Skocz do zawartości
IGNORED

Nowy pokój a sprzęt nie gra. Co robić


stempur

Rekomendowane odpowiedzi

buti, 23 Lut 2009, 21:58

 

>Ciekawe, czy komukolwiek udało się wyciąć cokolwiek... ;)

 

Znajomy chirurg parę wyrostków zaliczył. A moja teściowa ostatnio wycięła łatę na spodenki wnuka ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kazik-t, 23 Lut 2009, 21:47

 

 

>Jeszcze jedna sprawa dot. wspomnianego nadmiernego wygłuszenia. Otóż w domowych warunkach takie

>zjawisko nie grozi. Byłem w pokoju odsłuchowym, w którym sufit oraz ściany oklejone były

>gąbkami-piramidkami, z położoną na posadzce wykładziną z plecionego sznurka i kilkoma meblami.

>Odsłuch w tym pokoju pokazywał walory w zasadzie tylko grającego sprzętu i kolumn, które dopiero w

>takich warunkach pokazały właściwe brzmienie muzyki.

 

To jest słuszny wpis :)

Dopiero w takim (nie koniecznie całkowicie obłożonym ustrojami pokoju) można naprawdę poczuć scenę, czasem dobrych kilka metrów w głąb (na pewnych utworach).

 

Jak ktoś ma łyse ściany i pisze, że jest dobra "scena", to pewnie ma sceniczny bajzel, który można pięknie nazwać "przestrzennością" :) Dźwięk dociera zewsząd, ale nigdy spomiędzy kolumn.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Autorowi wątku raczej nie dudni.

Znam problem z własnych doświadczeń, przeprowadziłem się kiedyś z jednego mieszkania do drugiego sąsiadującego przez ścianę (dosłownie) , poza tym oczywiście pokój odsłuchowy się zmniejszył z 25 do 19m2 ale też w nowym mieszkaniu była już inna podłoga, z tanich paneli. W starym była z grubych płytek kamiennych. Oczywiście pokoje były umeblowane i odywanowane identycznie.

Miałem możliwość bezpośredniego porównania jak gra mój sprzęt w zasadzie po paru chwilach bo obydwa mieszkania były do mojej dyspozycji. A jaka była różnica w dzwięku?

Z dość fajnego, dającego dużo frajdy ze słuchania zamieniło się w nudny dzwiękowo pokój ze wszystkimi "dolegliwościami" o których pisze Stempur. Nie grają zarówno małe monitorki jak i średnie monitorki, jak i duże monitory oraz wszelkie podłogowce.

Próbowałem różnych sztuczek. Efekt jest taki że "jadę na pianocrafcie" prawie bo nie widzę sensu inwestowania pieniędzy w system w mojej sytuacji.

Rada dla Stempura? Przebudowa pokoju, powiększenie kubatury, inna podłoga. Sprzętu bym nie ruszał.

Myślę że nowoczesne budownictwo jest dla dzwięku delikatnie mówiąc zabójcze.

Lepiej gra w wielkiej płycie i starszym budownictwie a Stempur chyba własnie z takiego bloku przeprowadziłeś się do nowego NOWEGO domu?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hmm piszesz, że to bzdury...

Może poza stwierdzeniem bzdury rozwiniesz temat. Informacje nie są wyuczone tylko jest to polemika z opiniami, poradami, które mogą okazać się pomocne lub nie przy próbie poprawy akustyki pomieszczenia.

 

Co tu jest bzdurą?

Kolejność działań? Ja słucham muzyki i wiem co u mmie jest nie tak. Wiekszość pomieszczeń odsłuchowych w blokach to małe pomieszczenia, w których rezonanse w dolnych cześtotliwościach są podstawowym problemem. Wiec albo jest konkretny sposób ich eliminacji albo komuś coś działa tylko pod wplywem autosugestii albo w rzeczywistośći.

