Skocz do zawartości

Klub otwarty  ·  802 członków

Dynaudio Klub
IGNORED

Klub miłośników Dynaudio


wube
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Mam na testach Dynaudio X14 (mam czas do jutra). Zauważyłem że przy utworach z mocnym basem, gdy gra sam bas, w środku coś jakby się farfocliło. Wcześniej stały u mnie podłogówki i nie zauważyłem tego zjawiska. Dla przykładu podam nowy album Billie Eilish i utwór „my strange addiction” (sam początek), bądź nieco starszy Xul Zolar „Nye” (od 1:25min). Korki oczywiście niwelują efekt ale kastrują też bas w utworach, w których jest go po prostu mniej bądź jest inny jakościowo np w „To nie Ptak” Kayah & Bregovic.

Jest na to jakiś sposób?

McIntosh MA9000, McIntosh MCT500, ATC SCM40, Hijiri HCS-25, JCat, Roon, Synology DS1621+

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
40 minut temu, jackobtone napisał:

Witam,

Mam na testach Dynaudio X14 (mam czas do jutra). Zauważyłem że przy utworach z mocnym basem, gdy gra sam bas, w środku coś jakby się farfocliło. 

Co masz na myśli z tym farfocleniem? Napisz dokładnie to sprawdzę u siebie chociaż ja nigdy nie wprowadziłem tych kolumn w "przestery" , ciekawa sprawa...

Chord/Naim/ATC

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wygłuszenie jest z wełny wiec szanse zerowe by to hałasowało.

W utworze My strange addiction na początku jest jakieś echo basu TYLKO prawy kanał.. od 12 sekundy znika... wyglada to na przydzwiek elektroniki

Kaya ma czysty ten kontrabas dlatego nic nie słyszysz tego.

Sprawdz na Masdive Attack Angel.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, jackobtone napisał:

nowy album Billie Eilish i utwór „my strange addiction”

Az sobie sprawdzilem - u mnie jest czysciutko, tj. wokal czytelny na tle tej basowej lini na poczatku, podobnie okolo 2giej minuty utworu.

Hegel H80 | Chord Hugo 2 | Dynaudio Excite X14

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm przy normalnym słuchaniu u mnie też jest czysto. Dopiero przy mocniejszym przekręceniu gałki się pojawia. 

Nie mogę tu wrzucić nagrania, przesyłam link do dysku:

Link

McIntosh MA9000, McIntosh MCT500, ATC SCM40, Hijiri HCS-25, JCat, Roon, Synology DS1621+

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Strojenie bas refleksu pierwszym podejrzanym - efekt byłby w każdej kolumnie ale mogliście sprawdzać przy innych głośnościach. Drugim są elementy kolumny,  które rezonują - obluzowane kabelki dotykające np ścianki lub sama obudowa, ewentualnie uszczelnienie głośnika a nawet niedokręcone/zbyt mocno dokręcone śróby. Ostatnim podejrzanym jest uszkodzony lekko głośnik np z wyrobionym zawieszeniem dolnym. 

Polecam ściągnąć płynny test przebiegu częstotliwości tzw. sweep test i znajdzie się przyczyna. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, jackobtone napisał:

Witam,

Mam na testach Dynaudio X14 (mam czas do jutra). Zauważyłem że przy utworach z mocnym basem, gdy gra sam bas, w środku coś jakby się farfocliło. Wcześniej stały u mnie podłogówki i nie zauważyłem tego zjawiska. Dla przykładu podam nowy album Billie Eilish i utwór „my strange addiction” (sam początek), bądź nieco starszy Xul Zolar „Nye” (od 1:25min). Korki oczywiście niwelują efekt ale kastrują też bas w utworach, w których jest go po prostu mniej bądź jest inny jakościowo np w „To nie Ptak” Kayah & Bregovic.

Jest na to jakiś sposób?

