Skocz do zawartości
IGNORED

SOHA CLONE MK III - projekt PCB


Robertinus
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

A niech to, chyba klikam szybciej niż światło!

Nie dość, że długaśny wpis, to jeszcze podwójny :-(

Opinia 2x podana staje się 2x bardziej prawdziwa :-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Woper1, 16 Lut 2010, 14:01

 

>Kodi dzięki za model obudowy.

>Jeszcze jedno pytanie pod jaki model złącza IEC został wycięty otwór w tylnym panelu ? Pytam bo

>powoli składam całość zamówienia, mam nadzieje że niebawem będzie komplet :)

 

Typ gniazda podawałem w tym wątku kilka stron wcześniej.

Takie gniazda są w stałej ofercie Robotronika.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo proszę wszelkie pytania na temat Soha III zadawać w tym wątku.

Niestety nie jestem w stanie pisać wszystkich odpowiedzi na PW, jak uczy doświadczenie te same pytania wielokrotnie powtarzają się, więc prowadząc dyskusję w tym wątku z pewnością skorzystają i inni.

Przepraszam, ale na PW nie będę odpowiadał na pytania techniczne dotyczące konstrukcji Soha.

Za taką decyzją przemawia też fakt, że w tym wątku wypowiada się cała masa ludzi mających do powiedzenia dużo więcej ode mnie, przynajmniej w kwestii lamp i ich aplikacji.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> neodom

> Mowa tu o tlumiku ale co z impedancja wejsciowa sohy ?

 

Jeżeli chodzi o wpływ wejściowego tłumika w postaci szeregowego rezystora na impedancję wejściową, to sprawa jest wyjątkowo prosta. Zakładając, że w Mk3 Zin= 47k (tylko potencjometr się liczy, bo siatka lampy wejściowej ma bardzo dużą impedancję - przy ujemnej względem katody polaryzacji), z tłumikiem 1/N dostajemy:

Zin'= N* Zin

Przykładowo:

dla tłumika 1/2 w postaci szeregowego rezystora 47k dostajemy: Zin'= 2* 47k= 94k

dla tłumika 1/4 w postaci szeregowego rezystora 141k dostajemy: Zin'= 4* 47k= 188k

dla tłumika 1/8 w postaci szeregowego rezystora 329k dostajemy: Zin'= 8* 47k= 376k

 

Podejrzewam, że tego rzędu wielkości impedancji wejściowej nie spowodują żadnych negatywnych efektów z typowymi źródłami typu CD-player lub radio. Sprawdziłem to praktycznie tylko dla tłumika 1/2.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 2 tygodnie później...

Rozumiem, że trafo z Trafbera wyprowadzenie 230VAC ma na przewodach w kolorze pomarańczowym a 15VAC jest na parach niebiesko-brązowych?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Luiis chciałbym się dowiedzieć gdzie były wycinane otwory pod lampy, ewentualnie czy mógłbyś przesłać Twoje rysunki obudowy w Cadzie ?

Pozdrawiam

Robert

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

.. parę osób dopytywało się ostatnio o ver. MKIV zatem śpiesznie donoszę, że prace trwają, a koncepcja jest skrystalizowana i wygląda następująco:

1. wzmak będzie modulowy, z możliwością odłamania zasilacza..

2. zabezpieczenie na osobnej płytce i będzie to chyba smd,

3. potencjometr umieszcze na środku pcb,

4. zamiast 8 radiatorów postanowiłem opracować plytkę tak, aby wszystko montować na jednym SK68/100 i

tym sposobem znajdę miejsce na dużo większe kondy i ew. pre na płytce oraz dod. przekaźnik

(jeśli będzie konieczny).

5. oczekuję na układy z firmy IXIS celem przetestowania nowego uładu VH z regulacją od 50 do 300V.

- jeśli taki układ się pojawi w ślad za tym pójdą zmiany w zastosowanych elementach dyskretnych

źródła prądowego.

6. W zasilaczu znajdzie się moduł "cichego wentylatora".

 

To tyle podstawowych zmian, oczywiście wszelkie sugestie i pomysły nadal mile widziane;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proponuję nie montować potencjometru na płytce, można stosować inne elementy do regulacji głośności a nie uzależniać się tylko od Alpsa, na płytce może być tylko złącze. Można zrobiś dodatkową płytkę dla potencjometru. Budowa modułowa jak najbardziej ok.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bomarek, 12 Mar 2010, 17:59

 

>Proponuję nie montować potencjometru na płytce, można stosować inne elementy do regulacji głośności

>a nie uzależniać się tylko od Alpsa, na płytce może być tylko złącze. Można zrobiś dodatkową płytkę

>dla potencjometru.

