Skocz do zawartości
IGNORED

Roksan Caspian Power Amplifier -??


Maciek19882

Rekomendowane odpowiedzi

Jeśli masz 2500 zł mozesz kupić oczywiście uzywany Copland CSA 14-około 2000-2200 zł (hybryda bez pilota) lub troszke drożej około 2800 zł Coplanda CSA28 ( z pilotem).Wspaniale grające integry o duzej wydajności prądowej wykonane z zegarmistrzowską precyzją i o wiele lepiej wygladające.Dzwiek bardzo nasycony na średnicy i bardziej przejrzysty z jeszcze lepszą stereofonią.Jak dla mnie dużo lepiej brzmiące wzmacniacz niż Caspian.Miałem CSA 28 trzy lata i z Dynaudio Audience 50 robił co chciał.Wzmacniacz wykonany pancernie jak czołg,na dodatek jeśli masz gramofon luz kiedyś zamierzasz go kupić to Coplandy posiadają doskonałe przedwzmacniacze gramofonowe.

Wskazany odsłuch bo Copland tak nie muli jak Caspian na wysokich.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

abtman, 7 Maj 2009, 12:00

 

>np. ostatnie NADy, a z koncowek mocy Cyrus 6

>jak to mowisz....de gustibus non est disputandum

 

Z tego co wiem Cyrus 6 jest pozycjonowany jako konkurencja dla Roksana Kandy. Może uda mi się posłuchać zestawu Cyrus 8 w bezpośrednim porównaniu z Caspianem (weekend) wtedy można rozmawiać. Bez odsłuchu to jest czcze gadanie.

 

Co do końcówki na allegro - ja to rozumiem tak: do tej końcówki trzeba solidnego pre, z solidnym pre robi się już ok 5kzł. Idąc dalej, za 5 kzł można kupić mocną integrę typu Krell, Electrocompaniet itp, które to nowe były półkę/dwie wyżej. A grają...inaczej i nie zawsze lepiej.

 

P.S.

Niskich NADów nie postawiłbym obok Caspiana, no offence.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko zależy z czym gra, niby oczywistość, ale warto opisać system, na którym się porównywało.

Copland CSA 28 jest integrą dobrą, ale nie lepszą od Caspiana. Miałem okazję bezpośrednio porównać u siebie. Jeszcze nie miałem Audience 72SE, a pożyczone 52SE, reszta w opisie.

 

Coplandowi brakuje przede wszystkim tego "wyrównania" pasma, spójności. Owszem wysokich jest więcej, ale wcale nie są "bardziej agresywne", są zbyt grzeczne, to zdecydowanie nie Krell. Ale całość w połączeniu z czystym i detalicznym pasmem średnim daje idealny wzmacniacz do niektórych gatunków muzyki. Wokale są na pewno lepsze na Coplandzie. Muzyka bardziej dynamiczna niestety pokazuje główną wadę tego wzmacniacza - bas.

Basu jest o wiele mniej niż w Caspianie, jest rozwlekły, mało detaliczny i brakuje mu dynamiki.

 

Podsumowując - trzeba to powtarzać jak mantrę - te wzmacniacze są inne w zależności od gustu i systemu. Ja wybrałem Caspiana, ty wybrałbyś Coplanda. Cieszmy się, że mamy wybór niezależnie od naszej kondycji finansowej.

 

Pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A swoją drogą warto prześledzić temat od początku, aby zaobserwować potęgę siły perswazji naszego forum i jej (niewymuszony) wpływ na decyzje autora. To kolejny dowód, że odsłuch jest konieczny!!

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

BECO, 7 Maj 2009, 13:10

 

>A swoją drogą warto prześledzić temat od początku, aby zaobserwować potęgę siły perswazji naszego

>forum i jej (niewymuszony) wpływ na decyzje autora. To kolejny dowód, że odsłuch jest konieczny!!

 

I o to chodzi!

Po pierwsze - odsłuch (najlepiej u siebie, ze swoimi gratami - oczywiście, jak się uda).

Po drugie - dobrze byłoby porównać z czymś, z podobnego pułapu cenowego. Im więcej porównań- tym pewniejszy będzie trafny wybór. Tylko dziś wszystkim się spieszy - niestety...

