Jump to content
wojciech iwaszczukiewicz

Najciekawsze wznowienia jazzowe.

Recommended Posts

Japońska Blue Note wznawia dosłownie wszystko co wartościowe. Ostatnie moje bluenotowskie zakupy, to brakujące w kolekcji ogniwo spinające kompletnie dyskografię Larry Younga i jego piąta, przedostatnia płyta dla BN - 'Heaven on Earth'. Żeby 'Haeven on Earth' nie było smutno, to dobrałem jej, z tej samej japońskiej serii, Bobby Hutchersona 'Total Eclipse'. Japońska seria wznowień na CD, nosząca nazwę 'More 60 Works', obejmuje najlepsze i najwartoścowsze płyty BN. Jest podparta 80tą rocnicą powstania Blue Note Records, która jakby nie spojrzeć, wybiła w tym roku. Blue Note strzeliło 80 lat!

W przeciwieństwie do ECM, wszystkie wznowienia najnowszej serii BN wydawane są w ludzkich opakowaniach, czyli w regularnych, standardowych jewel case 😀

Parker's Mood

ECM wznowiła przepiękną płytę Charlesa Lloyda "Voice in The Night" z 1999r. ( nagranie z 1998r.).Mam na winylu ale CD chyba nie ma.W składzie jeszcze B.Higgins,J.Abercrombie i D.Holland.To klasyczne,mainstreamowe granie w iście doborowym składzie.Miód dla uszu ( jeśli ktoś lubi miód).

Uprzejmie donoszę, że właśnie ukazało się wznowienie słynnych dwóch dni Mishy Mengelberga w Chicago. Poprzednia, pierwsza edycja, była limitowana do 3000 tysięcy sztuk i taką właśnie posiadam. Dziś dokupiłem najnowszy remaster z 2018 , 2nd edition. W necie ani mru mru yet, więc daję znać co i jak. Jak ktoś nie zdążył zaopatrzyć się w oryginał z 1999, to ma teraz okazję, być może jeszcze lepiej brzmiącą. Nie słuchałem jeszcze tego nowego wydania - zobaczymy co się zmieniło i co pomógł, czy też zaszkodził, nowy master.

Hidden Content

Give reaction or reply to this topic to see the hidden content.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Parker's Mood

Dodam, że najnowszy Misha i jego dwa dni w Wietrznym Mieście, pojawił się w ludzkich cenach - u mnie po $24.99 po zniżce, plus of kors tax... To naprawdę nie jest dużo, jak na porządny remaster tak kultowej płyty, dodatkowo na plus pochodzący od oryginalnego wydawcy...??? Tak myślę. Aż mi żal nacinać folii...??? 😀

Parker's Mood

Marion Brown - 'Capricorn Moon to Juba Lee Revisited' / Hat Hut Records - Revisited Series by ezz-thetics, 2019 /