Jeśli złącze - to jakie?

 

Już w wer. III było złącze do DACT'a, nic nie stoi na przeszkodzie aby podlutować jakieś kabelki i zastosować dowolny potencjometr (robiłem tak za starszym alpsem).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też tak robiłem ale chodzi o to aby lampy były blisko krawędzi przedniej pcb, wtedy można dodać selektor wejść tak jak na załączonym zdjęciu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bomarek, 12 Mar 2010, 21:22

 

zapewniam Cię za taki selektor spokojnie się zmieści

pomiędzy alpsa i gniazdo (sporo tam miejsca),

w obudowie Fischera pcb można umieścić o np. jedno piętro wyżej (patrz fotka).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

..a'propos fotki, od 4 dni testuję takie właśnie lampy:))

Pierwsze wrażenia są takie, że to naprawdę znakomite żarówy..!

Czytając notę 80cc nie mamy wrażenia, że mogą być np. lepsze od podobnych np.CC81 lub CC82, a jednak..

przy ponad dwukrotnie niższym wzmocnieniu niż 81 grają praktycznie tą samą głośnością..(pot w tym samym położeniu i na ucho nie czuję różnicy natężenia dźwięku), za to dynamika tych lamp zostawia daleko w tyle wszystkie, które dotąd testowałem, łącznie z 12AT7 RCA Black_Cat.

Ponadto dźwięk z tych baniek nabiera jakby większej plastyczności, czuje się swobodę z jaką gra teraz cały wzmacniacz (przedtem też to czułem, jednak teraz dociera do mnie jakby więcej drobnych niuansów i zdecydowanie lepiej słychać wszelkie pogłosy i np. szmerki studia nagrań, jakieś pomruki, cichutkie wzbudzania aparatury nagraniowej - szczególnie starszych nagrań itp.) Basy sa niewiarygodnie mocne - sprężyste i znacznie potężniejsze. Nie wiem czy to jedynie zasługa tych baniek, gdyż zmieniłem także tandem kondensatorów sprzęgających z 0,1 uF/SCR + 0,1uF/CRC na 0,1uF/Ruski FT2 + CRC 0,1uF - który to zestaw kondów już wcześniej wykazywał się znakomitym oddaniem niskich częstotliwości... teraz wydaje mi się (chwilami), że ktoś wali mnie młotkiem gumowym po głowie ;))

Są też minusy - żaróweczki o których wyżej biorą dwukrotnie więcej prądu żarzenia niż np. ECC82 i prawie trzykrotnie więcej niż ECC81 przy tym samym napięciu (12V).

Uruchomienie E80CC na MKIII wymagało zatem modyfikacji zasilania - żarzenia polegającej na wymianie kondów C7P i C6P na 2200uF przy czym ważne jest aby kondensator C7P był wartości co najmniej 2200uF.

Pewnej korekty napięć wymagał też zasilacz +/-15V gdyż pojawił się niewielki spadek na stabilizatorach rzędu 0,1V - także po włożeniu lamp w podstawki podciągnąłem napięcie żarzenia do 12,6V (o prawie 0,3V).

Konieczne było też posmarowanie stabilizatora LM337 pastą silikonową (zastosowałem taką ze srebrem) gdyż ten stabilizator grzeje się teraz niemiłosiernie..

Wszystkie te zabiegi naprawdę się opłacają, lampy grają niewiarygodnie..:)) jest to teraz mój Nr 1.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja swoje obudowy lubię robić sam, ta na zdjęciu ma grubość 48mm.

Tak na szybko przetestowałem E80CC i rzeczywiście w porównaniu da 12AT7 Siemensa grają tak jak piszesz, trzeba zamówić mocniejszy transformator bo ten 30W przy takich lampach już nie wyrabia. Ale poczekam z tym aż się "urodzi" nowa wersja Sohy.

Jeżeli masz możliwość to posłuchaj 12BH7.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

..również 40w Trafber jest sporo cieplejszy, ale nie ma kłopotów z brakiem prądu, co by zapewne było słychać..

Moc admisyjna tych lamp o tylko 2W (E81CC dla porównania 2,5W przy Ua=250V) i z pewnością się jej nie osiągnie w tej aplikacji lecz po stronie żarzenia to chyba ze 4W na lampę.

