Skocz do zawartości
IGNORED

PCM56 SPDIF NOS DAC - Zamówienie zbiorowe


dst89

Rekomendowane odpowiedzi

Z mojej strony temat oczywiście nie umarł, mam jednak tyle rzeczy na głowie, że ta musi jeszcze trochę poczekać. Druga sprawa, prosiłem o spostrzeżenia dotyczące projektu płytki, jednak nikt nie kwapił się do jakichkolwiek wypowiedzi. Może zadam pytanie, czy są jeszcze wogóle zainteresowani ?

W najbliższym czasie postaram się zoptymalizować płytkę DACa, jednak muszę to skonsultować z kimś, kto ma większe doświadczenie w tej materii. Po głębszym zastanowieniu proponuję również stabilizatory scalone do cyfry + ewentualnie jakiś filtr, oczywiście każdy układ zasilany z osobnego. Jeśli chodzi o analog, może koledzy znaleźli w międzyczasie coś bardziej odpowiedniego niż TT ? widziałem, że kolega dst89 uruchamiał Teddyreg'a ? całość zamierzam podzielić na dwie PCB, część z DACiem (dwustronna), oraz z zasilaniem cyfry i analogu (jednostronna). Obniży to koszta i umożliwi ewentualną zmianę zasilania.

Witam po raz pierwszy na tym forum.

 

To co na szybkiego rzuciło mi się na oczy to odwrotnie ustułowany torx.

 

Poza tym zastanawia mnie po co w zasilaczu, z którego pobierane będą jakieś dziesiątki, czy setki mA paroamperowe diody prostownicze i podobne tranzystory w stabilizatorach?

 

Dalej co do PCB z DAC'a. Lutowałem to maleństwo (DIR9001) parę razy i moja rada. Jeśli ma to być projekt do samodzielnego lutowania odradzam prowadzenie ścieżek pod takimi małymi kostkami SMD. Szacuję, że może co dziesiątemu amatorowi lutowania uda się to wlutawać bez zwarć, a jak zrobi się zwarcie pod kostką praktycznie jest ona nie do odzyskania. Może hotairem, ale kto tym dysponuje? Zazwyczaj przy wylutowywaniu lecą też ścieżki, więc i PCB do kosza.

 

Poza tym lepiej analizuje się PCB bezpośrednio z pliku Eagle'a. Można zaznaczyć wybraną ścieżkę i dobrze widać jej przebieg.

Z nieco innej beczki. Na płytce przetwornika nie doszukałem się kondensatorów filtrujących przy nogach zasilających scalaki. Widzę przy opampach i pcm'ach chyba 47u, ale nie widzę standardowych 100n. Takie kondziołki nie tylko zapewniają stabilniejsze zasilanie dla scalaków, ale i zmniejszają przedostawanie się szumu wywołanego impulsowym poborem napięcia.

 

Osobiście w moim poprzednim projekcie też zrobiłem takie kombinowane zasilanie. Mimo to (a może właśnie dla tego) bez sygnału po rozkręceniou wzmacniacza na ful dają się słyszeć szumy i bardzo lekki brum. Oczywiście odstęp od sygnału jest przypisowy. Jednak w następnym projekcie mam zamiar zrobić to inaczej.Zamiast przesadzonej ilości uzwojeń dwustopniowe stabilizatory, przy czym drugi stopień to scalaki LD możliwie blisko kostek.

januss73

 

"To co na szybkiego rzuciło mi się na oczy to odwrotnie ustułowany torx."

 

Czyli ma być odwrócony o 180 stopni, czy umieszczony po przeciwnej stronie pcb ?

 

"Poza tym zastanawia mnie po co w zasilaczu, z którego pobierane będą jakieś dziesiątki, czy setki mA paroamperowe diody prostownicze i podobne tranzystory w stabilizatorach?"

 

Takie stabilizatory zaproponował marosik do cyfry, pewnie scalone + filtr by tu wystarczyły, aproponuj coś w to miejsce. Zasilacz analogu powinien być jednak dobry, dyskretny jest tu raczej wskazany.

