Skocz do zawartości
IGNORED

głośnikowe TMC Gold Label Reference


meloman 62

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

czy ktoś z szanownych forumowiczów ma jakieś doświadczenia z tymi kablami głośnikowymi albo może coś o nich powiedzieć ? U mnie po ich wpięciu zaczęły się dziać dziwne rzeczy - z jednej strony dźwięk stał się nieznacznie stłumiony, z drugiej obraz instrumentów stał się o wiele lepszy niż w przypadku kabli Atlas hyper 1.5. Kable grały niecałe 30 godzin i dźwięk cały czas się zmienia - mam wrażenie, że robi się coraz bardziej otwarty. Mam więc pytanie - po jakim czasie będę mógł praktycznie ocenić kabelki (producent zaleca 50 godzin, ale niektórych opiniach na forum

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) ten czas jest dłuższy). Mam też pytanie - czy te kable zawierają jakieś elementy w rodzaju cewek czy oporników - końce są zadziwiająco grube.

post-19666-100003502 1224003626_thumb.jpg

post-19666-100003503 1224003625_thumb.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Raczej w kablach. Przez kilka pierwszych dni zmiana była bardzo duża, potem mniejsza ale jednak była. Słuchałem tych samych płyt, miałem więc dobre porównanie.

Nie wiem skąd ty pochodzisz, ale ja cały czas jestem w swojej galaktyce. Mam jednak nieodparte wrażenie, że to właśnie tak zwani audiofile pochodzą nie tyle z innej galaktyki co z zupełnie innego wszechświata, gdzie prawa i stałe fizyczne są zupełnie odmienne.

A co do "wygrzewania" miedzianych kabli to naprawdę chciałbym poznać racjonalne wytłumaczenie tego zjawiska i w jaki sposób wpływa ono na sygnał, który kable przewodzą. Być może nawet się nawrócę :)

freak,

Nie potrafię niestety na to odpowiedzieć. Ale usłyszałem na własne uszy, że takie zjawisko istnieje, choć kiedyś wydawało mi się to mitem.

freak, 19 Paź 2008, 14:49

>No to skoro w kablach to może ktoś konkretnie odpowiedzieć co się dzieje z takim miedzianym drutem

>w trakcie "wygrzewania"? Po prostu ciekawi mnie to :)>>

 

Jak już naprawią i uruchomią na dobre zderzacz hadronów pod Genewą to wiele niezrozumiałych dotąd zjawisk się wyjaśni,tak więc trochę cierpliwości freak.....;))

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

l'enfant sauvage

A tak na poważnie - może szanownemu Redaktorowi coś się o uszy obiło na temat tych kabli ? Chodzi mi zwłaszcza o to, kiedy powinny się "ustabilizować"

Pozdrawiam

wygrzewanie kabla , to nie jest proces dosłowny. Upraszczając sprawe chodzi o to iż pod wpływem oddziaływania napięcia które przez dany przewodnik przepływa zmienia sę struktura jego wiazań międzycząsteczkowych. Dla niektórych brednie dla innych zjawisko bardZo słyszalne - doświadczalne.

Objawia się ustąpieniem ostrości nabraniem właściwej dla przewodnika barwy , ostudzeniem krzykliwosci srodkowych rejestrów. W niektórych przypadkach sa to zmiany kosmetyczne w innych niemal diametralne.

Bądz co bądz audio voodoo to niezła zabawa. Dlaczego tak jest o tym rzadko sie pisze i ja tez nie zamierzam to część kablowej historii nie na forum. Zauważysz jeszcze kiedys prawidłowośc między kontrola basu a rodzajem użytego izolatora. I tak czym kabel "sztywniejszy" np teflonowy tym lepsza kontrola basu. Zaraz niektorzy dostana audio wścieklicy ale polecam sprawdzic samemu. sam przewodnik to nie wszystko ,izolator również ma wpływ na efekt końcowy- teflon jest najdoskonalszym jaki powstal z kilku powodów. Najlepsze efekty daje zastosowanie niezaleznych izolatorow z kilku logicznie dobranych materiałow.. brednie... Może jednak nie. Powodzenia w audio zabawie. Najgorszy mozliwy badziew to izolator silikonowy - nie ma nic gorszego do audio...a tyle bylo nagród za kable roku itp..w kategori kabelek za zydelek..sory za zlotówke....

