Skocz do zawartości
IGNORED

Skutecznosc kolumn a porownanie ktora z kolumn jest warta zakupu !!!!!


slaw123

Rekomendowane odpowiedzi

.... odnoście wypowiedzi jarek123456 z 16 Gru 2009, 08:10

 

Wiesz że gdzieś dzwoni tylko nie wiesz w którym kościele. Skuteczność jest powiązana ze zwrotnicą i możliwościami samego głośnika ... ale mówienie że wysoka skuteczność jest wynikiem oszczędności to przesada. "Efektywność"/skuteczność spada zwykle przy bardziej złożonych filtrach zwrotnicy pasywnej (które nie tylko dzielą pasmo ale też "linearyzują" często przebieg impedancji itp.) ... mówienie że jest "napakowana" różnymi przetwornikami jest nietrafione (bo jakie to "przetworniki" miałyby być? elektroakustyczne? ... bo raczej nie DAC x-P)

 

Twierdzenie że kolumna z bardzo napakowaną zwrotnicą pasywną jest taka "cacy" też jest nietrafione ... nie ma róży bez kolców. Z resztą zwrotnice pasywne to relikt i rozwiązanie siłowe (duże straty mocy [przyjmijmy że to olewamy] i duże straty kontroli/wsp. tłumienia [tego już za bardzo olać nie można].

 

Co do tej mocy że się nie liczy to też lekka ściema ... ale już mi się nie chce rozwijać.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skutecznosc kolumny to glosnosc jaka kolumny daja przy stalym poziomie referencyjnym sygnalu ze wzmacniacza. Roznica 6 dB to stosunek glosnosci jak 1:2 albo inaczje 50% mniejsza/wieksza glosnosc. Nie jest to do konca 50% dla ucha, ktore ma nieliniowa charakterystyke i dostosowuje sie do poziomu dzwieku w bardzo szerokim zakresie. Ale..

Jezeli chcemy sluchac na tym samym poziomie glosnosci to kolumny o malej skutecznosci beda wymagaly innego ustawienia punktu pracy wzmacniacza (galka wzmocnienia bardziej rozkrecona). Tym samym wieksze znieksztalcenia - znieksztalcenia wzmacniacza rozna z poziomem sygnalu.

 

to tyle

 

pzdrw

 

soos

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

soso.... i wlasnie o to mi chodzi po co rozkrecac galkie az tak daleko jak znieksztalcenia wzmacniacza sa wieksze, pobor pradu , mocy jest wiekszy jego jakosc spada jest ( gorsza , pracuje po rozkreceniu w innej klasie ) , nie mylic ze znieksztalceniami - .przesterowaniem

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

slaw123, 16 Gru 2009, 09:59

 

>soso.... i wlasnie o to mi chodzi po co rozkrecac galkie az tak daleko jak znieksztalcenia

>wzmacniacza sa wieksze, pobor pradu , mocy jest wiekszy jego jakosc spada jest ( gorsza , pracuje po

>rozkreceniu w innej klasie ) , nie mylic ze znieksztalceniami - .przesterowaniem

 

Kolejne pudło ... wzmacniacze tranzystorowe mają mniejsze zniekształcenia przy większej mocy (konkretne wykresy leżą w miesięcznikach Audio).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

soso, 16 Gru 2009, 09:46

 

Wypadało by dodać że ta podawana skuteczność często jest oszukańcza ... to że kolumna ma większą skuteczność przy ściśle określonej częstotliwości nie oznacza że zachowuje się tak w całym paśmie ;) ... a sądząc po literkach podanych przez producenta to sobie wybierają częstotliwość przy której kolumna "świeci" i dumnie piszą w spec. wysokie wartości :P

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kyle, 16 Gru 2009, 10:08

 

>soso, 16 Gru 2009, 09:46

>

>Wypadało by dodać że ta podawana skuteczność często jest oszukańcza

 

 

Tricków jest kilka na zawyżenie skutecznosci. Skutecznośc mierzy się jedym Wattem przy 8Ohm, który to jedem watt, przy takiej impedancji uzyskuje sie zapodając 2,6 (coś tam) V. Wielu producentów podaje skutecznosc mierzona przy podaniu tego napiecia niezależnie od impedancji, a dla kolumny 4ohm to bedzie przecież 2W. Prawda? Podanie wiec informacji, ze kolumny 4ohm, maja skuteczniść na poziomie 92db mierzonej przy 2,6V jest prawdą, ale nieststy nastawioną na wprowadzeie nabywcy w błąd.

