Skocz do zawartości
IGNORED

SOHA CLONE MK III - projekt PCB


Robertinus
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

kristofer, 19 Sty 2010, 13:40

 

Dzięki Krzysztof,

cieszę się że MKIII pasuje do Twoich "preferencji".

Obudowa na prawdę wygląda super, myślę, ęe niebawem zobaczymy też inne indywidualne projekty..

Jeśli masz jakieś ciekawe rozwiąznia wnętrza - chętnie podpatrzymy;))

Nie widzę wentylatora, ale wydaje mi się, że pojemność Twojej obudowy jest znacznie większa od Fischera KOHL0/10 i ciepło zapewne lepiej się rozprasza na zewnątrz przez otwory w spodzie i od góry obudowy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

neodom, 19 Sty 2010, 18:02

 

>Ja wstawilem 330mA

 

.. to może byc troszkę zbyt wiele..

u mnie jest 250mA i także sądzę że to za dużo.. 100mA parę razy padł w czasie włączania więc nieco zwiększyłem. Sądzę, że 200mA (jeśli taki jest) powinien być OK.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 2 tygodnie później...

Testuję wyjście pre-out w formie dzielnika wyjściowego, na razie na sucho, czyli bez końcówek mocy.

 

Wpadłem na taki pomysł, żeby użyć pętli magnetofonowej w swojej integrze i gałką w SOHA ustawić poziom wyjściowy identyczny z wejściowym, co ma takie zalety:

1. SOHA pracuje w warunkach zbliżonych do głośnego grania z końcówką.

2. Pstrykając "TAPE IN/OUT" na pilocie integry można łatwo porównać, jak SOHA wpływa na brzmienie systemu.

 

Wnioski są takie:

Nie odróżniam po dźwięku, czy SOHA jest w torze, czy nie. To moim zdaniem dobrze, tzn. SOHA jako pre jest neutralna i nic lub niewiele wnosi do dźwięku. Albo czas na laryngologa i zmianę hobby ;-]

 

Przy lampach 6N6P i napięciu siatki 2,5V zdarzało się, że z gałką odkręconą na prawie max włączało mi się zabezpieczenie. Np. na głośno wymasterowanej płytce Prince "Rave un2 the joy fantastic".

Poprawiłem dzielnik wyjściowy: zamiast 300R-50R wlutowałem 150R-50R i negatywny efekt zanikł - ale teraz poziom pre-out jest równy poziomowi in w pozycji gałki na godzinie 2-3 zamiast blisko max.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak słyszałem, niemniej jednak bardzo zależy mi na SOHA MK III :) Więc jakby ktoś miał zestaw na sprzedaż to jestem chętny :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co sądzicie o tych lampach na początek -

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Więc pozwolę sobie rozpocząć listę na pcb i części do SOHA MK III.

Pozwolę sobie dopisać kolegę MARBEA.

Więc...

 

1. Woper1 pcb + części

2. MARBEA pcb + części

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wolicie wstrzymać się i zaczekać na Soha IV?

Nie obiecuję, ale może uda nam się z Luiisem i z Waszą pomocą dokonać tego projektu.

 

Zamysł jest taki by wzmak posiadał wyjścia na końcówki mocy, może uda się to zrealizować na prostym buforku wpiętym tuż za lampami.

Największym problemem jest tu wygospodarowanie miejsca na PCB tak, by nie trzeba było zwiększać jej wymiarów. Chodzi o dopasowanie do obudowy Fischera - takiej samej jak dla Soha III. Chyba, że trzeba będzie się poddać i poszukać nowej, nieco większej - taki "oddech" dla upakowanej w ciepłe pudełeczko elektroniki pewnie byłby nawet korzystny.

 

Teraz Luiis jest nieuchwytny, ale może z początkiem przyszłego tygodnia wznowimy rozmowy o "kształcie" następnej wersji.

 

Zamiast robić listę na III może ktoś by zaproponował pomysł na wyjście preampa, może właśnie buforek np. na 2SK170BL, za tym buforkiem powinien się niestety znaleźć kolejny przekaźnik opóźnionego załączania wyjścia. To można rozwiązać zasilając jego cewkę równolegle z cewką przekaźnika słuchawek.

