Jump to content
IGNORED

Czy istnieje możliwość zapisu na cd w formacie HDCD z pliku flac?


Basman

Recommended Posts

-> Basman

"Czy mając plik flac da się o przekonwertowac do formatu hdcd i zapisac go w tej postaci na cd rom?"

 

Czy plik .flac, który posiadasz, jest plikiem powstałym podczas ripowania płyty HDCD?

 

1) Jeśli tak, i plik został zripowany prawidłowo (nie miała miejsce żadna ingerencja w nagranie), to wystarczy taki plik "rozpakować" do .wav (chociażby foobarem) i wypalić jako Audio CD dowolnym programem nagrywającym. Odtwarzacz tak nagraną płytę powinien rozpoznać jako HDCD.

 

2) Jeśli nie, to raczej będzie ciężko. Poza tym nie widzę sensu takiego zabiegu. To tak jakby chcieć wypalić jako Audio CD plik .mp3 z nadzieją na poprawę brzmienia.

Once a CD or download is converted to FLAC, the only way you can achieve the superior sound of WAV files is to go back to the original CD or source for a new rip or WAV download. - "The Absolute Sound" - Charles Zeilig, Ph.D., and Jay Clawson

Link to comment
Share on other sites

Dzięki za odpowiedzi. Man trochę nagrań zripowanych z SACD i tu się pojawia pytanie jak to na cd przenieść w jak najlepszej postaci i co z tym można zrobić żeby napęd który dekoduje HDCD tak to odczytał. Chodzi o przekonwertowanie. Może wyjaśnię po co mi to jest potrzebne.Mam odtwarzacz dvd który dekoduje hdcd , ale u mnie działa tylko jako napęd ponieważ przetworniki mam w aktywnych kolumnach.Bez problemu podłączam do tego sprzetu światłowodem kartę rolanda i słucham tych nagrań z foobara bez kombinacji jednak nie jest to wygodne rozwiązanie w przypadku np. imprezy kiedy komp jest narażony na działania osób trzeźwych inaczej.

Link to comment
Share on other sites

"Man trochę nagrań zripowanych z SACD"

Jeśli faktycznie te nagrania są zripowane, to nie z warstwy SACD (która na dzień dzisiejszy jest niekopiowalna), lecz z warstwy CD (czyli 16/44,1). No chyba że masz "zgrywkę" analogową warstwy SACD.

 

"jak to na cd przenieść w jak najlepszej postaci i co z tym można zrobić żeby napęd który dekoduje HDCD tak to odczytał"

Jeśli masz zripowaną warstwę CD, to najlepiej przenieść to na CD bez jakiegokolwiek ingerowania. A jeśli masz "zgrywkę" z analogowych wyjść odtwarzacza SACD odtwarzającego warstwę SACD (pliki 24/96), to wtedy warto to zgrać na DVD w postaci gęstej (nic więcej niestety nie mogę powiedzieć, gdyż sam nigdy czegoś takiego nie robiłem).

 

"Mam odtwarzacz dvd który dekoduje hdcd , ale u mnie działa tylko jako napęd ponieważ przetworniki mam w aktywnych kolumnach."

W takim przypadku nawet jeśli posiadałbyś nagrania HDCD, to i tak nie odtworzysz ich jako HDCD. Jak sam napisałeś, DVD z HDCD służy tylko jako transport. A niestety ważny jest DAC, który musi posiadać możliwość dekodowania HDCD. A obawiam się, że Twoje cyfrowe kolumny nie posiadają odpowiedniego dekodera.

Once a CD or download is converted to FLAC, the only way you can achieve the superior sound of WAV files is to go back to the original CD or source for a new rip or WAV download. - "The Absolute Sound" - Charles Zeilig, Ph.D., and Jay Clawson

Link to comment
Share on other sites

SACD a HDCD to dwie zupełnie różne sprawy.

 

SACD nie można zripować - to format zamknięty i nie ma możliwości zrzucenia zazwartości SACD na dysk. Masz więc prawdopodobnie zripowana warstwę CD z SACD - na płytach SACD oprócz warstwy SACD istnieje bowiem standardowa warstwa CD.

 

HDCD to zwykła płyta CD z dodatkową zakodowaną informacją możliwą do rozkodowania tylko przez licencjonowany soft. Takie oprogramowanie jest zaszyte w stacjonarnych odtwarzaczach z możliwością odtwarzania i dekodowania HDCD. Oprócz takich odtwarzaczy informację zaszytą w HDCD potrafi odkodować oprogramowanie Microsoftu czyli Windows Media Player. Po włożeniu płyty HDCD do napędu komputerowego WMP wyświetli stosowną ikonkę na pasku odtwarzania. Microsoft jest bowiem właścicielem praw do HDCD - wykupił je od wynalazcy czyli Pacific Microsonics.

 

W Twoim przypadku wkladając płytę HDCD do odtwarzacza potrafiącego dekodować zawartość HDCD otrzymasz na wyjsciu analogowym owego odtwarzacza zdekodowaną zawartość płyty. Jeśli korzystasz z wyjść cyfrowych odtwarzacza CD i wysyłasz sygnał cyfrowy na kolumny aktywne to zawartość HDCD nie jest dekodowana. Bardzo bowiem wątpię by kolumny aktywne miały zaszyty dekoder sygnału HDCD w swoich przetwornikach. Znając życie masz w tych kolumnach aktywnych bardzo prosty i standardowy konwerter cyfrowo-analogowy, który nie potrafi zdekodować zawartości HDCD.

 

Płyta HDCD grana w zwykłym odtwarzaczu CD bedzie traktowana jak standardowa płyta CD. Informacje zakodowane nie będą odczytane.

Sprzęt studyjny i oprogramowanie studyjne. Edytory, sekwencery, stacje robocze (DAW), authoring, stoły, maszyny i linie replikacyjne.

Link to comment
Share on other sites

Ok.Dzieki za wyjaśnienie.Jeśli mogę prosić to skomentujcie konkretne dane pliku flac ktory posiadam.

bitrate:1967Kbps/96khz rozmiar 143158 Kb czas trwania utworu 9min58s. Czy to swiadczy o tm że jest to zripowana warstwa CD z płyty sacd?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.