Skocz do zawartości
Marek-41

Magnetofony szpulowe.

Rekomendowane odpowiedzi

|O tym nie pomyślałem a owszem często bywają taśmy na takich krążkach.. |Z tym że to już system |Nab.

Edytowane przez dulon184

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
15 godzin temu, Świetlicki napisał:

Witam,

Planuje zakup taśmy szpulowej z muzyką. Sprawa dość droga dlatego nie chcę popełnić błędu. Przy części taśm jest oznaczenie NAB https://ccd.pl/tasma-nab-38cms-c310/ a innych nie https://ccd.pl/tama-magn-38cms-c272/

Magnetofon jest dwuścieżkowy i odtwarza prędkości 19 i 38cm/s. 

Czy chodzi tu o system korekcji czy tylko mocowania szpul?

Słowo o NAB, a raczej fotografia

IMG_20190111_132807.jpg

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Pierwszy raz spotkałem się z takim określeniem  "plastikowy krążek fabryczny - 850,00". O co tu chodzi ?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

W końcu się doczytałem.Kopie taśm matek są wykonywane na Revoxie PR-99MkII,czyli dokładnie takim ,jaki posiadam.Posiada on jedną korekcję typu 

IEC. Więc tak muszą być nagrywane taśmy.Różnica w cenie zależy więc od kosztów aluminiowej szpuli,lub samego krążka i wtedy ,aby to móc odtworzyć potrzeba otwartych talerzy z odpowiednim mocowaniem.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Czyli prawdopodobnie chodzi o sys. mocowania, wyższa cena, bo szpula aluminiowa.

Jeśli jest tak jak pisze Marek i taśma jest nagrywana w korekcji IEC to czy odtwarzanie z korekcją NAB ma sens?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
4 godziny temu, Konstanty S. napisał:

IMG_20190111_132807.jpg

Co to za korekcja AME i co to za magnetofon?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
W dniu 10.01.2019 o 21:58, Świetlicki napisał:

Witam,

Planuje zakup taśmy szpulowej z muzyką. Sprawa dość droga dlatego nie chcę popełnić błędu. Przy części taśm jest oznaczenie NAB https://ccd.pl/tasma-nab-38cms-c310/ a innych nie https://ccd.pl/tama-magn-38cms-c272/

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
4 godziny temu, Świetlicki napisał:

W dniu 10.01.2019 o 21:58, Świetlicki napisał:

Witam,

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Czyli prawdopodobnie chodzi o sys. mocowania, wyższa cena, bo szpula aluminiowa.

Jeśli jest tak jak pisze Marek i taśma jest nagrywana w korekcji IEC to czy odtwarzanie z korekcją NAB ma sens?

Skąd wiesz,że twój magnetofon jest skalibrowany na korekcję NAB.Różnica pomiędzy IEC i NAB jest wyraznie słyszalna,bo mam obydwie w A-77 MkIV.Korekcja NAB występuje w USA.Jednak chyba najlepiej będzie,jak napiszesz do nich,aby podali Tobie wszyskie szczegóły tych taśm bo tak błądzimy po omacku.,

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

AME - Ampex Master Eqalization korekcja stosowana w magnetofonach ampexsa w necie znajdziesz dużo na ten temat. Na zdjęciu przelacznik ekłalizacji magnetofonu Ampex 351.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
10 godzin temu, Marek-41 napisał:

Podejrzewam, że mój Revox posiada tylko korekcję NAB. Trochę te opisy na stronie ccd są nierzeczowe, dużo poezji, a mało istotnych informacji. Niektóre nagrywane na Revoxach inne na Philipsach, tylko przy kilku jest napisane w jakiej korekcji były przegrywane. Czy znacie jeszcze jakieś inne źródła nagranych nowych taśm?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

A nie prościej dokupić sobie mikser |?.

|Możliwości ustawień duże . .

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
2 godziny temu, Świetlicki napisał:

Podejrzewam, że mój Revox posiada tylko korekcję NAB. Trochę te opisy na stronie ccd są nierzeczowe, dużo poezji, a mało istotnych informacji. Niektóre nagrywane na Revoxach inne na Philipsach, tylko przy kilku jest napisane w jakiej korekcji były przegrywane. Czy znacie jeszcze jakieś inne źródła nagranych nowych taśm?

Dlaczego revox ma mieć korekcjE NAB.Fabrycznie ma IEC.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
2 godziny temu, Marek-41 napisał:

Dlaczego revox ma mieć korekcjE NAB.Fabrycznie ma IEC.