Zanim MKIV się "urodzi" z pewnością można posłuchać E80CC na tych elementach, która są, nie zapominając o drobnych modyfikacjach (wspomnianych powyżej).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bomarek, 14 Mar 2010, 19:02

 

 

>Ja swoje obudowy lubię robić sam, ta na zdjęciu ma grubość 48mm.

obudowa całkiem wporzo ale... czy to soha, bo jakoś nie poznaję?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

konankombo, 14 Mar 2010, 19:18

 

>Kiedy orientacyjnie powstanie soha 4?

 

...jestem już w trakcie przygotowywania nowego layoutu, ale zapewne potrwa to jeszcze ze 2 miesiące, tym bardziej, że nie mam kompletu nowych elementów do testów.

Na razie przetestowałem lampy E80CC na "pozytywnym" żarzeniu, i jest OK.

Ponieważ PCB będzie znacząco różne od dotychczasowych zachowując jednocześnie pewną kompatybilność w zakresie obudowy, proszę o trochę cierpliwości - bo jak się okazuje nie jest to proste zadanie;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja mam w III nadal problem z brumem. Jako ze znalazlem w koncu chwilem to usiadlem i zaczalem jakas chronologie ustawiac.

 

- plytka bez obudowy, wlutowany ALPS, ustawione punkty pracy - brumi silnie w obu kanalach. Zadnych przewodow wejsciowych nie lutowalem. Dotkniecie ALPSa redukuje brum o polowe (na ucho). Zwarcie osi ALPSa z masa na gniezdzie sluchawkowym dalej obniza brum do poziomu lekkiego

 

- plytka wlozona w obudowe Fischera, bez przylutowanych kabli do wejscia - objawy identyczne

- wzmacniacz w obudowie, ekran trafa polaczony elektrycznie z obudowa, obudowa podlaczona przewodem z otworkiem 3mm na srodku plytki, ALPS polaczony elektrycznie z obudowa - w lewym kanale brumu nie ma (albo jest na poziomie nieslyszalnym), w prawym kanale slyszalny od ok godziny drugiej na potencjometrze

 

Zjawisko sprawdzone na 2 zestawach lamp (oczywiscie ustawiane ponownie punkty pracy) - dokladnie to samo. Z bledow jakie popelnilem przy lutowaniu to w praktyce tylko odwrotnie przylutowane diody podswietlajace lampy. Jako ze mnie to denerwowalo, to musialem wylutowac podstawki, diody i wlutowac ponownie - nie zauwazylem, ze przegrzalem cos, a luty dla swietego spokoju sprawdzilem miernikiem i wydaja sie byc OK. Jesli ktos ma jakies sugestie - bede wdzieczny.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kodi, 19 Mar 2010, 12:58

 

Kodi,

jak pamiętam miałeś spore kłopoty z bezpiecznikami które paliły Ci się po założeniu zworek na +/-15V.

Sprawdź gruntownie całe zasilanie wzmacniacza, gdyż ten brum może pochodzić właśnie z tego bloku.

U mnie siedzi bezpiecznik 300mA i używam lamp E80CC, które biorą naprawdę sporo prądu i nic się nie pali.

Możliwe, że po zasilaczu na LT317/337 masz jakiś błąd i spory pobór prądu. Posprawdzaj wszystko, łącznie z polaryzacją kondensatorów i tranów.

Może jakiś element jest jeszcze uszkodzony i tamtędy jest podawana masa, posprawdzaj grzanie się elementów czynnych.

Pamiętaj, że jeśli montowałeś np. TL783 bez podkładki mikowej i tulei aramidowej do radiatora i element się nie uszkodził to wcale nie oznacza, że jest on nadal w 100% sprawny, to samo dotyczy innych stabilizatorów..

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Luiis - posprawdzam. Bezpieczniki byly bezzwloczne i to bylo przyczyna - obecnie siedzi tam 310mA zwloczny i nic sie nie dzieje. Wszystkie uklady sa zamontowane na radiatorach na podkladkach z izolatorem i byly sprawdzane na brak przejscia metalowy pad scalaka - radiator.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>Luiis

 

Zachęcony Twoimi pozytywnymi wrażeniami z zastosowania lamp E80CC nabyłem takowe - Philips SQ. Jaki ustawiłeś prąd źródła i napięcie anodowe dla tych lamp? (ja mam mk2)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kodi , daj kondensator 100n tak jak na zalaczonym obrazku ...

brum zniknie .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.