Puszki filtry i inne to tez nie jest najlepszy pomysłna kabel głosnikowy- najlepszy jest falowód ale ten ma ograniczenia natury praktycznej w audio. I tak kończy sie redukcją

Atomy pierwiastków tworzących wiązania metaliczne charakteryzują się tym, że ich zewnątrzne elektrony walencyjne są przyciągane przez Jądro znacznie słabiej Niż u atomów pierwiastków niemetalicznych. Przy kondensacji par metali elektrony walencyjne tracą wieź z oddzielnymi atomami. i stają się wspólne dla całego kryształu wiążąc ze sobą rdzenie atomowe. Uwspólnienie elektronów walencyjnych jest nowym typem wiązania chemicznego wywołującego wystąpowanie wielu Cech charakterystycznych dla metali, przede wszystkim ich dobrego przewodnictwa elektrycznego i cieplnego. Podobieństwo miądzy wiązaniem atomowym a metalicznym polega na tym, że w obu typach wiązań wystąpuje uwspólnienie elektronów Wiązanie atomowe łączy z sobą jedynie najbliższe Atomy a uwspólnione elektrony tworzące te wiązania są zlokalizowane w pobliżu tych atomów natomiast w przypadku wiązania metalicznego mamy do czynienia z delokalizacją tych elektronów. Z tego powodu wiąkszość kryształów atomowych charakteryzuje się dużą kruchością, a kryształów metalicznych dużą plastycznością. Elektronowa Teoria ciała stałego zajmuje się opisem zachowania się w krysztale rdzeni atomowych tworzących sieą przestrzenną oraz elektronów walencyjnych uczestniczących w tworzeniu się wiązań chemicznych pomiądzy tymi rdzeniami. Najsłabiej związane elektrony walencyjne mogą już pod działaniem niezbyt dużych sił wyzwolią ze strefy oddziaływania danego rdzenia i wądrowaą po krysztale. Takie elektrony odpowiedzialne są za wiele specyficznych właściwości ciał stałych. . np. Przewodnictwo elektryczne. Przewodnictwo elektryczne w ciałach stałych. polega na ruchu nośników ładunków elektrycznych, np. elektronów; Wartość przewodnictwa zależy wiąc od Liczby tych nośników w ciałach stałych. Pod tym wzglądem ciała stałe dzielą się na 3 grupy: przewodniki (metale), Półprzewodniki i dielektryki (izolatory). Wraz ze wzrostem temp. Przewodnictwo elektryczne przewodników (metali) maleje, natomiast w temperaturach bliskich 0áśK Staje się ono bardzo duże (nadprzewodnictwo). Przewodnictwo półprzewodników i dielektryków rośnie ze wzrostem temp.; w temp. niskich Półprzewodniki, praktycznie biorąc, nie przewodzą prądu elektrycznego.

