Skocz do zawartości
IGNORED

Wzmacniacz na GM70


pwit1
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

  • 4 miesiące temu...

Cisza w temacie GM-czyżby wszyscy odpuścili.Ponieważ z podstawkami do GM70 jest trudno,lub są kosmicznie drogie jak np.Yamamoto, poszukując do nowej konstrukcji znalzłem firmę robiącą super jakości podstawki teflonowe firma z Włoch o nazwie Jakeband (

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) ) .Koszt jednej podstawki to 32euro.

Właśnie otrzymałem dostawę w piątek,paczka wysłana była w poniedziałek za koszt 8euro dotarła w pięć dni.Jakość podstawek jest kapitalna,precyzyjnie obrobiony teflon,świetne złącza z "tellurium copper" dopasowane ,trzymające pewnie bez gibania lampę.Szczerze polecam,pewny dostawca,dobry kontakt,można robić normalny przelew bankowy

post-25239-0-70635800-1385849751_thumb.jpg

post-25239-0-98247800-1385849794_thumb.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie obraź się ale podstawki by kozioł są lepsze. Może teflon jest dopracowany z tego co widzę, ale od tych podstawek odrzuca mnie jedna rzecz. Piny są nie dopracowane, zwłaszcza na wejściu.

 

Pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiedzcie mi proszę, z czego wynika całe to "Halo" z tym teflonem na podstawki ? Dlaczego nie zwykłe ceramiczne ?

Przecież te podstawki od Diabłów, 6s33s to są de facto pod GM70, a ino trzeba raptem jeden otwór ostrożnie widią nieco poszerzyć.

Żaden problem.

Nowe wiertło, na wolnych obrotach, maczane często w mieszaninie wody i oleju kujawskiego. Powolutku, bez forsowania tego na siłę - i spokojnie się ten jeden otwór poszerza.

 

Po co ten teflon i te kosmiczne koszty ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No a po co stosuje się kondensatory teflonowe a nie ceramiczne, które są tanie i mniejsze gabarytowo?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"A little knowledge inclineth men's minds toward atheism, but greatness of knowledge bringeth men's minds back again to God" Lord Bacon

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiedzcie mi proszę, z czego wynika całe to "Halo" z tym teflonem na podstawki ? Dlaczego nie zwykłe ceramiczne ?

Przecież te podstawki od Diabłów, 6s33s to są de facto pod GM70, a ino trzeba raptem jeden otwór ostrożnie widią nieco poszerzyć.

Żaden problem.

Nowe wiertło, na wolnych obrotach, maczane często w mieszaninie wody i oleju kujawskiego. Powolutku, bez forsowania tego na siłę - i spokojnie się ten jeden otwór poszerza.

 

Po co ten teflon i te kosmiczne koszty ?

 

najpierw miałem właśnie takie podstawki od diabłów. Lampa jest niestabilna kiwa się we wszystkie strony, kontakt pinów z zaciskami słaby. Przy teflonach nie chodzi o materiał podstawki a o złącza i kontakt lampy z resztą układu. Teraz mam podstawki kozła i jest nieporównywalnie pewniejsze połączenie pin, złącze. Nie po to się "spuszczam :)" nad każdym elementem toru aby w tak ważnym miejscu odpuścić sobie tak ważne połączenie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez areg

Nie wszystko high-end co się świeci......

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No a po co stosuje się kondensatory teflonowe a nie ceramiczne, które są tanie i mniejsze gabarytowo?

Teflon w kondensatorach jest dielektrykiem. Teflon w podstawce jest raptem co najwyżej obudową. Nie rozumiem nadal.

Z podstawki to jak dla mnie ważna jest tylko jakość / pewność styku pomiędzy pinem lampy a blaszkami. Reszta jest raczej tylko kwestia estetyki, tak ?

 

A tego Mr. Kozioł to gdzie znajdę ? Tu na forum gdzieś, tak ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie obraź się ale podstawki by kozioł są lepsze. Może teflon jest dopracowany z tego co widzę, ale od tych podstawek odrzuca mnie jedna rzecz. Piny są nie dopracowane, zwłaszcza na wejściu.

 

Pozdrawiam

 

Mam na to kilka odpowiedzi,ale napisze o jednej.

Na pewno bym zyczył sobie,abyś kolego tak był zaawansowany elektronicznie jak Niutek-którego serdecznie pozdrawiam.

