Skocz do zawartości
IGNORED

Nowy projekt , proponowana nazwa \\Lampucera >contention czyli PCM1794/dir9001


januss73

Rekomendowane odpowiedzi

piotr_37, 21 Kwi 2010, 02:13

 

>No ale czy CS jest słaby ? z DIR'em coraz większe kłopoty

 

Jakie kłopoty masz na myśli? CS ma zdaje się większy jitter

 

Rambo, 21 Kwi 2010, 09:34

 

>moje "dwa grosze" - jeden PCM, odbiornik WM, zasilacze - większa ilość ale proste i przy samym

>odbiorniku - flow emiter (wcześniej na wejściu tego zasilacza filtr RC, potem źródło np. dioda

>zenera filtr i tranzystor), na wejściu prestabilizatorze, masa jedna na PCB.

 

W trybie stereo separacja kanałów dla 44,1kHz to 124dB, więc chyba można i na jednej kostce.

 

Osobiście byłbym za DIR9001. Głównie bo już go stosowałem i bo go mam. Jitter ma taki sam jak WM, niestety trawi tylko 96kHz. Chociaż nie do końca niestety, bo pcm'y dla 44,1kHz mają najlepsze parametry.

Zasilacze - o nich nie pisałem, bo każdy może zrobić po swojemu. Ja mam zamiar zrobić prestabilizację na wynalazku irka o nazwie fssuply

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Zero zakłóceń z sieci przedostających się na wyjście.

 

gagacek, 21 Kwi 2010, 10:42

 

>A po co to w ogóle robić? Przecież bez kłopotu można dostać dużą lampucerę z PCM1798 i

>upsamplingiem, wychodzi to taniej niż projekt, części ect. i można ją dalej modyfikować wedle

>uznania ponieważ jest to b. proste. Albo też kupić inny DAC na tym samym przetworniku za... 20EUR

>+transport. Jest naprawdę dobrze zaprojektowany. Nie rozumiem czemu, poza marnowaniem czasu, ma

>służyć taki owczy pęd do wykonania projektu w kilku egzemplarzach, którego nie opłaca się w żaden

 

>Nie każdy z tutaj piszących żyje z elektroniki. Dla mnie jest to nauka i świetna zabawa.

 

Otóż to.

 

>Tak, ale nie do końca. O ile dobrze pamiętam nie można nią w prosty sposób sterować dwoma PCM1704.

>To tylko przykład. Dobrze też byłoby aby była możliwość blokowania filtra cyfrowego, bypass filtra

>cyfrowego DAC np. PCM1798 itp... Wariantów jest multum, należy jedynie dobrze zgrać dane

>poszczególnych układów i zaczyna się fajna zabawa.

 

Teoretycznie tak. Tylko taki multiukład będzie bardziej skomplikowany, co może nie iść w parze z jakością tego co uzyskamy na wyjściu.

 

 

frytu, 21 Kwi 2010, 12:43

 

>Taki DAC dobra sprawa ale na USB.

>Ja szukam już od 3 miesięcy kogoś kto będzie w stanie zaprogramować jakiś mikroprocesor z

>interfejsem USB, żeby mógł wydolić sygnał 192/24 ale bez skutku. Może tu na forum jest ktoś, kto by

>był w stanie zrobić taki układ. Tylko ciekawe jaka by była cena :) Rozmawiałem z doktorami, jednym z

>Wrocławia a drugim z Opola, ale jakoś nie wykazują chęci. Prosta sprawa to to nie jest, zwłaszcza,

>że trzeba jakoś zrealizować jakoś te całe piękne bit perfect. A może pokusić się i znaleźć kogoś kto

>napisał by forumowego playera do kompa pod taki mikroprocesor, albo jakąś inną aplikację pod np.

>tas1020? DAC'ów na forach i rynku jest od ... i jeszcze trochę a na USB jakoś nie zauważyłem zbyt

>wiele projektów, nie licząc oklepanych już PCM2702 czy 2706. Chyba, że wszyscy z s/pdif korzystają

>albo zaprogramowanie tych kości jest jakoś extremalnie trudne?

 

Może zamiast kombinować s USB lepiej sprawić sobie kartę z wyjściem USB?

 

>

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

>

>Jest schemat w 1 poscie, może komuś sie przyda.

 

Podsunął mi pomysł wyprowadzenia sygnału symetrycznego. Nie bardzo rozumiem zasilania opampów w filtrze. +15/-10V???