 

Pułapka w postaci ćwierćwalca z gąbki musi albo działać albo nie działać. Teoretycznie nie działa a tu się mowi, że działa w praktyce. To chyba jest coś co można nazwać bzdurą. Heh, teraz pewnie ktoś mi powie .. Idź kup i sprawdź.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

buti, 23 Lut 2009, 22:22

 

>hmm piszesz, że to bzdury...

>Może poza stwierdzeniem bzdury rozwiniesz temat. Informacje nie są wyuczone tylko jest to polemika z

>opiniami, poradami, które mogą okazać się pomocne lub nie przy próbie poprawy akustyki

>pomieszczenia.

>

>Co tu jest bzdurą?

>Kolejność działań?

 

Tak, kolejność.

 

Gdybyś sam usłyszał, zauważył jak wielki wpływ na dźwięk mają chociażby te zwykłe piramidki, to byś nie pisał, że należy zaczynać od instalacji pułapek basowych. Z basem też sobie można na początek w miarę poradzić, kombinując z stawieniem kolumn i miejscem odsłuch. W jednym miejscu jest bas w innym go nie ma. Doskonałości nie osiągniemy nawet z pułapkami.

 

A z niewytłumionymi, nierozproszonymi odbiciami średnich i wysokich częstotliwości możemy pożegnać się z jakąkolwiek sceną.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość

(Konto usunięte)

buti, 23 Lut 2009, 22:22

 

 

>Kolejność działań? Ja słucham muzyki i wiem co u mmie jest nie tak.

>

>Pułapka w postaci ćwierćwalca z gąbki musi albo działać albo nie działać. Teoretycznie nie działa a

>tu się mowi, że działa w praktyce. To chyba jest coś co można nazwać bzdurą. Heh, teraz pewnie ktoś

>mi powie .. Idź kup i sprawdź.>

 

trudno się odnieść do tego co "wiesz" co i Ciebie jest tak czy nie tak, jednak do tego by to wiedzieć , potrzebne jest osłuchanie z dobrze - właściwie grającym sprzętem po to, by wiedzieć do czego się w razie potrzeby odnieść. Dopóki sam nie sprawdziłem tego gdzieś u kogoś, wydawało mi się, że wiem.

Ćwierć walce do których tak często nawiązujesz mają za zadanie, rozpraszać fale stojące. To nie pułapki basowe.

Teoretycznie mają działać i w praktyce działają, i nie tylko ćwierć walce, inne wyroby z gąbki też działają.

Nie powiem idź i kup, powiem, odwiedzaj miejsca w których ludzie słuchają muzyki. Rozmawiaj często i słuchaj częściej niż mówisz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proza...

Mądrości z ostatniego zdania są słuszne tylko znajdź sobie innego adresata.

Teoria, test praktyczny, wnioski... to jest sposób by się czegoś dowiedzieć. Nic tu się nie dowiem bo padło stwierdzenie, że coś co w teorii nie działa już zaczęło działać i w teorii...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Dziękuję za wszystkie wpisy i rady.

Co do propozycji umieszczenia zdjęć, to raczej zachowam tę odrobinę intymności i zdjęć nie tylko żony ale i pokoju nie będzie. Nie wszystkim chcę go pokazywać.

Pokój na pewno przetłumiony nie jest: dywan zajmuje ok. 1/3 pokoju, kanapka jest miniaturowa, regały na płyty cienkie, itd. Zaryzykował bym nawet stwierdzenie, że przedałoby mu się jeszcze trochę wtyłumienia albo rozpraszania.

Dziś nic nie kombinowałem, bo miałem inne zajęcia, jutro troche sie pobawię. Umiesczę może kolumny na krótszej ścianie i mam pewneim plan, o którym napiszę po jego wprowadzeniu w życie.