Podstawki te co kupił sa bardzo dobre-nic nie ujmując podstawkom kozła........lecz liczy sie w gm-kach całość.

gm-ki fikusa maja 20 wat-to jakiś żart jest-to taki ciut lepszy diabełek

areg pisał o swoich ,że maja 24 waty-dla mnie to mało,koobala tez mają coś 22-24 waty-też mało.

Lampa gm-70 ma moc 150 wat,a dobry układ pozwala osiagnąć jej 25 procent mocy lampy-taką powinna być moc wzmaka.

U mnie jest na wejściu 1,1kv a po wyprostowaniu 1,5 kv-a wzmak ma moc 40 wat,a podstawki mam od diabełków.

Także podstawki dla lepszego samopoczucia mozna założyć od kogo się chce,a wzmak ma grać,a nie plumkać.

Tak sie składa ,że miałem u siebie poprzedni wzmak na gm-70 wykonany przez Niutka-on nie plumkał tylko grał.

Teraz tez gra,pięknie gra w Szwajcarii-miał moc 36 wat.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teflon w kondensatorach jest dielektrykiem. Teflon w podstawce jest raptem co najwyżej obudową.

 

Teflon wszędzie jest dielektrykiem jeśli rozdziela dwa przewodzące elementy. Nazywa się to kondensatorem. Ceramika jest również dielektrykiem i można z niej wytworzyć kondensator. Kondensator to nie tylko te elementy które są celowo budowane jako takie. Dwa piny w podstawce rozdzielone dielektrykiem takim czy innym to też kondensator, niektórzy nazywają to z jakichś przyczyn ''najwyżej obudową''.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"A little knowledge inclineth men's minds toward atheism, but greatness of knowledge bringeth men's minds back again to God" Lord Bacon

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stern, przecież wiesz, że bardzo Ciebie lubię i Szanuję Twoją wiedzę i poglądy, ale ... trochę chyba tutaj chyba przesadziłeś,

lub jakąś rozbieżność w postrzeganiu mamy.

Czy mówisz o pojemnościach rzędu: joktofardadów, zeptofaradów, attofaradów, femtofaradów czy pikofaradów ?

Przecież te nogi są w odległościach po zbóju od siebie, a rzut powierzchni tych pino-okładzin jest pomijalny.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Natomiast jeśli chodzi o pewność zamocowania, niegibotanie się - no dobrze - tutaj to o wiele prędzej się z przedmówcami zgodzę ...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę że rozpętała się dyskusja nad wyższością Świąt.......Ten kto miał doczynienia z tą lampą i cokolwiek na niej skonstruował doskonale wie że wszelkie wynalazki ponawieracane od diabłów to TANDETA,po kilku włożeniach lampa trzeszczy,poprzez słaby kontakt i niewydolne sprężyny w podstawkach ceramicznych które się bardzo łatwo luzują.Lampa jak ktoś słusznie zaznaczył się klekocze.

Absolutnie nie kupuję tych podstawek ze względu na teflon,mile widziałbym zrobione je np. z rezotexu,teflon mnie nie podnieca.Ale robiąc solidnie nie ma miejsca na "nawiercane" wynalazki,i udawanie jakim to się jest zaradnym ,jak pisałem wyżej ,większość "znawców" tematu nigdy nie eksploatowało tych lamp w czasie dłuższym zatem cóż mogą powiedzieć.Podobnie jest z ceramicznymi podstawkami do prostowniczych 5c8s,w których lampy się dyndają

 

marcin_18 ,nie obrażę się bo mam takie samo zdanie na temat podstawek Kozła to był prawdziwy majstersztyk,ALE jest on niedostępny na formu(pisałem do niego) tak samo jak jego podstawki

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zjj_wwa> Jeśli to jest przesadą dla Ciebie to ok, możesz pozostać przy ceramicznych. Jak by Ci się któregoś dnia nudziło to możesz przecież zrobić sobie jakieś pomiary pojemności między pinami np. podstawki noval i porównać to z pojemnościami międzyelektrodowymi jakichś używanych w audio lamp. Z pojemnościami podstawek teflonowych nie będziesz mógł tego porównać jeśli ich nie masz. Pomiar strat dielektrycznych w obu przypadkach też byłby wskazany, najlepiej jeśli byłby przeprowadzony za pomocą napięć o takiej wysokości jakie występują w rzeczywistych układach.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez stern

"A little knowledge inclineth men's minds toward atheism, but greatness of knowledge bringeth men's minds back again to God" Lord Bacon