 

"Dalej co do PCB z DAC'a. Lutowałem to maleństwo (DIR9001) parę razy i moja rada. Jeśli ma to być projekt do samodzielnego lutowania odradzam prowadzenie ścieżek pod takimi małymi kostkami SMD. Szacuję, że może co dziesiątemu amatorowi lutowania uda się to wlutawać bez zwarć, a jak zrobi się zwarcie pod kostką praktycznie jest ona nie do odzyskania. Może hotairem, ale kto tym dysponuje? Zazwyczaj przy wylutowywaniu lecą też ścieżki, więc i PCB do kosza."

 

A gdzie tam ma się zrobić zwarcie ? jednak może lepiej przejściówka ?

 

"Na płytce przetwornika nie doszukałem się kondensatorów filtrujących przy nogach zasilających scalaki. Widzę przy opampach i pcm'ach chyba 47u, ale nie widzę standardowych 100n."

 

Dorysuj na schemacie.

 

"Osobiście w moim poprzednim projekcie też zrobiłem takie kombinowane zasilanie. Mimo to (a może właśnie dla tego) bez sygnału po rozkręceniou wzmacniacza na ful dają się słyszeć szumy i bardzo lekki brum. Oczywiście odstęp od sygnału jest przypisowy. Jednak w następnym projekcie mam zamiar zrobić to inaczej.Zamiast przesadzonej ilości uzwojeń dwustopniowe stabilizatory, przy czym drugi stopień to scalaki LD możliwie blisko kostek."

 

A może to wina źle prowadzonej masy ? te zasilacze są sprawdzone i podobno dość dobre.

A może rozbudować główną PCB i zastosować stabilizatory scalone do cyfry, a analog zrobić na osobnej płytce, jeśli to krytycna część tego projektu każdy coś dopasuje we własnym zakresie, a mniej ważne zasilanie cyfry pozostanie bez zmian. Nie będę prowadził monologu, więc proszę o krytyczne wypowiedzi.

Żeby nie było nieporozumień. Sam jestem amatorem i nie muszę mieć racji :)

Trochę jednak bawiłem się w te klocki więc jakieś doświadczenie mam.

 

>Czyli ma być odwrócony o 180 stopni, czy umieszczony po przeciwnej stronie pcb ?

 

Ma być obrócony o 180. Żeby było śmiesznie sam popełniłem ten błąd, a zorientowałem się po zlutowaniu całej reszty.

 

>Takie stabilizatory zaproponował marosik do cyfry, pewnie scalone + filtr by tu wystarczyły,

>aproponuj coś w to miejsce. Zasilacz analogu powinien być jednak dobry, dyskretny jest tu raczej

>wskazany.

 

Też tak uważam. Kiedyś widziałem ciekawy niskoszumny stabilizator irka, ale coś go teraz nie mogę znaleźć. Jak mi się to uda dam znać. A póki co, myśę, że opa134 w stabilizatorze to trochę rozrzutność. TL'ki też dają radę.

 

>A gdzie tam ma się zrobić zwarcie ? jednak może lepiej przejściówka ?

 

Przedostanie się trochę pasty podczas ustawiania pod kostkę i pozamiatanie. Przeżywałem to, mało kiedy się tak wkurzyłem :) Teraz albo robię przejściówki, albo ścieżki wyprowadzam tylko na zewnątrz. Obudowy do dir i pcm też sam projektowałem, żeby pady nie wchodziły za głęboko pod obudowę. W tej metodzie udaje mi się polutawać jakieś 95%. Szacukowo, bo ich za dużo nie lutowałem.

 

>Dorysuj na schemacie.

 

To wrzuć pliki eagle.

 

>A może to wina źle prowadzonej masy ? te zasilacze są sprawdzone i podobno dość dobre.

 

Nie wykluczone, ale chyba przesadzone, przecież bez LP-filtra będzie dziesiątki mA poboru, a te diody starczą na dobrą końcówkę mocy.

