Skocz do zawartości
IGNORED

Pytanie o I/V do PCM1796


drzejk0b

Rekomendowane odpowiedzi

>michelangelo,

Pewnie masz i rację, ale jest racja i ....

 

Jak udowodnisz koledze, że trafo jest lepsze, skoro budżet ograniczony, a jego pytanie to próba racjonalizacji kosztów, zwłaszcza w tym swiecie, gdzie każda reklama cie oszukuje, a byle gówniany CD kosztuje 10kzł,

każesz mu kupić, czy tez może zaprosisz na odsłuchy? nie to żebym się czepiał, ale jak człowiek bez doświadczenia ma dobrac sobie trafka po 400zł za sztuke , gdzie są różne do wyboru.

 

A tak po ińzyniersku - argument, że w sprzecie profesjonalnym cos się stosuje dokładnie niczgo w tym przypadku nie dowodzi, bo obaj wiemy, że głównym powodem stosowania transformatorów, jest chęć przesłania sygnału długimi kablami, możliwie bez zniekształceń i zbierania syfu z okolicy, a te najdroższe mikrofony nie maja transformatorów.

 

Tak dla ścisłości trafa sa fajne, ale ta cena jest nie fajna, z innego segmentu

I naprawdę nie ma co robic mezaliansu. DAC za małą kasę i wypasione trafo (bo średnie już nie działają).

 

Ironię Twoja lubię, tylko nie pomaga koledze w potrzebie wcale a wcale ...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

najlepsze i najprostsze co do tej pory zrobiłem i słyszałem i co od razu ruszyło bez wzbudzeń to aplikacja na ad844, czyli konwersja na specjalnie włączonym video op ampie. proste i tanie a przy tym nie wzbudzało się, choć zniekształcenia nie były tak małe jak w klasycznej konwersji na op ampie ale muza szła jak na żywo.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Jakkolwiek będzie - będzie inaczej, aniżeli sobie wyobrażamy - ponieważ między Dobrem a Złem znajdujemy się w życiu i w świecie

wielowymiarowym,w którym dokumentnie pomieszane jest Przypadkowe z Nieuchronnym."(S. Lem 1999)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Waldi

 

Jak budżet jest ograniczony a nie chce się odwalać totalnej bucówy, to faktycznie nic tylko zrobić układ na dyskretniakach. Są tanie, a mogą dać bardzo dobre rezultaty, tyle że większym nakładem pracy własnej.

 

Trafa są fajne, ale ceny tych dobrych są faktycznie niefajne. Jak ktoś chce posłuchać co potrafią to zapraszam do mnie.

 

A co do tego mezaliansu... to, że kostka PCM1796 jest DACem za małą kasę wcale nie znaczy że jest byle jaka. Połączenie jej z trafami wcale nie stanowi mezaliansu. Ja nie z tych, co to uważają że jak coś jest tanie to nie ma prawa grać, więc do slamsów z tym albo do hipermarketu. Mam w nosie że cośtam było tanie, jak gra to gra i już. I fakt że nie nosi na sobie logo drogiej "audiofilskiej" czy też hi-endowej firmy mi powiewa.

 

Dlatego moja sugestia: drzejk0b, rób na dyskretniakach, a tymi co potrafią tylko się natrząsać się nie przejmuj. Nawet jak Ci się w końcu nie spodoba, to dużo kasy nie wydasz, a to czego się w trakcie nauczysz będzie na zawsze Twoje. Powodzenia.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>McGyver

Dobrze napisałeś,

A podpucha mi wyszła hehehehe :-)))

 

No bo tak jest - nie ma siły aby od razu zrobic "odrzutowca" - trening jest potrzebny i kosztuje,

a swoja drogą, gdby do ciebie było bliżej to pewnie dawnobym posłuchał, ale ja tyle co do ciebie to bliżej do 4, czy 5 stolic mam, taki lajf

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To gdzie Ty mieszkasz, w Monako czy jak?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem taki buforek HDAM Marantza (schemat z www.diyzone.net). Można bez problemu zamienić tranzystory na BC550/BC560? Słyszałem że lepsze są 2SA970/2SC2240 - nadają się tutaj? To samo pytanie dotyczy I/V Waldka - czy jest sens zamieniać tranzystory BC550/560 na coś innego?