 

Osobiście mam wrazenie, ze kwestia głosności przy obnizonej efektywności to nie wszystko. Wystarczyłoby podkręcić wzmacniac i po kłopocie. Niestety niskoefektywne kolumny, pomimo ze po odkreceniu wyzej wzmaka, traca bardzo wiele szczegółów z nagrania. Choć prawdą jest, ze dla wielu wzmacniaczy, szczególnie tych siejących górą, takie kolumny sa zbawieniem... jest to więc kwestia konfiguracji - niezawsze wysokoefektywne, znaczy lepsze... a to juz można ocenic tylko słuchając, a nie czytając parametry.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

whitesnake, 16 Gru 2009, 10:21

 

>Osobiście mam wrazenie, ze kwestia głosności przy obnizonej efektywności to nie wszystko.

>Wystarczyłoby podkręcić wzmacniac i po kłopocie. Niestety niskoefektywne kolumny, pomimo ze po

>odkreceniu wyzej wzmaka, traca bardzo wiele szczegółów z nagrania.

 

... ja bym tu powiązał złożoność zwrotnicy (te "kolce róży" o których wspominałem). Bardziej złożona zwrotnica pasywna poza możliwością większego wyrównania pasma, przebiegu impedancji itp. poza obniżeniem efektywności/skuteczności powoduje spadek kontroli/wsp. tłumienia ... czy jak ja to czasem złośliwie w stos. do pasywnych mówię "filtruje też detale"

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kyle u mnie dzwiek jest najlepszy oraz jakosc nagrania pomiedzy 9-11 godz. na wzmaku wiec o czym Ty piszesz napisalem nie mylic znieksztalcem z przesterowaniem GLOSNOSCI . Mialem przed MF, zacnego Nada c352 na godz 11 tracil na swej wartosci -jakosci, gubil sie , charczal a MF gral nawet na 12 nie tracac na jakosci i szczegolowosci , ale nie chodzi tu o wzmacniacze tylko o kolumny . A drugie moje pytanie jest takie ......A teraz nietypowe pytanie ....czy mozna porownywac tylko jedna kolumne z jednym kablem glosnikowym ktora gra w stereo ( drugi kanal odlaczony) , potem zmienic kabel glosnikowy na inny i dalej sluchajac jednej kolumny , ktory z kabli wypadlby lepiej pod wzgledem niuansow. Dodam ze w/g mnie tylko przy dwoch kolumnach w stereo mozna ocenic dzwiek .

Na to pytanie nie dostalem odpowiedzi , choc wiem ze nie powinno byc nawet takiego zapytania , skoro kolega slyszy roznice kabli tylko na jednej kolumnie w stereo a ja nie ,to oznacza ze ja nie slysze a on twierdzi ze jest roznica on slyszy.... ja twierdze: ja nie !!! Wyszlo troche maslo maslane ale tak to sie przedstawia.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

slaw123, 16 Gru 2009, 10:40

 

>Kyle u mnie dzwiek jest najlepszy oraz jakosc nagrania pomiedzy 9-11 godz. na wzmaku wiec o czym

>Ty piszesz

 

Piszę o zniekształceniach przy danej mocy co widać na wykresie w postaci linii pochyłej "w dół" ... w Twojej wypowiedzi napisałeś o pozycji "gałki" regulacji głośności, więc nie wykluczone że jesteś właśnie w obszarze najmniejszych zniekształceń. ... tylko wiesz ... ustawienie gałki mi niewiele mówi tak bezwzględnie na to patrząc. JA tylko napisałem w jakim obszarze wzmacniacz tranzystorowy generuje mniejsze THD+N (wykresy w magazynie AUDIO) ... nic poza tym

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ps. na te wykresy trzeba brać poprawkę ... bo impedancja kolumny nie wynosi książkowe 4 lub 8 Ohm ... tylko buja się z minimami np. poniżej 3 Ohm ... więc cały wykres zostanie bardziej "ściśnięty" ... ale powiedzmy jakieś tam pojęcie daje.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taki przykład tej często spotykanej char. tranzystorowca

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kyle o rzeczach obiektywnie sprawdzonych (zniekształcenia wzmacniaczy tranzystorowych SĄ najmniejsze przy wyższych poziomach wzmocnienia, to jest fakt), ty o subiektywnych odczuciach. A prawda jak zwykle po środku, nie można w taki sposób dyskutować o różnicach brzmienia kolumn.

Ten MF nie radzi sobie wcale np. z Dynkami, podobnie jest z Proacami- nie są zbyt łatwe dla wzmacniacza.

Poza tym może ci po prostu odpowiadać taki typ brzmienia, jaki prezentują Bowersy. U mnie powoduje to po 15 min mdłości.