Samo połączenie styków dobrze by było zrealizować tak, by w stanie niezałączonym wyjście było zwierane do masy, to pozwoli uniknąć przekaźnika w torze sygnału.

 

Do poprawienia jest też układ sterowania diodą LED informującą o załączeniu słuchawek, na to oczywiście jest proste rozwiązanie, które miało się znaleźć w III, ale niestety dla tych paru dodatkowych elementów zabrakło miejsca na pcb, obecny układ może powodować "klejenie" się styków przekaźnika przy zbyt niskiej rezystancji włączonej szeregowo z LED-em.

 

Jest też koncepcja by zwiększyć napięcie zasilania anodowego, fajnie by było uzyskać regulację od np. 90V (dla E88CC) do powiedzmy przynajmniej 220V (dla ECC81 i ruskich).

To nie jest już prosta przeróbka bo wymusza szereg zmian w samym układzie audio, większe napięcie i większy prąd wymagają wymiany tranzystorów na mocniejsze.

Regulacja tak wysokiego napięcia anodowego nie może się odbywać za pośrednictwem dotychczasowego regulatora LT783, trzeba wykonać inny układ.

Soha III ma również wadę objawiającą się długotrwałym utrzymywaniem się napięcia anodowego po wyłączeniu wzmaka, można temu zaradzić lutując równolegle do C14P i C15P rezystory 50 - 100kohm. Sprawa niby prosta, ale w następnej wersji musi być na te rezystory miejsce na pcb.

Myślałem o wymianie kondensatorów C14P i C15P na mniejsze, np 10nF, ale obawiam się, że w tej sytuacji gwałtowne narastanie napięcia na emiterach Q1P i Q2P może doprowadzać do ich uszkodzenia na skutek przeciążenia prądowego.

 

Na starą, III wersję nie będzie zbyt dużo chętnych, zwłaszcza w obliczu perspektywy powstania nowego, ulepszonego projektu, więc i ceny części oraz PCB mogą być znacznie wyższe niż byśmy sobie tego życzyli.

 

Proponuję więc zamiast robić listę na wersję III konstruktywnie podyskutować nad zmianami jakie powinny być wprowadzone w następnej IV już wersji.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja również - jako, że jeszcze mk III nie zacząłem składać to zaczekam na wersję IV jeśli zamierzacie zrobić wyjście pre na końcówkę, bo Ugoda czeka na jakiś fajny przedwzmacniacz.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja rowniez czekam na wersje IIII .

I zeby zmotywowac tworcow zakladam liste .

P-plytka , C-czesci , O-obudowa , T-trafo

1. Neodom - P + C + O + T

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak by ktoś był by zainteresowany to pewnie będę miał do oddania cały komplet do MK3 z czarną obudową i trafem w kubku. Zbieram fundusze na większy projekt (taki 50x50x100cm)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czekam z niecierpliwoscia na rozwoj tematu socha IV :) jesli bedzie tworzona jakas lista osob ainteresowanych pcb/czesci tez bede jak najbardziej chetny :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Robertinus

 

> może ktoś by zaproponował pomysł na wyjście preampa

Najprostsze w realizacji będzie wyjście po tranzystorach końcowych, z dzielnikiem napięcia o niskiej rezystancji. Opisałem niedawno wstępne testy z dzielnikiem 150R-50R, ale dopóki tego nie podłączę do prawdziwej końcówki mocy, nie ma pewności, jak to zagra.

 

> Jest też koncepcja by zwiększyć napięcie zasilania anodowego

Pomysł fajny - pozwoliłby całkowicie uciec przed problemem zbyt małego (ujemnego) napięcia na siatkach lamp. A byłoby to szczególnie ważne przy pracy jako pre-out, gdzie SOHA powinna zapewnić dowolnie głośne wysterowanie, nie wyłączając się przy tym ;-)

Realizacja? Może skorzystać ze sprawdzonych rozwiązań z Mk3, ale x2 (czyli 2 osobne uzwojenia ~70V z trafa, i 2 stabilizatory TL783 z wyjściami połaczonymi szeregowo) - może to prostacki pomysł, ale potraktujmy to jako głos w dyskusji...