 

Pozdrawiam.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Measurements can provide a measure of insight, but are no substitute for human judgment. Why are we looking to reduce a subjective experience to objective criteria anyway? The subtleties of music and audio reproduction are for those who appreciate it. Differentiation by numbers is for those who do not".--Nelson Pass

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

abtman, 7 Maj 2009, 12:00

 

>>

>>Z tego co widzę 2 osoby na początku wątku zadeklarowały chęć kupienia...

>

>no niech kupuja - jeszcze jest na allegro ;)

 

Dobrze by było gdybyśmy czytali wpisy i przede wszystkim tematy dokładnie.

Na Allegro jest starsza wersja a autor ma okazję kupić M1 czyli góra 3 letnią. 40% ceny za sprzęt 3 letni to chyba dobry deal.

Pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Doloz 500 zl i bedziesz mial niezly komplet lub sprobuj potargowac.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

post-1391-100005768 1241699517_thumb.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Głupota – niedostatek rozumu przejawiający się brakiem bystrości, nieumiejętnością rozpoznawania istoty rzeczy, związków przyczynowo-skutkowych, przewidywania i kojarzenia. Charakteryzuje się pychą, śmiałością, podejrzliwością, niskim lub nieistniejącym samokrytycyzmem, niezdolnością do zdziwienia, dążnością do ekspansji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

rivendel, 7 Maj 2009, 14:10

 

>Na Allegro jest starsza wersja a autor ma okazję kupić M1 czyli góra 3 letnią. 40% ceny za sprzęt 3

>letni to chyba dobry deal.

 

Za 3-letnią? Bardzo dobry! Nawet nieco za dobry. Aż podpadający...

Tylko nie chodzi o to, żeby kupić głównie dlatego, bo cena okazyjna.

 

W innym wątku właściciel na siłę przypominał, że kupił wzmacniacz Onkyo Integra 8850 za 325 zł (chyba ze trzy razy:). Faktycznie - sprzęt normalnie stoi coś koło 1 kzł.

Lecz odniosłem nieodparte wrażenie, że kupił właśnie dlatego oraz z powodu iż napisali, że to najlepsza Integra Onkyo. Nadto lepsza od innych producentów w tej klasie (dla mnie przeciętne brzmienie). Potem połączył to z równie pięknie opisywanymi B&W i było cudownie. Tylko dźwięk go szybko męczył... Małe zażenowanie. Jak to - mam najlepsze z pewnej półki i coś nie gra?

Chyba nie o to chodzi?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Measurements can provide a measure of insight, but are no substitute for human judgment. Why are we looking to reduce a subjective experience to objective criteria anyway? The subtleties of music and audio reproduction are for those who appreciate it. Differentiation by numbers is for those who do not".--Nelson Pass

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zukzukzuk, 7 Maj 2009, 14:40

 

Racaja, nie o to chodzi, ale porównywanie Caspiana do Onkyo - wybacz. Roksan jest raczej bezpiecznym sprzętem i raczej jest nie wielu użytkowników (byłych czy aktualnych) lub tych którzy go słyszeli, mówiących o nim źle. Opinie są pochlebne. Ja uwielbiam taki sposób prezentacji i z tej półki nic mu nie podskoczy.

Szczerze: słuchałeś Caspiana? :)

Pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

rivendel, 7 Maj 2009, 15:02

 

Pisałeś, żeby uważnie czytać:).

W którym miejscu porównałem Onkyo do Caspiana? Przytoczyłem przykład, żeby porównywać jedynie sytuacje i aspekty wyboru.

Właściciele Onkyo Integry w większości są również "wniebowzięci", bo mają NAJ wzmacniacz w swojej klasie (raczej niższej:). Tymczasem...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Measurements can provide a measure of insight, but are no substitute for human judgment. Why are we looking to reduce a subjective experience to objective criteria anyway? The subtleties of music and audio reproduction are for those who appreciate it. Differentiation by numbers is for those who do not".--Nelson Pass

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zukzukzuk, 7 Maj 2009, 15:36

 

Dobrze czytałem. Chodziło Ci o to, że ktoś, gdzieś, kiedyś przejechał się na doradzaniu. Na Caspianie jest mało prawdopodobne aby ktoś kto go kupił w ciemno był z niego niezadowolony. Wielu użytkowników już pisało i ja też, ale napisze jeszcze raz - TO JEST BARDZO WDZIĘCZNY SPRZĘT. Może się zgrać z większością głośników. Bas, głębia i przestrzeń to jego niezaprzeczalne atuty. Nie wspominam o równowadze oraz o tym, że on nie męczy. Po prostu się słucha muzyki. Po drugie to forum jest po to, aby pytać i wymieniać opinie. Sam pytałem jaki cd kupić, jakie kable i wpisy kolegów mi pomogły. Oczywiście ostateczna weryfikacją zawsze jest odsłuch, ale jak ktoś nie ma możliwości to jego jest sprawą czyje rady weźmie sobie do serca. Niemal każda rada czy opinia jest tu traktowana jako napęd handlu. Moim zdaniem tak nie jest ale zawsze może się zdarzyć wyjątek.