Kolumny mogą też być nie do końca wygrzane. Dynki zazwyczaj długo się wygrzewają. Sprawdź czy membrana chodzi z oporem czy luźno i swobodnie. Pamietam kiedyś miałem dwie pary focusów 160, jedne roczne a drugie 4 letnie. Te 4 letnie grały dużo swobodniej, przestrzennej, bas był bardziej elastyczny bez utwardzenia. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słusznie! Powodem może być niewygrzanie. Grają dopiero od wtorku ? 

Kolumna na pewno dostaje w tyłek i zapewne BR. Efekt zauważalny jest w obu przy basie o częstotliwości 50Hz.

Tak czy inaczej zostaną ze mną na pewno. Jestem nimi zauroczony. Obawiałem się że to jakaś wada kolumny. Głupi ja ? 

Nie zwracajcie proszę uwagi na to jak stoją monitorki. To mocna prowizorka póki co. Standy jeszcze w drodze. 

Dla zainteresowanych: wrzuciłem drugie nagranie we wcześniej wklejony link - z wychyleniem membran tym razem. (Mam możliwość nagrania nie wyżej niż w 240 klatkach niestety.)

McIntosh MA9000, McIntosh MCT500, ATC SCM40, Hijiri HCS-25, JCat, Roon, Synology DS1621+

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To dziwne bo u mnie od nowości był bas, tyle że z czasem faktycznie jakby lekko zmiękł ale może mi się tylko wydaje. 

Jackobtone, gdzie jest ten drugi filmik z wychyleniem membran bo aż mnie ciekawi jak Ty dałeś w palnik tym biednym głośniczkom ? 

o wskoczyło to oglądam ? 

Edytowane przez Adam 38

Chord/Naim/ATC

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, jackobtone napisał:

Wyładowała i Kayah w linku, tu wychylenie jest konkretne ale „problemu” nie słychać. 

Nie katuj tych biednych maluchów jak są nie wygrzane ? daj im te 100h fory. I przed każdym głośnym graniem Dynki powinny pograć sobie przez 10-15min od uruchomienia spokojniej. 

Edytowane przez Whyduck
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
6 godzin temu, Whyduck napisał:

Mam pytanie do kolegów, którzy słuchali/porównywali nowe Evoke. Napiszcie proszę jak one się maja do Focusów 160/260. Czy jest to ten sam poziom grania ale w nieco innym wydaniu? Jak ma się tweeter z Focusów to tego z Evoke?

Z dopasowaną do nich elektronika może być i lepiej. Góra jest trochę lepsza niż w w F260 (takie mam). Mówię z dopasowaną elektroniką bo u mnie z Octave Focusy wypadły lepiej. Coś nie tak było ze średnim basem. Był podbity.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A z czym Evoke wypadły lepiej od Focusów pod Octave? 

2 godziny temu, Whyduck napisał:

Nie katuj tych biednych maluchów jak są nie wygrzane ? daj im te 100h fory. I przed każdym głośnym graniem Dynki powinny pograć sobie przez 10-15min od uruchomienia spokojniej. 

Gratuluję poczucia humoru z tymi wymyślnymi teoriami :) Ja proponuję jednak używać kolumn jak wygodniej.  Głośniki  to nie silnik,  gdzie olej musi się rozgrzać do optymalnego smarowania czy wzmacniacz lampowy że lampy muszą się rozgrzać. Tam się tylko rusza cewka w szczelinie na sucho i lepiej dla niej jeśli to robi na chłodno. Jedyne co się może zmienić z czasem to większa elastyczność zawieszeń gumowych, Pogranie krótkie na mniejszej głośności dla samych kolumn nic nie wnosi,  ani pozytywnego ani negatywnego. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
19 godzin temu, szczypior88 napisał:

Mój tata ma do sprzedania S25 w idealnym stanie. Kolor Mocca high gloss i stand 4 w komplecie. Kartony, gwarancja 7 lat. 

Zapraszam. 

Gdybym miał więcej niż obecne 21m2 to bym rozważył. Widać po aukcji, że kolumny stan igła ? 