Firma Hat Hut Records Wernera X. Uehlingera została wskrzeszona przez również szwajcarski label Ezz-Thetics, który to postanowił na nowo wydawać najcenniejsze zbiory Hut Hat Records z lat sześćdziesiątych. Hat Hut Records ma swój wątek na forum, ale niestety został on zapomniany, zresztą jak i cały jazz na tym portalu. Niestety, w modzie jest obecnie bezwartościowe badziewie, które ani nie prowokuje, ani nie zmusza słuchacza do poświęcenia muzyce większej atencji, bo i po co - wystarczy 'umcyk umcyk bumcyk cyk cyk' i szafa gra - to jest to, co społeczeństwo obecnie najbardziej lubi i ceni, a decyduje o tym prostota i płaski bezwartościowy przekaz. Ale ja nie o tym, tylko o serii 'ezz-thetics Revisited', która zastąpiła słynną hatOLOGY i o najnowszej kompilacji projektów Mariona Browna zasetowanej na jednej płytce - dodam, że niepełnej kompilacji, ponieważ w oryginalnej wersji albumu 'Juba Lee' mamy cztery numery, natomiast w originalnej wersji występującej pod nazwą 'Marion Brown Quartet' są z kolei trzy kompozycje. Najnowsze wznowienie i 'rewizyta' Ezz-Thetics obejmuje tylko po dwa numery z oryginalnych albumów - w zasadzie większość z 'Marion Brown Quartet' (1965), bo mamy tutaj ponad 22-minutową 'Capricorn Moon' i 18-minutową 'Mephistopheles' i jest to selekcja bez króciutkiego (trwającego zaledwie niecałe cztery minuty) łącznika '27 Cooper Square' znajdującego się na oryginale. Dwie kolejne kompozycje na najnowszej kompilacji, to wzięta z 'Juba Lee' (1966) ponad dwunastominutowa, tutułowa 'Juba Lee' i również ponad dwunastominutowa 'Iditus' - czyli okrojona do połowy oryginalna płytka 'Juba Lee', bez najdłuższego, ponad piętnastominutowego, otwierającego numeru '512E12' i bez dziewięciominutowego 'The Visitor. Tak czy siak, jest to bardzo wartościowe rozdanie dokumentujące pierwsze nagrania Mariona Browna jako lidera. Prawdopodobnie w niedalekiej przyszłości ukaże się kontynuacja oryginalnych albumów pod szyldem jakiegoś Vol.2 na przykład. 

Zarówno na 'Marion Brown Quartet' jak i na 'Juba Lee', Marion Brown dzieli się gówną pozycją z trębaczem Alanem Shorterem (starszym bratem Wayne Shortera), co jest niewątpliwie ciekawostką i jeszcze większym impulsem do zaznajomienia się z tymi nagraniami.

Hidden Content

R-14145068-1568664200-4981.jpeg.jpg

Parker's Mood

Albert Ayler Quartets 1964 - 'Spirits To Ghosts Revisited' / 2019, 1st Edition / Revisited series by ezz-thetisc, Hat Hut Records

Coś jest na rzeczy, że wznawiają takie rzeczy - to dobry omen. Fakt wznowienia serii mówi o zapotrzebowaniu na taką muzykę, muzykę z przeszłości, i muzykę wiecznie aktualną - i to jest dobry znak, tak jak i legalizacja marychy w Socjalnois. Mam to wszystko na pojedyńczych wydaniach i rozdaniach, ale nie mogłem nie mieć najnowszej serii Revisited - like it 👍

Hidden Content

4b831e38a54835e1e7a5057173149ac5.jpg

Parker's Mood

To ja coś z polskiego podwórka.Wznowienie płyty z 1976r.kwartetu W.Gogolewskiego "Skok nr. 8". w składzie oprócz lidera M.Wolny flet,Z.Wegehaupt bas i Cz ,Szymański perk .Muzyka charakterystyczna dla czasów w których powstała ale nadal fajnie się tego słucha.

A u mnie wznowienie kwartetu Charlesa Lloyda z festiwalu w Montreux z 1967r.Takich nagrań nie ma za wiele tak więc należy to traktować jako rarytas.Kwartet w składzie oprócz lidera K.Jarrett,R.McClure i J. De Johnette. Zespół w szczytowej formie,zwraca uwagę 27 minutowa wersja Forest Flower . Dobry mastering .Tytuł " Ch.Lloyd Quartet Montreux Jazz Festival 1967".

Album dwupłytowy.

Wreszcie ukazało się długo oczekiwane wznowienie płytki Mariona Browna 'Porto Nowo'. Obok 'Porto Nowo' równolegle wyszło wznowienie równie cennej płyty Paula Bleya 'In Haarlem Blood' - czyli koncertu z Holandii z czwartego listopada 1966 roku z Barry Altschulem i Markiem Levinsonem na pokładzie. Mark Levinson ukazał się na kilku płytach Paula Bleya i właśnie 'In Haarlem Blood' była brakującym ogniwem w mojej kolekcji. Sprawcą zamieszania jest japońska Freedom Records z manufakturą Muzak Japan. Płyty zostały wydane w formie repliki LP i są starannie zapakowane z porządnej jakości folią zewnętrzną zabezpieczającą okładkę jak i folią wewnętrzną zabezpieczającą sam krążek. Na grudzień zaplanowane są kolejne wznowienia Muzaka i tym razem manufaktura wyda kolejne poszukiwane białe kruki, a będą nimi Human Arts Ensemble 'Under The Sun' oraz Oliver Lake 'NTU - Point From Which Creations Begin'. Czekam z niecierpliwością na drugi set, który ma wylądować 25 grudnia. Wszystko po $24.99, czyli jakby nie spojrzeć, w bardzo przyzwoitych cenach.