Mój przykład to antykable - L3VY założył wątek i zaraz pojawiło się paru "troli", którzy uważali, że on chce zarobić. Nawet jak by chciał to co w tym dziwnego. Chłopak zrobił zamówienie, pakował to czyli tracił czas więc jakby nawet coś z tego miał to mnie to nie dziwi. Ja kupiłem AC tylko na podstawie opinii i jestem zadowolony. Czasem warto zaryzykować.

Pozdrawiam i spadam na pływalnie :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

rivendel, 7 Maj 2009, 16:50

 

>zukzukzuk, 7 Maj 2009, 15:36

 

>>>Dobrze czytałem. Chodziło Ci o to, że ktoś, gdzieś, kiedyś przejechał się na doradzaniu.

 

Właśnie o to:). A nie o porównanie Caspiana z Onkyo - jak sugerowałeś.

 

>>>Czasem warto zaryzykować.

 

Do tego również zmierzam. To nie jest PEWNY zakup, a pewne ryzyko.

Oczywiście - jest też powiedzenie: "kto nie ryzykuje, ten nie wygrywa".

Albo: "na dwoje babcia wróżyła".

 

Najlepszego!

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Measurements can provide a measure of insight, but are no substitute for human judgment. Why are we looking to reduce a subjective experience to objective criteria anyway? The subtleties of music and audio reproduction are for those who appreciate it. Differentiation by numbers is for those who do not".--Nelson Pass

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy słuchajcie. Ja muszę dać odpowiedz czy kupuje tą końcówkę mocy za 2500 czy nie:) Nie jest to seria M1! Zaznaczam. Jeżeli nie to jaki inny wzmacniacz mi polecacie ? Rezygnuję już z CD sam wzmacniacz w granicach 3000zł. A może ktoś chce sprzedać swojego Caspiana;]? czekam na propozycje - mówię otwarcie;]

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Maciek19882, 7 Maj 2009, 17:03

 

>Koledzy słuchajcie. Ja muszę dać odpowiedz...

 

To raczej sprzedający musi czekać na Twój ruch. Spokojnie!

Nie popadaj w desperację. Pośpiech jest złym doradzcą!

Na początek proponuję RFT ze szrotu za 20 złotych i POWOLUTKU się rozglądać:)

Nic na siłę...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Measurements can provide a measure of insight, but are no substitute for human judgment. Why are we looking to reduce a subjective experience to objective criteria anyway? The subtleties of music and audio reproduction are for those who appreciate it. Differentiation by numbers is for those who do not".--Nelson Pass

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego?

Jak chcesz konkrety to masz końcówki: lampowe - OMAK i monobloki Phast oraz tranzystory - MAS Iraklis oraz Solitaire. Wszystko z przedziału 2-4 kzł . Jedne powinny zagrać sporo, a drugie 2x sporo lepiej (oczywiście subiektywnie oceniam:).

Lecz jakbyś chciał tego wszystkiego posłuchać - miną pewnie miesiące, może lata?

WARTO! A Ty chcesz kupić OD RAZU NAJLEPSZĄ...

Nie ma tak dobrze:)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

post-7648-100005755 1241711081_thumb.jpg

post-7648-100005756 1241711081_thumb.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Measurements can provide a measure of insight, but are no substitute for human judgment. Why are we looking to reduce a subjective experience to objective criteria anyway? The subtleties of music and audio reproduction are for those who appreciate it. Differentiation by numbers is for those who do not".--Nelson Pass

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chce aby w tym wątku zastanawiac sie co jest lepsze od czegoś tylko oczekuje pomocy..;/ Nie wiem Może zakupić tą końcówkę a pozniej dokupić do niej faktycznie wzmacniacz lampowy lub jakiś przedwzamcniacz..? Jeśli drogo jak na ten sprzęt to może jednak jakąś integrę?? Będe czekał na propozycje.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale jesteś zakręcony:)

Chyba nie wiesz czego chcesz?

