Jump to content
IGNORED

Wstąpienie do UE a ceny sprzętu !


Guest shark_77

Recommended Posts

Guest shark_77

(Konto usunięte)

Witam szanownych gości w/w tematu.

Chciałbym się zapytać jak wstąpienie do UE będzie miało wpływ na ceny sprzętu.

Tematem zainteresowałem się po zobaczniu w wątku (nie mogę go teraz znaleźć) poleconej przez kogoś strony

sklepu z sprżetem audio w Czechach:

 

http://www.velkoobchod.cz/shop

 

Po prostym przeliczeniu 1 CZK=0,15 zł

wychodzi że np. NAD 541i kosztujący w Polsce ok. 2300 zł tam kosztuje 10.802 CZK=1602 zł

 

Czy ktoś wie skąd ta różnica??

Czy po wstąpieniu do UE będziemy swobodnie mogli kupować sprzęt np. w Czechach?

 

Nie mam o tym pojecia dlatego proszę o opinie,

 

Pozdrawiam serdecznie :-)

Link to comment
Share on other sites

  • Redaktorzy

Nie widze przeszkod. Jesli natomiast przedzie pomysl Senatu o oblozeniu sprzetu hi-fi "wysokiej klasy" akcyzą (czyli opodatkiem od luksusu), nikt normalny nie kupi nic od polskiego dystrybutora. To jest likwidacja całej branży. Moim zdaniem polscy dystrybutorzy już powinni stać jak mur w Senacie, i wybijać z głowy tym... powiedzmy, ludziom, podobne pomysly. Jestem też za tym, żeby jeśli do tego dojdzie, wspierać polskich dystrybutorów i sprzedawców - wolę kupić za tą samą cenę w Warszawie, niż w Berlinie. Hobby mam takie.

Link to comment
Share on other sites

Korona czeska rzeczywiście tak stoi - 0,144-0,148 złotego. Trzeba by sie jednak przyjrzeć przlicznikom walutowym złotego na koronę cz. względem innych walut (funta i euro), oraz średnim marżom sprzedawców audio w Polsce i w Czechach... Mysle że te róznice w cenie nie maja nic wspólnego z cłem i akcyzą, bo nap. produkty spożywcze po przeliczeniu tez sa w Czechach tańsze niż w Polsce. A jezeli jednak ma coś wspólnego z cłem, to raczej nie spodziewałbym sie wielkich obniżek cen po jego zniesieniu (no chyba ze w Media Marktach). Zresztą i teraz nic nie stoi na przeszkodzie żeby przywieźć z Czech sprzęt w bagażniku ;-)

Link to comment
Share on other sites

>> Józwa

W senackim projekcie jest mowa o "sprzęcie elektronicznym wysokiej klasy". Wszystko oczywiście zależy od definicji, ale dla mnie sprzęt elektroniczny wysokiej klasy to również sprzęt medyczny, ratowniczy, komputerowy, studyjny i Bóg wie jaki jeszcze. W takiej formie projekt na pewno to nie przejdzie, bo w ten sposób opodatkowana zostałaby właściwie większość branży w tym kraju. Natomiast jeśli definicja faktycznie zostanie zawężona do sprzętu hi-fi, to daję sobie rękę uciąć, że haracz... o pardon - "akcyza", wejdzie w życie. Kto się przejmie protestem kilkudziesięciu dystrybutorów? Parlament? Jedyny audiofil, jaki zasiada w ławach poselskich to Tusk. Czarno to widzę.

Link to comment
Share on other sites

Pomysł stowarzyszenia nadal wydaje mi się bardzo dobry, ale niestety w tym przypadku nie pomoże nawet zorganizowana grupka zapaleńców. Żeby mieć jakikolwiek wpływ na prace legislacyjne naszego hmmm.... parlamentu, musielibyśmy przebrać się w stroje górników bądź przywdziać twarzowe pielęgniarskie kitle. A zresztą czym byśmy rzucali w URM? Wzmacniaczami?

Link to comment
Share on other sites

Tu mam jasność - chodzi o nowe technologie głównie IT i niestety hi-end też. To kolejny taki projekt (wcześniej zakładano progi za jednostkowe urządzenie rzędu 800 euro).

Ponadto taką akcyzą od dwu lat objęte są np. profesjonalne kamery cyfrowe jest to 11% (dwa lata temu się udało ominąć branże teraz wątpię).

Link to comment
Share on other sites

  • Redaktorzy

Nie szukajmy w tym sensu. W końcu nie jest to nic innego tylko szukanie z wywieszonym jęzorem JAKICHKOLWIEK pieniędzy do odebrania komukolwiek, i zapchania mordy komukolwiek innemu. Wymaganie od człowieka w potrzasku, żeby wykazywał jakikolwiek sens w swoich działaniach (poza tym wymienionym, podstawowym), jest zbędnym okrucieństwem z jednej strony, a zbędną fatygą z drugiej. Jeśli finans faktycznie się sypie tak, jak wygląda, to jeszcze nie takie rzeczy zobaczymy. Ale jest to też wskazówka, aby nic już nie brać tu za dobrą monetę, tylko unikać organów państwa, jak to tylko możliwe. I spokojnie robić zakupy w Niemczech albo w Czechach. Przykre to wszystko, bo koniec solidarności społeczeństwa z własnym państwem oznacza wiele niekorzystnych zjawisk, ale cóż robić, kiedy państwo najwyraźniej stanowi czyjąś prywatną własność? Dla mnie to szczególnie niemiłe, bo mam dość amerykańskie podejście do spraw na linii państwo-obywatel, tylko że od kilku lat takie podejście jest coraz mniej możliwe, i przede wszsytkim coraz mniej sensowne.

