość ogólnie nie spójna..nie ma co porównywać z moim yankiem 100b jedynie lampy kt120 które mam od niedawna słabo ogarniaja bas..jest go więcej ale dół się rozjezdza trochę..grane teraz ok 70 godzin... Może wciąż za mało wygrzane??,bias 65, boję się więcej podjechac...chodzi mi po głowie żeby wrócić do kt88 a te odsprzedać..ale to na spokojnie..

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Moderatorzy

No zaraz. Nie idź jeszcze spać. Z tych Cayinów KT88 chciałbym coś szwagrowi polecić . Ma grać i być jak najprostszy . Szwagier jest na wczesnej emeryturze i ma czas słuchać ale musi skompletować sprzęt od nowa czyli AMP plus kolumny w 30 m2. Zacznijmy od Cayina :)... który model znasz i polecasz ?

Jeden na el34, drugi kt88. Tych dwóch słuchałem, oraz miałem możliwość rozkręcić, pooglądać i pomacać - wykonane w środku bardzo dobrze, oryginalnie zastosowano już audiofilskie elementy (kondy z tego co pamiętam nowe białe mundorfy) obudowy wg. mnie lepiej zrobione niż w jakinach i ładniejsze. (szkoda tylko że ten z el34 nie ma pilota).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Polecać niczego nie będę, każdy musi posłuchać to raz, a dwa jak mówiłem ja w ogóle nie lubię lampy kt88. Natomiast gdybym sam szukał czegoś na el34 to zastanawiałbym się tylko nad tym cayinem z linka lub ew. którąś z nowych mingd na el34 (nie miałem możliwość porównać mingdy do cayina w tym samym systemie, nie wiem jakie są różnicę między nimi).

 

Jeśli szwagier myśli nad cayinem to dużym plusem jest dystrybutor, który bardzo dobrze zna swoje sprzęty i nie będzie wciskał na siłę droższego wzmacniacza tylko rzetelnie podpowie który lepiej nadaje się do posiadanych kolumn, preferencji itp. Myślę, że jeden telefon i rozmowa z nim da więcej niż wszystkie możliwe rady z AS :)

Natomiast co do recenzji z stereoikolorowo podchodził bym do nich z dystansem.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

-----------------

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.