Próbą wyjaśnienia istoty przewodnictwa metali podjął 1900 P. Drude, wychodząc z założenia, że w metalach Liczba swobodnych elektronów jest bardzo duża ; z prac tych wywodzi się tzw. elektronowa Teoria metali. W powstała ogólniejsza, kwantowo-mechaniczna Teoria, tzw. Teoria pasmowa, która wyjaśniła m.in. istotą przewodnictwa elektrycznego ciał stałych.. W swobodnych atomach elektrony powłoki atomowej znajdują się w określonych stanach (poziomach) energetycznych opisywanych liczbami kwantowymi; stany te oddzielone są strefami energii wzbronionej. Zgodnie z Pauliego zasadą wykluczenia poszczególny Stan mogą zajmowaą 2 elektrony o przeciwnie skierowanych spinach. Każdy Elektron powłoki może byą przeniesiony ze swego stanu podstawowego do stanu wyższej energii stanu wzbudzonego (jeżeli Stan ten jest nie obsadzony), np. w wyniku pochłoniącia kwantu energii. Ponieważ sieą składa się z identycznych, rozmieszczonych w sposób periodyczny atomów, zakłada się, że nierozróżnalność atomów rozciąga się na elektrony ich powłok. Wszystkie elektrony należą wiąc do całego kryształu, traktowanego jako jedna wielka cząsteczka. Oznacza to, że każdy dozwolony poziom energetyczny swobodnego atomu musi byą teraz zastąpiony przez pasmo b. bliskich siebie dozwolonych poziomów energetycznych, gdyż elektrony dostarczone do wspólnoty przez poszczególne Atomy nie mogą obsadzaą tego samego stanu kwantowego. W krysztale zawierającym N atomów istnieje wiąc tyleż stanów w każdym dozwolonym paśmie energii. Pasmo obsadzone przez elektrony walencyjne nosi nazwą pasma podstawowego lub walencyjnego, najbliższe dozwolone pasmo puste odpowiednik stanów wzbudzonych w atomach swobodnych- nazywa się pasmem przewodnictwa. W temp. 0áśK elektrony obsadzają parami najniższe stany energii w paśmie; jeżeli Atomy mają po jednym elektronie walencyjnym (np. Atomy metali alkalicznych), to pasmo podstawowe jest tylko w połowie wypełnione. Obecność nie obsadzonych stanów w tym paśmie umożliwia Ruch elektronów wewnątrz pasma, a wiąc decyduje o przewodnictwie elektrycznym Liczba elektronów przewodzących Prąd elektr. (tzw. elektronów przewodnictwa) jest tego samego rządu co Liczba atomów w sieci krystalicznej (tzn.1022 na cm3) .Z nierozróżnialności elektronów w paśmie dozwolonej energii wynika, że się nie zmieni Stan energetyczny kryształu, jeśli 2 elektrony zamienią swoje miejsca i stany; Stan wzbudzenia energetycznego w dowolnym wąźle sieci krystalicznej może się zatem przenosię na wszystkie równoważne wązły sieci; w ten sposób interpretuje się rozchodzenie się wzbudzeń optycznych i elektronów w krysztale. Gdy pasmo walencyjne i pasmo przewodnictwa zachodzą na siebie, tzn., gdy nie oddziela ich Strefa energii wzbronionej, ciał stałych. jest przewodnikiem (np. metale).

 

 

Tu jest dużo teorii

nemesis, 23 Paź 2008, 00:28

 

"Puszki filtry i inne to tez nie jest najlepszy pomysłna kabel głosnikowy"

 

Dlaczego? Troche ogólniles - bez zalozenia co sie w tych puszkach znajduje. Wyjasnij prosze, czemu puszki (np. MIT albo Transparent) na kablu nie sa dobre. Moze niektore robia wiecej dobrego niz zlego?

 

Falowód (elekromagnetyczny) - czy to nie jest po prostu czysty (6N, 7N, 8N - mozliwa jest taka czystosc?) kawalek miedzi, najlepiej zblizony najbardziej do monokrysztalu?

 

pzdr

slvn

Zasada dziąłania falowodu jest zupęłnie inna niż w tradycyjnym przewodniku. W skrócie to kawałek rurki nie solid core , nie chce sie za bardzo rozpisywac szkoda czasu.

Puszki filtry i inne pizdrygały wnoszą "coś" od siebie, ingerują w dżwięk, kabel idealny nie powinien tego robic, powinien "znikać" w systemie. Nie znaczy ze te puchy nie działają. ale jest to pewnego rodzaju zabawa, korekcja tego co w przewodniku idealnym nie winno się korygować. tyle

  • Redaktorzy

"A tak na poważnie - może szanownemu Redaktorowi coś się o uszy obiło na temat tych kabli ? Chodzi mi zwłaszcza o to, kiedy powinny się "ustabilizować"

 

Nieststy, pierwszy raz o nich słyszę. Tyle, co w internecie.

nemesis, 23 Paź 2008, 13:11

 

>Zasada dziąłania falowodu jest zupęłnie inna niż w tradycyjnym przewodniku. W skrócie to kawałek

>rurki nie solid core , nie chce sie za bardzo rozpisywac szkoda czasu.