 

Co do przydźwięków to raczej nie wina masy, bo prowadziłem ją starannie, ale w zasilaczu mam zalewane małowydajne trafa, co na 4 podwójne opampki w LPF jest chyba za mało, no i stabilizacja to zwykłe 78x dość daleko od opampów.

 

>A może rozbudować główną PCB i zastosować stabilizatory scalone do cyfry, a analog zrobić na

>osobnej płytce, jeśli to krytycna część tego projektu każdy coś dopasuje we własnym zakresie, a

>mniej ważne zasilanie cyfry pozostanie bez zmian. Nie będę prowadził monologu, więc proszę o

>krytyczne wypowiedzi.

 

Tu chyba nie ma złotego środka. PCM to układ który ma część cyfrową i analogową, więc przerzucenie go na inne pcb da nam przeniesienie części cyfrowej na LPF. Tu trzeba dobrze rozplanować masy, przetestować prototyp zanim zacznie się jakieś zbiorowe zamówienia zwłaszcza na PCB.

 

Jeśli ma to być DAC z możliwością rozwoju chyba warto zrobić osobno odbiornik, warto by dorobić mu selektor na jakimś multiplekserze, zbufotrować wyjście z multipleksera jakimś hex inverter'em, dorobić wyjście sygnału PCM, do którego łatwo można podłączyć inny przetwornik, no ale nie chcę za dużo namieszać. Poza tym nie chciał bym się wdawać w polemikę ale nie mam przekonania do NOS'ów. W końcu to przeżytek z przed lat dziestu. Ti wprowadził chyba nie do pobicie PCM1794 czy choćby o nieco mniejszej dynamice, ale też rewelacyjny 1798. Wiem, że NOS może brzmieć charakterystycznie, ale to głównie przez jego niedostatki jak przez jakość. Z drugiej strony jak patrzę na parametry ten PCM56 nie wygląda źle.

W poprzednim poście chodziło mi o ten stabilizator.

 

Prosty, tani i całkowicie eliminuje zakłócenia z sieci. Myślę, że przeładowywanie prądu z jednej pojemności do drugiej w momencie gdy pierwszy kondensator nie jest ładowany to całkiem trafny pomysł. Poza tym można bardzo łatwo ustalić sobie poziom napięcia wstępnej regulacji zenerkami. Można by porobić takie wstępne stabilizacje do częci cyfrowych i analogowej ustalając napięcie wyjścia odpowiednio do napięcia dropout następnych regulatorów a potem możliwie blisko układów np coś typu LT1761. Chyba Irek nie będzie miał za złe jak ktoś skorzysta z tego schematu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

lt 1084 kontra stabilizator dyskretny zaciagniety z yamahy cdx810. januss porownywales takie cos?

porownaj sobie chociazby 7805 z lt a zrozumiesz o czym mowa. moze naczej. porownaj sobie dwa 7805 produkty ST z roznych fabryk. jak uslyszysz roznice to mamy o czym gadac... (byla o tym mowa w watku o shigarakim)

 

100nF przy nogach scalakow>? jak najbardziej. polecam kanapki 100p 1n 10n 100n (cog, cog, x7r x7r) za grosze a efekt calkiem niezly.

zalozenie takiej kanapki na stabilizatorze dyskretnym razem z 10uF SP daje bardzo dobre efekty..

>lt 1084 kontra stabilizator dyskretny zaciagniety z yamahy cdx810. januss porownywales takie cos?

 

Masz na myśli ten szeregowy stabilizator na czterech tranzystorach i zenerkach? Co w nim nadzwyczajnego? Wg mnie w diy nie chodzi o powielanie rozwiązań sprzed lat x-dziestu a zrobienie czegoś nowego, może nawet nowatorskiego. Napisz może lepiej co myślisz o tym wynalazku Irka co pokazałem wyżej?

 

>porownaj sobie chociazby 7805 z lt a zrozumiesz o czym mowa. moze naczej. porownaj sobie dwa 7805

>produkty ST z roznych fabryk. jak uslyszysz roznice to mamy o czym gadac...

