Skocz do zawartości
IGNORED

Modest Musorgski, Obrazki z Wystawy


sovajazz

Rekomendowane odpowiedzi

nie jestem do końca pewien, czy ów temat nie przewijał się już na Forum... ja jednak nie znalazłem nic zbytnio ciekawego w wyszukiwarce... podobnie więc jak w przypadku II koncertu fortepianowego Sergiusza Rachmaninowa (który to wątek przed chwilą założyłem), prosiłbym Was o wpisanie swoich ulubionych wykonań Obrazków Musorgskiego... zaznaczam, iż oczywiście chodzi mi o obie wersje (czyli oryginalną i na orkiestrę)...

 

mnie skasowało kilka ładnych lat temu wykonanie Nowojorskich Filharmoników z Bernsteinem, którego to wykonania niestety juz nie posiadam... dość dawno już nabyłem równie ciekawe wykonanie Chicago Symphony Orchestra pod batutą Fritza Reinera... natomiast hitem ostatniego lata ;) jest oryginalne, fortepianowe wykonanie Obrazków przez Aleksandra Warenberga...

 

wpisujcie się więc kochani, bo sova ma za dużo gotówki i jeśli znajdzie swoje obrazki, to jest chętny do zostawienia pewnej części zasobów finansowych w pierwszym lepszym sklepie płytowym... :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obrazki orkiestrowe to w pierwszej kolejnosci Reiner wspomniany przez ciebie. Podobalo mi sie takze nagranie Celibidache na EMI poprzez swoja innosc. Celibidache prowadzil wszystko bardzo wolno, ale z niesamowitym napieciem wewnetrznym i dbaloscia o artykulacje. Muzyka nabiera przez to nowego brzmienia. Konfrontacja nagran jest niezmiernie interesujaca: ekstatyczna wirtuozeria Reinera i kontemplacyjny spokj Celibidache.

Jest oczywiscie wiele innych wartosciowych nagran. ja podalem dwa moje ulubione.

Obrazki fortepianowe:

Siegnij po nagrania klasyczne czyli:

Richter z Sofii Philips (brzmi zle, Richter gra wiele falszywych nut, ale nagranie ma zar i pasje)

Horowitz RCA sa dwa nagrania (wczesniejsze lepsze) (nnie komentuje sie nagran Horowitza, bo nie wypada :) choc musze przyznac ze to nie do konca moj typ)

Nagranie ktore lubie najbardziej to William Kapell RCA. Laczy diabelska wirtuozerie z interpretacyjnym zaangazowaniem. Wszystkie pozostale sa jednak warte poznania

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sam utwór jest mi doskonale znany (wielokrotnie go grywałem), natomiast słaba dostępność dobrych płyt i braki finansowe jak dotąd nie pozwalały na zgromadzenie większej ilości wykonań.. poprzesłuchuje sobie wszystkie wymienione i zapewne coś upoluje dla siebie... wiesz może o którym to wykonaniu mówiłem z Bernsteinem? chciałbym to odszukać, niestety chwilowo czynie to bezskutecznie...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Redaktorzy

No to ja oryginalnie: Isao Tomita (?) i Jean Guillou w transkrypcji organowej. To ostatnie zdaje się Dorian wydał. A to pierwsze, cóż, jako rozrywkowy przerywnik. Czy wiecie, że istnieją osoby które myślą że to jest jedyna grana wersja?...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sovajazz>

Moze poszukaj nagrania z filharmonia berlinska pod batuta Herberta von Karajana. Wydane przez Deutsche Gramofon.

Wlasnie to przesluchuje. Nie jest moze powalajaca realizacja. Ale moze Ci sie spodoba.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ELP dodałem tak dla rozruszania towarzystwa:-). Bardzo dobre wykonanie można znaleźć na płycie Deutsche Grammophon z popularnej serii Panorama. Chicago Symphony Orchestra pod batutą Giuliniego. Całkiem przyzwoicie nagrane.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to podgrzejemy atmosferę i zwiększymy temperaturę. EMI Encore 74742 Philadelphia Orchestra pod Mutim. Dźwięk przybliżony i ostra trąbka ale jest energia, rozdzielczość, przejrzystość, którą lubię. A na dodatek najbardziej "krwiste" i "brutalne" Rite of Spring Strawińskiego i tak jak kiedyś napisał recenzent w Hi-Fi Muzyka przy okazji testowania sprzętu "od 7 minuty zaczyna się ostra jazda". Polecam tą wersję dla "hardkorowców". Cena do 25 pln.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 1 miesiąc temu...

Ja natomiast od jakichś 3 tygodni delektuję się Obrazkami w wykonaniu Byron Janis , wydane przez mercury living presence . Zaletą tej płyty , obok fenomanalnego wykonania przez Byron Janis, jest transkrypcja obrazków ... na orkiestrę przez niejakiego Ravela Maurycego ;-).Na płycie są obie wersje .

Jeżeli Byron gra znakomicie to wykonanie Obrazków ... na orkiestrę to już zupełny odjazd .

Jakość nagrania , nie licząc lekkiego szumu taśmy (naprawde nie przeszkadza ) jest bardzo dobra .

No i klu ;-) . Cena tej płyty na www.gigant.pl to 30 zł , a dostępna jest od ręki .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polecam tez "Obrazki" w transkrypcji na trabki. Nie pamietam teraz, kto byl wykonawca, pamietam, ze plyte wydal Nimbus. Dobre jakosciowo nagranie.

Pozdrawiam.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Plyta Nimbus Records:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chodzi o wersję fortepianową to wyżej cenię nagrania Horowitza niż Richtera. Wiem że opinie na ten temat sa bardzo różne ale po prostu Richter jest jednym z tych pianistów których jedni wielbią a inni wprost przeciwnie :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja z czysto muzycznych, a nie patriotycznych wzgledow, zareklamuje wykonanie fortepianowe Piotra Palecznego: takiej dynamiki i takiego zaangazowania w wykonywany utwor ze swieca szukac! Na tej samej plycie jest jeszcze wykonanie orkiestrowe pod Rowickim, ale raczej przecietne (a moze ja po prostu wole wersje na fortepian)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słuchaliście Obrazków w wykonaniu Evgeny Kissina? Dopiero wczoraj kupiłem i nie miałem okazji przesłuchać uważnie tej interpretacji - jak przesłucham podziele się wrażeniami, a jeśli ktoś zna to wykoananie nieco dłużej ode mnie, niech skrobnie to i owo...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 2 tygodnie później...

ciąg dalszy mojego uzależnienia od Obrazków...

 

nabyłem dziś wersję z czerwonej serii EMI, zawierającą dwa wykonania, jedno oryginalne i drugie orkiestrowe (które zresztą znacznie bardziej mi się podoba)... Alexis Wiessenberg - piano, oraz Orchestre de Paris pod batutą Serge Baudo... a wracając do poprzedniego nabytku - Kissin, kiedy słuchałem go po raz pierwszy jakieś 3 lata temu, poprostu mnie poraził.... dziś przesłuchawszy m.in. interpretację Warenberga, nie jestem aż tak optymistyczny, choć i tak jest to trzecie w kolejności wykonanie, które wywarło na mnie największy wpływ...

 

dla równowagi psychicznej kupiłem także nieco muzyki organowej Nowowiejskiego, żeby przypadkiem nie zacząć malować obrazków, albo nie przemienić się w Bydło czy jeszcze coś gorszego... jak zaczne tańczyć w skorupkach zadzwońcie dobrzy ludzie po pogotowie... ;););)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 6 miesięcy temu...

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.