W dniu 29.03.2019 o 16:00, ps39 napisał:

Z dopasowaną do nich elektronika może być i lepiej. Góra jest trochę lepsza niż w w F260 (takie mam). Mówię z dopasowaną elektroniką bo u mnie z Octave Focusy wypadły lepiej. Coś nie tak było ze średnim basem. Był podbity.

Dzięki Piotr. A jak barwność i wielkość sceny w Evoke względem Focusa? Pod względem barwy i spójności Focus był dla mnie świetny, choć dźwięk mógłby oferować nieco więcej otwartości  i przestrzeni. 

W dniu 29.03.2019 o 16:17, don111 napisał:

A z czym Evoke wypadły lepiej od Focusów pod Octave? 

Gratuluję poczucia humoru z tymi wymyślnymi teoriami ? Ja proponuję jednak używać kolumn jak wygodniej.  Głośniki  to nie silnik,  gdzie olej musi się rozgrzać do optymalnego smarowania czy wzmacniacz lampowy że lampy muszą się rozgrzać. Tam się tylko rusza cewka w szczelinie na sucho i lepiej dla niej jeśli to robi na chłodno. Jedyne co się może zmienić z czasem to większa elastyczność zawieszeń gumowych, Pogranie krótkie na mniejszej głośności dla samych kolumn nic nie wnosi,  ani pozytywnego ani negatywnego. 

Widać, że szanowny kolega nigdy nie zaglądał w instrukcje obsługi Dynaudio. Tam jest opisane to o czym mówię, także może wyślij maila do biura Dynaudio, że wymyślają jakieś śmieszne teorie na temat głośników które produkują ?  Miłej niedzieli. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy pisałeś o obecności w instrukcji info o  wygrzewaniu czy o tym cichym odsłuchu przed głośniejszym słuchaniem, o tym drugim nigdy nie widziałem informacji w żadnej instrukcji (nie tylko Dynaudio). Nie trzeba być inżynierem akustyki Dynaudio aby wiedzieć że "rozgrzewanie" kolumn 15 minut przed odsłuchem nie ma żadnego sensu i uzasadnienia. Chyba że to dotyczyło ich kolumn aktywnych, z wbudowanym wzmacniaczem, wtedy jak najbardziej. W głośnikach są same elementy pasywne, tam nic nie pracuje poza resorami. To tak jakby napisać - przed wjazdem na dziurawą drogę i obciążaniem amortyzatorów, przejedź na spokojnie po równej drodze 15 km :) Pozdrawiam.   

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, don111 napisał:

Nie wiem czy pisałeś o obecności w instrukcji info o  wygrzewaniu czy o tym cichym odsłuchu przed głośniejszym słuchaniem, o tym drugim nigdy nie widziałem informacji w żadnej instrukcji (nie tylko Dynaudio). Nie trzeba być inżynierem akustyki Dynaudio aby wiedzieć że "rozgrzewanie" kolumn 15 minut przed odsłuchem nie ma żadnego sensu i uzasadnienia. Chyba że to dotyczyło ich kolumn aktywnych, z wbudowanym wzmacniaczem, wtedy jak najbardziej. W głośnikach są same elementy pasywne, tam nic nie pracuje poza resorami. To tak jakby napisać - przed wjazdem na dziurawą drogę i obciążaniem amortyzatorów, przejedź na spokojnie po równej drodze 15 km :) Pozdrawiam.   

Don, przeczytaj to co jest napisane pod nagłówkiem „Running in”

https://www.dynaudio.pl/home-audio/excite/x38/support/manual/en/using-caring

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 29.03.2019 o 17:15, ps39 napisał:

Góra była bardziej szczegółowa i dźwięczna, ale to nie była jednak taka różnica jak między górą w SE25. No ale tam siedzi Esotar2.

Chodziło mi dokładniej "z czym" (jaką elektroniką) Evoke wypadły lepiej od Focus :)

I ewentualnie czy to porównanie dotyczyło elektroniki wspólnej dla obu czy biorąc pod uwagę inną (najlepsze słyszane połączenie) elektronikę dla Focusów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.