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako początkujący w tej materii dodam swoje trzy grosze , jak szukałem podstawek do 6b4g znalazłem opinie ,że w lampach występują minimalne drgania i teflon nie przenosi ich tak jak ceramika to chyba , i może niutek zdradzi coś o swoim wzmacniaczu integra monobloki co przedwzmacniaczu

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako początkujący w tej materii dodam swoje trzy grosze , jak szukałem podstawek do 6b4g znalazłem opinie ,że w lampach występują minimalne drgania i teflon nie przenosi ich tak jak ceramika to chyba , i może niutek zdradzi coś o swoim wzmacniaczu integra monobloki co przedwzmacniaczu

Premiera prawdopodobnie na AS2014.Powiem tylko że GM70 będzie napędzała GM70,poprzez oczywiście mój ulubiony sposób czyli interstage.Będzie końcówka mocy(jednak z pełną czułością wystarczającą do sterowania ze zwykłej pasywki lub reg CD) integra-trochę spora ale w formie sześcianu ,tak jak "zeroWatt"y bez sterczących lamp na chassis.Uprzedzam dywagacje na temat temperatury-obudowa została przetestowana z rzeczonym wzmacniaczem.Zupełnie inny punkt pracy niż "popularny".Króca bomba,mało casu,trza się brać do galopu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do podstawek pod Gm-kę, przetestowałem "ruskie" ceramiki - styk beznadziejny i po dłuższym użytkowaniu rozwiercony otwór kruszy się (potwierdzam wcześniejsze wypowiedzi), później kupiłem podstawki od Kozła (zdecydowanie najlepsze jakie miałem - styk pewny nawet po roku czasu i wiecznym wyjmowaniu i wkładaniu lamp), teraz posiadam gniazda Yamamoto (wykonanie perfekcyjne, lecz z całym szacunkiem dla mistrza z Japonii, po wielokrotnym włożeniu i wyciągnięciu lampy styk już nie jest tak pewny jak u Kozła - stosuję je gdyż zajmują najmniej miejsca). I to tyle z frontu "podstawkowego". Więcej o nich nie ma się co rozpisywać i ciągnąć tego tematu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Słucham tylko muzyki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szkoda że kozioł jest nie osiągalny zamówił bym kilka par u niego :(

 

Ja Myślę nad ongaku ruskim myślę o lampie 5687 i 6n30p czyli 5787 jako wzmacniacz oporowy i jedna połówka 6n30p tez i drugą połówkę 6n30p jako wtórnik katodowy, powinno wystarczyć by wejść w klasę A2. Tylko przeraża mnie ilość nie stopni, tylko ilość kondensatorów miedzy stopniowych.

 

 

Niutek. Trzymak kciuki za twój projekt :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość Father_PiO

(Konto usunięte)

Tylko przeraża mnie ilość nie stopni, tylko ilość kondensatorów miedzy stopniowych

 

Zrób pierwszy stopień na E55L w pentodzie z dławikiem a anodzie, a za nią wtórnik na zrównoleglonych połówkach 6N30P, z podwójnym zasilaniem, z katodą 6N30P bezpośrednio spiętą z siatką GM70. Masz 1 kond i klasę A2.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lampa gm-70 ma moc 150 wat,a dobry układ pozwala osiagnąć jej 25 procent mocy lampy-taką powinna być moc wzmaka.

U mnie jest na wejściu 1,1kv a po wyprostowaniu 1,5 kv-a wzmak ma moc 40 wat,a podstawki mam od diabełków.

 

Co za zmiana nie dawno pisałeś że uzyskanie 40W z GM70 jest niemożliwe:)

Tylko jedno ale GM70 ma 125 W mocy admisyjnej a nie 150

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wolałbym zostać ok 900V, bo musiał bym dołączyć jeszcze jeden kondensator szeregowo. Mam tylko 8szt. BHC 680uf/500V z czego mógł bym wykorzystać tylko 6szt. I dało by to wartość ok 400uf. Wydaje mi się że to trochę mało jak na zasilanie 2sztuk gm70. Ale znów przy 900V nie wyjdę po za 35watt tak.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam duży salon i czasem lubię głośno bardzo pograć;) Skuteczność kolumn mam 86db kolega ma właśnie gm70 ongaku 32watt twierdzi i jak podłączyliśmy go u mnie w mieszkaniu to brakuje trochę mocy. Nie robi że tak powiem armagedonu, a na końcówce yamahy m-65 robię bez problemu dobrą imprezę. Wiem że lampa nie jest do watowania ale ta moc nie robi na mnie wrażenia. Brakuje mi dosłownie 5 watt i było by do przyjęcia. Powoli zbieram klamoty na wzmacniacz dlatego też szukam odrobinę mocy więcej przy napięciu 900V bo mam już wszystko prawie części. Jak się nie da to trudno :)