Natomiast wciąż mam wrażenie, niemal pewność, że to nie jest kwestia akustyki. Moze nie jestem starym wyjadaczem ale naprawdę słyszę, jak się zmienia brzmienie przy na przykłąd ruchach kolumnami, ustawieniu absorberów za kolumnami albo na ścianie za słuchaczem. Wiem też, że każde pomieszczenie gra inaczej i nigdy nie będę mial takiego samego dzwięku jak dawniej, ake chce mieć równie dobry, choć pewnie inny. Tylko ze na razie to jest niemożliwe, bo dżwięk jest po prostu wykastrowany ze szczegółów, z informacji, z rozdzielczości i namacalności i bezpośredniości. To naprawde nie ma nic wspólnego z dudnieniem basu, utwradzeniem średnicy, obcięciem wysokich czy tego typo sprawami. Poproszę więc o jakieś inne pomysły niż mieszanie z akustyką (choć zdaję sobie sprawę z tego, jak jest ona ważna, czyli przenoszenie kolumn na krótką ścianę czy zwijanie dywanu, choć te też oczywiście wypróbuję.

Pozdrawiam Stempur

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

oj, buti

 

Nie wiem czy moje monitory generują 60hz, szczerze powiem - niewiele mnie to interesuje.

Zaraz pewnie napiszesz, że mam wzamacniacz lampowy, a czytałeś że one nie mają basu itd...

Dla mnie jest najważniejsze, że odpowiada mi dzwięk mojego zestawu.

Rady które dawałem założycielowi wątku bazowały na godzianch poświęconych na ustawieniu sprzętu, doświadczeniech z kilkoma pomieszczeniami, róznymi ustrojami i wieloma klockami.

Nie uważam się za jakiegoś super znawcę, pewnie można lepiej - cóz, nikt nie jest doskonały.

 

pzdr

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Doszedłem do wniosku, że muszę to sam sprawdzić w jakiś sposób u siebie. I tak odeszłem od tematu wątku co można mieć mi za złe. Nie chciałem męczyć Cię tymi częstotliwościami. Ostatnio po prostu jestem chory na moje 50hz w pokoju, które mnie irytują bo nie mogę głośniej posłuchać muzyki. Pozdrawiam.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

buti, 23 Lut 2009, 23:41

 

>Ostatnio po prostu

>jestem chory na moje 50hz w pokoju, które mnie irytują bo nie mogę głośniej posłuchać muzyki.

 

Mam ten sam problem... 48Hz. Próbowałeś zatkać bass-refleks ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli ktoś ma puste ściany w pokoju a dodatkowo mówi: 'wyjadaczem ale naprawdę słyszę, jak się zmienia brzmienie przy na przykłąd ruchach kolumnami, ustawieniu absorberów za kolumnami albo na ścianie za słuchaczem' i twierdzi, że to nie jest kwestia akustyki to ja rozumiem, że jedynym lekarstwem na coś takiego jest np.:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) ... i są producenci gotowi taki medykament wystawić na sprzedaż ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Redaktorzy

Zastanawiam się... Stempur akurat zna mój pokój, który w ogóle nie jest adoptowany akustycznie, ma też nieprzyjemny kształt kwadratu, a mimo to brzmi w nim nieźle (może poza stereofonią, którą uważam za słabą stronę). Również różnice po zmianie każdego komponentu są wyraźne. Tylko ze mój pokój jest strasznie zawalony gratami, bo mieści się tam nie tylko jakiś tysiąc książek z odpowiednią ilością półek, ale tysiąc płyt CD, sterty winyli na podłodze, dwa fotele, stolik, krzesło, komoda, mała komoda, jakieś coś od biurka, co to nie wlazło do pokoju sąsiedniego, kilka obrazów i przedwojenny żyrandol. Oraz oczywiście dwa stoliki ze sprzętem i para dużych kolumn, a także dość często kupa innych gratów audio po kątach. No i spory dywan. Tylko że do takiego stanu można doprowadzić się tylko metodą zarastania, nie zagracisz sobie pokoju w tydzień. Ale jaki już do tego dojdzie może się okazać, ze wszystko razem się nieźle zgrało.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapomniałeś o kocie i jego futerku, a to niewybaczalne (chyba).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Znane są tysiące sposobów zabijania czasu, ale nikt nie wie, jak go wskrzesić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>stempur

a jaka masz wartosc napiecia AC w sieci?