 

Wiem że 78x cienkich producentów są nic nie warte. Miałem już takie, co przy minimalnym obciążeniu grzały się bardziej jak opornik z zenerką. Zresztą bym się nie zdziwił jakby taka właśniebyła ich struktura. Na prawdę nie chcę się wdawać w polemikę ale w brzmienie stabilizatorów nie wierzę. Zasilanie ma być na tyle stabilne, żeby nie generować żadnych dźwięków w głośniku po spauzowaniu odtwarzacza, innymi słowy ma zapewnić dynamikę zbliżoną do tej co podaje producent np takiego PCM56 w nocie, i tu kończy się jego brzmienie. No ale to jest moje zdanie, oczywiście masz prawo do swojego.

januss73 poruszył ważną kwestię - kto podejmie się uruchomienia i pomiarów prototypu ?

 

Zrobienie wszystkiego na jednym pcb jest dobrym pomysłem, ma wiele zalet, problem w tym, że stosując zaproponowane zasilacze (TT i scalone) nie wiemy jak całość będzie się sprawować. Stabilizatory zaproponowane przez marosika są przez niego używane i sprawdzone w tej aplikacji. Dobrze było by więc skorzystać z tego faktu i zastosować również zasilacze z CDX-1110 do analogu, przeszkodą jest jedynie brak dostępu do schematu, a nadwyrężać kolegi rozrysowaniem ww zasilaczy nie chcemy, choć było by to bardzo miłe z jego strony ;) Czy nikt w międzyczasie nie dokopał się do schematu CDX-1110 ?

Nasuwa mi się tylko jedno pytanie, jak powinno wyglądać połączenie tej płytki z zasilaczami ? czy listwa z pinami możliwie blisko układów związanych z cyfrą i jednym pinem przeznaczonym na masę i to samo dla analogu to dobry pomysł ? czy lepiej wyprowadzić dla każdego stabilizatora osobny punkt masy ? masa pozostanie w formie wylewki dla cyfry i analogu, połączenie przy przetwornikach.

Witam

 

Przejrzałem trochę schemat i PCB.

 

Torx jak już mówiłem musi być odwrotnie.

 

CKSEL najlepiej podpiąć pod ERROR. Jeśli nie to przynajmniej ustawić na LOW.

 

Próg przełączania hc04 dla zasilania 5V to jakieś 2-2,5V. Wyjście SPDIF z cd to amplituda 0V5. Żeby hc04 zaskoczył trzeba go ustabilizować na poziomie progu przełączania rezystorem 21k między wejściem i wyjściem pierwszego inwertera czyli 21k między nogi 1 i 2. Wyjście z torxa może iść bezpośrednio na przekaźnik, bo 9001 trawi sygnał ttl.

 

Tu nie jestem pewny, bo nigdy nie stosowałem takich filtrów. Zegar systemowy na DIR ustawiony jest na 384fs, co dla cd znaczy 384x44.1 16,9MhZ, pcm56 trawi tylko 10MhZ więc polecam to sprawdzić.

 

Górny PCM jest nie zasilony, są przerwy na ścieżce.

Dolny jest ale chyba brak ścieżek.

 

Reset DIR'a dobrze jest przetrzymać chwilę po włączeniu na LOW, miałem przypadki, kiedy się zwieszał i dopiero podciągnięcie go do masy go odwieszało. Starczy podciągnąć go do v+ rezystorem 10k i na opóźnienie dołożyć 10u. Nie wiem z czego wynikało wieszanie. Może z powodu różnego czasu ładowania filtracji 5 i 3V3. Reset podczas Power on trwa tylko 100ns.

 

Temat paroamperowych diód tym razem przemilczę :)

 

Za to z mojej ulubionej innej beczki.

Ma ktoś ochotę zrobić dac'a na dzisiejszej a nie z minionej epoki kostce?

Proponuję pcm1794 (wersja dla oszczędnych 1798) Nawet 1798 w trybie mono bije parametrami na głowę tego 56.