 

Jak szkoda czasu, to po co wogole rozpoczynasz temat...? Mozesz napisac, moze ktos sie dowie czegos ciekawego (np. ja)

FALOWODY, SWIATŁOWODY, LINIE TRANSMISYJNE, KABLE

 

WSTĘP

 

 

FALOWóD jest to kanał do prowadzenia w przestrzeni fali elektromagnetycznej wzdłuż okrelonej drogi; nośnikiem energii jest pole elektromagnet. rozchodzące się wzdłuż falowodu; zjawiska rozchodzenia się i wzbudzania pola elektromagnet. w falowodzie mogą być opisane rozwiązaniem równań Maxwella przy zadanych warunkach brzegowych i ródłach pola. W falowodzie fala jest ograniczona powierzchnią, na której następuje skokowa zmiana jednego z parametrów charakteryzujących własnoci elektr. (np. przenikalnoć elektryczna, przewodnoć elektryczna). Rozróżnia się falowody zamknięte (rura metalowa o przekroju prostokątnym, okrągłym, eliptycznym i innym), w której fala przemieszcza się w przestrzeni wewnątrz falowodu, i otwarte (np. przewód metal., pręt lub rurka dielektryka), w których fala przemieszcza się na zewnątrz falowodu. Rozchodzenie się fal w falowodzie jest możliwe, gdy jego poprzeczne rozmiary są porównywalne z długocią fali i większe; falowody są zatem stosowane głównie do przenoszenia fal centymetrowych i milimetrowych. Falowody znajdują zastosowanie w urządzeniach radiolokacyjnych, radionawigacyjnych, telew., telefonii nonej; odrębne zastosowanie mają odcinki falowodu, które wykorzystuje się jako rezonatory, filtry, dławiki itp

 

 

Falowody dzieli się na wiele grup, ze względu, na kształt, pasmo nonika, który jest przenoszony za pomocą tego urządzenia. Znajdują zastosowanie we wszelkich dziedzinach techniki i nauki. Falowody to nie tylko światłowody, skomplikowane urządzenia radiolokacyjne, radarowe czy telekomunikacyjne. Zwykły przewód elektryczny jest swojego rodzaju falowodem, przenosi on bowiem ten fragment widma wszystkich fal elektromagnetycznych nazywany prądem elektrycznym. Taki prąd elektryczny może słuzyc do zasilania domów, fabryk, tramwajów, prowadzenia rozmów np. przez domofon, laczenia komputerów osobistych, w sieć, łączenia urządzeń wzmacniających ze wzmacniaczami, połączenia między źródłami dwieku a elementami wzmacniającymi (interkonekty)... Wymieniac można by było godzinami.

 

 

Nie wszystkie falowody przenoszą kazde pasmo przenoszenia fali elektromagnetycznej, każdy rodzaj falowodu, zarówno światłowód, falowód akustyczny, służy do czasami zupełnie różnych celów. Przez pasmo przenoszenia rozumie się oczywicie mozliwości transmitancyjne kabla, jest to taki przedział częstotliwości, czy tez długości fal, który pozwala na przezniesienie informacji z jednego punktu do drugiego z jak najmniejszym tłumieniem fali nośnej. Niektóre falowody bazują na materiałach przewodzących takich jak metale, inne na materiałach dielektrycznych np. powietrze. Mechanizmy w obu przypadkach są oczywicie różne, każdy rodzaj falowodu generalnie zachowuje sie inaczej. Przewodząc informację. Nawet struna w gitarze może być falowodem: bo przenosi drgania mechaniczne raz wzbudzonego punktu na całą powierzchnie struny.