IMG_2248.thumb.jpg.99bfedc2e2ccb92ff512e3abda6220b6.jpgIMG_2249.thumb.jpg.f8aa1f6928cd1e50267771edd7c8cac8.jpg

Parker's Mood

Właśnie do Empika trafił Wasteland Riverside w wersji Limited S.E.

Wydano to jako 2cd plus dvd i kosztuje ponad stówkę, ale dostajemy dodatkowo trochę wersji akustycznych, trochę video. 

Johnny Mbizo Dyani with Mangezi Feza & Okay Temiz - 'Rejoice' / Johnny Mbizo Dyani with Witchdoctor's Son featuring Dudu Pukwana - 'Together'

Cadillac Records, 40th Anniversary Series, 2014

Zestaw dwóch słynnych albumów w jednym jubileuszowym wydaniu kluczowych afrykańskich muzyków będących od połowy lat sześćdziesiątych rezydentami GB i mających duży wpływ na brytyjską scenę jazzową. 'Together' jest albumem lekkim, melodycznym, tanecznym, niemalże popowym, z afrykańskim rytmem i podchodzącym pod piosenki Hugh Masekeli, po czym przechodzącym do fragmentów elektrycznego fusion opartego o Milesa. Druga płyta - 'Rejoice' - to skromniutki skład w trio z wybuchową muzyką improwizowanego free-jazzu zakorzenionego w otmętach colemanowskich, podpartych strukturami free-bopu i również jakby nie spojrzeć, melodyczną podbudową sięgającą swingu, bluesa i afrykańskiego, 'wesołego słonecznego rytmu'.

Zarówno lekka i zwiewna popowo płytka 'Together'  jak i free-jazzowa 'Rejoice' zostały nagrane w Szwecji. 'Together' powstawała w grudniu 1979 oraz w styczniu 1980, natomiast 'Rejoice' została zrealizowana 21 pażdziernika 1972 roku w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Sztokholmie. Co jest niesamowite w tych nagraniach? Między innymi to, że widzimy potężny kontrast stylistyczny, którzy ci wspaniali muzycy potrafili stworzyć grając z jednej strony przeboje, a zdrugiej kawał energetycznego i pozytywnie zarażliwego free-jazzu. Skojarzenia z Lesterem Bowie w kwestiach muzycznych kontrastów nie będą przypadkowe, choć na 'Rejoice' słyszałem 'głos' Trio Anthony Ortegi z 'New Dance', ale to tylko lużne skojarzenia, bo płyty 'New Dance' nie słuchałem co najmniej od 2012 roku, więc są to tylko lużne skojarzenia tego co mózg kiedyś zarejestrował. Tak czy siak, fajnie że to wyszło👍

IMG_2267.thumb.jpg.1424e3ddacea06c146d0a5d1d228bcbb.jpgIMG_2272.thumb.jpg.81563378a3d51910e79caf3266b7bed6.jpgIMG_2271.thumb.jpg.9e728274a594e48d6430eb0349455ffc.jpgIMG_2268.thumb.jpg.5949961adc4d1e05a20fb35edef0a395.jpgIMG_2269.thumb.jpg.d30041a2c40bb6bc5606aa84210e5ce8.jpgIMG_2270.thumb.jpg.2de0812416165ad0ebe8f6835952d086.jpgIMG_2273.thumb.jpg.76322ff492a3a04561038fa1d8227294.jpgIMG_2275.thumb.jpg.c011b8dd19ab85f2db66a0b7848cf7fa.jpg

Edited by Chicago

Parker's Mood