Moja propozycja to osobno DIR, osobno DAC i osobno LPF. No i oczywiście zasilacz. Taki przyszłościowy evaluation kit, w którym łatwo można podmienić dac'a albo LPF, czyli "Lampucera contention". Jak są chętni to zakładamy nowy temat.

Zrobiłem już jeden DAC na 1794, ale odstęp S/N mnie nie zadowala, więc mam zamiar zrobić następny. Poza małym brumkiem przy wzmacniaczu na ful i pałzie gra to jednak nieprzeciętnie.

Koszty czegoś takiego to:

PCM1794/szt przy zamówieniu min. 10szt to 22euro (w trybie mono trzeba 2)

Wersja oszczędnościowa pcm1798 to ok. 7Euro/szt.

Dir9001 ok 5Euro

Reszta kosztownych rzeczy to ewentualne opampy do LPF no i PCB.

Jak zbierze się parę chętnych na składanie otwieramy nowy temat.

 

Sory BB84 za takie mieszanie, ale mam w zwyczaju mówić co myśle.

Kolego, temat dotyczy kości PCM56 i im podobnych, przy nich pozostańmy. Jeśli masz ochotę otworzyć wątek o PCM1794 zrób to. Zaoferowałeś swoją pomoc odnośnie tej konstrukcji, tak więc prosiłbym Cię o wprowadzenie ww. zmian, również wspomnianych 100n przy scalakach i podesłanie mi plików eagle'a. Ja zajmę się ostatecznym projektem pcb. Większość z nas zakupiła już potrzebne układy. Ostatecznie podejmuję decyzję o zrobieniu małej pcb z wszystkim "on board" bez zasilaczy, aby ci, którzy nie będą zadowoleni z wyników nie szli w koszta. Pozostaje jeszcze kwestia tego nieszczęsnego SDIP40, może zrobić przejściówkę na bardziej dostępny standard, np. DIP40 lub DIP28 jeśli to możliwe ? proszę o zabranie głosu w tej kwestii.

januss73, 20 Kwi 2010, 22:21

 

>Witam

>

>Przejrzałem trochę schemat i PCB.

>

>Torx jak już mówiłem musi być odwrotnie.

>

>CKSEL najlepiej podpiąć pod ERROR. Jeśli nie to przynajmniej ustawić na LOW.

>

>Próg przełączania hc04 dla zasilania 5V to jakieś 2-2,5V. Wyjście SPDIF z cd to amplituda 0V5. Żeby

>hc04 zaskoczył trzeba go ustabilizować na poziomie progu przełączania rezystorem 21k między wejściem

>i wyjściem pierwszego inwertera czyli 21k między nogi 1 i 2. Wyjście z torxa może iść bezpośrednio

>na przekaźnik, bo 9001 trawi sygnał ttl.

>

>Tu nie jestem pewny, bo nigdy nie stosowałem takich filtrów. Zegar systemowy na DIR ustawiony jest

>na 384fs, co dla cd znaczy 384x44.1 16,9MhZ, pcm56 trawi tylko 10MhZ więc polecam to sprawdzić.

>

>Górny PCM jest nie zasilony, są przerwy na ścieżce.

>Dolny jest ale chyba brak ścieżek.

>

>Reset DIR'a dobrze jest przetrzymać chwilę po włączeniu na LOW, miałem przypadki, kiedy się zwieszał

>i dopiero podciągnięcie go do masy go odwieszało. Starczy podciągnąć go do v+ rezystorem 10k i na

>opóźnienie dołożyć 10u. Nie wiem z czego wynikało wieszanie. Może z powodu różnego czasu ładowania

>filtracji 5 i 3V3. Reset podczas Power on trwa tylko 100ns.

>

>Temat paroamperowych diód tym razem przemilczę :)

>

>Za to z mojej ulubionej innej beczki.

>Ma ktoś ochotę zrobić dac'a na dzisiejszej a nie z minionej epoki kostce?

>Proponuję pcm1794 (wersja dla oszczędnych 1798) Nawet 1798 w trybie mono bije parametrami na głowę

>tego 56.