 

 

 

 

 

 

 

 

--------------------------------------------------------------------------------

 

 

 

Rozpatrując światłowód jako nowoczesne łącze komunikacyjne mozna powiedziec że jest to obecnie najlepsze rozwiązanie umożliwiające przesyłanie informacji z szybkocią setek GB/s. Wykonany z włókna szklanego (lub plastyku) kabel światłowodu może przesyłać dane w postaci impulsów wietlnych, które są znacznie bardziej odporne na zakłócenia niż tradycyjne łącza analogowe, a dzięki zastosowaniu różnych technik falowego zwielokrotnienia sygnału, takich jak WDM (Wave Division Multiplexing) czy TDM (Time Division Multiplexing), przepustowoć łączy światłowodowych może osiągać granicę nawet 1000 Gbit/s (1 Tbit/s). Najczęciej wykorzystywane włókna światłowodowe klasyfikuje się według ich średnicy, tłumiennoci, dyspersji, sposobu zmian współczynnika załamania światła oraz liczby prowadzonych modów (promieni wiązki wietlnej). Pod tym ostatnim względem wyróżniamy światłowody wielomodowe, o skokowej zmianie współczynnika załamania światła; światłowody wielomodowe o płynnej zmianie współczynnika załamania światła i światłowody jednomodowe o stałej zmianie współczynnika załamania światła. Typowy kabel światłowodu składa się z rdzenia wykonanego ze szkła oraz kwarcu lub polimeru powleczonego płaszczem, a całoć `zatopiona' jest w powłoce ochronnej zabezpieczającej kabel przed mechanicznymi uszkodzeniami.

 

 

Pierwsze światłowody różniły się od światłowodów stosowanych obecnie. MIały swoje wady, były duże i miały duzy stopień zakłuceń. Obecne nowoczesne technologie prezentowane między innymi na Targach Katowickich są zbudowane o materiały o duzo lepszych parametrach, mniejszych stratnociach fali nonej. Przez bardzo cienki przewód wykonany z włókna szklanego mozna przeprowadzić bardzo wiele transmisji wyposarzonych w media typu obraz, dwięk, co przy wykorzystaniu normalnych przewodów typu Miedźzianego byłoby praktycznie nie możliwe albo bardzo kosztowne.

 

 

Najbardziej zasłużoną w technice światłowodowej uczelnią na wiecie jest chyba MIT ( Massachusetts Institute of Technology ) to tutaj bowiem oprócz języków programowania jak Lisp, Logo i Argo, programu szachowego potrafiący wygrać z człowiekiem, systemów operacyjnych CTSS, MULTICS i X Window, komputerów kwantowych, dżoistik, pamięci magnetycznych powstał włanie światłowód.

 

 

światłowód wydaje się najlepszym medium transmisyjnym, jakie zna ludzkoć. Cechują go ogromne możliwoci transmisyjne, połączone z dużym zasięgiem i niezwykłą dynamiką rozwoju, co ilustrują poniższe liczby.

 

 

ponad 16 - krotny wzrost prędkoci transmisji w ciągu 5 lat:

 

5 lat temu _ 2,4 Gb/s na włókno, testowano 10 Gb/s na włókno

 

dzi _ 40 Gb/s, lub więcej jeli stosujemy multipleksację długoci fali

 

 

 

--------------------------------------------------------------------------------

 

 

TYle na teraz. potem napisze jak to jest w przypadku audio

a jak by mało było lektury to tu jest całosc. polecam

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

nemesis, 23 Paź 2008, 14:53

 

>FALOWODY, SWIATŁOWODY, LINIE TRANSMISYJNE, KABLE

>

>WSTĘP

 

Dzieki! O tych swiatlowodach to chyba mozesz sobie darowac, bo nie ma zwiazku muzyka. Ale o czyms zwiazanym z audio i transmisja muzyki chetnie poczytam.

 

pzdr

  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    • Biuletyn

      Chcesz być na bieżąco ze wszystkimi naszymi najnowszymi wiadomościami i informacjami?
      Zapisz się
    • KONTO PREMIUM


    • Ostatnio dodane opinie o sprzęcie

      Ostatnio dodane opinie o albumach

    • Najnowsze wpisy na blogu

    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

     

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat oraz na ukrycie połowy reklam wyświetlanych na forum.