Ja z tej dwójki zawsze wybiorę Proac, byle nie z taką amplifikacją. Podłącz obie kolumny pod np. Krella i porównaj.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak ustawić głośność kolumn o różnej wydajności możliwie najdokładniej? Czy mierzyć, gdzie i co? Czy ktoś mógłby tak łopatologicznie wytłumaczyć? Czy potrzeba do tego skomplikowanej aparatury czy można to zrobić w domu przysłowiowym woltomierzem?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Powrót po dłuższej przerwie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem polega na tym że różne kolumny mają różną głośność przy danych częstotliwościach (bo są nieliniowe ... szczególnie konsumenckie czyli "hi-Fi" mają spore góry i doliny) ... zmierzyć to oczywiście można ... tylko pytanie co z tym zrobisz ? ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) ... mocny dosyć ...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kolega pod te Proaki ma podlaczony Roksan Kendy - bulowato , pelno niskich tonow , no i aby glosno bylo musi krecic na 2 godz: tak podkrecac tego Roksana ??? .Z moim MF te Proaki zagraly lepiej , czysciej , przejzysciej , bas sie zmiejszyl i tu kolega zarzucil mi ze to przez moja laczowkie ic srebne argentum SGC 6/4E

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bylem u niego z MF, dzwiek byl szybszy , otwarty bardziej dynamiczny , bas sprezysty ,krotki, w stosunku do Kendy , mniej basu: i to glownie ten bas stal sie problemem ale te basy to takie nieaudiofilskie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jarek123456, 16 Gru 2009, 08:10

 

>Wysyka efektywność spowodowana jest najczęściej maksymalną oszczędnością ze strony producenta -

>prymitywna zwrotnica, czułe głośniki (np. Triangle) co powoduje, że grają przy byle jakim

>wzmacniaczu. W niskiej skuteczności kolumna jest napakowana różnymi przetwornikami, co zwieksza jesj

>wymagania wobez wzmacniacza, ale przy dobrym wzmaku odwdzięcza się 100 krutnie. A co do mocy....Nie

>wiem śmiać się czy płakać - najważniejsza jest wydajność prądowa wzmacniacza a nie moc jaka

>osiąga!!! Wzmacniacze lampowe mają po kilkanaście watów mocy i bez problemu można nimi spalić prawie

>wszystkie kolumny (jak ktoś nie wierzy to niech porozmawia z fachowcem - najlepiem doswiadczonym

>sporzedawcą).

 

A kto tutaj pisał o mocy wzmacniacza? Co do lampowców to kolega musi jeszcze chyba trochę poczytać bo nie wszystkie są aż tak mocne. ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kyle, 16 Gru 2009, 10:08

 

>soso, 16 Gru 2009, 09:46

>

>Wypadało by dodać że ta podawana skuteczność często jest oszukańcza ... to że kolumna ma większą

>skuteczność przy ściśle określonej częstotliwości nie oznacza że zachowuje się tak w całym paśmie ;)

>... a sądząc po literkach podanych przez producenta to sobie wybierają częstotliwość przy której

>kolumna "świeci" i dumnie piszą w spec. wysokie wartości :P

 

 

naprawde czepiasz sie - generalnie jest jednak tak, ze 86 dB gra znacznie ciszej niz 92 dB

 

pzdrw

 

 

soso

 

Co do znieksztalcen, ze sa mniejsze przy wyzszej mocy - szkoda dlugopisu. Skad sie biora hisy przy bardzo duzych glosnosciach? Kazdy wzmacniacz wchodzi w koncu w nasycenie. Jezeli kolumny sa o niskiej skutecznosci to bedzie to przy calkiem znosnych glosnosciach - mialem kiedys rotel 02 to wiem o czym mowie ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

romekjagoda, 16 Gru 2009, 11:06

>A jak ustawić głośność kolumn o różnej wydajności możliwie najdokładniej? Czy mierzyć, gdzie i co?

>Czy ktoś mógłby tak łopatologicznie wytłumaczyć? Czy potrzeba do tego skomplikowanej aparatury czy

>można to zrobić w domu przysłowiowym woltomierzem?

 

Poniżej jest artykuł ''metodyka pomiarów głośności kolumn aktywnych''

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

''''Pomiar (SPL) nie koniecznie należy wykonywać bezwzględnie z 1 metra, a poleca się go robić z odległości od 0,5 do 1 metra i więcej w zależności od gabarytów kolumn. Mniejsza odległość w dopuszczalnych granicach , nie wykazuje widocznego wpływu na ChCZ, ale pozwala zmniejszyć wpływ pomieszczenia....Mikrofon powinien odpowiadać klasie mikrofonów pomiarowych ''

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.