>Moja propozycja to osobno DIR, osobno DAC i osobno LPF. No i oczywiście zasilacz. Taki

>przyszłościowy evaluation kit, w którym łatwo można podmienić dac'a albo LPF, czyli "Lampucera

>contention". Jak są chętni to zakładamy nowy temat.

>Zrobiłem już jeden DAC na 1794, ale odstęp S/N mnie nie zadowala, więc mam zamiar zrobić następny.

>Poza małym brumkiem przy wzmacniaczu na ful i pałzie gra to jednak nieprzeciętnie.

>Koszty czegoś takiego to:

>PCM1794/szt przy zamówieniu min. 10szt to 22euro (w trybie mono trzeba 2)

>Wersja oszczędnościowa pcm1798 to ok. 7Euro/szt.

>Dir9001 ok 5Euro

>Reszta kosztownych rzeczy to ewentualne opampy do LPF no i PCB.

>Jak zbierze się parę chętnych na składanie otwieramy nowy temat.

>

>Sory BB84 za takie mieszanie, ale mam w zwyczaju mówić co myśle.

 

 

 

Jestem chętny na udział w projekcie PCM1794 / DIR9001 (PCB i kości).

Nie przesadzałbym z trybem mono na PCM1794, implikuje to rozbudowę analogówki (dodatkowa desymetryzacja) co może pogrzebać zyski płynące z zastosowania osobnych kości dla każdego kanału.

 

To co, zakładamy wątek?

  • 2 tygodnie później...
  • 3 tygodnie później...

A może tak bez wszelkich przejściówek na tego DIRa. Bo jak będziemy tak kombinować to projekt nigdy nie wejdzie do życia. Może już zdecydujmy się i dajmy koledze BB84 dokończyć to PCB.

Moim zdaniem w większej części PCB już jest zaprojektowane bardzo dobrze. I zasilanie jest dobrze ten shunt i zasilacz co zaproponował marosik są dobre nie zmieniajmy tam nie czego. Jeżeli ktoś ma doświadczenie z prowadzeniem mas to pomóżcie koledze. I będziemy mieli świetny DAC z klasycznym brzmieniem wyższej półki CDeków z lat 80tych. Bo jak nie zdecydujemy się na coś to pozostaje man tylko sprzedaż kostek ...

Ja swoją wersję DAC z DIR9001 plus PCM56 elektrycznie uruchomiłem. Na rezystorach konwersji oscyloskop pokazuje sygnał. Niestety wersja z filtrem CXD1244 za cholerę nie chciała ruszyć. Był tylko "piękny" szum cyfrowy na wyjściu. Dlatego dorobiłem stolik z inwerterem, i jest klasycznie, NOS :). Czyli nic nadzwyczajnie nowego. Dla CXD.. znalazłem inne zastosowanie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Czyli co mamy jakiś błąd w schemacie?

Ten CXD ma możliwość ustalenia 14 i 16 bit. Czy dobrze go podłączyłeś?

Ja mam CXD w DACu z AD1865 waldeza i gra to bardzo bardzo dobrze. Z ładną średnicą. Waldi do czego wykorzystałeś CXDka? Może mnie czaka taka sama decyzja. Nie wiem tylko gdzie zastosować ad1861 odpowiednik PCM56 które nabyłem specjalnie z myślą o tym DACu.

Mam nadzieję, że moja PCB ruszy z filtrem. Zdecydowałem się jednak na zastosowanie jedynie DF1704 bez trybu NOS i taką oddam do zakładu. Jeśli chodzi o zasilacze będą one na osobnych płytkach do termotransferu.

  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    • Biuletyn

      Chcesz być na bieżąco ze wszystkimi naszymi najnowszymi wiadomościami i informacjami?
      Zapisz się
    • KONTO PREMIUM


    • Ostatnio dodane opinie o sprzęcie

      Ostatnio dodane opinie o albumach

    • Najnowsze wpisy na blogu

    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

     

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat oraz na ukrycie połowy reklam wyświetlanych na forum.