jak bedziesz ustawial na krotszej scianie to odsun od tylnej jak najdalej nawet 1,5-2m, a przy bocznych bezposrednio przy glosnikach daj wytlumienie tylko na malej powierzchni, tak zeby wytlumialo tylko pierwsze odbicia.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość

(Konto usunięte)

Redaktor, 24 Lut 2009, 12:02

 

>Zastanawiam się... Stempur akurat zna mój pokój, który w ogóle nie jest adoptowany akustycznie, ma

>też nieprzyjemny kształt kwadratu, a mimo to brzmi w nim nieźle (może poza stereofonią, którą uważam

>za słabą stronę)<

wydaje mi się, że stereofonia to podstawa wszelkich efektów wynikających z nagrań. Jeżeli stereo jest słabe, to wszystko jest słabe. W taki sposób, można polubić dobre mono.

 

:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Istotnie trochę drogo. Ja stosuję trochę tańszą wersję:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

skoro gina szczegóły to moze szum otoczenia jest zbyt duzy/okna ?/,tyle ze w nocy powinno byc juz lepiej a nic takiego nie piszesz

przy małym pomieszczeniu tez uciekałbym na krotsza sciane jak pisza niektorzy

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Szanuj zdrowie należycie, bo jak umrzesz, stracisz życie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może zamiast biegać, daj się wygrzać systemowi i niech sobie on pogra. Tak mieli chłopaki z Ansae, gdzie zaczeło grać trzeciego dnia.

 

Jak by co wpraszam się z 'polepszaczem' do Ciebie

 

P

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zatykanie bas refleksu to zmiana charakterystyki brzmienia kolumny. W ten sposób można się pozbawić basu i spowodować, że muzyka będzie w ogole niestrawna. Chyba nie ma osoby, która próbowała włożyć tam gąbkę. Jednak szybko dochodzi się do wniosku, że to z poprawą brzmienia nie ma nic wspólnego.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

buti, 24 Lut 2009, 17:09

 

>Zatykanie bas refleksu to zmiana charakterystyki brzmienia kolumny. W ten sposób można się pozbawić

>basu i spowodować, że muzyka będzie w ogole niestrawna. Chyba nie ma osoby, która próbowała włożyć

>tam gąbkę. Jednak szybko dochodzi się do wniosku, że to z poprawą brzmienia nie ma nic wspólnego.

 

Powiedz to Panu W. Pacule, on o ile nic się nie zmieniło cały czas gra na swoich Harpiach z zatyczkami. Poza tym co lepsze firmy dodaja specjalne zatyczki do kompletu z kolumnami.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

buti, 24 Lut 2009, 17:09

 

>Zatykanie bas refleksu to zmiana charakterystyki brzmienia kolumny.

 

Tak, racja, ale pomieszczenie (szczególnie małe) znacząco wzmacnia bas. Bliskość jednej ze ścian, to +3dB, czyli dwa razy głośniej. Zatkanie bass-refleksu i przejście na obudowę zamkniętą pozwala wtedy uzyskać lepszą równowagę tonalną, jak również niższe zejście basu. Działanie bass-refleksu przeważnie podbija średni lubi wyższy bas. Odcinając w ten sposób najniższe częstotliwości. Bass-refleks powoduje bardzo strome opadanie charakterystyki przetwarzania poniżej częstotliwości strojenia.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dwóch rodzajach kolumn na odsłuchu zawsze w moim pokoju zatkanie bas refleksu powoduje, że bas nie nabiera kontroli tylko po prostu znika w partiach gdzie jest wymagany. To naprawde nie sposób na poprawe kontroli basu. Kto zatka i mu się podoba to jego sprawa.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.