 

Aktualnie mam przedwzmacniacz mojej roboty z buforem na 2SK170. Jeśli ten buforek byłby równie dobry jak HDAM to wolę go zastosować ze względu na mniejszą ilość elementów. Tranzystory to niestety 2SK170 GR

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wkleił się buforek na 2SK170...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wpisz sobie w google diamond buffer a znajdzie Ci takich schematów dużo. Ten jest trochę przekombinowany bo i DC serwo i kondensator na wejściu. Po I/V dyskretnym raczej będzie Ci potrzebny wzmacniacz, a nie bufor. Masz zamiar desymetryzować sygnał?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

myślę, że to ciekawy wpis:

Nie chciałbym być złośliwy, ale tak mi się coś zdaje, że dla niektórych Kolegów "standardowe" nieciekawe brzmienie oznacza brak zniekształceń i liniowość toru. Stąd te wszystkie transformatory, lampy, pojedyńcze tranzystory które to rozwiązania dodają dźwiękowych "smaczków". To może od razu dodajmy equalizer ustawiony w "uśmiech Mariana" ;-)?

 

Tak, stawiam tezę , że konwersja "klasyczna" na op ampach jest do kitu. Op mapy wyciągają "życie" z muzyki a dużym chłopcom w fabrykach nie chce się nic zmieniać ... bo tak łatwiej. Stąd te próby amatorów, żeby wreszcie coś porządnie zrobić. Tak samo jest z 3 - nogowymi stabilizatorami.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Jakkolwiek będzie - będzie inaczej, aniżeli sobie wyobrażamy - ponieważ między Dobrem a Złem znajdujemy się w życiu i w świecie

wielowymiarowym,w którym dokumentnie pomieszane jest Przypadkowe z Nieuchronnym."(S. Lem 1999)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 1 miesiąc temu...

Panowie sprawdzaliście w praktyce I/V stage na OPA1632 lub THS4130 ? porównywaliście z D1 lub choćby rezystorem ? na forach zagranicznych tematy związane z taką konwersją szybko umarły, choć jest ona stosowana w praktyce. Czyżby temat skończył się na dyspucie o wyższości lamp i transformatorów nad resztą rozwiązań ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

drzejk0b

" Nie wiem czy można bezpośrednio porównywać te kostki ale patrząc w datasheet widzimy:

(...)

 

Nie znam się na tym i może rzeczywiście INA134 jest lepszy dlatego że jest stworzony specjalnie do tego celu, ale parametrów na pewno nie ma lepszych."

 

Jak do układu dołożysz zestaw rezystorów - w praktyce zauważysz, ze nie bez powodu te INA są robione.

Kosmiczne parametry "na papierze" tego "lepszego" są degradowane przez "życie".

Poziom szumów nie jest wyższy niż szum termiczny 300omowego rezystora na wejściu (dasz większą wartość to będzie szumiało bardziej źródło niz opamp), CMRR zdewastuje dobór rezystorów, slew rate i procenty zniekształceń mogą być daleko poza jakakolwiek percepcją czy pomierzeniem.

Reasumując - często na papierze jeden układ ma jakieś przewagi, trzeba sie zastanowić, czy te przewagi są istotne, czy fizyka da im szansę:) A budowa i parametry półprzewodników od dłuższego czasu juz są na granicy możliwości (fizyki, budowy atomów itp).

Takze mam w planach DACa 1794 (dual mono) z 1632 jako IV i INA na desymetryzację ale z paru powodów nadal są to plany:)

Pozdrawiam i powodzenia życzę

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.