 

> Myślałem o wymianie kondensatorów C14P i C15P na mniejsze, np 10nF

Mam u siebie od paru tygodni 47nF - przy napięciu anodowym 80V nie stwierdziłem problemów

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja propozycja jest związana z regulacją głośności. Co uważacie o implementacji scalonej drabinki tak jak to uczynił Chumi w swoim wzmacniaczu na TPA6120?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozważmy dokładniej, co uzyskamy podnosząc 2x napięcie anodowe i utrzymując prąd na dotychczasowym poziomie. Orientacyjnie dostaniemy następujące napięcia siatki:

 

ECC81: -3V

E88CC: -5V

6N1P: -5V

6N2P: -1,3V

6N6P: -9V

 

Załozyłem napiecie anodowe ok. 150V i prąd 1mA na każdą lampę (jak przy źródle prądowym ustawionym na 2mA). Odczyty bardzo przybliżone, bo z graficznych charakterystyk lamp.

 

Napięcia siatki są jak najbardziej OKej (może poza 6N2P...), natomiast punkt pracy lamp, podobnie jak i teraz, znajduje się na początkowej części charakterystyki, w jej mocno zakrzywionej części. Przepuszczając duży sygnał dostaniemy duże zniekształcenia (parzyste harmoniczne - czyli czar lamp, hehe). Zniekształcenia te są ograniczane tylko przez ujemne sprzężenie zwrotne wzmacniacza. Ograniczane dość skutecznie, jak widać po moich próbach, gdzie SOHA pracująca na -2V/ 1mA jest wpięta w pętlę magnetofonową integry.

 

Wyjście na prostsze części charakterystyk nastąpiłoby przy znaczącym wzroście prądu lamp, np. 5x.

Mam wątpliwości, czy warto. Rezygnacja z regulacji napiecia anodowego wydaje się tutaj jedynym sensownym (łatwym i tanim) wyjściem. Ustalenie anodowego na np. 160.. 200V (każda z wymienionych lamp oprócz 6N2P to wytrzyma i regulacja wyłącznie prądu w zakresie 1.. 5mA (źródło prądowe w zakresie 2.. 10mA). Do sprawdzenia w praktyce ;-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość Father_PiO

(Konto usunięte)

A ja mam takie pytania:

 

1. Po jakiego robić wzmacniacz, który Z ZAŁOŻENIA jest nieliniowy??? I cieszyć się, że NFB obniży THD...

2. Czemu wykorzystywać lampy niezgodnie z przeznaczeniem? ECC81, E88CC, 6N1P i 6N6P nigdy nie były pomyślane do pracy z prądem 1mA, grają z takim prądem bardzo słabo. Wiem, bo sprawdziłem nausznie.

 

Uwagi:

 

1. "parzyste harmoniczne - czyli czar lamp" - kolega ma "oryginalne" podejście... Lubi zniekształcenia (dziwne), po czym ogranicza je stosując NFB (jeszcze dziwniejsze).

2. Granie E88CC na 150V jest jakimś nieporozumieniem, ze względu na żywotność lamp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zephyr, 8 Lut 2010, 08:44

 

>Moja propozycja jest związana z regulacją głośności. Co uważacie o implementacji scalonej drabinki

>tak jak to uczynił Chumi w swoim wzmacniaczu na TPA6120?

 

..zaimplementowanie drabinki w ten sam sposób skutkuje tym, że po włączeniu wzmaka mamy max. tłumienie układu (czyli po wyłączeniu zasilania następuje reset drabinki).

Aby zachować nastawy z poprzedniego włączenia potrzebne jest sterowanie jakimś procem.

Oczywiście można zrobić dodatkowy układ i wpinać go zamiast Alpsa..

 

gqsoft, 8 Lut 2010, 09:06

 

>Rezygnacja z regulacji napiecia anodowego wydaje się tutaj jedynym

>sensownym (łatwym i tanim) wyjściem. Ustalenie anodowego na np. 160.. 200V

 

.. chyba nie zrezygnujemy z regulacji Va, tylko układ będzie nieco inny, a zakres napięć 50-200V.