Link to comment
Share on other sites

Rzuciłem okiem na uchwaloną przez sejm ustawę z załącznikami i albo mnie oczy mylą albo nie ma tam elektroniki. Kiedyś była sobie grzecznie w wykazie wyrobów w poz. 7 - "sprzet elektroniczny wysokiej klasy oraz kamery video" oraz w tabeli stawek w poz. 25 gdzie było wskazane, że chodzi o TV oraz magnetowidy i odtwarzacze. Teraz w załączniku do uchwalonej ustawy w żadnej z 62 pozycji elektroniki nie uwzględniono.

Zajrzałem co na to Senat. I tak. Komisja Gospodarki usiadła w dniu 5.01.2004 r. i ustaliła, że ma 12 poprawek do ustawy. Żadna z nich nie dotyczy włączenia elektroniki do załącznika pt "Wykaz wyrobów akcyzowych". Termin rozpatrzenia ustawy mija 24.01.2004. Oszczędzili nas czy co? Poprawcie mnie jeśli coś źle przeczytałem.

Link to comment
Share on other sites

Oszczędzili. Przed godziną otrzymałem telefon od naszego kolegi działającego aktywnie w senacie, który potwierdził, że ani "elektroniki wysokiej klasy" ani "sprzętu hi-fi wysokiej klasy" w zapisie nie ma.

Uffffffff... panowie, ustawmy nasze potencjometry na godzinę dwunastą i zagrajmy "Laudamus". Jeszcze raz się udało.

Link to comment
Share on other sites

A propos strony www.velkoobchod.cz/shop - zwracam uwagę że ceny przytoczone na tej stronie są bez VAT-u :-))). Jeżeli ktoś zdąży z zakupem przed 1 maja i odzyska VAT to ok. Z VAT-em ceny nie są bardzo różne od polskich. pozdr.

Link to comment
Share on other sites

Leszek B ??? - A Ty nie w banku??? ;-)

Autor się trochę pogubił - bo raz marudzi że nie ma swobodnego dostępu do zawodów prawniczych (doradca podatkowy, adwokat itd. - co znaczy że jest ich za mało) a za chwilę nie podoba mu się że będzie potrzeba ich więcej - a własnie UE wymusza otwieranie zawodów... (lekarzy specjalistów też będzie potrzeba więcej jeśli shizofrenia będzie się tak rozwijała). A na koniec mu wychodzi że wszystko przez UE (może jeszcze przez Masonów i Cyklistów???). Do mnie jakos nie przemawia sugestia, że posłowie europejscy są głupsi od światłych posłów w kraju - podobnie jak to ze radni wiedzą lepiej jak powinna działać gmina niż urzędnicy w ministerstwach.

Link to comment
Share on other sites

  • Redaktorzy

Nie trzeba być geniuszem żeby wiedzieć, że dziurę w drodze trzeba załatać, a dzieci w szkole angielskiego uczyć. Również nie trzeba geniusza żeby dojść do wniosku, że za te same pieniądze można kupić coś ładnego dla siebie. Albo chociaż dać sobie premię.

A uzasadnienie zawsze się znajdzie, i do tego też nie potrza intelektu. Pamiętam wypowiedź uzsadniającą niezatrudnienie nauczyciela angielskiego w pewnej szkole gminnej. "Panie, to są same tłumoki. Z ruskim jeszcze sobie poradzą, bo podobnie w domu gadają".

Link to comment
Share on other sites

Moze nie na temat ale ciekawostka. Wczoraj widzialem program z izraela o obleganiu polskiej ambasady. wielu izraelczykow przegonionych przed laty z Polski ubiega sie znowu o Polskie obywatelstwo, gdyz z chwila wstapienia Polski do EU mieli by "wolny dostep do Europy".

 

Od kiedy wprowadzone bedzie EURO jako srodek platniczy?

 

xajas

_______________

www.jaschiks.com

Link to comment
Share on other sites

EURO? Jeżeli nie uda sie nikomu zrobić porządku z pajacami u władzy to na pewno nie w 2007 roku.

 

Jeżeli chodzi o sprzęt. Przykład ze sklepu w Berlinie:

AE Evo 3 - u nas w sklepie 2800, na allegro 2200, w Berlinie nieco powyżej 1700 złotych. Różnica zauważalna.

 

Natomiast co ciekawe w tym samym sklepie elektronika już na poziomie cen polskich.... ale kolumny sporo tańsze...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.

                  wykrzyknik.png

AdBlock blocking software detected!


Our website lives up to the displayed advertisements.
The ads are thematically related to the site and are not bothersome.

Please disable the AdBlock extension or blocking software while using the site.

 

Registered users can disable this message.