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Ten link prowadzi do wzmacniacz o mocy 48watt przy napięciu 870V. Dla mnie jest tu coś nie tak :)

 

Gdzie dostane tą lampkę E55L. U nas do niedostania raczej

 

Przychodzi mi jeszcze jedna lampka do głowy E86C pojedyncza trioda.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pogoń za kilkoma watami nie ma kompletnie najmniejszego sensu. Zupełnie inną sprawą jest to że zazwyczaj wzmacniacze o większej mocy max mają w zakresie mocy użytecznych mniejsze zniekształcenia.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Co za zmiana nie dawno pisałeś że uzyskanie 40W z GM70 jest niemożliwe:)

Tylko jedno ale GM70 ma 125 W mocy admisyjnej a nie 150

 

moje mają 150W!!

Kazdy lubi zmiany-gdzies słyszałem......chyba mówili w wiadomościach,ze niektórzy bardzo długo upierali się przy

pewnych rodzajach traf,ale dali za wygraną-bo poszli po rozum do głowy))

Moge odstąpić te gm-70 o mocy 150-efekt w graniu gwarantowany i słyszalny!!

pozdr.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość Father_PiO

(Konto usunięte)

Zazwyczaj, ale nie zawsze. Bawiłem się bardzo długo symulacjami nieliniowych driverów dla 6S33S, tam było widać ciekawe rzeczy. Układy były bez sprzężenia globalnego. Przesymulowałem ok. 100 kombinacji driverów i punktów pracy lampy mocy. Najciekawsze były dwa: jeden z liniowo rosnącymi zniekształceniami (1% przy 5W) i mocą max 18W (5% THD) i drugi o niesamowicie niskich zniekształceniach, jak na diabełka (0,1% przy 5W), ale z gwałtownym przesterowaniem powyżej 10W, co skutkowało mocą max 13W (5% THD). W obu przypadkach moc admisyjna diabełka była taka sama, choć przy innych napięciach zasilających. Oczywiście wiem, ze w realnym świecie byłoby trochę inaczej, ale wyniki dla mnie ciekawe i pouczające.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, wciąż żyję i jest mi bardzo miło czytać pochlebne opinie na temat podstawek; jak je sprzedawałem, to kilkanaście par poszło w świat, a kilka do Włoch, mimo, że jak widać mają własną produkcję. Podstawki powstały z teflonu, bo takie było życzenie kolegów, ale clue sprawy były piny i styk.

Ja niestety dopiero po wielu latach zabrałem się za składanie całego układu. Na początek buduję zasilacze, a potem końcówki. Na początku postaram się odpalić układ, taki jak Witek a potem zobaczymy. Zasilań anodowych jest wiele i żarzeń również. Niestety mam problem z ''gomułką sera'', bo sobie pobrzdękuje i wykonawca powiedział, że toroid przy takim napięciu tak ma. Czeka mnie więc zmiana na ei. Załączam foty z bieżacego etapu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

post-8723-0-73486300-1386019016_thumb.jpg

post-8723-0-76471500-1386019040_thumb.jpg

post-8723-0-04902400-1386019057_thumb.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zazwyczaj, ale nie zawsze. Bawiłem się bardzo długo symulacjami nieliniowych driverów dla 6S33S, tam było widać ciekawe rzeczy. Układy były bez sprzężenia globalnego. Przesymulowałem ok. 100 kombinacji driverów i punktów pracy lampy mocy. Najciekawsze były dwa: jeden z liniowo rosnącymi zniekształceniami (1% przy 5W) i mocą max 18W (5% THD) i drugi o niesamowicie niskich zniekształceniach, jak na diabełka (0,1% przy 5W), ale z gwałtownym przesterowaniem powyżej 10W, co skutkowało mocą max 13W (5% THD). W obu przypadkach moc admisyjna diabełka była taka sama, choć przy innych napięciach zasilających. Oczywiście wiem, ze w realnym świecie byłoby trochę inaczej, ale wyniki dla mnie ciekawe i pouczające.

Popieram obliczenia symulacyjne. Często różnią się od wyników pomiarów w układach rzeczywistych, ale to nie umniejsza faktu, że bardzo wiele można z takich obliczeń wywnioskować. Mam pytanie: jaki model stosujesz dla lampy 6S33S i ewentualnie dla GM70?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez gsmok
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.