Jest już na to pomysł, ale jeszcze nie przetestowany.

 

Father_PiO, 8 Lut 2010, 10:56

 

..jakieś sugestie, co do budowy układu..

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość Father_PiO

(Konto usunięte)

Sugestia: trzymać się chociaż z grubsza sugerowanych punktów pracy, nie wzięły się znikąd. Z ECC81 mam nieduże doświadczenie (imho gra słabo i nie lubię jej), a E88CC, 6N1P i 6N6P grają tym lepiej, im wyższy mają prąd Ik, nawet kosztem napięcia anodowego. 6N6P gra najlepiej przy prądzie ok. 10mA albo i większym, bez forsowania Uak (100V jest bardziej niż ok). E88CC - napięcia Uak zawsze poniżej 90V (teoretycznie E88CC znoszą więcej niż zwykła ECC88, jak byłem "mały" to zasugerowałem się tym i zaaplikowałem E88CC Valvo przy Uak=150V - jakież było moje zdziwienie, gdy po ok. 50h grania znalazłem srebrzyste plamy przy szczelinach anod); prąd >5mA. Bardzo polecam też 6N30P. Lampa właściwie nieśmiertelna (z prądami

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Father_PiO

 

> Po jakiego robić wzmacniacz, który Z ZAŁOŻENIA jest nieliniowy???

Niewłaściwie postawione pytanie. Każdy wzmacniacz z rozpiętą pętlą NFB jest mniej lub bardziej nieliniowy. Zgodzę się, że warto zadbać o liniowość bez NFB, bo wtedy NFB będzie miało łatwiejsze zadanie.

 

> "parzyste harmoniczne - czyli czar lamp" - kolega ma "oryginalne" podejście... Lubi

> zniekształcenia (dziwne), po czym ogranicza je stosując NFB (jeszcze dziwniejsze).

Nie lubię zniekształceń. Stąd kombinacje, co by tu poprawić w obecnym projekcie.

Sprawdzonym empirycznie faktem jest, że SOHA gra bardzo atrakcyjnie. Przy najprawdopodobniej niefortunnie dobranym punkcie pracy lamp. Bez pomiarów nie jestem w stanie powiedzieć, czy ta atrakcyjność dźwieku wynika z dużej zawartości parzystych harmonicznych? Czy może z tego, że NFB radykalnie zmniejsza zniekształcenia?

 

> Granie E88CC na 150V jest jakimś nieporozumieniem, ze względu na żywotność lamp.

Samo napięcie to nie problem, dopiero przekroczenie dopuszczalnej mocy wydzielanej na anodzie degraduje lampy w szybkim tempie. Mając możliwość regulacji punktu pracy lamp trzeba mieć tą świadomość.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość Father_PiO

(Konto usunięte)

>Niewłaściwie postawione pytanie. Każdy wzmacniacz z rozpiętą pętlą NFB jest mniej lub bardziej nieliniowy.

 

Każdy wzmacniacz, z pętlą czy nie, jest mniej lub bardziej nieliniowy. Wysoki feedback, co nie od dziś wiadomo, obniża THD, ale wprowadza własne problemy. Nie lepiej więc skonstruować maksymalnie liniowy układ i zredukować NFB?

 

>Samo napięcie to nie problem, dopiero przekroczenie dopuszczalnej mocy wydzielanej na anodzie degraduje lampy w szybkim tempie.

 

Nie wiem, jakie Kolega ma doświadczenie, ale w tym konkretnym przypadku Kolega się myli. E88CC jest wrażliwa na wysokie napięcie zasilające i granie na 150V jest złym pomysłem.

 

BTW: przy Uak=150V i Ik=1...2mA imho fajnie grają wypasione wersje 6SL7 (RCA szaraki, tung-sole, itp.)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja rowniez czekam na wersje IIII .

I zeby zmotywowac tworcow zakladam liste .

P-plytka , C-czesci , O-obudowa , T-trafo

1. Neodom - P + C + O + T

2. Demasked75 - P + C + O + T

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja sie wstepnie dopisze:P jesli projekt bedzie realizowany w kwietniu. Jest opcja L jak lutowanie???:D czy czy projekt jest Idiot frendly;>?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.