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>Może zamiast kombinować s USB lepiej sprawić sobie kartę z wyjściem USB?

 

Przepraszam, późna pora i zmęczenie. Powinno oczywiście być z wyjściem SPDIF

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawsze można zaprzęgnąć wynalazek kolegi @Kuty, czyli PCM2706 !!

Wybaczcie, ale nie jestem na tyle kompetentny, walcie bezpośrednio na PW do konstruktora.

 

Do Transmisji asynchronicznej USB z taką przepustowością to najlepiej zaprzęgnąć jakiegoś FPGA i zewnętrzny RAM. JarekC pisał, że się za takie coś zabiera.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja rozmawiałem wczoraj z kolegą i powiedział mi, że może zaprogramować TAS tak żeby wydolił sygnał 96/24. Kupię ze 3 kostki i zobaczymy co z tego wyjdzie. Inaczej nie pozostanie nic tylko przesiąść się na s/pdif. Teraz w laptopie nie mam s/pdifa i ogólnie musiał bym kompa zmieniać. A na to to ja siana nie mam. Poza tym nie wiem z czego gracie. Ja tam na muzę z kompa nie narzekam. Jadę obecnie na PCM2702 z forumowego zamówienia ale powoli wg mnie tak kostka zaczyna być przestarzała.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

frytu, 22 Kwi 2010, 10:12

 

>Ja rozmawiałem wczoraj z kolegą i powiedział mi, że może zaprogramować TAS tak żeby wydolił sygnał

>96/24. Kupię ze 3 kostki i zobaczymy co z tego wyjdzie.

 

Trochę śledzę fora zagraniczne i powiem Ci że gdyby udało się to koledze zrobić i gdyby udostępnił swoją pracę to zapewniło by sporą sławę w światku DIY ;-) napeweno do czasu gdy jakiś producent nie wypuści ogólnodostepnej takiej kostki ( swoją drogą ciekaw jestem dlaczego TI dotej pory tego nie zrobił?). Wprawdzie są dalekowschodni producenci którzy to robią ale "konia z rzędem" temu kto to kupi a wcześniej się zapozna z dokumentacją. Ja prubowałem, pisałem - 0 odzewu.

PS. z jednej firmy dostałem ciekawą odpowiedź ze sprzedadzą ale w ilości 1000szt i więcej.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No jak tylko się uda to będzie całkiem fajnie. Jak się nie uda to trzeba będzie zostać przy 44,1/16. Ale wiem, że wczoraj tu gdzieś znalazłem linka do jakiejś karty usb od audiotraka i ona była właśnie na TAS1020 i obsługiwała właśnie 96/24

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

LINK:

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tej chwili majstruję niewielkiego, mobilnego DACa opartego właśnie o PCM1794A w klasycznej konfiguracji.

Rozwiązanie poszczególnych bloków jest ogólnie znane. Jedynym oryginalnym elementem jest blok zasilania oparty o regulator impulsowy.

Założenia są takie:

 

1. obudowa Hammond 1455L1201 (vide foto) zapewniająca całe "hektary" miejsca dla tej konstrukcji

 

2. wejścia: USB (PCM2707), SPDIF BNC i TORX173 (DIR9001) i dodatkowo mini-jack -- Line-In

 

3. zasilanie:

1) z portu USB (ok. 2..2.5W) przy pracy via PCM2707 oraz

2) zewnętrzne 6..12VDC/~500mA;

+/-8V oparte o regulator impulsowy MAX8614B (1MHz Fixed-Frequency PWM Operation),

+5V i 3.3V REG113-5, REG102-33 lub podobne (wskazane są np. nowe reg. TPS71750, TPS71733

z wysokim PSRR);

opcjonalnie autonomiczne zasilanie z Li-Ion ładowanej z USB via MAX1811

(praca jako wzmak słuchawkowy lub ew. Li-Ion jako dodatkowy bufor);

więcej szczegółów w wątku:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

4. I/V oraz LPF (klasyczna aplikacja TI/BB) -- OPAMPy do wyboru, ja wstępnie celuję w AD8599,

który z wielu względów jest optymalny dla wersji mobilnej

 

5. wyjścia: RCA 4Vrms lub 2Vrms oraz opcjonalnie symetryczne XLR

 

6. wbudowany wzmak słuchawkowy na TPA6120A2 (wersja "DC-zero")

 

Projekt jest w trakcie realizacji (w tej chwili na druku uniwersalnym).

Niestety moje moce przerobowe są bardzo ograniczone i nie jestem w stanie podać terminu, kiedy ew. mogłaby powstać profesjonalna płytka ...

 

Nie chcę wzniecać ożywionej dyskusji o sensowności stosowania w "hajłendowym" DACu regulatorów impulsowych.

Stwierdzę więc tylko, że przy zachowaniu kilku podstawowych zasad -- "nie taki diabeł straszny..." :).

W wykonanym USB-powered-DACu na PCM2702 i TPA6120A2 zastosowałem nienajnowsze już impulsowe regulatory MAXIMa pracujące w trybie PFM (stosunkowo duży poziom zakłóceń) z częstotliwością do ok. 300kHz.

Efekty tej aplikacji okazały się zacne.

Nie mam odpowiednio dobrej karty dźwiękowej, aby wiarygodnie zmierzyć w RMAA parametry mojego DACa na PCM2702.

Jednak na wyjściu słuchawkowym, szerokopasmowy poziom napięcia szumów praktycznie nie różni się od poziomu dla tegoż DACa, zasilonego z dwóch aku. Ni-MH +/-8.4V.

Dla purystów istnieje możliwość dołożenia dodatkowego stopnia stabilizacji napięć +/-8V na regulowanych LDO LT1763, LT1175.

post-2251-100006634 1271945974_thumb.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

fajne cacko

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na zdjęciu u góry jest DAC na PCM2702 + TPA6120A2 we wspomnianej już obudowie Hammonda.

W tej chwili nie mam jeszcze nic ciekawego do pokazania dla DACa na PCM1794A.

Niedawno dostałem próbki z MAXIMa MAX8614B i zacząłem projekt mini-płyteczki/uniwersalnego modułu regulatora +/-8V z układem ładowania Li-Ion (MAX1811).

 

Załączam więc fotkę wnętrza DACa na PCM2702 z jakiejś tam pośredniej fazy konstrukcji.

Montaż na druku uniwersalnym ma tę zaletę, że łatwo i szybko można wprowadzać i testować modyfikacje.

Podstawa to kynar i mikronarzędzie do frezowania ścieżek.

Niestety wada, to brak motywacji w późniejszym przeniesieniu projektu na ładne PCB, gdy robimy to tylko dla siebie w 1 egzemplarzu ;).

Uprzedzam ew. pytania, że widoczny na zdjęciu potek z napędem, trafił tam na zasadzie utylizacji zasobów szuflady :).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 2 tygodnie później...

Zwracam się z prośbą o pomoc przy wyborze i lokalizacji sensownego źródła zaopatrzenia, dwóch elementów dla DAC-a na PCM1794A.

 

1. Przełącznik hebelkowy do montażu na PCB (coś jak na fotce) o pionowym ruchu dźwigni.

W TME są dostępne tylko o poziomym ruchu dźwigni.

 

2. Miniaturowy potencjometr do regulacji głośności o dobrej jakości:

2x5 kOhm, 2x10 kOhm lub 2x20 kOhm.

Przykład plastikowego ALPS-a na fotce. Myślę o o czymś lepszej jakości i podobnych wymiarach.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

post-2251-100005097 1273188488_thumb.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W meditroniku maja spory wybór:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 5 tygodni później...

Hej

 

Temat zamilkł, ale projekt nie.

 

Udało mi się odpalić DAC'a. Na zdjęciach widać DAC'a z PCM1794 w trybie stereo z katalogowym filtrem na OPA2132, odbiornik DIR9001 i zasilacz.

 

Zasilacz jak widać to żadne paroamperowe diody, jakieś zwykłe nieco szybsze, nawet nie pamiętam modelu. 3 transformatory 2x9V, bo akurat mam takich parę. Dwa z nich dają 2x18V, z jednego odczepu trzeciego trafa uzyskuję analogowe +5V, z drugiego odczepu cyfrowe +5V i +3V3.

Stabilizatory to też żadne 78xx, a małe w obudowach T072 78/79Lxx. +5 i +3V3 uzyskuję od razu z 9V zmiennego za ich pomocą, natomast do LPF i I/V użyłem takich samych stabilizatorków, jednak dwustopniowo najpierw na +/-18V, potem na +/-15V no i z dopałką na tranzystorach bo pewnie by nie wyrobiły prądowo. Akurat miałem jakieś darlingtony BDX... i takie wsadziłem. Może kiedyś dla świętego spokoju analog +5V też ustabilizuję dwustopniowo.

 

Odbiornik jak widać odpalony tylko żeby działał, bez multipleksera, czyli selektora, zegar systemowy i reset ustalają te dwa rezy, których oczywiście być nie musi jak podepnę jakiś uc. Generalnie odbiornik to nic nadzwyczajnego. Kondycjoner wejściowy na 74hc04, (miltiplekser) na hc151, i wyjściowy bufor na 4050. Powyciągałem sobie wszystkie możliwe piny I/O na złącze, potem podepnie się to pod uc i będę mógł zmieniać co tam będę chciał. HC151 wykorzystany jest jako selektor 2xRCA i 1xOptyczny. Płytka ok. 10x7cm. Jeszcze nie powklejałem elektrolitów.

 

DAC to płytka ok 6x10cm, ta ze zdjęcia będzie jeszcze przycięta, bo do trawienia poszłą nieco większa. W I/V jak mówiłem siedzą 3xOPA2132. Słuchałem też na TL072, ale na OPA jest chyba trochę lepiej. Elektrolity to FC w analogu i w cyfrze. Mam ich sporo, bo kiedyś pokupiłem większe ilości w reichelt.de, żeby mieć zapas i żeby było taniej. Właściwie oni tam za bardzo innych nie mają. Przy każdej nodze zasilania scalaka siedzi jeden taki 100u zbocznikowany ceramikiem 100n (to te niebieskie, nawet nie wiem co to?) Te w LPF takie brzydkie ceramiki chyba powymieniam, bo mi się wizalnie nie podobają :).

Zegar systemowy ustawiony jest na 384fs, bo w porównaniu z 512 trochę mniej szumi. Udało mi się to zmierzyć, nie usłyszeć.

 

Generalnie to mój trzeci DAC. Pierwszy był na jakimś PCM, nawet nie pamiętam, chyba 1754 i nie pograł długo. Potem był też na pcm1794 w trybie mono. Takie all in one, czyli wszystko na jednym pcb, pod które podpinałem tylko 230V, s/pdif i wzmacniacz. Grało to u mnie przeszło rok. Muszę jednak przyznać, że ten na jednym PCM gra lepiej. Pewnie jest to efekt bardziej przemyślanego zasilania i rozsądniej prowadzonej masy, co notabene na trzech małych PCB jest o wiele łatwiejsze niż na jednym formatu ok. A4.

 

Co do dźwięku powiem, że nie jestem audiofilem i nie potrafię się nadnim rozwodzić,. jest super. Po podkręceniu gały na max (oczywiście na pauzie bo pionieerek 656 parę watów ma) brumu nie mogę się dosłuchać, co właściwie mnie dziwi. Szum jest, mniej więcej na poziomie szumu wzmacniacza, tyle że o jakąź oktawę wyższy. Oznacza to, że przy wspomnianej gale na max z 0,5m coś słychać, z 1m już nie. Żeby było high-endowo mam zamiar jeszcze wstawić między AGND i DGND cewę zamiast zwory, tylko na razie jej nie posiadam.

 

Podpinam to pod wspomniany Piooneer A-656, i kolumienki ze zrypanym fornirem na HDS'ach jako wysokie i mniejszych piętnastocentymetrowych revelatorach jako midwoofer'y.

 

W planie są 2 takie DAC'i podpięte pod zwrotnicę cyfrową z minidsp karmionego oczywiście cyfrowo. Napędzać to ma kolumny też na SS, które już mam. Co do końcówek jeszcze nie wiem, czekam co wyjdzie z klona Accphase.

 

To tyle opisu, a teraz parę zdjęć, na których ten nie pozorny sprzęcik wygląda pewnie na dość wczesny PRL :). No ale cóż, to jest DIY które daje o wiele więcej satysfakcji jak zbiorowe zamówienie PCB w zakładzie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

post-27417-100001915 1275771607_thumb.jpg

post-27417-100001916 1275771607_thumb.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 3 tygodnie później...

Wszystkie PCB jednostronne, żeby było łatwo z termotransferem.

Na odbiorniku dwa zbuforowane wyjścia na DAC'i

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

post-27417-100000076 1277580544_thumb.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Schematy to praktycznie noty aplikacyjne.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

post-27417-100000074 1277580787_thumb.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.