Wzmacniacz lampowy do końcówki? Bi amping poziomy???

No no!

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Measurements can provide a measure of insight, but are no substitute for human judgment. Why are we looking to reduce a subjective experience to objective criteria anyway? The subtleties of music and audio reproduction are for those who appreciate it. Differentiation by numbers is for those who do not".--Nelson Pass

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pisze priv ponieważ juz nie wiem co robić:) Jedni mówią ze cena za końcówkę jest wygórrowana - pozatm martwi mnie brak pre.. . Ja poprostu nie będe miał amplitunera.. czy brzmienie integry różni się od końcówki? Czy może brzmienie jest identyczne a oba klocki różnia sie tylko pokrętłem głośności i wyjściami/wejściami do wzmacniacza? Czekam na Odpowiedz :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możliwości jest sporo:

 

Mając 3000 możesz np. pomyśleć o Naim Nait:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Albo nizszy model integry Roksan - Kandy - mam wrażenie, że zagra lepiej niz poweramp caspian zasilany kartą dźwiękową:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

 

Oba znacznie lepsze niż twój dotychczasowy sprzęt...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Integra Kandy to dobry sprzet, brzmieniowo podobny do starych Caspianow...

 

wracajac do Twoich wciaz powracajacych pytan - jesli dla Ciebie cena 2600pln za uzywana koncowke, ktora jako nowa kosztowala 600 funtow (po dzisiejszym kursie 2700pln)jest dobrym dealem to kupuj...potem moze trafisz dobry pre.

 

za 2500pln mozna kupic nowa integtre NADa - chyba 355BEE

albo Creeka Evolution.

za 2500 dostaniesz tez nowa koncowke mocy Cyrus 6

 

powtarzam - NOWA ze sklepu w pudelku, z gwarancja, a nawet bedziesz mogl przed zakupem posluchac i sprawdzic. jak kupisz koncowke z allegro w ciemno - albo sie spodoba albo nie...wtedy zamrozone pieniadze i brak radochy ze sluchania...a chyba nie taki masz zamiar.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Daj sobie spokój - widzę, że nie jesteś pewny tego zakupu. Lepiej kup jakąś przyzwoitą integrę z dobrym cd. Jeżeli to nie jest M1 to odpuść.

Wracając do pytania o brzmienie. Końcówka z kartą na pewno zabrzmi gorzej (dużo gorzej) od integry. Najlepsze zestawienie Caspiana to integra z końcówką i biamping. Ale cena ...

 

Pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

abtman, 7 Maj 2009, 20:01

 

>Integra Kandy to dobry sprzet, brzmieniowo podobny do starych Caspianow...

 

brzmieniowo conajmniej klasę gorzej od Caspianów...

 

>wracajac do Twoich wciaz powracajacych pytan - jesli dla Ciebie cena 2600pln za uzywana koncowke,

>ktora jako nowa kosztowala 600 funtow (po dzisiejszym kursie 2700pln)jest dobrym dealem to

>kupuj...potem moze trafisz dobry pre.

 

Ciekawe podejście. Pomijając fakt kursu walut (wtedy ok 7zł za funta) i siły waluty (UK wychodziła z okresu dewaluacji), pozwolę sobie na małą dygresję (w drugą stronę):

Mój Denon DCD-1420 nowy (1991) kosztował 1000DM, przeliczając to na euro (w okresie wymiany tych walut, pomińmy siłę nabywczą waluty) da jakieś 600E.

Denon wart obecnie jakieś 200zł, powinien zgodnie z twoim tokiem rozumowania kosztować (600x4,33zł) ok 2500zł. Dam ci go za połowę tej kwoty...

 

>za 2500pln mozna kupic nowa integtre NADa - chyba 355BEE

>albo Creeka Evolution.

>za 2500 dostaniesz tez nowa koncowke mocy Cyrus 6

 

I dalej. Rozumiem, że w momencie w którym masz do dyspozycji 7000zł kupujesz jeden z powyższych zamiast Caspiana bo grają tak samo/lepiej???

Te wzmacniacze to ciągle niższa liga. Wypadałoby również napisać, że do Cyrusa trzeba dokupić PSXa...

 

Autor zrobi co chce, ale biorąc pod uwagę twoje doświadczenia z Roksanem (tematy w o mnie) trudno to wszystko traktować poważnie.

 

Pozdrawiam!

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.