Można to gdzieś sprawdzić? Czy jest gdzieś oznaczenie lub nalepka wewnątrz urządzenia.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

W instrukcji serwisowej jest procedura ustawienia korekcji NAB jak i IEC.Jednak raczej jest ustawiona IEC,bo NAB jest stosowana w U.S.A i nie widzę potrzeby kalibrowania tak europejskiego magnetofonu.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Korekcja NAB,lub IEC jest zależna od wartości kilku elementów i sprawdzić jaki jest systen korekcji można porównując te wartości ze schematem.Jednak fabrycznie jest IEC.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Czyli można wizualnie po elementach wewnątrz dojść jaka to wersja? Gdzieś wyczytałem, że produkowali wersje NAB (pewnie na rynek USA) jak i IEC i te posiadały naklejki obok gniazda zasilania. Czyli jak nie ma naklejki to albo się zerwała albo jest to NAB.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Korekcja NAB,lub IEC jest zależna od wartości kilku elementów i sprawdzić jaki jest systen korekcji można porównując te wartości ze schematem.Jednak fabrycznie jest IEC.

Trudno powiedzieć.Jak wrócę do domu,to sprawdzę naklejkę na swoim.Jak nie posiadasz serwisówki,to mogę Tobie ją wysłać

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
4 godziny temu, Marek-41 napisał:

Jak nie posiadasz serwisówki,to mogę Tobie ją wysłać

Będę wdzięczny. Podeślę mail na priv. Dzięki.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

|Czy przypadkiem nie próbujecie bawić się w coś , co jest przypisane do magnetofonów typowo studyjnych|?.

|A jak wspomniał |Przemak to tylko |Revox|..

Taśma nagrana  w korekcji takiej , czy innej .

I co|? przestawiać maszynę na daną korekcję||A co z innymi taśmami |? |Znowu kręcić |?

|A wiadomo ktora to z kolei kopia  z taśmy matki .-||O ile |-.

\|Chyba zbędna zabawa ,przy tej klasie sprżętu

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Dulon,niczym nie trzeba kręcić.Wystarczy zmienić wartości dosłownie kilku elementów.To w PR-99,bo A-77 ma obie korekcje i wystarczy przełączyć korekcję przełącznikiem.Osobiście zawsze nagrywam na korekcji IEC.Taśmy z korekcją NAB jeszcze nie trafiłem.Zresztą różnica jest nieznaczna.I raczej jak nie miał bym bezpośredniego poruwnania w A--77 to bym nie zauważył,że taśma jest nagrana z inną korekcją,

Edytowane przez Marek-41

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Nic nie zamierzam zmieniac ani przestawiac. Chce sie tylko dowiedziec jaka korekcje ma moj Revox A77 NAB czy IEC. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Co ciekawe przełącznik korekcji,posiada starszy A-77 MkIV,a nie ma jej nowszy PR-99 MkII.

PICT0001.JPG

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Wersje medium speed A77 miały przełącznik IEC/NAB tylko do odsłuchu. Przy nagrywaniu chyba była tylko NAB. Wersje high speed miały fabrycznie IEC (NAB na zamówienie) zarówno przy nagrywaniu i odsłuchu. 

Przynajmniej tak mówi instrukcja obsługi za którą dziękuję.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Mój A-77 nie ma żadnych naklejek na płytkach,ani na obudowie.Płytki widzę poprzez obudowę.Jest to wersja dwuśladowa studyjna z ażurową obudową.Natomiast PR-99 ma naklejkę NAB.Nie wiem jeszcze ,jaką korekcję ma mój dwuśladowy Tandberg TD20A.Jednak różnice w brzmieniu są minimalne.Odsłuchując słychać,że w pozycji IEC sygnał jest nieco jaśniejszy i tyle.Uważam,że można to pominąć.W końcu nie pracuję w profesjonalnym studio.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Wychodzi na to, że twój PR-99 nagrywa i odtwarza tylko w korekcji NAB.

A twój A77 nagrywa w NAB i może odtwarzać w NAB/IEC.

Mój A77 odtwarza  i nagrywa w IEC. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Jak nie masz możliwości porównania bezpośrednio obydwu korekcji,to nie usłyszysz różnicy.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Mam możliwość, bo mam jeszcze A77 ze standardową prędkością i w moim systemie jest przewaga na korzyść IEC, ze wzgl. na wysokie tony. Jest  przez to dużo więcej powietrza i przestrzeni. NAB brzmi jak dla mnie mało dźwięcznie i bez ekspresji w wokalach.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi